Alphen wil spoedig oplossing i oor omlegging van Oude Rijn KEUZE UIT DRIE ALTERNATIEVEN „PERCY" TE LEIDEN IN PREMIERE ONTWIKKELING VAN ALPHEN AFGEREMD Magere belangstelling voor liecl in Lakenhal NSDAG 16 MAART 1971 LEIDSE COURANT Schuurtje brandt: kapitaal aan kanaries dood SASSENHEIM Bij de familie Van Houwelingen in de Hoekstraat brak gistermiddag om kwart over één brand uit. Oorzaak was het vlamvatten van benzine, die bij het repareren van een bromfiets, op de grond terecht kwam dichtbij een brandende oliekachel. De benzinedampen veroorzaakten een explo sie en steekvlammen. Steekvlammen blakerden het schuurtje zeventien ka naries in een volière kwamen in de vlammen om. De diertjes vertegen woordigden een waarde van circa f. 500.— Auto struikelt over schaap SASSENHEIM Een personenwagen reed gistermorgen om kwart over zeven op de Haarlemmertrekvaart tegen een schaap, dat plotseling de rijbaan op sprong. Het beest was op slag dood. De personenwagen, bestuurd door een 21- jarige Leidenaar, werd aan voor- en onderzijde zo zwaar beschadigd dot hij moest worden weggesleept. De bestuur der kwam met de schrik vrij. (Van onze correspondent) anMLPHEN AAN DEN RIJN Het edert 1817 levende probleem 'an de omlegging van de Oude lijn te Alphen aan den Rijn, dat lUi inds 1950 in de doofpot lag, is nu veer serieus in de actualiteit. Het nleggingsidee houdt nu in het jzonder de ontwikkelingsgang Reeds in 1950 koos de Alphense gemeenteraad voor het Rijnomleggingsplan langs het ver lengde van de Oudshoornseweg (pijl rechts), via de Planetensingel en de Edelsteensingel naar de zandpunt, het Bijlenneer, dat voor recreatie bestemd is. vervolgens naar het zui den afbuigend naar het verbrede Aarkanaal en tenslotte naar de Gouwe (pijl links). Dit tracé wordt de kortste en goedkoopste, maar ook de doelmatigste oplossing van het omleg gingsprobleem geacht. Botsing op rijksweg bij Bodegraven BODEGRAVEN Na een verkeers ongeval dat gisteravond op de beruchte kruising Goudseweg-Rijksweg 11 plaats had, moesten een vrouw uit Gouda en I een veertienjarige jongen uit Bodegra ven in het Academisch Ziekenhuis te Le<- I den worden opgenomen. De vrouw had enkele verwondingen aan haar gezicht opgelopen en het jonge- I tje, die bij haar in de wagen zat, had een i been gebroken. Bovendien hadden beiden een shock aan het ongeluk overgehouden. Mevrouw Mulder, die uit de richting Gouda kwam. wilde de rijksweg over- I steken naar het centrum. Op dat moment naderde een Noordwijkerhoutse automt>- j bilist uit de richting Utrecht. De auto van de vrouw schoof na de botsing nog I veertig meter door, om tenslotte in het crasveld langs de Goudseweg tot stil stand te komen. De aangerichte schade was aanzienlijk groot Nieuweling Hyipel Bennett speelt de hoofdrol in „Percy", die de komende week in Leiden in première gaat. LEIDEN lot het filmprogram ma van de Leidse bioscopen be hoort de komende week de gloed nieuwe Engelse sexkomedie ..Percy" die in het Studiotheater n]n landelijke première be leeft. Alles draait in deze film om de lotgevallen van een zekere Edwin Anthonv, gespeeld dooi nieuwe- 'ing Hywel Bennett, die de prooi wordt van een verwoed trans- Planterende chirurg. Popmuzi kant Ray D&vies (Kinks) schreef de muziek en Ralph Thomas had de regi° Eer. kleine, maar opval lende bijrol is weggelegd voor niemand minder dan het voetbal fenomeen Georgie Best. van Alphen aan den Rijn in noor delijke, maar evengoed in zuide lijke richting klem. Provinciale Waterstaat weet nog niet waar ze met de Rijn heen wil en Alphen aan den Rijn ziet intussen zijn ontwikkeling met lede ogen afgeremd. Met name prof. ir. J. van Tol, stedebouwkundige, en ir. C. Hakstege, directeur van gemeentewerken van Alphen aan den Rijn, zétten thans haast achter het vinden van een oplos- De gemeente wil zo zoetjesaan weten waar ze aan toe is; zij wil licht zien in de provinciale plannen tot verbete ring van de vaarroute Amsterdam- Rotterdam. welke verbetering, hoe dan ook op Alphens grondgebied gere aliseerd moet worden. Hierover zijn de betrokken instanties met elkaar volmondig eens. Maar over de wijze waarop een omleiding van de rivier ter verbetering van de vaarroute in het belang van de scheepvaart is ge projecteerd, is nog geen ming bereikt. de waarop die gedachte in een groot aantal projecten is vastgelegd. Hij wil nu eindelijk een gesprek openlijk op gang brengen, in het belang van de gemeente. Het niet langer toelaatbare uitstel van de verbetering van de vaarroute Amsterdam-Rotterdam, te midden waarvan Alphen aan den Rijn, een centrale positie inneemt. is overigens niet van recente datum, zegt ir. Hakstege. die over deze aan gelegenheid historisch, geologisch, wa terbouwkundig en bouwtechnisch de gelijk is geïnformeerd. Eerste alarm Het was een zekere Jacob de Jong. een Alphenaar. die reeds in 1817 openlijk de aandacht vestigde op wat hij noemde „de verwaarloosde vaar weg Rotterdam-Amsterdam". Hij on derkende de regelmatig terugkerende hinder enerzijds voor het wegverkeer, veroorzaakt door de lange tijden dat de bruggen geopend waren vooral de brug in de Pieter Doelmanstraat en anderzijds de hinder voor het scheepvaartverkeer, veroorzaakt dooi de zeer beperkte vaarbreedte en de op korte afstand van elkaar gelegen bruggen. Wat de scheepvaart voor de ze bruggen betekent, weet ir. Hakste ge bij persoonlijke ervaring, doordat hij nog niet zo heel lang geleden een telling heeft laten houden. Als er straks, nog twee bruggen zullen wor den gebouwd, één ter hoogte van de Thorbeckestraat-Burgem. Visserpark en een in de Stationsstraat-Jongkindt Coninckslraat dan zullen de moeilijk heden alleen maar toenemen, vooral doordat deze bruggen niet anders dan lage Rijnovergangen kunnen zijn. Jacob de Jong had de overheid. Pro vinciale Waterstaat, hiermede in zo verre wakker geschud, dat men de moeilijke traverse van deze voor Ne derland en voor het buitenland belang rijke rivier door Alphen aan den Rijn in vele toonaarden heeft gespro ken. De noodzakelijke en urgente op lossing ervan is er nooit van geko- De desondanks toenemende kritiek re sulteerde tenslotte in een redelijke oplossing voor dat moment, maar bleek weldra alweer niet afdoende te zijn. De aanleg van het Aarkanaal dat een aantal bochten van de Drecht. afsneed verschafte de mogelijkheid dat het scheepvaartverkeer Rotterdam- Amsterdam toen via de gouwe het Aarkanaal, de Drecht en de Amstel een aanzienlijk deel konr worden afge wikkeld buiten de kom van Alpheri om. Deze scheepvaartroute had ten opzichte van de oude route via de Heimanswetering, Braassèmermeer en Haarlemmermeer duidelijke voorde len. De totale lengte van de vaarroute werd aanzienlijk bekort, het opont houd bij de sluizen van Spaarndam werd voorkomen, grotere veiligheid voor het scheepvaartverkeer werd be reikt en de mogelijkheid ontstond om de schepen bij tegenwind te jagen. Maar de toeneming zowel van de grootte als van het aantal schepen, hetgeen snel en frequent realiteit werd, was er spoedig oorzaak van dat deze vaarverbinding spoedig niet meer voldeed en men er vlugger dan men kon verwachten, in dezelfde proble men verstrikt geraakte. Weldra be hoorden alle voordelen als: korter; veiliger; vlugger; sneller, de mogelijk heid van jagen radicaal tot het verle den toen in 1850 de Haarlemmer meer, werd drooggelegd. Het plan van W. Brandsma Jzn.. in houdende een tracé tussen de Oude Rijn tegenover de Heimanswetering en de Rotte, daterend van 1875. vond geen genade. Het zou te duur worden door de diepe droogmakerijen voor de tracering. Overigens is medio 1945 een gedeelte van dit tracé. n.l. dat tussen de Heimanswetering door de polder Kerk en Zanen (de toekomstige nieu we woonwijk van Alphen), aanslui tend op de Gouwe ter discussie ge- In het begin van deze eeuw werden incidentele verbeteringswerkzaamhe den aan de Gouwe ter hand genomen. Bochten werden afgesneden, plaatse- Als er straks twee bruggen over de Rijn worden bijgebouwd zullen de moeilijkheden alleen maar toenemen. Hier de plaats waarop de tweede Rijnovergang zal worden gerealiseerd. De huizen links en midden zul len ten behoeve van de aanleg hiervan moeten worden gesloopt. lijke verruimingen van de doorvaart- wijdte gerealiseerd en de bouw van een nieuwe sluis ten westen van Gou da met een kanaal buiten de stad voltooid. De vaarroute is en blijft intussen verre van ideaal; met name de traverse door Alphen aan den Rijn vormt een bottleneck voor scheep vaart- en wegver keer Drie alternatieven Ir. G. Kakstege concludeert tegen deze achtergrond, dat momenteel drie al ternatieven in discussie kunnen ko men. waaruit een deskundige, doelma tige, planologisch en civieltechnisch- verantwoorde keuze moet worden ge maakt, waarbij enerzijds de conse quenties van de vaarwegomlegging voor Alphen aan den Rijn, anderzijds de urgentie van de verbeteringn tot richtsnoer gehouden dienen te wor- Interessant in dit verband noemde de heer Hakstege, dat de raad al in 1950 een der alternatieven waaraan ook hijzelf overigens de voorkeur geeft, heeft gekozen bij de vaststelling van het gemeentelijk uitbreidingsplan in hoofdzaak. Het betreft het plan voor het tracé van de Rijnomlegging langs het verlengde van de Oudshoorn seweg, de Planetensingel, de Edelsteen singel naar de zandput (het Bijler- meer. dat voor recreatie is bestemd) en vervolgens naar het zuiden afbuigend naar het verbrede Aarkanaal en ver volgens naar de Gouwe. Zowel prof. ir. J. van Tol. als ir. G. Hakstege zijn hiervoor het sterkst geporteerd. Dit tracé wordt de kortste en goedkoopste. De vaarroute is en blijft intus sen verre van ideaal. Met name de traverse voor Alphen aan den Rijn vormt een bottleneck voor het scheepvaartverkeer. maar ook de doelmatigste oplossing van het probleem geacht, zowel voor de scheepvaart als voor het wegver keer. Hierdoor wordt de scheepvaart ter verlevendiging van het stadsbeeld waar in het bijzonder prof. ir. Van Tol naar streeft behouden en hin der voor het verkeer kan gemakkelijk ondervangen worden door bouw van een brug op voldoende hoogte over de Pres. Kennedylaan. Dit laatste komt overeen met het inzicht van prof. ir. J. van Tol. die er naar streeft, barriè re-veroorzakende elementen uit te Een ander alternatief, dat in discussie zal komen, maar dat volgens ir. Hakstege kans maakt op uitvoe ring. noemde ir. Hakstege het tracé Zuid naar het ontwerp van de Water staat-deskundige. de heer Romein die dit plan omstreeks 1945 in discussie bracht. Interessant noemde ir. Hakste ge het feit, dat dit plan het rudiment is van de plannen voor aanleg van de Rijnhaven in Alphen aan den Rijn. die in eerste aanleg de vestiging van industrieën in het industriegebied Al phen west sterk heeft bevorderd, maar als oplossing voor de vaarproblemen nauwelijks in aanmerking kan wor den gebracht. Het hierin ontworpen tracé voor de Rijnomlegging begint bij de Heimanswetering. loopt in zuid oostelijke richting naar de Gouwe; het kruist de rijksweg, en spoorlijnen, hetgeen kostbare extra-werken ver eist, en zou een deel van het Rijnha vengebied en andere bebouwingen moeten doorkruisen. Het derde alternatief, dat ter discussie slaat, maar dooi de genoemde Al phense deskunigen zeker niet als uit voerbaar wordt geacht, betreft het tracé waarlangs de Oude Rijn geleid zou kunnen worden van Alphen door de Vier Ambachtspolder, via Ridder- veld, langs de in de nabije toekomst aan te leggen provinciale weg nr. 8. Dit tracé vraagt een lange omweg en vereist dermate hoge kosten voor be dijkingen en verhoging van tracèan- den, om. van 4.50(polder) NAP tot 50+ NAP tkaden, om nog niet te spreken van de nodige kunstwerken. Technisch is veel mogelijk, maar ir. Hakstege vindt dit plan ook technisch en vanwege de enorme financiële con sequenties nauwelijks realiseerbaar. Als laatste tracé noemde Ir. Hakstege dat wat bekend is geworden uit het ..plan Rijnomlegging van Bouw van Wijk". Dit plan komt niet eens voor beschouwing in aanmerking. Het houdt nauwelijks rekening met de re denen van de omlegging, met de ge meentelijke belangen, en ook niet met hoogteverschillen, met de enorme om weg, de financiële consequenties, rela tie t.o.v. andere werken, provinciale wegen, onuitvoerbare aansluitingen en waterhuishoud Kundige aspecten. Ir. Hakstege zag dit plan als een goed idee van een goedwillende amateur. LEIDEN- Er kunnen nooit genoeg pogingen iri het werk gesteld worden om een kamermuziekconcert te organi- i seren. Er zouden veel meer mensen van hun t v.-toestel gewerkt moeten kunnen worden om andere vormen van cultuur ie beleven dan gisteravond in de Grote l Pers van de Lakenhal het geval was. I Een woongebied van ruim honderddui zend inwoners, afgevaardigd door zegge I en schrijve 45 mensen is iets te weinig. I dacht ik zo. Daar staat echter tegen- over, dat 2 aanzienlijke beschermheren als de KNTV en de Vereniging Vrien den van het Lied samen nog geen borg behoeven te staan voor meesterlijke prestaties. Geen van de drie uitvoeren den was erg gedisponeerd voor liederen, noch sopraan Karin Ostar. noch Henk van den Brink, om van pianist Rudy de Heus in dit opzicht m. n te zwijgen. Niet iedere kookster is kokkin, niet iedere pianist is een begeleider. De Heus speelde piano terwijl er gezongen werd. Dat deed hij niet onverdienste lijk, zeker niet virtuoo6, ook niet fout loos. maar in ieder geval wel erg na drukkelijk. Sopraan Karin Ostar kwam het beste op dreef in de vier chansons van Lilien. Zij beschikt over een mooi stemgeluid, is daarmee erg op dreef in operasfeer en speelde daarom op juiste wijze in delen van „Klnage aus Mharen" van Dvorak met Henk van den Brink, die na een wat moeilijk begin duidelijk dicterend zijn bijdrage aan het pro gramma bracht. JAN DOOVE

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5