3IJ /o voor Geen alternatief V erolme-Rijn-Schelde DSM EN SHELL ZIEN AF VAN RAFFINADERIJ LAFFE ACTIE TEGEN CIRCUS TONY SALAMON Kwade genius stuurt gemeenten afzeggingen op vals briefpapier Werkende jeugd de dupe van tekort aan onderwijzers ONDERWIJS ÏN VORMING IN DE KNEL NOG 5 DAGEN PROFITEREN VAN OPENINGSKORTING Staatssecretaris Van de Poel (CRM) door VVD gered N,EUW Werknemers haast gedwongen tot fraude Geen pensioen voor joodse kam pslaehtoffers Eierprijzen weer omhoog Grote hotels gaan nauwer samenwerken Limburgs project niet rendabel DERDAG 25 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAUliNA Li Winsemius: ïerolme hacl veel geluk onzer verslaggevers) EN HAAG Onmiddellijk na P; i hoopt de commissie-YVinsemii eindrapport over de fusie van heepswerven Rijn-Schelde en Ve Ime bij de regering in te dienen. AWAlK voorzitter van de commissie, dr. Winsemius. verwacht niet. dat de ffloten hoorzittingen op 7 en 8 ril veel aan het concept-voorstel |jcn bunnen wijzigen. „Alternatie- i voor ons advies zie ik niet," zei Winsemius gistermiddag in een dichting. Dit voorstel betekent een anicm advies van de commissie, arin vertegenwoordigers van Ver in Rijn-Schelde zitting hebben, twee werven per 1 januari eindconclusies van de commissie weliswaar open, maar de ver pachting is niet dat tijdens de hoor- jttingen veel nieuws wordt aange dacht dat het standpunt van de mmissie zou kunnen wijzigen. Dr. finsemius benadrukte dat „aan de zelf niks te verdienen valt. fcter kunnen misschien voordelen ptstaan."." Hij is van mening dat (Van e r verslaggevers) LOCHEM Circus Tony Salamon wordt in de rug aangevallen. Een boze genius is bezig met een campagne om het circus de grond in te boren: tot dusver met veel succes. Directrice Anita Salamon, telg uit een hoogbejaarde cir cusdynastie uit het voormalige Lithauen, weet met stelligheid de dader aan te wijzen vol gens haar een collega maar om juridische redenen kan zij zijn naam niet hardop uitspre- „We hebben zoals gebruikelijk aan 140 gemeen ten geschreven voor een vergunning. Nu heeft Jie concurrent op het vervalst briefpapier van ons aan die gemeenten geschreven, dat wij van een verzoek afzien. Tevens heeft hij advertenties geplaatst waarin hij waarschuwt tegen ons. De genen, die wat meer over ons willen weten, moeten maar schrijven naar postbus 295 te Amersfoort. Wij hebben inlichtingen ingewonnen over de houder van postbus 295 en het blijkt en zekere Tony Akkerman te zijn. Deze naam zegt u misschien niets, maar hij is zeer bekend in circuskringen. Ook heeft hij zogenaamd namens ons brieven bestuurd aan instellingen en ge meentebesturen, waarin staat dat wij een paar jaar geleden met schuld zijn vertrokken uit Nederland, maar dat wij nu om de goede circus- naam van Salamon hoog te houden bereid zijn onze schulden alsnog te betalen. Is dat niet gemeen? Wij hebben helemaal geen schulden. Maar het gevolg van al die brieven is geweest, dat wij nu van nog maar 32 gemeenten hebben gehoord dat wij mogen komen. En daar kunnen wij niet voor opdraaien." zakelijk geëngageerd. Zo is hij onder meer eige naar van het restaurant „De Luchte", in Lochern waar het circus overwintert. Anita' Salamon is niet bereid het erbij te laten zitten. Zij heeft een advocaat ingeschakeld en een paar honderd ge meenten een brief gestuurd, waarin zij zich distantieert van de brieven van haar belager. Tevens is zij energiek een perscampagne begon nen om haar circus te zuiveren van alle ver dachtmakingen. Circus Tony Salamon is in Nederland nauwelijks bekend. Anita: „Ik kom uit de salamonsky- dynastie. Onze familie heeft al 150 jaar lang een circus gehad. Wij hadden een eigen circusgebouw in Riga. Toen kwamen de bolsjewieken en later de Duitsers. Wij waren Slavische joden en alles werd in beslag genomen en de familie uitge moord. Ik werd in 1940 geboren en ik heb zelf altijd als artieste opgetreden, voornamelijk met paarden. Ik reisde door heel Europa met circus sen en ontmoette zo mijn man, een zakenman. Met het resterende materiaal van het oude circus zijn wij toen voor ons zelf begonnen. Er waren nog dertien paarden over, maar die waren even oud als ik en gaven ons meer last dan vreugde. We zijn in 1962 gestart in Neder land. In 1966 waaide onze tent in Limburg weg. We waren toen genoodzaakt een nieuwe tent te kopen. Nu hebben we zelf 27 dieren, beren, poema's, apen. pony's, ezels, paarden en een kameel, terwijl de artiesten, die we aannemen, hun eigen dieren njeebrengen". Er zijn in Nederland acht circussen. Anita Sala mon telt het na op haar vingers: Roberti, Van Grinsbergen, Hoepla, Renz-van de Vegt. Belli- Strassburger. Mullens, Salamon en Boltini. „We zijn een middelgroot bedrijf," In Nederland is een goede markt voor een circus. De concurren tie van de televisie is aan het afnemen. De mensen willen er eens uit. Het publiek wordt altijd verteld dat het zo slecht gaat. maar dat is niet waar. De circusdirecteur die dat altijd ver telt, kan elk jaar een nieuwe tent kopen en om de twee jaar een Mercedes. het een vergunning, dan kregen we hooguit een paar afwijzingen. Omdat wij het zo druk hadden met ons nieuwe restaurant, zijn we pas in januari begonnen met het schrijven van die brieven. Toen pas kwamen wij er achter dat iemand andere zogenaamd namens ons brieven had rond gestuurd. waarin stond dat wij niet van de vergunning gebruik zouden maken. Ook kwamen we toen allerlei advertenties tegen met kwetsen de teksten waarin de mensen voor ..onze praktij ken" werden gewaarschuwd. Het vervelende is nu dat er altijd wat van blijft hangen. We staan nu tien dagen voor het begin van het seizoen en we hebben nog maar 32 vergunningen. Ik heb zeker 120 plaatsen nodig. Die man heeft dat zo handig gespeeld, dat kan alleen van een grote concurrent afkomen. Hij wil ons de vernieling indraaien." Anita Salamon is druk doende daar een stokje voor te steken. Ze heeft aan vierhonderd ge meenten brieven geschreven om „het hooggeëerd publiek" te overtuigen van de goede bedoelingen en de vastberaden plannen van het oircus ook Anita en haar man wachten nu maar af. 135 fusie tussen de twee werven wel janisatorisehe moeilijkheden met ich zal brengen. Maar de verschil- humeur en sfeer" bij de ileidingen van beide bedrijven ziet niet als zo'n groot probleem, advies van de commissie is bin- l. Voor ogen stond het voortbe- i van de werkgelegenheid in de (ederlandse scheepsbouw. Uitgangs- r de door de minister van momische Zaken ingestelde com- ïissie was een samenwerking van iet Verolme-concern met bij voor- het Rijn-Schelde concern tot land te brengen. Dit was de voor- arde waaronder het rijk het Vfv- cern met financiële steun de moeilijkheden heeft geholpen, log steeds heeft de regering een ite greep op het Verolme-concern. irdat het aandelenpakket van de Verolme bij de Investerings- ink is gedeponeerd. „Ik zeg het wel eens zo." aldus dr. Winsemius, „iedere Nederlander heeft 5 rijksdaalders in Verolme zit ten. De heer Verolme krijgt de zeg genschap over zijn aandelenpakket terug naar gelang het risico voor de regering verminderd is". Dr. Winse mius noemde het Verolme-concern nu een goed georganiseerd bedrijf. Grote waardering heeft hij voor de huidige president-directeur, de heer B. Scheffer, die met kop en schou ders boven de rest uitsteekt. De fraaie orderportefeuille, die Verolme nu heeft, betekent, een permanente groei voor de heer Scheffer. Dat het Verolme-concern aan de rand van het faillissement is ge weest en met rijkssteun op de been moest worden geholpen, is o.m. een gevolg van de opkomst van de jon gere landen. In de jaren '60 kwam de Japanse scheepsbouw met scheme prijzen opzetten. Dr. Winsemius ver wacht niet dat in de toekomst de grootste concurjentie van Japan zal blijven komen, omdat ook daar de lonen moeten worden aangepast. De volgende tien jaren ziet hij vooral concurrentie in de scheepsbouw op komen uit Zuid-Europa. Spanje heeft nu al meer scheepsbouw dan ons land. Portugal. Griekenland en Tur kije volgen straks met concurren tie. Dat het Verolme-concern er weer bovenop is gekomen was voor dr. Winsemius vorig jqar augustus rog niet helemaal zeker. Het bedrijf staat nu in ieder geval niet meer aan de rand van de afgrond. Er zijn grote prestaties geleverd, maar zon der geluk was men er niet gekomen. Nodig is nu dat er wordt gereser veerd om de- volgende depressie op te vangen, waardoor de conjunctuur gevoeligheid van het bedrijf wordt verminderd. Eén dagje gratis melk De metro van Hamburg is de oudste in West-Duitsland er lange tijd ook de enipe. Hij is nu oc de vooniit- strevendsteDe papkleuren beschilderde wagons maken duchtig reclame voor melk, die in Bondsrepubliek naar mening van boeren veel te weinig gedronkei wordt. Hostesses deelden een dag lang gratis melk aan de passagier HAAG De onderwijsvoor- voor werkende jongeren zul- snel van de grond komen als weede Kamer wil. Het tekort aan en vormingsleiders is de rijkste remmende factor. Dat gisteren toen de Kamer met mi- Roolvink (Sociale Zaken) en 'geliltssecrctaris Grosheide (Onderwijs) I nota Werkende Jongeren besprak, llgens de plannen in de nota zullen werkende jongeren binnen tien jaar status veranderen van jonge werk- tot leerlingen, die enkele dagen week in een bedrijf en enkele en in het onderwijs doorbrengen. olgens de oppositie kan er echter worden gedaan dan staatssecreta- Grosheide op dit ogenblik doet. In motie van PvdA, D'66, PPR en PSP- it gevraagd om een algemene vrijs- ng van militaire dienst voor onder- j^end personeel en vormingsleiders, f Ij eerder heeft de Kamer op aandrin- IJP van mr. Grosheide een motie van her Masman (PvdA) met ongeveer slfde inhoud verworpen. In een ede motie van dezelfde partijen 'dt gevraagd om een algemene vrij- militaire dienst voor onder heer Masman (PvdA) met ongeveer de sociale academies flink te vergro- en in augustus een 16e sociale aca- lie te openen. Maar volgens mr. Gros- ie kan dat niet op zo korte termijn, men tenminste wil, dat 't geen slech- ipleiding wordt. r. Grosheide heeft enkele plannen stapel staan om het tekort aan erwijspersoneel zo gering mogelijk ïouden. Dezer dagen draait op de tv kort filmpje, waarin voorlichting dt gegeven over de pedagogische demie. Verder is er een voorlich- [sboekje en voorlichting op de radio de toeloop naar de pedagogische demie te stimuleren. De capaciteit int se tra worden beroepsopleidingen en vor mingswerk geïntegreerd. Mr. Grosheide kon nog niet zeggen wat hij vindt vain het KWJ-rapport over het leerlingwezen. De KWJ komt daarin tot de conclusie dat het leerling wezen moet verdwijnen. Het ministerie van Onderwijs bestudeert het rapport nog. De KVP'er Engels, was ervan over tuigd, dat in elk geval de invloed van de bedrijven op de leerlingstelsels te ruggedrongen moet worden, ook wan neer eventueel in de toekomst het leer lingwezen alleen nog zal bestaan voor jongeren van boven de 18. de lerarenopleidingen wordt 'ber met enige honderden studie- atsen uitgebreid. Wanneer er meer aren zijn, zal de overloop van leer- ichten van het lager onderwijs naar voortgezet onderwijs minder wor- verwacht de staatssecretaris. U>e heer Engels (KVP) was verbaasd er het feit, dat in augustus slechts experiment met de middenschool zal rten, in Amsterdam-Bijlmermeer, leens teleurgesteld was hij over het dat pas volgend jaar augustus ex- ^nÉ'menten zullen starten met streek- Ciy ïtra voor vorming en opleiding voor rkende jongeren. In deze streekcen- Het spookt in Sandringham LONDEN (D.P.A.). In Sandring ham, één van de buitenverblijven van de Britse koninklijke familie, spookt het. Dit beweert althans de voorzitter van de Londense „spookclub". Peter Underwood, in een gids. waarin 226 door spoken bezochte kastelen en andere gebouwen worden beschreven. Volgens Underwood worden in San- dringham op de gangen vaak stappen gehoord, zonder dat er iemand te zien is. Voorts worden op geheimzinnige wijze lakens en dekens van bedden afgetrokken. In- één van de drie honderd vertrekken gelukkig voor de koninklijke familie in de dienst afdeling zou een „zwaar ademen" te horen zijn. Tenslotte zou het ook zijn voorgekomen, dat kerstkaarten verdwenen om op een andere plaats weer op te duiken. Het slot van de graaf van Strathmore, een neef van koningin Elizabeth, heeft weer een andere attractie. Daar kan men het schudden van dobbelstenen horen, zonder dat er iets te zien is. Een bewoner uit het grijs verleden zou een hartstochtelijk dobbelaar zijn geweest. (ADVERTENTIE) TdTVüMn EEN VOORBEELD Harmdan 215x145 vgjl parkere tVMtU^ De Savornin Lohri NIEUW ADRES: De Savornin Lohmanplein/ Laan van Meerdervoort, waar parkeren geen probleem is! Tel. 070 - 258181 Rechtszaak tegen 23 man (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een slechte interne organisatie en een gebrek aan controle zyn de oorzaken dat dinsdag en gisteren 23 voormalige werknemers van J. P. W'yer's Industrie- en Handelsonderneming aan de Schiekadc in Rotterdam terecht staan, verdacht van verduistering en diefstal van een groot aantal goederen. In liet collectief crimineel gebeuren slepen z(j onherroepelijk hun helers, tien in totaal, met zich mee. j (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Er komt geen pensi oenregeling voor joodse slachtoffers van de Duitse genocidevervolging in de j Tweede Wereldoorlog. De Tweede Ka- i nier heeft gisteren met 69 tegen 51 stemmen om zo'n pensioenregeling ge vraagd in een motie van drs. Voogd (PvdA). Vóór stemden de oppositie, de VVD en mevr. Wittewaal (CHU). Staatssecretaris Van de Poel (CRM) weigert echter opnieuw de motie uit te voeren. Een motie van afkeuring, die hierop door drs. Voogd werd ingediend, strandde op de VVD, die daarmee de I staatssecretaris van zijn politieke on dergang behoedde. PEKING (AFP) De Chinese mi nistersportefeuille van Buitenlandse Za ken wordt momenteel beheerd door Tsji Peng-fei, zo is uit Russische bron in Peking vernomen. Premier Tsjoe en EH-lai stelde enkele dagen geleden Tsji aan de Russische ambassadeur voor als „de fungerend minister van Buitenland se Zaken." Officieel wordt de post nog altijd bekleed door maarschalk Tsjen-ji, die tijdens de culturele revolutie door som mige groepen, röd 2 gardisten bekriti seerd is, maar niëtlemin in april 1969 op het partijcongres in het centrale comité werd Herkozen. In het openbare leven 'is hij sindsdien niet meer verschenen. De officier van justitie, mr. H. R. G. Feber, legde er in zijn algemeen requi sitoir de nadruk op dat vrijwel alle verdachten een blanco strafregister hebben. „Zij staan over het algemeen goed bekend. De klachten van de werk nemers hebben over het algemeen be trekking op de interne leiding, hoewel er een zekere rancune - zij zijn allen ontslagen - is te bespeuren. In eerste instantie zijn er de lage lonen. Zeker is het opmerkelijk dat zij er in hun nieu we baan op vooruit zijn gegaan." Mr. Feber stelt nadrukkelijk dat van de zijde van de directie weinig waarde ring was voor de werknemers. Zij voel den zich bovendien onderbetaald en dat kweekte een solidariteit die een goede voedingsgrond was voor de criminali teit. Opmerkelijk is het zeker dat een dergelijke omvangrijke fraude geduren de zeker 3 jaar (1968-1970) niet door de directie werd opgemerkt. De bedrijfslei der verklaart: „Wij rekenen op verlies. Diefstal is niet te merken, zeker niet als de controleurs niet deugen." In feite is het een trieste zaak. Door de lage lonen waren vel?n bijna ge dwongen aan frauduleuze handelingen mee tc werken. De gemiddelde lonen voor 40-jarige werknemers bedroegen zo'n 600 gulden bruto. De zwarte op brengst van de werknemers bedroeg ongeveer 60.000 gulden. De schade voor Wyer's loopt echter in de tonnen. „Ik kan de bittere woorden nu niet langer voor me houden", zei drs. Voogd nadat mr. Van de Poel had gezegd dat het kabinet zijn standpunt zal handha ven. ondanks hef tweede verzoek van de Kamer om de huidige speciale bij standsregeling, te vervangen door een pensioenregeling, zoals de ex-verzets- strijders ook hebben. Voogd verweet de staatssecretaris dat hij weinig moeite heeft gedaan om met de Kamer tot een akkoord te komen. Ook mevr. Dettmeijer (VVD) betreur de het gebrek aan overleg aan de kant van de staatssecretaris. Maar de VVD wil niet op dit ene punt het hele beleid van mr. Van de Poel afkeuren, te meer daar voorgaande kabinetten het pro bleem van de genooidegroep onder de oorlogsslachtoffers steeds hebben laten liggen, terwijl juist dit kabinet de bij standsregeling aanzienlijk verbeterde. Mr. Van de Poel verzette zich tegen het verwijt, dat hij zich weinig interes seerde voor overleg met de Kamer. De eerste motie-Voogd werd in mei vorig jaar aan de orde gesteld. Pas eind december gaf de staatssecretaris zijn standpunt. Dat was een aanzienlijke verbetering van de bijstandsregeling, maar geen pensioenregeling. Eerder ko men met het standpunt van de regering was niet mogelijk, aldus mr. Van de Poel, vanwege het grote aantal instan ties, dat moest worden gehoord. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST De eierexport is, nadat Duitsland. België en Frankrijk hun in voerverboden voor consumptie-eieren uit ons land hebben opgeheven, geleidelijk weer op gang gekomen. Eind februari was er weer sprake van een redelijke vraag naar eieren. Dit deelde de voor zitter van het produktschap voor pluim vee en eieren, de heer II. II. Garrelds. gisteren op de vergadering van het schap in Zeist mee. De exportprijs, die eind februari op f 11,50 per 100 stuks lag, is begin van deze maand snel opgelopen tot f 1,3 en bedraagt momenteel f13,50 a f 13,75. De heer Garrelds noemde het echter wel ergerlijk, dat verschillende landen nog steeds hun grenzen gesloten houden voor Nederlands pluimvee. De nu nog geldende verboden hebben volgens hem niets meer te maken met veterinaire maatregelen. Tijdens de vergadering kwam het bericht binnen, dat Oosten rijk met ingang van vandaag zijn gren zen weer geopend heeft voor Neder lands pluimvee. HILVERSUM Zesentwintig grote Nederlandse hotels, waaronder het Kur- haus in Schcveningen en Ambassador in Den Haag, met een gezamenlijke capaci teit van 4000 bedden, onderzoeken de mo gelijkheden om tot een zeer intensieve samenwerking te komen. De hoteldirec ties willen een antwoord geven op de grote Amerikaanse hotelcombinaties, die zich in dc loop der jaren in Europa hebben gevestigd en profiteren van de voordelen van gebundelde activiteiten. De hotels kennen al sinds 1961 een samen werkingsvorm in de stichting Gol den Tulip Hotels. Deze stichting heeft een centraal bureau in Hilversum, dat de werkzaamheden van de hotels coördi neert en de reserveringen regelt. Voorts wil men een aggressieve verkooppolitiek in het buitenland gaan voeren, aldus het secretariaat van de stichting. (ADVERTENTIE) TIJDELIJK 1.30 (Van onze correspondent) SLUIS In Sluis heerst een zich steeds meer uitbreidende epidemie van dc besmettelijke ziekte „rubeola", in de volksmond „de rode hond" genoemd, welke vooral onder de jeugdige bevol king huis houdt. De ziekte kent overigens geen kwaadaardig verloop. Met enkele dagen huisarrest, bedrust en koortsverschijn selen. komt men er in het algemeen wel van af. Er zijn gezinnen, waarvan alle leden aan deze ziekte lijden. Bij het gemeentebestuur zijn enkele tientallen gevallen van deze besmette lijke ziekte gemeld. Volgens de wette lijke voorschriften is het gemeentebe stuur verplicht dergelijke meldingen door te geven aan de scholen, welke door patiënten en hun huisgenoten worden bezocht. Liberia, Guinee en Sierra Leone ABIDJAN (Reuter) President Se- koe Toeré van Guinee heeft in een rede voor radio-Conakry bekendgemaakt dat de West-Afrikaanse staten Guinee, Sierra Leone en Liberia een defensie- gemeenschap gaan vormen om geza menlijk het hoofd te bieden aan reacti onaire bedreigingen van hun onafhan kelijkheid en soevereiniteit. Sekoe Toeré zei dal hij op 17 maart met de inmiddels teruggekeerde pre mier Siaka Stevens van Sierra Leone de defensiegemeenschap had besproken. Op 26 maart zal een gezamenlijke com missie voor overleg met Liberia naar Monrovia reizen. Toeré zei niet verrast te zijn dat „groeperingen die vijandig staan tegenover het bewind in Sierra Leone" een staatsgreep wilden plegen, alvorens het akkoord over de defensie gemeenschap zou zijn gesloten. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN D.S.M. en Shell hebben besloten de gezamenlijke plannen voor de bouw van een petro-chemische raffi naderij in Limburg definitief te schrap pen. Beide ondernemingen hebben dit besluit genomen, omdat de loon- en materiaalkosten vooral de laatste maanden zo hoog zijn gestegen (20 pro cent in een kwartaal), dat het project niet meer rendabel kan zijn. In cijfers betekent het dat het aanvankelijke in vesteringsbedrag van 350 miljoen vol gens de jongste berekeningen zeker tot ver boven het half miljard zou gaan Volgens beide partners was het dui delijk te hoog om nog tot een rendabele exploitatie te komen, ook al omdat de raffinaderij als een afzonderlijke on derneming zou gaan opereren. D.S.M. onderzoekt nu de mogelijkheid om op basis van de naftakrakter kosten 170 miljoen - op het terrein van de chemi sche bedrijven bij Geleen een uroma- tenfabriek te bouwen. Bij de raffinaderij, die een plaats bij Urmond zou krijgen, zou werk komen voor 250 tot 300 man. Deze arbeids plaatsen zullen uit het herstructure ringsplan wegvallen. Er komen er maar enkele tientallen voor in de plaats, wanneer D.S.M. besluit tol de bouw van een aromatenfabriek. President-directeur drs. A. C. J. Rot tier zegt over de jongste ontwikkelin gen: „We zullen onze oorspronkelijke doeleinden grotendeels met andere mid delen realiseren. De continuïteit van onze chemische activiteiten in Limburg is daarbij uitgangspunt. Ter veiligstel ling van de grondstoffenvoorziening voor onze chemische bedrijven, met na me van aromatenvoorziening, worden thans nieuwe plannen ontwikkeld. Om de realisatie daarvan mogelijk te ma ken zullen wij een beroep moeten doeg op de regering om passende steun."

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13