De Toeterklup De grote sneeuwvlok HAAGS AGENDA ZATERDAG 20 MAART MST ©MX® KW&H p] ERST had de zon geschenen. Daar na was de lucht grijs geworden en toen begon het zacht te sneeuwen. Kleine vlokjes niet groter dan water druppels dwarrelden door de lucht Ze waren zo licht en 'dun, dat het leek of ze niet op de grond zouden vallen maar rond zouden blijven dansen al: vlindertjes. Je zag ze niet neerkomen op de kale boomtakken en de groene dennen, niet vallen op de daken de huisjes en evenmin op de grond omdat ze al in water veranderden zo gauw ze ergens kwamen te liggen Maar toen viel uil de grijze hemel èèn grote vlok. zo groot als de dikke pluim op de wollen ijsmuts van een schoolkind. Het was een heel bijzon dere sneeuwvlok Hij daalde langzaam maar regelrecht uit de hoge lucht naar beneden. En hij kwam terecht op het haantje van de toren. Dat haantje blonk altijd als zuiver goud. in zomer en winter, in zon en regen Maar nu de hele grote sneeuwvlok boven op zijn trotse kam was neergestreken, leek het wel of het glanzend gouden haantje pronkte met een kolossale, schitterende diamant. Juist op dat ogenblik zei een moeder tegen haar kleine jongen: „Ik moet eens op de torenklok kijken hoe laat het is". En de kleine jongen zei. „Dat zal ik wel doen". Hij keek door het venster op de torenklok en zei- „Het is kwart voor acht minuten over hon derd". Want hij was nog zo klein dat hij helemaal niet op de klok kon kijken. „Hé, wat ben ik blij dat ik nu precies weet hoe laat het is", zei de moeder tevreden. Maar intussen keek ze over de schouder van het jongetje toch even door het raam om zélf op de klok te kijken. Meteen zag zij het haantje boven op de toren waaronder de klok zijn wijzers liet draaien En ze riep: „Nee maar, kijk eens Wat heeft het haantje nou toch voor een prachtige kroon op zijn kop! Een schitterende kroon, alsof hü een ha- nekoning is!" De kleine jongen wrong zich langs zijn moeder heen en keek ook door het raam naar de torenspitsIk heb óók een kroon!" riep hij, liep naar zijn speelgoedkastje, rommelde erin en haalde daar een papieren kroon uit, die hij op school had gekregen toen hij jarig was Hij had hem opge zet en alle kinderen zongen voor hem „Lang zal hij leven". De kroor. was van goudgeel papier, en er waren parels op getekend. Het leek alsof er openingen in het goudgeel zaten, waardoorheen blauw fluweel te zien was. Elf punten had de kroon. Op tien punten stond een dikke witte papieren parel, maar op de elfde stond een kruis. Nog steeds was de kroon mooi, er was nog geen scheurtje in het papier gekomen. Hij nam de kroon uit zijn kastje, zette hem op en vroeg: „Mag ik naar huiten dan komt er misschien ook zo'n knots van een dia mant op mijn kroon, net als op het haantje van de toren". „Ik zou het niet doen", vond zijn moeder. „Het zijn maar heel kleine natte vlokjes die naar beneden komen. De grond wordt niet wit, de daken ook niet en zelfs op de boomtakken en de dennen willen ze niet blijven lig gen. Je papieren kroon zal er slap var worden en de kleuren zullen doorlo pen en bederven". „En het haantje dan?" vroeg de kleine jongen. „Ja, daar begrijp ik ook van Dat is geen gewone sneeuv. tiaar op zijn kop hoor! Dat is iets heel bijzonders", peinsde moeder. Maar het jongetje wilde zó graag met zijn kroon naar buiten dat de moeder zei: „Vooruit dan maar. Je hebt hem al zo lang en bent er zo zuinig op geweest. Als hij stuk gaat, heb je er toch lang genoeg plezier van gehad". Het jongetje trok eerst een dikke trui aan en hij deed een das om zijn hals. Dat stond eigenlijk niet erg konink lijk. Maar toen hij ""de kroon had opgezet, zag je de trui en de das niet meer. Je zag alleen een paar stralen de ogen en het goudgeel papier waar- op blauw fluweel en witte parels wa ren getekend. Heus, de jongen leek een beetje op een kleine koningszoon. Zo ging hij naar buiten en liep naar de kerktoren waarboven het haantje stond te pronken met de diamanten schittering op zijn kop. vlokjes die niet groter waren dan waterdruppels, veranderden in vaste plukjes, net zb droog als watten Te gelijkertijd stak er een windvlaag op zodat zé naai alle kanten stoven Ze plakten dadelijk op de kale takken en de groene dennebomen, op de daken muren, op de ramen en deuren, op de stoepjes en op de straat Maar de windvlaag rukte ook aan de schitte rende sneeuwvlok die wel zo groot als de dikke pluim op de wollen ijsmuts van een schoolkind de dikke vlok die boven op de kop van het haantje op de toren schitterde als een kroon. Hij rukte de vlok die leek op een reusachtige diamant, eraf, joeg hem door de lucht naar beneden en waaide hem precies op het kruis van de papieren kroon op het jongens hoofdje. Daar straalde die vlok als een knots van een juweel. neeuw werd dichter en de plukjes watten werden groter dan waterdrup pels. Ze werden zo groot als de parels die op de kroon getekend stonden. En precies op elke parel hechtte zich zo'n stevig vlokje vast. Toen stak de moe der haar hoofd om de "deur en riep: „Kom gauw naar binnen, het gaat veel te hard sneeuwen en dadelijk is het al donker ook!" De kleine jongen holde naar huis, kwam de kamer bin- waar zijn moeder juist het licht had aangestoken en hij zag zichzelf in de spiegel. „Kijk eens!!" riep hij. „Oooohhh!1" be wonderde zijn moeder. De grote vlok op het kruis en de kleine vlokjes op de parels glinsterden ogenblik zó prachtig dat de papie- rep kroon mooier was dan de schitte- •endste kroon van de machtigste vorst er wereld. Het duurde maar even, want door de warmte in de kamer smolten de vlokken en er bleven al leen maar natte plekjes op het papier Maar de kleine jongen en zijn moeder hadden gezien dat de papieren kroon met de glinsterende sneeuw vlokken enkele ogenblikken een echte koningszoon van hem hadden ge maakt. Ma®*5- DR. PLUIZER VRAAGT UW AANDACHT VOOR Dit is de bekendste Toeterklup van het land! De H.H.H.M. (Hoe Harder Hoe Mooier). Het gaat er niet om wie het mooist toetert, maar wie het hardst toetert. U bent het gezelschap vast wel eens tegengekomen, of u hebt het op zijn minst op afstand gehoor. Hier ziet u de groep op het strand. De meest gedurfde toeters zijn erbij en de jongelui hebben ze beschilderd met plaatsnamen, alsme de hun broeken, hemden, jurken en bloezenBovendien trokken ze met houtjes allerlei namen in het zand. Het zijn veelal plaatsnamen in Ne derland (waar namelijk familie van elkeen woont), maar er zijn ook buurlanden bij en zelfs enkele verre landen en koninkrijken. Het is te vens een propagandadag. want ze SUSKE EN WISKE: De kale kapper voeren het bekende bord mee, waar op een aanbeveling, die u voorlopig niet kunt lezen. „Dat komt", zegt de leider van het gezelschap (u ziet hem zwaaien) „omdat wat er op het bord staat, of hoort te staan, door u moet worden uitgepuzzeld! U zult gezien hebben dat we alle eerste letters van de plaatsnamen weglieten. Dat was u al opgevallen. Welnu, neem van elk onzer leden de ontbrekende beginlet ters van de plaats- en landnamen die hen sieren of omringen, zet ze in de juiste volgorde en u vindt de naam van de jongen of het meis je. - Een voorbeeld: onze toegewijde Pe tra, geheel links boven. U ziet op haar toeter: Tegelen, op haar kle- ding: Eemnes en Aalst en in het j zand: Ruurlo en Pakistan. Daar I woont een verre oom van haar. T.E.- A.R.P. in de juiste 'volgorde gezet, geeft: Petra!" „Wanneer u nu op deze wijze alle namen van onze klupleden ontdekt, moet u alle beginletters van die namen in dezelfde volgorde op de punten op het bord zetten! De P van Petra komt dus als eerste achter de O, is samen OP. Vindt u de hele zin. dan krijgt u zelfs onze aanbieding geheel en al gratis" Aan u puzzelaar, de opdracht om te vinden wat er op het bord staat. Dit geldt tevens als uw oplossing. Oplossingen dienen uiterlijk woens dag 24 maart 12 uur per briefkaart met vermelding „puzzel 163" te zijn ingezonden aan het bureau van ons blad. Oplossing puzzel van de vorige week luidt: BETER HARD GEBLAZEN DAN DE MOND GEBRAND. LUCKY LUKE: IBootrace op de Missisippi In geen jaren zal het toernooi om de persoonlijke Friese damtitel zo ener verend en verrassend zijn verlopen als de strijd om de provinciale titel 1970. In deze titelstrijd begon onze jongste inter nationale grootmeester in de damge- schiedenis, Harm Wiersma, met twee nederlagen, tegen Bandstra en Schota nus. De jonge Friese damcrack gaf echtei blijk over de juiste mentaliteit te beschikken want na deze twee verlies- partijen scoorde hij uit de resterende zes partijen nog elf punten. Pieter Bergsma heeft alle zeilen moeten bijzetten om tenslotte nog met hem gelijk te eindigen. Niet zo lang geleden won Wiersma de herkamp en de titel. In de tweede ontmoeting er werd een dubbele ronde gespeeld nam Wiersma geducht revanche voor zijn in de eerste ronde geleden nederlagen, 27—21, 16x27; 32x12, 8x17; 28—23, 19x28; 33x22, 17x28; 44—40, 45x34; 39x10! In dien Schotanus deze combinatie had ge zien dan was dat de beslissing ii strijd om de Friese titel geweest! Na deze ongestrafte fout won zwart de partij op schitterende wijze. In de laatste 'ronde van de Challenge Mondial 1970, in juni te Monaco gespeeld, hadden de Europese en nationale kam pioen Ton Sijbrands en de Russische oud-wereldkampioen Iser Koeperman evenveel punten. Sijbrands, die tegen de Russische kampioen Anatoli Gantwarg streed, kwam niet verder dan rei Onmiddellijk daarop bood Koeperman zijn tegenstander, de Franse kampioen Michel Hisard, remise aan, hetgeen deze aanvaardde. Hierdoor werd Koeperman door toepassing van het Sonnenborn- Berger-puntenwaarderingssysteem win- KOEPERMAN 8. Pgl-f3, Pc6-a5; 9. Db3-b4, Pa5xc: Db4xc4, c7-c6; 11. Lf4-e5, Lc8-g< Pf3-d2, Lg4-e6; 13. Dc4-e2, Ta8-ci e3-e4 (Merkwaardig is wel, dat deze v< hand liggende opmars wit in het v_ verloop geen grote moeilijkheden zorgt) Stelling ha 14 e3-e4 14Lg7-h6! 15. Pd2-f3, b7-b5 (Het begin van een succesvol offensj de damevleugel) 16 De2-c2, Le6-g4; 17. 0-0. Pf6-h5 Pc3-e2, Dd8-d719. Dc2-d3, c6-c5 Tal-dl, c5-c4; 21. Dd3-c3, f7-f5! (De zwartspeler valt nu op de 3 flank aan) 22. e4xf5 (Op 22. h3 beslist 22b4; 23. Lf3:; 24. Gf3:, fe4:) 22Tf8xf5; 22. Pe2-g3, Tf5-fi Pg3xh5. Lg4xh5; 25. d4-d5, Tc8-(1 Dc3-d4, Tf7xf3! 27. g2xf3, Dd7-h3 en wit gaf zich gewonnen. Schaakraadsel Op sublieme wijze kan wit derstaande eindspel de winst afdwi Een wonderlijke combinatie. Wit aan zet en wint i B P* E i m 1 m m Oplossing schaakraadsel: Niet winnend is 1. Kf5 wegens], Ka7! 2. Kf6 en de partij is remise! 2. Pd7, Pd73. e6, Pb6; 4. e7, Pc!i Kg5, Kb6; 3. Pd7t, Pd7:; 4. e6, Pci leidt tot remise. De juiste oplost;;; Kg5!, Ka7; 2. Kf5.'!. Kb6; 3. Pd7+,K Per e6 en wit wint. BRll De meeste lezers kennen ongelm de meest elementaire plays. Elk leerboek geeft aantal, maar toch vormen die sli een klein deel van alle besta variaties. In feite zou er een heel bod schrijven zijn over de m waarop een spel veilig kan afgespeeld. In bepaalde gevallen is het ech mogelijk zich te wapenen tegi mogelijke distributies. In die zal men moeten omzien na methode, die zoveel mogelijk ongj zitsels de baas blijft. Onderstaand spel is daar SCHOTANUS HISARD De positie in het tweede diagram is j de stand waarin» tot remise werd be- j sloten. Wit had als laatste zet 4741 J gespeeld. Direct na af: Dop liet Koeper- dat hij op een prachtige dam- A H B <3 A 9 5 4 O A V 7 A V 4 7 6 5 In de stand in het eerste diagram vervolgde wit met 17. 3127, 22x31; 18. combinatie kan spelen. Zwart moet dan j 36x27, dreigt nu met een gunstige drie-j vervolgen met 17—22, 28x17. 11x22. In-j om-drie-ruil door 2923 en 2822. j dien wit het nu voor de hand liggende I Zwart vervolgde nu met 9—14? Wit zag j 39—33 speelt dan volgt: 23—28, 32x14.! het niet en speelde 19. 5045?! In plaats 22—27, 31x22, 49. 14x3. 1217. 3x21. j Het contract is 6 SA, te spelen hiervan had wi' tenminste een stuk 26x50. Fraai! 1 zuid West komt uit 1 kunnen 23x45;I F. GORDIJN «ZATERDAG 20 MAART (Haagse Comedle). ■rolijke ketellapper io.lo*. Mickery Produktie.P(J). Scheveriingen o.l.v. Ja; 4.13-7.00-9.15 Bandolei ASTA: Candy (18) 2. EUROCINEMA- Pattor TERION: Tri :apoppin" (18) vrij. METROPOLE. zon. 2.00-5.00-8.00. ODEON: Ryan's dochti 14) 1.30-7.30. OLYMPIA: Airport (14) 2.00-8.C PASSAGE: Barguero (14) 12.00-2.30-7.00-9. Zon. 1.45-4.15-7.00-9.30 REX: Santana (18) 9.3 OP ZOLDER: Alexanderzaal) e:'nRiSiswlJk 14 Jt Kerkelijk Symphonie Orkest Den 7.15-9.30. STUDIO 2.00-4.15-7.00-9.15 SCHjÖCËN I 1 j (Van schaakmedewerker W J Muhring) het Hoogoventoernooi, Kortsnoj, had zich goed voorbereid door mee te spelen in de 38ste wedstrijd om de nationale titel van Rusland Ondanks de afwezigheid van enkele prominente schaakmeesters als Botwinriik, Smyslov, Tol, Petrosjan en Polugajewski was het toernooi sterk bezet. Rusland beschikt kennelijk over een geweldig reservoir van eminente schaakgrootheden De primus interpares Kortsnoj trok echter in deze wedstrijd aan het langste eind en veroverde daarmee voor de vier de maal het kampioenschap Slechts Bot- winnik. die zesmaal de nationale titel veroverde kan op een beter resultaat bogen. Opmerkelijk waren de prestaties van de opkomende jongere generatie, waarbij Tukmakov. Balaschov Karpov en Podgajez zich in het bijzonder onder scheidden. Onderstaand volgt een leuke overwin ning van Kortsnoj op Platonov Wit: Platonov Zwart: Kortsnoj Gespeeld in het toernooi om het Russi- dan gaat altijd een slag verloren! Dal sche kampioenschap te Riga 1970/1971 komt door het ontbreken GRünfeld-Indiseh 1 noord-zuidhanden is een kleingh 1 d2-d4, Pg8-f6: 2 c2-c4, g7-g6; 3 [waarop u bij het maken van 1 Pbl-c3. d7-d5; 4. Lcl-f4, Lf8- Hoe dit spel te behandelen? Het zal duidelijk zijn, dat de a van de "3-kleur van besli betekenis Is. Er zijn twee mogelijkheden: men proberen vier slagen in die kleti maken. De aangewezen methode hie is: V Aas spelen en vervolgens sni; op V Vrouw Ook kan men trachter v?-kleur zo veilig mogelijk te spelen hier drie slagen in te maken theorieboek geeft hiervoor de oplos 3 Heer spelen en hiema naar noord spelen. Indien wesl 1 kleine V bijspeelt, in noord de 9 Ie?1 Om aan twaalf slag ente komen het maken van drie C-slagen slechts voldoende als uit de anderei kleuren negen slagen binnenkomen betekent, dat de beslissing ovei behandeling van de ^-kleur afhonbi Ha moet worden gesteld van de situatie ii Als west Vrouw heeft, kan s?-kleur veilig worden gespeeld, h oost de Vrouw, dan moet getrl worden vier ^-slagen te maken De juiste speelwijze Is dus eerst ♦-snit te proberen en, als deze i het safety play in V toe te passen. Men merke nog op. dat het onjuk om eerst V Aas te spelen. Als namelijk V Vrouw sec heeft, gaat slag verloren. En als west V Vrouw sec heeft? j waarop u oij nei matsen vm, :-e3, I speelplan wel wordt geacht te 0-0; 6. Ddl-fc>3. d5xc4, 7. Lflxc4, Pb8-c6: letten! MA TT MARRIOri: Grote broer

Leidse Courant | 1971 | | pagina 10