Zuinig zijn met drinkwater Voor Leiden weinig profijt belastinggebied m herziening 1' Afschaffing vermakelijkheidsbelasting Afgeschafte opcenten komen er opnieuw op bioscopen in LEIDEN Leidse Agenda H. Kleibrink onder jubileumzonnetje Achtergrond jeugd schept ongelijkheid in onderwijskansen Zwaans opent nieuw gebouw Alpheuse clubhuis later open Met vele gelukwensen naar volgend jubileum Geen brommers in Noordduinen Noordwijk - Katwijk loopt lichter BURGEMEESTER METSELT GEDENKTEKEN IN POMPSTATION Heineken kan nog probleem worden Grofvuil- ophaaldienst PAGINA 3 LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 1971 ;EIDEN Als gevolg van de wet tot wijziging van de bepalingeninzake de gemeentelijke- en provinciale belastingen, zal Leiden zijn belasting- ebied moeten herzien. Dat betekent overigens nauwelijks soulaas in de enarde financiële positie van de srtad. De herziening, waaraan de gemeen- yaad zijn goedkeuring nog moet hechten, houdt in: het afschaffen van vermakelijkhedenbelasting op bioscoopvoorstellingen; het afschaffen van opcenten op de personele- en op de grondbelasting; het dragen van de kosten van inning van de laatstgenoemde opcenten door de gemeente en tegenover het wegvallen van deze inkomsten tenslotte de (weder-)invoering van opcenten van de hoofdsom van de personele belasting tot de thans gangbare hoogte. Deze wijzigingen zuilen niet alle tegelijkertijd in werking treden. [Het eerst wordt het vervallen van de nakelijkhedenbelasting op bioscoop- lorstellingen (bij de betrokken exploi- jnten merkbaar. Volgens het 'ont- erp-preadvies aan de raad dat [orgen, 18 maart, door de Commissie wordt behandeld zou dit [et terugwerkende kracht op 1 februa- dit jaar dienen in te gaan. Dat zou de gemeente over 1971 een ver inkomsten betekenen f 320.000. staat geen enkele compensatie te- Wegens het „vestzak-broek- i-karakter" van subsidies overweegt I gemeentebestuur bovendien, ook de [lasting voor alle andere soorten van fermaak" met ingang van 1 januari p2 af te schaffen. bestaande verordening met be- |kking tot het heffen van opcenten percentsgewijze verhoging door i gemeente) op de hoofdsom van de [ondbelasting, vervalt pas met ingang II januari 1972. kosten van heffen en invorde- -an de aan personele- en grondbe- [ting verbonden gemeentelijke opcen- komen met ingang van het belas- Igjaar 1971-'72 voor rekening van de pieente. Deze kosten, vastgesteld op de hoofdsom van de in de pieente geheven grondbelasting en ;onele belasting en van de daarop gemeentelijke opcenten, wor- kgeraamd op f 96.000 per jaar. nieuwe rijkswet bepaalt, dat met van 1 juni a.s. de opcenten van rsonele belasting (rijksbelasting) valt. De gemeenteraad had deze ver- c ;ing vastgesteld op 250 opcenten op hoofdsom van het belastbare be i er compensatie van 't middelenver- dat de nieuwe opcenten verordening irtvloeid, ontvangt de gemeente per 1 luari '71 'n verhoging van 't schaalbe- ig per inwoners. Deze extra-uitke- oor 1971 geraamd op f 690.000 is bedoeld als vergoeding voor het gvallen van de z.g. belastinguitkering van de gemeentelijke opcenten op de fdsom van de grondbelasting. Zolang Zolang niet een belasting op oerend goed wordt geheven, is het gemeente krachtens de nieuwe wet gelijk, opnieuw een verordening op heffing van gemeentelijke opcenten t te stellen. )oor van deze bevoegdheid gebruik maken, zal de gemeente geen inkom- derven. Bovendien is een zekere „Dokter Zjivago" (14) 3e week- ook zondag: 2 en 8.00 u. MERA: „Meisjesinternaa(k)t" (18), dag. (18), dag. 2.30-7-9.15 (vt. za. 23.30 u.) „Als de zee" (18). „De gendarme op drift" WOENSDAG 17 MAART Rijksherbarium schelpen- W>E 6: Vergadering Kon. Ned. Maat- happij voor Tuinbouw en Plantkunde, anvang 20.00 uur. zuiderkerk lammenschans- Bevolkingsonderzoek op tubercu- Van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot DONDERDAG 18 MAART 'HOUWBURG: Snip en Snap. Aan- 20.15 uur. [IDERKERK LAMMENSCHANS- Bevolkingsonderzoek op tubercu- Van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 DEN VERGULDEN TURK: Recep- ir gelegenheid van het 25-jarig jubi- van de heer J. van Dissel. Van 0 tot 17.00 uur. uiderkerk LAMMENSCHANS- r 'EG: Bevolkingsonderzoek op tubercu- Van 14.00 tot 16.30 uur en van 1 tot 21.30 uur. ZATERDAG 20 MAART CHOUWBURG: Snip en Snap. Aan- '8 20.15 uur. verruiming van de middelen mogelijk, zonder dat de belastingbetalers zwaar der belast worden. Gezien de zorgwek kende situatie van de gemeentelijke financiën, achten B. en W. het noodza kelijk, een nieuwe verordening op het heffen van gemeentelijke opcenten op de personele belasting in te stellen en te stellen op het gangbare bedrag van opcenten. Deze vaststelling dient te ge schieden voor 28 mei a.s. De bestaande verordening voor de heffing van opcenten van de hoofdsom van de grondbelasting vervalt op 1 ja nuari 1972. Ook hiervoor kan voor 1 november 1971 een nieuwe regeling worden ingevoerd. B. en W. stellen zich voor, voor die datum een voorstel te doen voor een zodanige gewijzigde re geling, samen met enkele andere tarief wijzigingen voor andere gemeentelijke heffingen. Een voorstel tot het invoeren van een belasting op onroerend goed is voorlopig niet te verwachten. Zou zo'n belasting worden ingevoerd, dan zou dat tot gevolg hebben, dat de verorde ningen ter zake van straatbelastingen, bouwterreinbelastingen en assurantie- belastingen vervallen, evenals de grond- en personele belastingen en de opcenten, die op deze belastingen gehe ven worden. Het bedrag dat Leiden dit jaar beter wordt van de nieuwe rege lingen, is ongeveer f 690.000 - f 480.000 aan opcenten op grond- en personele belasting. Trek daar de kosten voor het innen van deze belastingen af (f 96.000) en er resteert ca. f114.000. Tegen een begroting van ettelijke miljoenen. LEIDEN. Filmen, knutselen en sterrenkunde. Deze drie inte ressante hobbies beoefent de heer H. Kleibrink (60), die gistermiddag op de Sterrewacht zijn 40-jarig jubileum in dienst van de Rijks universiteit vierde. Sterrenkunde en filmen zijn niet alleen zijn hobbies, maar ook zijn beroep. Hij LISSE In „Trefpunt" werd giste- n een kadervergadering gehouden door het Ned. Kath. Vakverbond in de Bollenstreek. Districtsbestuurder J. Steenoven sprak over „Onderwijs, gelij ke kansen voor iedereen." De tijd, dat bepaalde bevolkingsgroep achterge steld wordt in mogelijkheden voor het volgen van middelbaar of hoger onder wijs, is voorbij! Er zijn nu gelijke kansen voor iedereen, maar die kansen worden niet altijd benut. Het onderzoek heeft voorts uitgewe zen, dat 43 van 100 studenten uit de beter gesitueerde klasse komen, 47 pro cent uit de middenklasse en slechts 10 procent uit de laagst gesalarieerde be volkingsklasse! Van de 100 L.T.S.-leer- lingen komen er slechts 3 uit de klasse met de hogere inkomens, 37 procent uit de middenklasse, terwijl 60 procent uit de laagste bevolkingsklasse - naar het inkomen gerekend - komen! Daar zijn vele factoren voor aan te wijzen die er invloed op hebben: de instelling van de ouders zelf, de invloed van ie gezins- omstanigheden en het leefklimaat van omgeving of buurt waar men woont. Ook de invloed van de leerkrachten op de leerlingen is van grote betekenis. Natuurlijk is er ook veel persoonlijks bij de leerlingen zélf. De geestelijke ontwikkeling spreekt ook in belangrijke mate mee. Het denkpatroon van „de laagste groep" is anders, de taalbeheer sing beperkter. Het gevolg daarvan is een te kleine woordenschat en daardoor een slechter begrijpen. Als oorzaken wees spreker aan: te kleine huizen met onvoldoende studeergelegenheid, geen ruimte voor het opgroeiend kind. Kin deren uit gezinnen van vele werkers zijn taalarm, omdat er te we'nig gele zen of voorgelezen wordt. De heer Steenoven wees erop, dat de leerpresta tie grotendeels afhankelijk is van de taalontwikkeling, terwijl juist taalont- Bridgeclub LEIDEN De uitslag van de paren competitie van de 3e en 4e ronde groep zwart en 5e en 6e ronde groep rood luidt: Groep Zwart (3e en 4e ronde): 1. Heren Van Kersbergen—Buijs 112 pnt.; 2. Heren SchilthuizenBelt 110 pnt.; 3. Dames KlarenboschHilligehekken 101 pnt.; 4. Heren TjalkensWakka 97 pnt.; 5. Heren PlanjeDe Jong 96 pnt. Groep Rood (5e en 6e ronde): 1. Heer en mevrouw Prenen 155 pnt.; 2. Hern De Haas—Altink 146 pnt.; 3. Heren StarreKluijters 145 pnt-; 4. Mevrouw RoordaHeer Roorda 128 pnt.; 5. Heer Lakomy 127 pnt. wikkeling en taaibekwaamheid het ver mogen schept, zich schriftelijk en mon deling uit te drukken. Een drukke dis cussie volgde op dit belangrijke onder is op de Sterrewacht belast met fotografie en film. Bij gelegenheid van zijn jubileum werd hem giste ren een receptie Professor H. C., van der Hulst sprak daar zijn' waardering uit voor het op bouwende Werk, dat de heer Kleibrink voor de sterrenkunde heeft gedaan. Hij maakte onder andere een film van de bouw van de radiotelescoop bij Dwin- gelo. De film werd zon succes, dat de tekst op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken in het Engels werd vertaald. Namens het» personeel bood prof. Van der Hulst de jubilaris een boormachine aan. De heer W. F. H. Ver ver sprak namens de curatoren. Hij bood een envelop met inhoud aan. De receptie werd ook bezocht door oud-burgemeester G. C. van der Willigen. De directie van de N.V. Nederlandse Bouwmachine-Maatschappij Zwaans zal op vrijdag haar nieuwe hoofdkantoor en centrale vestiging te Alphen aan de Rijn, Hoorn 75, officieel in gebruik te Zonder bier de cel in DEN HAAG-BODEGRAVEN Het as niet alleen dat 'n 36-jarige losarbei- der uit Bodegraven 'n plezierige avond wilde hebben, kennelijk bezat hij er ook voldoende dorst voor. Maar het geld die dorst te lessen ontbrak, zoals de officier van justitie bij de Haagse poli tierechter moest vaststellen. Want verdachte had zich schuldig ge maakt aan diefstal van niet minder dan kratten bier. Daar zal ook wel wat de verkoop bij zijn geweest, zo mocht worden verondersteld. Verdachte liet bij de rechter verstek gaan. „Hij vindt dat zeker de moeite niet waard", opperde de officier, die een ande re mening daaromtrent op na bleek te houden. Het kon in dit geval niet zon der gevangenisstraf aflopen en de eis luidde een week gevangenisstraf. De rechter volstond met opleggen van vier dagen gevangenisstraf, hetgeen kan betekenen, dat gedurende twee weekeinden verdachte in de cel het zonder bier zal moeten stellen. ALPHEN Een brandje in het nieuwe clubhuis van Tempo en AVV heeft zo veel schade aangericht, dat de opening, die zaterdag was gepland niet door kan Naar alle waarschijnlijkheid heeft het brandje in het weekend gewoed. Toen enkele leden de werkzaamheden na het weekeinde wilden hervatten troffen zij een grote brandlpek in het plafond boven de oliekachel aan. Ook een gedeelte van de bedrading en een gedeelte van de spantbalken waren nagenoeg wegge brand. De muren, die juist geverfd wa ren, zagen zwart van de rook. Het is on begrijpelijk hoe de brand is ontstaan. De schoorsteen was juist schoongemaakt en de kachel brandde slechts o peen laag pitje. Amerikaans volkszangtrio uit elkaar Na tien jaar gezamenlijk en suc cesvol optreden gaat het Amerikaan se volkszangtrio „Peter, Paul en Mary" uit elkaar. De drie artiesten, Mary Travers, Peter Tarrow en Paul Stookey, zullen hun zangcarrière af zonderlijk voortzetten. „Samen Sterk 25 jaar HAZERSWOUDE Bur- ook diverse geschenken in ge fysieke sport nu. Spe- gemeester J. ten Heuvel- natura of onder couvert, ciale aandacht besteedd hof, wethouder P. A. Th. Het bestuur van de Leid- voorzitter Dorsman aan v.d. Werf van sportzaken se Districts Dam Bond de vele verdiensten die d. en vele vertegenwoordi- was op deze bijeenkomst lieer P Vertegaal (T) heef gers van de Hazerswoudse vertegenwoordigd door gehad voor de verenigin. sportwereld en van dam- voorzitter G. van Winkel „Samen Sterk", verenigingen uit de om- en door secretaris A. v.d. geving gaven gisteravond Putten. Vrijdagavond gaan de le- acte de présence in de Een aardige attentie van van „Samen Sterk damzaal van de vereni- de vereniging „Samen hun liefhebberij beoefe- ging „Samen Sterk", Sterk" was, dat iedere re- nen tijdens een gongwed- waarvan het bestuur ter ceptieganger werd verrast strijd in het damlokaal gelegenheid van het 25- met een ejttra-uitgave Zaterdagavond, om acht iarig bestaan recipieër- van het clubblad, waar- uur, is er een speciale de. van de heren J. Fase en feestavond voor leden en Voorzitter L. Dorsman, J./Olierook tekenden voor hun echtgenoten, respec- secretaris J. Fase, pen- de samenstelling Voorz. L. tievelijk verloofden. Dan ningmeester H. van Wijk Dorsman stelt hierin on- zal tevens een filmpje en bestuurslid H. de der meer, dat het niet worden vertoond, waarin Groot mochten niet alleen denkbeeldig is, dat de beelden zijn te zien van vele persoonlijke geluk- denksporten over 25 jaar „Samen Sterk" in zaa! wensen en telegrammen een zelfde populariteit Vreeburg en van de bouv in ontvangst nemen, maar zullen genieten als meni- van het clublokaal. Laddercompetitie LEIDERDORP De Leidei dorpse Bridge club is afgelopen week begonnen met een laddercompctltle. De uitslag van de eerste ronde is als volgt: NOORDWIJK Burgemeester Bon- nikc deelde de Noordwijkse gemeente raad gisteren mee, dat Gedeputeerde Staten gunstig hadden beschikt over een verzoek van het gemeentebestuur om het fietspad door de Noordduinen te verbieden voor bromfietsen. Het betreft hier in officiële bewoor- Kommer 187, 3 Slegtenhorsi—Weldeman 175, 4 Echtpaar Bloemen 171, 5 Echtpaar Van Bossum 168, 6 Echtpaar Hollander 165, 7 Veldhuyzen-Van Vliet 151, dames De Haas- 2 Echtpaa" Raap 176?" B lans ja ar—Pul 173. 4 Van Schendel-heer Stokhuyzen 168, *6 Echt paar Veeren 161, 7 De Koning-Van^ Zonne- mer 1, lopende van de Bosweg in Noordwijk aan Zee tot de aansluiting op het fietspad langs de nieuwe Duin weg-Randweg, alsmede de zijtak naar het fietspad langs laatstgenoemde we- Bromfietsers, die vanuit Noordwijk richting Langeveld willen gaan, dienen voortaan gebruik te mnken van het nieuw aangelegde fietspad, gelegen langs de Duinweg en de Randweg. De Noordduinen zijn nu van bromfietsen Groep Groen: NZ: 1 Echtpaar Verduin 205 punten, 2 echtpaar Middelburg 194, 3 dames Bos-Van der Bijl 184, 4 mevr. Hanson-heer Schölvinck 175, 5 echtpaar Bezemer 164, 6 dames Kengen-Van Wel 146, 7 Hoogervorst- Van der VUet 144, 8. Van Berge Henegou- OW: 1. Mevrouw Schutte-heer Jans 205 punten, 2 dames Van Gelder-De Jong 190. 3 Eichhorn—De Jong 187, 4 en 5 echtpaar Zwa- Krutsr?61?n7 echtpaar Van ^der'Pool 146, 3 Groen Zwart: NZ: 12 Echtpaar Van Klave ren en echtpaar Wessels 196 punten, 3 Vereniging voor Vogelbescherming ple zier zal doen. Getuigt het niet van inconsequentie als men de auto's gaat binnenhalen; per slot van rekening komt er een parkeerterrein in de Noordduinen. Kins-Rebel 161, 7 echtpaar Danz 139, 8 De OW: 1. Thijssen-De Winter 193 punten, 2 Van der Bijl-Sijpesteyn 188, 3 De Jong-Van den Kommer 137. 4 Mevrouw en heer H. de Vrind 175, 5 echtpaar Den Hartog 156, 6 echtpaar Tljssen 152, 7 dames Jans-Van Zonneveld 151, 8 Bos-Van Leeuwen 142. NOORDWIJK Terwijl de Noord- wijkse gemeenteraad de fondsen four neert voor de verlichting van het stukje weg tussen de Jan Zwanenbrug en het kruispunt van de Rijnsburgerweg en de provinciale weg, is men al diuk bezig aan de oprichting van de lantaarnpalen voor het één na laatste stukje donkere weg in de verbinding Noordwijk - Kat- Men is inmiddels gevorderd tot de fritesfabriek van Broekhuizen. De ge meente verwacht binnen niet al te lan ge tijd aansluiting te verkrijgen op het stuk dat reeds voor verlichting gereed De verlichting op het eerder genoem de stukje (Jan Zwanenbrug - kruis punt) zal worden verzorgd door een veertiental lichtmasten, waarvoor een bedrag van f 15.000,— is uitgetrokken. Een en ander zal een tijdelijke oplos sing zijn, aangezien ter plaatse grote reconstructies van de wegen zijn ge- BOSKOOP. Onder het toe ziend oog van het college van B. en W. van Boskoop, het dage lijks bestuur van het waterleiding bedrijf „De Rijnstreek" en enkele ambtenaren van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening heeft burgemeester Van Dedem als tweede voorzitter van genoemd bedrijf, gistermorgen een gedenk steen gemetseld in de muur van het pompstation. Nadat het gezelschap in ,,'t Vijfde Wiel" van hotel Neuf enigszins was bekomen van deze toch wel enigszins frisse ge beurtenis gaf burgemeester Van Dedem een kort overzicht van de werkzaam heden die door het bedrijf in het nu vijfjarig bestaan waren verricht om een goede drinkwatervoorziening te waar borgen. Een zeer belangrijk besluit was om water te gaan inkopen van Gouda. Hiervoor moest een transportleiding worden gelegd van Gouda naar Wad- dinxveen met daaraan verbonden het leggen van een duiker onder de Gouwe. Aangezien de capaciteit van de water toren in Boskoop niet meer voldoende was, moest een reinwaterkelder met pompstation worden gebo »wd. Uit een en ander blijkt, dat „De Rijnstreek" veel in het werk stelt om de „klanten" van goed drinkwater te voorzien onder vol doende druk. Voorzitter Smolders gaf een overzicht van hetgeen door het bedrijf is gedaan. Dat dit nodig was blijkt wel uit het feit, dat het aantal aansluitingen is gestegen van 16.250 tot 25.000. Er zal nog meer moeten worden gedaan, want het bedrijf blijft ernaar streven om het gehele ge bied van „zacht" water te voorzien. Een andere zorg is weer de levering van water aan Heinekens Bierbrouwerijen waarvan een vestiging komt in Zoeter- woude. Dat zal in de toekomst circa 8 a 9 miljoen mS worden. Ook hiervoor zullen maatregelen moeten worden ge troffen. De heer Bleeker, hoofd technische dienst van het Rijksinstituut /oor Drink watervoorziening, sprak woorden van waardering en noemde terloops de prijs van boringen in 1933, die wel „iets" ver- De bouw van de Boskoopse „reinwaterkelder" vordert al. Bur gemeester Van Dedem legde gis teren de eerste steen. schilt met de prijzen va het ogenblik. Uit alles blijkt dat het steeds moeilijker en kostbaarder wordt om zuiver drink water te krijgen. Reden waarom men daar dan ook wel zuinig mee mag zijn. DONDERDAG teeg. Hooglandsekerksteeg, at. Lage Werfsteeg Volderspracht, Noord- Moutmai Houtmarkt tot Volmolengracht. Zuid Rundersteeg, :g. Clarasteeg, Ou- :t tot Mare), Oude BUURT 23 re), Stille Rijn Apothekersdljk, Schapen- Beestenmarkt. Kort Galgewater'kMor Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, nenvestgracht, 2e Blnnenvesteraoh Aagtenstraat, gel Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), kerklcoorsteeg, Dolhuissteeg.' Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeclllsstraat, Lange en Korte straaftSleeUi Korte en Lange Agnleten- Vestw'al, 3e Binrenvestgracht, Relnevest- steeg, Langegracht, Vredehof, Noorder- Hoge Rijndijk, (van Rijnvreugd), Utrechtse traat, Leede- ide, Kasteel- asstraat, Mer- Llngestraat, Meijet Colen- •eg Rijndijk; Roomburgerl; Vollenhovenplein), Rijndijk t aat, Kanaalstraat. Cosljnstraat, Hartmanstraat, n, Hoge Rijndijk (van Utr! elmlnabrug), Utrechtse Jaag- brug tot Wllhelmlnabrug),

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3