fls tuinplezier voor iedereen ZELF DOEN GOEDE VERLICHTING EIST MEER DAN EEN LAMP BOVEN DE TAFEL Ifiiiiifjiii •smÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKKIlÊ^Ê JAARLIJKS HUIS- TUIN EN KEUKENREFREIN Van. sproeit worden. Sta niet te klungelen met .hechtmachine. Het apparaat legt ec „niet" de zaak vast. (f 56,- moet er wel eens opgebonden - gebruik de ojfoind- annex vinyl tape om de takken waar dHmoet en Van Perlstein. Roeper en Boschffi WIE ZIJN TUIN VERWAARLOOST, VERDIENT BOEGEROEP VAN HEEL HET VOLK 5 land telt 2,3 miljoen echte tuinen, at en klein, waarvan de 3 achter komma, dus 300.000 tuinen volko- i verwaarloosd zijn. Lapjes grond iet niks erop dan onkruid tussen.de onunel. En dat in deze tijd, nu er om roen geschreeuwd wordt! Achter in et groene tuinboekje staat een tuin- alender en bij april de vermaning igen van de tuin mag nu niet worden uitgesteld. Gunstige tijd in nieuw gazon in te zaaien, kale lekken te herstellen. Voor grasmaaien machine hoog stellen. Nieuw :on vraagt compost. Controleer op. zaadzakjes de zaaitijd van zomer- loemen, voor de vroegste is het nu 1". (De natuur heeft het echter best t ons voor want om de andere naand blijkt een nieuw gazon aanleg- mogelijk). méér maaien met korter gestelde lachine, sproeien, schoffelen, wieden, s nog goed om kale plekken de bloemen aan te vullen met otplanten. maar sproeien en mesten wordt nu het zware werk (zeer ver licht door moderne machines). Juli: opbinden en voortzetting van de vori ge maand. Augustus: nadenken over de aanleg van volgend jaar, onder het doen van het werk zoals in juli. Wie op vakantie gaat moet zich verzekeren van een thuisblijvende goede buur man. September: staat al in het teken van de toekomst en de hele herfst door is men bezig aan het prepareren van een nóg mooiere tuin voor het volgend jaar. Wie nu zijn vierkante meter tuin nog verwaarloost verdient het BOE-geroep van heel ons volk. Schaam u en vraag gauw dit groene boekje aan een tuinspecialist die het gratis schenkt uit beleefdheid zult u bij hem dan ook zaden, compost, eventueel fonteintjes, cupido's en ka bouters, hekken en tuinverlichting aanschaffen. Alleen aan wat we in de grond stoppen om het te zien groeien en bloeien, besteden wij Nederlanders met ons allen een kleine 100 miljoen, dus het is niet buitensporig óók een duit in het zakje te doen en de puinhoop te veranderen in een liefe lijk perkje. Toneel De tuin is gelijk een toneel: het struikgewas dat een stukje buitenwe reld afsluit, geeft ruimte aan uw dro men net als coulissen doen. De ervoor geplaatste bloemen hebben dezelfde taak als rekwisieten: de aankleding van het podium. De hoofdrol is toebe deeld aan de tuinier (ster) die naar stig wordt bijgestaan door meer of minder belangrijke personages, terwijl gazonnetje heeft randjes die moeilijk te knippen zijn, maa zimaaier knapt dit gemakkelijk op en snoeit bovendie Themans - Zutphen). alleen vluchtig bezoek of de melkboer figuranten zijn. Bij modern toneel zijn nieuwe opvattingen over decors aan de orde van de dag en zo gaat het ook in de tuin. Wat er aan vin dingrijks verzonnen wordt om dat lapje grond met steeds minder moeite (niet met steeds minder geld helaas) mooi en aangenaam te maken, is op zienbarend. Tuinieren op vijf hoog is niet nieuw. In een film uit de oude draaidoos is de bloembak buiten het zolderraam een belangrijk rekwisiet voor de speler die een Russisch emi grant in Parijs voorstelt en uien plant in die bak. Nu en dan knipt hij met een grote tuinschaar groene puntjes van de blaadjes (om de soep mee te garneren) en hij zingt daarbij een sonoor Russisch oogstlied. Voor zulk plezier (het welslagen van het gewas) geeft de folder goede raad waaruit hier enkele vuistregels Meerdere bakken naast elkaar zijn handiger dan één lange. Boor gaatjes in de bodem en leg potscherven onderin. Haal de goede grond bij bloemist of hovenier. Vergeet de kamermest niet. Ook planten in bakken worden door ziekten bezocht; de spuitbus ge- Maartse viooltjes bloeien zeker in april, soms eerder. Ze gaan de bak weer uit om plaats te maken voor zomergoed. Maar in de winter hoeft het balkon niet kaal te zijn: kleine heestertjes geven een groene basis, andere planten zetten kleur bij, uit het raam kijken wordt plezierig. Nouveautés voor de tuin Voor moeilijk bereikbare opper vlakten hoeft de zaaier zich niet in kronkels te wringen om het graszaad mengsel ter plekke te deponeren, als hij tenminste gebruik wil maken van de hydraulische zaaimachine die dc zaden in de grond spuit. (Niet bedoeld Hebt u het meer begrepen op de snoerloze maaier (met het oog op de kinderen) dan is er het apparaat dat op batterijen werkt, ook met een heg- schaar te combineren is, en zich laat afsluiten met een autosleuteltje. Het is Wie een goede, vooral verantwoorde loterieurverlichting ter completering absoluut woongenot wenst, moet niet zomaar op een namiddag her en der en dan ook nog tegen een Prikje wat lampen vandaan gaan kalen. Deze methode van kopen in ket algemeen reeds sterk af te raden kan met name op het stuk van de inlerieurverlichting tot pijnlijke en -duistere" verrassingen leiden. Het wordt de koper niet gemakkelijk lemaakt. Het aanbod is enorm. In achterafzaakjes kan voor nauwelijks honderd gulden een gehele interieur- verlichting worden aangeschaft. Elders dit bedrag vaak niet genoeg voor «n behoorlijke plafondverlichting. Voor alles dient de koper uit te gaan twee uiterst belangrijke factoren le aanschaf van een interieurver- lichting: dit zijn a. de zorg voor een goede leesverlichting en b. de zorg Erfenis De traditionele lamp boven de tafel, een erfenis uit de begintijd van de lamp, is er maar zeer moeilijk uit te krijgen. Honderdduizenden blijven zweren bij deze manier van leesver lichting als de enig zaligmakende. Daarbij wordt echter vergeten, dat juist deze manier van verlichten vaak door het schaduweffect niet toerei kend is, terwijl daarbij ook nog andere delen van de kamer, bijvoorbeeld waar kinderen spelen in onze toch al niet zo ruimte huiskamers, niet optimaal ver licht worden. De laatste jaren hebben deskundigen inzake de interieurverlichting naar nieuwe mogelijkheden gezocht om tot een betere lichtspreiding te komen. De staande lamp, de lamp aan de muur en die vast tegen het plafond, alle drie draaibaar en wendbaar in alle mogelijke richtingen (en prijsklassen) zijn een uitkomst gebleken die iedere eigentijdse woninginrichter thans aanbeveelt. Schemerlampen zowel met doorzichtige stoffen als ondoorzichtige kunststoffen kap, blijven als sfeerver lichting in de markt. Indirect licht. Plafondverlichting met dimmer (nog vrij kostbaar) zorgen al evenzeer voor veel stemming en sfeer in onze met veel kleur ingerichte woningen. Nog te veel plaatsen niet alleen begin nelingen maar ook ervaren binnen huisarchitecten een lampje zus-of-zo hier en daar door de kamer verspreid op kast of tafel. De aanwezigheid van stopcontacten betekent al evenmin dat nu per se op een meter of nog korter van een dergelijk punt een lamp moet staan of hangen. Plaats van de licht bron en sterkte daarvan moeten dui delijk worden afgesteld op de functie. Dit houdt in dat nimmer in één kamer (met normale afmetingen) drie of meer lampen met een gelijke watt- sterkte aanwezig mogen zijn. Van sfeer zou dan geen sprake kunne- zijn, om nog maar te zwijgen over functie van zoveel overdaad. Keuken Voor de keuken geldt natuurlij1 hetzelfde als voor de slaapkanv evenmin als voor de salon hetzelfde geldt als voor het toilet of de badka mer. De keuken is heel goed af met een TL-verlichting als er alleen maar wordt gekookt maar is er sprake v?n een woonkeuken dan is ook een v sfeer niet ongewenst, m.a.w. een la-.» aan het plafond en nog een lichtbron boven het fornuis kunnen heel goed worden aangevuld met een sfeerlicht je bij de eettafel. Voor de slaapkamer geldt dat daar zowel een goede licht bron als een sfeerverichting aanwezig dient te zijn, tenminste als we het goed willen doen. Dit natuurlijk onder voorbehoud dat de financiën toerei kend zijn. Is dat niet het geval, dan is het toch beter bij beetjes verantwoorde verlichting aan te schaffen dan er maar op los te kopen in de zin van „doe méér met minder geld". De aandachtige lezer merkt misschien op dat over toiletverlichting met geen woord is gerept. Dat is ook zo. Sfeer op het toilet is niet nodig. De verlich ting daar moet functioneel zijn. Anders waren de ongemakken niet te over zien. Een spaarlampje, zoals tijd. t den bo; daai irlijk J \N SCHILS is best leuk..4 He4 U zaterdagochtend en In bet hobbyhoekje van de garage rommelt pa in zijn oudste kleren op aoek naar de juiste gereedschappen. Straks gaat hü in de badkamer een wand op nieuw betegelen. In de loop van de week is bij langs een groothandel in bouwmaterialen geweest om tegels, cement en andere benodigdheden te kopen. In de avonduren beeft hiw 7»ch grondig op het karwei voorbereid door enkele hobby blader te bestuderen. Een paar uur later koml pe pijnlijk uit zijn hurkende houdin" omhoog. Hij klopt de kalk van zijn broek en roept zijn vrouw. Trots bekijken ze samen het resultaat. Het ziet er uit als het werk van een vakman e:i men zou er niet uit kunnen afleiden dat pa in het dagelijkse leven zakenman is. In de bouwwereld zijn drie categarie- en van mensen te onderscheiden: ten eerste is er de beroeps ondernemer. Hij bouwt een huis in opdracht van een princioaal, of hij zet op eigen initiatief een aantal huizen neer en tracht die later h verkopen. Dar» zijn er clandestiene bouwers. Dit zijn mensen die wel in het val zitten en bijvoorbeeld voor een baas in Rotter dam werken. In de avonduren en weekeinden zetten zij in opdracht van derden hele bouwwerken op en beder ven daarmee de bonafide ondernemers- markt grondig. Veel weekendhuisjes in de bossen zijn op die manier uit de grond verrezen. Tenslotte is er de .-teeds groter wordende groep van de doe-het-zelfbouwers. Vroeger waren de mensen die in hun vrije tijd in hun eigen huis reparat es of onder houdswerkzaamheden verrichtten, af komstig uit het „vak Rond de jaren vijftig is een ontwikkeling ontstaan Vaarbij ook steeds meer niet-vaklui fr toe overgingen zelf die karweitjes op te knappen, waarbij niet onmiddel lijk een vakman vereist was. De eerste doe-het-zelvers werden met een scheef oog bekeken: zij waien naar de mening van andeien vreemde knutse laars die of arm of gek waren. Maar al gauw realiseerde het grete publiek zich dat het enorm gcldbesparend FISCAAL Door een bepaald klusje zelf op te knappen, spaarde men de niet onaan zienlijke loonkosten van een vakman uit. Toen ook in bredere kring bekend werd dat onderhoudswerkzaamheden aan het huis fiscaal aftrekbaar waren, werd het enthousiasme om zelf aan het werk te slaan helemaal groot (Dit belastingtechnische voordeeltje gaal per 1 januari van dit jaar met hele- Niemand zag er meer tegen op om zelf muren te behange tc witten of te betegelen. Gewone mensen bleken opeens heel handig te zijn met hamer, zaag en beitel. En wie laat tegen woordig nog een schilder komen om zijn huis van binnen te laten verven? De hobbybladen, die juist de laatste jaren een enorme vlucht hebben ge nomen. geven deskundige adviezen over duizend en één zaken die men zelf kan doen In de wereld van de bouwonderne mers heeft men wel begrip voci deze ontwikkeling, „ho kosten zijn", zo zegt men daar. „haast niet meer zelf op te brengen. De lonen en prijzen vliegen omhoog. Iedereen wil werktijdverkor ting, maar wil ook meer verdienen. Als een aannemer een knecht naar een' karwei meeneemt, dan kost dat de opdrachtgever tegenwoordig per dag f 100,alleen al voor dknecht Een particulier kan zich dit nauwelijks meer permitteren CEMENT Dus waarom zou dan iemand die een beetje handig is niet zelf de handen uit de mouwen steken?" In de bouw wereld sch'oomt men zelf® niet de doe-het-zelfman een handje toe te steken. Was cement vroege»- alleen maar in zakken van 50 kg in de handel, nu kan iedereen zakjes van 11 kg krijgen waarin het zand en de cement in de iuisTe verhouding zijn gemengd. Spijkers wo'den niet meer per pond maar ir een vaste verpak king van 25 stuks verkocht. Het is duidelijk dat de industrie hier een to taal nieuw afzetgebied heeft ontdekt Doe-het-zelfwinkels zijn de laatste jaren als paddestoelen uit de grond verrezen. Enkele malen per jaar wor den in Nederland beurzen voor vrije tijdsartikelen georganiseerd. De be langstelling voor dit sooit exposities is overweldigend. We staan nu nog maar aan het begin van een ontwikkeling waai var nie mand kan zeggen waarheen die zal leiden. In de toekomst zal door ver korting van de werktijd het zelf uit voeren van werken die men vroeger liever aan de vakman overliet, een steeds grotere rol gaan spelen in ons dagelijks leven. Dit alles betekent echtoi geenszins d<- dood van ae vakman. Op dit momen' bestaat er al eer. groot gebrek aan goede, allround geschoolde vaklui, li de toekomst zijn zij blijvend verzeker' van een goede toterham. Wan1 oo aan de kunde van de hobbyist kom een einde. Op een gegeven momm groeit de techniek hem boven h> hoofd en dan r:.\ hij plaats mod maken voor de vakman. FRANS MALTL ■igi iSSSSSSSSSSSSH.' «■■■■«NaaaBaaaMi «■nflBEaaaBBasaac SS52Ï

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15