Beleidscommissie Verolme tegen fusie met Rijn-Schelde VAKBONDEN TELEURGESTELD Junta zet pres. Levingston af Geen akkoord tussen VVD en confessionele partijen VANDAAG BESLUIT OVER PRIJZEN IN DE LANDBOUW Ook hevige brand in Zwitserse studio's Druk overleg over gevolgen Geruchten over 3 doden in Dolderse inrichting Betoging van Flora gaat Rijnsburg verlaten boeren in Brussel Meespelen van Cruyff onzeker Jongen dood door verkeerde poeders DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND peogracht 32, Leiden, postbus 11. Ivertenties (excl. p.T.W.) 0,24 p. rartaal 21,70, per jaar 84,70- 62e jaargang, no. 18.31a T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19-13 uur Wij heren van Zichem; 20.21 uur Andy Williams; 21.10 uur Brandpunt special; 21.55 uur Paul Vlaanderen. Nederland II: 19-30 uur Toppop; 20.21 uur Peyton Place; 21.10 uur Mireille Mathieu; 21.55 uur Tele- vizier. DINSDAG 23 MAART 1971 HOGERE TEMPERATUREN De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen óf motregen. Matige, aan de kust af en toe krach tige wind uit zuidwest of west. Mini mumtemperaturen omstreeks 2, maxi ma ongeveer 9 graden. Kinderen spelen soldaatje in Vietnam Zoals overal ter wereld nemen kinderen het oorlogsgebeuren, zoals zij dat dagelijks ervaren, op hun mgnier over: kinderen in Hanoi Noord-Vietnamspelen soldaatje. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De beleidscommissie van Verolmes Scheepswerven heeft zowel de regering, als de vakbonden voor grote problemen geplaatst. Gisteravond tekende deze beleids commissie een overeenkomst, waarbij het 'vruchtgebruik van 50 procent van Verolmes aandelen overgaat naar de werknemers van zijn bedrijf. Daarbij heeft de beleidscommissie zich tegen de fusie met Rijn-Schelde te Vlissingen verklaard. Bijna gelijktijdig werd gisteravond officieel bekend, dat de commissieiWinsemius die over deze kwestie advies aan de regering moet uitbrengen unaniem voorstandster is van de fusie tussen heide scheepswerven. De I GENèVE (AFP/Reuter) Een brand heeft gisteravond grote schade aangericht in de I hoofdstudio van de Zwitserse Franstalige radio en televisie in Genève. Het gloed nieuwe gebouw moet wellicht als verloren worden beschouwd. De schade loopt in de miljoenen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. Tegen tien uur, 's avoncls was alarm geslagen door een omroeper die rook uit een I /.ekeringkast lussen de derde en vierdeverdieping zag komen. De dertgi mensen I die zich in het gebouw bevonden, werden snél geëvacueerd. Het vuur verbreidde zich razendsnel door het vele licht brandbare materiaal. Pas na tweeëneenhalf uur was de brandweer, tweehonderd man sterk, het vuur meester. De televisieuitzending i was na het eerste brandalarm gestaakt. De radio-uitzendingen werden overgenomen I'door Lausanne. De overeenkomst over liet vrucht gebruik van vijftig procent aandelen was afhankelijk van het zelfstandig voortbestaan van het bedrijf. De zes ondernemingsraden van de Verolme- werkmaatschappijen hebben volgens een woordvoerder van de beleidscommissie het gisteravond bereikte akkoord reeds goedgekeurd. Daarmee is min of meer een vertrouwenscrisis ontstaan tussen de werknemersafgevaardigden van Ver olme en de vakbonden. De vakbeweging toonde zich gister avond duidelijk teleurgesteld over de gang van zaken. Haar vertegenwoordi- nn«a rtoriamcnioirk i -a t t nu*. Geertsema. ..De conios^ioD*?!*%n hehl parlementaire redactie EN HAAG De confessionelen zullen voor verkiezingen niet verklaren dat zij na 28 april »r met de WD in de regering willen zitten. \'P, AR en CHU willen namelyk voor de ver dingen geen bindende afspraken met de VVD aken. Vooral op het gebied van de overheids- n en de belastingen zijn de verschillen de confessionele drie en de liberalen te Eerst moet de kiezer zijn stem uitbren- ïe* de VVD hervatten. Niet met de progres- concentratie, want die. heeft zich zelf olgens KVP-voorzitter Van der Stee uitge- CVP, AR en CHU hebben drie gesprekken met VVD gevoerd. Na enkele.uren werdihet' over ig gisteren afgesloten. Volledige* overeenstem- Hing tussen de confessionelen en de libéralen testond over de vólgende punten: pornografie, rugs, milieubeheer, buitenlandse zaken, zo no- Verder praten na de verkiezingen dig opvoering van de defensielasten, het bejaar denbeleid. Bij de punten waarop in ruime mate overeenstemming bestaat of kan komen horen: dan willen de confessionele het gesprek inflatiebestrijding, werkgèlegenheids- en regio naal beleid, middenstands- en landbouwbeleid. Verschillen van betekenis lagen er bij: het uit gaven- ,en belastingbeleid, het huurbeleid, de ontwikkelingshulp, het omroepbeleid, bepaalde aspecten van de inkomens- en vermogensver houdingen en de financiering van hét onder wijs.' De WD toonde zich na afloop van het overleg teleurgesteld over het uitblijven van een stem busakkoord. „Toch is het meer dan we tot nu toe voor de verkiezingen hebben bereikt", zei Geertsenia. „De confessie hun vertrouwen in ons uitgesproken en op een aantal punten hebben we geconstateerd dat we geen meningsverschillen hebben". De WD mag dan „teleurgesteld" zijn. voor KVP-voorzitter Van der Stee waren de drie gesprekken „niet zinloos". „Er is een stuk dui delijkheid geschapen", zei mr. Van der Stee. ,,Het is duidelijk dat wij en de WD het niet eens zijn over de overheidsuitgaven en de be lastingen. Het hangt er nu van af hoe sterk de partijen uit de verkiezingen .te voorschijn komen". Geen akkoord, maar wel gebak om de V.V.D. over de ..teleurstelling" heen te helpen. Drs. Schmelzer van- de K.V.P. deelde aan het begin van de bespreking tussen confessionelen en V.V.D. deze zoete broodjes" uit bij gelegenheid van zijn vijftigste verjaardagLinks mr, Van Riel en mevrouw Van Someren, rechts mr- Geertsema. Staatsgreep, in Argentinië GEEN NIEUWS STAATSHOOFD BUENOS AIRES (Reuter) De bevcl- lebbers van de Argentynse strijdkrach- hebben vanmorgen president Roberto «vingston afgezet. De staatsgreep is onder bloedvergieten verlopen. zen. Generaal Lanusse deelde op een persconferentie mee dat besloten was dat de junta van opperbevelhebbers het land zal blijven besturen tot de doeleinden van de Argentijnse revolutie zijn - ver wezenlijkt. Het besluit om Levingston aan de dijk te zetten was genomen om een scheuring in de strijdkrachten te voorkomen, aldus Lanusse. Enkele uren tevoren had de president, Bie vorig jaar juni door diezelfde mili taire leiders aan de macht was gebracht, de opperbevelhebber van het leger, gene raal Alejandro Lanusse, ontslagen omdat deze had nagelaten i de veiligheidsmaat- ;elen in de roerige' provincie Cordoba verscherpen, zoals hem was opgedfa- a. Met dit ontslag verhaastte Le- ingston zijn eigen val. De commandant het'derde legerkorps in'Cordoba be- uigde direct Lanusse zijn steun, spoedig ewolgd door de commandanten van an- korpsen. De opperbevelhebbers van ferine en luchtmacht, de generaals Pedto 'navi en Carlos Rey, die samen met Janusse de militaire'junta vormden die - 3t vorig jaar president Ongania „wipte" aastten zich te ontkennen dat zij het ntslag van Lanusse hadden goedgekeurd oals Levingston had verklaard. De oude" junta kwam daarop.weer bijeen ,l n besliste: ook deze president moet Ipég, De militaire leiders hebben nu te ken en gegeven dat zij er niets voor voelen 'eer een nieuw staatshoofd aan te wij- Vuurwerk Het, grote jaarlijkse 'uurwerk in Valencia heeft vrijdag avond een tragisch einde gevonden. Een reeks rakelten die bij het vuurwerk verden afgeschoten ontplofte niet in de ucht en kwam terecht tussen de bijna *00.000 toeschouwers. Hierbij werden personen gedood en meer dan 100 sewond, waarvan tien ernstig. (Van onze correspondent) DEN DOLDER Hardnekkige geruch ten doen de ronde dat in de psychia trische inrichting Willem Arntzhoeve in Den Dolder niet één doch drie patiënten door onachtzaamheid van bet personeel zouden z(jn omgekomen. Het eerste geval betrof een vrouw die in het bad alleen gelaten zou zijn en daardoor verdronk. Het tweede en derde geval zouden zijn een jongetje dat tij dens zwemles verdronk en een man die stikte in zijn eigen braaksel. Over het eerste geval deelde dr. W. L. Meijering. inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid in Utrecht en Noord- Holland, ons mee: „Die vrouw is ver moedelijk een natuurlijke dood gestor ven. Zij heeft naar alle waarschijnlijk heid een hartaanval gehad. Het is hele maal niet juist dat zij door onervaren personeel alleen werd gelaten. Zij werd doelbewust alleen gelaten want zij ging altijd alleen in het bad. De geruchten over de twee andere dodelijke ongeval len moet ik nog onderzoeken". vakbonden zijn diep teleurgesteld dat de beleidscommissie van Verolme het advies van de vakbeweging over de overdracht van een vijftigprocentaandelenpakket niet afgewacht heeft. De kans is groot, dat de vakbeweging haar leden zal advisereïi niet akkoord te gaan met de door de beleidscommissies een delega tie van de werknemers getekende transactie. gers in de commissie-Winsemius staan geheel achter het advies, dat de fusie tussen Verolme en de Rijn-Schelde moet doorgaan. Hoe de werknemers zullen reageren wanneer de regering het advies van de commissie-Winsemius aanvaardt? Zij moeten zich in ieder geval nog uit spreken over de door de beleids commissie goedgekeurde overeenkomst, die volgens de heer A. Schravenmade, districtsbestuurder van de Metaal bedrijf sbond een inhoudloos stuk is- .•Het zal waarschijnlijk blijken dat men een lege dop gekocht heeft, omdat het geen enkele waardebepaling bevat". Hij veronderstelde, dat de werknemers hét daarom ook niet zouden goedkeuren. (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG Bloemenveiling Flora gaat Rijnsburg verlaten. Het bestuur van de veiling heeft onlangs oriënterende besprekingen gevoerd met het gemeente bestuur van Voorhout om de veiling in deze gemeente te vestigen. „De burge meester stond niet afwijzend tegenover deze plannen; integendeel", zo deelde secretaris Den Haan van de Rynsburgse veiling ons vanmorgen mee. Met de eventuele vestiging van Flora in Voorhout is een lap grond van onge veer 40 ha gemoeid. De investering gaat zeker 40 a 50 miljoen gul'deh bedragen. Flora was tot voor kort van plan in Rijnsburg zelf uit te breiden. De ge meente verleende echter geen toestem ming waarop het veilingbstuur tever geefs bij de kroon in beroep ging. Het veilingbestuur heeft van de leden opdracht gekregen de belangen van de veiling veilig" te stellen, aldus de vei lingsecretaris. Hier in Rijnsburg hebben we absoluut te weinig ruimte om in een nabije toekomst uit te breiden. We moe ten wel naar een vestigingsplaats in een andere gemeente omzien. Tenzij we na tuurlijk de-gemeente Rijnsburg op zijn besluit terugkomt. De besprekingen met Voorhout zijn overigens louter oriën terend geweest. Niets is nog zeker". Burgemeester Koomans van Rijnsburg deelde vanmorgen desgevraagd mee dat hij van besprekingen tuss enhet veiling- bestuur en de gemeente Voorhout nog niets wist. :c dames zijn geen winkelende huisvrouwen of flanerende 1 rechercheurs in de Zweedse stad Eskilstuna. Nog kort arresteerden *v een gewapende bankrover. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De landbouwministers van de zes E.E.G.-landen beslissen van daag over de prijzen van de voornaam ste landbouwprodukten voor 't .komende landbouwjaar, dat 1 april begint. ZU staan onder grote druk van de boeren, die prijsverhogingen eisen en dit onder strepen door massale betogingen in de Belgische hoofdstad, van de publieke opinie, die sanering van de landbouw wil en van dr. Sicco Mansholt, die uit de Europese commissie wil treden als geen beslissingen worden genomen. De georganiseerde landbouw is ge matigd optimistisch over de afloop van hel beraad. Het is nauwelijks voorstel baar dat na al die moeizame onderhan delingen de ministers toch nog met lege handen thuis komen. Behalve over de nieuwe prijzen praten de ministers ook over maatregelen tot modernisering en- sanering van de Europese landbouw, aan de hand vap de derde visie van het Mansholtplan van 1968. Dat de landbouwprijzen omhoog moe ten staat vast. Over de vraag hoeveel; daarover moeten de ministers vandaag beslissen, Inmiddels zijn vele duizenden boeren uit België en Noord-Frankrijk naar Brussel gestroomd om te betogen tegen de landbouwpolitiek van de E.E.G. Van morgen legde de Belgische oproerpolitie een cordon om het Karei de Grotehuis, waarin de ministers bijeen zijn. De maat regel werd genomen na een bomalarm. De rijkswacht houdt bovendien enige duizenden manschappei gereed. Op alle Belgische markten, veilingen en vee voederfabrieken zou vandaag gestaakt worden. Het provinciebestuur van (Bel gisch) Brabant heeft alle samenkomsten van tractoren verboden. Dit om te voor komen dat men met rollend materiaal naar Brussel zou oprukken. Allerlei ge ruchten deden de ronde: de straten van Brussel zouden in mestvaalten herscha pen worden; men zou tankwagens met gier laten aanrukken en koeien, kippen en varkens in de straten loslatep. Behalve dit massale protest is er ook nog in Brussel een demonstratieve ver gadering van het COPA, het overleg orgaan van de boerenorganisaties uit de zes E.E.G.-landen. Namens de Neder landse boeren sprak daar ir. Rinse Zijlstra. Weer arrestaties in Athene ATHENE (AP) Volgens betrouwba re zegslieden zijn verleden week in Athene ongeveer 24 personen gearres teerd. Zij worden in hechtenis gehouden in verschillende gevangenissen en mili taire kampen in de hoofdstad. Tegen hen is nog geen formele aanklacht in gediend. De regering heeft geweigerd de arrestaties te bevestigen of te ont kennen. CelticAjax (Van onze sportredactie) GLASGOW In Glasgow is van morgen onzekerheid ontstaan over het meespelen van Johan Cruyff in de Europa-cupwedstrijd van morge- avond tegen Celtic. Hij heeft een griep opgelopen als gevolg waarvan hij koortsig is geworden. Ajax' club- arts dr. Roling heeft Cruyff voorlo pig zoveel mogelijk rust voorge schreven. Trainer Rinus Michels deed van morgen alsof hij niet al te zeer verontrust was. „Johan heeft koorts en voelt zich ,niet goed. Dat klopt. Maar ik maak me over hem geen zorgen. Nog niet in leder geval". Hij zag er zeer bleek uit, toen hij giste ravond met zijn ploeggenoten het Hampden Parkstadion inspecteerde. Dokter Rolink, die hem onmiddellijk onderzocht, stuurde Cruyff naar bed. „Hij had koorts, maar we hebben de zaak onder controle." AMSTERDAM (ANP) In een ziekenhuis in Amsterdam is gisterochtend de vijfjarige Wouter M. J. Eysvogel uit de hoofdstad overleden als gevolg van verkeerd samengestelde poeders, die hem zaterdagmiddag thuis waren toegediend. De poeders waren door de huisarts voorgeschreven Bij de samenstelling in een apotheek is een fatale berekeningsfout gemaakt. Van een bestanddeel werd een vertienvoudiging van de voorgeschreven hoeveelheid in de poeders gedaan. Daar door kwam teveel aan vergif in de poeders terecht.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1