CONCORDE te hoog gegrepen? Hechte positie van Anya Nya rebellen Maatschappijen schrikken terug voor de kosten LAWAAI BRENGT LANDINGSRECHTEN IN GEVAAR BRITTEN STAAN OPNIEUW VOOR DUUR FIASCO ZATERDAG 20 MAART 1971 LONDEN De economische problemen, waarmee de Britse conservatieve regering heeft af te rekenen, zijn reusachtig. Even min als .zijn socialistische voorganger Harold Wilson, is premier Heath bij machte om ze in een handomdraai op te lossen. De Britten beseffen langzamerhand wel, dat de Tories even slecht regeren als hun socialistische voorgangers. De politiek hulpeloos toekijken en laten betijen wordt voortgezet. let spreekt vanzelf, dat gebrek aan goed jestuur het land enorme verliezen kost. lolls Royce en een van de belangrijkste 'erzekeringsmaatschappijen, „Vehicle and general Insurance Company", zijn bank- oet. De industriële reuzen ICI en Shell •rken op drastische wijze hun britse nvesteringsprogramma's. De automobiel- ndustrie. de scheeps- en de machinebouw ijden zware verliezen en zijn eveneens •licht hun investering te besnoeien. zijn 721.000 werklozen, het hoogste aantal 31 jaar. Het ene ernstige arbeidscon- volgt het andere op. Ten gevolge van ijn in januari zowat twee miljoen verloren gegaan. Dit is een record de geschiedenis van .de. Britse nijverheid. >rtussen doen zich reusachtige prijsstijgin- voor. De Britse spoorwegen hebben een iefverhoging aangekondigd schommelend ïn 66 procent. In Londen zullen •af 1 april de taxi's 25 procent meer kosten. kosten van het Levensonderhoud liggen macidield al negen procent hoger dan vorig Premier Heath wordt er dagelijks aan rinnerd, dat zijn verkiezingsoverwinning juni 1970 hoofdzakelijk een gevolg was zijn misleidende belofte, dat hij de prij- zou stabiliseren. Wie hem daarover inter ent, stuit nu op een nors en koppig stil- zal In-economisch premier Heath zij n duurdere le vensmid- len, duurdere spoorkaartjes en duurdere nzine op dit moment echter nog niets in rgelijking met de toekomstvraagstokken van kolossale RB211-motor en het Brits-Franse personische vliegtuig 'Concorde. Sinds de Rolls Royce is er in Engeland en nerika heel wat te doen geweest over het lot de RB211 voor Lockheeds Tristarluchtbus. r terwijl de openbare aandacht op dit pro nt gevestigd bleef, werd het voor inge- ZOnd! '^en duidelijk. dat ook de Concorde een nmerlijk fiasco dreigt te worden. Concordeproject kostte Groot-Brit tannië Frankrijk tot nu toe ongeveer 500 miljoen ld. Als het project verder afgewerkt wordt, len deze uitgaven vermoedelijk verdubbe- echter sprake van ermee op te uden, ofschoon in dat geval alleen de vol- ïde 500 miljoen pond gered kunnen worden. OChtef eerste 500 zijn onherroepelijk verloren, rom het schitterende Concordeproject Opzetten? Luchtvaartspecialisten betwijfelen I sinds 1966, dat de Concorde economisch kan rdcn geëxploiteerd, 17 luchtvaartmaatschap- i. waaronder de BOAC. hebben het Anglo- «g*nse supersonische lijnvliegtuig in optie ïomen. BOAC en Air-France zijn evenwel langs tot de conclusie gekomen, dat de ploitatiekosten van de Concorde per zetel/ |1 dubbel zoveel zullen bedragen als die van e'ng 747 „Jumbo's". oordeel van BOAC steunt op een drie jaar ge intensieve computerstudie. Ofschoon de tse overzeese luchtvaartmaatschappij dit t druk van de conservatieve regering niet officieel toegeeft, beschouwt zij de ncorde al van te voren als een zware ver- post. die bovendien de verkeersfrequentie normale straalvliegtuigen in de war zou ngen en daardoor nog hogere verliezen zou oorzaken. rentabiliteit van de Concorde wordt op koop toe in gevaar gebracht door het selijke lawaai dat zijn vier reusachtige Tnpusmotoren maken. In Engeland en terika zijn stemmen opgegaan om tegen de vcorde een landingsverbod uit te vaardigen, actie is vooral sterk in de staat New- Een landingsverbod op Kennedy-Air- aou het Anglo-Franse supersonische lijn- 'ogtuig onherroepelijk onmogelijk maken, Klinisch dens de start van een vlieghaven als Heath- bij Londen zou de Concorde een hels ai maken, dat oor- en hoofdpijn ver oorzaakt. Sommige waarnemers menen zelfs, dat het voorbijrijdende chauffeurs verdwaasd uit hun wagens zou doen springen. Het leven van de plaatselijke bevolking zou door dit ge luid een echte hel worden. Pas nadat het Concordeproject al ettelijke miljoenen gekost had. is men van officiële Britse zijde mede dank zij de uitslag van Amerikaanse berekeningen tot het besef gekomen, dat grote supersonische lijnvLieg- tuigen ondraaglijke problemen zouden ver oorzaken, niet alleen tijdens de start en de landing, maar ook tijdens de vlucht over dichtbevolkte gebieden, die aan de superso nische knallen onderworpen zouden worden. De eerste Britse plannen om een supersonisch lijnvliegtuig te bouwen, dateren van het einde van de jaren vijftig In die tijd had men nog geen idee van de problemen, die een dergelijk vliegtuig kan scheppen. De politieke beslissing om met de ontwikkeling en de bouw van de Concorde door te zetten, hield geen rekening met het geleidelijk opkomende verlangen van de mens om zichzelf en de natuur te bescher men tegen nieuwe mechanische monsters, die de wereld onbewoonbaar dreigen te maken. De Concorde is een technisch wonder met een romp van zestig meter lengte, waarin 128 passagiers plaats kunnen nemen. Op een hoog te van 18.000 meter zal hij tweemaal de snel heid van het geluid bereiken, wat iets sneller is dan een geweerkogel. Om de atmosfeer in de cabine draaglijk te maken, wordt van de compressors dei- motoren lucht afgetapt. Aan gezien deze lucht echter een temperatuur van 600 graden heeft, moet hij eerst zorgvuldig afgekoeld worden. Dit ingewikkelde proces is toevertrouwd aan drie zogenaamde hitte wis selaars en een koudeluchtapparaat. Terwil'ie van het komfort van de passagiers en de be manning moeten bedoelde machines om de tweë minuten 5000 kubieke voet Luoht be handelen. Als de luchtdrukinslalilatie stilvalt, raakt het bloed van de inzittenden aan de kook. De Concorde zou omstreeks 1974 operationeel zijn. Voorlopig wordt de verkoopprijs op onge veer twaalf miljoen pond gesteld, d.w.z. ruim honderd miljoen gulden. Het verkoopcontract is zowat 300 pagina's lang. De mogelijk toe komstige kliamben van de Anglo-Franse fabri kanten hebben 74 toestellen iin optie. Als ge volg van de conclusies van BOAC en Air- France zal dit mogelijk eerste verkoopcijfer vermoedelijk tot ongeveer 30 toestellen dalen, met het gevolg dat de fabrikanten htm ver koopprijs dan aanzienlijk moeten verhogen. Een stijging van 69 procent wordt niet uitge sloten geacht. De Britisch Aircraft Corporation en Sud Aviation hopen hun produktiekosten te kunnen dekken met de bouw van 550 tot 100 Concor des. Als het aantal bestellingen aan de lage kant blijft, dreigt het echter een compleet fasco te worden. De i BOAC. die vrijwel moreel verplicht is om zich Concordes aan te schaffen, zou van plan zijn deze aankoop tot vier ol ten hoogste vijf supersonische Ujn- vliegtuigen te beperken. Bedoelde maatschap pij heeft acht toestellen in optie. Politieke beslissing Groot-Brittanniës economische recessie en de onzekere toekomst van de Concorde zouden de conservatieve regering kunnen dwingen dit uitzonderlijke en merkwaardige Anglo-Franse project van Britse zijde stop te zetten. Harold Wilson en zijn socialistische regering hebben dit vaak noodzakelijk geacht, maar zij krab belden steeds terug, uït vrees voor woedende reacties van de Fransen voor wie het Con- cordeprojeot een nationale erezaak gewordt De conservatieve regering worstelt met het zelfde probleem als haar socialistische voor gangster. In geval Groot-Brittannië de Con corde opgeeft, zal Frankrijk opnieuw een voe dwars kunnen zetten bij de toetreding vai Groot-Brittannië tot de EEG. Groot-Briittan niës economische heropstanding hangt, volgen: Britse politici volledig van de onderteken in van het verdrag van Rome af. Iedere beslassin} in verband met het lot van de Concorde za dus een politieke beslissing zijn, die boven dien kan worden beïnvloed door het feit. da de eventuele stopzetting van het Concorde project 25.000 werklozen zou veroorzaken i Groot-Brittannië Een andere factor, die het besluit van d> regering zou kunnen beïnvloeden, is he bankroet van Rolls Royce en de moeilijkheden met Amerika in verband met de RB 211. Ei kan een ogenblik aanbreken waarop Groot- Brittannië moet kiezen: de Concorde of de RB 211 In beide gevallen zal de beslissing zware schade aanrichten. ROGER SIMONS» Twee Tristars, uitgerust met de geruchtmakende RB. 211-motoren, tijdens een proefvlucht. De Amerikaanse luchtbus, goed voor 350 passagiers, is een van de mogelijke slachtoffers van het Rolls Royce-echec. George Orwell verwachtte dat Afrika tegen 1984 het gebied zou zijn waar de twee grote wereldmogendheden hun strijd zouden strijden een oorlog zonder einde. We hebben nog 13 jaar voor de boeg en op 't ogenblik wordt er op vijf plaatsen in Afrika gevochten. In Tsjaad, Angola, Mozambique en In de guerrilla-activiteiten op kleine schaal in Rhodesië gaat het conclict terug tot de strijd om een einde aan het kolonialisme te maken. De oorlog in Zuid-Socdan ls de uitzondering elke mand dreigt er het gevaar dat Rusland door de 14 jaar oude burgeroorlog steeds meer aan invloed zal winnen In bet middellandse-Zeegebied en in Noordoost-Afrika. Jarenlang was de strijd van de Zuidsoedanese Anya Ny%» rebellen om onder diverse Soedanese regeringen hun onafhap: kelijkheid te bewaren, in feite een privé-aangelegenheid waa» niemand behalve de vluchtelingenorganisaties aandacht aan besteedden. Dit is veranderd nadat de revolutionaire socialistische regering van generaal Numeiri in mei 1969 de macht aan zich getrokkq® had. Nu is Soedan verbonden met de Arabieren in Egypte en Libië. Egyptische. Libische en Russische soldaten, piloten en adviseurs zijn naar Soedan overgeplaatst en ingezet ln de strijd tegen Anya Nya. Het Russische front is rustig naar h«t zuiden verplaatst. Geen wonder dat het staatshoofd van Oeganda, generaal Amla. de dreiging van Britse wapenleveranties aan Z.-Afrika naar de tweede plaats heeft verwezen en meer aandacht besteedt aan de Soedanese kwestie. Geen wonder dat de Israëli's Anya Nya steunen. Geen wonder dat de ministeries van Buitenlandse Zeiken van verscheidene landen en een assorti ment inlichtingendiensten de laatste tijd Zuid-Soedan scherper in de gaten zijn gaan houden. Nu is het een oorlog waaraan men niet zonder meer voorbij kan gaan. Elke hoop dat de situatie opgelost zou worden, doordat dc rebellen verslagen zouden worden of dat de regering mKhartoem zou verklaren dat het zuiden recht heeft op een grote mate van onafhankelijkheid, is verdwenen. De rebellen hebben laten zien dat ze de wapens en de wil hebben om het gevecht voort te zetten: hoewel de regering in Khartoem gezegd heeft dat de onafhankelijkheidsaisen gerechtvaardigd zijn, is ze er niet in geslaagd haar politieke oplossing ten uitvoer te leggen. Zuid-Soedan is al eens het „Vietnam van Rusland" of „een tweede Biafra" genoemd. Beide beschrijvingen zijn op hert ogenblik sterk overdreven. Rusland is nog slechts in be perkte mate bij het conflict betrokken, en hoewel er 250 000 mensen uit het gebied weggevlucht zijn, hebben zij in de om- 00RL0C IN ZUID-SOEDAN GROEIT UIT TOT GROOT CONFLICT geving een plaats kunnen vinden om te wonen en zijn ze niet omsingeld en worden ze niet uitgehongerd. Maar op een lager niveau wordt Zuid-Soedan een conflict tue- sen Arabisch en Zwart-Afrika, tussen de Arabieren en Israël, en derhalve tussen Rusland en de V.S. Op de flanken naar het zuiden bevinden zich de grote Britse economische be langen in Oeganda en Kenia. De müöftaire acties van de regering in Khartoem tegen de rebellen zijn de laatste maanden intensiever geworden, en het resultaat is een toenemende stroom vluchtelingen naar Oegan da, Kenia, de Kongo, Ethiopië en de Centraal-Afrikaanse Republiek. De bewering van Khartoem dat grote aantallen vluchtelingen vrijwillig naar de Soedan terugkeren, is door de vluchtelingenorganisaties tegengesproken. Dertig Mig-17-bommenwerpers en helikopters van Russischs makelij zijn tegen de Anya Nya ingezet. Piloten van de VAR vliegen met deze vliegtuigen. In het zuiden heeft de regering in Kartoem versterking gekregen van Russische adviseurs. Een paar Russen zijn gedood tijdens aanvallen op kampen van de Anya Nya. Aan de tanden van de slachtoffers had men kunnen zien dat het Russen waron. De Anya Nya wist dat ds identiteit van de slachtoffers aangevochten zou worden en sneed daarom de hoofden van de gesneuvelden af en haalde er deskundigen op het gebied van de tandheelkunde bij die vaststelden dat het hier om Ruoslsche soldaten ging. Ooggetuigenverklaringen bewijzen dat bombardementen op kampen van rebellen en dorpen waarvan men denkt dat er rebellen zijn, regelmatig voorkomen. De schaal waarop verzet plaatsvindt kan men zien als men een recente aanval bekijkt. De rebellen vielen 300 soldaten en 150 gewapende politie mannen aan en beweren dat ze meer dan honderd man gedood hebben en dat ze ongeveer 80 automatische geweren en 26,000 patronen buitgemaakt hebben. De uitrusting van de rebellen omvat nu mortieren, bazooka's, mijnen en wat licht afweergeschut. Een paar helikopters dia een aanval deden op een landingsbaanvan de rebellen zijn neergehaald. Omdat de regeringstroepen sterker zijn, hebben ze de steden en wegen in handen en voorkomen ze op die manier dat da Anya Nya zich ergens kan samentrekken. Maar in de oer wouden van vooral de provincie Equatoria, ongeveer zo groot als Frankrijk, kunnen ze de greep van de rebellen op het platteland niet verminderen- De Anya Nya is nu bezig met het organiseren van een eigen bestuur in de provincies Equatoria, de Boven-Nijl en Bahr el Ghazal, en er zijn al honderden scholen neergezet. Waar ze hun wapens ook vandaan halen en ik heb geen bewijs voor de bewering dat Israëlische wapens door de lucht aangevoerd worden de rebellen blijven een efficiënte strijd macht. Het ia moeilijk te zien hoe ze dit zouden kunnen doen zonder hulp van de plaatselijke bevolking. Van een complete militaire overwinning kan geen sprake zijn. en daarom is het enige dat overblijft, een regeling door middel van onderhandelingen. De rebellen geloven niet in de praatjes van Khartoem over autonomie voor het zuiden. Khar toem geeft geen gehoor aan de voorstellen van de rebellen om in een neutraal Afrikaans land over vrede te praten. Ondertussen wordt de Arabisch-Russische positie versterkt en blijft dit conflict voor de stabiliteit in zowel het Midden- Oosten als Afrika een bedreiging vormen JOHN FAIRHALI. ((Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15