egt Londen eisen voor J ONTSLAG NIET UITGESLOTEN Premier van Noord-Ierland Dr. Klompé tegen discriminatie van Limburgs zigeunersgezin Vóór verkiezingen SER-advies over loon- en prijsbeleid w Buit overval in Toulouse achterhaald Weinig voortgang in onderhandelingen EEG en Engeland Tito: meer loon voor arbeiders Stichting blijft bemiddelen WOENSDAG 17 MAART 1971 SI LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Klompé (CRM) heeft nooit gezegd, dat zij het gezin Steinhach uit Schaesberg (Limburg) niet rijp vindt voor bewoning van een huis en dat het daarom maar weer terug moet naar een woonwagen. Integendeel, zij vindt dat het gezin juist een goede woning en goede sociale begeleiding nodig heeft. Huisvesting in de krotwoning, zoals nu nog het geval is, „bevordert naar mijn mening niet de mogelijkheden tot een verantwoorde deelneming aan het maatschappelijk verkeer", zo staat letterlijk in het antwoord van de minister aan het Tweede-Kamerlid Imkamp (D '66). Op het ministerie van CP.M is men zeer teleurgesteld over de hardnekkigheid waarmee de foutieve uitleg van het antwoord zich handhaaft. Het probleem is echter, dat de gemeente Schaesberg, naar eigen zeggen overigens, geen passende woning voor het gezin van twaalf personen op zo korte termijn voorhanden heeft. De krotwoning waar de Steinbachs nu in wonen, staat op het plan spoedig gesloopt te worden om plaats te maken voor nieuwbouw. Nu er geen woning is. zou de beste oplossing zijn als het gezin weer in de woonwagens ging, aldus de visie van dr. Klompé. De Limburgse actiegroep „de Rooie Reuzen" heeft gisteren in een schriftelijk verzoek de Tweede Kamer gevraagd het parlementaire recht van enquête te gebruiken en een onderzoek in te stellen naar de situatie van de woonwagenbewoners in Limburg. ,,Zij worden door de overheid gediscrimineerd en opzettelijk uit huizen en woonbuurten geweerd", aldus het verzoekschrift. ,.In geen enkel land", stelt de heer H. de Gelder, voorzitter van de Stichting „Belangenbehartiging Woonwagenbewoners". ,.is 't met de behandeling van zigeuners zo erg gesteld als in Nederland Hier duwt men ons op afgelegen kampen bijeen. In Duitsland en België bijvoorbeeld zijn geen centrale kampen. Daarentegen kan een zigeuner op bijna alle plaatsen terecht. De zaak van de grote streekwoonwagencentra is overwegend fout. Op die manier is integratie niet te realiseren. Men moet daar vanaf. Er moeten een aantal centra komen met 'n maximumcapaciteit van veertig woonwagens- Bovendien vele kleine centra, die zo tussen de vijf en tien wagens kunnen plaatsen. Dan is er voor de zigeuner nog trekmogelijkheid. Dan is er ook kans op integratie". Dc heer De Gelder signaleert in dit verband de steeds groter wordende onrust onder de woonwagenbewoners, die in grote centra gestopt worden. „Het zijn weer precies dezelfde ghetto's als voor de oorlog. En wat daarin met velen van ons is gebeurd, zijn we nog lang niet vergeten. Het verzet tegen deze gang van zaken is groeiend. Ik ben zelfs bang dat als er geen verandering komt. onze mensen de wet in eigen hand gaan nemen", aldus de heer De Gelder. (Van onze correspondent R. Simons) STER De ppremier van Noord-Ierland, James chester-Clark, bracht gisteren een onverwacht be- t aan de Britse hoofdstad om overleg te plegen met regering-Heath. Deze beslissende besprekingen had plaats tijdens een werklunch met Reginald Maud- minister van Binnenlandse Zaken, en Lord Car- [tnn, minister van Defensie. istische Noordierse protestanten /achten van Chichester-Clark. dat de Britse hoofdstad him eisen zou mdmakcn. Zij willen onder meer :e troepencontingenten in Ulster. Noordierse protestanten willen te- dat het Stormont (Ulsters .eigen «ment) uiteindelijk zelf over een dmaeht. zou kunnen beschikken. Deze estie stuit echter op sterk verzet de zijde van de katholieke oppositie. lichester-Clark besprak in Londen het verlangen van de Noordierse estantse overheid om op grote schaal te gaan tot de internering van ver- ïte katholieken. Ulsters concentratie- ipen zijn al sinds begin februari ge- i, zoals dit vroeger nog gebeurd is. enden epublikeinse gevangenen op te De militaire overheid heeft echter laatste woord en tot nu toe is zij 'indon voor massa-arrestaties. Als concentratiekampen opnieuw vol worden kan dit trouwens alleen verscherping van de guerrilla- d leiden. Belfast is men geneigd om het ver- lijstje van Ulsters premier als een jiatum ten aanzien van de Britse ïing te beschouwen. Noordierse poli- spraken de mening uit. Chicherster-Clark niet lang meer innen aanblijven, als de regering- niet onmiddellijk snelle en dras maatregelen neemt, sijn werklunch met de ministers Hing en Carrington begaf premier ïester-Clark zich in gezelschap van ritse minister van Binnenlandse Za- Downingstreet 10. waar hij ange besprekingen voerde met de regeringsleider, Edward s hadden de indruk, alle suggesties van Chiches- ',lark goedgekeurd zijn door de Britse Drgen zal premier Chichester-Clark in Stormont een verklaring afleggen de uitslag van zijn geheimzinnige (0T .Downingstreet werd naar verluidt. La Izakeliik gepraat over middelen om 'jy ritse ticepen, die zich in Ulster be- /UL en. beter te gebruiken. Over een t-nk 'lijke versterking van deze strijd- hten was vanavond nog niets bekend. yT D Chichester-Clark naar huis terug- J erd was, deden in Belfast en Londen steeds sterke geruchten de ronde mogelijk ontslag, sommige Noordierse politieke krin- maakte men zich daar ernstig be- Men zegt openlijk, dat er op nomen t geen enkele geschikte op- Chichester-Clark bestond, eventueel heengaan zou an vermij de- aanleiding geven tot de ontbinding het Stormont, gevolgd door recht- ks bestuur vanuit Londen een ijkheid. die geen enkele Ier toe- lidvietnamezen op de vlucht in Laos LM NGHI (AP) Door herhaalde e Noord Vietnamese aanvallen wor de Zuidvietnamezen uit hun artille- in Laos naar de grens terugge- melden Amerikaanse helikop- loten. Een hunner sprak zelfs van Tilde vlucht, de afgelopen vijf dagen zijn de Vietnamese troepen 25 km ten 'an beide zijden van verkeers- 9 teruggetrokken. Thans bevin- zij zich nog slechts 20 km van de "lamese grens, aldus de piloten, en sterk gedemoraliseerde, in lom- [gehulde kolonne vluchtelingen be de landingszone „Brówn" de lijkste positie, die zich nog in Vietnamese handen bevindt, om tot ntdekking te komen, dat ook die onafgebroken door communistische ieren. raketten en artillerie wordt loten. De val van Brown" is spoe- verwachten. ?zuïeten mogen wellicht weer n Zwitserland !RN (DPA) De Zwitserse rege- heeft besloten de na de „Kultur- )f" van de vorige eeuw de strijd de maatschappelijke en politieke 'cd van de kerken terug te dringen n de Zwitserse verankerde reli- le uitzonderingsbepalingen in te ten. sociaal-democratische minister van enlandse Zaken, Tschudi, zal het ■"lent voorstellen een volksstem- over een grondwetswijziging in zin le laten houden. Het gaat om ttikelen 51 en 52. Artikel 51 ver- de activiteit van de Jeuzietenorde met haar verbonden organisaties Wserland. Artikel 52 verbiedt on teer de stichting van nieuwe ler- of andere religieuze orden of ■egaties. Chichester-Clark staat in Ulster onder sterke druk van zijn protestantse partijgenoten, die strengere maatrege len eisen om de bevolking en de troepen te 'bescher men tegen de actie van republikeinse guerrilla's. In Belfast was men van oordeel, dat de plotselinge reis van de premier naar Londen een gok was. waarmee hij zijn politieke toekomst op het spel zette. Chinezen bezoeken Noord-Vietnani Een delegatie van de Chinese Volksrepubliek brengt momenteel een bezoek aan Noord-Vietnam. De delegatie staat onder leiding van Tsjoe En-laifoto onder: de Chinese (links) en de Noordvietnamese delegaties tijdens de besprekingen. Foto links: Tsjoe En-lai spreekt de vergadering toe. NIMES (Reuter - AFP - DPA). Vier- entwintig uur na de overval op een bank in Toulouse heeft de politie de buit, 420.000 franc, weer in handen weten te krjjgen en drie van de vijf bij de overval betrokken mannen achter slot en gren- I Vijf bandieten overvielen maandag middag het filiaal van een bank in Tou- louse, waar zij zich van 120.000 franc meester maakten. Doordat de politie snel ter plaatse was kon zij de mannen op heterdaad betrappen. Een van hen, die buiten op de uitkijk stond, werd meteen j gearresteerd, doch de anderen verschans- ten zich in de bank, wdar zij acht mensen als gijzelaars vasthielden. Onder bedrei ging deze gijzelaars te zullen doden wisten de overvallers gedaan te krijgen j dat hun een bedrag van 300.000 franc en een ongestoord vertrek in twee ter be schikking gestelde auto's werd gegeven. Zij verdwenen met hun buit en vier van de gijzelaars, van wie zij tenslotte alleen nog een vrouw vasthielden. Deze werd dinsdagochtend vrijgelaten. Nieuwe verwarring stichtte dinsdag een tweede bankroof. Deze werd ge pleegd in de Zuidfranse plaats Trets en werd op dezelfde wijze als die in Tou louse uitgevoerd. Drie mannen beroofden een boerenleenbank in Trets van 65.000 franc en namen twee bankbedienden als gijzelaars mee. In de buurt van Mar seille werden zij echter na een kort vuurgevecht met de politie, waarbij twee politiemannen en één van de gijzelaars werden gewond, gegrepen. Een felle brand heeft in de Poolse stad Sceczin (Stettin) twintig woningen in de as gelegd. De brand brak uit op de hoek van Mazurska- en de Mariana Buezkastraat. Een overzicht van het blussingswerk. SS Blij Dodelijk ongeval Een frontale botsing tussen twee per sonenauto's op de provinciale weg tussen Gouda en Oudewater heeft gisteravond het leven gekost aan de 14-jarige J. de Bruin uit Gouda, ter wijl drie andere personen met zeer ernstige verwondingen moesten wor den opgenomen in een ziekenhuis te Gouda. Het slachtoffer zat vermoede lijk achter het stuur van een der auto's. Hij was in gezelschap van twee 16-jarige vriendjes. Voor het leven van de twee jongens wordt ge vreesd. evenals voor dat van de be stuurder van de andere personenauto. (ADVERTENTIE) Rippon blijft optimistisch (Van onze correspondent) BRUSSEL. De zes ministers van Buitenlandse Zaken van de E.E.G.-landen zijn gisteren in Brussel opnieuw bqeen geweest voor besprekingen over het Britse toetreden tot de Gemeenschap. Het enige positieve resultaat van de bijeenkomst was de vastbeslotenheid aan alle kanten om een crisis in de toelatings procedure in dit stadium te voorkomen. Ondanks de minimale vooruitgang, zei de Britse onderhandelaar Rippon te blij ven geloven in een definitieve toelatings overeenkomst voor het einde van de zo mer. De Franse minister van buitenland se zaken. Schuman, waarschuwde van daag echter niet al te grote haast te ma ken met de besprekingen. Dit zop hel werk nauwelijks ten goede komen. Bo vendien was er volgens de Fransman „niets waarover niet onderhandeld kan worden met sterke koffie en cognac". Het sleutelprobleem van dit ogenblik is Engelands weigering om de idealen van zijn Gemenebestpartners prijs te geven. In het bijzonder gingen de be sprekingen over Nieuw-Zeelands zuivej- Droduktie. Als de gemeenschap weigert zuivelprodukten uit Nieuw-Zeeland le importeren, zal dit ernstige gevolgen voor Nieuw-Zeelands economische groei met zich meebrengen. Vrijwel alle aanwezigen op de bijeen komst waren gisteren teleurgesteld over het gebrek aan vooruitgang in de on derhandelingen. De besprekingen tussen de Zes en Engeland waren voorafgegaan door besprekingen tussen de Zes onder ling. Ook deze onderlinge besprekingen leidden niet tot gemeenschappelijk stand punt ten aanzien van de drie belangrijk ste vraagstukken die met Engelands toe treding samenhangen. Deze vraagstukken omvatten de Britse bijdrage lot de financiële de gemeenschap, de garanties voor Nieuw-Zeelands economische positie en exportwaarborgen voor de Gemenebest- landen die van de suikerexporl afhangen. Wat de financiële bijdrage van Enge land betreft, schijnt Frankrijk zich nu met het procedurestandpunt van de ove rige vijf verzoend te hebben. De vijf zijn van mening, dat het nu de beurt aan de gemeenschap is om aan Enge land haar financiële voorstellen te doen. BELGRADO (Reuter) President Tito van .loego-Slavië heeft op een conferentie in Belgrado van de „socia- tistische alliantie" de politieke massa organisatie van Joego-Slavië, meer loon voor de arbeiders en meer salaris voor de deskundigen geëist om hen ervan te weerhouden werk in het buitenland te Tito verklaarde in een rede dat de arbeidersklasse van Joego-Slavië de ba sis vormt voor de ontwikkeling van het land en zijn systeem van zelfbestuur. Daarom is het noodzakelijk dat er bete re voorwaarden voor de werkgelegenheid worden geschapen. Tito legde er de nadruk op dat de deskundigen, voor wier opleiding enorme bedragen zijn uitge geven. hun .kennis in Jogo-Slavische ondernemingen moeten gebruiken. Hij deed een beroep op de „socialistische alliantie" zich te verzetten tegen de grote verschillen die er thans bestaan tussen de laagste en hoogste inkomens in Joego-Slavië. ("Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Sociaal-Econo mische Raad is een een duidelijk stre- om nog voor de verkiezingen een advies aan de regering uit te brengen over het in de toekomst te voeren loon- en prijzenbeleid, met name van de zijde van de vakbeweging wordt hierop sterk aangedrongen. Uit de voorbespreking over het op te stellen advies, dat in de aprilvergadering van de SER aan de orde moet komen, krijgt men de indruk, dat het wel eens een verdeeld advies ou kunnen worden. De standpunten liggen nog ver uiteen. Mogelijk brengen de thans in gang zijnde besprekingen iet de achterban nog oplossingen. Het rapport over het loon- en prijs beleid moet worden gezien als een tus sentijds advies in het kader van een groot advies over een breed pakket van conjunctuur-politieke instrumenten. Werkgevers en werknemers zijn het er tot dusver wel over eens, dat gedetail leerd ingrijpen in lonen of prijzen uit den boze is en dat overheidsingrijpen globaal karakter moet hebben en slechts in een economische noodsituatie mag geschieden. Over de procedure bestaan nogal uit- uiteenlopende gedachten. De werkgevers zouden de SER in het voorjaar een rapport willen laten uitbrengen over de economische situatie, bedoeld voor de opstelling van de miljoenennota, en voor het regeringsbeleid op wat langere termijn. In de herfst zouden de kroon- leden van de SER een rapport moeten maken met aanbevelingen voor het loon- en prijsbeleid van het daaropvol gende jaar. De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de SER zouden daarop commentaar moeten le veren in een aanvullend rapport. In het volgende stadium zou de regering aan bevelingen moeten doen voor de loon- en prijsontwikkeling en moeten gaan praten met de c.a.o.-partners in enkele belangrijke bedrijfstakken. Ook de vakcentrales willen slechts één keer per jaar een SER-analyse van de economische situatie. Het herfstrap- port zou moeten worden opgesteld door een door de SER aan te wijzen groep onafhankelijke deskundigen. De werk gevers- en werknemerscentrales geven hierop commentaar, waarna er een con frontatie moet komen tussen regering, deze centrales en cao-onderhandelaars in de belangrijkste bedrijfstakken. De conclusies uit deze confrontatie zouden vervolgens het uitgangspunt voor de onderhandelingen in de bedrijfstakken moeten vormen. Die conclusies mogen echter niet het karakter van bindende regels hebben. Voor enkele oenten mé4r per glas geniet U "an de aller beste Hollandse cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. Kamer aanvaardt huurharmonisatie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het plan van minister Schut (Volkshuisvesting) tot huurhar monisatie aangenomen. De bedoeling van het plan is de huren van oude woningen meer in overeenstemming met die van nieuwe huizen te brengen. Tegen het wetsontwerp stemden dc PvdA. D'66, PPR. PSP. CPN en Boeren- Verworpen werd de motie van de ocialist Van den Doel om de individue le huursubsidies tot alle huurhuizen uit te breiden en deze subsidies voor men- met lage inkomens te verhogen. Ook amendementen van drs. Van den Doel om de kwaliteitsverbetering van oude woningen te stimuleren en ook huurverlagingen bij nieuwe huizen mo gelijk te maken, werden verworpen. Voor stemden: PvdA. D'66, PPR en PSP. Dezelfde partijen steunden de motie de heer Nypels (D'66) om een puntenstelsel in te voeren voor de kwa liteitsbeoordeling van oude woningen, op basis waarvan de huren zouden moeten worden verhoogd. The Paul Bley Annette Peacock Synthesizer Show zal optreden in de Rotterdamse Jazz-sociëteit (gebouw „De Heuvel", Laurensplaats 5) op vrijdag 26 maart te 20.30 uui Van dit concert zullen opnamen gemaakt worden door de VPRO. Yeringa niet eens met bestuursplan universiteit Amsterdam I (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Minister Vering» (Onderwijs en Wetenschappen) is het niet eens met de bestuursregeling voor de universiteit van Amsterdam, zoals die op 21 september door de gemeente raad van Amsterdam is vastgesteld. Hij zal de regering voorstellen niet met de Amsterdamse voorstellen akkoord te gaan. De minister wil dat voor de Amsterdamse universiteit dezelfde rege lingen gelden als voor dc andere uni versiteiten. Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn van mening dat met de beslissing van de minister inzake het bestuursplan van de universiteit de ver antwoordelijkheid ten volle op hem is komen te rusten. De Organisatie voor de Belangenbe hartiging van Amsterdamse Studenten (OBAS) zal ondanks haar bezwaren te gen de wet Veringa toch meewerken aan de uitvoering ervan. De Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) heeft geprotesteerd tegen het besluit van minister Veringa. Volgens de ASVA heeft de bewindsman duidelijk laten blijken dat het hem nooit ernst is geweest met het overleg over de universitaire bestuursstructuur. Aanstaande maandag zal de ASVA haar leden voorstellen de wat zij noemt „Veringaraad" te boycotten. Ruim 4000 rijontzeggingen per jaar BREDA Bjj dc stichting ..Byrüdcr" te Breda melden zich ruim een half jaar na de oprichting nog bUna dagelijks mensen, om chauffeurs, die him rij bewijs hebben moeten inleveren, te helpen door voor hen t« rijden. De stichting beschikt nu over ruim 600 bijrijders, die over het hele land verspreid zitten. Dat /.yn allerlei mensen „van huisvrouwen tot drie gepensioneerde chauffeurs van excellenties en een oud-burgemeesler", vertelt de Bredase advocaat, mr. W. Kouse- makor, oprichter en voorzitter van dc stichting. Het aantal mensen, dat de stichting heeft gevraagd gebruik te mogen maken van de diensten van. de bijrijders, is veel minder groot. Daarom zijn er maar 8 tot 10 bijrijders in functie. Maar mr. Kousemaker vindt het resultaat (voorlopig althans) zo gek nog niet. „Laten we niet vergeten, dat veel mensen, die wegens rijden onder invloed of herhaald zondigen tegen de maximum snelheid een ontzegging van de rijbevoegdheid hebben gekregen, daarmee niet graag te koop lopen. Ze moeten ook nog aan het nieuwe hulpverleningsinstituut wennen. Andere veroordeelden blijken hun wagen toch niet zo hard nodig te hebben of worden geholpen door een familielid. Weer anderen rijden „illegaal" Er zijn er natuurlijk ook, die -geen bijrijder kunnen of willen betalen", aldus mr. Kousemaker. Naar mijn mening is de stichting „geen winkeltje, dat een zo hoog mogelijke omzet moet halen. We zijn er vooral voor mensen, die door de ontzegging van de rijbevoegdheid hun baan dreigen te verliezen Niettemin krjjgen alle automobilisten, die tot een ontzegging zijn veroordeeld (en dat zijn er ruim 4000 per jaar, wier namen trouw worden afgedrukt in de staatscourant) een uitgebreid schrijven van de stichting, waarin op het bestaan j en de diensten van de stichting wordt gewezen. Elke week reageren een of twee j mensen op die brief. Ze krijgen een lijstje met bijrijders in hun omgeving.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7