Laurens heeft nog plaats voor 10 mannen Degradatie LSG en Voorschoten Onderwij sdag krijgt vervolg Tafeltennis voor invaliden SISEOheer en meester Promotie Zijljeugd d MARKTEN RTC deelde de punten TIMMERLIEDEN ASP. TIMMERLIEDEN GRONDWERKERS SJOUWERLIEDEN LAURENS PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 15 MAART 191 ^NPA Vrijblijvende conclusies na praten over democratisering LEIDEN „Er komt niets los vanmiddag; interne discussies zgn er niet geweest. Het blijft allemaal een beetje zwevend". Deze uitspraken van een van de deelnemers in de discussiegroepen werd zaterdagmiddag tegen het einde van de Leidse Onderwysdag in de Stadsgehoorzaal met luid onder steunend applaus ontvangen. Tegen sluitingstijd trachtte men een aantal „brandende kwesties", die tevens bedoeld waren als leidraad voor de wet houder van onderwijs om mee te, werken, nader te formuleren. Het bleven algemene wenselijkheden en conclusies, waarmee men alle kanten uitkon. Het merendeel van de uitsprakenkon een groot aantal van de ongeveer 300 deelnemende leerkrachten, ouders en schoolbestuursleden op deze dag georganiseerd door de werkgroep Onderwijs van het Sociologisch Instituut van de Leidse universiteit gestolen worden. Een jongeman („uit discussie groep zoveelzei het fris van de lever: „Het gaat om de leerlingen, dat die behoorlijk onderwijs krijgenHet was een woord met Inhoud, op deze Dag van de democratisering van het Leidse onderwijs. Beginsel en beweging Het „congres" was heel fraai begonnen met een verzorgde toespraak van de wethouder van onderwijs, dr. J. P. Duyverman. „Daar zit u dan, daar sta ik dan. Ik sta hier om u aan het werk te zien". De wethouder gaf toén al te kennen, dat men er in één dag niet zou uitkomen. De heer Duyverman wees erop, dat de democratisering van het onderwijs niet uit de lucht komt vallen- Reeds de staatsman Thorbecke (idool van de heer Duyverman) zei in 1841: „Ieder tijdvak heeft zijn eigen beginsel van beweging; laat men dat slapen, blijft men staan bij hetgeen van de ouders werd ontvangen, dan ontstaat eindelijk verwarring van beweging". Gelijke kansen Direct na het startschot van dc wethouder begon men in groepjes van elf te discussiëren over interne democratisering (inspraak) en externe democratisering (gelijke kansen voor kinderen uit alle milieus); 's middags kwamen de discussiepunten plenair aan de orde. Het werd als een teleur stelling ervaren, dat de leider van de discussies er niet toe te krijgen was. dat de aanwezigen bij handopsteken hun instemming of misnoegen ten aan zien van bepaalde punten kenbaar konden maken. Dit bracht o.m. de heer M. van Aken tot zijn voorstel, deze dag een wat concreter vervolg te geven. Zowel de voorzitter als de wethouder gingen graag op dit verzoek in. Begeleiding Tijdens de plenaire discussie werd opgemerkt, dat de kinderen uit de ver schillende milieus geen gelijke kansen hebben en dat de taalachterstand in sommige stadsbuurten om een specifieke begeleiding vraagt. Voorzitter Fok maakte gewag van de noodzaak van democratische gezinsbeïnvloedings- programma's. Deze programma's worden door de pedagoog Rupp gecombi neerd met taalcompensatieprogramma's en zijn bedoeld om de ouders inte resse te geven in het onderwijs aan hun kinderen en om de kloof tussen school en gezin te overbruggen. Betrokkenheid Dat betrokkenheid bij de school komt vóór inspraak was een wenselijkheid die insloeg; eerst een goed contact met de school en voldoende informatie aan de ouders. Toen door tijdgebrek de voorzitter het punt schoolparlenient wilde overslaan veroorzaakte dat nogal wat deining onder de „leerlingen" in de zaal. Verontwaardigd wees men de voorzitter op het belang van invloedrijke schoolraden. Wat de gelijke kansen betreft werd nog opgemerkt, dat de huisvesting hier een grote rol speelt. Elk kind moet de gelegenheid hebben om rustig op een eigen kamer te kunnen studeren. Broodnodig Men kwam er niet helemaal uit. zaterdagmiddag. Wethouder Duyverman had er begrip voor. Hij zegde aan het slot van de middag toe, dat er spoedig een vervolg op deze onderwij sdag zal komen. „Dat is broodnodig", zei hij wijs, in de hoop op wat minder vrijblijvendheid en oppervlakkigheid als ipnieuw de vertegenwoordigende leerkrachten, ouders en bestuursleden van alle Leidse scholen bij elkaar zullen komen. Samenspel van de betrokkenen staait hierbij op de voorgrond. LEIDEN Komend seizoen zal een landelijke hockeyeredivisie worden inge voerd. Dit brengt een reorganisatie met zich mee, waarvan Siseo wellicht zal kannen profiteren. Als doorgaat wat de profeten voorspellen, zal ook de tweede plaats in de eindrangschikking van de westelijke derde klas promotie opleve- Siseo heeft die tweede plaats binnen handbereik gehouden door een gemak kelijk# zege op Rood Wit (Aerdenhout). Twee minuten na aanvang verzilverde Gijs Groenewegen met een ferm schot de eerste strafcorner; 10- Een moment van onoplettendheid in de Siseo-achter- hoede bracht één van de Rood Witten voor een leeg doel; 11. Uit een voor zet van Stef Linthorst bracht Geert Reijns het Roomburgteam aan de lei ding. Siseo ging na rust het spel dicteren. Gedurende tien minuten werd met gede gen positiespel Rood Wit weggespeeld. Hans Montanus beëindigde een fraaie solo met een voorzet op maat aan de mee opgekomen Geert Reijns. Deze zette kordaat de stick onder de bal; 31. Na dat Rood Wit nog eenmaal goed was teruggekomen, benutte Jacques Gerris een straf slag; 42. UTRECHT Door gelijk te spelen tegen DOK uit Amsterdam en DZVB uit Delft is het B-jeugdteam van de Zyl gepromoveerd naar de b-klasse, waar het Alphense AZC en 1--' Goudse GZC eveneens in uitkomen. Zyl-A is de enige vertegenwoordig' it de kring Gouwe-Rijnstreek in de i. -lasse. In Amsterdam verloor het reserve team van de Sleutelstad met 96 van de Meeuwen 2 in een aardige wedstrijd. Jan de Graaf scoorde viermaal, Wim v. Zyl en Wim v. Rooyen elk eenmaal. LISSE De Inval idenbond, afdeling Bollenstreek, heeft afgelopen week einde een nieuw initiatief ontplooid: ta feltennis voor gehandicapten. In de bol lenschuur van G. Mens in de Engel werden zaterdagmiddag om 15.00 uur de eerste balletjes geslagen. De heer Van der Ploeg, voorzitter van de Invali- denbond, deelde ons over deze nieuwe activiteit mede: „Voor veel jonge licha melijk gehandicapten is weinig ont spanning in de Bollenstreek. Met het tafeltennis willen we alvast een stap in de goede richting doen." Lichamelijk gehandicapten uit de Bollenstreek die aan deze sport mee willen doen, kunnen zich opgeven bij de heer Van der'Ploeg, Engelkade 12, Lisse. „De Lischbloem" gaf uitvoering LISSE Vele ouders, vrienden en belangstellenden hebben zaterdagavond genoten van een uitvoering van het Jeugd- en Kinderkoor de „Lischbloem". Het koor stond voor het eerst onder leiding van de dirigent W. B. Visser die de plaats van zijn overleden vader Sander Visser heeft overgenomen. De heer Vijfhuizen opende de avond nadat beide koren gezongen hadden „Ik wan del in het licht met Jezus". Het zingen van beide koren in afwisseling sloeg in bij het publiek- Het optreden van enke le kleine solistjes niet minder, die voor hun prestatie een warm applaus ont vingen. In de pauze werd ten bate van de „Lischbloem", een verloting gehou- GROENTEVEILING Appelen 49—60, Champignons Andijvie 94—1.06. SniJ- LE1DEN bonen' 5.60—6.60. Kroten, gekookt 55. Pt 'nazie 55—73. Sprui- Radijs 59—65. Selderij i BOELOFARENDSVEEN, 12 - 28. roselandia chTysaiitwt-jaairond 3°-35 - 3, 60, freesla's 85 - 2, 40. tulpen queen the night, karei doorman, kees nells 1.55 - 2,00, apeldoorn, Charles, oxford 1,30 - 1.85. lustige witwe. v.d. eerden, edith eddy, olaf, paul richter 95 - 1,30, prominence, bellona. preludium, beauty of volendam, golden eddy, paris, golden harvest, blenda 1.00 - 1,55, Christmas marvel, peerles pink 1,65 - 1,70, alladin 2,10 - 2.70, dubbele tulpen 85 - 1.50, C I 4.3—5.00, C II 1.50—3.50; breekpeen p. kist: 3.50; rode kool 10—17; spruiten geschoond 2.18, 82; knolselderie 10—16; sel- derle-bos 18. Aanvoer; waspeen: 235.000 kg. Het team uit Rijnsaterswoude deelde de punten met Phoenix. Cor Bouw meester en Joop de Waagenaar wonnen ieder tweemaal en Bouwmeester en Van Es wonnen samen het dubbelspel. Verder kwamen zij niet, maar dat te gen zo'n sterk team niet erg. Ondanks het feit dat .de RTC-dames met een invaller moesten verschijnen in Zoeter- woude, werd het toch een 73 over winning. Boogert won driemaal, Zwet sloot tweemaal en invalster Wetten een maal. Het werd 73 door het goede dubbelspel. Pit '54 Ook het Zoeterwoudse topteam doet het goed. Zij hebben de kampioensvlag al gekocht, maar wachten alleen op een gunstig moment om deze aan de vlag- gemast te laten wapperen. Vorige week waren zij goed voor een 64 overwin ning op Phoenix en eerder wonnen zij met 82 van Excelsior. Toen verloren de twee dames ieder eenmaal, maar de tweede wedstrijd werd het erger. Mari an van der Helm had het kampioen schap van broer Bert zo goed gevierd, dat zij zonder winst bleef. Gelukkig voor haar bleef Henry van Teylingen ongeslagen en was Anneke Koek goed op dreef. Zij won tweemaal en samen met Henry het dubbelspel. Play Fair Het is voor Leimuiden een slechte week geweest. Dat de dames het ge weld van De Treffers hiet konden weerstaan las u al eerder. Daarnaast verloor ook het hvrenteam van TOV 2, in een nogal ruwe maar wel spannende wedstrijd. Hét werd 46 door twee overwinningen van Ruud Mollers, één van Arnold Heuzen en winst in het dubbelspel. Al met al gingen acht van de tien partijen in drie games. Ook het tweede herenteam verloor. Kaderbijeenkomst NKV LISSE Het Ned. Kath. Vakverbond houdt dinsdagavond een kaderbijeen komst in het „Trefpunt". Schoolstraat, waarin aan de orde wordt gesteld: „On derwijs, gelijke kansen voor iedereen." De districtsbestuurder J. ^Steenoven zal over dat onderwerp spreken. Baronie Het Alphense team vecht voor behoud van hun plaats in de tweede klas. In de afgelopen week scoorden zij drie pun ten. Eerst speelden zij gelijk tegen Do- cos, waarin Jacques Straver uitblonk, maar de winst op Unitas geeft nieuwe kansen. Vooral omdat de Baroniespelers als een eenheid te voorschijn kwamen allen wonnen zij tweemaal. Straver. Rigter en Nijland zijn nu nog maar enkele punten van het behoud af. baronie, dat reeds eerder de Neder landse kampioenschappen en nog' meer evenementen organiseerde, heeft ook dit jaar weer de scholierenkampioen schappen van Alphen aan den Rijn op het programma staan. Inschrijfformu lieren voor dit evenement worden op de scholen in Alphen uitgedeeld, maar de genen, die niet zo'n formulier kunnen bemachtigen kunnen hiervoor aanbellen bij mevr. Bloupot, Pieter Floriszstraat 48 in Alphen aan den Rijn. Datum van de wedstrijden is 24 april. LEIDEN Dit weekend is een groot fiasco geworden voor de Leidse schaak clubs. De twee in de hoofdklasse en drie in de tweede klasse C van de KNSB spelende tientallen bezetten nu de onderste plaatsen in hun klasse. Voor LSG I en Voorschoten is de kloof tussen hen en de voorlaatste tien tallen te groot geworden. Hun lot is: degradatie; voor LSG I betekent dit terugkeer naar de eerste klasse; Voorschoten ondergaat nu dat, wat het vorig seizoen op het nippertje wist te voorkomen en belandt weer in de Leidse onderbond. De uitslagen van de zaterdag in de hoofdklasse van de KNSB gespeelde wedstrijden zijn: Philidor (Leeuwarden) IPhilidor (Leiden) I: 6%2% (voorlopig); Rotterdam ILSG I: 91; VAS/ASC IUtrecht.' 3%5% (voorlopig) en MoerwijkWatergraafsmeer: 44 (voorlopig; deze wedstrijd wordt waarschijnlijk een kleine overwinning voor Watergraafsmeer). De beide koplopers Rotterdam I en Utrecht zullen elkaar in de laatste ronde ontmoeten. De stand na 6 ronden is: 1. Rotterdam I: 1037%; 2. Utrecht: 933 (4- 1); 3. Watergraafsmeer: 6 (H-2)322); 4. VAS/ASC I: 6—27% 1); 5. Moerwijk: 5 2)27% (4- 2); 6. Philidor I (Leeuwarden): 530 1); 7. Philidor I (Leiden): 4—27 1); 8. LSG I: 1—21. In de tweede klasse C zijn de uitslagen van de zaterdag gespeelde wedstrij den: OverschieLSG II: 3%3% (dit wordt zeer waarschijnlijk een kleine nederlaag voor LSG); DordrechtPhilidor II: 82 en VoorschotenUlstud: 2%7%. Hiermee is de stand aan de staart: 6. LSG II: 5 2)26 3); 7. Philidor II: 525% en 8. Voorschoten: 021. Nadat Bakker in zijn vooruitgespeelde partij tegen Scholl die naar het Claire-Benedicttournooi is afgevaardigd na kwaliteitsverlies het onderspit had gedolven, werd Philidor zaterdag door zijn Friese naamgenoot warm ontvangen. A. van de Berg hield weliswaar tegen Kramer stand, maar J. Piket blunderde al na een dozijn zetten. Van Maaren brak af in een stand, die juist geen remise meer zal opleveren. De te kleine middenmoot bood ge lukkig enig tegenspel. De Graaff veegde met Aarts „het bord" aan, terwijl Th. Piket het weer op de beruchte laatste minuten liet aankomen. Met nog 3 minuten voor 23 zetten wachtte hij doodkalm de beslissende blunder van Te Velde af. C. Berg liet zich na een ongelukkige koningszet in een matnet strikken, terwijl Stam in een regelmatige partij werd opgevreten. Met een spectaculair torenoffer verraste Tilstra Kohlbeck, die niets meer had in te brengen. Barkema ten slotte liet zijn toren insluiten, die na dameruil ondek- baar bleek. Nog heviger was de slachting in Rotterdam. LSG I bond hier de strijd aan tegen de kampioenskandidaat Rotterdam I. Ook LSG begon met een 10 achterstand nadat de partij TimmanC. v. d. Berg om dezelfde reden als die tussen Bakker en Scholl vooruitgespeeld was. Na een ontsporing in de Siciliaan vloog v. d. Berg van het bord. Kort nam zaterdag in een excellent gespeelde partij, waarin hij 2 pionnen wist te verschalken, revanche op Böhm, voor zijn onverdiende nederlaag in het Hoogoventoernooi. Dit bleek het enige punt te worden; Van Geel werd door de ex-LSG'er Jongsma in de verdrukking gebracht, waarna Jongsma's verste vrijpion in het eindspel de beslissing bracht. Smout offerde een stuk; na een tegenoffer wist Sandifort alle onheil af te wenden en veroverde een kwaliteit. De Groot wikkelde, na een remise-aanbod terecht afgeslagen te hebben, te onnauwkeurig af. Bekker vergat een pion; na totale afruil bleek dat zijn ondergang. Wichers offerde zijn dame in ruil voor drie stukken, waarmee hij het hele bord be heerste; 2 zetten voor de eindstreep en terwijl hij op het punt stond de dame ditmaal tegen slechts één stuk te heroveren, viel zijn vlag. Kuijpers bemerkte tot zijn woede dat zelfs „Euwes openingenreeks" wel eens kan verouderen. Weiland drukte met zijn d-dion weliswaar op Sanders' stelling, maar daar deze geïsoleerd was, bleek hij ondekbaar. Van de Wolk ruilde te vroeg af en leed de nederlaag. mber 1 Ned ekens - irgse b< ianstaa log we ■n twe gang h' noc rg polsh errukt aantrei de heli •extiell nd wel is", aat onrr Idschiet jullie? - hij' 1 iljn VOORSCHOTEN De St.-Laurentius- harmonie heeft zich zaterdagavond in het Cultureel Centrum te Voorschoten gerpesenteerd in nieuwe uniformen- De drumband was reeds enige jaren terug voorzien van tunieken. Nu was de har monie aan de beurt. De vijfentwintig leden tellende harmonie, thans .gekleed in lichtblauwe uniformen, werd bij de opening van het concert namens het gemeentebestuur toegesproken door wet houder T. C. Esselaar. Onder leiding van dirigent W. van Duyn gaf „Lauren- tius" vervolgens een proeve van haar bekwaamheid. De drumband toonde tussen de pro- gramma-onderdelen door, dat het altijd nog een 'behoorlijk rythmisch geluid kan maken en dat dit onderdeel niet gedeeld heeft in de malaise van harmonie. Het concert betekende de Laurentiusharmonie een afsluiting van de wederopbouw. NV Aannemingsbedrijf EGBO Voor diverse woningbouwprojecten vragen wij: HOGE TARIEFBELONING Aanmelden dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur: Rijndijk 308 te Hazerswoude. Telefoon 01714 - 2966. Na 17.00 uur: Telefoon 01714- 2350 en 01726-2917. allround verkoopster leeftijd 18 tot 23 jaar Tevens is er plaats voor enige h u Ipver koopsters voor de zaterdagmiddag. Sollicitaties voor donderdag 18 maart te richten a EXCULSIEVE SCHOENEN EN LEDERWAREN Donkersteeg 12-14 - Leiden - Tel. 01710 - 42738. Het blijft goed gaan. Sinds "de laatste advertentie hebben weer negen mannen gekozen voor werk aan de rand van de stad. Zonder parkeerproblemen! In een ruim, modern en schoon bedrijf. Werken bij LAURENS. Een beetje trots zijn mee te helpen aan de vervaardiging van de grote sigaretten merken Caballero, Tivoli, Chesterfield en Golden Fiction. En toch komen we nog handen te kort. Weet u het nog niet zeker? Stapt u dan naar onze afdeling personeelzaken aan de Saturnusstraat 40 in Den Haag, of komt u naar de wervingsavond, elke dinsdag van half zeven tot negen uur, In Restaurant Bellevue aan de Steenstraat of belt u om een informatiemap, waar van alles in staat over het bedrijf en over het werk; telefoon 070 - 814661 toestel 153 of 154. Doen. Sigarettenfabrlek Sajurnusstraat 40-Den Haag kardinaa maar op ek bleek Rome al de gelooi f Mourits i waar a kan wc dinaal A ing aldu, i te hel het ii Mrukkeli. k werd c egmaals n prote 'ederland ld zou wor rX Mouri et sluitsti tfoarmatie met prof. en met bel Karc bisschoppi Ük wil m: «ens pro oppen de even niel voorlicht!

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4