fozidóeSoti^o/iit Naast ombudsman telehulpdiens voor kijkers met problemen antenne studio Sport Returns Ajax en PSV weer op het scherm Kort geding rond NRTS Televizierring voor Willeke Een warnet KRO en Res.-Orkest eens over uitzending RADIO VANAVOND Weer popfestival wight RADIO MORGEN Terug naar nul PAGINA 2LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 MAART 19. S Weinig uitzicht voor Europa AOK al heeft de Franse regering afge- lopen jaar wel een paar concessies gedaan, Parijs blijft hindernis na hinder nis opwerpen tegen een snel toetreden van Engeland tot de Euromarkt. Deze week heeft een vergadering van de Euro pese ministerraad weer als enig resul taat opgeleverd dat (volgens een rake opmerking van minister Luns) de Engel se delegatie alleen maar meegedeeld kan worden dat er nog niets mee te delen valt. In redelijkheid moeten we natuurlijk vermelden, dat niet alleen de Franse regering goed op haar eigen belangen en op druk van haar achterban let. Op hun tijd liggen Westduitse, Italiaanse, Neder landse en andere Benuluxministers wel eens dwars. Ook de Britten zelf handelen niet als politieke filantropen die voor het welzijn van de Westeuropese burgerij elk offer willen brengen. Vóór, niet naast jyiAAR in Parijs zelf is het grote strui- kelblok dat zichtbaar of onzicht baar steeds zijn gewicht op domine rende mannen doet voelen: de eigen poli tieke visie van Franse autoriteiten op de eigen rol van Frankrijk in Europa; een visie die Frankrijk liever vóór dan naast andere Westeuropese landen ziet staan, maar erachter wanneer het aankomt op het brengen van offers. Er knallen in de EEG geen schoten en het gevaar ontbreekt, dat er bloed gaat vloeien. Maar soms doet de Europese situatie denken aan de toestand in het Midden-Oosten: iedereen voelt dat er een actief akkoord in plaats van een passieve status quo moet komen. Maar het kost de grootste moeite om het hoge woord eruit te brengen. Chantage gaat door AL een paar maal is gebeurd wat we als vrees hebben uitgesproken toen met een zekere sympathie gereageerd werd op ontvoeringen, vliegtuigkaping en berovingen met een politiek doel. De onderwereld heeft ontdekt hoe door het koppelen van personen aan geld met suc ces chantage kan worden gepleegd. Eerste vraag ook door Nederlandse politieke autoriteiten gesteld is. hoe lang duurt het nog vóór een betere be- veil inging van grote geldvoorraden en wardevolle transporten de ratten wat minder gemakkelijk bij het spek brengt? Tweede vraag luidtwanneer worden wetboek en rechtspraak aangepast aan de epidemie die in beschaafde landen door onbeschaafde praktijken het leven in ge vaar brengt van mensen die de onterende rol van gijzelaar of ruilobject van de mis daad moeten worden Deze generatie maakt soms merkwaar dige gedachtenkronkels: we stellen histo rische figuren aan de kaak die een paar eeuwen tërug gewerkt hebben met mid delen, die strijden met het karakter van de rechten-van-de-mens. En tegelijkertijd stellen we ons soepel op tegen praktijken, die óf zelf misdaad zijn óf bevorderen dat er een klimaat ontstaat waarin de misdaad voor het grijpen ligt. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS zal volgende week woensdag 24 maart de return- wedstrijden van Ajax en PSV om de cups rechtstreeks op de televisie uitzenden. De voetballiefhebbers kunnen dan drie uur genieten van hun lievelingssport. Omdat de wedstrijd VörwartsPSV en CelticsAjax elkaar gedeeltelijk overlappen, zullen beide wedstrijden niet rechtstreeks worden uitgezonden. Vörwarts—PSV begint om 19.00 uur en CelticAjax om 20.00 uur. De NOS zal in ieder geval via Nederland I beginnen met VörwartsPSV. Hoe het programma daarna zal worden vastgesteld ls nog niet bekend. De NOS overweegt dit afhankelijk te laten zijn van het wedstrijdverloop. BREDA (ANP) In uitspraak in kort geding heeft de president van de Bredase rechtbank aan de heren A. Forman en J. Ots, oud bestuursleden van de Nederlandse Radio- en Televisiestichting te Hoogerheide, bevolen alle in hun bezit zijnde administratieve be scheiden van de stichting, een schrijfmachine en een kaarten bak, terug te geven aan het be stuur van de stichting, vertegen woordigd door de heer J. Smits te Waalwijk en de heer R Klaessen te Nieuwenhage. Dit moet binnen twee dagen na het van kracht worden van het vonnis gebeuren, op straffe van een dwangsom van 500 gulden per dag. Aan gedaagden is het verder ver boden om nog contact te onder houden met de deelnemers aan de stichting en zij mogen niets ondernemen, waardoor de belan gen van de Nederlandse Radio- en Televisiestichting kunnen worden geschaad. De heren Forman en Ots waren uit eigen beweging afgetreden als bestuurslid van de stichting en weigerden daarna de administra tieve bescheiden te geven, omdat zij de voorzitter van de stichting niet vertrouwden. De uitspraak houdt in, dat de heer Smits en zijn medebestuurs leden het wettige bestuur vormen van de stichting en de herer For man en Ots zich door hun aftre den volledig buiten spel hebben Het programma „Studio Sport" van de NOS-televisie vanavond om 22.30 uur' vla Ned. I bevat de volgende onderwerpen: voorbeschouwing op het wereldkampioenschap driebanden, dat in Groningen wordt gehouden, de laatste etappe Parijs-Nice, de zaal handbalwedstrijd Nederland-Honga- rije in Haarlem en flitsen van de rugbywedstrijd Engeland-Frankrijk te Sint Helena. JOS VRIJBURG ALS MAN VAN HET EERSTE UUR Springende frisdrankilessen, bejaardentehuizen die niet helemaal functioneren zoals ervan verwacht werd. Problemen die nooit aan de orde zouden zijn gekomen als een van de omroepzuilen niet een ombudsman in dienst zou hebben. Marcel van Dam. Maar ook een ombudsman kan niet alle problemen aan. Een con stante stroom van brieven en telefoontjes, alle met een probleem, kolkt op de omroep af. En niet alleen op de omroep met een „praatpaal". Elke omroep die maar een sociaal probleem durft aansnijden krijgt een lawine van andermans zorgen te verwerken. Er is echter geen omroep die in staat is om zoveel sneeuw ruimers in het veld te brengen dat de lawine effectief behandeld wordt. Hoogstens een enkele St.-Bernards- hond met een vaatje cognac of spuitwater, dit afhan kelijk van de omroep. Daaraan gaat zeer binnenkort een eind komen. Ons staat de oprichting van een „tele-hulpdienst" te wachten, een service voor kijkers en luisteraars die zich tot televisie of radio wenden met „problemen", waarmee deze media geen raad weten. De dienst zal veelal als intermidair tussen ra dio en televisie en de bestaande hulpverleningsinstitutn in Nederland optreden. Hete is voorlopig nog een experi- mnt, dat wordt uitgevoerd door de Nationale Raad voor maatschappelijk welzijn en de Nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid. Aan kijkersproblemen variërend van „waar vind ik een pro-deo-advocaat" tot ernstige crises zal via de „tele- hulpdienst", die een plaats zal krijgen in het Gooi, zoveel mogelijk aandacht worden besteed. Tevens wil de Nationale raad onderzoeken waarom zovelen zich lieven en zoveel gemakkelijker tot de media wenden met hun problemen, dan tot de professionele bureaus. Men start, gezien het experimentele karakter en de beperk te financiële mogelijkheden, vrij klein: Er zullen twee maatschappelijk werkers worden aangetrokken, en een psycholoog met een „flexibele, creatieve inbreng", en teams van deskundigen. Daarnaast administratieve krachten, van wege de zeer vele correspondentie. Van het Ministerie van CRM wordt een belangrijke subsi die verwacht. Voor het resterende bedrag zal men aanklop pen bij het Koningin Juliana Fonds en het Nationale fonds voor geestelijke volksgezondheid. Adviesgroep Op het ogenblik wordt vanuit de nationale raad voor maatschappelijk welzijn een adviesgroep gevormd met zo wel mensen uit de hulpverleners-, onderzoekers-, als kran ten, tijdschriften- en rtv-wereld. In ieder geval zal er worden samengewerkt met de stichting Correlatie en het radiopastoraat van ds. Klamer, terwijl er ook zeker contac ten met de telefonische hulpdiensten zullen zijn. De „lele-hulpdienst" zal onafhankelijk van welke omroep ook werken. Met een van de „werkers" van het eerste uur", Jos Vrijburg, verbonden aan de Nationale Federatie voor Geestelijke volksgezondheid, zijn we eens nagegaan hoe het zit met deze nieuwe service voor luisteraars en kijkers. Is het nu uiteindelijk de bedoeling dat de op te richten tele-hulpdienst ook een eigen programma gaat krijgen met een eigen ombudsman? „Nee, de toevallige combinatie met de ombudsman van de Vara is dat hij het eerste initiatief heeft genomen. En het verschijnsel dat er opvang nodig is voor allerlei program ma's is opvallend. We zouden dus vanuit die tele-hulpdienst voor ieder van die programma's contracten kunnen afslui ten waarbij je overeenkomt voor welk deel van de opvang je verantwoordelijk bent. Maar het is niet de bedoeling een eigen programma te gaan maken. weten dus dat /s en uitzendin- erop zullen Een omstreden punt is natuurlijk in hoeverre je invloed kunt uitoefenen op het programma op grond van je opvangactiviteit. Voorlopig moeten we het er maar op houden dat zowel de progamma's als ook de opvang autonoom zijn en dat we maar fris en vrolijk, als het aan de orde komt met elkaar botsen." U stelt zich dus voor: alle zuilen blijven hun eigen programma uitstralen maar de reacties op die programma's worden niet meer naar de omroepen gestuurd maar naar deze tele-hulpdienst? „Ja, maar dat valt dan ook weer te splitsen. De omroepen zijn natuurlijk ontzettend nieuwsgierig naar hun opvang, vooral waar het gaat over het beleid, hetzij in positieve, hetzij in negatieve zin. Wat de omroepen op het moment niet aankunnen en ik dacht volgens de omroepwet ook niet aan hoeven kunnen is psychische en maatschappelijke problemen, waar ze geen administratief apparaat voor hebben." dat de Exota- „Nou, nee, dit duurt allemaal al veel langer. Ik denk dat de eerste vergaderingen al in februari van het vorig jaar gehouden zijn. En van meet af aan heeft het ministerie van CRM erop gestaan, mee te doen. Terecht want het is een stukje opvang van mensen die we niet bereiken. Kijk naar de ingezonden-stukken-rubrieken van de damesbladen en zo. Daar komen toch ook een heleboel mensen terecht die de drempels van de officiële instellingen te hoog vinden. Het is gewoon een stuk arbeid dat nog van de grond moet komen. Ik kan moeilijk precies zeggen wat voor vragen we precies zullen krijgen, het hangt zo verschrikkelijk veel af van wat je erin stopt." Reacties Heeft u al reacties gehad van omroepen? „Nee, maar ze zijn wel geïnformeerd er het mogelijk is. Het gaat eigenlijk uit v; aanbod van de omroepen. Dat ze dus ni gen brengen waarvan ze hopen dat de i reageren, liggend op het terrein van educatie en ontwikke ling, en dan niet in de Volkshogeschool-zin maar in de emotionele zin. Ik vind dat je voor de opvang ook verant woordelijk bent voor wat je doet." Marcel van Dam heeft toch heel wat losgewrikt. „Ja, dat zeker. Hij heeft nu natuurlijk misschien een wat moeilijke tijd. Het is eigenlijk voor zo'n autoriteit heel prettig dat hij eens op de proef gesteld wordt door die Exota-toestand." Wat gaat uw functie worden in deze tele-hulpdienst? „Geen, ik ben wel erg geïnteresseerd. Maar ik hoop er niet bestuurlijk in gemengd te worden." Het iz eigenlijk de modernste vorm van pastoraat? „Er zit iets in, ja, het is eigenlijk voor de mensen die afvallen, voor de mensen die je niet kunt bereiken. Mij boeit het niet in die mate, tenzij de research er zo goed uit zou komen, dat ik er persoonlijk geweldig naar trek. Ik vind het erg nodig dat het gebeurt. Maar het is voor mij niet veel meer dan uitbreiding van wat we al doen. Ik zou het wel interessant vinden als je van hieruit iets te weten zou komen over voorlichting en zo. Zover ik er tegenaan kijk, zie ik dat er niet inzetten." Moet de tele-hulpdienst rekening en verantwoording afleg gen aan CRM? „Nou, nee, niet meer dan binnen de statuten van deze dienst geformuleerd zal worden." Die statuten zijn er nog niet? „Nee, er zijn wel wat papieren waar helder uiteengezet is van hoe het in elkaar moet zitten, waarschijnlijk zijn die di^elijk genoeg om op te kunijen ^tarten," Zit het gevaar er piet lp dat deze tele-hulpdienst een kapstok gaat worden waaraan de omroepen hun problemen gaan ophangen? „Ja, dat zou zeker kunnen, maar aan de andere kant denk ik dat, net zo goed als een krant service meent te bewijzen via ingezonden brieven, ook de omroepen die serviceverle ning over zullen moeten laten aan de tele-hulpdienst." GERARD CRONé Jos Vrijburg helpt NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: ■.U-Journ^al 19.05 uur: no Eten Haa&. vandaag 19.10 uur: Vrij-uit 19.30 uur: Kenmerk •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Pol. partijen GPV 20.30 uur: Staatsloterij 20.35 uur: Socutera 20.40 uur: Een warnet van intriges, film 22.30 uur: Studio' Sport 22.55 uur: Tootibëërd 23.25 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabelt j eskrant 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Eddy ready go •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Terug tot nul, t.v.-s 21.05 uur: Oh, what a lovely c Britse doc. 21.55 uur: Memorboek •22.05 uur: Journaal 22.10 uur: Onderwij stelevisi e (Van onze correspondent) HILVERSUM De door het gelijk namige weekblad jaarlijks voor een tv-prestatie beschikbaar gestelde Tele vizierring zal ditmaal toevallen aan Willeke Alberti voor haar vertolking van de rol van Marleen in de NCRV- serie De Kleine Waarheid. Tijdens een bijeenkomst in het Am sterdamse ICC-gebouw op zaterdag 3 april zal aan haar dit gouden klei nood worden uitgereikt. Bij deze lezersverkiezing kwam om budsman Marcel van Dam op de tweede plaats, Willem Duys op de derde, Mies Bouwman op de vierde en Willy Walden en Piet Muyselaar op de vijfde plaats. De film van vanavond Engeland op van intriges een zomerse dag KRO en AVRO boden gisteren een voornamelijk informatief avondje. Er waren clichéprogramma's Andy Williams, Paul Vlaanderen en Peyton Place en daarnaast vooral rubrieken die achter bet nieuws aanzaten. Brandpunt deed dat in een „special", die gewijd was aan Portugese deser teurs die, al dan niet clandestien, in ons land verblijven. Er werden barre feiten in onthuld. Er werd ook kritiek geleverd op het vreemdelingenbeleid dat hier wordt gevoerd. Dat laatste vinden we niet helemaal correct. We kunnen ons best voorstel len dat, pakweg een miljoen Portu gezen graag naar ons land wil emi greren. Dat geldt waarschijnlijk ook voor ontelbare Grieken, Tsjecho-Slo- waken, Marokkanen, Turken en wie weet van welke landen nog meer. Toevallig zijn we nogal dichtbevolkt. Als door het vreemdelingenbeleid geen palen en geen perken werden gesteld zouden er in ons goede land geen leef- mogelijkheden overblijven. Het is onzin om van een klein land te eisen dat het de noden van een grote wereld draagt, y"£e\f1*^r^gde:ndla] NEDERLAND I NOS 11.10 uur: Schooltelevisie •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS 19.05 uur: Hoelabaloe 19.32 uur: Met de •20.00 uur: Journaal •20.21 uur: Mission impossible •21.10 uur: Jos Brink-show op •22.00 uur: Liefde op zijn Amerikaans •22.25 uur. Journaal TELEAC 22.30 uur: Bouwen en wonen NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19 05 uur: Den Haag vandaag 19.10 uur: Van gewest tot gewest 19.50 uur: Toeristische tips •20.00 uur: Journaal VPRO 20.21 uur: Berichten uit de samenleving 20.30 uur: Laurel en Hardy 20.55 Thundercap Newi muziex 21.30 uur: Interview prof. Schermerhorn| IKOR 22.20 uur: Zelfmoord •22.50 I Joi'i aal Kunstbezit. Morele Herbewapening: democratie makkelijker verspeeld dan be houden!, lezing. NOS: 19.20 15.000 Pleegge- „Oh what a lovely day" is de titel een kleurenfilm over het gedrag een aantal Engelsen op i vakantiedag. Vanuit een helikopter wordt ironisch neergekeken op deze mensen die hun vrije tijd elk op eigen wijze doorbrengen. Een jong paar heeft een discussie over de ideale vrijetijdsbesteding, een gids klaagt over zijn baantje, een jongetje dat zich te ver in zee heeft gewaagd wordt op het nippertje gered en men ziet een man die zich in een moeilijke positie heeft gemanoeuvreerd bij het beklimmen van een berg. NCRV Ned. II 21.05 uur. De vertoning van „Een warnet van in triges (The Paradine Case) uit 1947 is een aardige tussenstop nu „Master of suspense" Alfred Hitchcock alweer aan een nieuwe thriller begonnen is. Dat wordt zijn 52-ste film. De naam is „Frenzy" en Hitchcock keert voor de opnamen even terug naar Londen waar hij indertijd als jong regisseur startte. Hij kreeg in 1945 zijn kans in Holly wood naam te maken van producer Da vid Selznick (dat was met „Rebecca"). Onder dezelfde producent maakte Hitchcock ook „The Paradine Case", zeker niet zijn beste Hollywoodfilm. maar wel zeer sterk in de uitwerking van de rechtszaak die het eigenlijke gegeven van de film is. Ditmaal is het niet de misdaad zelf die hij ons voor schotelt, maar de eindfaze ervan in de rechtszaal. Mevrouw Paradine wordt er namelijk van verdacht haar blinde echtgenoot, de rijke kolonel Paradine te (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De KRO en het Residentie-Orkest zijn het intussen eens «re- worden over een optreden van dit orkest in een uit zending in Oebele. waar voor zoals we gisteren al meldden plannen beston den. De uitzending zal plaats hebben p zaterdag 15 mei Willem van Ot- terloo zal de directie voe ren over het orkest, dat wordt bijgestaan door het Oebelekoor. De opnamen voor deze uitzending zullen worden gemaakt op zaterdag 1 mei, de dag waarop het Residentie-Orkest het kinderconcert brengt. De KRO komt dan met een kleurenreportagetrain naar het Ned. Congresge bouw. De opnamen van het optreden van het or kest zullen ongeveer tien minuten duren. LONDEN (AFP) Het Britse eiland Wight aal weer het toneel z(jn van een groot popmuziekfestival in de openlucht. Ondanks de financiële strop van 250.000 gulden vorig jaar hebben de organisatoren van deze manifestatie, de gebroeders Ron en Ray Foulk, besloten in augustus weer zo'n spektakel te houden. Vorig jaar werd het festival het derde van dit genre op het eiland bezocht door ruim 500.000 jongeren uit tal van landen. hebben vermoord. In de eerste helft van de film introduceert Hitchcock op de hem bekende manier de hoofdperso nen: vol van die subtiele verdacht makingen waarvan je als kijker niet weet of je ze nu wel of niet serieus moet nemen. De Italiaanse actrice Alida Valli speelt de mooie verdachte, haar advocaat is Gregory Peck en om het aantal topsterren rond te maken is er een prachtige rol van Charles Laugh- ton, die een nogal onsympathieke rech ter speelt. Kritiek was er indertijd vooral op de keuze van Louis Jourdan voor een van de rollen (overigens tegen Hitchcocks wil in de „cast" opgenomen). Verder heeft de producent, die ook het scenario schreef, in „The Paradine Case" nog 'n te grote greep op 't tenie Hitchcock. Alhoewel hij af en toe bril jante staaltjes genuanceerde karakter beschrijving beoefent en tot een over tuigende ontknoping komt, is deze film nooit het beste bewijs van zijn meesterschap geworden. NOS Ned. I 20.40 uur NOS-voorzitter Schüttenhelm uit ziekenhuis Brandpunt had niet genoeg aan één „special" en kwam dus later in een „extra" terug op de Noordierse proble men. Informatie die voor een goed deel samenviel met AVRO's Televizier. dat met een aantal onderwerpen óók al de actualiteit diende. Derhalve een ongelukkig samenvallen. Tussen alle actualiteiten door zagen we een stukje van AVRO's „Muziek is troef', te weten de kegelkwis met Enny de Leeuwe en Lex Goudsmit. Dat leverde, met name van de kant van voornoemde Enny, een staaltje van improvisatievermogen op dat we rustig van een klein t.v.-hoogtepunt durven spreken. Het was verademend om te zien in het kader vai. alle problemen die de buis ons verder voorschotelde. oensdagavondmuzlek magazine van de Katholieke Volkspartij. 18.3 19.35 <S) Tangorumba-orkest ei Het Oproep Kraalt: rebelse liedjes. 5 Stereo-Pop. 22.30 Nieuws. 22.38 MeÉ gen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 (S) Cameristlca Italians (opn): moderne i en De Zeven Kunsten. 23.45 Nieuws.' HILVERSUM I (gr). (7.30 Nieuws: 7.32-7.41 correspondent) HILVERSUM. De voorzitter van de NOS, de heer E. A. Schüttenhelm, zal nog deze week geheel hersteld het ziekenhuis verlaten. Aansluitend zal hij nog enige weken vakantie nemen. De heer Schüttenhelm werd op 26 fe bruari jL in het Majellaziekenhuis te Bussum opgenomen wegens overwerkt heid. Tijdens zijn verblijf in het zieken huis heeft de NOS-voorzitter vele blijken van belangstelling ondervonden. Vanavond zendt de NCRV een na- sychronisatie uit van de Franse film „Compte a rebours"- De Nederlandse titel is „Terug naar nul". Het is het verhaal van een man die na een ongeluk verschijnselen van vervol gingswaanzin gaat vertonen. Hij denkt namelijk dat hij uit jaloezie zijn vrouw en een vriend heeft ge dood. De Nederlandse tekst wordt ge sproken door René Lobo en Margreet Heemskerk. NCRV Ned. II 20.21 uur. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten; 12.58 Rebus). 14.00 Bij de tijd: actuele informatie over ontwikke lingen In de samenleving. 14.20 (S) Lichte j> ramofoonmuztek. 14.30 Country and wes tern rubriek. 15.00 Gereformeerde middag- dienst. NOS: 15.30 Meer over minder: de nde minderheid. (16. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) 8.01 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 (S) Dag me een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Cello er s.) 11.30 Rondom 12: iodern platteland. 12.35 5®) rieuws. 13.11 Radiojour. 1 13.30 (S) Scala: ontmoetingen ^jnetj klassieke .muziek, klassieke en moderne piano: klassieke i gevarieerd prograi and der muzen, 17.30 O: jongertf.' t». Mededelingen. V 16.: ""3 :h BELGIë 324 n termezzo. 12.15 SaUrlsch Buitenlands persoveri en schouwburgprocrarr.' k. 14.00 Nieuws. 14.03 Sc euws.) 15.25 Lichte ir oudere luisteraars. IUII

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2