Kaartverkoop voor München begint morgen in Den Haag Koprol van geluk van Aad Mansveld OUDEREN BREKEN SOMS TEVEEL AF Nieuwe regels van IOC met het oude principe JOHN BRASPENNINCX II Koning van de kermiskoersen Koning van de smokkelaars Vrachten van 15.000 gulden WOENSDAG 31 MAART 1971 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tussen 1 april en 15 juni bestaat de mogelijkheid kaarten voor de Olympische Spe len in München 1972 te betrekken. Misschien komt er nog een tweede voorverkoopperiode in septem- ber-oktober indien het organisatie comité in München uit diverse landen kaarten terugkrijgt. Er wordt evenwel aangenomen dat de toegangsbewijzen voor de vele evenementen per 15 juni. de da tum waarop moet worden ..afge rekend", zullen zjjn verkocht. American Express (Plaats 14, Den Haag) heeft de verkoop voor Nederland. Morgen gaat de deur open voor de voorverkoop. Nederland heeft in totaal 47.420 kaarten toegewezen gekregen voor vrijwel alle sporten. Alleen de mo derne vijfkamp ontbreekt. Voor alle andere sporten zjjn de een meer. de ander minder kaar ten, waaraan onverbiddelijk logies wordt verbonden. Alle Nederlan ders zullen in een straal van ne gentig kilometer rondom München worden ondergebracht; niet een in de stad zelf. Het organisatiecomité heeft de zaken al geheel geregeld op de typische Duitse wijze, die inhoudt dat er geen speld tussen te krijgen is. Die ook inhoudt dat alleen kaarten in het land zelf kunnen worden gekocht en de mogelijkheid tot zwarte handel vrijwel nihil is want de logies- ruimtc wordt „op naam" verstrekt. Al in 1966 American Express heeft met het organisatiecomité in München het contract voor Nederland afgeslo ten. Op het programma van de Olympische Spelen München 1972 staan 329 evenementen, inclusief de openings- en sluitingsceremonie. Er zijn echter, zo meldde de heer W. F. M. Siebers. directeur van American Express Den Haag, in 1966 reeds bestellingen gedaan, onmiddellijk nadat München was aangewezen als Olympische stad 1972. Via het NOC, via München en langs andere kanalen zijn bU het reisbureau voor de voorverkoop reeds tweehonderd en vijftig aan vragen ontvangen. Alle aanvragen worden volgens binnenkomst ge- honoreerd, voorzover de voorraad strekt. Kaarten Nederland heeft voor atletiek 14.584 kaarten gekregen, wat neer komt op ongeveer 800 per ochtend, middag of avond. De totalen voor enige andere sporten zijn: voetbal 6544; zwemmen 3252; roeien 2110: hockey 3644; zeilen 616; volleybal 1330: wielrennen 1158; worstelen 32; schieten en boogschieten 36. Dit geldt dus voor het totaal aan evenementen en komt voor bijv. zeilen neer op niet meer dan twin tig kaarten per wedstrijd want er dertig wedstrijden. Judo springt er met 205 kaarten per ..wedstrijdeenheid" (ochtend, mid dag of avond) goed uit, evenals roeien met vierhonderd per een heid Voor volleybal zijn evenwel slechts een goede dertig kaarten per wedstrijd toegewezen, voor ge wichtheffen niet meer dan twaalf r evenement. Voor de openings zowel als de sluitingsceremonie kan Nederland beschikken over 1076 kaarten. De prijzen van de kaarten variëren over bet algemeen van vijf tot der tig Mark. Op dagen dat er finales (o.a. atletiek en zwemmen) lopen de prijzen van tien tot zes tig Mark en op bijv. 9 september, als diverse atletiekfinales worden verwerkt, variëren de prijzen van twintig tot tachtig Mark. Het duurst zijn de openings- en slui tingsceremonie: van twintig tot honderd Mark. Logies Bij de kaarten komt de verplichte reservering voor logies.' In totaal heeft Nederland vierduizend bed- Resultaten van koersen H'sum mpala Gregor. Tot IMPETUOSOPRIJS 2040 m: 1 Jacobus (MBouwhuis) 2.57.- 1.26.8. 2 Jaguar. Toto winn 4,40 pl 1.50 3,80 1,30 MÖERATOPRIJS 2000 m: 1 Filius de Quin- 24.3. 2 Hidda Dear. 3 Ganymedes. 25,50 pl 6,50 2,50 kopp 59.60. FORTISSIMOPRIJS 2000 m: 1 Faola Hol- ndla (J Kroon) 2.43.8 1.21.9. 2 Alchimist. 3 y van Quick. Tokto wlnn 4.10 pl 1.40 1.60 MESSOFORTOPRIJS ODERATOPRIJS 2000 van Eijkelenborg) 2.47.8 1.23.9. 2 Henrlette tal. 3 Hortence. Toto winn 8.10 pl 1,60 1,50 kopp 23,70. Totalisatoromzet 259.553.-. Engelse league LONDEN. Voor de eerste divisie an de Engelse league heeft Everton steravond de thuiswedstrijd tegen West United met 10 verloren. den toegewezen gekregen in ho tels. pensions en by particulieren. Voorts zyn gereserveerd zeven honderd plaatsen op campings en tweehonderd in scholen en jeugd- hotcls. De gemiddelde prUs voor een overnachting in hotel, pension of bü particulieren is ongeveer 25 gulden inclusief ontbyt. Omdat betaalde kaarten niet worden ge restitueerd, heeft American Ex press een annuleringsverzekering ingepast in de verkoop van kaar ten. Volgens het met München ge sloten contract dient het totale prüzenpakkct met vyf procent (inclusief annuleringsverzekering en alle andere kosten) te worden verhoogd. In Kiel (zeilen) kan Nederland over zeventig bedden beschikken. De kans dat men in Duitsland kaarten kan kopen, is vrijwel nihil omdat daar de toegangsbewyzen via een loterü worden toegewezen. Bovendien wordt in alle landen alleen via het aangewezen bureau aan landgenoten voor Neder land ook de Antillen en Suriname verkocht. Geen risico Aanvragers van kaarten zullen een formulier ontvangen waarop o.m. ook moet worden ingevuld op welke wyze men naar München denkt te gaan (auto, trein, vlieg tuig. caravan). Het organisatie comité stopt dat allemaal in de computer zodat men tydlg weet welke voorzieningen moeten wor den getroffen. In elk geval kan men er in München van verzekerd zyn dat het overgrote deel, wel licht zelfs alle. van de kaarten voor 15 juni is verkocht. American Fxnress ontvangt het liefst schriftelijke aanmeldingen (speciaal voor hen die ver van Den Haag verwqderd wonen). De tele foon zal wel roodgloeiend staan, verwacht de heer Siebers. Duitsland neemt geen enkel risico voor de Spelen die van zaterdag 26 augustus tot en met zondag 10 september 1972 worden geor ganiseerd. Alles zal „gründlich" tot en met zijn. Vandaar onder meer die vroege kaartverkoop, waaraan gekoopeld de overnachtingen. HERMAN VAN BERGEM Brundage (voorzitter I.O.C.) wijkt niet. DEN HAAG Onder de 74 leden van het IOC circuleert momenteel een voorstel voor een gewijzigde redactie en interpretatie van regel 26 vs Olympisch reglement. Volgens Monique Berlioux, de secretaresse v IOC-kanselarij in Lausanne, hebben de nieuwe „amateurbepalingen" (het woord amateur komt overigens in de tekst niet voor) een goede kans de tweederde meerderheid te halen, die vereist is om rechtsgeldig te zijn. Ont werper van de nieuwe regels is de Roemeen Alexandra Siperco. 1). Om in aanmerking te kunnen ko men voor deelneming aan de Olympische Spelen moet een deelnemer de traditio nele Olympische geest en ethiek in acht nemen en steeds aan sport hebben deel genomen als liefhebberij, zonder enige vergoeding voor zijn deelneming te heb ben ontvangen. Zijn middelen van be staan mogen niet worden verkregen uit of afhankelijk zijn van inkomsten uit de sport en hij moet een vaste bezigheid uitoefenen om in zijn huidige en toe komstige levensonderhoud te voorzien. Hij mag geen professional, semi-profes sional of zogenaamde „non-amateur" zijn, of geweest zijn, in enige tak van sport. Hij mag geen wedstrijdsporters hebben gecoached. onderricht hebben ge geven of getraind voor persoonlijk ge win. Leraren lichamelijke opvoeding, die beginnelingen onderrichten, komen wel in aanmerking voor deelneming. 2). Een deelnemer dient de regels van de internationale federatie waaronder de sport, welke hij beoefent, valt in acht te nemen en zich daaraan te onderwerpen, zelfs indien deze regels strenger moch ten zijn dan de regels, opgelegd door het Internationaal Olympisch Comité. Hij moet zich houden aan de richtlijnen vastgesteld door zijn federatie en aan die welke zijn uitgevaardigd door het Inter nationaal Olympisch Comité. (De richtlijnen van het Internationaal Olympisch Comité zijn als volgt: a) Hij mag niet toestaan, direct of in direct, dat zijn naam, zijn foto, of zijn sportprestatie individueel voor reclame doeleinden wordt gebruikt; b) Tijdens de Olympische Spelen waar aan hij deelneemt, mag hij geen artikel bestemd voor publikatie schrijven of ondertekenen, of laten ondertekenen in zijn naam. noch voor de radio of televi sie optreden zonder de toestemming van zijn „chef de mission"; 3). Het is een deelnemer toegestaan a. Bijstand via zijn nationaal Olym pisch comité of nationale sportbond tij dens de erkende perioden van training voor en deelneming aan wedstrijden, de Olympische Spelen inbegrepen. Deze bij stand mag aüeen bestaan uit huisves ting'tijdens dé training, voeding, vervoer, sportuitrusting- en installaties, coaching, medische verzorging en zakgeld on komstige kosten te bestrijden binnen de grenzen, goedgekeurd door resp internationale sportfederatie of zijn tionaal Olympisch comité. De toegestane periode voor „fulltime training", zover goedgekeurd door de internatio nale federaties of nationale Olympische comité's mag normaliter niet een totaal van dertig dagen en in geen geval zestig dagen in één kalenderjaar te bov'ei b. Dekking door verzekering met be trekking tol ongevallen of ziekte, vel band houdende met training of wed strijden. c. Studiebeurzen verleend volgens aca demische of technische normen, verband houdende met training of wedstrijden d. Studiebeurzen verleend volgens a demische of technische normen, verband houdende met het nakomen van studie verplichtingen en niet met atletische be kwaamheid. e. Prijzen gewonnen in wedstrijden, binnen de grenzen van de regels gesteld door de resp. internationale fe deraties en goedgekeurd door het natio nqal Olympisch comité. f. Het Internationaal Olympisch Comi té is gekant tegen vergoeding wegens verlet, met als uitzondering dat in bona fide gevallen schadeloosstelling mag wor den toegestaan door het nationaal Olym pisch comité of internationale federaties, uitsluitend ter compensatie van salaris- of loonderving voortvloeiende uit werk verzuim wegens deelneming aan dc Olympische Spelen en belangrijke inter nationale sportwedstrijden, goedgekeurd door de internationale federatie. Onder geen beding mag de betaling volgens deze bepaling het bedrag, dat de deel nemer zou hebben verdiend in de uitoefe ning van zijn beroep gedurende diezelfde periode, te boven gaan. 4). Het is de bedoeling om diegenen, die om financiële redenen in de sport zijn geïnteresseerd, uit te sluiten e deelneming aan de Olympische Spelen te beperken tot hen die volgens dit artikel (art. 26) daarvoor in aanmerking komen. Er zal een commissie worden gevormd n overleg en samenwerking met de internationale sportfederaties en natio nale Olympische comité's de doorvoering (naleving) van deze bepaling te bewerk stelligen. DEN HAAG Met een koprol van geluk zocht Aad Mansveld, ADO's aanvoerder, zich vanmorgen om half elf een weg naar de kleedkamer in het Zuiderpark, waar hij zich pas goed realiseerde wat de simpele mededeling van trainer Jezek en manager Eddie Hart- mann allemaal te betekenen had. Geselecteerd worden voor het Nederlands elftal was een uitdaging, waar hij het hele seizoen op had gewacht. Maar dat was nu een Aad Mansveld, de eerstejaars full- prof bij ADO, heeft een schitterend sei zoen achter de rug. Met de glansrol var de Haagse club groeide hij in het bijzon der naar een hoogtepunt, Hij was de i ponerende ausputzer, die niet alleen de meeste verdedigingssituaties zege vierend oprees, maar hij had ook grodt aandeel in het stimulerende effect van ADO's aanval. De keren, dat hïj als inspiratiebron in het vijandelyke doel gebied opdook, zijn nauwelyks meer t< tellen Ondanks de excellerende vorrr van Mansveld bleef bondscoach Fadrhonc ongevoelig voor het feit hem in de plaats van Rinus Israel op te stellen. Niet hele maal onbegrijpelijk, maar het zat ADO' aanvoerder wel enorm dwars. Hij ze meermalen: „Als ik maar één keer in het Nederlands elftal mocht spelen dan ik tevreden. Kijk, een speler, die geen international is, vergeet men: En dat wil ik niet. Want later wil ik trainer worden en dan heb ik mijn naam nodig". Met die gedachte in zijn achterhoofd verliet Aad Mansveld koprollend van uitbundig heid het bijveld van het Zuiderpark. waar al zijn collega's hem naoogden met hetzelfde plezier. Zij gunden hem de keuze van harte. MISSCHIEN „In het begin van de week dacht ik: misschien lukt het". Maar gisteravond was ik de illusie alweer kwijt. Ik hoorde dat Israel weer opknapte en dan was m'ijn kans voorbij. Uit de keuze alsnog van bondscoach Fadrhonc trekt de nuchtere Hagenaar niet de conclusie dat hij in Split in het veld zal komen. „Het gaat, vermoed ik tussen mij en Epi Drost, die bij F CTwente ook vaak als ausput zer speelt". Deze veronderstelling lijkt niet reëel want de Enschedeër speelt de laatste weken niet zijn beste wedstrijden. Het is daarom waarschijnlijker, dat Aad Mansveld zondag zijn debuut maakt in het Nederlands elftal, nu zijn keuze een maal een feit. TWEETJES Aad Mansveld buigt zich over het toto formulier, dat hy al heeft ingevuld. „Ik r maar een paar tweetjes byzetten. want mijn optimisme voor die wedstryd stygt". Het biykt uit alles, in zyn huis in zyn omgeving, yn vrouw („Hy be- t er maandag were over, dat ie een kans had. Ik werd het gewoon zot. Begin ou weer. Je zanikt er al zo lang feit na het verrassende telefoontje van bondscoach Fadrnonc. „Dit is het einde. Ik heb er geen andere woorden voor. Kijk, voor spelers van Ajax en Feijen- oord is een selectie geen bijzonderheid meer. Maar voor mij, eigenlijk voor ons allemaal bij ADO, is een keuze voor het Nederlands elftal een bekroning van een heel seizoen". pakt inmiddels dc koffers. Bonds coach Fadrhonc vroeg hemb vanmorgen of hy zo snel mogelyk in Zeist wilde zyn bepaalde zaken te bepraten. Een eer ste aanwyzing ,dat de bondscoach de za ken serieus aanpakt. Toen het bericht bekend werd, dat Mansveld bij de selectie zat, bood trai ner Jezek onmiddellijk aan om hem zon dagavond van het vliegveld Schiphol af te halen. Zö blij was iedereen bij ADO voor Mansveld. „Een erg leuke geste van Jezek", vond de Hagenaar. HANS DE BRUYN door Peter Heerkens Ik heb het altijd vervelend gevonden s ze erg nadrukkelijk zeiden dat ik koning van de ,,kermis"-koersen was. Daar kleineerden ze me mee, want ik vooral in '38, m'n beste jaar wedstrijden die heel wat zwaarder wa- n dan wat ze nou onder kermiskoer- n verstaan. Zeker in België moest je it kunnen als je in een stad-tot-stad- wedstrijd eerste werd. Daar stond je dikwijls met meer dan 200 man aan het •ertrek, met de besten van de besten. Dat deed me niks. Soms voelde ik m; zeker, dat ik tevoren al kon zeggen, vandaag win ik. En dan won ik ook. Er uitlachten als ik eigenwijs tekeer ging. Dan kreeg ik een extra-krikkel en ging ik dubbel zc hard. Zo heb ik ze eens .in het kampi oenschap van Oost-Vlaanderen 160 ki lometer achter me aan laten jagen. Ik hield het gat op 20, 30, 40 seconden. Ze konden me niet krijgen. Dat vond ik machtig wrk. dat spelen met m'n krachten. Och, ik verloor er ok wel want dan riskeerde ik teveel. Dan wilde ik het voor het publiek lantrekkelijk maken door me iets in te houden en dat viel dan net verkeerd uit. Combines in elkaar trappen lag me ook wel. Ze konden me niet kwader maken dan door te zeggen: Bras. van daag doen we je in het pak. In de grote prijs van Turnhout kwamen er eens paar naar me toe die zelden: als je ons meewerkt mag je winnen. We n toen met 'n man of 5 in de kopgroep. Van Hasselt was erbij, geloof Torhofs en Cees Valentijn. Pre- ;et ik het niet meer. Enfin ik zei: zo wel. Ze hebben me kilometers lang zitten pesten. Steeds op het kantje, steeds een gaatje. Als maar judassen. Op kilometer van de finish schoof ik ar voren, ik riep ,,nou, tot straks innen", en boem weg was ik. Zoals ik in, met zoveel brio, dat zie je nou niet meer. Ze kunnen het niet. Wim Est zegt wel dat de renners van tegenwoordig er weinig voor doen, het niet. De fout die ze maken is dat ze het te makkelijk opne- Ze laten bijvoorbeeld hun auto te weinig staan. Af-en-toe met de fiets de koers, dat is hét systeem. Ze zijn 't vergeten. Maar op hun manier doen ze genoeg voor de sport, alleen pakken 'ze het verkeerd aan. Neen, Van Est ziet het niet goed. Wat zei ie -el goed? Dat hij het bedje gespreid heeft...? Schei uit. Weet je wie dat deed? Ik onder anderen. Ik joeg de hier het land uit door ze zo dikwijls te verslaan dat ze er ziek van werden. Net Van Est, Die kon amper Van Est brak de wielrennerij af verhalen. Dat doen soms veel oudere coureurs. Ze kunnen, denk ik, niet verkroppen dat de renners het te genwoordig beter hebben. Er worden vergelijkingen gemaakt met vroeger die nergens op slaan. Ik vind dat je de wielrennerij van 'n jaar of twintig, dertig, geleden onmogelijk kunt afwe gen tegen die van vandaag-de-dag. Daar 21 jn de tijden te veel voor veran d«rd. Niet wat het materiaal betreft, is zowat nog hetzelfde. Wij konden ook hard door gaan. Met Gerrit Schulte won ik in '49 het kampioen schap van Antwerpen met 9 minuten voorsprong op Rik van Steenbergen die toen in zijn beste jaren was. Van Steenbergen hield tot 1965 stand tegen de jongeren. Dat zegt genoeg, geloof ik. De verbeteringen zitten meer in de begeleiding door artsen en opgeknapte wegen. Wij reden op bonkige keien, nou gaat het meestal over asfalt. Dat scheelt natuurlijk. Toch boeit de wielersport van dit moment me. Ik vind dat spel van fabrieksploegen tegen elkaar machtig andere manier dan in Ik beheerste de koersen tot 1940. Tot de oorlog uitbrak. Toen kwamen er minder wed strijden en zodoende ging ik meer werk maken van het smokkelen. van de opofferingsgezindheid van renner en dat is Wim van Est vergeten in zijn kritiek. Hij vindt de houding tegenover Eddie Merckx slap, ma a seft ie wel dat de hedendaagse rer leven met de compleetste renner ooit bestaan heeft? Dan is hel geen kwestie van niet durven, maar niet kunnen. Natuurlijk zou Merckx het in de jaren van Coppi, Bartali en biet moeilijker gekregen hebben, dat ben ik met Van Est eens, maar Coppi'! Bartali's en Koblets' worden niet elke dag geboren. Neen, Wim van Est legde het eenzijdig uit. Hij brak de sport af. Waarom? Waarom zo trots over die wereldkampioenschappen waarin hij zich verkocht aan Rik van Steenber gen? Hij zei dat ie Rik naar kopgroep sleurde waar Gerrit Schulte in zat. Dat vind ik puur landverraad, daar hoef je helemaal niet trots op te zijn. Dat soort streken heb ik nooit uitgehaald. Voor dat soort werk leende ik mijn klasse niet. En ik had klasse. Dat klinkt misschien ijdel, maar het was zo. Pure klasse. Ik won eens ooit in 8 dagen 5 wedstrijden, 's Zaterdags Antwerpen, 's zondags Alkmaar, 'S maandags Bosvoorde, 's zaterdags Els- loo met 3 ronden vooruit en 's zondags Tegelen. Kijk, dat maak ie tegenwoordig niet meer mee. Ik be heerste de koersen tot 1940. Tot de oorlog uitbrak. Toen kwamen er minder wedstrijden en zodoende ging ik meer werk maken van het smokkelen. De kleine zaken werden grote zaken. Mijn eerste flinke klus knapte ik op met twee Duitse soldaten. Richard en Carlo. Ik leerde ze kennen in België. Ze reden het traject Antwerpen—Rotterdam en ik kwam met ze tot een akkoord om tabak te smokkelen. Ik gaf ze ieder 3000 gulden per rit. Een heel bedrag voor die tijd, maar zo was ik. M'n personeel kreeg geweldige salarissen. Dat zag ik als een voorwaarde voor succes. Richard en Carlo namen steeds een paar duizend kilo voor me mee. In Rotterdam werd de tabak overgeladen omdat die partijen steeds naar Utrecht moesten en die Duitsers niet van hun route mochten. Ik was in de slag ge gaan met iemand van een fabriekje bij het Feijenoordstadion. Daar reden Ri chard en Carlo binnen, de andere wa gen stond er klaar. Samen met een chauffeur, die ik iedere rit 1500 gulden gaf, reden we naar ons contactadres in Utrecht. Hoeveel kilo we stèeds meena- weet ik met meer precies. Ik kan alleen herinneren dat die vent in Utrecht altijd 150.000 gulden moest betalen. Tot hij gepakt werd en ik een afnemer zocht in Rotterdam. Ik tijd wordt daardoor veel gevraagd werkte intussen met 3 knechten, alle- Deze foto werd gemaakt, toen we dat unieke record in Valkenburg vestigden door er met z'n drieën kampioen te worden. Op de voorgrond zit m'n moeder. Helemaal links sta ik, naast "me burgemeester Sitorius van Prin- „centmne .die qjis op het gemeentehuis ontving. Daarnaast vader en helemaal rechts onze Jan maal wielrenners. Een ervan is al die jaren steeds bij me gebleven. Een goeie jongen, maar verschrikkelijk stom. Daar om noemde ik hem ,,de puddingkop". Toch was ie wel bruikbaar. Na 2 keer op Rotterdam gereden te hebben, wer den we verraden. Notabene door een coureur die ik 13.000 gulden geleend had om een zaak te kunnen beginnen. Er kwam een Duise inval, één knecht ontsnapte maar ,,de puddingkop" en een ander pakten ze. Die twee gingen naar het doorgangskamp „Het Haagse Veer maar ze sloegen niet door. Zo waren mijn mannen. Ze wisten dat hun gezin niks te kort kwam als ze weg waren Daar zorgde ik voor. Altijd. De vrou wen van knechten die vastzaten kregen van mij een weekgeld, ik bac+it er brood, kaas, boter en eieren naar toe en als de man vrij kwam kreeg hij een premie van 5000 gulden wanneer hij bij de verhoren niet doorgeslagen had. „De puddingkop" en zijn maat hielden hun mond, maar op een of andere manier lekte toch uit dat ik er tussen zat. Tenminste, ik moest op zekere dag in het Oranje-Hotel in Breda komen waar twee NSB'ers zaten, die vertelden dat als ik 50.000 gulden gaf de mannen vrij zouden komen. Luister, zei ik. jullie zijn verkeerd want ik heb er niks mee te maken heb Omdat het vrienden zijn. zal ik onder de collega's 'n collecte hou den voor die 50 rooie. Maar ik ver trouwde dat spel niet en tk kwam erachter dat het oplichters waren. Op een avond lokte ik ze naar me thuis jnet het verhaal verhaal dat ze hun centen konden komen halen. Ik charter de een wielrenner die ik met een hak bijl achter de deur zette en mijn vrouw stuurde de taxi waarmee ze gekomen waren, weg. „De heren blijven logeren", zei ze tegen de chauffeur. Nou ja, ik hoef niet te vertellen met wat een geweldig pak slaag die man nen te voet terug naar Breda konden. Toch bleef ik wachten op een serieus contact, want ik wilde wel wat voor ijn knechten in het Haagse Veer doen. Mijn moment kwam toen een ge- ingenbewaarder me tipte. Met dat soort kerels zat ik altijd in de slag. Die gooide ik voor goed geld zo plat als ik wilde. Ik kwam te weten dat mijn innen op transport gesteld zouden irden naar Amersfoort en dan door moesten naar Bergen-Belden. Van die gevangenisbewaarder hoorde ik de juis te datum, de route van de trein, enfin alles. Ik werkte een plan uit, ik ging het spoortraject verkennen en ik ver sierde een Duits officiersunifrom. Het werken met uniformen zou later een mijn grote specialiteiten bij de smokkel worden. Om dat transport met „de puddingkop" en zijn maat te kun- opvangen, had ik alleen nog Duitse nummerplaten voor mijn wagen nodig die kwamen ook. Op de dag van het transport reed ik naar een onbewaakte overweg bij Amersfoort. Ik zette er mijn auto dwars op en ik liep als Duits officier met een rooie vlag de trein tegemoet. Hij stopte. Ik wachtte vol spanning, want bij gebrek aan papieren had ik weinig tijd. Ik moest zo rap mogelijk terug naar mijn auto. In een flits zag ik dat er een uit een wagon sprong en wegrende. Het was de maat van „de puddingkop". Zelf bleef ie zit ten. Hij had niet in de gaten wat er gebeurde. Daar was het de puddingkop

Leidse Courant | 1971 | | pagina 35