KVP geeft sport 't volle pond Ik had in meer daagse koersen nooit geluk J.-Slavie voelt zich met Dzajic favoriet DEUR VOOR FUSIE BLIJFT NOG OPEN Staatssecretaristotobeleidsubsidiëring JOHN BRASPENNINCX IV Koning van de kermiskoersen Koning van de smokkelaars VRIJDAG 2 APRIL 1971 DEN HAAG „De sport" was het onderwerp waarover het Centrum voor Staatkundige Vor ming (het wetenschappelijk instituut voor de Katholieke Volkspartij) zich gisteren tijdens een studiedag in Den Haag boog. In discussiegroepen werden de volgende onderwerpen behandeld: sportfinanciering, totobeleid, opleiding en sport als middel tot vorming; algemene overwegingen. De conclusies van de discussiegroepen worden gebundeld en daaruit kwamen ruwweg de besluiten zullen in „gepolijste vorm" in een rap port worden vastgelegd de volgende stand punten van de KVP te voorschijn: 1. de centrale beleidsverantwoordelijkheid voor de sport zal „Wegwijs" gemaakt door voorstudies discussieerden de groepen in gebouw „Op gouden wieken" enige uren over de diverse onderwerpen waarna de besluit vorming werd voorgelegd aan een forum, bestaande uit mej. G. Kok (vice-voor zitter KVP en Tweede-Kamerlid) als voorzitster en de heren mr. H. Bister bosch (wethouder van sportzaken in Arnhem), drs. W. v.d. Bijl (rector Aca demie voor Lich. Opv. in Tilburg). W. Dröge (conrector van die academie), C. Kleisterlee (voorzitter sportcommissie ran de KVP en Tweede-Kamerlid) en W. Krammer (werkzaam bij de procineie Gelderland voor „sport en financiën" en penningmeester van de Ned. Kath. Sport federatie). Dool was te komen tot uitspra ken over de vraag „welke praktische be leidsconclusies moet de KVP trekken uit de nota Sport '70 en kenbaar maken aan de nieuwe formateur en, zoals mej Kok heit noemde, het ministerie van Welzijns beleid. SPORTFINANCIERING Primair ligt de verantwoordelijkheid bij de overheid, waaronder rijk, provin cie en gemeente wordt verstaan. Het stichten van sportaccommodaties behoort tot de overheidstaak maar er moet adequate bijdrage van „gebruikers genieters" tegenover staan. Resteert dan nog een exploitatiedeficit, dan zal i ten worden gesubsidieerd. Daartoe zal een samenspel tussen overheid en parti culier initiatief nodig zijn. In dit ver band werd vastgelegd dat de tarieven voor het gebruik van sportaccommodaties landelijk geregeld dienen te worden meer coördinatie tussen de sportbonden moet ontstaan, waardoor geldverspilling door versnippering (voorbeeld: adminis tratie gezamenlijk verzorgen) wordt voorkomen. De contributies van de leden dienen voorts minder differentiatie te vertonen. Ten aanzien van de subsidië ring zal er een uniforme rijksregeling moeten komen met een verdeelsleutel I waarbij iedere overheid (rijk, provincie, 1 gemeente) zijn aandeel bijdraagt De ge- I meenten worden thans te zwaar belast. -De kadervorming goed kader is nood- 1 xaak maar de opleiding is door de sportor ganisaties niet te financieren zal ook onder de subsidieregeling moeten vallen. TOTOBELEID Ten aanzien van inleg en prijzen zijn te veel beperkingen. De doelmatigheid »n het totoapparaat kan verbeterd •orden. De heer Kleisterlee: „We zijn aan een ander beleid ten opzichte de kansspelen, dus ook de toto, die rteeds sterkere concurrentie ondervindt de Duitse lotto waardoor tonnen over de grens verdwijnen. Het totobeleid dient te worden herzien en dan denk ik verhogen van inzet, vrijlaten va: prijzen, andere beheersvorm waarbij één de belanghebbenden geen overheer sende stem meer mag hebben. De sport- beweging moet een claim kunnen leggen op wat met gezamenlijke inspanning wordt bijeengebracht. „Uitdrukkelijk stelde de heer Kleisterlee dat dit geen hh kritiek op het „werk bij de totoinstantie" ■■(inhoudt. OPLEIDING EN SPORT De opleiding van vrijwillig kader dient in principe voor honderd procent voor rekening van het rijk te komen. Ten aanzien van het professionele kader die nen dezelfde regels te worden gehanteerd ior andere beroepsopleidingen gel den. Er moet zorg voor worden gedragen dat het op de ClOS-instituten opgeleide «ader ook werkelijk terecht komt waar iet hoort, bij de verenigingen. Wat de tadercursussen betreft werd nadrukke- ijk vastgelegd dat het confessionele ka rakter van de cursussen bewaard moet blijven. Confessioneel dient niet gelijk ie worden gesteld met kerkelijk maar met levensbeschouwelijk. Onder dit onderwerp viel ook het aantal wettelijk vastgestelde lesuren voor lichamelijke vorming. Het algemene oor- ras dat de aandacht voor de licha melijke vorming bijzonder gering is. Dat het aantal lesuren in de bovenbouw het voortgezet onderwijs was terug gebracht van drie naar twee werd een .uiterst bedenkelijk aspect" genoemd, luidend op een dualistische instelling Waarbij het verstandelijke aspect der forming te sterk wordt benadrukt. Dage lijks (ten minste) driekwart uur lichame- ijke vorming in het basisonderwijs werd j ilgemeen noodzakelijk geacht. Drs. v.d. lijl wees er evenwel op dat in 1843 al Duitsland was gepleit voor een uur bij het ministerie van CRM moeten liggen. Daaraan zal een interdepartementale stuurgroep met daarboven een verantwoordelijke bewinds man (staatssecretaris, en geen minister zoals uitdrukkelijk werd gesteld) voor sport, recrea tie en jeugdzaken vorm moeten geven; 2. er zal een samenwerking tussen de overheid (rijk, provincie, gemeente) en de sportorganisaties moeten komen als gezamenlijke totale beleids- aanzet voor de gehele sportbeoefening; 3. de overheid zal moeten subsidiëren maar de eigen bijdrage van actieve en passieve sport beoefenaars zal eveneens moeten groeien. De subsidie zal vooral gericht moeten zijn op bou wen van sportaccommodaties en kadervorming. Subsidiëring zal in een wettelijke regeling voor de sport, met criteria die zijn vastgelegd in het kernprogramma van de KVP, moeten worden vastgesteld; 4. het totobeleid zal opnieuw bezien moeten worden; 5. het bouwen van sporthallen en -zalen in beheer van de overheid zal bevor derd moeten worden; 6. in het basisonderwijs zal dagelijks ruimte moeten zijn voor lichamelijke vorming; 7. meer aandacht voor lichamelijke vorming en sport voor gehandicapten en bejaar den; 8. het is van wezenlijk belang de levens beschouwing een rol te laten spelen bij de kader vorming. Het forum op de studiedag van het Centrum voor Staatkundige Vorming van de KVP. Van links naar rechts: W. J. Krammer, mr. H. H. J. Bisterbosch. C. F. Kleisterlee. voorzitster mejuffrouw G. S. H. M. Kok, drs. W. J. v. d. Bijl, W. G. Dröge. SCHOOLACCOMMODATIES Voor her-,-bij- en nascholing van vrij willig, middelbaar en hoger kader zullen een organisatie en subsidievorm spoedig gevonden dienen te worden. De school- accommodaties zullen efficiënter ge bruikt dienen te worden. „In de avond zijn ze niet rendabel. Indien die accommodaties tegen betaalbare prijzen beschikbaar worden gesteld, zijn op slag vele sportbeoefenaars geholpen", aldus de heer Kleisterlee. Men wil dan ook de rollen omdraaien: de ovei+ieid stelt de accommodaties ter beschikking van de scholen voor gebruik overdag, waarbij zal worden gepleit voor zalen niet in maar bij de scholen, 's Avonds kan er dan door verenigingen gebruik van wor den gemaakt. ALGEMENE OVERWEGINGEN Er zal een nationaal sportbeleid moe ten worden gevoerd; de overheid kan zich niet vrijblijvend opstellen tegenover de „particuliere aangelegenheid" die sport wezenlijk is; controle kan niet uit blijven als het om veel grotere bedragen zal gaan maar er zal één controle apparaat moeten bomen en niet afzonder lijk voor rijk èn provincie èn gemeente. Voorzitster mej. Kok wilde er juist haar verbazing over uitspreken dat het aanstellen van een bewindsman voor de sport nog niet ter sprake was gekomen toen het gemeenteraadslid W. du Chati- nier, in zijn gemeente bekend als voor vechter voor de sport, met het papier wapperde waarop deze knellende /.aak reeds was beland. Het was een duide lijke zaak. die bewindsman moet er ko men en de afdeling op het ministerie (of dat CRM heet of een andei-e naam krijgt) waaronder de sport ressorteert dient kwalitatief zowel als kwantitatief te worden uitgbreid. De studiedag werd eveneens'gevolgd door andere „groeperingen" dan de KVP. Tot de aanwezigen behoorden o.a. een af gevaardigde van de Christelijke Sport Unie en dr. W. van Zijll, algemeen secre taris van de NSF. HERMAN VAN BERGEM Bondscoach Fahdronc schijnt plezier te hebben met Wim van Hanegem- De glimlach toont dat aan. DEN HAAG Dc fusie tussen ADO en Holland Sport blijft mogelijk. Ir. W. C. Kau, algemeen voorzitter van ADO, en dc heer H. Choufcer. voorzitter sectie betaald voetbal, verklaarden gisteren, dat zij er in uiterste instantie bij de leden bad, die het laatste woord heeft in dergelijke zaken, op willen aandringen akkoord le gaan met de eis van Holland Sport en de naam FC Den Haag voor de nieuwe «lub goed te keuren. ?ij vinden het te ver gaan om terwille van een naam, hoezeer men fr ookaan gehecht is. de steun van de gemeente, die bereid is grote manciële steun te verlenen aan de nieuwe club, te verspelen. „Dat geld hebben «e nu eenmaal nodig om een gezond financieel beleid te kunnen voeren", aldus It heer Kau. Dat de fusie op korte termijn een feit wordt, is echter niet te verwachten. Zowel '*n de zijde van ADO als van Holland Sport worden momentcel geen tocnadcrings- •bgingen gedaan. De heer Kau: „Wij vinden deze afkoelingsperiode wel gunstig, lopeljjk zal een gesprek met Holland Sport op niet al te lange termijn mogelijk ffin. Misschien dat Holland Sport dan waf coulanter zal staan tegenover ons I voorstel om de nieuwe vereniging FC Den Haag-ADO te noemen, met als roep- |oiam voor de profs FC Den Haag en voor onze amateurs de naam ADO". SPLIT De Joego-Slavische coach Boskov haalde opgelucht adem. toei kend was geworden dat Dzajic mag spelen, Dzajic was echter iets minder verheugd, want ofschoon hij blij was tegen Nederland te kunnen spelen, be sefte hij dat voor hem eventueel geer Europa-Cupfinale zal zijn weggelegd met zijn club Rode Ster Beograd. De affaire Dzajic bewijst overigens wel hoe groot de macht van de Joego-Slavi sche voetbalbond is en hoe weinig de grote clubs hebben te vertellen, als het prestige van het nationale elftal op het spel staat. Het zou immers in ons land ondenkbaar zijn. dat de topclubs een dergelijke gang van zaken zouden accep- Dzajic is overigens niet de enige Rode- Sterspeler, die zondag wel van de partij zal zijn, maar niet in de wedstrijden van zijn club tegen Panathinaikos. Ook An- tonijevic werd dooi- de UEFA geschorst voor drie wedstrijden, maar ook hij pro fiteert van het hiaat in de reglementen van de Europese Voetbal Unie. Met hun clubgenoten Acimovic en Pavlovic vor men de twee zondaars de kern van het Joego-Slavische elftal, dat ten opzichte van de ploeg die in Rotterdam tegen Nederland speelde, vier wijzigingen on derging. De plaatsen van doelman Cur- kovic, verdediger Tesan, en de aanval lers Bajevic en Nusemic (sinds kort weer actief na te zijn hersteld van een been breuk) werden door de onlangs in dienst genomen coach Boskov toegewezen aan resp. Vukcevic, Antonijevic. Bukal en Acimovic. Het is opmerkelijk, dat Ilya Petkovic, de rechtsbuiten van OFK Bel grado. wel is opgesteld ofschoon hij pas enkele weken de training hei-vatte nadat hij wegens een beenbreuk opgelopen in januari toen hij als gastspeler in Uruguay roor Penarol Montevideo speel de twee maanden op non actief stond. De wonderbaarlijke genezing van Pet kovic, een voetbalvlegel van de eerste orde, die dit seizoen al twee keer uit het veld werd gestuurd maar niet door de Joego-Slavische voetbalbond werd ge straft en het feit, dat Dzajic wel zal mee spelen zijn de oorzaken van een op timaal optimisme bij de Joego-Slavische voetbalfans ten aanzien van het resul taat van de zondag onder leiding van de Duitser Tschenscher te spelen wedstrijd. En in Split, door Fadhronc ,.het Zuid- Afnerika van Joego-Slavië" genoemd, is men bijzonder te spreken over de uit verkiezing van drie plaatselijke favorie ten: doelman Vukcevic, verdediger Hol- cer en aanvaller Jerkovic. Alleen de regen en de storm, die de in de zomer zeer in trek zijnde bad- Met „de puddingkop" naast me, reed ik recht naar Breda. Daar woonde i vriend van me die Militaire Politie huis had. Wilde gij geld verdienen, vroeg ik. Hoeveel, zei ie. Drie mille. Dat was in orde. Ik gaf hem opdracht uit een van de kamers een MP-uniform weg te halen en aan te doen. Nou had ik nog een vrachtwagen nodig om kapotte auto met smokkelgoed te sle pen. Ik reed kris-kras door Breda tot ik ergens voor de deur een militaire truck zag staan. Aangebeld, moeder deed open. Is uw zoon thuis? Begon ze me te jeremetijen. maar hij werd uit zijn bed gehaald. Hé John, ben-de gij het. Schiet op zei ik, je uniform aan en we zijn weg. Je moet een wagen gaan slepen. Drieduizend gulden genoeg? Hij mee. Bij de grens keken ze gek op, want er was geen voormelding gekomen. Het is voor John, riep de chauffeur. De wagen kon door. Recht naar de smokkelauto waar de douane nog bij stond. Die vriend van me pakte in zijn MPpak uit en begon verschrikkelijk kabaal te ma ken. Wat is dat voor een optreden, schreeuwde ie. Wij op goederen wach ten en jullie als gekken schieten. Na men. Kom op, ik wil jullie namen. Ze stonden te bibberen op hun benen. As jeblieft smeekte er een, geef het niet door. We hebben het per ongeluk ge daan. Echt, het was niet expres. Intus- kroop „de puddingkop" onder de auto's om ze met een kabel vast te maken. Nou, zei die vriend van me, toen hij zag dat „de puddingkop" klaar was, als jullie als de donder maken dat je hier wegkomt, zal ik het vergeten. Zij weg. En wij ook natuui-lijk. De vracht kwam zonder mankeren waar hij zijn Het leek me beter om er nou nee op te houden want ik was bang dat ze er door dit geval op een of andere manier toch achter zouden ko- Een andere organisatie opzetten leek me ook te riskant, omdat wat ik had honderd procent was. Beter kon het nooit worden en van half werk hield ik niet. Dat wisten ze allemaal. Ook ln de wielersport. Joris van den Bergh kon ervan meepraten. Die heb ik kwaad door gemaakt dat ie beloofde me tot de grond te zullen afbreken. Joris stuurde me in 1937 naar de Tour de France, samen met de gebroeders Van Schendel, Theo Middel kamp, Piet van Nek en Gerrit van de Ruit. We gingen zonder ploegleider. Ka an Wijnendaele van de Belgen zou erbij nemen. Er was ook geen solgneur en geen mecanicien. Die kre- Parijs, volgens Joris. Er kwam geen mens opdagen. Na de eerste ik reed zo goed dat ik ruim 10.000 franc aan premies had moes materiaal verzorgen, we werden niet gemasseerd en Karei van Wijnendaele bleef bij zijn Belg. Steeds beloofde ie dat er volgende dag personeel zou komen, maar op de rust dag in Genève hadden we nog niemand gezien. Het hing me zo de keel uit. dat ik tegen Karei zei: en nou wil ik meteen hulp zien anders ga ik naar huis. Morgen, morgen riep hij weer. Morgen, zei ik, morgen ben ik thuis en ik pakte mijn koffers. De anderen ook, behalve Anton van Schendel. Mijn moe der wilde dat ik mijn excuus ging aanbieden bij Joris. Ik voelde er niks Hééft die Joris me uitgefoeterd. Ik zal je kraken, riep ie door een spleet van het raam want hij verrekte het de deur voor me open te doen. Dat lukt jou nooit, gilde ik terug. In dezelfde week bewees ik het: eerste in de ronde van Roosendaal en eerste in Eelpendam. Die Tour de France van 1937 is de enige die ik ooit gedaan heb. Wat dat betreft, pakte Joris van den Bergh me plaatsen aan de Adriatische Zee teister den, temperden de stemming enigszins. Voor zondag kan er echter in de weers gesteldheid nog veel veranderen en dat is te hopen, want het aan slechts 30.000 toeschouwers plaatsbiedende Hajduk- stadion is uiterst gebrekkig geoutilleerd er is bijvoorbeeld geen overdekte tri bune en het terrein is slechter dan menig trainingsveld in Nederland. Evenals het Nederlands A-elftal speelt Jong Oranje zaterdagmiddag voor de laatste kans in het Europees kampioen schap voor landenteams van spelers on der 23 jaar. Na de nederlaag van 31. die in november in Erfurt werd geleden tegen Oost-Duitsland kan het onder lei ding van Arie de Vroet staande elftal zich niet permitteren te verliezen. In oktober 1970 veegden de Nederlandse B-internationals Jong Joego-Slavië in Eindhoven van het veld (5—2). Boskov heeft voor morgen twee in Joego-Slavië hooggewaardeerde interna tionals opgesteld in het elftal: verdediger Tesan en Bajevic. de grote favoriet van het plaatselijke publiek. TON VAN DALEN I Ik reed de Tour de France van 1937, zon der mecanicien, zonder soignèur en zonder ploegleider. Na die tabakssmokkel begon ik elastiek naar Parijs te brengen. Al tijd voor 200.000 gld. in een wagen. inderdaad goed want in die tijd maakte hij de selectie. Zodoende heb ik in de Ronde van Frankrijk nooit kunnen be wijzen wat ik waard was. Andere grote etappewedstrijden liepen steeds be roerd voor me af. Zo stond ik eens in de Ronde van Catalonië na 4 dagen 2e toen ik eruit moest omdat mijn banden op waren. Ik maakte een goede kans om vooraan in het klassement te eindi gen want ik klom met de besten naar boven. In de 5e etappe reed ik 4 lekke banden en ik had maar 3 tubes bij me Zo is het altijd was geweest in meer daagse internationale wedstrijden. Nooit geluk. Mijn succes lag meer in de criteriums en kleine klassiekers. Door dat ik zoveel overwinningen haalde verdiende ik aardig. Gemiddeld zo'n f 150 per koers. Plus kilometergeld van Helyett. Die betaalden per kilometer gewonnen wedstrijd een bepaald aanta Francs. In de winter haalde ik dat geld ineens op. Altijd zo'n f 1300 of f 1400,-. Ik gaf het allemaal aan mijn moeder We hadden het thuis niet zo breed ln die tijd. Mijn vader raakte met de devaluatie van de mark al zijn geld kwijt. Het moest nu voor het grootste deel van mij komen. Ik presteerde het om binnen 2 jaar ons huis, dat mijn broer Theo voor materiaalkosten bouw de, vrij te rijden. Mijn moeder kreeg alles wat ik verdiende. Dat stond ik zonder pijn af. Geld heeft me nooit geïnteresseerd, ook bij het smokkelen niet. Dat klinkt misschien gek, maar toch is het zo. Ik gaf niet veel om centen. Maar ik kwam er wèl achter dat het makkelijk is om er veel van te hebben. Wat dat betreft kwam ik goed te zitten met een karwei dat ik aan pakte toen ik met die tabakssmokkel stopte. In Antwerpen maakte ik kennis met Amerikaanse militairen. Ze reden eens per week met de post naar Parijs. Via een Belgische relatie zocht ik naar contacten in Frankrijk en ik vond ze. Ik moest elastiek leveren. Gewoon band elastiek. Nou, dat kon. In Ninove, wist ik, zaten veel thuiswerkers. Binnen een week maakte het hele dorp elastiek voor me. Ik stopte er Parijs hartstikke vol mee. Er ging iedere keer voor t f200.000 in een wagen. Die Amerikaanse chauffeurs leverden voor f 5000 per man per rit het spul af op een geheime plaats waar ik ze opving om die partij- elastiek door te geven aan Chinezen. Ze kregen hun handel in consignatie. Pas betalen als er verkocht was. Hoe ze die miljoen meters kwijt raakten is me een raadsel, maar ze presteerden het. En: goed voor de centen. Na ruim half jaar liep het fout. Een van de vrachten kwam niet op tijd aan en ik kapte er direct mee. Drie maanden later begon ik opnieuw. Groter en beter dan met de Amerikanen. Dat kon ik dank zij een Engelse sergeant van het vliegveld Wevelghem. Hij gaf me net i'n waardevolle papieren als die amb tenaar indertijd. Ik moest hem er wel verschrikkelijk veel voor betalen: 150.000 Belgische francs per rit. In Den Haag vond ik twee jongens die perfect Engels spraken en voor f 3500 per man. per vracht natuurlijk, gingen ze als Engels militair voor me rijden. Wagens vol elastiek denderden Parijs binnen. Die Chinezen verkochten zich rijk. Dat ging allemaal goed, tot ik op het ver jaardagsfeest van Tsjang Kai Sjek dat de Chinezen ln Parijs vierden en r ik gast was ruzie kreeg met rijke Chinees aan wie ik niks wilde leveren omdat ik het die arme sloebers gunde. Hij probeerde me te flikken en toen ik dat in de gaten had. ben ik meteen gevlucht. Terug in Nederland, beging ik de grootste stommiteit uit mijn leven door met pantserwagens te gaan smokkelen. Dat had ik nooit moe ten doen. Tschenscher leidt interland FRANKFORT De Westduitser Kurt Tschenscher is als scheidsrechter aange wezen voor de landenwedstrijd- Joego- SlaviëNederland, die zondag in Split voor het toernooi om het Europees kam pioenschap wordt gespeeld. Vervangende uitslag voor H.S.V.—FC Köln DEN HAAG De wedstrijd HSV—FC Köln, voorkomende op het totoformulicr van sporttoto 38. wordt reeds vanavond gespeeld. In verband daarmee zal van deze wedstrijd niet de uitslag gelden, zal een vervangende uitslag wor den gegeven, die zondagavond bekend wordt gemaakt. Jansen manager N.E.C. NIJMEGEN. Bij de Nijmeegse ere divisieclub N.E.C. is de heer Wil Jansen per 1 mei benoemd tot manager. Hij is momenteel secretaris betaald voetbal N.E.C. n de mooiste actiefoto's, die er van m\j gemaakt zijn. Deze werd genomen Hertog, waar ik in 1938 de profkoers „Baol Draaiom" won.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15