„Kerels moeten we hebben maar daar ontbreekt 't aan' Kangeroes strandt met titel in zicht Generaal brengt nieuwe logistieke wapens in stelling bij CVA-Alphen E Bona Missie Fancy Fair voor elfde keer in actie Directeur Katwijkse Visserijschool „DE WELSTAND IS DE GROTE BOOSDOENER" Van Tijn: „Niet Schut maar Beernink schuld aan teruglopen houw" Weinig interesse voor winkels in Elsbroek Verlies tegen zwak AMVJ/RL Vt Voor de geteisterden van mgr. Geise Vrijdag gaat prijzenpaleis weer open LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 MAART 197 KATWIJK De directeur van de Visserijschool in Katwijk, de heer Aschmoneit, ontving vorige week een brief van een leerlinge van de hogere zeevaartschool. Deze schreef over haar bevindingen in dit typische mannen vak. Erg ingenomen met de brief was de heer Aschmoneit niet. Liever had hij gezien dat de brief afkomstig was van een mannelijke nieu we kracht in de visserij. Vrouwen zijn volgens hem een devaluatie van het vak. „Kerels moeten we hebben", zegt hij. „Mensen die tegen een stootje kunnen". Toch ontbreekt het de laatste jaren op enkele visserijscholen in Nederland aan zo'n stoere toevoer. Vooral de visserijschool in Katwijk gaat nu al enkele jaren gebukt onder deze bloedarmoede. De Visserijschool te Katwijk krijgt steeds minder leerlingenIn vergelijking met vier jaar geleden zakte het leerlingental met grote cijfers. LEIDEN Ed van Tijn, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de gemeente raad van Amsterdam, heeft gisteravond sprekend over gewestvorming de mening uitgesproken dat niet minister Schut maar minister Beernink verantwoordelijk is voor het teruglopen van de woningproduktie in Nederland. De heer Beernink heeft tot dusver de noodzakelijke herstruc turering van provincies en gemeenten getraineerd. Ed van Tyn ontwikkelde deze visie in een voordracht voor de leden van het overlegorgaan voor PvdA-raadsleden uit het gewest-Leiden, dat gisteravond zyn oprichtingsvergadering hield. Het orgaan stelt zich ten doel, het overleg ter zake van regionale problemen tussen raadsleden van de PvdA in gemeenten binnen het het gewest Leiden te bevorderen. PvdA richtte overlegorgaan voor het gewest Leiden op Doordat in het bestaande bestuurs- patroon de woningnoodgemeenten ge scheiden blijven van de wningbouwge- meenten, ontstaan allerlei bestuurlijke bottle necks. Er is geen enkele centrale instantie, die ze combineert of coördi neert en er is niemand, die ze alle tege lijk kan overzien. Daardoor worden de moeilijkheden van planning en bouw steeds weer incidenteel aangepakt. En dat, terwijl aldus de heer Van Tijn het defect van de huidige bestuursstruc tuur juist zijn: 1) de verstedelijking, 2) de motorisering („de autogolf"), 3) de vrije lijdsexplosie, 4) het exploderen van de ruimte-behoefte: iedereen heeft steeds meer ruimte nodig om te wonen, te wer ken en zich te ontspannen; 5) de bedrei ging van het leefmilieu en 6) de revolu- tia van de vervoerstechnieken, die het duidelijkst spreekt uit de groei van havens en vliegvelden. Argumenten De heer Van Tijn noemde als argumen ten voor gewest- en wijk vorming de doel matigheid en (daardoor) het functioneren van de democratie. Maar bovendien stelt hij zich op het standpunt, dat gewest vorming de enige mogelijkheid is voor een integrale meerjarenplanning. In de Tweede Kamer hebben met name de Partij van de Arbeid en de Anti Revo lutionaire Partij zich uitgesproken voor drastische hervormingen van de „be stuurslagen" en voor vorming van ge westen. KVP, CHU en WD stelden zich op achter minister Beernink. die het tot stand komen van gemeenschappelijke regelingen willen afwachten en voorzich tig allerlei tussenvormen van bestuur willen proberen. De heer Beernink heeft, onder druk van een PvdA-motie zijn ..wet op de gemeenschappelijke regelin gen" teruggenomen. Daarvoor in de plaats heeft hij een nieuwe gewestwet ingediend, waarbij bepaald wordt dat een aantal gemeenten door gemeenschappe lijke regeling tot gewestvorming kan be sluiten: in feite verandert er dus niets. Zelfs niet het vastlopen van de woning produktie. Na afloop van Van Tijns voordracht* werd een discussie gehouden over pro blemen en situaties in het gewest Leiden. Wethouder E. Drenth van Leiderdorp stelde in h«t vooruitzicht, B. en W. van Leiderdorp een nota aan te bieden, waar in erop wordt aangedrongen mede te financieren aan Leidse centrumfuncties. Tot slot van de bijeenkomst koos het overlegorgaan zich een bestuur. Het be staat uit de heer J. W. de Graaf, Oegst- geest, voorzitter; Th. J. Siskens. Leider dorp, secretaris en de heren M. van Aken, Leiden en J. G. Lambooy. Ha- zerswoude-öorp. leden. Het beroep van de laatste, sociaal-geograaf. was aanlei ding hem. staande de vergadering, als nog kandidaat te stellen. HILLEGOM Met de verhuur van de dertien winkels in Hillegoms nieuwe woonwijk Elsbroek loopt het niet zo best. Tot nu toe zijn er zes verhuurd. De zakenmensen zijn een beetje hui verig om zich hier te vestigen, omdat de woningbouw niet zo vlot verloopt als het gemeentebestuur zich had voorge steld. Men ziet er. om het maar ronduit te zeggen, geen brood in, zich nu al te vestigen. Het winkelcentrum is aange past aan dit uitbreidingsplan. Opdracht gever is het KLM-pensioenfonds. Boven de winkels bevinden zich ruime wonin gen. Oorspronkelijk zouden de deuren van de winkels reeds oktober van vorig jaar open zijn gegaan. In Elsbroek heerst wel grote woningbouwactivi teit. Met de sociale woningbouw loopt het helemaal niet. zoals het gemeente bestuur graag had gezien. Reeds lang ligt er een plan klaar voor de bouw van tweehonderd woningen in de socia le sector, maar het geld ontbreekt. De gang van zaken in Elsbroek heeft tot •gevolg, dat het wel zo goed als uitgeslo ten is, dal Meer en Dorp een winkel centrum krijgt. In vergelijking met vier jaar geleden zakte het leerlingental met grote cij- j fers. Het aantal overgebleven leerlingen nadert angstvallig dicht de rode streep. Deze gang van zaken gaat de heer Aschmoneit en zijn lerarenstaf duide lijk aan het hart. Zelf eens noeste zwoegers op de wijde zeevlakte moeten ze nu noodgedwongen ondervinden dat de klad in hun vak zit. Een beroep met een rijke historie en een waslijst van j grootheden. GEEN VRAAGTEKEN Waarom de school sinds de opening j meer dan 40 jaar geleden nu plotseling zo'n sombere periode doormaakt, is voor de heer Aschmoneit geen vraagteken. Het opleggen van een groot gedeelte van de steeds kleiner wordende vloot en emotionele overwegingen van de ou ders worden als vermoedelijke beweeg redenen aangevoerd. „De algemene welstand is de grote boosdoener", aldus de heer Aschmoneit „Veel jonge mensen blijven liever thuis voor iets minder geld. Om veel te ver dienen hoef je niet alleen meer de zee op. Momenteel is het zo, dat een bar keeper bijna evenveel verdient als een minister. De visserijscholen willen het er niet bij laten zitten. Van alle kanten tracht men op het ogenblik het grote gat tussen leerling en school te dichten voor het te laat is. Een goede voorlichting is slechts een onderdeel van het totale „plan de campagne". De heer Aschmoneit: „Het gat is ge deeltelijk ontstaan door de traditie. Nog steeds gaan veel mensen er van uit dat men met ervaring alleen een heel stuk komt. De schepen van vroeger met een voudig te hanteren apparatuur zijn echter vervangen door moderne schepen met veel elektronische apparaten. In strumenten die alleen bediend kunnen worden door mensen met vakkennis. Mensen die niet alleen op kracht wer ken maar ook hun verstand moeten gebruiken." ADDERTJE „Drie jaren vakkennis levert de aspi- rant-visser een basis die gelijk is aan J een voltooide lts-opleiding. Leerlingen die verder studeren voor schipper of werktuigbouwkundige zitten met hun kennis op middelbaar niveau. Voor deze j laatste categorie steekt er echter nog wel een addertje onder het vissersgras De jarenlange studie van de schippers verdwijnt als sneeuw voor de zon als ze j hun zeevarende beroep opgeven en de i wal opzoeken. In tegenstelling tot de werktuigbouwkundigen, die met hun diploma ook gemakkelijk in de burger- I maatschappij terecht kunnen, moet de schipper in veel gevallen alle moeite doen om in een passende werkkring op de wal aan de slag te komen. „Er moet naar een andere vorm van visserijon- derijs gezocht worden", aldus de heer Aschmoneit. Tot nu toe is het onderwijs veel te eenzijdig. De basisopleiding moet veel breder zijn. Veel zorgen baart de visserij schooldirecteur ook de leerplicht. Enkele jaren geleden ondervond hij aan den lijve wat de huidige leerplicht wet voor ravagg aan kan richten. In een jaar tijd verliet 50 procent van zijn leerlingen de school, toen zij de 15- jarige leeftijd hadden bereikt. Daarom wacht hij nu met smart op de datum dat de leerplichtige leeftijd met enkele jaren wordt verhoogd. Belangrijker nog dan deze wet vindt hij op het ogenblik het opvijzelen van de animo voor de visserij in het alge meen. Een belangrijke stap daartoe deed men vorig jaar. Op initiatief van het gemeentebestuur werd een commis sie gevormd met als doel de belangstel ling voor het visserijonderwijs te sti muleren. Het is niet bij een noodkreet in de vorm van een rondschrijven ge bleven. Voor alle hoofden van scholen organiseerde de commissie een excursie naar IJmuiden. In de daar gestatio neerde schepen werden de leerkrachten geconfronteerd met de toekomstige werksfeer van een leerling van de vis serijschool. Eind 1970 werd daar nog eens een schepje bovenop gedaan door De heer Aschmoneit: „Als het aan mij lag. liet ik een grandioze propagandafilm maken. Ik gooide er gerust een ton tegenaan. het verzenden van 700 voorlichtings- j boekjes naar scholen voor basisonderwijs j in Katwijk en omgeving. Ook landelijk werd door het Visserij schap, een overkoepelende organisatie, een grootscheepse reclamecampagne ge voerd. Zeventigduizend gulden werd er voor neergeteld. Een rendement heeft deze actie tot nu toe voor de Visserij school in Katwijk niet opgeleverd. FILM De heer Aschmoneit ziet de oplossing in een andere richting. „Als het aan mij lag liet ik een grandioze voorlich tingsfilm maken. Ik gooide er gerust een ton tegenaan. Zo'n film is veel meer waard dan al dat gepraat. Wat nu gedaan wordt is erg steriel. Met man en macht zal i n de komende jaren getracht moeten worden boven het mi- aantal leerlingen te blijven. Tot i gemeten, maar volgens de heer Asch moneit komt ook daar eens een einde aan. Dan draait het volgens hem waar schijnlijk op een fusie tussen de zeven visserijscholen uit. Ergens langs de Ne derlandse kust zal dan een modern geoutilleerd schoolgebouw verschijnen. Voorlopig wil hij er nog niets van en. Nog steeds overheerst bij hem gedachte dat de Visserijschool van Katwijk het wel zal rooien in de toe- Herman van Amsterdam ALPHEN AAN DEN RIJN. De Koninklijke Landmacht heeft er gisteren twee nieuwe „wape nen" bijgekregen in de vorm van twee magneetbandcompu ters van het type Univac 930Ó. Gisteren werden zij door bri gade-generaal R. W. J. Heslinga, sous-chef Logistiek van de Dienst Kwartiermeester Gene raal „in stelling gebracht" bij de Centrale Voorraad Admi nistratie in Den Hoorn. De twee computers, die o m. hun dienst moeten bewijzen bij het opti maliseren van de gevechtskracht van het leger, werden door de generaal in gebruik gesteld in een speciaal -daarvoor neergezet gebouw. Alle uit rustingsstukken en reserveonder delen, die opgeslagen liggen in de 24 zgn. basisdepots, worden tevens ad ministratief in de computer ver werkt, zodat op ieder moment ge controleerd kan worden hoe het ge steld is met de voorraden. De Logistiek (dat is zelfs ook een aparte tak van wetenschap in de krijgskunde) heeft in de computers machtige bondgenoten om haar werk zo goed mogelijk te doen. De Logis tieke dienst moet er immers voor zor gen, dat- het leger op elk gewenst moment ergens (ook al is dat op grote afstand) over de noodzakelijke materialen, artikelen, reserveonder delen etc, beschikt. En dat zo econo misch mogelijk: met zo weinig mo gelijk mensen als aanvoertroepen en in de juiste hoeveelheden. De CVA die in 1959 werd geboren, kreeg in 1966 reeds een gedeeltelijke automatisering door de in gebruik neming van twee kaartcomputers, daarmee werd destijds de eerste stap gezet op het automatiseringspad. Met de komst van de nu in gebruik genomen bandcomputers is men vol ledig het automatiseringstijdperk binnen gegaan. Kon men in 1960 met 96 man personeel 757,748 han delingen verrichten, thans bestaat de mogelijkheid met 80 maü 1.634.935 handelingen te verrichten. Alphens burgemeester mr. R. M. Gallas, die ook bij de indienststelling was, zei verheugd te zijn, dat er door de ingebruikneming van deze twee computers weer eens een raak punt is tussen de CVA en de ge meentelijke overheid. Spreker felici teerde de mensen van de CVA met deze ontwikkeling en sprak de hoop uit, dat de beide nieuwe apparaten tot in lengte der jaren .tot ieders tevredenheid dienst zullen doen. Vervolgens werden beide computers door de heer R. Uelen, algemeen directeur van de Nederlandse Univac- organisatie aan de brigadegeneraal overgedragen, waarbij aan de com mandant van de CVA, majoor Melis, een _computergrafiek werd aangebo- ROTTERDAM Het herenteam van Kangeroes heeft de kans op de titel in de hoofdklasse west verspeeld door de uit wedstrijd tegen het zwakke AMVJ/RLVC met 32 te ver liezen. Een onnodig verlies, zeker als men bedenkt dat de Leidenaars aanvankelijk op een 02-voorsprong stonden. Maar weer kwam toen de zwakke mentaliteit van Kangeroes Een wel heel trieste afgang van Kan- voorsprong op zijn naaste belagers, het geroes nauwelijks 2% week, geleden Delftse Sigi en Octopus uit Alkmaar, nog fier aan de kop ging met vier punten Vrijdag 2 april a.s. zullen Sigi en Oc- het licht en hoewel coach Hoogerwaard alles probm i zijn pupillen moed in te spreken lukte het niet r Rotterdamse ploeg bleef rustig verder spelen en benutte eD ena fout van Kangeroes. Met drie setoverwinningen achter ellu laa de AMVJ-spelers baas op eigen terre Sportvereniging vergadert over contributie VOORHOUT Het bestuur van de sportvereniging Voorhout heeft op 1 april een buitengewone ledenvergade ring uitgeschreven in de kantine van Foreholte te 20.15 uur. Aanleiding hier toe is een motie van de heer Ten Kleij op de alg. vergadering van 25 febr. jl. gedaan. Hierin wordt gesteld de contri butie te verhogen t.b.v. de reserves en een verruiming van te krap begrote posten, de heer Ten Kleij stelde voor de contributie voor het jaar '71 te stellen op f 100.- voor senioren en f 50.- voor de junioren. Het bestuur stelt nu voor f 85.- voor de senioren en de contributie voor de junioren ongewijzigd te laten f40.-. LEIDEN Zoals iedereen onderhand wel weet, betekent de paasvakantie voor het Bonaventuracollege geenszins een rustperiode. De deuren gaan ook niet op slot, integendeel, zij worden wyd open gezet voor de jaarlijkse, nu al voor de elfde maal te houden Ben-, Missie Fancy Fair. De organisator hebben niet lang behoeven na te denken aan wie deze maal de opbrengst ten goed zou moeten komen. Dat is dan aan mgr. dr. N. Geise. bisschop van-Bogor. om hoognodige ver beteringen aan te kunnen brengen aan de inventaris van de kinderafdeling van het Missieziekenhuis „Rumah Sakit Misi Lebak" in Rangkasbitung op West-Java. Met een beter ingerichte kinderafdeling hoopt hij daar de vreselijke kinderziek ten. de Kwashiorkor (met als gevolg de dood. invaliditeit of minder validiteit) en de Xerophtalmie (veroorzaker van levenslange blindheid) beter te kunnen bestrijden. In zijn brief aan het organiserende comité maakt mgr. Geise op treffende wijze duidelijk wat de extreme omstan digheden zijn waaronder gewerkt moet worden, waaraan vooral gewerkt moet worden en hoe blij hij is dat deze Bona Fancy Fair voor zijn mensen georgani seerd zal worden. Hij noemt ze de kin deren van Banten Kldul en citeert Mul- tatuli die Max Havelaar op nog geen. 500 meter van het missieziekenhuis Lebak laat zeggen: „en allen die hoofden zyt in de afdeeling Bantan-Kidoel, ik groet u!ik ontwaarde dat uwe bevolking arm is laat ons verheugd zyn dat onze Afdeeling zoo verachterd is en zoo arm is.Wv hebben iets schoons te doen.- Als Allah ons in het leven spaart, zullen wy zorg dragen dat er welvaart kóme. De grond is vruchtbaar genoeg en de be volking is gewillig". Vervolgens schetst mgr. Geise met het beroemde boek „Nourrir les hommes" in de hand de oorzaken van de slechte stucturen, de armoede en de honger. Al les komt er op neer dat het probleem bij de kinderen begint. 82 pet van de kinderen lijdt aan de Kwashiorkorziekte, een groot aantal van hen sterft, de overi gen blijven „gewond" voor het leven. Door deze ziekte kunnen zij later on mogelijk hard werken; zij hebben geen fut om aan te pakken en worden dan door de zogenaamde betweters hier als lui bestempeld. Dat de Xerophtalmie^(met als gevolg levenslange blindheid) eveneens ver schrikkelijk is, zal iedereen begrijpen. Iedereen kent ongetwijfeld de televisie- beeldeh van die Biafraanse kindertjes die aan dezelfde ziekten leden en die later onmogelijk hard kunnen werken, maar altijd doodmoe zijn. Wat er aan ge daan moet worden staat mgr. Geise dui delijk voor ogen. hij heeft vooral veel dierlijke proteïnen nodig voor die kin deren en dat is een dure geschiedenis. Mgr. Geise besluit zijn brief met: „Laat nu de Bona Fancy Fair en alle weldoe ners ook iets schoons doen en de missie in staat stellen in een beter ingerichte kinderafdeling betere zorg. betere ver pleging, betere voeding te geven aan de kinderen van Zuid-Banten opdat Max Havelaar gelijk krijge na zoveel jaren: „Als Allah ons in het leven spaart, zullen wij zorg dragen dat er welvaart kome". En wat de afgelopen tien jaren met stij gend succes gelukt is, zal ook dit jaar weer lukken. Met de steun van de Leidse middenstand, die reeds voor vele prach tige prijzen gezorgd heeft, en ongetwij feld nog zal zorgen, kan deze elfde Bona Fancy-Fair aanstaande vrijdag haar poorten openen en iedereen weet wat een prijzenpaleis het daar is. De Fancy Fair is geopend: vrijdag 2 april 20.00- 23.00 uur; zaterdag 3 april en zondag 4 april 14.00-18.00 uur en van 19.00-23.00 topus in Delft moeten uitmaken kampioen wordt. De stand aan de kop van de rangli ziet er momenteel als volgt uit: 1. 0: topus: 21-34; 2. Kangeroes: 22-34 (en ui gespeeld); 3. Sigi: 20-32. Overigens k« den de Leidenaars nog een zwak aanvoeren voor hun nederlaag tege A.M.V.J.R/L.V.C., aangezien Piet Zwieten tengevolge van een enkelbit sure, opgelopen bij zijn judoexamen a de academie voor lichamelijke opvo ding, niet kon meespelen. Cijfers: 10—15. 5—15. 15—4. 15—12. Het seizoen 1970-1971 sloot Kangert erk gisteravond af met een 30-overwi ning in de thuiswedstrijd tegen Zaan Aan de individuele acties zowel als het teamverband was duidelijk te 1 ken dat de Leidenaars de schok t 'VI nauwelijks te boven waren. Geluk. D '6 echter was de tegenstander van gisW PPR avond ook niet in zijn beste vor gezien deze ploeg inmiddels gedegrad«®arti is uit de hoofdklasse. Alleen in de le< kwam Kangeroes in moeilijkheden. K 15, 15—10 en 15—9. Trainer Henk Hogervvaard zei door: ontwikkelingen van de laatste wekt laaf niet teleurgesteld te zijn. „Ik ben, I kort bij Kangeroes om alle spelers vc' dupe ledig te kennen en dat is eer vereiste om een ploeg naar succes kunnen voeren". Bovendien voerde heer H. aan dat ook de arbitrage lam" meerdere wedstrijden in het nadeel v neei geweest van de technisch goed spelet Kangeroesploeg. Vooral de zachte ar val wordt, aldus de heer H„ door v scheidsrechters volkomen verkeerd 1 oordeeld en tegen een „gooibal" is enkele verdediging opgewassen. Gevraagd naar zijn plannen komende seizoen deelde de heer H tr.ei ;j5l dat het nog niet zeker is of hij BI Rief contract zal verlengen. Binnenkort hot' ;rln, hij te verhuizen naar Leusden en d j]sj wordt het toch wel heel erg moeilijk elke week naar Leiden te komen. Vcf gens aanvoerder Taconis van Kangerw heeft Kangeroes de strijd niet kunn? volhouden door gebrek aan conditie. Duidelijke voorbeelden hiervan waren i terugval van Kangeroes in de 5e set v de wedstrijd zowel tegefr> Sigi in Delft a tegen Octopus thuis. Daarbij komt dan nog dat juist o beslissende momenten hoofdaanval!! Piet van Zwieten door examens academie voor lichamelijke opvoedi" zodanig vermoeid was, dat hij niet tr zijn normale spelpeil kon komen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4