CcidóG SouAcmt Vliljoenen schade bij hevige brand in olieraffinaderij op Europoort ZES BRANDWEERKORPSEN IN ACTIE TEGEN TANKS MET ASFALT EN OLIE ni ig -S* jdSj\ IÉ!# i Politie in gevecht met Ambonezen Uitgebreid onderzoek naar oorzaak Uan verdacht ran moord op echtgenote ■m Sneeuw in Israël Klok wist niet waar klepel was Mgr. M. Jansen plotseling naar ziekenhuis Ondanks verlies meerderheid socialisten AAN ONZE ADVERTEERDERS Marokkaan bestuurde ongeluksauto GALA SLOTBAL Polio eist weer slachtoffers Grandioos record Ard Schenk op tien kilometer Tunesiërs welkom in Nederland Drie baby's in brand omgekomen ipengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur: drs J. H M. Brader Hoofdredacteur: F J Plug. Chef-redacteur: H P. M Heruer dvertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan. *71: p. week 1,41, maand ƒ6,05, kwartaal ƒ18,10, jaar 70,30. Per post: kwartaal 21,70, per jaar 84,70. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.307 T.V.-SELECT1E VANAVOND Nederland I: 19.25 uur Zo vader zo zoon; 20.45 uur Met liedjes het land in; 21.45 uur Russen in de ruimte. Nederfand II: 19.30 uur Coronation Street; 20.21 uur Klatergoud; 21.20 uur Voetstappen in de mist, tv.-spel. MAANDAG 15 MAART 1971 WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind uit zuid tot zuidwest. Minimum temperaturen omstreeks 3, maxima ongeveer 7 graden. JZENBL'RG (ANP) Een enorme brand, voorafgegaan door drie zware plosies heeft vannacht voor enkele miljoenen guldens schade veroorzaakt de raffinaderij van Gulf in Europoort. Er vielen geen slachtoffers. De and, die na middernacht uitbrak, verwoestte twee tanks gevuld met as- t en een grote opslagtank met 16.000 liter stookolie. Behalve de bed rijf s- indweer van Gulf werden brandweereenheden uit Rotterdam, Rozenburg Oost-Voorne ingezet, evenals bedrijfshrandweren van de B.P.-raffina- rij en van Ici-Holland. Tegen half vier vanmorgen hadden zij de brand idcr controle, maar toen brandde de tank met stookolie nog door. P'on Jaar de oorzaak van de brand bij [f die grote schade toegebracht heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld »rre*rden. typ )e brand ontstond kort na midder- :ht, toen de leiding naar een van de alttanks door nog onbekende oorzaak brand raakte. Door de hitteontwikke- jg barstten de asfalttanks uit elkaar vatten vlam. Kort daarop sloeg de md over naar de tweede asfalttank later naar een in de buurt staande Ite, met 16.000 liter stookolie gevulde wraadtank. w lond twee uur waren de twee asfalt- met 1500 ton asfalt elk, geheel .rand, op dat moment woedde nog te r ybrt R IN UTRECHT JTRECHT (ANP) Op verdenking moord c.q. doodslag c.q. zware mis- ïdeling heeft de officier van justitie de rechtbank in Utrecht, een gerech- onderzoek gevorderd tegen de 26- strel jge koopman B., wiens 24-jarige vrouw coba B. Monsoa vorige week in de woensdag op donderdag om twaalf door een kogel uit een st H^iertgeweer dodelijk in de bulk werd roffen. Zij werd daarop, hevig bloe- id, door haar man naar het ziekenhuis tracht waar ze ruim een unr later trieed. ic r: en le koopman, die onmiddellijk door de tie werd aangehouden, verklaarde rouw tijdens de „onheilsavond" vertrek van visite tegen hem gezegd hebben dat ze zijn 22 kaliber jacht- best zelf kon laden. Ze deed een in het geweer en ontlaadde het ens weer. Spelenderwijs zou oba de loop op haar buik hebben ge en toen de trekker hebben overge- id, menend, dat het geweer ongela- was. Toen gipg het fatale schot af, de verklaring van B. een felle brand in de grote opslagtank met 16.000 liter stookolie De enorme vlammenzee ging gepaard met zware rookontwikkeling De brandweren pro beerden uitbreiding van brand te voor komen door de in de buurt staande op slagtanks voortdurend nat te houden Na ruim drieëneenhalf uur blussen hadden de samenwerkende brandweer korpsen het vuur rond half vier onder controle. Het gevaar voor uitbreiding van de brand naar de dichtsbijzijnde opslagtanks was toen ook definitief ge weken. Over de oorzaak van de brand is niets met zekerheid te zeggen. Gulf zal in leder geval een uitgebreid onderzoek instellen. Op het raffinaderijterrein ar riveerde in de loop van de nacht de officier van justitie, hoofd van het par ket in Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven. De produktie zal geen nadelige gevolgen van de brand ondervinden. ■'it -jjÉjjp-, De hevige brand vannacht bij Gulf op Rozenburg veroorzaakte veel rookontwikkeling en nog i JERUZALEM (Reuter) Ongewone sneeuw- en hagelstormen hebben Israël in de nacht van zaterdag op zondag geteisterd, waardoor Jeruzalem met een laag sneeuw Is bedekt en ln het gehele land aanzien lijke schade is toegebracht aan fruit en gewassen. De heuvelachtige streken van Hebron en Nabloes op de door Israël bezette westelijke Jordaan-oever en de hoogten van Golan, het door Israël bezette Syri sche gebied, liggen eveneens onder een sneeuwlaag. WIER1NGERMEER (ANP) Hel klokgelui vanuit de toren van de gereformeerde kerk te Middenin gemeente Wieriugermeer, kreeg gistermorgen een ontijdig einde, doordat de klepel van de luidklok los raakte en onder geromirtel langs de toren rolde, om tenslotte op een geparkeerde auto terecht te komen. Da eigenaar van de auto wist na afloop van de kerkdienst al gauw waar hij de klepel moest zoeken. Een gat van ongeveer zes bij zes centimeter aan de zijkant van de bagageruimte van zijn auto wees hem daarvoor de weg. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM (KNP) Mgr. M. A. Jansen, oud-bisschop van Rotterdam, is zaterdag, waarschijnlijk met pleuritus ln het O. L. Vrouwegasthuis van Amster dam opjenomen. Verwacht wordt dat de bisschop minstens 14 dagen in het zie kenhuis zal moeten blijven. HU zal een uitgebreid onderzoek ondergaan. Mgr. Jansen zal zaterdag a.s. daarom niet de wijding van zijn opvolger, mgr. dr. A. J. Simonls, kunnen bijwonen en op die dag evenmin zelf afscheid kunnen nemen. Dr. A. J. Simonis, de nieuw benoemde bisschop van Rotterdam, zal niet op de Sint Benedictusberg te Mamelis op re traite gian ter voorbereiding op zijn bisschopswijding. Volgens de pater prior van Mamelis was dit voornemen van mgr. Simonis te zeer uitgelekt. Hij heeft zich nu elders teruggetrokken. Verkiezingen West-Berlijn (VBST-BERLIJN (DPA) De siclaal- democratcn in West-Bcrlfln hebben listeren onder burgemeester Klaus ichütz een krappe absolute meerder- ieid in het stadsparlement behouden. Hun stemmenpercentage was 5,5 pet rinder dan ln 1967. De christen-de- nocraten gingen 5,3 pet vooruit, ter- *111 de liberalen 1,4 pet winst boek je communistische partij, de „Socia- jstische Eenheidspartij West-Berlin" 'EW, kreeg wat meer stemmen, maar 'lef ruim onder de drempel van vijf t, evenals de linkse „Actiegroep van jfl| "afhankelijke Duitsers", (AUD). ||Sj >e 45-jarige Schütz werd in zijn dis- Net Neukölln herkozen. Hij betreurde et stemmenverlies voor zijn partij, locht voDd dat de SPD haar doel had bereikt. Hij verklaarde zich bereid 1 volgende ambtstermijn van vier jaar e aanvaarden, als de partij hem laarvoor zou aanwijzen, „De vogel heeft ehige veren verloren, maar hij vliegt nog", aldus het oordeel van een van zijn naaste medewerkers. De 1,7 miljoen stemgerechtigden moesten behalve de 133 afgevaar digden in het stadsparlement ook de vertegenwoordigers van West-Berlijn in de Westduitse bondsdag kiezen. Van de zijde van de christen-dema- craten werd het stemmenverlies van de SPD beschouwd als een afkeuring van de politiek van zondskanselier Brandt tegenover Oost-Europa. Met woordvoerders van de SPD en van de liberalen waren de christen-democra ten het er over eens, dat het een ge lukkige ontwikkeling was dat de SEW niet veel aanhang heeft gekre- Dfe zetelverdeling is als volgt: sociaal democraten 73 zetels (in 1967 81); christen-democraten 54 zetels (47); liberalen 11 zetels (9). De opkomst be droeg 88,9 procent tegen 86,3 in 1967. SLUITINGSTIJDEN ADVERTENTIES Hierdoor delen wij u mede, dat de sluitingstijden voor advertenties ingaande 17 maart aanstaande als volgt zijn vastgesteld: Gewone advertenties dinsdag dag van plaatsing 9.00 uur. woensdag donderdag v<^r plaatsing 17.00 uur vrijdag zaterdag: vrijdagmiddag 13.30 uur. Telefoontjes (gerubriceerde advertenties) t.m, vrijdag: dag vóór plaatsing 17.00 uur zaterdag: vrijdagmiddag 13.30 uur. Wij verzoeken u vriendelijk met het inzenden van uw advertenties hiermede rekening te houden. Advertentie Exploitatie. LEIDEN De inzittenden van de auto die donderdagavond op de Leldse Apothekersdük twee aanrijdingen ver oorzaakten, en waarbij de 16-jarige scholier Robert Meiman om het leven kwam, zijn nadat zij de auto aan de Haarlemmerweg te Leiden hadden ge parkeerd, de stad ingetrokken en hebben zich daar tot ver na middernacht ver maakt. Dit werd zaterdag verklaard bij het verhoor van twee inzittenden V3n de auto, Twee meisjes v^n 15 en 16 jaar. Zij hebben tevens verklaard dat de 26- jarige Marokkaan A. A. de auto bestuur de. Over de vierde inzittende van de auto is nog niets bekend. De politie ver moedt, dat A. A. direct na zijn thuis komst de stad verlaten heeft. Ze heeft echter niet het vermoeden dat hij het land verlaten heeft. Een uur na het on geval waren alle grensposten gesloten en was het signalement van de vermoede lijke dader doorgegeven. Men weet nog niet hoe het tweede on geval, waarbij Robert Meiman om het leven kwam, zich precies heeft toege dragen. De politie heeft erg weinig spo ren gevonden maar zal proberen om het gehele ongeval te reconstrueren. Aan het andere slachtoffer kon tot nu toe geen vragen gesteld worden. Wel gaat het met deze jongen iets beter. (ADVERTENTIE) Dansen 'n Feest LISSE en LEIDEN 'a.s. Zondag 8 uur (Steeiïgoede Rock Beat) DANSLES? Beginners: Zondag 4,30 uui GevorderdenZaterdag 27e Zaterdag 8.30-1.30 uur Stadsgehoorzaal Dames Avondtoilet Bel: 01710-23583 of 82710 Bij Evert Castelein VALENCIENNES (AFP) Een waanzinnig geworden monteur in Va lenciennes, Albert Lefèbvre, heeft gister avond v(jf familieleden met een kara bijn en een jachtgeweer doodgeschoten. De 32-jarige Lefèbvre, een vrijgezel, schoot eerst zijn broer en schoonzus dood, de 39-jarige Alphonse en de 35- jarige Marie, daarna zijn jongere zus met haar man, de 17-jarige Therèse en de 20-jarige Edouard Cherubin, en daarna de 19-jarige Antonio Cericola, gehuwd met een jonge vouw uit zijn familie. Twee kinderen werden door loden kogeltjes uit het jachtgeweer niet ernstig gewond. STAPHORST (A.N.P.). In Staphorst zijn het afgelopen weekeinde weer vier gevallen van polio geconstateerd, dit maal bij twee jongetjes van 2 jaar, één van 3 jaar en een meisje van 4 jaar. Twee van de kinderen hebben verlam mingsverschijnselen. Het totale aantal gevallen in Staphorst en Meppel is nu, de twee vorige week overleden patiën tjes meegerekend, tot 26 gestegen. Marianne Koning, verloofde van Peter Nottet. wem geluk met zijn grandioze wereldrecord op Wat 1 ang een sluime rende kwestie was, is in volle hevigheid realiteit geworden. Zonder enige ruchtbaarheid eraan te geven, blijkt ernstiger aan Holland Sport te cijn geknabbeld dan werd vermoed. Wel of niet Holland Sport, wel of niet opgaan of samen werken met ADO, is de vraag waarop nog geen antwoord kan worden gegeven omdat alles in een geheimzinnig stadi um is gekomen en de betrokkenen niet bereid zijn de stilte te verbre ken. Maar her en der wordt gepraat in beide kampen. Hoe de zaken er thans voorstaan. vindt u op de sportpagi- Daarop ook o.m. de fe nomenale prestatie waarmee Ard Schenk het schaatsseizoen af sloot, de magere resulta ten op de Europese indoorkampioenschappen atletiek en verder al les wat in het door de kwestie Huitrust-Zui derpark behèerste week einde is geschied. De ploeg van Houtrust werd overigens gewipt voor het bekertoernooi, ADO handhaafde zich. Na afloop van de beker wedstrijd Sparta- FC Twente is gistermid- middag in de bestuurska mer van de Rotterdamse club de loting verricht voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker. De duels worden op 7 april ge speeld. De loting had het volgende resultaat: Kwartfinales: FeijenoordAjax FSCGVAV NEC—ADO RCHSparta. De KNVB overweegt voor de wedstrijd Feije noordAjax een andere datum vast te stellen. De heer Huijbregts, se cretaris sectie betaald voetbal van de KNVB, zei hierover: „Zondag 4 april wordt in Split de landenwedstrijd Joego slaviëNederland ge speeld. Het komt ons voor, dat de woensdag erna een wat ongelukki ge dag is voor Feije noordAjax. Vandaar onze overweging een andere datum te zoe- (Van een verslaggevers) MAARSSEN De politie van Maarssen heeft gisteravond enige schoten moeten lossen op een groep van naar schatting twintig Ambonezen. De jongelui wilden een discobar binnen gaan, die alleen toegankelijk is voor leden. Geen van de leden van de groep was echter lid en ze kregen geen toegang. De Ambonezen sloegen daarop de ruiten van de discobar in. Er kwamen ook messen en andere steekwapens tevoorschijn. Hierop ont stond een hevige vechtpartij tussen de bezoekers van de discobar en de Am bonezen. De inmiddels gearriveerde poli tie kon het echter niet alleen af. Er werd versterking uit plaatsen in de omgeving Leven lang voor wurger Pierre Laporte MONTREAL (Reuter) In het pro ces tegende 27-jarige Paul Rose, lid van het „bevrijdingsfront van Quebec", heeft ten jury van 12 leden het schul dig uitgesproken en heeft de rechter. Marcel Nichols, een vonnis van levens lange gevangenisstraf geveld. Paul Rose reageerde rustig op het vonnis en bepaalde zich tot het uitroe pen van de woorden: „Leve het vrije Quebec, leve het volk van Quebec, wij zullen overwinnen". Paul Rose is schul dig bevonden aan de moord op de Quebecse minister van arbeid Pierre Laporte. Rose, een voormalige onderwij zer, is de eerste van vier verdachten, die berecht worden in verband met de ontvoering en moord op Laporte, in okto ber vorig jaar. Laporte werd op 10 oktober ontvoerd en een week later gewurgd. De andere drie verdachten zijn de 23-jarige Jacques Rose, een broer van Paul. de 23-jarige Francis Simard en de 19-jarige Bernard Lortie. Zij zullen later terecht staan. TUNIS (RTR) Een lid van ee Nederlandse economische delegatie naa. Tunesië, mr. B. Weisglas, heeft zaterdag in Tunis verklaard, dat Nederland min stens ,5.000 Tunesische arbeiders kan ge bruiken in de komende vier jaar. Mr. Weisglas, directeur van de econo mische afdeling van Unilever, zei ook, dat Nederland in de periode tot 1975 behoefte heeft aan 50.000 buitenlandse arbeidskrachten. In een gesprek met de Tunesische minister van Economische Zaken ver klaarde de heer Weisglas, dat er reeds 160 Tunesiërs in Nederland werken. gevraagd. Eerst vuurde de politie enige waarschuwingsschoten in de lucht af en mikte daarna op de benen van de jonge ren. Toen sloegen de relschoppers op de vlucht De politie vermoedt te maken te heb ben met een bende uit de omgeving, waaronder vermoedelijk leden uit Breu- kelen. De barkeper van de discobar ver klaarde enkele Ambonezen te hebben herkend, die vorige week zondag een jongeman uit Maarssen hebben mishan deld en bewusteloos geslagen. Op die zelfde avond zouden elders in Maarssen ook moeilijkheden zijn veroorzaakt door dezelfde groep. (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS In Sarcelles onder de rook van Parijs is zaterdag brand uitgebro ken in een kraaminrichting. Waar schijnlijk door kortsluiting in één van de couveuses ontstond brand waardoor twaalf zuigelingen in ernstig gevaar kwam. Het vuur werd aangewakkerd door de toevoer van extra-zuurstof ln de couveuses. Twee pasgeboren kinde ren kwamen in vlammen om. Tien werden onmiddellijk naar een zieken huis vervoerd waar een derde baby gistermorgen is overleden. De overige zuigelingen zijn min 'of meer ernstig gewond. Paul Rose heft vechtlustig arm en vuist op.nadat hij tot levenslang was veroordeeld wegens moord op de minister van Arbeid van Quebec, Pierre Laporte. 55 „Groot duitse partij opgericht SPIERS (AFP) In Spiers is gisteren achter gesloten deuren door negen per sonen een nieuwe politieke partij opge richt, genaamd „Oost-Duitse volkspartij OVP", die tot doel heeft de grenzen van het Duitse rijk te herstellen zoals deze genoemd worden in het eerste couplet van het volkslied: „Van de Maas tot de Memel, van de Etsch tot aan de Elf'. De stichters willen komende herfst in Frankfort aan de Main met vluchtelin gen en met Duitsers die zijn geëmi greerd uit de gebieden achter de Oder- Neisse-grens, de Sudeten en Oost- Duitsland een partijcongres houden. Zij willen in 1972 kandidaten stellen voor de parlementsverkiezingen in de deel staat Baden-Würtemberg en daarna deelnemen aan de algemene verkiezin gen van 1973.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1