dfz Lief zijn voor de keuken is lief zijn voor jezelf SALEM" Observatiekliniek 'DE EDERHORST' Z-GEDIPLOMEERDEN a) Operatie- verpleegkundige b) Verpleegkundige c) Verpleegkundige als nachthoofd □□HANNES ZIEKENHUIS 77 Algemeen christelijk ziekenhuis voor de Zaanstreek OPROEP aan alle JONGENS EN MEISJES die in de hontende maanden EINDENA3IEN gaan doen. Jullie maakt je min of meer druk voor en over het examen. Dit is terecht, zolang er geen goed alternatief is bedacht voor de school-afsluiting. Meer belangstelling is er echter hopelijk voor wat je n£ het examen gaat doen. Overweeg ook eens om in de VERPLEGING te gaan; het is een mooi beroep met vele facetten en perspec tieven (ook voor jongens!). In ons ziekenhuis wordt 2 maal per jaar een cursus begonnen. De eerstvolgende vangt aan op 1 september a.s. Naast het eindexamen middelbare school (of overgang naar de 4e klas), MAVO of INAS is nodig dat je op 1 september minstens 17 jaar en 7 maanden oud bent Inlichtingen worden graag verstrekt door de directrice van het ziekenhuis, postbus 21 te Zaandam (tel. 02980-23333). Behalve de verpleegkundige-opleiding zijn er ook opleidings mogelijkheden voor radiologisch laborante (röntgen) of klinisch-chemisch analyste (laboratorium). Sollicitaties te richten aan de direktie van het ziekenhuis, postbus 21 te Zaandam. ZIEKENHUIS WILHELMINALAAN 15 TE ERMELO Gevraagd w'ordt, liefst op korte termijn, een in de rang van le verplegende. met enige ervaring op de operatiekamer. in de rang van le verplegende A, met promotie-mogelijkheden. Directe opname in het pensioenfonds is mogelijk. Met vakantie-afspraken zal reke ning gehouden worden. Inlichtingen bij de direktrice (telefoon 034171244) die ook gaarne de sollicitaties ontvangt. H0RALAAN5 - EDE - TELEFOON 08380-19118 Dicht bij het station Ede-Wageningen ligt op een fraai bosterrein onze zich snel uitbreidende kliniek voor observatie en kortdurende behandeling van kinderen met een stoornis in hun geestelijke ontwikkeling. Wij hebben behoefte aan enkele met prot. chr. levensovertuiging. Wij bieden U prettig, verantwoordelijk en afwisselend werk. Bij gebleken geschiktheid behoort bevordering tot waarnemend paviljoenshoofd tot de mogelijkheden. In dit geval is er gelegenheid tot h.et volgen van een kadertrainingscursus. Ook zij die dit jaar eindexamen doen kunnen nu reeds solliciteren. Heeft U interesse, maak dan eens een afspraak voor een persoonlijk gesprek met de adjunct-directrice van onze kliniek, poétbus 68, Ede. - iVwiui.ra De eetbar, die ook tegen de keukenmuur ofwel in de kamer tegen de toog tussen kamer en keuken kan worden geplaatst. Ooit was. diep in het souterrnin van het patriciërshuis, de grote keuken het warme, veilige plekje waarheen kin deren. die uit salon en eetvertrek wa ren gezet als er alwéér gasten waren of als de ouders uit gingen, gretig vlucht ten. Daar troonde, op haar houten, rechte stoel, de wit-gesohorte en -ge mutste keukenmeid. De plavuizen vloer schoongeboend, het zwarte, altijd snor rende kolenfornuis blinkend gepotlood, de tegelwanden fris gezeept, het kope ren vaatwerk intiem glanzend boven schouw en geschuurd aanrecht. In diè keukens tintelde de gezelligheid«feer, streelde de geborgenheid alle kleine zorgen en grote eenzaamheid weg. In diezelfde tijd was in de woningen van de minderbedeelden de keuken het kille arbeidsterrein van de altijd waak zame. slovende huismoeder, bij de 'ar men' was het een klein, benauwd hok vol koolgeur en vetaanslag. op de boer derijen het huiselijk verlengstuk van de deel, waar 's winters de behaaglijke koeienwasem, het geschuifel van de beesten en het schurkend geknor uit de varkensstal de absolute beslotenheid van huis en bedrijf gestalte gaf. Later werd overal de keuken het ongezellig stuk Assepoester in de woning, het ongesoigneerde arbeidsterrein van de De open keuken vormt een gezellige achtergrond voor de eethoek in de moderne woonkamer. huisvrouw. Granieten aanrecht, granie ten vloer, akelige geelgeverfde keuken kastjes met ongemakkelijke, vuilvast- houdende deurranden, nog altijd die granieten aanrecht en die koude vloer, al verving gasstel en gasfornuis, einde lijk zelfs de electrisohe kookplaat, het roetafgevend stookfornuis. Pas jaren na de tweede wereldoorlog, toen wij al hadden vernomen van Ame rikaanse droomkeukens waarin alles met handige apparaten letterlijk werd bekokstoofd, deden ook in ons land die moderne keukens hun intrede. Stalen, later kunststof aanrechten, tegels of linoleum op de vloer, zo hoog mogelijk betegelde wanden en gewitte plafonds erboven. Dat leidde steeds meer tot de steriliteit van de keuken Laboratorium achtig witte aanbouwstukken met steeds meer machinerieën: grilfornuis, koelkast, wasautomaat, tenslotte ook de droogtrommel en de nu pas echt be reikbare afwasmachine maakten de keu- ken tot een nu weliswaar dikwijls ook verwarmde, maar toch niet werkelijk gezellige arbeidsruimte. Ook dat ideaal van steriliteit is alweer genoten en voorbij. De huisvrouw, zeg den de statistieken nog vandaag de dag. brengt 30 procent van haar werktijd in de keuken door. Misschien daardoor is het haar gaan verdrieten dat het alle maal zo iel wit moest zijn. Wie het zich éven kon permitteren schiep zich een eethoek in de keuken Het doorgeefluik was daartoe baanbreker geweest. Lange tijd was dit het schijn baar ideaal, in de praktijk was het toch minder handig dan het leek Toch vormde dit luik de eerste verbinding van de keuken met de rest van dc woning. Het werd opgevolgd door de dubbele kast. die zowel in de kamer als in de keuken kon worden geopend en tenslotte kwam. aarzelend en wat expe rimenteel in het begin, het wegbreken van de muur tot op tooghoogte. waardoor de keuken, indien zij te klein was om een eethoek te bevatten, bijna een deel van de woonruimte werd Ook het 'bijna' is nu al overwonnen, want dc open keuken, reëel deel van de grote woonkamer die inmiddels 'salon' en eetkamer tegelijk werd. is nu toonaangevend. Zelfs m oude huizen wordt met durf gebroken, trekt men een deel van de tussenliggende gang onverdroten bij de gecombineerde ruimte, om de gezelligheid van het totaal te hebben en de onaangename, zorgvuldig verborgen keuken kwijt te raken. De moderne keukeninrichting past zich snel bij dit verlangen aan. De electri- sche afzuigkap zorgt ervoor, dat er geen etensgeuren, maar ook geen vetaanslag of wasemvocht uit de kook hoek het huis intrekt, en dan is ook de overvloedige betegeling niet meer no dig. Keukens worden steeds meer met heel mooi hout betimmerd. De appara tuur die de rommel van vuile vaat en lelijke vuilnisbakken weghoudt, werkt mee om de keuken gezelliger te maken. Het blijkt al niet meer nodig te zijn, dat de koelkast lijkwit is: de vreugde van kleur en fleur deelt zich evengoed mee aan de kookhoek, die de moderne keuken gaat worden De 'toekomstkeuken wordt gedacht met een fraai beschilderd plafond en een mozaïek- ofwel met tapijt belegde vloer, een ingenieus weggewerkt totaal-appa- ratuursysteem. compleet met onzichtba re afvalverdelger. een heerlijke draai- fauteuü voor mevrouw (of meneer!), een onzichtbaar apparaat voor electro- nische verhitting van diepvrieswaren (niemand maakt dan meer groente schoon of prikt met een vork in de vleespan!), zakelijke, met een drukknop te openen kasten voor weggooi-servies- goed, een telefoon en een televisieappa raat op de woning aangesloten, waar mee degene die in de keuken is contact met alle vertrekken in het huis kan onderhouden Maar dan is de keuken weer een afgesloten ruimte geworden. Of het ooit zover zal komen, of zoiets ooit betaalbaar wordt voor zomaar een gewone huisvrouw, is natuurlijk wel de vraag. Maar in deae tijd hebben we t al 7x>ver, dat we lief kunnen zijn voor onze saaie keuken, door het wegbreken van een hele of halve wand, door het aanbrengen van afzuigkap en ventilaitor waarna de koele tegels voor een goed deel kunnen verdwijnen, door het op stellen van een handig eethoekje met kleurige krukjes eronder, ofwel, als daarvoor geen ruimte is, van een eet bar met hoge krukken langs de wand. Een handige huisvader komt zelf een heel eind met zulk geknutsel. Er ko men ook steeds meer aardige versierin gen om het keukenwit te maskeren; trossen namaakfruit. grappige opplak- stroken voor de tegels en de kastjes deuren, bonte gordijnen en kleurige vloerbedekking Wat is in het voorjaar gezelliger, dan eens wat te bedenken om lief te zijn voor de keuken? Het is immers lief zijn voor jezelf? De 'toekomstkeuken' is wel verzon nen, maar nog niet uitgevoerd, de constructie ziet er minder als een droom dan wel als een nachtmer rie uit. 19

Leidse Courant | 1971 | | pagina 25