diocesane raad moet het Vertrouwen terugwinnen Diocesane Raad -vil „aan het werk CHU-jonger en niet alleen verontrust Drs. P. G. J. van der Geest Conflicten niet primair Steun van belangrijke partij AAN ONZE ADVERTEERDERS Woonwagengezin vecht met sympathisanten tegen stappen van gemeente Schaesberg [NSDAG 16 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ITOMPWIJK De nieuwe voorzitter van de Diocesane Pastorale Raad, e pas 29 jaar geworden drs. P. G. J- van der Geest uit Stompwijk, staat ■oor een enorm zware taak. Na de moeilijkheden die er gerezen zijn rond benoeming van dr. A. Simonis tot bisschop van Rotterdam zal hij ezamen met het nieuwe dagelijkse bestuur het gesprek tussen de bisschop [oewel een ieder weet dat er aeeent- erschillen liggen in de opvatting over kcrk-zijn "andaag" mag aangenomen lorden dat de beide groeperingen de ereidheid hebben aan het werk te De diocesane Pastorale Raad van iet bisdom Rotterdam deelt de bereid- eid de wil niets heer P. van der Geest, weet overi- ns dat hij voorzitter is van. een ad, die bij het gelovig volk sympa- heeft verspeeld, voornamelijk r de manier waarop men direct na bekend worden van de benoeming de nieuwe bisschop stelling heeft nomen. De daarop volgende reacties de diverse dagbladen lieten d.aar- mtrent geen twijfel bestaan. Toch was ik verrast door de felle ianier waarop men reageerde. Wat lij opviel was de zwart-wit denk ant, die direct werd gebruikt. Alles de DPR de vicarissen, de de en de priesters als ook de vorige sschop mgr. M. Jansen hadden gedaan, ens vergeten, men wilde het niet ien. In die reacties is duidelijk eworden dat er 'n kloof is ontstaan de verschillende instanties in et bisdom en een brede laag van het elovig volk, „aldus drs. Van dei- eest, die overigens de laatste zal zijn wil ontkennen dat de gehele ver- ieuwing in de Kerk voldoende is igeleid. „Voor een zeer grote groep het allemaal veel te snel gegaan en aarbij komt nog dat ik mij afvraag niet altijd een groep zal bestaan, iet van gedachten zal verande- len vraag voorzitter van de Pas- irale Raad zich met zijn medebe- lursleden wel heeft voorgenomen is streven naar een beter communica- met de achterban. Het grondvlak nwaaruit men eigenlijk werkt en larvoor men uiteindelijk werkt, j is zich ervan bewust dat sommige peperingen een vraagteken zetten Drs. P. G. J. i der Geest, nieuw merendeel van de leden van de raad zich voornamelijk beziggehouden met rapporten die van de zijde van het diocesaan bestuurscollege werden aan- is voortgekomen uit de parochie- en dekenale raden van het bisdom. Het is zijns inziens voornamelijk de werk wijze van de raad geweest die on duidelijkheid heeft laten bestaan om trent de binding met de achterban. „De laatste maanden heeft de (Van e •slaggevers) 'OORSCHOTEN De Diocesane itorale Raad van het bisdom Rotter- n heeft gisteravond tijdens zijn ver lering, gehouden ditmaal in de Moe- Godskerk te Voorschoten, duidelijk 3kennen gegeven „aan het werk te Icn gaan". Hij deed dit in concreto Jr te trachten een programma voor komende periode te formuleren en te iken naar een procedure, die kon elij irden gehanteerd bij het behandelen p|e »n de verschilltnde programmapun- me de raad kon overigens niet zonder uitvoering geven aan zijn voorne- om aan de slag te gaan. Het heen, dat discussies over oude knel- inten hét grootste deel van de tijd uden gaan vullen, toen mr. A. J. mteyn, namens de Haagse sectie de ad vroeg zich weer te bezinnen op n identiteit en op zijn relatie met het ocesaan bestuurscollege. Hij vond artoe te meer aanleiding voorzitter van de DPR, drs. P. v. d. Bt in een interview met een dagblad !r blijk had gegeven van een „opge- :kt wantrouwen" ten opzichte nonis dan van een „riskerend ver- luwen",waarmede de voorzitter zei de schop tegemoet te treden Mr. Fon- 'n deed daarom het voorstel, dat als acesane Pastorale Raad de gedach- agang van het Diocesaan Bestuurscol- id- ?e zou aam-aarden, te weten het n inwerken met de nieuwe bisschop in "rlijke gezindheid. ngi De raad voelde noch voor dit laatste, voor het zich opnieuw rekenschap Zowel door de kwam bij dezelfde groeperingen Een commissie daarentegen zou ook midde len kunnen vinden ter benadering van de niet-funciionerende kerk, zoals die onder een groot deel van de jongeren. Maar een commissie zal weer nauwe lijks een greep kunnen krijgen op een dergelijke immense taak. Uiteindelijk werd besloten, dat het bestuur de diverse voorstellen in over weging zou nemen en te zijner tijd met concrete voorstellen zou komen. Nu al zla het bestuur door een andere wer kwijze bij het benaderen van de pro blematiek rond kerk en samenleving meer vanuit het grondvlak gaan wer ken, waartoe men die problematiek aan de hand van beschrijvingen wil benade ren met vragen te beantwoorden vanuit de eigen ervaring of omgeving van de leden. Hierdoor hoopt men te voorko men dat men te veel tekstexegese en kanttekeningen vervalt. Ook wil men, na enkele maanden, komen tot een evaluatie van het behandelde. Onderling Kunstgenot dcr^e De Ko ninklijke 's-Gravenhaagse Politiemu- ziekvereniging" Onderling Kunstgenot" werd op het jaarlijkse Topconcours van de Koninklijke federatie van Harmonie en Fanfare-gezelschappen te Arnhem, j.l. zaterdag derde in de sectie harmo nie met 124,5 punt. Als eerste kon genoteerd worden de Kon. Harmonie Sophia's Vereniging uit Loon op Zand. en de vicarissen van het bisdom enerzijds en met de Pastorale Raad anderzijds weer op gang moeten brengen. De vicarissen hebben laten weten met de nieuwe bisschop te willen samenwerken, en mgr. Simonis heeft te kennen gegeven met de vicarissen te willen werken omdat hij erop vertrouwt dat zij zich inzetten in het belang van het diocees. hij tenslotte toegestemd en de „uitver kiezing" aanvaard. Waarom? „Omdat ik van mening ben dat er via het voorzitterschap wegen zijn om het beleid van het bisdom daar waar no dig bij te sturen en. te ondersteunen". In riskerend vertrouwen heeft hij zijn „We moeten de conflicten nu ook weer niet primair stellen. Er kunnen zich natuurlijk omstandigheden voor doen waarin duidelijk standpunten bepaald moeten worden. Wc weten overigens nog helemaal niet hoe dat allemaal zal verlopen. Mgr. Simonis heeft de vicarissen gezegd het beleid van het bisdom in collegialiteit te gaan bepalen. Alle mogelijkheden zijn dus nog open. De taak van de Diocesane Pastorale Raad zal ondanks de wijziging aan de top van het bisdom naar de mening van voorzitter Van der Geest dezelfde moeten zijn als tot nu toe- Men zal gevraagd en ongevraagd advies uit brengen in zaken die het diocees be treffen. Hoewel in eerste aanzet een adviserend orgaan, is de D.P.R. uitge groeid tot een beleidsorgaan. Adviezen werden waar mogelijk ingepast in het beleid. De verwachting is dan ook dat het nieuwe diocesaan bestuurscollege de adviezen van de raad onder het nieuwe bestuur niet in de wind zal Dit nieuwe bestuur wordt naast voor zitter Van der Geest gevormd door de 35-jarige bedi-ijfsaalmoezenier pater C. A. Meyers, de 33-jarige adjunct directeur van een middelbare techni sche school in Rotterdam, de heer Th. R. L. Luyckx en de 29-jarige me vrouw drs. Th. van Gennip, sociologe in Den Haag. AKTIVITEITEN Voorzitter P. van der Geest is als leraar Duits verbonden aan het Adel- bertcollege in Wassenaar. In zijn stu dententijd te Leiden was hij actief lid van de r.-k. studentenvereniging St. Augustinus en in zijn woon- en ge boorteplaats Stompwijk is hij boven dien nog voorzitter van de parochie raad. Daarnaast is hij gekozen verte genwoordiger van deze parochieraad in de Dekenale Raad Zoeterwoude. Hij legt een bijzondere belangstelling aan de dag voor sociologie, zo zeer zelfs dat hij in zijn schaarse vrije avonduren nog colleges loopt in Leiden. Al met al had hij eigenlijk geen gelegenheid om het voorzitterschap vah de Pastorale Raad op zich te nemen. Hij heeft het wel gedaan als een waagstuk, wetend, dat er grote verschillen liggen in opvatting tussen hem en de nieuwe bisschop. Zijn ge loof in het pluriforme karakter van de Kerk, waar plaats moet zijn voor iedereen, heeft uiteindelijk de door slag gegeven. GERARD BARENDSE Pastorale Raad. geboden en in de verschillende secties werden bediscussieerd. Dat was zeker waardevol, maar we moeten, dacht ik. in de eerstvolgende vergadering nog eens duidelijk aan de raad vragen wel ke koers men de eerstkomende ander half jaar wil varen. Naar verwacht zal men zich nader willen oriënteren rond het thema „Kerk en samenle- We uilen denken wat de Kerk (nog) kan bete kenen. en dan voor een zo groot mogelijke groep". Drs. Van der Geest is~ zich ervan bewust dat velen een andere beteke nis hechten aan het begrip Kerk. Hij is dan ook de mening toegedaan dat men ruimte moet bieden aan tall van verschillende stromingen binnen die ene Katholieke Kerk. Pluriformiteit. „Er zullen groepen zijn die daaronder de biddende Kerk verstaan, de praten de Kerk en wellicht de actiekerk, waarvan ik vind dat ze alle drie zeer nauw met elkaar verweven kunnen Daarmee geeft de heer Van der Geest een antwoord op de opvatting van mgr. Simonis, die van mening is dat men van pratende Kerk naar biddende Kerk zal moeten evolueren. Beter contact De nieuwe voorzitter kan zich nog geen goede voorstelling maken van datgene wat nog te gebeuren staat. Een gesprek met de nieuwe bisschop heeft nog niet plaatsgevonden. Daartoe was vanwege de vakantie en de retraite van mgr. Simonis geen gelegenheid. Hij kent mgr. Simonis echter van zeer nabij, als medelid van de Pastorale raad en als deelnemer aan het pasto raal concilie. Hij kent de opvattingen van de nieuwe bisschop, hij weet hoe hij over tal vaak omstreden zaken denkt. Zijn spontane reactie in de D.P.R.- vergadering van 2 januari waar hij, naast de vele andere leden, ook hij van mening was dat mgr. Simonis in het belang van de kerkprovincie zijn be noeming beter niet kon aanvaarden, vindt hij nog steeds niet juist. Zijns in ziens zijn er na die vergadering echter zo veel zaken aan de orde geweest, en hebben de Nederlandse bisschoppen mgr. Simonis aanvaard als collega. Ook is hij aanvaard door een zeer groot gedeelte van het gelovig volk. Zijn verkiezing tot voorzitter van de Pastorale Raad heeft hij bepaald niet met gejuich begroet. Aarzelend heeft VIJF DODEN IN DROOGDOK TE HAMBURG (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG De CHU-jongeren, al wekenlang verontrust over een aantal ont wikkelingen binnen hun partjj, willen op korte termijn klaarheid over hun positie in de Unie. Als eerste stap daartoe heeft gisteravond in Amersfoort op hun uitnodi ging een bijeenkomst plaatsgehad met een aantal leden van het hoofdbestuur en de unieraad, met bestuursleden van vrouwencentrale en met vakbondsmensen uit dc Unie. Er wordt binnenkort ook een gesprek gehouden tussen de jongeren en staats secretaris Kruisinga en oud-partijvoorzitter drs. Tilanus, die als bemiddelaars optreden. ren in het verkeerde keelgat schoten. Ook voelen de jongeren zich door Udink miskend vanwege zijn opmerking, dat hij niet langer door de jongeren in de rug aangevallen wenste te worden en dat de jongeren anders maar moesten opstap- De snelle verslechtering van de be trekkingen tussen de Unie en de jonge renorganisatie deed vorige week een groep van 21 unieleden besluiten hun verontrusting in een brief aan het hoofd bestuur kenbaar te maken. Het hoofdbe stuur besprak deze brief zaterdag en be sloot nog voor de verkiezingen de unie-, raad, het politiek adviescollege van de CHU, bijeen te roepen. De 21 verontrus ten onderschreven in feite de bezwaren van de jongeren en toonden zich ernstig bezorgd over de kans op voortzetting van de vernieuwing waartoe begin vorig jaar besloten werd. Tot de onderteke naars behoren acht leden van de unie raad, drie hoofdbestuursleden en de bur gemeesters van Almelo, Muiden, Sneek en Asperen. HAMBURG (DPA Bij een ontplof fing in een droogdok op de Hamburgse werf Bohm en Voss zijn vijf mensen j om hel leven gekomen. Een arbeider I liep levensgevaarlijke verwondingen op. Het ongeluk gebeurde bij laswcrkzaam- j heden aan boord van de 82.173 ton J metende Zweedse tankboot Seven De wrijfpunten vormen de kandidaat stelling voor de komende Kamerverkie zingen, de opstelling van CHÜ-lijsttrelc- ker Udink en het gemis aan vertrouwen dat door de jongeren wordt ervaren. De eerste strubbelingen deden zich voor rond de kandidaatstelling, toen de jongeren- kandidaat Koos Huysen op een niet- verkiesbare plaats terecht kwam. De jongeren ervaarden dit als het resultaat van een tegen Huysen gevoerde roddel campagne en kondigden aan de officiële contacten met de Unie op te schorten en vooralsnog geen medewerking te ver lenen aan de verkiezingscampagne. De jongeren konden het ook niet eens zijn met de wei-verkiesbare dertiende plaats op de lijst van uniesecretaris Van Leyenhorst en met de plaatsing van en kele andere kandidaten, waarvan zij een rechtsere fractie vrezen, Later kwam daarbij het optreden van lijsttrekker Udink, wiens gezagsuitspraken en op merkingen over SGP en GPV de jonge- SLUITINGSTIJDEN ADVERTENTIES Hierdoor delen wij u mede, dat de sluitingstijden voor advertenties ingaande 17 maart aanstaande als volgt zijn vastgesteld: Gewone advertenties i plaatsing 9.00 uur. dag vóór plaatsing 17.00 uur donderdag vrijdag zaterdag: vrijdagmiddag 13.30 uur. Telefoontjes (gerubriceerde advertenties) maandag t.m. vrijdag: dag vóór plaatsing 17.00 uur zaterdag: vrijdagmiddag 13.30 uur. Wij verzoeken u vriendelijk met het inzenden van uw advertenties hiermede rekening te houden. Advertentie Exploitatie. CHU-voorzitter Van Hulst .die danig met het conflict zit opgescheept, wil niets anders dan de vertrouwenssfeer zo spoedig mogelijk herstellen. Hij is echter niet bij machte nog veranderingen aan te brengen in de kandidatenlijst of de jongeren openlijk bij te vallen in hun kritiek op lijsttrekker Udink. Ook de be middelaars Kruisinga en Tilanus zijn daar niet toe in staat. Wel schijnt te worden aangekoerst op een openlijke verklaring, waarin de Unie als geheel zich dient uit te spreken over voortzet ting van de gewenste vernieuwing, zulks in overeenstemming met de letter en geest van het nieuwe unieprogram. De jongeren hebben gisteravond wil len aftasten in hoeverre zij op steun van hun voor het gesprek uitgenodigde par tijgenoten kunnen rekenen, omdat zij dit belangrijk vinden voor hun verder.e op stelling. Advies onderwijs beeldende kunsten DEN HAAG (ANP) De Studiecom missie Beeldende Kunsten zal de minis ter van CRM en de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen aanbeve len het gesprek over de ontwikkeling van het onderwijs in de beeldende kun sten voort te zetten tussen de kunstaca demies onderling en binnen deze insti- De commissie, twee jaar geleden door de minister en de staatssecretaris inge steld om de regering te adviserer, over de structuur van het beeldend kunston derwijs en over de onderlinge samen hang van de kunstacademies, zal haar eindrapport binnenkort aan de be windslieden aanbieden. Dit rapport kan geen definitieve afsluiting zijn van de gedachtenvorming over het beeldend kunstonderwijs, zo vindt de commissie. Zij beveelt daarom ook het gesprek tussen en binnen de kunstacademies Kapitein Mebo II dient klacht in wegens zeeroof AMSTERDAM (ANP) De scheepska pitein E. G. Onnes, heeft bij de officier van justitie in Amsterdam een klacht ingediend wegens zeeroof van het zend- schip Mebo II (van radio Nordscc) door I één der twee Zwitserse eigenaren. Bol- lier. De klacht zal onderzocht worden door de recherche van de rijkspolitie te wa ter in Amsterdam. Op 5 januari jl. wist eigenaar Bollier met een list de door radio Veronica krachtens een charterovereenkomst met de Zwitsers op de Mebo II geplaatste kapitein Onnes van boord te krijgen. Onder bedreiging met een pistool belet te Bollier de kapitein weer aan boord te komen. Toen deze later met Veroni- ca-directeur Buil Verwey opnieuw daartoe een poging deed. werd hij door de tweede machinist met een schuim- blusser in zijn gezicht gespoten. Kronenburg naar „Democraten 2000" DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid mr. H. Ch. J. M. Kronenburg, die in de kamer gekozen werd als lid van de Boerenpartij, zich afsplitste met de groep Harmsen later ook daar ver dween, en een eenmansfractie vormde, zal bij de komende kamerverkiezingen kandidaat zijn voor de politieke groepe ring „Democraten 2000, partij voor de gewone man." Dit heeft de voorzitter van deze groepering, de heer B. M. Steur uit Berkhout bij Hoorn gisteren meegedeeld. Lage Fluxreactor niet ontmanteld DEN HAAG (ANP) De regering acht het niet noodzakelijk om tot stopzetting of ontmanteling van de Lage Flux- Reactor in Petten over te gaan. Dit heeft de minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen, gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden De Goede (D '66), dr. Oele en ir. Posthumus (beiden P.v.d.A.). Zij stelden vlagen naar aanleiding van het advies van de wetenschappelijke raad voor de kernenergie om tot stopzetting van de onderzoeken met de reactoren te Petten en Eindhoven over te gaan. (Van lagge- De Biesbosch is weer bijna olievrij. De vertegenwoordigers van de opruimingswerkzaamheden hebben geholpenhebben gisteren van ti uitgereikt gekregen. SCHAESBERG „We zullen niet voor de bedreigingen zwichten. Noch voor die van de heer De Vroome, noch voor die van stichting belan gen behartiging woonv agen- bewoners Nederland, noch voor welke groepering ook, die meent de partij van het gezin Stcinbach te moeten kiezen" Zo luidt het stand punt van burgemeester en we'houders van Schaesberg. Eco standpunt dat in een eerder gehouden vergadering door dc overgrote, meerder heid van de gemeenteraad wordt ondersteund Daarmee schijnt het lot van de 13-leden tellende zigeu nerfamilie Steinbach dat be gin dit jaar klandestien een voor sloop bestemde geraeen- tewoning betrok, te zijn be zegeld De gemeente Schaes berg geeft hun tol uiterlijk 18 maart 11.00 uur de tijd de woning vrijwillig te verlaten. Gebeurt dit niet dan zal door „de sterke arm" worden in gegrepen Op Straal koml het ge'.in Steinbach overigens niet te staan. daar voor heeft de gemeente Schaesberg gezorgd In het woonwagenkamp Amby bij Maastricht waar de Stein- bachs ook vandaan komen, staan woonwagens voor hun huisvesting gereed. Inmiddels is door de stich ting belangenbehartiging woonwagenbewoners Neder land een kort geding aange spannen legen de gemeente Schaesberg. De secretaris van de belan genvereniging de heer De Vries beweert dat de ge meente Schaesberg destijds aan hei gezin Steinbach heett beloofd hun in he» be treffende slooppand te laten zitten tol een andere woning voor hel gezin was gevonden De gemeente Schaesberg houdt vol deze belofte nooit te hebben gedaan. De rech ter hee+l in deze het laatste woord. Het aantal sympathisanten voor de familie Steinbach neemt met de dag in aantal toe. Zo zal de werkgroep dei de wereld uit Schaesberg aan minister Klompé van CRM c-en brief schrijven waarin ze protesteert tegen het door haar ten gunste van de gemeente Schaesberg in genomen standpunt De werkgroep is van mening dat de minister zich eenzijdig liet informeren. Rooie reus verscheen met zijn actie groep vandaag, zelfs al op het Haagse Binnenhof om de zaak Steinbach te bepleiten en om het in Nederland in zijn totaliteit gevoerde woonwagenbeleid aan de kaak te stellen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7