Procedure rond burgemeesters- benoeming verontrust de raad Devaluatie Leids centrum is verarming voor hele gewest [Raad wil regering bewegen zich aan profielte houden Genoemde kandidaten volstrekt onaanvaardbaar m )r. J. v. d Haar burgemeester Voorschoten Tekeningen1 in de Waag d|> Gemeenteraad garandeert doorstroming in Merenwijk EXCLUSIEVE VRIJETIJDSKLEDING VNG bestudeerde Leidse agglomeratie „Curatoren: Kistemaker is gezuiverd) Bestemming gezocht voor de Oosterkerk pagina LEIDSE COURANT DINSDAG 6 APRIL 1971 LEIDEN. Tot burgemeester van IwMhoten is benoemd dr. J. van der Bur. Hü is de opvolger van de heer L Kool, die vorige maand met pen non ging. Dr. Van der Haar was tot op Men burgemeester van Mijdrecht (10.000 Immers) en Wilnis (4000 inwoners). Hij h M jaar, gereformeerd en lid van de AJLP. Bona fancy fair overtreft zichzelf: saldo ruim f 14.500.- LEIDEN Sprakeloos van verbazing rareo de medewerkers van de elfde ona Fancy-Fair toen zondagavond wds de totale uitslag en dus ook op- Irengst van de Fancy-Fair bekend wd. Aangezien het tot en met zoa- agmiddag minder druk geweest was1 het afgelopen jaar, hadden de neesten er een hard hoofd in, dat de eine 14.000 gulden van het vorig jaar |g gehaald zou kunnen worden. Maar ™t ongelooflijke gescheidde. Zondag-, ond werd het klapstuk, dat zelfs de rootste fantast niet had durven dro- et was overrompelend, zo druk tffs, dat de enveloppenstand vóór tijd io«st sluiten omdat de enveloppen op «ren. En er hingen er aan het begin de avond toch zo'n 1300. Dit illu- trsert zo'n beetje hoe het er aan toeging n maakte dat het een echte, ouderwet- Bona Fancy-Fair werd. De opbrengst, voor mgr. Geise op West-Java lestemd is, bedraagt met inbegrip van de laten van de grote loterij ongeveer 14.500 ulden, maar daar kunnen nog een honderd gulden bij komen. Woorden chielen de organisatoren te kort om edereen die heeft bijgedragen tot het fandioze welslagen van deze elfde Bona BBcy-Fair te bedanken. LEIDEN Onder het motto „Kijken n te zien" zullen in het Waaggebouw Leiden tekeningen van middelbare Polieren uit Leiden en omstreken ge- j' poseerd worden. De tentoonstelling if,eE "rdt georganiseerd door de Neder- f i-'tdse Vereniging van Tekenonderwijs, nne wordt op 13 april a.s. 's avonds om uur geopend door mevrouw N. A. tn Haan-Groen, wethouder van CRM Leiden. De tentoonstelling blijft tot april te bezichtigen. BOSKOOP - IDEM ROSE 3 W 420 per st pot 170240370 per siUK. «nas per knop. pink pear) 70—80 p awblense 42—4&—47—63 per knop. LEIDEN. Tegen half drie vannacht besloot de gemeenteraad van Leiden een ernstig beroep op de regering te doen om bij de benoeming van een nieuwe burge meester rekening te houden met de op 8 januari jl. door de ge meenteraad geformuleerde verlan gens. In het adres aan de regering wordt meegedeeld, dat de Leidse raad onverminderd vasthoudt aan de inhoud van zijn aan de commis saris der koningin uitgebracht advies. Er wordt naar voren ge bracht, dat de commissaris de Leidse raad tijdens een hoorzitting de indruk heeft gegeven, dat hij in zijn aanbeveling aan de minis ter van Binnenlandse Zaken in hoge mate rekening zou houden met het advies van de Leidse raad. Directe aanleiding voor het vannacht genomen raadsbesluit zjjn recente pers- publikaties die, samen met het lange uitblijven van een benoeming, bjj de raad het vermoeden doen rijzen, dat de pro cedure voor de voordracht een partij politiek karakter krijgt. In het adres aan de regering wordt aan herinnerd, dat aan de opzet en inhoud van het advies van de Leidse partij-politieke bedoelingen vreemd n en dat het alleen ging om de eigenschappen van de te benoemen man. Voordat de raad vannacht unaniem :koord ging met en ander, ,was een besloten zitting gehouden, waarin werd gesproken over de door de heer Van Aken (P.v.d.A.) ingediende motie, die aan het beroep op de regering ten grondslag ligt. Na heropening werd de volgende zin snede uit de motie geschrapt: „De kor telings in de pers genoemde twee kan didaten (de heren Dankelman en Vis - Red.) beschikken niet over de eigen schappen, genoemd in het profiel, zoals door de gemeenteraad geschetst". Bij de openbare behandeling van de motie, merkte de heer Kuyper (D '66) nog op, dat voor hem een derde genoemde kandidaat, de heer Van Lookeren Cam pagne, aanvaardbaarder is dan dr. Vi6. Topfiguur Toen hij zijn motie indiende, rele veerde de heer Van Aken onder meer, dat de heer Van der Willigen al op november 1970 bekend maakte ontslag te hebben gevraagd als burgemeester. In het advies van de Leidse raad is naar a gebracht, dat Leiden, gezien zijn benarde situatie een werkelijke top figuur nodig heeft. Reactie van commis saris Klaasesz op de verlangens van de Leidse raad was op 8 januari: Zo'n man gaat naar Amsterdam of Rotterdam. Nu de benoeming zo lang op zich laat wach ten, vrezen wij een „pakketbenoeming" (tezamen met die van andere burgemees ters) aldus de heer Van Aken en dan komen er partij-politieke aspecten in het geding. LEIDEN In zijn vergadering van gisteravond heeft de gemeenteraad van Leiden zich zeer langdurig beziggehou den met de procedure voor de benoe ming van een nieuwe burgemeester van Leiden en met de eisen die de gemeen schap aan zijn persoon mag stellen. Toch kwamen cr nog andere zaken aan de orde. De belangrijkste beslissin gen die werden genomen waren Een voorstel om f 461.000,te voteren voor de bouw van 5 mobiele schoolloka len in de Mors werd op verzoek van de heer Den Dubbelden (die een goedkope re oplossing in studie gaf) aangehou- B. en W. namen een motie van de heer In 't Veld (P.v.d.A.) over, inzake de woningen in de Merenwijk: centralise ring van de werkzaamheden der wo ningbouwcorporaties en toepassing van artikel 18a der Huurwet. Dit artikel bepaalt, dat de huurder een woning moet verlaten als zijn inkomen te hoog wordt in verhouding tot de huur. Een tweede motie van de heer In 't Veld (vorming van een fonds on verlichten) namen B. en W. in advies. (ADVERTENTIE) TEGEN BETAALBARE PRIJZEN HAARLEMMERSTRAAT 149 LEIDEN TELEFOON 21075 Tevens grote sortering LEVI PANTALONS EN JACKS. Bouw definitieve Savio-Lomschool HILLEGOM Het bestuur van de R.K. Stichting voor buitengewoon lager onderwijs voor Ilillegom en Omstreken verzoekt medewerking van de Hillegom- sc raad tot bouw van een definitieve school voor elementair buitengewoon onderwijs aan kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden voor dc Bollcn- Het schoolbestuur heeft het voor nemen de nieuwe school te laten bouwen op een terrein aan de Olympiaweg (ach ter de Leidsestraat). De school zal bestaan uit zeven leslokalen, een vak lokaal, een gymnastieklokaal, een over blijflokaal en kamers voor het school hoofd, de leerkrachten, de psycholoog en de schoolarts. De Savio-L.O.M.-school is momenteel gehuisvest in de voormalige Burgerschool aan de Maerten Tromp- WASSENAAR Tijdens een infor mele bijeenkomst van de leden van het bestuur van de Wasse/iaarse Oranjevereniging „Koningin Wilhel- mina", gisteren in hotel Duinoord, is burgemeester mr. K. Staab ge- installeerd als erevoorzitter van de vereniging. Voorzitter H. W. Dun- newolt hing de burgemeester het teken van z\jn waardigheid een oranjelint met penning om de hals. Op maandag 19 april zal de Oranje vereniging de jaarvergadering hou den. Plannen voor een uitgebreid feest op koninginnedag. 30 april a.s. worden op het ogenblik uitgewerkt. LEIDEN De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft in opdracht van de gewestraad van het Gewest Leiden een onderzoek ingesteld naar de maatschappelijke en bestuurlijke structuren en processen in het gewest. De gewestraad wil namelijk een antwoord kunnen geven op de vraag: welke is de meest gewenste maatschappelijke ontwikkeling in het gewest en welke bestuursorganisatie is het meest adequaat om de gewenste ontwikkeling te begeleiden. Thans is verschenen de eerste van drie deelnota's van de VNG. Een van de con clusies van de nota is, dat Leiden wat betreft de voorzieningen duidelijk onder geschikt is aan Den Haag. De verzorgen de functie van Leiden devalueert hier door of dreigt te devalueren. Zolang bet huidige verzorgingsgebied van Leiden nog niet, qua voorzieningen, oriëntatie en verkeersverbindingen rechtstreeks op Den Haag is gericht, moet een devalu atie van Leiden, met name het centrum van deze stad, als een verarming van het niveau van het gehele gewest wor den beschouwd. De gemeenten die momenteel in het gewest samenwerken zijn, zoals bekend: Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude. In de nota van de VNG wordt onder meer een overzicht gegeven van de demografische structuur en ontwikkeling der bevolking van de gewestgemeenten en omringende gemeenten. Hieruit blijkt, dat de leeftijdskarakteristiek der bevol king van Katwijk, Leiderdorp, Valken burg en Voorschoten „zeer jong" is, die van Rijnsburg, Sassenheim, Zoeterwou de en het gewest Alphen „jong tot zeer jong", die van Warmond ..jong", Wasse naar „oud" en Leiden „oud tot zeer oud"; Oegstgeest vertoont een structuur die gelijk is aan de maatstaf van Nederland. De structuur van het gehele gewest is „jong", die van de Haagse agglomeratie De ontwikkeling van de geboorte overschotten vanaf 1950 is bijvoorbeeld voor Leiderdorp „sterk afnemend" voor de meeste overige gemeenten „af nemend", in Oegstgeest „vrij constant"; Sassenheim vertoont, een „langzame af name". Voor het gewest Alphen geldt „zeer stabiel', het gewest Leiden „af nemend" de Bollenstreek „langzaam af nemend". De ontwikkeling van de huwe lijksvruchtbaarheid is over het algemeen van „matig afnemend" tot „snel af nemend" (in Warmond zelfs „extreem snel afnemend"). Alleen Rijnsburg laat „zeer langzaam afnemend" zien. In de ontwikkeling der bevolkings toename sinds 1950 laat Leiden „af nemend' zien en Warmond „nu zelfs ne gatief". „Snel toenemend" is Rijnsburg en „toenemend" zijn Leiderdorp. Val kenburg. Wassenaar en Zoeterwoude. Overloop Het gewest Leiden tracht zyn „over loop" af te leiden. In noordelijke richting gaan de ontwikkelingen minder snel; de natuurlijke aanwas in de Bollenstreek is dynamisch, maar de immigratie stag neert. De demografische stagnering is het sterkst in de gemeenten Leiden, Was senaar en Leidschendam. Dynamisch is in dit opzicht de gehele Rijnstreek» Lei derdorp, Zoeterwoude en Voorschoten. Nu de laatste jaren de bevolking van Leiden ook absoluut afneemt, zal het aandeel in het gewestelijk totaal sneller gaan teruglopen. Ook het aandeel van Wassenaar neemt, langzaam, af. De randgemeenten van Leiden (de agglomeratiegemeenten) nemen in „ge wicht" toe. Oegstgeest (evenals Katwijk) weer de laatste vijf jaar, Voorschoten (evenals Sassenheim) de eerste vijf jaar en Leiderdorp gedurende de gehele 10-jaarlijkse periode. De verschuivingen in het gewest Leiden zelf zijn wat minder overzichtelijk dan die in de „Haagse vleugel". Het aan deel van Leiden neemt ontegenzeggelijk af, terwijl het aandeel der gemeenten Katwijk, Oegstgeest, Sassenheim, Voor schoten en vooral Leiderdorp, toeneemt. De agglomeratiegemeenten groeien, een spreidingstendens van de bevolking is waar te nemen die op een soort golfbe weging vanuit het centrum van Leiden lijkt. De sociaal-economische kenmerken der gewestelijke bevolking zijn karakteristiek voor een aantal deelnemende gemeenten. De hoofden van huishoudens in de ge meente Katwijk hebben een betrekkelijk laag opleidingsniveau getuige het per centage met alleen een lagere schoolop leiding. Een zeer duidelijke uitzondering hierop vormt Hoornsepolder, waar het percentage niet-verder-geschoolden (29 procent) de helft is van het overeenkom stige percentage in Katwijk-dorp. Over het algemeen ligt bij de opleidingen van de hoofden van huishoudens in Katwijk de nadruk op de beroepsscholing. Opleidingen In Leiden is het opleidingsniveau in hel algemeen ook laag, met een zeer dui delijke uitzondering voor het Boerhaave- district. Bü de genoten opleidingen ligt de nadruk op lagere (en ook wel middel bare) beroepsopleidingen en ulo of 3- jarigc hbs. In het Kooi- en Stations district is het opleidingsniveau duidelijk het slechts. Het opleidingsniveau van de hoofden van huishoudens in Leiderdorp is vrij hoog. Vooral hogere beroepsopleidingen komen vaak voor. maar ook universitaire opleidingen en vhmo. evenals ulo-op leidingen. Eén en ander laat zich verklaren uit de vele vestigingen van employées gedu rende de laatste 10 jaren. Vooral veel werknemers van de Leidse Universiteit vestigen zich in Leiderdorp. In Oegstgeest is het percentage niet- verder-geschoolden bijna even laag als in Leiden-Boerhaave; niet verwonderlijk, want beide gebieden grenzen aan elkaar. In Oegstgeest is 23 procent van de hoof den van huishoudens universitair ge schoold. Het percentage niet-verder-geschool den is in Rijnsburg zeer laag (71 procent), het opleidingsniveau van de hoofden van huishoudens in Sassenheim is matig (44 procent niet-verder-geschoolden); het be trekkelijk hoge percentage hogere be roepsopleidingen kan worden verklaard door de recente vestiging van hogere employées. Het percentage niet-verder- geschoolde hoofden van huishoudens in Valkenburg is vrijwel gelijk aan dat in Sassenheim. In het algemeen is het opleidings niveau in Voorschoten hoog. Het per centage niet-verder-geschoolden varieert van 29 procent (Centrum en Vlietwijk) via 21 procent (N.Hofland) tot 19 procent overig Voorschoten, w.o.: Adegeest, Bos- De hoogte en aard van het opleidings niveau van de hoofden van huishoudens in Warmond komen sterk overeen met die in Sassenheim en Valkenburg. Het enige verschil van belang is dat In War mond het percentage hoofden van huis houdens met een universitaire opleiding wat groter is. De hoogte en aard van de opleidings niveaus van de hoofden van huishoudens lopen in Wassenaar voor de verschillen de deelgebieden nogal uiteen. Het niveau voor de gemeente is vrij hoog. In het eerste deelgebied (dorp, Rijks dorp, Oostdorp), waarin het oude deel van de gemeente is opgenomen, is nog 37 procent van de hoofden van huishou dens niet verder geschoold. Toch treft men er reeds 14 procent universitaire opleidingen aan, hetgeen vooral het gevolg is van het feit dat in Rijksdorp de hogere sociale lagen der bevolking domineren. In Watering- Deyleroord is het percentage niet-verder- geschoolden veel lager. Naast universi taire opleidingen treft men er veel hogere beroepsopleidingen aan. maar ook ulo opleidingen en v.h.m.o. komen er relatief In overig Wassenaar domineren, naast v.h.m.o.-opleidingen de universitaire op leidingen. Het percentage niet-verder-geschool den in Zoeterwoude is hoog, te weten: 57 procent. Van de hoofden van huis houdens met een voortgezette opleiding hebben relatief velen een ulo-opleiding of lager beroepsonderwijs Bromfietser brak hand LEIDEN Een 31-jarige bromfietser uit Leiderdorp werd gistermiddag op de kruising Lage Rijndijk-Herensingel door een personenauto aangereden. Hij moest per E.H.D. met een handfractuur plus arm- en beenwonden naar het Acade misch Ziekenhuis worden gebracht. De 60-jarige bestuurder van de wagen reed voor de bromfietser en wilde rechtsaf slaan om de Herensingel op te rijden. De bromfietser die rechts van de auto reed kwam hierdoor via het trottoir en onder het hek door van de Herensingel tenslotte in de berm van deze singel terecht Hersenschudding door valpartij LEIDEN Een 20-jarige loswerkman uit Leiden heeft in de afgelopen nanacht een hersenschudding opgelopen als ge volg van een val. De eerste-hulpdienst bracht hem naar het Academisch Zieken- LEIDEN Na dc uitspraak van de voormalige studentenzuivcringscommis- sie van zaterdag j.I., heeft maandag ook het college van curatoren van dc Rijks universiteit te Leiden verklaard dat prof. Kistemaker als gezuiverd kan worden beschouwd. De curatoren komen tot deze conclu sie op grond van verschillende feiten, waaronder de toelating van de heer Kistemaker in november 1945 tot diens promotie. In 1945 kreeg de heer Kiste maker een voorlopige zuiveringskaart, die getoond moest worden bij tenta mens, examens en promoties. Het feit dat de promotie van de heer Kistema ker op 21 november 1945 doorgang kon vinden, bewijst volgens de curatoren dat de voorlopige zuiveringskaart voor de promotie aan de pedel is overhan digd en dat de toenmalige rector mag nificus, prof. B. G. Escher, die ook de voorlopige zuiveringskaart tekende, hem tot de promotie toeliet. „Deze toelating zou niet kunnen heb ben gebeuren als de zuiveringscommis sie deze voorlopige zuiveringskaart zou hebben ingetrokken", aldus de curato- Politie maakt eind aan zwerftocht van twaalfjarigen LEIDSCHENDAM Vannacht om streeks kwart over twee heeft de politie van Leidschendam op rijksweg 4 twee jongens van twaalf jaar aangehouden. De jongens kwamen op twee gestolen fietsen uit Den Haag en reden In de richting Amsterdam. Ze bleken af komstig te zijn uit Nagele in de Noord oostpolder. Maandagmorgen waren ze liftend naar Den Haag gekomen, waar zé dé rest van de dag doorbrachten. Te gen middernacht namen ze twee fietsen weg met de bedoeling naar huis te fiet sen. De ouders zullen nu de jongens van daag in Leidschendam moeten komen LEIDEN Het voormalige kerkgebouw aan de Herengracht-Langeatraat De Oosterkerk wordt, in opdracht van de Nederlands Hervormde Gemeente, door het makelaarsbureau van Iterson te koop aangeboden. Men verwacht dat hèt gebouw, 18 x 30 meter, geheel verwarmd en ook de bfjvertrekken als bedrijfsopslagruimte van de hand gaat. De vraagprijs voor het ge- houw is 350.000 gulden. De Nederlands Hervormde Gemeente heeft gepro beerd het gebouw van de hand te doen sinds het niet meer voor de ere diensten gebruikt werd. Dit ls echter tot nog toe niet gelukt. Omdat de ver koop enkele jaren geleden niet lukte, heeft de Gemeente het gebouw ver huurd aan Vroom en Dreesmann. Deze had een contract tot 1 december van het vorig jaar en heeft dit niet verlengd. Dit staat mede in verband met de verplaatsing van de magazijnen van Vroom en Dreesmann naar de industrie terreinen van Alphen on De Lage Weide te Utrecht. Van verscheidene kanten is Cr al een bod gedaan op het gebouw maar het makelaarsbureau kon geen mededelingen doen over biedingen en bieders.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3