Ceiclóc (Souumt Toestand Oost-Pakistan verward ELKAAR TEGEN Koning Hoesseins troepen houden Irbid bezet Weekeinde vol van partijpolitiek debat BVD OORZAAK VAN ONRUST BIJ DEFENSIE-DOUANE W. J. R. DREESMANN PARTIJEN SPREKEN plotseling overleden Pakje boter niet 4 maar 6 ct duurder W eer tragiek in Belgische wielerwereld Benzine-oorlog in Vlissingen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND pengracht 32, LeWwi, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. ivertenties (excl. B.T.w.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1,41, maand 6,05, kwartaal 18.10. jaar ƒ70,30. Per post: per rartaal f 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.319 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.05 uur Pipo op Bi- zarra; 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Klatergoud; 21.10 uur Ironside. Nederland II: 19.05 uur Kijken naar kinderen; 19.30 uur Zo vader zo zoon; 21.10 uur Corrie en de Rekels; 21.50 uur Het blijft zoeken, film over opvoeding. MAANDAG 29 MAART 1971 VRIJ ZONNIG Droog en vr|j zonnig. Zwakke tot ma tige zuidoostelijke wind. Minimum temperaturen om het vriespunt, max. omstreeks 11 graden, maar op de Waddeneilanden enkele graden lager. Va actief zakelijk en sociaal leven (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Tijdens een bezoek ii Cannes (Frankrijk) is gisteren op jarige leeftijd plotseling overleden heer W. J. R. Dreesmann. directeur a V. D. Den Haag en tevens-leider a het gehele'V. D.-concern, wonende Wassenaar. De thans overledene heeft de loop der jaren naast zijn zakelijke slommeringen vele maatschappelijke tiviteiten ontplooid. Hij was onder :er mede-oprichter en tot nu toe com- van dagblad Het Binnenhof. De heer W. J. R. Dreesmann werd in 39 directeur van Vroom Dreesmann ;n Haag N.V. In 1954 werd hij commis- m alle vennootschappen van het Dreesmannconcern, alsmede n de Verenigde Kleding Magazijnen -Engeland en Hollenkamp). Hij d van het hoofdbestuur van de (operatieve Handelsonderneming Vroom Dreesmann Nederland G.A. en was irvan vele jaren, tot op heden, de orzitter. Hij was sinds 1959 voorzitter de Raad voor htt Grootwinkelbedrijf, imede van een aantai daarbij aange- >ten verenigingen; tevens heeft hij ge functies bekleed in de F1GED. de ternationale Federatie van Grootwin- ibedrijveri. Hij is een tiental jaren lid weest van het dagelijks bestuur van N.K.W.V., later Nederlands Christelijk erkgevcrsverbond. De overledene was mede-oprichter en r kort commissaris van dagblad „Het Binnenhof" en de Amsterdamse Hilton Hotel Maatschappij. Hij was onder meer commissaris van de Nederlandse Bank N.V., de Algemene Bank Neder land N.V., Wessanen N.V., Heinekens Bierbrouwerijen N.V. en N.V. Schok- Hij was verder vanaf. 1959 regent van de St.-Jacobus Stichting te Wassenaar. Hij was geheim kamerheer met kap en degen van Zijne Heiligheid de Paus en werd begiftigd met vele onderscheidin gen: ridder van het Heilig Graf van Jeruzalem, commandeur in de Orde van de H. Gregorius. officier van Oranje- Nassau en enkele buitenlandse onder scheidingen. De heer W. Dreesmann heeft in 1944 met een klein comité, waarin de heren C. M. Drabbe, W. C. van Breda, dr. J. Kortenliorst en dr. Jos de Boer zitting Leiders in de strijd tussen Oost- en West-Pakistan: van links naar rechts sjeik Moedjiboer Rachmanleider van de Amawiliga, president Jahja Khan van Pakistan en Soelfikar Ali Bhoetto, de meest invloedrijke linkse politicus in West-Pakistan. NEW DELHI-KARATSJI (Keuter, A.F.P.. A.P.) De toestand in Oost- Pakistan blijft zeer onoverzichtelijk. Weliswaar meldt de officiële Pakis taanse radio dat de toestand langzamerhand normaal wordt, dat het uit gaansverbod in Dacca is opgeheven en dat de ambtenaren in Dacca van daag begonnen zijn het werk te hervatten, maar geheime Oostpakistaanse zenders spreken andere taal: er is een voorlopige Oostpakistaanse regering gevormd onder majoor Zia Khan met sjeik Moedjiboer Rachman als een soort toeziend voogd. Zia Khan heeft „alle vrije landen en-meer speciaal de buurlanden" om erkenning en materiële hulp gevraagd. hadden, het initiatief genomen tot op richting van Het Binnenhof. Vooral gedurende de eerste zeer moei lijke maanden heeft hij met raad en daad de eerste directeur, de heer C. M. Drabbe, terzijde gestaan. Mede door zijn persoonlijke invloed en door zijn brede visie groeide Het Binnenhof spoedig uit tot een volwaardig krantebedrijf. Als commissaris van Het Binnenhof heeft hij zeer veel bijgedragen aan de plannen tot fusie met de Leidse Courant. Hij trad daarna toe tot het commissa riaat van de Westerpers N.V Het jongste fusieplan Westerpers N.V. en Sijthoff- i Pers N.V. had zijn volledige goedkeuring. Het personeel van ons bedrijf is aan de heer Dreesmann zeer veel dank ver schuldigd. Karats ji: situatie langzaamaan weer normaal De Pakistaanse autoriteiten houden vol dat de sjeik gearresteerd is, maar volgens de geheime zenders leidt hij het verzei vanuit zijn hoofdkwartier in Tsjittagong.. Het Oostpakistaanse bevrijdingsleger zou de stad Rangpoer in handen hebben evenals Saidpoer. Duister is ook het lot van de gouver neur van Oost-Pakistaan, generaal Tikka Khan. Volgens de geheime zenders is hij dood en begraven; volgens de officiële Pakistaanse radio is hij springlevend en ongedeerd. Dat er in Oosl-Pakistan heel wat meer aan de hand is dan Karatsji liet wil doen voorkomen, blijkt uit een mededeling van radio Dacca (in handen van WcstpakisLiansiymilitairen) dat de militaire autoriteiten om troepenverster- Icingen hebben gevraagd. Om de verwarring nog groter te maken melden sommige, uit Oost-Pakistan ge zette westelijke correspondenten dat er slechts sprake is van schermutselingen en incidenten in de provincie en het aantal Commando's gebruiken studenten als schild JORDANIë Na drie dagen durende gevechten tussen Jordaanse legereen heden en Palestijnse commando's, hou den troepen van Koning Hoessein de Xoordjordaanse stad Irbid nog steeds bezet. Ook in Amman kwam het in het weekend tot schermutselingen. Volgens een Jordaanse lergerverkla- ring hebben de commando's in Amman een groep studenten en kinderen als een levend scherm gebruikt ijdens aanvallen cp politieposten. De commando's ontken nen dit en zeiden dat de studenten aan het demonstreren waren. Bij de gevech ten zouden zeven personen zijn omgeko men, alle commando's. De gevechten van het weekende kunnen gezien worden als een onderdeel van koning Hoesseins po litiek om na zijn overwinning in de burgeroorlog van september, de guer rilla's voorturend zijn macht te laten voelen. Irbid was tijdens de burgeroor log het centrum van guerrilla-activitei ten en ook de eerste „bevrijde stad". Alle wegen naar Irbid zijn op dit ogen blik door het Jordaanse leger afgeslo ten. Dit als voorzorg tegen een eventueel oprukken van de grote afdeling comman do's die zich enige kilometers zuidelijk van de stad ophouden. Het leger heeft in de stad zelf een uitgaansverbod inge steld en zoekt in de huizen naarstig naar gewapende commando's. Krachtens de vredesovereenkomst na de burgeroorlog is het zowel de troepen van koning Hoes sein als de commando's verboden om zich in de steden op te houden. Het Libische staatshoofd, kolonel Kad- hafi, heeft in een toespraak te Tobroek een beroep gedaan op de Jordaanse strijdkrachten, „hun plicht te doen e'n het huidige bewind en zijn collabora teurs, die een obstakel vrmen voor de Arabische eenheid, omver te werpen". doden niet meer is dan enkele honder den. In andere berichten was melding gemaakt van een dodental van tiendui zend en zelfs van honderdduizend. Vol gens deze correspondenten bestaat er niet eens een Westpakistaans bevrij dingsleger. iympathie van India gaat duidelijk Oost-Pakistan maar het land het protest van Pakistan over binnenlandse aangele- genhedet? en dat er geheime zenders op Indiase schepen zouden zijn. Vertegen woordigers van bijna alle grote politieke partijen hebben er bij premier Indira Gandhi op aangedrongen niet louter toe te kijken, maar de voorlopige regering van de „republiek Bengalen" te erken- vei;werptt h bemoeienis genheden e Vrouwelijke aanhangers van de Oostpakistaanse Anawiliga van sjeik Moedjiboer Rachman worden ge oefend voor de stfyd, die inmiddels in volle hevigheid is losgebroken. VOLGENS ZUIVELHANDEL: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In tegenstelling tot ninister Lardinois gelooft de zuivelhan- pI niet, dat de prijsverhoging van een wkje boter tot 4 cent beperkt zal bljj- en. De handel zelf rekent erop, zo Jleek uit mededelingen uit deze kring, ot de prijsverhoging tot G cent per fckje kau uitlopen. De prijsverhoging aat niet op 1 april in, maar staat reeds angegeven met ingang van heden, al- de zuivel handel. Minister Lardinois had vorige week de landbouwdebatten in Brussel la- !n weten, dat een pakje boter per 1 Pril vermoedelijk 4 cent duurder zou orden. Vandaag bleek bij de zuivelhan- fl, dat dit minimum 5, maar bijna ze- 6 cent zou worden. (ADVERTENTIE) feestelijk Dansen"^ LEIDEN EN LISSE (Elke Zaterdag 8 LEIDEN: Elke Zondag 8 (Hartstikke Fijne Beat) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het afgelopen weekeinde heeft volop in het teken gestaan van partijpolitieke activiteiten. Zaterdag hebben de partijraad van de K.V.P., de algemene vergadering van de V.V.D. en het congres van de P.P.R. vergaderd] De lijsttrekker van de K.V.P.. dr. Veringa, voorspelde „hard en moeilijk overleg" bij de kabinetsformatie. De partijraad verklaarde zonder bindingen met andere partijen dan A.R. en C.H.U. dc verkiezingen in te gaan. maar blijft daarna bereid tot open gesprekken met alle constructieve partijen. Grote slag om (Van onze correspondent) LOREREN De echtgenote van dc Belgische wielrenner Erik Lemnn, Ma rie-Louise, is zaterdag, op weg naar de Goldrace, als gevolg van ren auto- ongeluk om het leven gekomen. Erik Lenian zelf, zijn dochtertje en de ren ners Erik en Roger de Ylaeminek. lie pen lichte verwondingen op. Het ongeluk had plaats bij Lokeren, ten zuiden van Hulst, op de E-3 auto weg. Er hing ter plaatse een dichte mist. De auto van de gebroeders De Vlaeminck, bestuurd door hun vader, was gestopt op de oprit naar de auto weg wegens een lichte botsing, die al leen wat blikschade ten gevolge had. Op het moment dat de De Vlaemincks verder wilden gaan. kwam de auto van Leman tamelijk snel aanrijden en bot ste op de auto van de De Vlaemincks. Erik en Roger De Vlaeminck, Erik Le man en zijn dochtertje liepen lichte ver wondingen op, maar de 24-jarige Ma- BEGIN LANDELIJKE ACTIE? VLISSINGEN (ANP) Benzinestations en garagebedrij ven in de omgeving van de deze week in Vlissingen geopende iWIRO-,supermarkt vin Albert Heyn heb ben hun omzetten zien dalen tot twintig procent van de normale, doOr de extra- goedkope verkoop van zgn. merklozé benzine bjj de pompen van het super- marktcomplcx. De exploitanten voelen zich verlaten door de grote oliemaatschappijen, aan wie ze contractueel gebonden zijn. Zij stellen dat de merkloze benzine van de olie maatschappijen afkomstig is. Deze wordt nu wellicht bij wijze van introductie verkocht voor een prijs tien cent lager dan de officiële. Heel vreemd vinden de pomphouder-s dat de MIRO-supermarkt zowel Shell- benzine, als merkloze verkoopt, een voor Nederland geheel nieuwe toestand. Een woordvoerder van de Shell zei gisteren dat de Shell aan deze situatie heeft mee gewerkt, om eens te zien hoe het publiek reageert als Shellbenzin© en merkloze naast elkaar aan de man worden ge bracht. CASABLANCA Marokko heeft de eerste wedstrijd tegen Nigeria in de voorronden van het Olympisch voetbal toernooi, die gistermiddag te Casablanca werd gespeeld, gewonnen met 52 (rust 3—0). MARIE-LOUISE LEMAN rie-Louise bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Niemand wist vanwaar hulp te halen en zo besloot men de zwaar ge wonde vrouw met behulp van een pas serende automobilist naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis te brengen. Deze, onbekend met de naaste omgeving, reed veertien kilometer ver naar Sint Niklaas, hoewel vlakbij, m Lokeren een zieken huis was. Kort na aankomst in het zie kenhuis overleed zij. Erik Leman en de gebroeders De Vlaeminck waren zeer goede vrienden van de ruim veer tien dagen geleden verongelukte wereld kampioen Jean Pierre Monseré. DEN HAAG Aktiviteiten van de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de militaire inlichtingendiensten vooral onder het personeel van Defensie en de douane aan de oostgrens hebben onder dit personeel onrust gewekt. Bty de vak organisaties z(jn over deze aktiviteiten, aldus de „Kabo-post" nogal wat veront rustende brieven binnengekomen. Vraagteken achter noodzaak van onderzoek Men vraagt zich af, aldus de Kabo- post, wat de reden is, dat de anteceden tenonderzoeken die soms tientallen jaren geleden bij indiensttreding werden ver- kiezersgunst beg onnen •kiezlngsbijeenkomst in Ber gen op Zoom herhaalde drs. Den Uyl (PvdA) zaterdag dat de progressie ven na de verkiezingen niet met de confes sionele partijen willen praten. De liberale lijsttrekker Geertsema verklaarde geen behoefte te hebben aan een gesprek met DS '70. Naar zijn mening heeft de WD voor alle ministeries geschikte kandida ten voorhanden. De PPR aanvaardde op haar congres het samenwerkingsakkoord met PvdA en D'66. Het progressieve regeer- program kreeg eveneens het fiat. Op dit congres spraken onder andere drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo D'66 Den Uyl kraakte het sociaal-economisch beleid "van het kabinet De Jong en ge waagde van een vertrouwenscrisis tus sen de regering en de georganiseerde werknemers. Van Mierlo zei: „Wij pro gressieven laten ons niet meer gebrui ken als schoothoop van de confessionele partijen." De partijraad van DS '7ó stelde za terdag het hoofdstuk buitenland van het program vast. waarin „ontwijfelbaar loyaliteit tegenover de Navo" wordt uit gesproken. Tijdens een grote landelijke manifes tatie van de CPN in Amsterdam werd chtcr de Navo-politiek van het kabinet De Jong veroordeeld. CPN-voorzitter Hoekstra riep op tot een volksfront van socialisten en communisten. AR-lijsttrekker Biesheuvel verklaarde in Assen dat de stellingname van de VVD „op de belangrijkste punten niet veel van de confessionele partijen ver schilt". De WD geeft er evenwel geen financiële afrekening bij", zei mr. Bies heuvel. IN RESTEREN Opnieuw oproep voor polioprik OPIIEUSDEN (ANP) In de gemeen- I te Kesteren zal maandag 19 april op- 1 nieuw een poliovaccinatie-actie worden gehouden, nu is gebleken dat in deze ge- j meente nog 900 kinderen niet tegen polio zijn ingeënt. Vorige week maandag toen iedereen in de gelegenheid was om een gratis polioprik te halen verscheen bijna niemand van de beide gereformeerde groeperingen. Burgemeester ,Pott van Kesteren vindt de situatie zorgwekkend. Hij heeft op de kerken die vaccinatie afwijzen een drin gend beroep gedaan het standpunt te herzien: „Ik hoop dat de bezwaarden nu aan het denken zijn gezet en dat zij de bijbelteksten, maarmee zij zich verdedi gen, nog eens rustig herlezen". In 1963 werden zes kinderen in Kesteren getrof fen door polio. richt, nu plotseling „nog eens dunnetjes" worden overgedaan. Uit de gegevens blijkt, dat de te on derzoeken personen opnieuw geconfron teerd worden met vragenformulieren, die vooralde privésfeer raken. Zij worden over doel en noodzaak van het nieuwe onderzoek in het onzekere gelaten. Het schijnt dat het hernieuwde onder zoek naar antecedenten «wider het douane personeel 250 man betreft. Zij hebben namelijk de grensbewaking overgenomen van de marechaussee. Het probleem voor betrokkenen is niet direct dit on derzoek, maar wel de manier waarop het, aldus de Kabopost, wordt uitge oefend. Aan een redelijke voorlichting over de noodzaak van dit onderzoek ont breekt het volledig. Daarbij komt dan ook nog, dat de personen in kwestie de ingevulde for mulieren ook met privégegevens in een open dienstenveloppe moeten bezorgen bij de dienstkringleiders. De Kabo acht dit in strijd met de privacy. Twee Amerikaanse soldaten, voorzien startbaan bij Khe Sanh. Deze basis. Nog niets van te zeggen De voetballiefhebber zal vele jaren in z(jn herinnering moeten graven om een competitie te vinden die zo span nend verloopt als in dit seizoen. Nog steeds, hoewel aan de top de „oude situatie" is ontstaan, kan niet met zekerheid worden gezegd hoe de eind stand zal worden. Dit geldt, met nog negen wedstrijden voor de boeg, zo wel voor de top als de staart. Een ontwikkeling waarin steeds meer klaarheid ljjkt te komen, is die be treffende de fusie tussen Holland Sport en ADO, waarvan ernstig spra ke is geweest. Weer is een nieuwe faze ingetreden door dc besprekingen die Holland Sport met een groep be langrijke sponsors voert. Ook hiervan kan, evenals met de competitie het geval is, worden gezegd dat de afloop nog in de toekomst verborgen ligt. Zie voor uitgebreid nieuws de sport-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1