DIERENKLINIEK HOSINGEN IS GEEN DAKTARI - Eï ra ÉÉÉél Heelhuids terug naar de natuur Een paneel met uitleg, en kudde groeit sneL de levende voorbeelden: de wilde zwijnen die het goed maken in hun ruime domein. De „Aüb je voor het tv.-kastje naar Daktari zit te kijken is het allemaal so simpel als wat", zegt Robert van den Kerokhoven. Ze monteren daar een ampulletje met narcotica op hun geweerloop en op hun dooie gemak schieten ze het spul in de huid van een of andere olifant. Het dier staat even nadenkend stil, zakt dan heel fotogeniek door zijn dikke knieën en ploft tegen de grond. Daarop komt de safari ploeg vlot in actie en ze heeft niet de minste moeite meer om die paar ton slapend olifantevlees op een veilige manier naar andere oorden over te brengen". „Maar dat", zegt de heer Van den Kerckhoven met Mem, „is televisie-import voor de huiskamer, want in werkelijkheid gaat hert heel anders. We kunnen er hier over meepraten". I rfeli S3 trt van den Kerckhoven kan derdaad over meepraten. Als er grondleggers van het Hoogwildreservaat in het iburgse plaatsje Hosingen nabij de Iben van het SOS Natuur 'fnun dat opgericht werd om inde dieren te verzorgen en het 150 ha grote reservaat plaatsje heeft gevonden, dierenkliniek (al is dat in uidige stadium van realisatie iogal gedurfd woord) is, voor bekend, uniek in Euro- is dus ook normaal dat feel leergeld moest worden aid vooraleer de eerste posi- resultaten kondén worden iteerd. istpoot voor Julie ieder geval geen Dakta- haal, alldius Robert van dien ikhoven. De kwestie is dat wil-, bijzonder moeilijk on- narcose te brengen zijn, ze ragen die verdovingsstof een- niet, hun hart reageert anders. Bij huisdieren loopt veel vlotter, zij zijn zo ver- vd geraakt met het ver- 1 mens dat zij rustig blij- zich met de nodige voor in vrij gemakkelijk laten be- elen. Maar het wilde dier bij het contact met de ln een zodanige toestand paniek dat een toediening narcotica zeer vaak fatale lgen heeft. dikwijls worden gewonde die naar de „kliniek van Hosin- gebracht wat het grote fdeel heeft dat het bezwaar de paniektoestand kan wor- ondervangen. Het beest dan gewoonlijk een tijdje Sondering en in de duisternis uden, zodat het al een heel gekalmeerd is als de opera- ingreep moet gebeuren, het wordt veel ingewikkel- als het dier, dat verzorging in vrijheid verkeert. Het n zo omzichtig mogelijk derd worden en op de Dak- vrijgelaten in hun natuurlijk mi- Maar met een van die reeën heb ben de dokters grote plannen. Ju- liet je want het is een heel lief reeën wijf je raakte verleiden jaar met haar rechterachterpoot in een .maaimachine ep ie werd in erbarmelijke k' toestand naar Hosingen overgebracht waar tot amputatie van de poot werd overgegaan. De operatie gelukte en nu huppelt Julie weer opgeto gen rond in haar vriendelijke groene wereldje. Maar ja, het gaat wel een stuk moeilijker want drie poten is nog altijd één te weinig. En de mensheid in de vorm van een eminente veearts wil het aangedane'on recht weer goed maken: binnen kort krijgt Julie een kunstpoot die het haar, volgens de veearts, mogelijk zal maken zonder de mim9te hiindler haar vroeger dar tele leventje te hervatten. Dan zal die sombere dag, toen de maaimachine in haar leven kwam. niet meer zjjn dan een vervagende herinnering. (En misschien wordt Julie ooit nog wel een dame van aanzien bij het reeën-volkje want de na tuur zou zich al een heel uitzon derlijke gril gepermitteerd heb ben, als ook de meisjes van de reebokken niet gesteld zouden zijn op enig vertoon van origina liteit). De nog volop in uitbouw zijnde dvoorwaarde in zo'n geval is dat de dierenarts het juis- ewicht kent van het dier de dosering van de narcoti- t zeer precies aangepast aan het gewicht. Als die >uding niet exact berekend is het dier geen enkele kans ak te overleven. na vele maanden ex- lenteren en na veel tegenslia- de ploeg van Hosingen er laagd een eigen methode werken die in toenemende voldoening schenkt. Het be- van deze kliniek is intussen brede kring bekend gewor- dat er geregeld patiënten en aangevoerd, soms ook it België. Het gaat vaak om inde roofvogels en om ree- dat door jagers gewond werd in klap kreeg van een voor auto. Het resultaat sommige van die chirurgi- ingrepen kan in het wild- zelf bekeken worden: achter draadversperring lopen enke ltjes rond die vanwege verse [ondingen behandeld werden met „herstelverlof" zijn so binnenkort weer worden Vijvers die trapsgewijs zijn ingelegd en die afdalen in het groene dal. Hier tornt het vogelreservaat, en lier wordt ook een kolonie bevers uitgezet. dierenkliniek van Hosingen is echter een klein, zij het dan uit zonderlijk detail van het gehele wildreservaat, dat pas sinds 14 juni van verleden jaar voor het publiek werd opengesteld, maar dat in die relatief korte tijd toch reeds, honderdtwintig duizend mensen op bezoek kreeg. Dit op merkelijk succes kan op het eer ste gezicht verwonderlijk lijken, maar het wordt heel begrijpelijk voor wie er eenmaal op bezoek is geweest. Het 145 ha grote domein met nog 700 ha in reserve kan namelijk als een voorbeeld gelden van wat een wildreservaat in onze streken moet zijn, wil het werkelijk aan een bestaande be hoefte beantwoorden. Om te beginnen heeft men geluk kig niet de flater begaan er een soort safaripark vain be maken (U weet wel, een massa slaperige leeuwen bij elkaar brengen op een kleine oppervlakte en daar tussen files auto's laten passeren tegen zoveel frank per ticket). En ten tweede werd het al even min een groteske 1/unapairkaffaii- re die commercieel misschien renderend is maar die met na tuurbescherming geen snars te maken heeft. Nee, bij de uitbouw van het Hoofdwildreservaat in Hosingen (U komt er het gemakkelijkst via Bastenaken en Clervaux) is men van het principe uitgegaan dat de mens van deze tijd de noodzaak is gaan voelen om opnieuw het contact met de natuur op te zoe ken dat hij als gevolg van verste delijking en industrialisering ver loren heeft. Maar om dat te be reiken vraagt de natuur een klei ne inspanning van de mens, want wie zijn vriendschap aanbiedt is wel gesteld op een minimum aan zelfrespect. Daarom moet iedere bezoeker zijn wagen achterlaten op de parking (daar is ook een ruim restaurant) en te voet op zoek gaan naar de frisse en soms ook sombere schoonheid van dit oude woudengebied dat leeft in de rustige landschapsplooien van Ardennen en Eifel Het wordt de wandelaar trouwens niet te moei lijk gemaakt omdat hij een wandeling kan maken langs tal rijke didactische panelen in vlei talen waarop uitleg wordt gege ven over het wild en over de bomen, de bloemen en de planten Het pad loopt helemaal door het reservaat en wie op een fikse wandeling uit is en onderwep zijn ogen openzet kan op middag zoveel wondere ontdek kingen doen dat hij nog eet* terug zal komen naar Hosingen en dat hij ook elders, waar dit tenminste nog mogelijk is, op zoek zal gaan naar het mysterie van het bos en zijn bewoners. De exploitanten van het Hoogwild reservaat van Hosingen hebben consequent voor een bepaalde op vatting gekozen bij de aanleg van hun wildpark: zij wensten uit sluitend dieren aan te kopen en te plaatsen die In het groothertog dom Luxetnburg en omgeving thans nog leven of die er vroeger geleefd hebben. Dat was een juis te beslissing en alleen op die manier was het mogelijk een evenwichtig samengesteld reser vaat op te richten dat natuurlijk in het land past en er een ver antwoord deel van uitmaakt. En dat zich verder ook rustig kan ont wikkelen en zich zelf in stand houden. Dieren van bij ons Er werden tot op heden een tweehonderdtal stuks wild aange kocht: edelherten, damherten, moeflons, wilde zwijnen en berg geiten, alles samen voor een waarde van anderhalve ton. Een hoge som. Maar het is mi een maal zo al zal dat vele men sen verrassen dat het veel -envoudiger is om een leeuw of een luipaard te kopen dan een hert of een moeflon. De prijzen zijn in verhouding: Voor drie karpatenherten werd het ronde bedrag van 10.000 gulden betaald, en een hinde vertegenwoordigt een waarde van ruim 20Ö0 gul den. Dat soort wild wordt soms in West-Duitsland gekocht, maar vooral in de Oostbloklanden, Po len en Tsjecho-Slowakije die Euro pese en zelfs wereldleveranciers zijn in wild. Deze en ook andere Oosteuropese landen hebben van de wildhandel een grote bron van inkomsten gemaakt en zij zorgen er angstvallig voor dat hun eigen fauinaireserves niiet aangetast worden. Deze lente ook komt een vogelre servaat van 10 ha tot stand in een werkelijk unieke omgeving. Een bronnetje, dat een kleine waterval vormt, voedt zestien vij vers die op verschillende hoogte niveaus afdalen tot in een groen dal. Er werden wat eenden uitge zet en momenteel zijn er al een duizendtal wilde eenden bijgeko men die een vast onderkomen gevonden hebben in al die water partijen. Naast allerlei andere vogels rekent men er ook op dat er ooievaars zullen komen neste len. Er sal dezer dagen in die vijvers een uniek experiment plaatsvin den, het uitzetten namelijk van een kolonie Europese bevers die alleen nog in gevangenschap voorkomen en die nu de kans krijgen sieh opnieuw aan te pas sen aan een vrije omgeving. Men verwacht trouwens dat de af stammelingen van deze „dam- menbonwers" zich ook in de om geving zullen verspreiden en er dus op bescheiden schaal weer een Europese bever in vrijheid zal gaan voorkomen. Ook wordt gedacht aan het in voeren van wolven maar dan wel achter omheining. De wolf is geen importprodukt dat vreemd is aan het land. Vroeger waren er veel wolven in onze streken. En met de vossen staat men al verder dan met de wolven. Die zijn er al, en ook zij zullen een beperkte vorm van vrijheid krij gen. Eenzelfde procédé zal voor de roofvogels toegepast worden. Maar ook het „kleine leventje" is boeiend en wonderlijk. Mierenho pen, een experimentele bijenstand met een glazen afsluiting om de mensen toe te laten het leven van de bijen te bekijken, of ge woon maar het leren identifice ren van bomen en planten dat alles werd mogelijk gemaakt in Hosingen. ,,Weet u dat juist het mysterie Van het bos de grootste attractie geworden is van ons reservaat? zei Robert va/n den Kerckhoven. De mensen hebben de schoonheid van het bos verleerd en vergeten. Nu ze er hier weer een beetje vertrouwd mee worden gemaakt, is het voor velen een echt avon tuur geworden". Maar misschien het merkwaar digst van al is dia t een prdvé- onderneming, de N.V. Silvalux met de heer Van den Kerckhoven als president-beheerder» een der gelijk project heeft weten uit te werken. En dat nog wel op een commerciële basis, want Hosingen brengt geld op. Mits goede smaak en een ruime investering is het dus ook in deze tijd mogelijk de natuur te be schermen en zelfs renderend te maken. Dat bewijst alleen maar heel nadrukkelijk hoe groot de behoefte is en hoe enorm de leemte die gevuld moet worden. Deze reeën werden zwaar gewond binnengebracht, on dergingen een operatie en passen zich nu weer aan aan het leven in de vrije natuur. Links het reeë- meisje Julie, die binnen kort met een kunstbeen door het leven zal hup pelen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9