MARTINAIR DE REDDENDE ENGEL Vliegend circus „Uit en Thuis" 10 jaar in de wolken .FELLOWSHIP' WORDT DINSDAG VLIEGENDE .HENRI DUNANT" SCHIPHOL Dinsdag aanstaande beleeft het Rode Kruis een eigentydse variant op de traditionele vaarten voor invaliden aan boord van de Henri Dunant. Dan gaan 3G speciaal uitgezochte chronische patiënten cn gehandicapten per Fellowship een snoep- vluchtje maken naar de Engelse badplaats Bournemouth eten tje, rondrit, ontvangst incluis. Het is een presentje van het char- terbdryf Martinair Holland, dat tijdens de actie „Ship Ahoy" ten bate van een nieuw hospitaalvaartuig de belofte deed deze gulle geste jaarlyks te zullen herhalen. De eerste volgende Henri Dunant zal overigens onder een andere naam de lucht ingaan. Tot nu toe werd de Fellowship van Martin- air kortweg genoemd bü zü" registratie, PU-MAT, maar dinsdag gaat hy officieel „Prinses Margriet" heten. De naamgeefster zelf verricht de doopplechtigheid en gaat vervolgens aan boord als een van de zestien helpsters die de dag voor de invaliden (het meren deel heeft nooit gevlogen noch gedroomd dat het er ooit van zo» komen) te veraangenamen en begrijpelijke spanningen glad te strijken. Het beeld van menige ramp, waar Martinair bij betrokken wordt: vliegtuigen vertrokken met hulpgoederen keren terug met slacht offers. Hier van de aardbevingsramp in Peru. Martinair laat zijn gastvrouwen de maaltijden in vliegende vaart in een nieuwe wegwerpverpakking uitreiken. Dit jaar zitten naar schat ting 240.000 Nederlanders bij Martinair „aan tafel". Martinair zelf vaardigt voor dat doel drie stewardessen af die medisch ge- :hoold zijn. Zo iets is voor het char- ■rbedrijf een peuleschil. Bij het korps 47 vaste en 107 seizoen gastvrou- die naar het modern belijnde met de meest uiteenlopende speciali saties. Dat heeft niets met toeval te maken. Martinair ontplooit zeer uit eenlopende activiteiten en vervoert ruime kader een grote verscheidenheid aan passagiers. Het vervoer van zieken bijvoorbeeld i dat dinsdag plaatsvindt, is niets bijzonders. Toen vorig jaar tientallen .■htoffertjes van de aardbeving in u van Madrid naar Nederland moesten worden overgevlogen, was de fellowship omgetoverd tot een com pleet hospitaalvliegtuig. Hetzelfde gold toen een DC-9 de gewonden ging op halen die bij Sevilla met een bus van Euro Tours waren verongelukt. Flexi biliteit is het woord dat in het voca bulaire van de chartervaart, waar men geen alfabethische volgorde kent, helemaal voorop komt. Om bij de stewardessen te blijven: de koning van Maleisië huurde vlieg tuigen bij Martinair voor zijn statie- bezoek aan Teheran, Bonn en later Korea. Het kon zo gek niet gaan of er kwam een gastvrouw die de door luchtige passagier in het Maleis kon begroeten en anderszins te woord staan. Bij supportersvluchten aan staande woensdag verscheept Martin air er per luchtbrug weer even dui zend naar Glasgow en terug voor de cupworsteling tussen Celtic en Ajax komt weer iets anders om de hoek kijken. Dan zijn meisjes geboden die iets weten over voetbal in het alge meen en die in het bijzonder mee kunnen dwepen over Cruyff en zijn Ajax. Moeten er zeelieden worden op gehaald die zijn gestrand of worden afgelost? De stewardessen aan boord van dergelijke vluchten dienen tegen een gebbetje te kunnen, niet in blozen uit te barsten bij de eerste krachtterm of het eerste gepekelde compliment, en de discipline aan boord in de hand te houden. Dan zijn er de grote transatlantische vluchten van emigrantenouders naai de Verenigde Staten. Canada en te genwoordig ook Australië. Deze cate gorie passagiers heeft meestal nooit eerder gevlogen, spreekt zijn talen niet, is nerveus en gespannen. Ze heeft een speciale opvang nodig, ook buiten het vliegtuig. De stewardessen van Martinair moeten geduldig en vriendelijk die begeleiding kunnen geven. Tenslotte valt Martinair meer en meer in voor alle grote lijndienst maatschappijen van West-Europa, wanneer die om welke reden dan ook (technische storingen, vertraagde afle vering van nieuwe toestellen, tegen vallers bij de onderhoudsbeurten) met een tekort aan vliegtuigen kampen. Dan moeten de stewardessen in staat zijn de gesmeerde verzorging te leve ren, waaraan de verwende lijndienst passagiers gewend zijn. Telkens weer dienen de gastvrouwen van .Martinair zich aan te kunnen passen aan een andere sfeer aan boord. Corsicanen die van het Franse vasteland worden overgevlogen naar hun woonplaatsen teneinde daar deel te kunnen nemen aan de gemeente raadsverkiezingen (het gebeurde vori ge week) vergen een totaal andere aanpak dan een olympische ploeg en beiden komen voor in het lijvige gastenboek van een charterbedrijf. waar wisseling van sfeer een der op vallendste kenmerken is. Ook op het gebied van vrachtvervoer valt Martinair steeds vaker "in voor in de knoei geraakte lijndienstmaat schappijen. Het bedrijf is geworden tot een wegenwacht in de lucht, een probleemoplosser die ervoor zorgt al tijd wel een oplossing te vinden. Vorig jaar ontplofte de motor van een DC-9 van de KLM. Reeds de volgende dag vulde Marfcinair het gevallen gat. Spectaculaire klussen Daarnaast zijn er uiteraard de specta culaire, bijzondere klussen op het ter rein van de eigen charters. Cement en chemicaliën worden naar onherberg zame oorden gebracht om oliebranden te blussen. Afsluiters voor pijpleidin gen worden in woestijnen aan de grond gezet. Vroeger achtte men luchttransport van deze gigantische installaties op grond van hun,omvang onmogelijk. De deskundigen van het bureau Vliegtechnische Zaken van Martinair in de rol van reddende engel: bij de overstromingen in Pakistan worden hulpgoederen gelost. Martinair sloegen echter aan het cij feren, vonden een oplossing en legden aldus een interessante markt open. Dekens en medicamenten gingen naar Peru; hulpgoederen naar de slachtof fers van de burgeroorlog in Jordanië. Er werden reddingsvluchten uitge voerd naar Biafra en naar het wa tersnood gebied in Oost-Pakistan. De wereld kan niet in brand staan of geschokt worden door een ramp of de vliegtuigen van Martinair snellen als reddende engelen toe. Daarnaast zijn er ook hele curieuze vrachten. Achtendertig ton kaarsen, kandelaars, enveloppen en rolletjes was naar Oeganda bijvoorbeeld. Het mysterie werd opgelost toen bleek dat deze materialen nodig waren bij de verkiezingen in dit land, waar slechts zeer .weinigen kunnen schrijven, maar waar een vingerafdruk even rechts geldig is als overal ter wereld. Ook ontwikkelingshulp echter op een an der niveau: het transport van zeshon derd vaarzen en twintig stieren naar Afrikaanse landen; het vervoer van 180.000 eendagskuikens naar achter gebleven staten rondom de Middel landse Zee. De sleutel tot de unieke flexabiliteit die Martinair in zijn bedrijvigheden aan de dag legi, vindt men in de welbewuste keuze van de toestellen waaruit de vloot is samengesteld. Drie machines van het type DC-8 met een capaciteit van 180 passagiers. Vier verlengde DC-9's met 110 stoelen. Een Fellowship met een capaciteit van 65 passagiers en een Convair met 56 stoelen. Totaal geïnvesteerd vermogen 140 miljoen. Vakantievluchten In de vijf maanden van het zomersei zoen heeft deze gevleugelde vloot em plooi genoeg, want Martinair dankt zijn faam en bekendheid toch vooral aan zijn vakantievluchten op IT-basis. Dit jaar verwacht het bedrijf met een luchtbrug van meer dan tweeduizend vluchten 240.000 Nederlanders naar de zon te zullen brengen. In de spits- weekends betekent dit meer dan vijf tig vluchten. De overige zeven maan den echter moet er ook geld worden verdiend en daar zit hem de kneep. Martinair heeft het probleem conse quent opgelost door zijn vliegtuigen even flexibel te maken als zijn com- ifhankf kome DEN HAAG This is the continuing ndére kry 0f Matry B. Beiten en haar 'liegende circus „Uit en Thuis". Zelf- reizende Mary, die vandaag Haagse gebouw „Op Gouden Wieken" L 'midden van getrouwen, loempia's atc-babi en veel droog kokende rijst et feit gaat herdenken, dat ze tien ar geleden een hoogdravend idee heeft gekregen. Op 20 maart 1961 een spijker vol hartzeer op de werd door haar opgericht een belangenvereniging, die de heilloze doof tussen Indische Nederlanders in onze moerasdelta en hun uitgezwerm- kinderen in het buitenland hoopte overbruggen. Na eindeloos onder handelen met tientallen luchtvaart maatschappijen werd enige maanden later het eerste chartervliegtuig ge huurd, dat volgepakt met oude sobats Canada vloog. De eerste pijler 'an Mary B's „luchtbrug der gelukki- hereniging" was daarmee eworden. Waarom „Uit en Thuis?" In haar antwoording van tien jaar lief en leed Khreef ze: „Bij de oprichting vereniging gingen mijn gedachten in bijzonder uit naar de gerepatri- eerden uit het oude Indië. Deze hadden het in de beginjaren bijzonder waar. Na de oorlogs- en kampjaren 'n Indië volgde eerst een onvrijwillige verhuizing naar Nederland met alle daaraan verbonden moelijkheden aanpassing. Er was voor hen echter vén troost: er zou in het tweede derland in elk geval een gezinshereni- ®lng plaatsvinden. Helaas duurde de ze hereniging voor velen slechts kort. Ou ruimte te maken in dit overvolle ~~d was emigreren naar andere lan- 1 een noodzakelijke oplossing, die door de regering met alle kracht 'oanciele - steun gepropageerd werd. jenden pakten daarop hun koffers "ker in en vertrokken: tienduizenden «aar het beloofde land van Californië, duizenden naar Canada. Ik hoor nog de wanhoopskreten van de bedroefde achterblijvers: „zal ik ze ooit terug zien?". Dit was voor mij het startsein om er iets aan te gaan doen". Teer porcelein De daad. die Mary Beiten bij haar gegeven woord voegde was „Uit en Thuis", die nu elk jaar duizenden ouders en hun kinderen vliegensvlug herenigt. Stokoude grootmoeders, die alleen een mond vol sappig Maleis spreken, krijgen van de voorzitster een bord voor de buik met de over- diudelijke tekst: „I don't speak Englisch. My destination is Winnipeg". „Een voortreffelijke oplossing", heeft Mary Beiten persoonlijk achterhaald, „onze oudjes gaan op de vliegvelden van hand tot hand en worden door de douane als het teerste porcelein be handeld. We hebben ook eens een allerliefst grootmoedertje vervoerd, dat haar geld en juwelen zichtbaar tussen haar borsten in de sarong had gestopt. Ik zei: „maar mijn lieve moe der, wat doe je nou. Als de douane je straks zo ziet. dan krijg je moeilijkhe den." Ze keek me wijs glimlachend aan en riep: „Adoe. De douane heeft geen belangstelling voor de borsten van een oude vrouw". Glimmende buik „Uit en Thuis", die dit jubileumjaar tegen scherp gecalculeerde tarieven vluchten verzorgt naar New York, Los Angeles. Toronto, Calgary, Vancouver en Djakarta, heeft inmiddels al een onverwacht „geschenk" gekregen: de Rijks Luchtvaart Dienst kondigdè per telefoon aan, dat het wel uit, maar niet thuis moest zijn met de succes volle chartervluchten van de vereni ging. Reden: er wordt gebruik ge maakt van de aanlokkelijke aanbie dingen van buitenlandse maatschap pijen, die voor vele honderden guldens goedkoper vliegen dan de KLM. Én aangezien Rijks Luchtvaart Dienst en KLM vier handen op de ene glimmen de buik van onze nationale luchtvloot laten rusten, heeft een officiële ban vloek „Uit en Thuis", getroffen. „Een vervelende en onbegrijpelijke zaak", is het eerste commentaar van een duidelijk verontruste Mary Bei ten, „de heren van de KLM weten - bliksems goed, dat wij er niet over zouden denken om met andere maat schappijen te vliegen, als er een re delijke mogelijkheid was om met de KLM een contract af te sluiten. Mijn sympathie voor deze maatschappij is groot genoeg om elke positieve oplos sing te accepteren. Waar het ons ech ter op de eerste plaats om gaat is, dat we de honderden mensen, die soms jaren en jaren sparen voor een vlieg reis naar de kinderen, zo voordelig mogelijk vervoeren. Als „Uit en Thuis" gedwongen zou worden om de tarieven van de KLM te accepteren, dan zou een groot deel van onze leden noodgedwongen moeten besluiten om thuis te blijven. Ik beschouw dat als een groot onrecht tegenover een groep, die in het verleden toch al buitensporig zwaar getroffen is". Vederlicht In afwachting van verdere officiële stappen, die de luchtvaartautoriteiten van ons land mogelijkerwijs tegenover haar vereniging zal nemen, blijft Mary Beiten voorlopig een bar opti mistische doordouwster. Ze is ervan overtuigd, dat ze voor een goede zaak vecht en dat maakt de strijd veder licht. In haar woonstad Den Haag („Mijn hüis ligt recht tegenover dal van de oude heer Drees. Ik hoop wel dat hij nog even blijft, want hij geeft machtig veel cachet aan onze straat") leven alleen reeds 60.000 Indisthe Ne derlanders, die haar hebben leren kennen als een charmante, taai vol houdende ombudsvrouw van de ont heemden. Ze denkt er dan ook niet aan om deze mensen in de steek te Wat haar zelf betreft: ze noemt zich zelf een repeterend gelukskind en il lustreert dit aan de hand van de volgende feiten: in 1946 kwam ze na 41 maanden Jappenkamp als één van de eerste repatrianten naar Neder land. In de vooroorlogse jaren had ze als dochter van een suikerlord uit Bondowoso een zorgeloos leven geleid. „Je weet wel. alles kon en niets was onmogelijk. Ik was in Indië de eerste vrouw, die aan een autorace meedeed Het was een rit van 1100 kilometer .REPATRIANTEN HEBBEN NIET GENOEG AAN EEN HART VOL MET HEIMWEE" van Soerabaja naar Batavia en ik deed er in mijn Fordje precies 21 uur over Het was een onmogelijke auto, een soort w.c. op wielen, maar het grote voordeel was, dat ie niet van ophou den wist. Dolle Mina Ik mag veronderstellen, dat ik in die jaren een branie-achtig meisje ben geweest. Het typy Dolle Mina, zullen we maar zeggen. Daarom kan ik al leen maar lachen, als ik de ouderen nu hoor verzuchten: „die jeugd van tegenwoordig leeft maar raak". Dan denk ik: „In mijn tijd was het al niel anders". Ik maakte in 1922 de eerstc- vlucht mee van Batavia naar Singa pore. Er was in die tijd geen vrouw die er over peinsde om in zo'n grieze lige machine vol touwtjes en linnen lappen te stappen. Maar ik moesl weer zo nodig. Ik ben nooit een lucht- heldin geweest en dat heb ik tijdens die vlucht ook goed geweten. Het was een verschrikkelijke reis, die van de ene luchtzak naar de andere voerde Ik drufde niet eens uit het raam te kijken, want van de eerste de beste wolk was ik al doodziek geworden. Toen ik spierwit en met een voor hoofd vol zweetdruppels in Singapore aankwam, stond er een batterij ver slaggevers en fotografen op ons te wachten. Het was een propaganda- vlucht en ik moest dus wel kraaien, dat het een verrukkelijke vlucht was geweest. Ik heb zelfs nog geroepen, dat iedereen die sensatie maar eens gauw moest meemaken. Later heb ik ook nog een prachtig verslag voor de krant gemaakt. Het was je reinste journalistieke verlakkerij". Snelle dood In Den Haag, waar ze twee van haar vijf kinderen 'na zes jaar scheiding weer terugvond, liep Mary Beiten spontaan over van bewondering voor de Nederlandse huisvrouwen. „Ik zag ze overal om me heen werken en ik weet nog, dat ik dacht: hoe houden zc dat vol. Baboe, kokkie, tuinman, kin dermeid en wasmeid tegelijk zijn en dan ook nog tijd over houden voor de grote schoonmaak. Mijn hemel, daar had ik in Indië zes bedienden voor. Ik herinner me ook nog, dat ik me de eerste dagen doodongelukkig voelde. We hadden met veel protectie een etagewoning gekregen en bij het zien van die eindeloze trap dacht ik alleen: „Mary, dat wordt je snelle dood. Want ik wist nauwelijks, wat een trap was. Alles in Indië gebeurde immers ge lijkvloers. merciële en technische apparaat. Twee van de drie DC-8's kunnen in de tijd van zes uur omgebouwd wor den tot complete vrachtvliegtuigen en dan 38 ton de lucht in tillen. Drie van de vier DC-9's vergen minder dan een uur voor een volledige metamorfose tot vrachtmachine en hebben dan een capaciteit van 14 ton. Anders gezegd: zijn er geen passagiers, dan kan de vrachtmarkt worden afgestroopt of kan de vrachtcapaciteit van Martinair ten dienste worden gesteld van krap zittende lijndienstmaatschappijen. Dit laatste gebeurt bijvoorbeeld al twee .winters lang ten bate van de Franse UTA en de Britse BEA, die 's winters hun machines de grote inspectiebeurt geven maar dank zij Martinair toch volop in de lucht blijven. Zo groot is de flexibiliteit van Martin- airs chartervloot dat er in een en hetzelfde vliegtuig een combinatie kan worden geschapen van passagierscom- fort en vrachtcapaciteit. Een dergelij ke combi-uitvoering brengt een zeer gevarieerde klantenkring binnen het bereik van het bedrijf: bergingsploe- gen die hun materiaal graag met het- ZATERDAG 20 MAART 1971 zelfde toestel vervoeren; ruiters die zich voor internationale wedstrijden verplaatsen en bij voorkeur hun eigen paard verzorgen, roeiteams met hun boten, vrijwilligersploegen met hun Landrovers en andere uitrusting alles kan. Ook luchtolifant? Het principe van Martinairdirecteur, tevens grondvester van het bedrijf. Martin Schroder en het gehiem achter zijn succes: „Niet concurreren met de lijndienstmaatschappijen, maar zorgen voor een zinvolle aanvulling en een harmonieus samenspel". De toekomst? Men verwacht binnen en- kfele jaren een omzet van 85 miljoen gulden, waarvan 55 miljoen zal wor den gerealiseerd in de IT-vluchten en het transatlantische vervoer en 30 miljoen in incidentele vluchten. Is er binnen dit perspectief plaats voor een jumbojet? Per slot van rekening komt zo'n luchtolifant op een investering van 90 miljoen gulden te staan die leg je niet zo maar op tafel. Deson danks acht men bij Martinair de tijd dat de jumbo zijn intrede zal doen in de chartervaart, zeer nabij. Men is voorts bezig met een gedetailleerde economische studie van de DC-10, die een capaciteit zal hebben van meer dan 350 passagiers ofwel 71.000 kilo vracht want ook hier zal de sleutel tot commercieel succes bij de om- bouwbare versie gezocht moeten wor den. De resultaten zullen binnenkort worden voorgelegd aan de raad van commissarissen, die de beslissing Hoe de uitslag ook wordt, de charter vaart zal op de duur het jumbotijd perk niet kunnen omzeilen. De ont wikkelingen op het gebied van vrachttransport bij Mgrtinair zijn spectaculair: in enkele maanden een groei van meer dan honderd procent. Los daarvan hoopt de snelle evolutie van het vakantietransport tot vooruit zien. Hier beweegt de toename zich jaarlijks tussen de 25 en 40 procent, sterk geconcentreerd op bepaalde be stemmingen en maanden. Het lucht ruim boven trekpleisters als Palma en Malaga begint verdacht vol te ra ken. De jumbo met zijn kolossale ca paciteit zou of een raad van com missarissen nu wil of niet wel eens het enige zinnige alternatief kunnen PIET SNOEREN Mary Brückel-Beiten: ombudsvrouw van de Indische-Nederlanders. Achteraf is het voor mij allemaal meegevallen. Ik begreep al gauw, dat ik aan een hart vol heimwee en een hoofd vol hersenschimmen weinig had en dat ik zo gauw mogelijk moest assimileren. Ik heb het ook altijd triest gevonden, als ik Indische Ne derlanders ontmoette, die krampachtig in twee werelden bleven leven. Na tuurlijk moet je je eigen cultuurpa troon niet verloochenen, maar dat hoeft nog niet te betekenen, dat je alles wat je doet projecteert in je herinneringen van vroeger. De duvel weet ook, dat het hier een stuk kou der is dan op Java, maar je kunt echt veel beter eén extra-kacheltje kopen dan alsmaar zielig in een hoekje over dat klimaat blijven sikkeneuren". Mary B. Beiten heeft overigens recht van spreken, want van haar kan geen mens zeggen, dat ze haar Indische jaren heeft verloochend. Ze was één van de initiatiefneemsters van de „Pa sar Malam", de Indische jaarmarkt die dit jaar zijn 13e ronde ingaat Ze heeft zich al lang uit het bestuur teruggetrokken, maar uit louter lief hebberij verzorgt ze daar nog steeds een pittig geurend smulhuis met gra tis demonstratie en proeven. Daar naast schreef ze drie kookboeken, waarvan haar successtory „De Hol landse en de Indische Rijsttafel" reeds zijn vijfde druk heeft gehaald. Tussen neus en lippen door stampte ze ook nog de Indische Kunstkring uit de grond en heeft ze tienduizenden Nederlandse huisvrouwen wegwijs gemaakt in de doolhof van de onvervalste rijsttafel. Haar uitgangspunt daarbij is: „Koken moet een liefhebberij blijven. Vermoei de vrouwen daarom niet met moeilij ke termen en moeilijke recepten. De grap is juist, dat ze met één simpele basissaus zeven of acht verschillende gerechten kunnen bereiden". Eén teentje Tijdens de demonstraties in het land (een journaliste schreef boven een ar tikel: Mary Beiten en haar rijsttafel op wielen) vertelt ze haar pappenhei mers bij voorkeur met niet geringe overdrijving dat ze Inmiddels de geze gende leeftijd van negentig jaar heeft bereikt. Ze is vele jaren jonger. „Het is kostelijk om dan die gezichten te zien", deelt ze schaterend mee. „Mees tal vraagt er dan één: maar hoe komt het dan, dat u er nog zo goed uit ziet?". Dan wijs ik op de knoflook en roep ik: „elke dag een teentje dames en u behoudt ook een stralende jeugd". Het schijnt te helpen, want volgens de statistieken is het gebruik van knof look in Nederland de laatste jaren „onrustbarend" gestegen. Dat het aantal jeugdig uitziende vrou wen in ons land even onrustbarend afneemt, kan men Mary B. Beiten moeilijk verwijten.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11