HENK HARTOG Lectuur voor den begin van stapels coupé': pockets Sliedrecht meubelen zils bank met 2 fauteuils 1775 Normaal 1975.- +2-zitsbank 1 fauteuil 1975 Normaal 2175.- Uw slaapvertrek wordt een droompaleis mei deze prachtige slaapkamer. Geheel uitgevoerd in krasvast wit laqué. Let U eens op de vier-deurskast met ©xtra royale bovenkasten, die een zee aan bergruimte bieden. En ziet U zich al zitten voor die mooie toilettafel met 3-delige vlinderspiegel? Werkelijk, deze slaapkamer is een rijk bezit. Kom Uzelf eens overtuigen U zult niet alleen enthousiast zijn over deze slaapkamer, maar i - - - de prijs. Geheel kompleet betaalt U bij ons slechts 1140.- Salonmeubel "Berlijn" een zeer gedistingeerd salonmeubel in hoogglans notenkl. Praktisch ingedeeld met o a. ingebouwde CQO bar en verlichting. 170 cm breed 0<7^a*" Ook leverbaar 210 cm breed 686.- GEOPEND: DINSDAG t/m ZATERDAG VAN 9-6 UUR 'SMAANDAGS GESLOTEN MET SPECIALE VERGUNNING as.VRIJDAGAVOND MEUBELSHOW TOT9UUR Zó komt U er: Na de afslag 'Sliedrechl' op de Rijksweg Rotterdam-Gorinchem volgt U de richtingborden naar ons pandsjc Komt U met de trein, belt U ons dan vanat het station even op. Wij halen U at met de auto. RUIME PARKEERGELEGENHEID Desgewenst kunt u gebruik maken van ons Amerikaanse kredietsysteem. Bij ons ziet U de meubelen en alles wat daarbij hoort in volledig ingerichte mo delflats. Leeghwaterstraat 71 Telefoon 01840-2562 Industrieterrein Nijverwaard 10 ln de vroolijke, zonnige huiskamer zat de heer Rinke met zijn gereed staand ontbijt voor zich, vol onge duld te wachten. 'Wat is Lize toch laat', bromde hij, 'als 't nog lang duurt, begin ik'. Lize ivas zijn nichtje, het kind eener veel jonge re zuster, dat hij, toenteide ouders stierven, tot zich genomen had, en nu verwende en bedierf op eene manier, die zijn eigen getrouwde dochters deed zeggen: 'U doet voor Lize meer, dan ooit voor een van ons'. Zó begon een dun boekje, dat je eind vorige eeuw op de stations kon kopen, liet heette 'Oom Sam's misrekening', het was een deeltje uit de reeks 'Vo«r den coupé' van uitgever Bruna in Utrecht. Het geschrift kostte een dub beltje en was geschreven door een :ekere l B Geen van de reizigers die zich zette aan het verhaal van nichtje Lize en oom Rinke kon vermoeden dat hij een werkje in handen had van een vierentwintig-jarig meisje, Ina Bakker, die een paar jaar later met postdirec teur Boudier zou trouwen en de meest gelezen schrijfster van ons land zou worden. We moeten dus drommels goed oppas sen met minachtend te praten over treinlectuur of strandromannetjes, want je kunt tenslotte niet weten of je aan de gang bent met het debuut van een groot talent. Intussen is op de serie 'Voor den coupé' een enorme stópel poc kets gevolgd en we hoeven op reis en met vakantie heus geen genoegen meer te nemen met bedenksels van aarzelen de auteurs, die zich maar t liefst verschuilen achter hun initialen. Gere nommeerde werken van grenommeerde auteurs liggen zonder blikken of blozen iii stationskiosken en strandwinkels te koop en de situatie is tegenwoordig eerder zo dat je geen weg weet lussen wat er aan vruchten van talenten gebo den wordt. En een antwoord op de vraag wéét je nog wat geschikts om omlcrweg of op vakantie te lezen?, is goed beschouwd niet te geven. Om te beginnen hierom met, dat de één volstrekt wat anders onder vakantielec- tuur verstaat dan een ander Je hebt mensen, die je vooral niet met dikke boeken moet aankomen nee hoor, wat korte stukjes, dat gaat. maar meer breng ik echt niet op. Anderen sjou wen met een zielsgelukkig gezicht dikke turven mee heerlijk, kom ik anders met aan toe. Weer anderen zweren bij detectives en nog weer anderen hebben zichzelf als opdracht gesteld, nu toch eindelijk eens een paar gofie boeken te lezen, werken waarover recensenten zich prijzend uitlaten: want je wilt er_ tenslotte toch over kunnen meepraten Vervolgens kan zich het geval voordoen dat mensen op vakantie nieuwe voor keuren bij zichzelf ontdekken. We her inneren ons een complete mannenbroe der die op het strand ietwat mopperend het boek bekeek waar z'n hupse dochter almaar in las"n Zomerzotheid'. Hm, 't zou wel niks wezen, peen christelijke uitgever, en van de schrijfster, Cissy van Marxveldt, had-ie ook nooit ge hoord. Es kijken, wat zulke kinderen nou lezenOm kort te gaan, nog jaren nadien sprak deze broeder met grote geestdrift over de Zomerzotheid van. eh, hoe heet ze ook al weer? van Cissy van Marxveldt. Zijn gespreks partner moest goed begrijpen, 't was natuurlijk maar ontspanningslectuur en hij had vanzelf wel wat anders aan het hoofd, maarJa hoor. Joop ter Heul heeft hij óók gelezen. Weet je nog wat geschikts voor onder weg of op vakantieEr is, dunkt me, wel énige tekening le brengen in de oeverloze voorraad lectuur die ran ein deloze rijen of metershoge stapels op ons afkomt. We gaan er dan van uit dat we voor 't gemak willen volstaan met boeken-in-zakformaat. Er zijn heel wat series pockets, er zijn ook allerlei duistere reeksen van onbekende uitge vers, ze kosten naar verhouding maar een habbekrats, maar daat gaat het niet over. We proberen hier een paar ordentelijke series wat te 'plaatsen' om de keus voor de (aanstaande) vakantie ganger wat te vergemakkelijken Nu we met Bruna'S 'Voor den coupé' begonnen zijn, is het misschien dienstig er op te attenderen, dat deze Utrechtse uitgever inmiddels zo'n kleine vijftien honderd Zwarte Beertjes op de markt heeft gebracht om thuis te lezen, al licht, maar toch ook en vooral op reis en met vakantie. De kleurige affiches van Dick Bruna liegen er niet om. Door de bank genomen bieden de Beertjes, die een kleine drie gulden kosten, goede ontspanningslectuur Ro mans, spionageverhalen, science fiction, detectives. en een enorme trekpleis ter is en blijft de ongehoord productie ve Simenon Een paar van zijn laatste titels in de Zwarte Beertjes De klasge noot van Maigret' en 'November'. Ge weldig eigenlijk: nauwelijks inzinkin gen bij deze enorme produktie en als de plot al eens zwakjes uitvalt, pakt de sféér van het izerhaal je. Enfin, liefheb bers weten het allang Durbridge blijft nok present in deze reeks met zijn Paul Vlaanderen, en wat de KRO-t.v. ons laat zien, kunnen we hier nalezen. Een van de laatste: 'Paul Vlaanderen en de zaak Kelby' Nóg een Beertje waarop we even willen wijzen is: 'Schaduw op de heide'. Ons aller Carlier in Drente, dank zij Terpslra, die als Havank plus Terpstra actief blijft We hadden het over mensen die in hun vakantie graag lurven lezen. Ook <lie zijn in bescheiden proporties voorlian- dcu: in de reeks Anistcl-pnckets ion L. J Veen te Amsterdam Dostojewski, Couperus, Dumas met ólle muske tiers) voor een gulden of vijf zijn ze mee te pakken Wie graag een schrijver van naam in de koffer heeft, onder dat je je geestelijk min haar of hem hoeft te vertillen, zij gewezen op de. ook uiterlijk zo bijzonder aantrekkelij ke, Salamander-pockets van Querido te Amsterdam; Jan Mens. Den Doolaard. Max Denderinondc En omdat ze bij Querido ook wel weten hoezeer we lijden aan jeugdsentimenten Top Naeff, Ina-Boiidier-Bakker (ilanr is weer). In dezelfde serie ook Kafka (en vele anderen, maar dat geldt van elke hier genoemde reeks) Prijs per stuk 2.95. Mocht de vermelding van de mannen broeder met 'n Zomerzotheid' begeerte naar (her)le.ing van Cissy van Marx veldt's boeken wakker geroepen heb ben, uitgeverij Westfriesland te Hoorn biedt in de Witte Rai en reeks van Marxveldt aan voor J 2,25 per stuk Ook Sanne van Havelte is hier, dus mevrouw Mensen die 'hun Vestdijk, Bordewijk of Van Schendel bij zich willen hebben in het vreemde oord, moeten snuffelen tussen de gedistin geerde Meulenlioff-pockets (f 3.- per stuk) en onder de Elsevier-pockets tref fen we onze eigen Bomans in zakfor maat aan (alweer ongeveer -ƒ 3.- per stuk). Uitgever Sijthoff in Leiden blijft met zijn Accoladcreeks (forse pockets, eer der paperbacks) triomfen deren dank zij Agatha Christie. Haar boeken ulor den ten gerieve fan haar onafzienbare schare afnemers steeds herdrukt en krijgen een een steeds fleuriger omslag mee Prijzen van ,5.25 tot f 5.90 voor de boeken in deze ran niveau blijvende reeks. Merkwaardig tussen haken, dat Martin Mons niet herdrukt hoeft wor den; dat was toch goede detectivelec- tuur van eigen bodem. De Arbeiders pers in Amsterdam is niet zo erg druk doende met de ABC-jiockcts, maar de reeks mag alleen al hierom niet verge ten worden, omdat je voor f 2,75 een herdruk t'an een Carmiggelt-bundel te pakken hebt! Tenslotte de Prisma-pockets van Het Spectrum in Utrecht Ook hier zitten ze in de buurt van de vijftienhonderd. De nieuwste delen bekijkend merk je, net als trouwens bij de Beertjes, dat op een gegeven moment de zaak toch een beetje afgeroomd is (alleen boft Bruna nu i de constante kwaliteit van Sime- nons werk), maar wie niet in 't wilde weg graait maar met enige zorg zoekt, zal stellig goed werk tegenkomen. Ik denk bijvoorbeeld aan 'Spion tegen wil en dank' van Eric Amblerniet de eerste de beste.' Woodhouse ontbreekt ook in de hoogste nummers niet en we wijzen verder heel graag op 'Mensenja gers' van Peter Deeley, waarin zes beroemde misdaden uit de doeken wor den gedaan Eén ervan is de internatio nale smokkel en bankfraude, aan de oplossing waarvan een paar jaar gele den de Amsterdamse hoofdinspecteur G. J Toorenaar het belangrijkste aandeel leverde. Je ziet zo'n boekje gauw over 't hoofd. Daarom: het is nummer 1466. De Prisma-detectives blijven helaas ge stoken in het goedkoop-aandoende in slagdat ze een goed jaar geledf n aangemeldi kregen en dat onvoldoende informatie biedt. 'Een onvervalste Wal lace' heet het van 'De beurskrakers'. Jaja, maar het verhaal krijgt z'n kleur als je weet dat de productieve heer Edgar Wallace al in 1932 overleed En 'Zingend de pijp uit' van Ellery Queen moet het ook met een miezerig f lapver- haalt je doen Intussen wil hiermee te vens gezegd zijn, dat de reeks befaamde namen blijft herbergen. Prijzen: gemid deld 2,75 De Aula-reeks van Het Spectrum biedt, zoals bekend kan zijn, (populair-) wel en schappelijke wei! prijzen tot omstreeks tien gulden per stuk. en veelzijdig van opzet. Tot zover de pockets-voor-grote-menscn. Wat geef je de kinderen mee? Waf. als je het toch liever niet wilt houden bij de zoveelste 'Suske en Wiske'? We zouden zeggen let vooral op wat «Hoe ver Ploegsma in Amsterdam biedt, Jat is sowieso in orde. Ook uitgeverij Hel mond in Helmond brengt goede kit uier boeken op dr markt, en verder Van Holkema en Warendor] in Buss urn of Van Goor in Den Haag. Over Jip en Janneke van Annie M. G. Schmidt hoe ren we het waarschijnlijk niet te lo b ben, die zijn bekend genoeg. AJK De tekeningen bij dit artikel zijn \an Otto Dicke. overgenomen uit 'Een Hol lander in Parijs' van S. Carmiggelt (ABC-pocket).

Leidse Courant | 1971 | | pagina 16