Hulde aan Mar tien en Jos Kamerlid SGP: voorkom gezagscrisis en betaal Kranen tillen zandzuiger Voorhof polder binnen Leidse Agenda J. Pommer verlaat Excelsior DJO organiseert negende Keukenhofwandeltocht F. Heijmans 40 j. trouwe dienst bij Wernink beton DONDERDAG 1 APRIL 19*71 LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN. De ondergrond van de Voorhof polder te Warmond wordt de zandplaat, waarop het nog mankerende deel van de Merenwijk in Leiden gebouwd wordt. Om dat zand ter bestemder plaatse te kunnen brengen werd gistermiddag een zandzuiger aan gevoerd. Het casco van de machine, 80 ton zwaar, werd door twee gigantische mobiele kranen uit de Haarlemmer Trekvaart getild. Het was de bedoeling, het vaartuig over de dijk heen, in de Voorhofpolder neer te laten. Maar wat het hoogtepunt B. en W. Noordwijkerhout: Beperkingen kassenbouw kunnen worden opgeheven NOORD WIJK Alle beperkingen voor de kassenbouw, uitgezonderd die in en kele rccreatiegevoelige gebieden, kunnen worden opgeheven. Dit heeft het college van B. en W. van Noordwijkerhout aan de raad laten weten. Het college is tot deze conclusie ge komen op grond van rapporten van het- Overleg Bloembollenstreekgemeenten en van de LTB-KVOB. Een conclusie kan echter eerst definitief worden getrokken, aldus het college, wanneer van het twee de deelrapport van het Overleg Bloem- bc.llenstreekgemeenten is kennis geno men. Het ontwerp van dit rapport is ge- Uitgestorven dieren herleven in ,Open Huis* T.EIDEN Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden houdt op woensdag, 7 april, vanaf twee uur 's middags „Open Huis". Het evenement begint met een lezing over „Bedreigde en uitgestorven dieren". Daarna wordt er een rondleiding door het museum I gehouden. Omdat de ruimte in het ge bouw maar zeer beperkt is, wordt be langstellenden verzocht, zich tevoren op te geven. DONDERDAG 1 APRIL GEMEENTECENTR. OEGSTGEEST: vergadering woningbouwvereniging .Buitenlust", aanvang 20.00 uur. beverstraat Oegstgeest: 40-jarig be st. in van de firma Dutim. chouwburg: Cabaret PePijn Opus 4. A- nvang 20.15 uur. tadsgehoorzal: Residentie-orkest. As ivang 20.15 uur. emeentehuis Oegstgeest: Opening expositie van Oegstgeestse kunstenaars Aanvang 19.30. VRI JDAG 2 APRIL Kleine Minerva: Vereniging Konin ginnedag. Jaarvergadering. Aanvang 20.00 uur. S tadsgehoorzaalLibelle-modeshow. Aanvang 14.30 uur. Ri.inlandslyceum: Openbare vergade ring V.V.D. met Kamerkandidaten. Aanvang 20.00 uur. Zuiderkerk: Lustrumconcert PAN. Aanvang 20.00 uur. KASTEEL DUIVENVOORDE, VOOR SCHOTEN: recital Residentie-Orkest, aanvang 20.30 uur; RAAMSTEEG 16: opening party shop. ZATERDAG 3 APRIL RAAMSTEEG 16: Jan Bols in Party Shop Leiden. Stadsgehoorzaal: Pan-concours. Aan vang 9.00 uur. LJA-gebouw: Tentoonstelling van Handenarbeid. Aanvang 14.00-18.00 van het spectaculaire karwei had moe ten zijn, werd voorlopig een anti-cli max. Er stond niet voldoende water in het „pierebadje" aan de voet van de weg en men nam niet het risico, het gloednieuwe vaartuig naar beneden te laten sullen, als het vrijwel zeker in de modder op zijn kop zou blijven staan. Het ontzanden van de Voorhofpolder geschiedt in opdracht van de ge meente Leiden door de Amsterdamse Aannemingsmaatschappij. Wanneer het werk voltooid is, kan rondom het zuig- gat een recreatieoord aangelegd wor den. Daarvoor moeten 470.000 m3 bo vengrond, veen, klei en zand, worden afgegraven en verspreid over het om liggende terrein. Dat komt neer op het verzetten van 15.000 m3 grond per week, wat naar de uitvoerder verze kert voor droog grondwerk rijkelijk Het opbouwen van de gloednieuwe zandzuiger kost een week of vijf. De twintig bulldozers, grijpkranen en draglines en de vijftien dumpkarren, die grommend en ploffende de markan te polder met zijn vele kreek-achtige kronkelslootjes mutileren, krijgen daar door een flinke voorsprong. Er is aan de voet van de Haarlemmertrekvaart- weg al een „landingsplaats" voor de zuiger gemaakt en nu zijn alle krach ten samengetrokken op de eigenlijke zuigput. Wanneer die eenmaal klaar is, wordt de zuigmachine actief. Langs een spuitbuis van 60 cm. diameter voert ze 25 a 30.000 m3 zand perwerkdag af, rechtstreeks naar de Merenwijk. Dat betekent dat per week een paar hecta ren bouwterrein bedekt worden met een laag zand van 1,50 tot 2 meter. Als de kraan tenslotte wordt dichtgedraaid, I is van de Voorhofpolder niet meer over dan een watervlakte van 25 hecateren met een diepte van 30 meter. LEIDEN Na bijna 30 jaar heeft Jacques Pommer het leiderschap van de gymnastiekvereniging Excelsior neerge legd. Zijn taak zal worden overgeno men door Gè Beij. Reeds op 15-jarige leeftijd kwam Pommer aan de turnsport als sub-aspi rant. jln zijn tijd wist hij zo'n stevige positie te bereiken dat hij tien jaar Leids turnkampioen geweest is en met veel moeite van die plaats af te krijgen In zijn afscheidsspeech stelde voorzit ter J. Pannekoek dat Pommer het recht heeft om te zeggen dat een jongere het 25-jarig jubileum als leider heeft hij het 'ere-lidmaatscbap van de vereniging ontvangen en op 10 mei 1968 de eres- peld van het K.V.G.V. Voor zijn vele verdiensten werd Pommer deze avond beloond met een polshorloge van be stuur en leden en werd zijn echtgenote feestelijk in de bloemetjes gezet. Tevens werd A. Taverne gehuldigd voor zijn 40-jarig, A. J. J. van Deursen en L. Taverne ontving uit handen van de voorzitter de speld voor langdurig lidmaatschap van het K.N.G.V. en ver der elke jubilaris een plaque van Ex celsior. LEIDEN Om een tweede Leids team op het niveau van de Bona Stars te brengen zal op voorstel van deze eredivisievereniging een bijeenkomst worden belegd om tot een uitgebreider samenNverking te komen. Overwogen zal worden of het niet mogelijk is de beste spelers van de Leidse verenigingen, die op districtni veau spelen, onder te brengen in één overkoepelend team. Teneinde het bas ketball nog meer uit de dragen zullen in de komende maanden op buitenveld jes wedstrijden worden gespeeld. Door middel van stencils zullen omwonen den op deze wedstrijden-trainingen at tent worden gemaakt. Op opblaasbare rubberrollen van duizend gulden per stuk zou de zuiger de polder ingetrokken worden. De grote plons werd een dagje uitgesteld, omdat vergeten was voldoende water in het „pierebadje" te pompen. Zoeterwoude wil van Leiden grond kopen LEIDEN De gemeente Zoeterwou de wil de gronden in de Barrepolder van de gemeente Leiden kopen. De terreinen, percelen weiland, die samen een oppervlakte beslaan van 20.68.31 ha verwierf Leiden destijds om er een grote energiecentrale met koelcircuits te kunnen realiseren. Door allerlei oorzaken (financiering, acties tegen het gevreesde milieubederf enz.) moest Leiden afzien van het plan Zoeterwoude wil op de gronden indus triële vestiging toestaan. Heinekens Bierbrouwerijen hebben er o.a. grote plannen. Voor welke prijs Leiden de gronden zal overdoen wordt niet ver meld in het voorstel, dat in de commis sie openbare werken wordt behan deld. Progressieve Partij Leidse universiteit LEIDEN Met het oog op de eind mei te houden verkiezing van de eerste universiteitsraad is maandag bij de Leidse Universiteit de Progressieve Partij opgericht. Deze partij, die zich ten doel stelt geestverwanten in de diverse geledingen te bundelen en ais zodanig in ieder geval in de Nederland se universitaire wereld uniek is, baseert zich op een universitair beleidsprogram. waarin sterk de nadruk wordt gelegd op de maatschappelijke oriëntatie van de universiteit, die in de oprichtings vergadering als beginsel is vastgelegd. „Onderwijs en onderzoek", aldus een passage in het beleidsprogram, ,.zijn niet als doelen in zichzelf te beschou wen, maar als dienstbaar aan de ver meerdering van het algemeen welzijn, zowel in materieel als in cultureel op zicht". VOORSCHOTEN Op sponkne wij ze namen gisteravond de Voorschotense v.ouwen afscheid van mevrouw M de Kool-Uitenbogaard, echtgenote van oud burgemeester L. de Kool- Deze avond was georganiseerd door de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hupvei lening te Vooschoten en vond plaats in het Cultureel Centrum. Tijdens het zingen van een welkomstlied namen de heer en mevrouw De Kool pleats tussen de vele dames en genoten zichtbaar van het vrolijke, iuchlige programma waar in vooral de zang de boventoon voerde, Iedere vrouwenvereniging had een ei- gen bijdrage. Het bestuur van de fede- j ratie waarvan mevrouw De Kool presi- dente was, overhandigde een reiskoffer met de wens er bii dat zij vele reizen nog mag maken met haar man. LISSE De wandelsportvereniging „D.J.O." te Lisse jubileert vanwege het 10-jarig bestaan en wil graag een steentje bijdragen voor het a.s. wandel seizoen. Men wil direct al het seizoen openen met de grote traditioneel ge worden „Keukenhofwandeltocht", welke men thans voor de negende keer mag houden met toestemming van het Keu- kenhoftentoonstellingsbestuur. Deze be langrijke voorjaarswandeltocht wordt gehouden op zaterdag 17 april a.s. Deze keukenhof-wandeltocht neemt zelfs niet alleen een nationaal karakter aan, doch men kan zelfs van een „internationale Keukenhof wandeltocht" spreken door de deelname van vele buitenlandse wande- kenhofwandeltocht zoveel mogelijk van de voorinschrijving gebruik willen ma ken, via de volgende aanmeldingadres sen: J. G. Huijbens, secr., Trompstraat 10, Lisse; mevr. Ten Hove, Graaf Jan laan 50, Hillegom; W. van der Ploeg, Marijkestraat 7, Sassenheim, S. W. Bierman, Voorstraat 113, Noordwijk en J. G. Dijkema, Dahlialaan 20, Oegst geest. Het inschrijfgeld bedraagt van 6 tot en met 15 jaar fl 1,55 p.p.: voor ouderen fl 1.90 p.p.; met speciale herin neringsmedaille inbegrepen. Na 7 april wordt het inschrijfgeld verhoogd met fl 0.35 p.p. of fl 2.50 per groep. Deelna me staat voor iedereen open, zowel individueel, in school- of clubverband uitgeloofd. Start vanaf het HBG-gebouw Grachtweg Lisse, vanaf 12 tot 2 uur, voor jury-beoordeling groepen van 1.30 tot 2 LEIDEN Met een feestelijke recep tie in de kantine van Weninks beton- en Aannemingsnaatschappij werd het 40-jarig ambtsjubileum van de heer F. Heijmans gevierd. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hem bij Koninklijk Besluit de eremedaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau toegekenl. Deze medaile werd aan de heer Heijmans uitgereikt door de loco-burgeme.-ster van Leiden, S. Men ken. De heer Heijmans trad op 22-jarige leeftijd als betonwerker bij Wernink in dienst. Hij heeft vrijwel de he'e dienst tijd gewerkt in de afdeling constructie- beton waar hij grote stukken zoals damwanden, balken palen en gevelele- ZOETERWOUDS BOMENBEZIT UITGEBREID ZOETERWOUDE Op de Nationale Boomplantdag is ook het bomenbezit van de gemeente Zoeterwoude met be hulp van de schooljeugd weer uitge breid. Organisator was de heer G. v. Leeuwen, plv. gemeentearchitect. Ook burgemeester J. A. Detmers was op beide plaatsen getuige van het gebeu- In het dorp waren het de leerlingen van de zesde klassen van de drie basis scholen die een dertigtal bomen plaat sten in de nieuwbouwwijk „Westeinde" met name aan de Ambachtsherenweg, Van Swietenstraat, Van Merodestraat, Jan Porcellistraat en Van Alkemade straat. De heer H. v.d. Hooven van het gelijknamige bedrijf uit Alblasserdam, van wie het beplantingsplan in deze nieuwe wijk is, was met twee ontwerp sters ter plaatse om te zien hoe zijn creatie gestalte kreeg. Alle aanwezige kinderen kregen de Boomplantdag-her- innering aangeboden. Deze bestond uit een reep chocolade met toepasselijke wikkel en een liniaal met opdruk. Een flesje frisdrank maakte de traktatie compleet. Vooraf was de natuurfilm „Waddenzee, vogeleiland" en een film over de reis van het koninklijk paar naar Suriname vertoond. Aan de Hoge Rijndijk werden door 24 leerlingen van de Sint-Bernardusschool 12 eikenbomen geplant aan de Oranjelaan. Zij werden op dezelfde wijze getrakteerd en keken eveneens naar de films. KATWIJK. Langs de boulevard in Katwijk heerst sinds vorige week maandag een enorme bedrijvigheid. Graaf machines van JBijleveld uit Koudekerk zijn druk doende om een stuk van de zeereep te halen. Tussen de Voorstraat en de Oude Kerk wordt de duinrand ongeveer een meter verlaagd, zodat degenen die over de boulevard lopen, tenminste ook de zee kunnen zien. Dit laatste is nu namelijk niet het geval. Ook degenen, die langs dit deel van de boulevard wonen, zullen een beter uitzicht krijgen. De zeereep wordt geëgaliseerd en dat betekent dat ook de „kronkels" zullen verdwijnen. Het wordt nu één mooie rechte lijn. De werkzaamheden zullen, als hei allemaal meezit, net voor de Pasen achter de rug kunnen zijn. menten maakte. In zijn len^e diensttijc heeft de heer Heijmans z'ch ontwikkeld als een all-round betonwerker. De heer Heijmans kreeg dan ook de gehele af werking van deze produktcn voor zijr rekening. Hij is een bijzonder hard' werker met een grote mate van plichts gevoel. Nooit is zijn werk hem te veel Als men een beroep op hem doet mei extra drukte is de heer Heijmans eer van de laatste die protest zal aanteke nen als hij door moet wciken Nooit zal hij nee zeggen. Ook bij zijn collega's is de heer Heijmans bijzonder populair. „Sjaloom klopte Aloysiusschool ZOETERWOUDE Op het oude S.J.Z.-terrein in de Loethe vond gister middag de jaarlijkse voetbal-krachtme ting plaats tussen de Alosysiusschool en de Sjaloomschool. Het treffen gold bo vendien als voorbereiding voor het Paas-schoolvoetbaltoernooi waarvoor beide scholen hebben ingeschreven. De beide moderators, de pater P. Peeters Weem en M. v. Eijk, leerkrachten, een aantal ouders en vrijwel alle leerlingen van beide scholen waren aanwezig om hun favorite team aan te moedigen. Dit geschiedde met een veelheid aan attributen zoals spandoeken (met de meest originele teksten) bellen, ratels en toeters. De yells waren niet van de lucht. De ruststand was dubbelblank, maar direct na de hervatting kregen de in het orangje gestoken spelers van de „Sjaloom" een penalty wegens hands toegewezen door scheidsrechter M. v.d. Geest. Wim de Boer voltrok het vonnis feilloos en in de score kwam geen wijziging meer. De matchwinnaar werd, met de beker in zijn armen hem uitge reikt door de heren A. Aerts' op de schouders van het veld gedragen. IN KADER VAN LEF Theo Loevendie op Hot House Vrijdagavond om 10.00 uur wordt on der auspiciën van Stichting jazz-zolder Hot House, op het Eigen Huis (Rapen burg 24, Leiden) een concert gegeven door het „Theo Loevendie Consort" ver sterkt met drie Engelse gastsolisten. Loevendie, die twee jaar lang (tot 1968) over Boys Big Band de artistieke leiding heeft gehad, richtte in dat jaar het Consort op. waarin hij zelf altsaxo foon speelt. Aanvankelijk bestond het ensemble uit een vaste groep van musi ci, waarvan o.a. Willem van Manen (trombone), Hans Dulfer (tenorsax), Joep Mastenbroek (baritonsax), Maarten van Regteren Altena (bas) en Martin van Duynhoven (drums) deel uitmaken. Later groepeerde Loevendie, om die, inmiddels vaste kern van spelers steeds andere musici, om daardoor de flexibili teit en orginaliteit van zijn geïmprovi seerde muziek te waarborgen. Zo komt op vrijdag het ensembe met drie En- gg|$e jj^stspelers; Malcoln^ Griffith en Paul Rutherford, beiden op trombone, en Alan Skidmore op tenorsax naar Lei den. Deze drie musici maken een tour nee van drie dagen door Nederland. De toegangsprijs van het concert van vrij dagavond is f 2.50 voor Hot House dona teurs en LEF-passe-partouthouders f 1.- en voor C.J.P.-houders f 2.-. Onder invloed van drank doorgereden na aanrijding LEIDEN Een 24-jarige bestuurder van een personenauto uit Valkenburg is gisteravond bü de Haagse Schouw aan gehouden, nadat hij was doorgereden bij een door hem veroorzaakte aanrijding met een tegenligger. Dc jongeman bleek onder invloed van drank en zonder rijbevoegdheid de niet verzekerde wagen te hebben bestuurd. Het ongeluk gebeurde op de Valken- burgse weg, ter hoogte van „Het Haagse Schouw", waar de twee personenauto's, beide bestuurd door de 24-jarige inwo ner uit Valkenburg, in botsing met elkaar raakten. Gelukkig was er geen sprake van persoonlijk letsel en veroorzaakte de aanrijding slechts materiële schade. Wegens behaalde kampioenschappen TER AAR Onder grote belangstel ling zijn gisteravond ter gelegenheid van dc behaalde kampioenschappen dc atleet Martien van de Hoorn en de schaatser Jos Valentijn in hun woonplaats Ter Aar gehuldigd. De heer Rietbergen van de atletiek vereniging Holland uit Leiden, waar Martien v.d. Hoorn lid van is, zei wel een beetje jaloers te zijn op een hul diging als deze. Dit kent men in Leiden niet, zo zei hij. Evenzo was dat het geval bij Jos Valentijn, Nederlands kampioen junio ren A op de korte baan en lid van de Ter Aarse IJsclub, van welke de voor- F zitter, Th. A. Hijdra, de leiding van I deze avond had. Muzikale hulde werd gebracht door de muziekvereniging Arti et Religioni o.l.v. de heer G. Stellaard. Burgemeester B. J. Hogenboom, spre kend namens het gemeentebestuur, had een „enveloppe met inhoud" bij zich en bleek bijzonder trots over deze twee ingezetenen. Namens het gewest van *KNSB sprak de heer J. Kolff, ir. Groeneveld namens dc Sportraad Ter Aar, de heer W. Riet- i bergen namens de atletiekvereniging Holland, de heer Hijdra namens de Ter p. Aarse IJsclub en Egbert, van 't Oever als trainer van Jos Valentijn. Jack Smits, zelf een kampioen in de marathonloop van 1963, zorgt voor de 'legeleiding van Martien v. d. Hoorn. Om de kampioenen in staat te stellen ittributen te kopen voor de training werden enveloppen met benodigde geld bedragen aan de kampioen gegeven. Martien v. d. Hoorn, kampioen indoor en veldloop en Jos Valentijn hadden met zoveel woorden nodig om hun dank uit te spreken. Sport ligt hun beter I zaal van het dorpshuis, waar burge- j dan praten. meester Hogenboom zich neerzette tus- Dat er belangstelling bestond voor sen deze beide kampioenen, die geflan- deze huldiging bleek wel uit de volle keerd werden door hun trotse ouders J. Hogenboom te kampioenen. Links Hoorn en rechts Jos .lentijn. L. J. Matze: „Nog een onduidelijke zaak HAZERSWOUDE „Het is een vrij Rossum: „Men kent hier een won- moeilijke bezigheid die belasting derlijke wijze van belasting heffen, niet te betalen. Want betaal je niet, dat is waar. Principieel moeten we dan kom je op gespannen voet met dit verwerpen, te meer omdat het Gods Woord". Ir. H. van Rossum, lid hier gaat om sport op zondag", van dc Tweede Kamer voor de Het „tegen" van de heer Matze in de Staatkundig Gereformeerde Partij, gemeenteraad vond hij dan ook vol- gaf dit antwoord op vragen tijdens komen terecht, daarbij wijzend op de gisteravond in het Hazerswouds de verafgoding van de sport en de Nederlands Hervormd Verenigings- ontheiliging van de zondag, gebouw gehouden bijeenkomst van „Als het besluit op wettige wijze is de SGP-kiesverenigingen uit Bent protest in de raad, heer Matze, was terecht. Niet betalen is echter niet op zijn plaats". Laatste woorden van de heer Matze: „Het is mij nog een onduidelijke zaak". SGP'er D. Langevels uit Hazers woude nam de kwestie „vaccinatie" bij de kop. Hij vroeg zich, principi eel tegenstander als hij is van inen ting, naar aanleiding, naar aanlei ding van de polio-epidemie in Stap huizen. Boskoop en Hazerswoude. Drie schriftelijke vragen hieromtrent OPPFN' 111^1 T\T werden hem gesteld naar aanleiding V^J- VJi-ll 1 X J_Jl 1 van het besluit van de meerderheid T_.__ van de gemeenteraad van Hazers- Vv P Pli AAN woude om tachtig opcenten extra op -L<J—,J-«. 1 \.x li i de personele en grondbelasting te pvri ADT\n heffen ten bate van de sportaccommo- 1 1 Ih 1< 1 Ih datie Hazerswoudes SGP-gemeente- AVJ-J V/UL/L raadslid L. J. Matze, gisteravond horst af, of men nu wel van over heidswege tot verplichten kan over gaan, SGP-hoofdbestuurslid M. Gol- verdingen meende, dat volgens de SGP-principes niet de overheid, maar de ouders verantwoordelijk zijn. Hij vindt het onbijbels, dat mensen worden gedwongen tot inen ting. „Ik begrijp het lawaai om deze zaak niet", zei hij nog. „Nogmaals, gastheer, kreeg een bittere pil te slikken van de kant van zijn partij- genomen, is het onjuist om te zeg- genoot en Tweede-Kamerlid. Im- genwe betalen niet". Daarmee wordt, mers, deze zelfde heer Matze had in aldus de heer Van Rossum, een ge- de gemeenteraad vorige week ver- zagscrisis geschapen, ltlaard wel eens de eerste te kunnen De heer L. J. Matze verklaarde: „Ik zijn, die de belasting weigert te be- had op deze vergadering deze vra- talen op grond van het feit, dat de gen niet verwacht. Ik geloof, dat het sportaccommodatie te zijner tijd voor niet in strijd met Gods Woord is, als actieve sportbeoefening op zondag we niet betalen", zal worden gebruikt. Ir. Van Rossum vond het allemaal ..„Moeten we weigeren, die belasting wat moeilijk. ,.De gemeente geeft te betalen?" was de inhoud van de toch het geld uit en de gemeente- vragen van drie van de omstreeks raad in meerderheid heeft de ver vijftig aanwezige SGP'ers. Ir. Van antwoordelijkheld Nogmaals uw moeten worden ingeënt". Het forum, dat werd geleid door de heer C. L. M. van Noord uit Moer- kapelle, kreeg op deze bijeenkomst nog diverse vragen ter bantwoording voorgelegd. Ir, Van Rossum b.v. zag een oplossing van het probleem rond- dom het autobusvervoerwezen: op zondag geen bussen rijden. CRM zou, volgens hoofdbestuurder Golver- dingen, op grond van zijn miljoenen- subsidiesmij teri jen moeten verdwij nen. Tenslotte: „We hebben behoefte aan een sterke man als De Gaul le".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3