)emirel weigert politiek overleg CRISIS IN TURKIJE MEIRS INTERVIEW WEKT BEROERING Jongen bloedt dood na operatie door overspannen arts NICOLAAS KROESE ARM OVERLEDEN Militairen jrmuleren wensen ah ja Khan at praten met oer luim 7000 ïeelnemers ille Omgang DIDIER KWAM VOOR STEENPUIST BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJK Profiel van bisschop uit computer Verkeer eist tenminste negen doden Verzet van Gahalpartij Weinig wijzigingen bij Franse verkiezingen Winst Gaullisten in zuidwesten ABSOLUTE MEERDERHEID VOOR MEVR. GANDHI ND AG 15 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA S LARA (AFP) Suleiman De- ,.;2! de Turkse premier die vrijdag 8.30 )k van de strijdkrachten het veld ruimen, heeft gisteren niet deel- door president Sunay ;i.0j conferentie van politieke leiders. >ijeenkomst was bedoeld 36.00 1 i-.Lt.'OD Vö.Oii 39/76 67.75 ;5 37.10 98.40 lure 60.00 ontstaan door het aftreden sririg, te bestuderen en om zekere te formuleren." andere politieke leiders, die het öoftj had uitgenodigd, onder afige oppositieleider Ismet Inonu, aan het overleg deel. De „recht- jheïdspartij" van Dèmirel werd enwoordigd door de ondervoorzit- de fracties van deze beweging twee Kamers van het parlement. it en jn de Nationale Ver- Hg bezit de „rechtvaardigheids- de'meerderheid, al is deze m d in de nationale vergadering 19.55 i|-e' heeft het optreden. leiders ..scherp veroordeeld als pij |d met de grondwet. In ;"l0 tot de parlementsleden 36.70 verklaarde hij gisteren, dat zijn [•gjng niets verkeerds had gedaan, jn alleen maar schuldig aan trouw grondwet en de republiek, feit dat Demirel niet aan heeft deelgenomen, kan be- 33.75 d dat zijn partij niet bereid coalitiekabinet huidige crisis op te lossen. de commandant van merie, generaal Eken, hebben de leiders geen kandidaat genoemd et premierschap. Wel hebben zij •ks verlangens geuit. Zo zouden en dat er ook op korte termijn gelen worden genomen om maken aan het „terrorisme' vettige activiteit van studenten eiders". In tweede instantie gewerkt wordt jrvormingen op economisch, onderwijsgebied. Voorts zo het parlement moeten gewijzigd om misbruiken te 31.2! men> terwijl ook de kieswet 45.25 (eringsstructuur zouden moeten M veranderd om een einde t „onregelmatigheden", ie terroristen hebben zondag- n Istanboel nieuwe bomaansla- fd. Doelwit ,vaq dez^ aansla- n'-de J correspondent) ATSJI President Jahja Khan akistan is vanmorgen naar het kistaanse Dacca gevlogen voor üngen met de voorzitter van de kistaanse Awamiliga sjeik Oed- Het doel van zijn reis is een ge- ige afscheiding van Oost-Pakistan komen. it ogenblik is het in feite Moed- zonder enige grondwettelijke, lheid de scepter over Oost-Pa- iwaait. tren verklaarde hij dat hij steeds was om premier Khan te ont- wannper deze dat maar wenste, 'lde aan een gesprek met Khan Enkele voorwaarde. De Awami- itkent dat Khan aan hem de ardè gesteld had dat er tijdens ezoek geen betogingen zouden inden. Hij' verzekerde evenwel ook niet tot betogingen zal tijdens Khans bezoek. STERDAM (KNP) Ruim 7000 ners en deelneemsters telde de mgang, die afgelopen weekeinde MME osterdam trok. idevaartgangers konden kiezen soorten eucharistievieringen: Odi Gregoriaans, Nederlandse sa- en een thematische viering, aatste werd verzorgd door het loraat van Amsterdam. De be ling voor de drie vieringen ver geen verschil, (Van o s correspondent L. Kleyn) PARIJS In de Parijse voorstad Saint-Denis heeft zich een bijna niet te geloven geval voorgedaan van een zeer overspannen dokter die in een vlaag van waanzin thuis een 12-jarige jongen opereerde aan de blinde darm en een slagader doorsneed als gevolg waarvan de jongen is doodgebloed. De dokter is overgebracht naar het ziekenhuis van de Fresnes- gevangenis in Parijs. Didier, de jongen van twaalf jaar zou door dokter Peirre Peignoux zaterdagmorgen om negen uur behandeld worden aan een steenpuist. De dokter had aan de moeder vergunning gevraagd de jongen tevens een operatie te laten ondergaan aan zijn blinde darm wat de moeder geweigerd had aange zien de arts geen chirurg was. Nadat de vrouw haar zoon bij de arts had afgeleverd kreeg zij de boodschap mee dat de dokter de patiënt zelf zou thuis brengen. Toen dat niet gebeurde ging de vrouw andermaal naar het kabinet van de dokter waar de secretaris haai- vertelde dat de operatie goed was verlopen en dat ze tegen, één uur in de middag terug moest komen om Didier te halen. Voor haar huis zag zij een ambulance wegrijden en met een voorgevoel dat er iets ernstigs gebeurd moest zijn ging zij naar het huis van de dokter waar nog de dokter zelf noch Didier aanwezig waren Didier was inmiddels naar het ziekenhuis overge bracht waar hij overleed. De secretaris vertelde na afloop het volgende: dok ter Peignoux had na de behandeling van de steen puist de blinde darm operatie toch doorgezet of schoon in zijn behandelkamer geen bloedplasma, geen narcotische middelen geen zuurstoffles geen injectienaalden en geen hechtdraad aanwezig wa ren. De secretaris zag wat er gebeuren ging en wilde de dokter te lijf gaan en deze duwde hem met geweld weg en de secretaris verlpor door het zien van zoveel bloed en ogenblik het bewustzijn. Toen hij bijkwam lag Didier op het bed van de behandel kamer dood te bloeden ofschoon de dokteri met behulp van een tang probeerde de slagader af te klemmen. Met het transport naar het ziekenhuis ging zoveel tijd verloren dat' aan redding niet meer te denken viel De verontwaardiging in de voorstad is vanzelfsprekend bijzonder groot. Men stelt de vraag hoe het mogelijk is dat een dokter die niet geheel bij zijn verstand is toch nog praktijk mag uitoefenen. Een vertegen woordiger van de orde van medici heeft hierop geantwoord dat dokter Peignoux zich geheel vrij willig in een psychiatrische inrichting had laten opnemen en een week geleden vrijwillig deze in richting verliet. Er bestaan geen voorschriften om iemand die zich vrijwillig heeft aangemeld tegen zijn zin vast te houden. De orde van medici heeft in hoofdzaak een administratieve functie en kan niet als politie optreden. Dat laatste is pas het geval wanneer er duidelijke klachten komen uit het publiek zelf. Uit de nog nasmeulende puinhopen van dit huis in Groningen loop van zaterdag de drie stoffelijke overschotten gehaald van het echtpaar en hun kleinkind, die in de nacht van vrijdag op zaterdag door het vuur verrast werden. In de nacht van zaterdag op zondag moest de Groningse brandweer opnieuw uitrukken voor een uitslaande brand. Deze keer betrof het een pakhuis. De schade bedraagt tussen de driehonderd- en vierhonderdduizend gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Van t verslaggevers) AMSTERDAM Met de dood van Nicolaas Kroese, die gisteren op 65-jarlge leeftijd in Amsterdam overleed, is een de grootste promotors van het toe- ne naar Nederland heengegaan. Bij Kamer van Koophandel stond hü in geschreven als uitbater van „de vljff vlieghen", en nog vier andere gerenom meerde eethuisjes in de hoofdstad, i Hij was ook de houder van een trooi op landbouwkundig gebied en vinder van een kosmische wiskundige formule voor de wereldvrede. Van beide zaken deed hij de groten der aarde (Ken nedy, Nixon, Kroetsjev, Breznev, Mao, Castro, Koningin Juliana) wekelijks in letterlijk meterslange telegram die tienduizenden guldens verslon den. Hij begon als een gewiekste zaken- die in New York de aandacht op Nederland vestigde door in oud-Holland- kledij, een kooi met levende vogeltjes de hand, het verkeer op Time Square te trotseren. Hij werd er miljonair door. Hij eindigde als een 210 pond zware zonderling, die in zijn exclusieve restau rantjes oe Amsterdamse kabouters gratis feteerde en die zijn fortuin over de balk smeet aan internationale telegrammen, vaak louter bestaande uit cijfers. Eens reed hij rond in een wijnrode Rolls Royce maar ook toen armer dagen wa- aangebroken schrok hij er niet voor terug taxi voor een rit luttele meters -en te laten wachten. Zijn 50 personeelsleden mochten iedere dag gratis drinken als ze op konden, (ADVERTENTIE) kom dan zo spoedig mogelijk LEIDEN TELEFOON 01710 - 22244 hetgeen in niet geringe mate tot zijn financiële ondergang zal hebben bijge dragen. Vier weken geleden verkocht hij onder de drang der omstandigheden het beroemde „Vijff Vlieghen" en zijn an dere eethuisjes aan Krasnapolsky voor het ondermaatse bedrag van zevenhon derd vijftig duizend gulden. In het con tract was de bepaling ingebouwd, dat hïj a raison van tienduizend gulden per jaar en eten voor niets gastheer mocht blijven de schrandere krasdirectie realiseerde zich zijn waarde als trek pleister terdege. Zijn begin was schlemielig enige geestelijke bagage de driejarige han delsschool. Zijn einde was het evenzeer de hele opbrengst van de verkoop van zijn eethuisje ging naar de belas tingen en naar schuldeisers en hij stierf midden in een vermageringskuur. Daar tussen echter bouwde deze immer met vlinderdas gesierde Bohemien een gast vrij en gastronomische imperium op dat uit de historie van Amsterdam niet weg naar schatting 7 5.000 Amerikanen per jaar bezochten de „vijff vlieghen" en de andere vier restaqrantjes van Nicolaas Kroese. Uit dank stuurde hij ze eigen handig getekende kerstkaarten, ROERMOND Het profiel van de nieuwe bisschop van Roermond komt uit de computer. Tijdens de zaterdag gehouden bijeenkomst van de Pastorale Raad Limburg deelde vicaris-generaal P. van Odyk mede, dat een begin is gemaakt met het overbrengen op pons kaarten van de gegevens, verkregen via de formulieren voor de „profiel"-teke- Verwacht wordt, dat de computer in april het profiel uit de ponskaarten zal opdiepen. Het kathedraal kapittel, dat belast is met het opmaken van een voordracht aan Rome voor de nieuwe bisschop, hoopt de voorbereidingen ge heel volgens de eerder geschetste werk- 'wijze te kunnen doen geschieden. Het kapittel is het eens met de vertegen woordiger van de oostelijke mijnstreek in de DPR, die de per advertentie gevoerde handtekeningenactie veroor deelt en de thans gevolgde procedure wijs besluit" heeft genoemd. (Van i verslaggeefster) SOMEREN Door onopgehelderde oorzaak is gistermiddag in Someren een personenauto met vjjf nonnen van een d(jk in een sloot gereden. Eén van de nonnen werd op slag gedood. Drie van de overige vier moesten min of meer zwaar ge wond in een ziekenhuis worden In scharmer en Oudesluis kwamen twee kinderen van 4 en 214 jaar om het leven toen zij plotseling de weg overstaken en door passe rende auto's gegrepen werden. In Chaam verongelukte een 14-jarige jongen toen hij met zijn fiets plot seling de weg overstak en aange reden^ werd door een auto. Een 62- jarige inwoner van Cuyk kwam in de afgelopen nacht om het leven toen hij met zijn fiets aan de hand de weg overstak en door een pas serende auto aangereden werd. In Veenendaal kwam een 70-jarige vrouw om het leven toen zij werd aangereden terwijl zij de weg over- Een 16-jarig meisje uit Waalwijk kwam zaterdag in Raamsdonkveer om het leven toen de auto van haar vader door een verkeerde inhaal manoeuvre over de kop vloog. Het meisje was op slag dood. De vader en nog Uvee inzittenden moesten in een ziekenhuis opgenomen worden Een tractor met aanhanger is za terdagmiddag bij het nemen van een bocht in Blade] gekanteld. De 19-jarige bestuurder werd gedood Bij een bedrijfsongeval bij Hoog ovens in Velsen is een 37-jarige inwoner van Petten verongelukt loen hij bekneld raakte tussen twee. spoorwagons. UTRECHT (A.N.P.). Bü het rangeren in vier diesellocomotieven op de spoor baan tussen Groningen en Assen is van morgen een dicselloc waarschijnlijk door verkeerde wisselstand ontspoord. Het treinverkeer naar Groningen werd ge stremd en vervangen door een buslijn. Re andere sporen konden normaal ge bruikt worden. Op de spoorbaan UtrechtAmersfoort r hoogte van Den Dolder is een goede rentrein vanmorgen bijna ontspoord. Eén de wagons ging „scharen", d.w.z. op twee sporen rijden. Door de matige snelheid waarmee de goederentrein reed kon nog op tijd worden gestopt. In de loop van de ochtend werd de wagon in het goede spoor gezet. JERUZALEM (AP) - Pre mier Golda Meir van Israël heeft zich gisteren op de kabinetsvergadering verweerd tegen beweringen van de rechtervleugel van de natio nale regeringscoalitie, dat zy in een interview met de Times voortijdig Israels ge wenste grenzen omschreven zou hebben. Volgens zegslieden luidde haar. antwoord dat- wat zij gefcegd had, niet nieuw was en. evenmin een deflftitieve r ..-geringebeslissing inhield.' De rechtse Gahalpartij, die vorig jaar uit de regering was ge treden omdat zij tegen enige opgave van bezet Arabisch gebied is, heeft echter aan gekondigd dat zij in het par lement de vertrouwenskwes tie zal stellen. Volgens de Gahal dreigt mevrouw Meir onder buitenlandse druk een deel van het historische va derland prijs te geven. In het gewraakte interview met de Times, zaterdag ge publiceerd, stelde mevrouw Meir voor de Sinaiwoestijn te demilitariseren en ook an dere gebieden prijs te geven die in de juni-oorlog waren bezet. Israël zal volgens haar echter vasthouden aan Oost- Jeruzalem, de op Syrië bezet te Golanhoogte en het stra- Israëlische paratroepen wachten ergens in de woestijn op orders, staande bij terugstootloos vuurwapen gewapende jeep. tegisch belangrijke Sjarm al Sjeikh in de Sinai, dat de Straat van Tiran, naar de Israëlische haven Eilat, beheerst. Mevrouw Meir had in het interview ook gezegd dat Israël na teruggave van de westelijke Jordaanoever aan Jordanië militairen in dit gebied wil handhaven om Arabische aanvallen over de rivier de Jordaan te verhinderen. Het schijnt vooral de regeling voor de westelijke Jordaanoever te zijn geweest die de drie ministers van de nationale religieuze partij (NRP) ertoe gedreven Meir vragen te stellen. MARKTBERICHTEN fin gulden® per kg lev. gew.): Ie HANDEL: matig. COOP. VELUWSE EIER VEILING BARNE- (Van onzi PARIJS irrespondent L. Kleyn) wachten viel, BARNEVELD, 15 r PRIjÉZN (in guld l - AANVOER: 3 r ROTTERDAM - AANVOER: RIJNSBURG, 23—29, dusty golden yellow 100—200 - Zoals te kraaien na de eerste ronde meenteraadsverkiezingen in Frankrijk, alle partijen victorie. En dat is niet eens ten.onrechte. Voorzien was dat één derde van het kiezerskorps zich van de hele stembus niets zou aantrekken en rustig thuis zou blijven. Dat is inderdaad ge beurd. Van iedere drie kiezers ging er een aan de wandel en liep de stem lokalen voorbij of bleef thuis. Het weer was dragelijk; niet veel zon. maar ook Het kiezerskorps heeft een grote sta biliteit te zien gegeven. De meeste ge meenteraden in de grote steden met een bekende burgemeester hebben de kiezers rustig laten zitten of hun zoveel stemmen gegeven dat zij er bij de herstemmingen van zondag 21 maart goed voor staan. Dat was onder meer het geval met de liberale burgemeester van Lyon, met de socialistische burgemeesters van Mar seille en Atrecht, Gaston Defferre en Guy Mollet. De centrum burgemeester in Rouaan, Lecanuet sloeg zelfs een bij zonder fraai figuur want hij werd voor de eerste maal in de geschiedenis van zijn stad in eerste aanloop gekozen. Dat hij voor de microfoons van de verslag gevers zo trots was als een pauw, valt te begrijpen. Minder tevreden kon de so cialistische burgemeester van Rijssel zijn. Want hij, de grote en populaire man van het noorden, kreeg maar zevenhon derd- stemmen eer dan zijn gaulistische tegenkandidaat en hij komt dus zondag in herstemming. Toch staat hij er niet slecht voor want naar alle waarschijn lijkheid zullen de communisten hun stem op hem uitbrengen. De gaulistische tegenkandidaat zal moeten proberen voor aanstaande zondag alle thuisblijvers te mobiliseren. Ofschoon gemeenteraadsverkiezingen over het algemeen een plaatselijk karak ter hebben, mag toch het volgende wor den geconstateerd. Waar de socialisten en communisten gemeenschappelijke lijsten hadden hebben zij het goed gedaan en schommelden rondom de 40 tot 45 pet. Waar zij ieder afzonderlijke lijsten had den, liepen de communisten iets meer terug dan de socialisten. Het centrum verspeelde ongeveer 10 tot 12 pet. bij coalities met socialisten en communis ten maar won die tot 12 pet. bij coalities met gaulististen. Een uitzondering op die regel vormt Marseille met de socialis tische burgemeester Gaston Defferre. De gaulisten leden met hun 36 leden van de regering slechts een verlies. Alle an deren weiden herkozen of staan er voor aanstaande zondag goed voor. De win sten van de gaulisten zijn vooral mar kant in het zuidwesten van Frankrijk, waar de oude liberale wijnranken hoe langer hoe meer verdorren, terwijl de gaulistische nieuwe aanplant flink uit de grond schiet. NEW DELHI (Reuter) De Congres- partij van mevrouw Indira Gandhi heeft gisteren, de twee derden meerder heid in het Lagerhuis bereikt die nodig is om in dit huis constitutionele wijzi gingen erdoor te krijgen. Dezelfde meerderheid is nodig in het Hogerhuis waarvoor de verkiezingen niet golden. De partij legde tot dusver beslag op 348 van de 521 zetels van het Lager- In het Hogerhuis leed mevrouw Gandhi vorig jaar een nederlaag bij de stemming over het wetsontwerp om de voormalige Indiase vorsten hun privile ges te ontnemen. Het ontwerp kwam toen slechts één stem tekort.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7