vecht voor holl sport ADO-SPELERS GERUSTGESTELD Met hechte structuur is voortbestaan mogelijk Ledenraad wordt woensdag ingelicht Gehoord: In Scheveningen: 't Wordt |e nou rood en groen voor de ogen, niet dan? door Herman van Bergem N HAAG. Geruchten, fluistercampagnes en feiten zijn boven Holland Drt samengepakt tot een onheilspellend donkere lucht waaruit de tste ontwikkelingen als een bliksemschicht te voorschijn zijn geschoten, betrokkenen zwijgen: ADO, Holland Sport, de gemeente Den Haag. Er i evenwel enige punten, die niet zijn te loochenen: de grootste geldschieter van Holland Sport, Luc. Kroesemeijer, doet reeds jaren pogingen bij ADO onder dak te komen; Kroesemeijer heeft meer dan. eens te kennen gegeven, dat hij „er wel jmee wil uitscheiden"; Kroesemeijer, zowel als trainer Van der Hart, verklaarden gisteren later in de kleedkamer van Holland Sport op het Groningse Sportpark: „De zaak wordt niet geliquideerd. De gemeente wil ons wel als tweede club in het Zuiderpark hebben". Het veld van Holland Sport is gemeente-eigendom en de EMS wil de drie jaar geleden geboden zes miljoen betalen om er een hoogbouwflat op te bouwen, wat geen sanctie van de gemeente verkreeg; Indien de Stichting Holland Sport zou willen liquideren, hangt dat af van twee personen, die ieder één stem hebben; ongeacht hun financiële inbreng: Kroesemeijer en Kattenburg. Alleen indien beide liquidatie wensen, is het zonder meer een feit. Wil een van de twee niet, dan zou hij kunnen uittreden en ten hoogste de schuld kunnen aangrijpen om faillissement aan te vragen. Met de mogelijkheid, dat hij zijn inbreng s niet of slechts gedeeltelijk terugkrijgt. at het eerste punt betreft, koestert Kroesemeijer, ondanks het feit dat id is van ADO, dat hij vrij regel- g de' wedstrijden in het Zuiderpark «kt en een aardig douceurtje okt ten behoeve van het jaarlijkse t-jeugdtoernooi, weinig hoop, getui- woorden die hij zeer onlangs be- ,,Ze kunnen mijn bloed wel drin- bfj ADO". Bovendien is het streven ADO altijd geweest „mensen met die zich willen „inkopen", te we- Sr mag niet worden venvacht dat hndpunt eensklaps is gewijzigd. Soge post zit er dus voor Krpése- Jer niet irï. Hoewel, bij ADO is wel broken overuitbreiden van het be-. Lr van vijf tot zeven (wie anders dan lesemeijer en Kattenburg?) perso En Kroesemeijer is wellicht wel jJM id het bestuur van FC Den Haag ersterken. int 2: Ook in Holland Sportkringen men dat men niet altijd een beroep geldsfchieter kan blijven doen. de financiële situatie is, weet ech- nlemand anders dan Kroesemeijer. is bekend dat nog twee termijnen worden afgelost van de lening 75 mille, die destijds door wethou- M. Vrolijk werd verstrekt; dat de gatielening van 80 mille nog voor halve ton ,,open staat"; de Middenstandsbank een crediet ekening courant heeft verleend van mille; dat een ongelukkig aan- ibeleid is gehanteerd waardoor spe- Cdie geen of weinig rendement op ren zwaar drukken op de exploi- irekening. In Holland Sport wordt verheeld dat miskopen zijn gedaan, schuld, die een jaar geleden tot een was teruggebracht, is mede daar- inmiddels tot zeker het dubbele r- punten 3, 4 en 5 spreken voor zich, worden aangenomen. Punt 5 is s niet in het geding, indien Kroese die gisteren een premie van [V»; int «2(2 t me de de u_. niei 350,- bfj winst in het vooruitzicht stel de en 500,- voor winst in de kwart finale (het is zo ver niet gekomen) zijn woorden onder punt 3 gestand doet. Mocht dat niet zo zijn, dan nog mag niet als zeker worden verondersteld, dat Holland Sport aan het eind van dit seizoen de spelers kunnen dan op de transferlijst en Kroesemeijer zou het hem alsnog toekomende bedrag uit de opbrengst kunnen ontvangen is ver dwenen. De felle achterban van Holland Sport wenst onder geen beding te ver- ,hutzen.naar het Zuiderpark en absoluut jiiet in ADO op te gaan. De „club van honderd" mag in dit opzicht als actie comité geiden. Men en dat zijn er veel meer dan het actiecomité acht het compleet waanzin het beste veld van Nederland op te ruimen. Men spreekt van een enorme geldjacht, die achter de plannen van de gemeente schuilt. Men beweert zelfs dat „een vuil spel wordt gespeeld". Verscheidene personen zijn bereid gratis werkzaamheden voor Holland Sport te verrichten. Zij komen echter momenteel niet aan bod. De opmerking dat Holland Sport „zo duur zit" is mis plaatst want er wordt jaarlijks zestig duizend gulden huur betaald maar de reolameborden brengen meer op. Verwarring Om de verwarring groter te maken: de Wassenaarse zuivelfabrikant Menken heeft laten doorschemeren dat hij het eredivisieschap van Holland Sport wel wil overnemen. Commentaar van de, vooral Scheveningse, achterban: „Dan gaan we nog liever naar Leiden dan naar het Zui^erpark. Bovendien krijgt Den Haag dan een voetballoze zondag en waar gaan de mensen dan heen Naar Rotterdam". Nog meer verwarring. In de actie groep van Holland Sport bevindt zich iemand die bereid kan worden bevonden een niet gering bedrag te fourneren, waardoor de weg wordt geëffend om eventueel de heer Kroesemeijer uit te kopen. Bovendien is de club van hon derd erin geslaagd verscheidene grote sponsors aan te trekken met wie een dezer dagen een overeenkomst zal wor den gesloten. Holland Sports grotere vriendenschaar dan wordt aangenomen, mag zelfs in staat worden geacht de Stichting over te nemen. Met de groep die hiertoe po gingen in het werk wil stellen, is afge lopen zaterdagochtend gesproken door de heren Kattenburg, Kroesemeijer en Fehling. Gaat niet door Uit dit alles zou kunnen blijken dat de kwestie omtrent fusie, overnemen of gezamenlijk het Zuiderpark bespelen nog niet zo ver is dat ook maar iets definitiefs vast staat. Daar staat even wel tegenover dat de sterke indruk wordt, gewekt, dat onderhands wordt gesproken, dat onwaarheden worden gedebiteerd en waarheden worden ver zwegen. Welke rollen bestuurders en eventueel de gemeente spelen, hebben gespeeld of gaan spelen, zal dezer da gen blijken. In dit verband kan nog in herinne ring worden gebracht hetgeen vijf jaar geleden gebeurde toen de onderhande lingen omtrent een samengaan van ADO en Holland Sport waren afgerond en de (destijds) voorzitter van de sectie be taald voetbal van ADO, de heer N. de Doelder, hiervan officieel mededeling deed. Ook toen bleek dat Holland Sport „taa" is. Na de uiteenzetting van de heer De Doelder stond Holand Sport bestuurder S. v. d. Laan op en sprak laconiek: „Het gaat niet door. We blij ven gewoon bestaan". Ditmaal is Holland Sport wederom in nood. En plotseling komen de helpers opdagen. Voor hen is het beslist geen afgedane zaak. Wel een uiterst verwar de. En al zijn de „klanten" dit seizoen weggebleven, dan nog weigert het oud bestuurslid Gees de Bruijn te aanvaar den dat Holland Sport „niet haalbaar" is. In zestien jaar betaald voetbal inde gemeente Den Haag 1,2 miljoen aan vermakelijkheidsbelasting. Behalve dit seizoen behoorde Holland Sport tot de eerste zes zeven clubs in het land wat recette betreft. Democratisch Er wordt in Holland Sportkringen toegegeven dat vreemd is omgesprongen met het aankoopbeleid en met manager Nijs. Spelers die niet of nauwelijks een Hier nog tegenstanders van elkaar: Holland Sport en ADO tijdens hun laatste duel. Binnenkort clubgenoten? Het blijven gissingen. bal schoppen, een manager die moet worden doorbetaald. Schat het op twee ton en men zit er niet ver naast. Van daar dat men zegt: „Er moet een hechte structuur komen, niet een of twee per sonen. Dan is het te houden. Met een democratisch bestuur kun je alle kanten op met een totaal andere constellatie, leiding en beleid". In hoeverre dat nog te verwezenlijken is, zal afhangen van de ontwikkelingen die gaande zijn. Waarbij niet mag wor den voorbijgegaan aan het feit dat ook in ADO een stroming is, die het beslist niet eens is met samengaan, opgaan of hoe men het wil noemen. Stem des volks IN de tijd dat mr. M. Vrolijk wet houder van Den Haag was. was hij een vurig pleitbezorger voor twee betalende voetbalclubs in Den Haag. Een zodanige agglomeratie eist zon der meer twee verenigingen, was zijn standpunt. Zijn opvolger was mr. A. J. Dankelman, die lijnrecht het tegenovergestelde nastreefde: één club en dan in het Zuiderpark dat hij tot topsportcentrum wilde verheffen. De tegenwoordige wet houder, de heer P. Vink, nam de erfenis over. Indien de gemeente beslist zou willen, kan zij Holland Sport dwingen te verhuizen door de (gemcente)grond te verkopen. Maar Holland Sport bestaat niet uit louter het stichtingsbestuur. Indien mocht blaken dat enige duizenden fervente aanhangers het voortbestaan wen sen, redelijke argumenten naar voren kunnen worden gebracht en bovendien de financiële toestand wordt geëffend, zal de „stem des volks" toch moeten meetellen. Voorbeek IN deze verwarde, uit geruchwn en gissingen bestaande kwestie spe len twee factoren. ADO bestaat al een dikke zestig jaar en aan het bestaan wordt niet getornd. Holland Sport is van aanmerkelijk recentere datum en wordt wel bedreigd. Deze twee factoren staan tegenover el kaar. Alleen als het vóór en tegen nauwkeurig wordt afgewogen zal enig succes mogelijk zyn. De FC Utrecht is er een voorbeeld van. Maar in dat geval werden de bezwa ren van „de anderen" dan DOS van gemeentewege weerlegd en konden die anderen overtuigd worden van het nut en de noodzakelijkheid van een samengaan. Meer nodig FEN topsportcentrum is niet in een handomdraai verwezenlijkt. Wel iswaar is er al een zwembad,en een (nagenoeg onbespeelbare) rolschaats- baan in het Zuiderpark, maar er dient meer te zijn. Allereerst een grote parkeerruimte, die by het ADO-complex ontbreekt. Waar moet die vandaan worden gehaald? Een stuk van het pronkjuweel, dat het Zuiderpark is, afhalen? Voorts dient eëri behoorlijk' restaurant te Worden gebouwd. De aanvoerwegen moeten worden Verbrëed. Het openbaar ver voer dient te worden geregeld. Daar om trekt men zo graa^ naar FeUcn- oord. Dat alles zal ook Li het Zui derpark moeten komen, wil men een topclub, zoals de verwachting is, een topaccommodatie geven. Spelers jVlETTEMIN is er veel te zeggen voor het samengaan van de twee clubs. Indien althans mocht biyken dat Holland Sport inderdaad geen reden van bestaan meer heeft, waar aan de achterban hevig twijfelt. ADO zal dan de verplichtingen moeten overnemen. Er zyn onder meer spelers met een langdurig contract, die zich niet opzU zullen laten zetten en in elk geval hnn salaris zullen eisen. Men kan hen niet „wegdoen", want ze hebben een contract in banden met Holland Sport, dat dan eventueel is opge gaan in ADO. Van die zyde zal zeker contact worden gezocht sommi gen hebben het reeds gedaan met de VVCS, de werknemersorgani satie. De spelers vormen een pro bleem apart. Pei ft door Hans de Bruyn DEN HAAG FC Den Haag en FC Zuiderpark, het zijn namen, waar héél Den Haag het afgelopen weekeinde zijn mond vol van had. Als de schijn namelijk niet bedriegt is er het volgende seizoen een voetbalsensatie van de allereerste orde op komst. De besturen van ADO en Holland Sport zijn het de laatste weken in grote lijnen eens kunnen worden over het stichten van een nieuwe Haagse full-profvereniging. voorzitter Kroesemeyei De uitwerking van deze sensationele plannen, wat onder andere inhoudt het overtuigen van ADO's achterban, is ook reeds in volle gang. Deze schok kende ontwikkeling resulteerde zater dagmorgen in een bestuursvergadering van ADO waarop werd vastgesteld hoe de zaken ervoor staan en wat aan staande woensdagavond zal worden doorgesproken op een speciale zitting van de verenigingsraad. AUe geruch ten, die dienaangaande de laatste tyd plotseling de kop opstaken, waren voor -Ie ADO-spelers een bron van onzekcr- 'leid. Manager Eddie Hartmann heeft deze speculaties zondagmorgen gedu- ende het gebruikelqke etentje voor Ie wedstrijd tegen Haarlem zo veel mogelük de wereld uitgeholpen: „Ik heb ze allemaal verteld dat niemand zich zorgen hoeft te maken om de on zekerheid onder de spelers, die voel baar was, weg te nemen". „Dit is het beste voor Den Haag", de eerste reactie van ADO": der Aad Mansveld. „Je ziet het aan FC Utrecht". Achter deze woorden zit een spectaculair plan verborgen en dat we ten de spelers. Als doorgaat wat in de pen zit heeft de nieuwe club ten doel binnen drie jaar een werkklimaat voor zestien full-profs te creeëren, waar door de enige weg is ingeslagen om met gerechtvaardigde pretenties ooit het kampioenschap van Nederland na te streven. Hot-nieuws Dit „hot-nieuws" werd gisteren in de bestuurskamer van Haarlem zoveel mogelijk buiten het gesprek gehouden. Herman Choufour, ADO's voorzitter betaald voetbal, die de besprekingen met de andere partijen voerde, kon na tuurlijk nog niet veel uit de doeken doen. „Doordat ir. Kau, de algemeen voorzitter, zaterdag pas terugkeerde van vakantie hebben we tot zolang met het overleg gewacht." Geruchten, dat de Holland Sportbestuursleden Kroe semeijer en Kattenburg in aanmerking zouden komen voor een bestuurszetel in de nieuwe raad, deed de heei Choufoer af met de opmerking, dat dit voorstel een van de „figuren" was, die de betrokkenen in gedachten hebben of het echter waarschijnlijk is, dat alles zo loopt, moet tenminste betwijfeld worden. Het is een publiek geheim, dat stichtingsvoorzitter Kroesemeijer, die een naderende liquidatie van Holland Sport overigens categorisch ontkent, zijn betaald voetbalavontuur bij Hol land Sport beu is. Vermoedelijk zal hij zijn pretenties opgeven wanneer de financiële garanties, die hem worden geboden, aanlokkelijk zijn. Betrouw bare schattingen, die de ronde doen. spreken van een schuld van Holland Sport aan Kroesemeijer van acht ton. Opkopen Het ligt In de bedoeling van het ge meentebestuur om de gehele accommo datie van het ADO In het Zuiderpark op te kopen voor een bedrag van on geveer een miljoen gulden. Waarmee het bestuur van de nieuwe combinatie een financiële regeling kan treffen voor een groots uitbreidingsplan. Bovendien zoekt Holland Sport naar een middel om het eredivisieschap van de hand te doen. Diverse spelers van Holland Sport heb- Herman Choufoer, voorzitter van ADO, hull zich nog in stilzwUgen. Woensdag zal hy bijzonderheden verstrekken over de onderhande lingen tussen zyn club en Holland Sport. ben inmiddels verrast aangeklopt bij de vereniging voor contractspelers. Zij zijn verontrust door de ontwikkeling, die zich aankondigt. Karei Jansen, se cretaris van de WCS: „De bezorgdheid is volkomen begrijpelijk. De WCS houdt daarom de vinger op de pols. Wanneer twee clubs van dertig con tractspelers samengaan, zal niet ieder een zich op hetzelfde niveau kunnen handhaven. Dat ls een probleemgebied, waar op we zeer scherp onze aandacht gericht houden".

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9