Ceidae Sou/ta/rti Maar liefst 28 politieke groeperingen doen mee aan Kamerverkiezingen BELEGGINGSFONDS S.I.F. IN LIQUIDATIE GROOTSTE AANTAL VAN NA DE OORLOG Premier Golda Meir doorstaat met glans felle oppositie in parlement Slippende bus rijdt twee Italiaanse vrouwen dood Totaal vijf bejaarden- partijen Polio slaat weer toe in Staphorst Vijfling Schoot voor zakkenrollers gesloten Koningin liet zich fouilleren DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.309 WOENSDAG 17 MAART 1971 papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N-V Leiden Directeur: drs- J. H. M. Brader Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H- P. M. Heruer. Advertenties (excl. B T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week f l 41 maand f6,05, kwartaal f 18.10, jaar ƒ70,30. Per post: per cwartaal 21,70, per jaar 84.70- T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 20.40 uur Een warnet van intriges, film; 22.30 uur Studio Sport; 22.55 uur Toonbeeld. Nederland II: 19-05 uur Eddy ready go: 20.21 uur Terug tot nul, t.v.-spel; 21.55 uur Memorboek. TIJDELIJK REGEN Half tot zwaar bewolkt met morgen overdag tijdelijk regen. Matige, later krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperatuur omstreeks 3, maxima ongeveer 9 graden. (Van één 'erslaggevers) I DELFT Twee in Nederland wo nende Italiaanse vrouwen zijn gister middag in Delft om het leven geko men, toen zü meegesleurd werden door een slippende autobus van de streekvervoermaatschappU West Ne derland. Het ongeval gebeurde rond half vier op kruising provincialo wer 15Van Foreestweg. De vrou wen stonden bij een voetgangersover- iteekplaats te wachten. De autobus die zes personeelsleden van de maatschappij vervoerde, na derde met een snelheid van naar schatting 60 km per uur over de pro- vincialeweg. Doordat een voor hem rijdende bestelauto op de kruising be gon te remmen moest de chauffeur, de 52-jarige H. de la V. uit Den Haag. naar links uitwijken. Toen hij zag dat een achterop komende personenauto zeer dicht genaderd was. begon ook hij zeer krachtig te remmen. Op dat moment raakte de bus in een slip op het door de regen en hagel glad ge worden wegdek. De bus raakte een verkeerspaal, reed de vrouwen aan en botste vervolgens tegen een lan taarnpaal. De bus sleurde dit alles iver een afstand van 15 meter mee. )e 25-jarige Angela Lamotlina-Fa- 'ata, die onder de bus terechtkwam was op slag dood. haar 20-iarige schoonzuster Carmelia Favata-Schil- lacy die in verwachting was, overleed later in het Sint Hippolytus Ziekenhuis te Delft. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 28 april zullen 28 politieke groeperingen deelnemen. Dat is een na-oorlogs record. In 1967 deden nog 23 groeperingen aan de verkiezingen mee. Het absolute record, wat het aantal ingediende lijsten betreft, werd gevestigd in 1933, toen de kiezers een keuze konden maken uit niet minder dan 54 lijsten. Van het huidige aantal van 28 groeperingen hebben er 22 kandidatenlijsten ingediend in alle achttien kieskringen. De overigen deden dat in slechts één of enkele. (Van onze correspondent) JERUZALEM In het Israëlische parlement is het hsteren tot bewogen debatten gekomen tussen voor- tegenstanders van grensconcessies aan Egypte. Aanleiding tot het debat was het vraaggesprek dat tavrouw Meir vorige week aan het Engelse dagblad Times gaf. De allang broeiende verschillen van me ning tussen de „minimalisten" en „maximalisten" kwamen gisteren voor het eerst sedert lang weer tot ontploffing. Mevrouw Meir bleef darfrbjj met haar collega's stevig in het zadel aan de kant van een overwegende meerderheid van minimalisten. Twee maal verwierp het parlement een motie van wan trouwen tegen mevrouw Meir. levige discussies deden zich niet alleen in de volks vertegenwoordiging voor. maar ook op- de straten op grote schaal gedemonstreerd werd. Hier be- rustte de meerderheid niet bij de maximalisten, ook niet bij de minimalisten maar bij een derde groep, die van de jeugdige Duiven. Deze groep van jongeren is van mening dat mev:ouw Meir in haar territoriale ideeën nog veel te ver gaat. De hele reactie op het interview in de Times vorige week is de bekende emotionele explosie die volgt wanneer een allang gevestigde leerstelling op een nieuwe wijze samengevat wordt. Wat mevrouw Meir vorige week in de Times zei, bevatte immers niet veel nieuws. De territoriale opvattingen die zij in de Times naar voren bracht verschilden in niets van die waarmee haar regerende socialistische partij ln 1969 de verkiezingen won. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Rogers, is van mening dat er een zeer gevaarlijke situatie zal ontstaan als er niet spoedig een regeling voor het Midden-Oosten tot stand komt. „Amerika is bereid", zei hij, „met Engeland, Frank rijk Rusland en andere landen een VN-vredesmacht voor het Midden-Oosten te vormen. Zo'n leger zou de door Israël en Egypte overeengekomen grenzen en de vrede in het algemeen garanderen". Het klimaat is volgens hem nog nooit go goed ge weest voor het bereiken van overeenstemming. Wat de grenzen betreft is Amerika van oordeel, dat de grenzen die voor de oorlog van 1967 tussen Israël en Egypte bestonden, in grote trekken moeten wor den gehandhaafd. Over enkele kleine wijzigingen zou door partijen moeten worden onderhandeld. De wijzi gingen zouden niet mogen worden opgelegd. Een regeling die Israël geen veiligheid verschaft, is ook voor Amerika onaanvaardbaar. Voor de vergroting van Israëls veiligheid is het niet heslist nodig dat het er land bij krijgt, aldus Rogers. Goede internatio nale garanties zijn voldoende. ln het gehele land doen aan de j verkiezingen mee: KVP. PvdA, VVD. ARP. CHU. D 66, CPN, PSP. PPR, SGP. DS '70, GPV, Boerenpartij, Binding Rechts: deze partijen zijn thans in de Tweede Kamer vertegenwoordigd en verder de Bejaarden- en Arbeiderspartij, Kabouters. Nederlands Appèl. Nieuwe Roomse Partij. Lijst Van Velsen Democraten 2000, Partij voor de gewone man, Nederlandse Middenstands Partij en Algemene Bejaardenpartij Nederland. De Stichting Gedupeerde Groepen 18-! tot en met 65+ doet mee in negen kieskringen, waaronder Den Haag, Leiden. Dordrecht, Rotterdam. De Landelijke Partijen Bejaarden in de vier kieskringen Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Haarlem. De Bejaardenpartij 65+ in de vier kieskringen Den Haag, Dordrecht. Rotterdam en Amsterdam. De Bejaardenpartij Algemeen Belang doet alleen mee in Amsterdam en Haarlem. De Partij van het Recht in Amsterdam en Rotterdam. En tenslotte de Positief Sociaal-Democraten alleen in Rotterdam. Maar liefst vijf groeperingen dingen om de gunst van de bejaarden. De kieskring Amsterdam telt de meeste (27) kandidatenlijst, Den Haag 25, Leiden 23 en Dordrecht 23. De komende dagen wordt door de hoofdstembureaus beslist over de geldigheid van de ingediende lijsten en de daarop voorkomende kandidaten. Daartegen kan eventueel in beroep worden gegaan. Dan gaan de lijsten naar 't centraal stembureau, dat de definitieve, verslaggeefsters) STAPHORST In Staphorst zijn teren weer gevallen van oplio gecon- iteerd. Het totaal is nu opgelopen tot gevallen. Afgelopen zondag is een dertienjarig meisje waarschijnlijk als lg van deze ziekte gestorven. Mier is het aantal sterfgevallen gestegen drie. Gisteren werden onder grote igstelling twee slachtoffers begra- Tweede-Kamerlid Van Dijk heeft in schriftelijke vragen aan de latssecretaris van Volksgezondheid vraagd of hij zich ervan bewust is t er in en om Staphorst en Meppel ote ongerustheid bestaat. Voorts vroeg I de staatssecretaris of deze de vacci- ■Ne met een suikerklontje voldoende itte. Niok het Tweede-Kamerlid Lamberts - vdA) heeft de staatssecretaris schrif- Sljke vragen over de polio in Stap- iOrst gesteld. Hij wil van de bewinds- ian weten welke maatregelen deze "kt te nemen ten einde de inentings- faad voor allerlei besmettelijke ziek- veilig te stallen, in die gemeente, ar die graad onvoldoende is. Het ^erlid meent dat een polio-epedemie tóls die nu in Staphorst heerst, ook aantal andere gemeenten be- eigt. -os ANGELES (AP) In een zie- ^uis in Los Angeles is een vij fling «ren. Een van de kinderen, een jon- )e> kwam levenloos ter wereld. De 1 andere te vroeg geboren kinderen, fn meisjes, zijn in couveuses ge- "•t- Hun gewichten variëren van 'ot 900 gram. Hun toestand werd d genoemd. CAIRO (DPA) Een school voor zakkenrollers in Cairo is gisteren kort na de opening, gesloten. De „directrice" van het instituut, die in vakkringen als Sayeda el Boelakia grote bekendheid genoot, heeft meer dan dertig jaar in gevangenissen doorgebracht. De school was gevestigd in een bouwvallig huis in een voorstad van Cairo. De opleiding zou twee maanden duren. De leerlingen zouden provisie van hun dagelijkse buit krijgen. Tot de staf behoorde ook een secretaris, die onder meer prijzen voor uitmuntende leerlingen moest uitreiken. Een rechercheur die zich als leerling had ingeschreven, luidde de doodsklok over deze vakschool. Sovjetarts vecht zich tot in VS-ambassade MOSKOU (Reuter) De Amerikaan se ambassade in Moskou heeft bij het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het optreden van de politie, die kort tevoren een Russische arts, diens vrouw en kinderen de toegang tot de ambassade versperde toen zij daar inlichtingen wilden vra gen over emigratie naar de Verenigde Staten. Het incident deed zich voor toen de arts, de 43-jarige Wassili Nikitenkov met zijn gezin (vrouw en twee dochter tjes) het ambassadegebouw wilde bin nengaan. Zij werden door politieagen ten tegengehouden en teruggeduwd. Ni kitenkov klemde zich aan het hek vast en schreeuwde om hulp. Personeel van de ambassade snelde toe en toen ont stond een trekken en duwen aan de arts, waaraan tenslotte een einde kwam toen het personeel het hek achter hem wist le sluiten. Op de ambassade vulde Nikitenkov de vereiste formulieren voor een immigratieverzoek in, waarna hij ongehinderd door de politie het gebouw verliet. Hij zou woensdag bij de Russi sche autoriteiten een uitreisvisum aan vragen. nummering van de lijsten bepaalt. De partij, die thans in de Tweede Kamer de meeste Kamerleden heeft, komt in aanmerking voor nummer één; bij een gelijk aantal wordt geloot. De overige worden toegewezen. SCHIPHOL (ANP) Voor zü gistermiddag per KLM-lyntoe- stel van Schiphol naar Montreal vertrok, heeft koningin Juliana zich op haar eigen uitdrukke- lüke verzoek laten fouilleren door een der dames van de bewa kingsdienst. „Alle passagiers worden gecon troleerd. waarom ik dan niet?" zo zei ze. Ook de directrice van het kabinet der koningin, mej. mr. F. M. de Graaff, die de vor stin op haar bezoek aan Canad3 vergezelt onderwierp zich aan dc gebruikelijke fouillering. Bovendien werd de handbagage van de koningin en mej. De Graaff op hun inhoud onder- De koningin was enkele uren eerder, samen met mr. P. van Vollenhoven, op paleis Soestdijk teruggekeerd van de wintersport vakantie in het Oostenrijkse Lech Zij maakt de reis naar Canada om een bezoek van ongeveer een week aan prinses Christina te brengen. Liz Taylor en Richard Burton in Amsterdam SCHIPHOL (ANP). Een geheel in het zwart geklede Elisabeth Taylor is gistermiddag met haar echtgenoot Richard Burton cn haar zestienjarige zoon (van vroegere echtgenoot Michael Wilding) uit Genève op Schiphol aan gekomen. Het echtpaar bevond zich op doorreis naar Los Angeles en zou slechts één nacht in het Amstelhotel te Amsterdam logeren voor het van middag per Ijjntoestel van de Luft hansa doorvloog naar Amerika. Richard Burton Minister drMarga Klompé is vanmorgen weer voor halve dagen aan haar ministeriële werkzaamheden begonnen. Ze moet na haar fatale val, waarbij zij haar heup brak, nog wel enige tijd in een rolstoel zitten. Zij werd vanmorgen door de secretaris-generaal mr. J. van Viegen het mtmsterie binnengeduwd. Kleine spaarders en beleggers gedupeerd AMSTERAM (ANP) Het Selected International Fuik Holland NV zal worden geliquideerd. Een groot aantal kleine spaarders en beleggers is hierdoor ernstige gedu peerd. De directeur van het SIF. de heer P. O. C. Vosveld. die wegens invaliditeit de zaken van de maatschappij cn haar geaffilieerde ondernemingen niet kan waarnemen heeft belastingconsulent mr. J. Kraayenhof cn de advocaat mr. J. I. Maarsen nit Amsterdam verzocht de liquidatie voor te bereiden. De afdeling zwendel en oplichting van de Amsterdamse centrale recherche onderzoekt.V-ui het SIF zich mogelijk schuldig heeft gemaakt aan fraude, waardoor een groot aantal spaarders/beleggers zou zijn gedupeerd. „De situatie die werd aangetroffen wijst voorshands op ernstige verliezen op de beleggingen, deels tengevolge van de algemeen te signaleren baisse op de diverse beurzen, leels tengevolge van verkeerde adviezen van Amerikaanse jeleggingsexperts, al. ook .wegens misbruik van vertrouwen loor acquisiteurs". Dit deelt mr. Maarsen mede in een brief aan de belanghebbenden. Hij en de belastingconsulent voegen er aan toe dat uiteraard geen stappen zullen worden nagelaten om verhaal te krijgen waar het mogelijk is. .Als van alle belangehbbenden een opgave is ontvangen met de nummers van hun deelnemingsbewijzen en de door hen betaalde koopsommen zal een geraamde taxatie worden gegeven van de waarde yan hun stukken en kunnen liquiditeitsvoorslellen worden gedaan. Hippe zoon fylichael. De reis uit Genève werd gemaakt in een particuliere z.g. executive jet met Italiaanse registratie, een comfortabel vliegtuigje, voorzien van twee brul lende Rolls Royce-straalmotoren. Wat slechts voor de allergrootsten ter wereld is weggelegd, viel deze middag de Burtons ten deel: het vliegtuig werd geparkeerd op het bufferplatform, waar drie lange Ame rikaanse auto's gereed stonden, zodat de beroemde reizigers niet door de aviobrug en de pieren behoefden te wandelen, doch linea recta per auto naar het Amstelhotel konden worden gereden. In de tweede auto stapte de secretaris van de beide filmsterren en de in een opgelapte spijkerbroek gehulde hippe zoon van Liz nestelde zich helemaal alleen en ietwat verloren op de achterbank van de derde wagen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1