«gss&p-fflfltmnnm sas ollektie '71 paasshow EXPERIMENTEN] IN WONINGBOUW BiiP i \¥M\ Dr. uaoor kosmetiKa op de internationale Wc- op biologische hydrofiele basis, die de natuurlijke vorderingen van de huid volledig tegemoet komt en dat voor elk huidtype en elke individuele behandeling geschikt is. Daarom moest voor de dagelijkse huidreiniging een geheel nieuwe basis worden gevonden. Daarin zijn wij, dank zij onze HY-öl* en HY-Milchen* volkomen geslaagd. De geweldige successen die niet onze preparaten en behandelingsmethoden zelfs bij bijzonder moeilijke gevallen bereikt werden, bewijzen dat wij de juiste weg hebben gevonden. Huis "De Zwarte Roos" verkrijgbaar bij schoonheidssalons en speciaalzaken adviescentrum Hunzestraat 2 - Amsterdam - Tel. 764658 IMPORTEUR HANDELSONDERNEMING A. A WATERLOO DEN HAAG TEL. 5.1332 Schermerhorn Ernst Heldring Ego-Documenten Het Dagboek van Schermerhorn 2 delen ca. 1000 blz. Prijs f 75,— Uit de stroom van persreacties: van weinig politieke figuren bezitten we zo'n openhartig exposé, met zoveel fascinerende „binnen opnamen" in diverse betekenissen. Het Parool Wat Schermerhorn's boek vooral blootlegt is het ontstellend gebrek aan realisme, gepaard aan een mis plaatste grootheidswaan, die deze periode beheerste en die het verarmde land in een zinloze oorlog dreef. De Volkskrant mijn slotsom: én menselijk èn politiek een waardevol en soms meeslepend boek. NOS-radio Herinneringen en dagboek van Ernst Heldring 3 delen ca. 1900 blz. Prijs f 150,— Zeldzaam zijn de getuigenissen van vooraanstaande leiders uit het Nederlandse bedrijfsleven. In dit unieke dagboek is een man aan het woord, die in leidende functies als directeur van de K.N.S.M., voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en president van de Nederlandsche Handel-Maatschappij een blik kon werpen op het economische, politieke en sociale leven van zijn tijd. Zelden werd ons een zo helder, snijdend en sarcastisch beeld gegeven van het „establishment" tussen de twee wereldoorlogen. Ego-Documenten 181 blz. Prijs f 16,50 De'bijeengebrachte studies zijn geschreven vanuit de vraag naar de historische bron van de door de oniangs overleden historicus Presser genoemde ego-documenten, dagboeken, brieven, autobiografieën, memoires, reis verhalen en interviews. Verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de uitgever Wolters-Noordhoff 8 ROTTERDAM -"Oude" Binnenweg 26 -tel: 010-14.18.00 Yf"lj t06(JClTl(j Rotterdam-Amsterdam-Hilversum-Tilburg-Venlo-Zutphen. van meubelen K, en woningtextiel 2e Paasdag geopend van 11-5 uur; elke dinsdag r*v tot en metzaterdag van 9-6 uur. 4e etage Semi-moderne interieurs 3e etage Klassieke stijlmeubelen 1 PtaiiBilK U J im 2e etage Windsor- en kleinmeubelen 1e etage Moderne meubelen en lampen parterre gordijnstoffen - tapijten souterrain: Slaapkamers en bedden Hoewel het overgrote deel van de nieuwe stads- en dorpsuitbreidingen in ons land een schrik- en verve- lingwekkende gelijkvormigheid te zien geeft, wordt er op het ogenblik in de Nederlandse bouwwereld druk ker dan ooit geëxperimenteerd met nieuwe vormen en vooral nieuwe uitgangspunten, waarvan de nieuwe vormen dan weer het resultaat zijn. In cijfers gezien gaat het bij al die drukte om een belachelijk laag percentage, maar het is wel meer voorgekomen dat slechts een wolkje als eens mans hand een zware stortregen aankondigde. Temeer is er reden om uit al dat geëxperimenteer hoop te putten voor de toekomst, omdat er op het ogenblik eigenlijk niemand in de bouwwereld rondloopt die met de tegenwoordige gang van zaken zonder meer tevreden is. Eén van de groepen die bezig is met het zoeken van nieuwe woonvormen, is een stichting met een zeer duidelijke naam: Stichting Nieuwe Woonvormen in Amersfoort. Ongeveer drie jaar geleden is de stichting begonnen. Bij de eerste openbare presentatie van de stichting in het Stedelijk Museum van Amsterdam kwam de toen pas opgetreden minister Schut ook even langs, want meer dan welke bewindsman ook heeft deze minister Schut zijn best gedaan om het bouwen op een ander spoor te zetten, te leren denken in andere dan traditionele termen. Wat is nu die stichting Nieuwe Woonvormen, en wat is er in die Jaren van terecht gekomen? Daarover Is aan het woord Ab van Dien, de directeur van do Stichting. Van Dien: Er is in de afgelopen drie jaar heel wat gebeurd en veranderd niet zozeer in het programma zelf als wel in de daaronder liggende gedachten. We begonnen de stichting met een groep mensen, die op ideële basis (dat betekent met een gezond realisme onder dat ideaal) wilde aantonen dat het zelfs binnen de bestaande economische en juridische kaders van het bouwen mogelijk was meer aandacht te hebben voor details: dat een nieuwe wijze van wonen mogelijk kon worden gemaakt. In het eerste complex van de stichting, de huizen van architect Jan Verhoeven in Hoevelaken, tekent zich wel een nieuwe, merkwaardige vorm van romantiek af. De damesbladen zijn er op af gestoven. Om een ander voorbeeld daar tegenover te stellen: Henk Klunder heeft voor Eurowoningen in Leusden met veel 'gewo ner' middelen gewerkt en juist daarom zijn zijn resultaten opmerkelijk. Van Dien: Het is maar wat je romantiek noemt. Iedereen die alert wil zijn op details, is romantisch. Maar Henk Klunder ook een van de initiatiefnemers van onze stichting en Jan Verhoeven denken gelijk, hoe anders zij ook werken. Beiden zijn afkom stig uit, wat je in grote lijnen zou moeten aangeven als het gebied tussen Le Corbusier en Aldo van Eyck. Ik geef u wel gelijk met die bewondering voor dat 'gewone' van Klunder dat sterke stedelijke patroon. Van vakmensen is die kritiek op Verhoeven ook wel gehoord de materiaalkeuze, de ambachtelijkheid. Maar als je aan de andere kant die ingenieuze manier van verkavelen ziet van Verhoeven, hoe hij heeft zitten woekeren met de ruimte. Dat stukje grond waarop hij in Hoevelaken bouwde, lag er al lang maar niemand wilde of kon er wat mee doen. Het was de bedoeling er 26 huizen te bouwen, maar Verhoeven maakte tenslotte een plan voor 35 woningen. Hoe Is dat gekomen? Verhoeven kwam toch niet zelf op het Idee om wat met dat stukje grond te gaan doen? Van Dien: Er was voor die grond van particuliere zijde wel belangstelling geweest, maar niemand zag kans het te verkavelen. Jan Verhoeven had toen voor zichzelf in Hoevelaken een huis gebouwd dat nogal wat belangstelling trok. Dat was voor de burgemeester aan leiding Verhoeven attent te maken op dat stukje grond en dat was voor Verhoeven weer aanleiding dat plan te tekenen voor 35 huizen (negen meer dan er gevraagd werden). De aannemer van Verhoevens eigen huis wilde wel meedoen zo in de sfeer van: ach ja Meteen bleek al dat die huizen beslist niet duurder behoefden te zijn dan gewone, traditionele ontwerpen: 40.000 gulden. Met de grondkosten er bij hebben die eerste huizen niet meer dan 56.000 gulden gekost. Dat is nu, twee jaar later, wel een stuk duurder. Natuurlijk kun je over romantiek praten, maar mijn criterium is: hoe wonen nu die 35 mensen daar hoe ervaren zij die huizen? Het blijkt dat zich met die andere vormen ook een andere wijze van leven mani festeert. Wij zijn als stichting bezig met een onderzoek naar de woonervaringen van die mensen. Dat nakaarten willen wij bij al onze projecten doen. Het is nu nog te veel geweest dat alle bij de bouw betrokken mensen druk beeig waren tot het moment van de oplevering om dan meteen te verdwijnen. Wat de bewoners van de huizen vonden, scheen niemand te interesseren. Wij willen nu met die huizen in Hoevela ken en onze andere projecten, plus met dat voortdu rende onderzoek achteraf, een bijdrage leveren in de discussie over het bouwen. Hol interieur van een van de huizen van Jan Verhoeven in Hoevelaken een grote besloten heid en toch veel licht, omdat dit van boven uit een grote lichtkoepel komt. Opvallend in de huizen van Jan Verhoeven in Hoevelaken is? dat hij geen ramen heeft gemaakt Deze kamer zet zich voort in de lichtkoepel van extra kamer met ramen aan twee kanten, maar overal deuren. Boven de garage ligt een de woonkamer HS woningen te sf premieverhuLit fit 3 basistypen -145 i4gjm2 I 366 395 nv' m «nm i aanneemsom f 34.700.- grondprijs f 6.500.- huur f 245.- p.m. Naar een ontwerp van architect Henk Klunder bouwt de Stichting Nieuwe Woonvormen in Hoo- geveen een complex van 115 goedkope wonin gen. Kosten iets meer dan 40.000 gulden voor grond en bouwen en een huur, die beneden het thans voor deze huizen geldende peil ligt. Toch nog even die vormgeving van Verhoeven. Is dal geen doodlopende straat, nu er in dc bouw steeds meer in houwstromen moet worden gedacht aan geïndustrialiseerde bouw ook? Van Dien: De huizen in Verhoevens plan bleken, ondanks de geringe omvang van het complex, niet hoger te liggen dan vergelijkbare, maar traditionele woningen. Maar Verhoeven is nu ook bezig met een zelfde project u zult alle kenmerken terugvinden in de woningwetsfeer. Want dat is een belangrijk uitgangspunt van ons werk: wij willen vooral in de sociale sector bouwen en aantonen dat beter wonen niet alleen maar voor de beter bemiddelden is wegge legd. Heel belangrijk is, dat Verhoevens plannen met een kleine aanpassing waarschijnlijk in de industriële bouw gerealiseerd kunnen worden. Wij zijn daar voor Wageningen met Intervam over bezig. Zijn 'romantiek' is dus beslist geen doodlopende straat geworden. Hoevelaken is wel opzienbarend en uniek, maar wat doet de stichting nog meer? Van Dien: Ja, wij praten wel heel sterk over één man. de architect, maar dat is in zoverre niet goed dat de stichting heel sterk de nadruk legt op het werken met een bouwteam waarin alle disciplines meewerken. In 1965 hield ik een praatje voor een groep beleggers In dat gezelschap pleitte ik voor het meedoen van de beleggers met dit proces. Daaruit is weer een stuk voortgekomen voor de politici, de leden van de Tweede Kamer. Daarin stelde ik een 'woonberaad' voor; een overkoepelend orgaan van alle krachten en een bundeling van creativiteit. Bij die bundeling horen ook de toekomstige bewoners en dan niet met de traditionele vorm van 'inspraak' Van belang is dan wel hoe het verhaal van de kant van de architecten overkomt bij de mensen Ik ben erg gelukkig dat wij in onze stichting een man hebben zitten als de Amsterdamse psycholoog, prof. N. H. Frijda. Dat is een meester in het 'vertalen' van allerlei begrippen naar de mensen toe. Een aardig voorbeeld van dat betrekken van de mensen bij de bouw Is Revelsant in Emmeloord, waar wij een wijk woonhuizen bouwen. Wij zijn daar heen gegaan met een stelletje vrij concrete gedachten hoe het wonen in zo'n polder is, hoe de mensen die ruimte zouden beleven. Maar wat wij hoofdzakelijk geleerd hebben in die gesprekken is, hoe wij het vooral niet moeten doen. Hoe Is dat concreet, wat moet u nalaten? Van Dien: Wij dachten dat de mensen dat polderland, die weidsheid wel als positief zouden ervaren. Maar de bewoners hebben in zes werkgroepen de plannen besproken en in alle zes bleek een voorkeur te bestaan voor een grote mate van dichtheid en .geconcentrecrd- heid. Verder was er veel water in het plan. Het bouwterrein ligt aan de kruising van twee vaarten en dat leek ons erg mooi Maar ook daar waren de mensen niet zo gelukkig mee. In de eerste plaats waren heel wat mensen bang voor hun kinderen bij dat water en in de tweede plaats was er de angst voor de stank. Als die twee vaarten nu wat drukker bevaren zouden zijn. wat levendiger waren Nu zullen wij dat water alleen als een speelelement in het plan kunnen opnemen. Iets anders. Ik meen me te herinneren dat Hoevelaken Indertijd een moeilijk te verteren brok was voor de financiers; dat het verkrijgen van een hypotheek tenslotte de moeilijkst te nemen barrière Is gebleken. Van Dien: Dat is nu wel wat anders en wij zijn er ook op uit in dat bouwteam de beleggers te laten meepra ten. Maar de financiering van de woningbouw is een moeilijke zaak Het lijkt mij dat de politieke keuze gemaakt moet woeden en dat daarbij de prioriteit van de woningbouw moet worden erkend. Dat betekent in de praktijk dat een groter deel van het nationale inkomen dan nu het geval is, wordt aangewend voor de woningbouw en ook dat de institutionele beleggers bewogen worden eerst vrijwillig en anders desnoods met dwang om een groter deel van ons geld dat zij beheren te beleggen in de sociale woningbouw. 41

Leidse Courant | 1971 | | pagina 14