Vier miljoen hebben een Nederlanders tent Meer dan 50.000 volièrehouders Observatiekliniek 'DE EDERHORST' huishoudelijke assistentes Stichting Revalidatie centrum Breda fysio therapeuten Stichting Revalidatie centrum Breda arbeids- of ergo therapeuten PROVINCIAAL ZIEKENHUIS SANTPOORT fijn werk voor jongeren!' dat is toch: kontakt met mensen^ kreatief zijn verwerven van mensenkennis en een diploma waar je wat aan hebtl dat vind je in de psychiatrische verpleegkunde kijk maar naar het programma van onze prë-klinische opleiding dat hiervan al een Indruk geeft i Inleiding tot de psychiatrie, psychiatrische- en algemene ver pleegkunde, anatomie, fysiologie, voedings- en dieetleer, ver bandleer, kreatieve expressie, handenarbeid, bloemslerkunst, natuurkunde, maatschappijleer en kuituurgeschiedenis, sport en •pel. doet ditje wat? Informeer dan vrijblijvend bij het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, een veelzijdig psychiatrisch ziekenhuis met volledige opleiding voor het Staatsdiploma. het b gelegen dicht bij grote steden, strand en duinen met een ruime mogelijkheid"tot rekreatie. je kunt inlichtingen vragen door Inzending van deze bon of telefonisch onder nummer 023-379900, toestel 120. waarom zou je het eigenlijk niet meteen doen Je ontvangt dan uitvoerige inlichtingen omtrent salaris, reiskosten vergoeding, vakantie, vrije dienstkleding, mogelijkheid tot uit wonend zijn, enz. eigen kamer beschikbaar voor Iedere inwonende -. BRABANTLAAN 1, BREDA TEL. 01600-24571 Betrokkenen kunnen te werk worden gesteld op modern ge outilleerde afdelingen, w.o. oefenbad en bobathkamers. Salariëring nader overeen te komen. Goede secundaire ar beidsvoorwaarden, w.o. diver se toelagen, gelegenheid tot 't volgen van cursussen, bemidde ling bij het zoeken naar ka mers of woning. Telefonische inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij de Hoofdfysiotherapeut, de heer C. Kuys. Sollicitaties te richten aan de geneesheer-directeur van het Centrum. BRABANTLAAN 1, BREDA TEL. 01600-24571 vraagt met spoed enige Sollicitanten dienen in het be zit te zijn van het diploma Lef- felaar of Goois Ziekenhuis. Inlichtingen worden U gaarne verstrekt door het Hoofd van de afdeling arbeidstherapie mej. J. v. Valkenhoef. Sollicitaties te richten tot de Geneesheer-Directeur van het Centrum. H0RALAAN5 - EDE - TELEFOON 0838019118 Dicht bij het station Ede-Wageningen ligt op een fraai bosterrein onze zich snel uitbreidende kliniek. Voor het binnenkort te openen zusterhuis met personeels-cafetaria en voor een nieuw paviljoen zoeken wij enige Interne huisvesting is mogelijk. Salaris, afhankelijk van leeftijd, vooropleiding en ervaring, van 564,96 tot 838,30 bruto per maand. In een vijfdaagse werkweek, wordt voor onregelmatige diensten een toeslag gegeven. Gratis basisuitrusting dienstkleding. Voor internen ruime vergoeding van reiskosten naar ouderlijk huis. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het hoofd van de huishouding, toestel 114. Sohiftelijke sollicitaties aan de geneesheer-directeur van de kliniek, postbus 68, Ede. 12 Er is geen land ter wereld, waar kamperen zo populair is als in Nederland. Niet minder dan vier miljoen Nederlanders bezitten een tent van wie er 2,5 miljoen jaarlijks het linnen huisje ook gebruiken. Anderhalf miljoen gaan ermee naar het buitenland en een miljoen blijven op een van de 1500 ingerichte kampeerpjaatsn in het eigen land, samen met zo'n.half miljoen buitenlandse kampeerders. Die groeiende belangstelling voor het vakantie vieren in de open lucht manifesteert zich vooral de laatste tien jaren. De grote groei begon in 1960 toen het aantal kampeerders vergeleken met 1955 ineens ver dubbelde: tot ruim 1,1 miljoen. Sindsdien is die stijging erin gebleven. De oorzaken van die groei? Volgens de heer C. van der Weyde, chef-staf algemeen toerisme bij de ANWB, zijn er verscheidene. In de eerste plaats de versnelde stijging van het aantal auto's, die de mensen mobiel heeft gemaakt. Maar ook de langere vakanties en weekends én het grotere comfort dat de industrie de kampeerder biedt. Het is niet toevallig dat de grote sprong vooruit werd gemaakt in een tijd, dat de eerste bungalowtenten werden geïntroduceerd'. Blijft daarnaast de vraag, waarom juist de Nederlander vaak de voorkeur geeft aan een tent boven de comfortabele hotelkamer. Van der Weyde: 'ik denk, dat het de instelling van de Nederlander is. De Nederlander is nu eenmaal wat individualistisch, houdt ervan te trekken en zijn eigen bedoeninkje bij zich te hebben. Je kan ook zeggen: de Nederlander is niet zo'n snob, hij schaamt zich er niet voor, met een tent in de auto de straat uit te rijden. In een land als België ligt dat anders. Daar blijft kamperen een vakantiebesteding voor de kleine man, die er met zijn tweedehands autootje op uit moet trekken. Als je liet daar maar even kunt betalen, gé je niet met een tent op vakantie. Hier kampeert iedereen. De minister (Cals, Udink) evengoed als de metaaldraaier'. Dé grote attractie van het overnachten onder het linnen dak blijkt voor de meeste kampeerders de vrijheid te zijn. Het kunnen gaan en staan waar je wilt. Of dat nu het terreintje in de Veluwse bossen is of de luxe camping aan Spanje's Costa del Sol, je kunt er jezelf zijn. En als het je niet bevalt, wel, dan kies je een ander terrein. In de toeristenlanden heeft men wat dat betreft, evenals in Nederland, keus genoeg, want de kampeerterreinen rijzen vooral de laatste jaren als paddestoelen uit de grond. Nederland alleen al heeft er zo'n 1500, een land als Spanje laat zelfs een veelvoud daarvan noteren. Dat neemt niet weg, dat het er nog steeds te weinig zijn. Kampeerders-met-ervaring zullen het vlot beamen: een echt rustig plekje te vinden vergt soms dagenlang zwerven. Vooral als men persé aan de kust wil zitten. In Nederland is dat al niet anders. In het hoogseizoen zijn alle kustcampings stampvol Ockenburg bij Den Ilaag en Zandvoort zijn er sprekende voorbeelden van Kampeer-expert Van der Weyde tilt daar echter niet te zwaar aan. 'We moeten niet vergeten, dat die campings aan de kust en bij de grote steden in feite niet meer zijn dan parkeerplaatsen. Een tent déar heeft geen andere functie dan die van een slaapstee: men over nacht er alleen maar, overdag ligt men op het strand of toert door de stad. Anders ligt dat bij de andere campings, op de Veluwe bijvoorbeeld. Daar hanteert men ook andere normen. In plaats van 300 tenten per hectare gaat men daar uit van 200 tenten. Een norm overigens, die in het hoogseizoen ook wel eens wordt overschreden'. Moeten er dan meer campings komen? Van der Weyde: 'dat zit er gewoon niet in. Het inrichten van een camping kost zóveel geld, dat het voor een exploitant vaak nauwelijks een rendabele zaak is. Temeer omdat hij het vrijwel aleen van het hoogsei zoen moet hebben. Als men weet, dat de kosten van een camping grofweg op 50.000 gulden per hectare moeten worden gesteld, wordt wel duidelijk, dat er geen goud verdiend wordt'. In het buitenland liggen deze zaken weinig anders. Met het gevolg, dat ook daar de campings dikwijls overvol zijn. 'Maar dat hoeft niet te betekenen', zegt Van der Weyde, 'dat je met een achterafplaatsje genoegen moet nemen. Ik adviseer altijd: zet die tent de eerste avond gewoon maar ergens neer, maar sta de volgende morgen om zes uur op en ga dan kijken welke plaatsen er vrijkomen. De praktijk is, dat de meeste mensen tussen acht en twaalf uur opbreken. Ben je er gauw bij, dan kan je zo'n vrijgekomen plaats direct reserveren. Weliswaar moet je je eerste kamp dan weer afbreken, maar het plezier van een goede plaats weegt daar wel tegenop'. Maar wie echt rustig wil kamperen, op terreinen, waar de tenten niet huisje aan huisje hoeven te staan, raadt ANWB-expert Van der Weyde altijd aan niet naar de toeristenlanden-per-definitie te gaan. 'Scandinavië voor al biedt kampeerders nog ruimte genoeg. Ierland ook. evenals trouwens de Oosteuropese landen. Daarnaast zijn Sardinië, Corsica, Turkije en Griekenland gebieden, waar de kampeerder nog overal terecht kan'. De kosten van zo'n kampeerreis? Ervaren kampeerders geven toe, dat die vooral de eerste jaren nauwelijks lager zijn dan wanneer men zich per vliegtuig naar hel vakantie-dorado laat brengen. De uitrusting kost namelijk altijd nog wel zoveel dat men het voor finan ciële besparingen niet hoeft te doen. Wat men ongeveer kwijt is voor een goede uitrusting voor een wat langer verblijf op de camping blijkt uit het volgende staatje: Prijs in guldens Vierpersoons bungalowtent (40 tot 55 kg) Kooktafel, tweepits gascomfoor, gastank, licht Meubilair: 4 9toelen, tafel en luie stoel Twee synthetische slaapzakken en luchtbedden voor de ouders Twee synthetische slaapzakken en platen profiel-plastic voor de kinderen Kleding Bijkomstigheden Aanbevolen wordt de kinderen een eigen tentje te geven. Voor 85 tot 130 gulden is dat al te koop. Wil men een echte lichte uitrusting, dan komt men op de volgende bedragen: Prijs in guldens Tweepersoons tent (2,7 tot 3,5 kg) Twee goede rugzakken of een goede fietstas <-n schoudertassen Keukenuitrusting: brander, pannen, borden, bestek, klein keukengerei Twee slaapuitruslingen: donzen slaap zakken en profielplasfcic slaapmatten Kleding, schoeisel Bijkomstigheden Wie nóg lichter op stap wil, bijvoorbeeld voor voet tochten in zwaar terrein, of voor vlieg-camping-reizen, komt met het volgende uit: Prijs in guldens Tweepersoons tent (2,2 tot 2 kg) 260—450 Twee lichtgewicht ransels (950 tot 1100 gram) 230—350 Keukenuitrusting: petroleum-, benzine- of bulaangasbrandertje, pannen, borden, bestek, klein keukengerei 5570 Twee slaapuitrustingen: twee donzen slaap zakken en twee profielplastic matten 280370 Kleding, schoeisel (incl. regenkleding) 150350 Bijkomstigheden 4060 150—180 120—150 80—160 100—130 Het aantal volièrehou- ders in Nederland groeit. Bij de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers en de voederfabriek De Koninklijke P. Sluis NV in Etten-Leur zegt men aan wijzingen te hebben, die in die richting wijzen. lloe groot het aantal mensen is, dat bij wijze van liefhebberij vogeltjes gevan gen houdt is niet precies te zeggen, maar bij de NBvV zijn er alleen al 40.000 aangesloten. Er bestaan nog een aantal kleinere bonden in deze branche, waarvan de Algemene Nedcrlanse Bond voor Vogelbescherming en Kanarieteelt dc oudste en met 7000 leden ook de belangrijkste is. Men komt in elk geval al op z'n 50.000 georganiseerde vogel- houders en aangenomen niag worden, dat de organisatiegraad onder deze hob byisten niet honderd pet. is. De NBvV, die al bijna 40 jaar bestaat, telt 630 afdelingen, waarvan de meeste te vinden zijn ln Noord- en Zuid- Holland en Brabant. Een belangrijke activiteit van de afdelingen Is het orga niseren van tentoonstellingen. De bond geeft een kleurrijk maandblad met een oplage van 45.000 uit. Wie zo'n maand blad doorneemt leert wel, dat het hou den van vogeltjes voor de echte liefheb ber een doodserieuze, tijdrovende zaak is, waarvoor heel wat studie gepleegd moet worden, als men tenminste niet eeuwig tot de middelmaat wil blijven behoren. De vaklectuur voor deze lief hebberij is zeer uitgebreid. Dat houdt ook verband met het grote aantal speci alismen, dat de volièrehouder kent. In het door P. Sluis uitgegeven 'Tropi sche, zaadetende vogels' (2 delen) wor den bijvoorbeeld 60 verschillende exo- ten behandeld. Elke soort schijnt zijn aanhangers te hebben, die hun mede- vogelvrienden graag van hun bevindin gen op de hoogte houden, zoals blijkt uit de artikelen 'Mijn kweek met heg- gemusjes', Ttfljn kweek met zwartkop- sijsjes' en 'Het lied van dc harzer-zang- kanarie' in het maartnummer van Onze Vogels. Men is natuurlijk direct niet zover, dat men in het vakblad mag polemiseren over de paringstechniek van het dominicaner kardinaaltje. maar ook de pas geïnteresseerde, die nog moet beginnen met de bouw van een kooi of een volière komt wel aan zijn trekken in het drukwerk, dat er over de vogelliefhebberij is verschenen. Wie zich ook tot het klein gevogelte voelt aangetrokken doet er liet best aan eerst eens met dc plaatselijke zaadver koper te gaan praten. Ook kan men zich rechtstreeks wenden tot de Konink lijke P. Sluis, die een goed toegeruste voorlichtingsdienst in stand houdt voor beginners en gevorderden. Maar het zijn dan wel steeds de Sluis' zaden die worden aanbevolen. Dit (eventuele) bezwaar speelt bij het Inwinnen van informaties over de bouw van een volière nog geen rol. Zowel bij Sluis als bij de NBvV is hierover wel iets te krijgen. Een paar algemene wenken zijn: Maak de volière niet te klein. De vogels moeten voldoende vliegtuimte hebben. Van de volière moet de lengtemaat steeds de grootste zijn. Wordt het geval buiten opgetrokken, dan dient men veel zorg te besteden aan het nachthok. Het best is de opening van dit hok naar liet zuidoosten te plaatsen, omdat de onaangenaamste winden meestal uit de andere richting blazen. Katten zijn ook liefhebbers van vogels en daarom doet men er goed aan de buitenvolière dubbel te begazen. Voor de binnenlaag is het zogenaamde dubbeltjesgaas het meest geschikt. De buitenlaag mag dan van wat ruwer materiaal zijn. Ratten en muizen hebben ook zo hun voorkeu ren, zodat er ook voor gezorgd moet worden dat wanden niet ondergraven kunnen worden. De vogels stellen wat zitstokken en wat groen ook erg op prijs. Voor grondvo- gels zoals kwartels moeten wat heide- pollcn worden aangebracht Het is zeer wel mogelijk om verschillende soorten in één kooi te houden, niet alle soorten verdragen elkaar even goed. Wat wel verantwoorde mlstures zijn kan de vo gelverkoper of de reeds geoefende ama teur het best vertellen. En dit soort 'deskundigen' heeft men toch nodig, wil men de vogels, die behoorlijk prij zig zijn, een zo groot mogelijke overle vingskans geven.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 18