Lieshoutse boerin moet na boerderij ook vee wegdoen ANNA ZIET HET NIET MEER Tien geboden van Consumentenbond EERSTE DAG MEEGEVALLEN PAAS EIEREN: bak ze eens brui in G0UDSMITH0FF Qi VOOR NIEUW KABINET: Zweedse kroonprins: gewone jongen Ernstig tekort mavo-leraren Mulo-examen STAATSLOTERIJ DONDERDAG 1 APRIL 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nu. vlak voor Pasen, denkt iedere huis vrouw natuurlijk weer druk over wat er allemaal nog gedaan moet worden, voordat met een gerust hart de feestda gen ingegaan kunnen worden. Om u daarbij een handje te helpen, brengen wij in de eerste plaats een recept. Om er op zijn paasbcst uit te zien, kunt u te rade gaan bij Dior. Zoals altijd heeft deze ontwerper weer een keur van nieuwtjes. Mogelijk is er nog een uurtje over om iets nieuws te gaan kopen. En het hóéft tenslotte niet per sé haute couture te zijn. Je moet een huisvrouw zijn die van bak-werk houdt, of een moeder die wat over haar kant kan laten gaan en daardoor plezier beleeft aan kinder arbeid in de keuken. Als afwisseling op het paaeieren kleuren, vinden massa's meisjes en jongens het spannend de schilderskiel te verwisselen voor een koksmuts en hun krachten te wijden aan de banketbakkerijk. Voor 18 knapperige paaseieren is nodig: boter. 1 eidooier, 1 pakje vanillesuiker, 130 gr. suiker, 100 gr. rozijnen, 100 gr. 1 theelepel melk, 140 gr. tarwebloem, mes punt zout. Voor de garnering: 1 eizit, mespunt' zout. 200 gr. poedersuiker. Verhit de helft van de suiker in een klein braadpannetje, roer tot de suiker gesmolten en lichtbruin is. Giet deze noga uit op het aanrecht of in een wijde platte pan. Als dat afgekoeld is wordt de noga fijngehakt. Intussen zijn de rozijnen tn heet water (Van e verslaggevers) LIESHOUT Het Oostbrabantse plaatsje Lieshout staat op zijn kop. Anna van de Boom, een 54-jarige boerenvrouw, die helemaal in haar eentje in een boerderij woont, is boos op de burgemeester, „want die heeft haar boerderij afgetroggeld". En dus stond Anna op de voorpagina van een ochtendblad. Met foto en al. Ze had haar woordje goed gedaan tegen die meneer van de krant. Haar vrienden hadden gezegd: ..Zo en zo is het en zo moet je het ook vertellen" en zo vertelde Anna het dan ook. Anna. die nooit getrouwd is geweest, had het boerderijtje geërfd van haar ouders. Van jongsaf aan heeft ze op het boerderijtje gewoond. Ze hield alleen vee, wat koeien en kalveren, een paar varkens. Dat was alles wat er rondliep op haar 3 ha schrale weide grond. De armzalige beesten leverden natuurlijk bij lange na niet genoeg op. En Anna begon dan ook schulden te maken. Vooral bij de boerenbond, waar ze het voer voor haar beesten kocht. En toen was volgens Anna de burge meester bij haar op bezoek gekomen. En die had haar gezegd dat de gemeente nou wel voor haar zou zorgen als ze haar boederijtje dan maar ver kocht aan de gemeente. En toen had Anna haar handtekening gezet en vanaf die tijd kreeg ze nog maar eens in de vier maanden een uitkering van duizend gulden. 3000 gulden in het Jaar. De gemeen te had haar boerderij voor maar 49.000 gulden gekocht, terwijl aan de overkant net zo'n boerderij was verkocht voor maar liefst 185.000 gulden. Op een avond was de burgemeester ook zomaar ineens gekomen en had toen 5 vaarzen verkocht voor 5140 gulden. „Dat geld heb lk niet eens ge zien, dat is rechtstreeks naar de Boerenbond gegaan zien, dat Is rechtstreeks naar de Boerenbond gegaan' zegt Anna. Een van haar kennissen voegt eraan toe: „De andere schuldeisers zijn er niet eens aan te pas gekomen." Maar het helpt nog niet, want Anna blijft in de schuld zitten. Toen de burgemeester hoorde dat Anna op de voorpagina stond, was hij woedend. Volgens burge meester P. van Hout heeft Anna zich op laten jutten door haar kennissen. „Die mensen hebben het ook goed met haar voor, maar ze kennen dc feiten niet." En dan begint hij aan zjjn relaas. Het was allemaal begonnen toen hij pas in Lieshout was benoemd in 1968. Anna was bij de nieuwe burge meester gekomen en had gevraagd of de gemeente haar geen geld kon lenen, omdat ze schuld had. Dat kon de gemeente natuurlijk niet, want Anna, had eigendom, boerderij en vee, en dan kan de gemeen te geen bijstand geven. Er waren mensen geweest die haar boerderijtje hadden willen kopen, maar dat wilde Anna niet, want dan had ze uit haar huis gemoeten. „Of de gemeente haar boerderij dan niet kon kopen, als ze erin mocht blijven", had ze de burgemeester gevraagd. De burgemeester sprak erover in het college van burgemeester en wethouders en in ?mber 1968 nam dit in principe het besluit om de boerderij te kopen, al had de gemeente het niet nodig. Op 24 januari kreeg het college een brief van de boekhou der van Anna, een employé van een plaatselijke bank. Daarin bood hij de boerderij te koop aan voor 49.000 gulden. Hij voegde daarbij een lijst met de voorwaarden, die nu nog gelden en waar Anna nu zo'n drukte om maakt, zegt de burgemeester en btj laat de brief zien. Enfin, de gemeente accepteerde dit aanbod. Gedeputeerde Staten gingen ermee ak koord en ook de gemeenteraad. „We hebben toen het hele contract zin voor zin met Anna besproken, en uitgelegd wat het allemaal precies betekende," aldus de burgemeester. ..We hebben al haar schulden betaald. Maar het hielp blijkbaar niet. Eén van de schuldeisers kwam in januari van dit jaar bij mij. En die kwam vragen of het vee ook van de gemeente was. Anders wilde hij er beslag op laten leggen. Ik heb Anna getipt en gezegd verkoop wat vee, anders leggen xe er beslag op. Ik heb toen mensen laten komen, die er verstand van hadden en toen zijn er 5 vaarzen verkocht voor 5150 gulden. Dat is echt niet weinig, dat is eigenlijk het maximum. Twee jaar lang kwam ze trouw haar geld halen. Dan zwaaide ze en riep: „Ha, die burgemeester" en nu dit. Anna zelf ziet het niet meer. Een oplossing zou alleen mogelijk zijn als ze haar drie koeien, haar kalveren en haar varkens eraan gaf. Maar dat wil ze beslist niet, ondanks de verliezen die ze lijdt. „Dat is m'n hart en m'n leven," zegt ze triest. Een van haar kennissen: „Op het ogenblik zou ze er met al deze narigheid wel mee willen stoppen. We hebben haar het al drie of vier keer gezegd: Verkoop de boel, stop ermee. En dan zegt ze ja. Maar vijf minuten later staat ze weer bij haar beesten en dan ?egt ze toch weer: „Ik kan ze niet missen." geweld, uitgelekt, gedroogd bloem bestrooid. De rest van de suiker wordt romig geroerd met de boter. Wie een elektrische klutser heeft draait er geen hand voor om. Hierbij gaat daar na de dooier, vanillesuiker en melk. Meng en zeef de bloem en het zout en doe dat geleidelijk bij het botermengsle, waarbij de deeghaken van de hand mixer het werk zouden kunnen verge makkelijken. Het laatst gaan de rozij nen en noga er doorheen. Uit dit deeg moeten 18 ovaaltjes in de vorm van een ei te maken zijn (niet platdrukken). Leg ze op een niet bebo terde bakplaat ca 30 minuten midden in een matig warme oven (150 gr. C. is cijfer 2). Laat ze 2 minuten afkoelen op de bakplaat, daarna op een taartroos- ter. i het zout Garnering: klop het eiu zolang tot het bijna stijf is. Doe er dan lepel voor lepel de gezeefde poedersui ker bij en maak daar wat mooie sliert- DIOR bekijkt het door een eigen bril De boutique van Dior strekt zich uit van baby- tot herenafdeling, van schoonheidsartikelen tot sjaals, van jurkjes tot tassen, van schoenen tot bont. Bij de heren een uitgelezen verzameling bril len waarvan dit exemplaar de eieren doorschouwt. GEEN El..... Een Pase.i zonder eieren is voor vrij wel iedereen ondenkbaar. De één kleurt ze in vlammende tinten, de ander schil dert er gezichten op. Het komt- er in de meeste gezinnen echter wel op neer dat er eieren gekookt worden. Siemens heeft speciaal voor dat doel een sier lijke eierkoker geproduceert. De eieren worden in een eierhouder in de met Teflon beklede verhittingsschaal gezet. Er wordt water toegevoegd naar gelang het aantal eieren en de ge wenste hardheid. Markeringen op de deksel wijzen daarbij de weg. De eieren koken in de stoom, niet in het water. Als de eieren klaar zijn komt er een zoemtoon uit het apparaat. Aan de stompe kant worden de eieren ingeprfkt, zodat ze niet barsten. In de deksel bevindt zich daarvoor een eier- prikker. Dc Teflonlaag in het binnen werk zorgt ervoor dat het apparaat ge makkelijk schongemaakt kan worden. Er kan zich ook geen kalk op het bin nenwerk vastzetten. Het elegante model kost f 62, VEEL BELANGSTELLING Dr. Dijsselbloem nam afscheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim vierhonderd mensen hebben gisteren afscheid geno men van dr. YV. J. J. Dijsselbloem, die zijn functie van directeur van het bu reau van de algemene katholieke amb- tenarenverenlging (ARKA) neerlegde. De heer Dijsselbloem is ruim 30 jaar in dienst van de ARKA geweest en ging gisteren met pensioen. Het kantoor de Carnegielaan in Den Haag puilde uit van de belangstellenden. Onder hen be- vond zich staatssecretaris mr. Van Veen I (ambtenarenzaken) die de heer Dijssel bloem prees voor zijn vele verdiensten. Degenen die afscheid kwamen ne hebben dr Dijsselbloem bedolven onder de geschenken. De ARKA zelf onder scheidde de heer Dijsselbloem met een legpenning, die tot nog toe alleen verleend aan B. J. M. van Elk, oud voorzitter van de ARKA. Twee representanten (ADVERTENTIE) Behang van klasse! O'O DEN HAAG (A.N.P.). De Nederlandse Consumentenbond heeft zijn wei geformuleerd, waaraan naar zijn mening door het nieuwe kabinet dient te worden voldaan. Het zijn tien punten, die In de eerstvolgende vier Jaar nodig moeten kunnen worden aangepakt. Deze „tien geboden" zijn: (ADVERTENTIE) 1. Wet betreffende colportage en aggressieve verkoop. 2. Verbod van misleidende aanprijzing. 3. Verkoopverbod voor onveilige produkten. 4. Wet betreffende beleggingsfondsen en aanvullende wetgeving ten aan zien van spaarinstellingen. 5. Verbod van verticale prijsbinding. i 6. Uitbreiding en standaardisatie van de prijsaanduidingsverplichting. 7. Verplichting en standaardisatie van de hoeveelheidsaanduiding bij vele geregeld gekochte verbruiksgoederen. 8. Verplichting tot leesbare datumaanduiding bij vele bederfelijke artikelen. 9. Duidelijke aansprakelijkheidsregeling voor geleverde goederen en dien sten en een praktische procedure om by falen van de leverende partij naleving of ontbinding van de overeenkomst te kunnen vorderen (en krijgen). 10. Begin van een zinvol programma voor de scholing tot bewust consument in het onderwijs voor alle jeugdigen. Wij verlangen een regering, aldus de Consumentenbond, die zich positief ten doel stelt de nationale produktie tot nationale welvaart te maken en die het daar' aandurft eisen te stellen aan die produktie en aan de wijze, waarop deze bij de consument terechtkomen. Men berekent het nationaal inkomen per hoofd en als dit cijfer stijgt, wordt daaraan de conclusie verbonden, dat de welvaart is toege nomen. De Consumentenbond noemt die redenering fout. STOCKHOLM (AP) De Zweedse monarchie in het so cialistische Zweden schokte dezer dagen even op haar voetstuk na de verklaring van de kauwgum kauwende, in Ie ren laarzen gestoken kroon prins Carl Gustav dat hij ..maar een gewone jongen 1«". „Als hij zo gewoon is, waarom rou hij dan koning worden?", vroegen een paar nationale bladen zich af, nadat de 24- jarige prins zijn eerste officië le persconferentie gegeven bad. De grootste krant in Zweden •chreef„Zou een koning zich eigenlijk niet wat moeten on derscheiden van de andere mensen, een paar talen kun nen spreken, belangstelling to- „Waarom dan koning worden?' nen voor de gemeenschap en redelijk geïnformeerd zijn?". De toekomstige koning wordt door zijn kennissen beschreven als niet zo pienter en volgens zijn rapporten blonk hij op school ook al niet uit. De naam van dp prins wordt ge associeerd met vrouwen als de 19-jarige actrice Leena Koog tot de blonde kleindochter van sir Winston Churchill, Anna bel. In het redactionele commen taar van het regeringsblad „Aftonbladet" wordt openlijk de afschaffing van de monar chie geëist. Zinspelend op de verhalen over een nieuwe wet, die de opvolger van de huidige koning zelfs de plichten bij de opening van het parlement, die toch alleen maar een for maliteit betekenden, wil ont nemen, zei de krant: „Als de koning geen grondwettelijke plichten meer heeft, kunnen we net zo goed de republiek uitroepen. Zo'n talentvolle jon geman als de prins zal vast en zeker geen moeite hebben bij het vinden van een andere roeping". Dit soort hatelijkheden zijn duidelijk bedoeld om de spot te drijven met de aspiraties van Carl Gustav, die herhaal delijk verklaard heeft dat hij opgeleid is om koning te wor den en hij dat ook wil wor den. „Ik zou echt niet weten wat ik anders zou moeten doen. als ik geen koning word" heeft hij in een inter view gezegd, „maar ik zou een aanbod om president te wor den wel DEN HAAG (ANP) „Het falend beleid van de regering ten aanzien van het lerarenopleiding is de oorzaak van het stijgend tekort aan leraren op mi- voscholen. De opleidingen zijn tenmin ste vijftien jaar te laat gestart en dat dan nog in onvoldoende mate. Slechts in twee steden werd begonnen met een minimaal aantal kandidaten." Dit /.ei de heer P. J. Geelkerken, voorzitter van de vereniging voor mulo, de mavo-sectie in de algemen bond voor onderwijzend personeel (ABOP) vandaag op de algemene vergadering in Scheveningen. Er is een tekort van 1500 leraren, dat binnen een jaar zal zijn gestegen tot 2000. (Van onderwijsredactle) DEN HAAG De eerste dag van het r.-k. mulo-examen gisteren is erg meegevallen. De opgaven voor Nederlands, boekhouden en meetkunde waren aan de pittige kant. maar redelijk te maken. Alleen Duits vroeg meer dan alleen schoolkennis. De tekstopgaven appelleerden aan een volwassen levens instelling en een rijp voorstellingsvermogen. De Nederlandse tekst gaf een bezoek weer van Gabriël Smit aan de heilige plaatsen Jeruzalem en Bethlehem. Het was een aardige beschrijving en een voudig te begrijpen. De vragen waren voor het merendeel uit de tekst te halen. De opstelopdraohten gaven keuze genoeg, zeker ook voor de moderne jeugd. Het boekhoudwerk was zeker niet al te moeilijk voor de kandidaten. Het werk kon ook binnen de gestelde tijd (7 kwartier) gemaakt worden. Het meetkundewerk bood aan de goede kandidaten gelegenheid om een goed cijfer te behalen. De overige kandidaten vonden in som 1 en som 3 een pittig stukje werk. Elk van deze beide sommen bestond uit 4 onderwerpen, die in moeilijkheid opklommen. 602e DERDE KLASSE 31 maart 1971 PRIJZEN VAN 25,zijn gevallen op nummers eindigende op 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 100,zijn gevallen op nummers eindigende op f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op 400,zijn gevallen op nummers eindigende op 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,is gevallen op het nummer: 3233 EEN PRIJS VAN f 5.000,is gevallen op het nummer: 006216 5.000,is gevallen op het nummer: 044849 j 5.000,is gevallen op het nummer: 048568 5.000,is gevallen op het nummer: 099415* 5.000,is gevallen op het nummer: 040235* DE PRIJS VAN f 10.000,is gevallen op het nummer 058823 25.000,is gevallen op het nummer: 038156 50.000,is gevallen op het nummer: 032058 100.000,is gevallen het nummer: 019753* De extra-prijs van 500.000 is gevallen in de serie L op het nummer: 074850 en de troostprijs van 5.000 op nummer: van elk van de andere series. 074850 Let wel: op eindcijfer 565 is tevens een prijs van 25 gevallen op eindcijfer 145 is tevens een prijs van 25 gevallen op nummer 099415 is tevens een prijs van 25 gevallen op nummer 040235 is tevens een prijs van 25 gevallen op nummer 019753 is tevens een prijs van 50 gevallen

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9