STAPHORST RANSEN VOOR KEUZE *'AN GEMEENTERADEN Overheid kan honderden miljoenen bezuinigen n de greep van de angst teekend- fetour Mr. W. J. Geertsema, lijsttrekker WD: ok na polio- kiixplosic nog ;'n° weigeringen m kinderen kefe vaccineren Volstrekte ^eerderheid of straks erstemming dagretour f 1. 8-Daagse vakanties in eigen land Vakbeweging kan zich niet matigen AAN ONZE ADVERTEERDERS Avondje uit? Avondretour! Enkele reis één kwartje LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De overheid moet enorm bezuinigen. Het mes moet in de overheidsuitgaven. Waar precies dat mes gezet moet worden, weet ik nog niet. Maar ik heb een idee dat het een zaak van honderden mil joenen moet worden." Dat zegt lijsttrekker van de WD, mr. W. J. Geertsema. Hij doet die „uitspraak tussen de gesprekken met de drie grote confessionele partijen. Gesprekken die antwoord moeten geven op de vraag, of voor de verkiezingen al uitzicht kan Worden geboden op samenwerking van VVD met confessionelen na de verkiezingen. Mochten de huidige regeringspartijen hun samenwerking willen voortzetten, dan zal er tussen liberalen en confessionelen eerst een flink robbertje over de overheidsuitgaven moeten worden gevochten. (Van een onzer verslaggevers) 'APHORST De 10.000 inwoners van de gemeente Staphorst leven de greep van angst. Sinds het bericht dat twee poliopatiënten zijn erleden en dat opnieuw twee in een ziekenhuis zijn opgenomen, is haast lijfelijk aanwezig op de Streek, de voormalige rijksweg, ie dwars door Staphorst heenloopt. m alen! aantal poliogevallen is thans ge- m tot 22. En de geneeskundig unjijpecteur voor Overijssel, dr. Nd, idheer in Zwolle, verwacht dat nog meer gevallen zullen voor- aldus wethouder, tj. Wasseba- Ook wordt gevreesd dat zich nog (dig 1 -e scholen in Staphorst te sluiten. Toch zijn eind deze week veel kinderen door de ouders thuis gehouden. Ver der stonden ook veel volwassenen fn de rij voor een suikerklontje met daarop drie druppels vaccin. De polio-explosie is het gesprek van de dag. Toen de donderdagmiddag voor kinderen tussen 0 en 18 jaar voor de laatste maal gelegenheid be stond een suikerklontje met vaccin te krijgen in het Groene Kruisge- bouw. moest de politie eraan te pas komen om de mensen ordentelijk in de rij te zetten. De gemeentelijke autoritieten geloven dat thans de meeste voor vaccinatie in aanmer king komende kinderen het suiker klontje hebben geslikt. Echter niet alle kinderen. En kleine tien procent heeft verstek laten gaan. Nog steeds zijn er uders die weigeren. Maar de secretaris van h et waterschap „Benoorden de Dedemsvaart" in Rouveen, dat ook onder de ge meente- Staphorst valt. heeft zijn kinderen wét hef suikerklont jé --laten slikken. .En hij staat bekend als een aanhanger van dominee Dorsman. Wanneer de naam van .ds. P. J. Dorsman valt, wordt het stil in Staphorst. De predikant behoort tot de gereformeerde bond van de Her vormde Kerk in Staphorst. Hij staat bekend als een man, die tegen vacci natie is. De1 aanhangers van ds. Dorstman weten dat hij een motive ring voor zijn houding onder meer zoekt in de tekst Mattheus 9, vers 12, waar geschreven staat; „Zij die gezond zijn, hebben geen geneesheer nodig, maar zij die ziek zijn". Min der starre gemeenteleden van de VREES VOOR NOG MEER ZIEKTE GEVALLEN hervormde Kerk zeggen dat de do minee de tekst volkomen foutief in terpreteert en uit zijn verband rukt. Woensdag j.l. was het biddag voor het gewas. Een predikant Uit Nun- speet. die in Staphorst voorging, nam krachtig stelling tegen de bekrom pen opvatting. „God heeft ons de middelen gegeven om ze te gebrui ken", Hield hij 'de volle Kerk voor Neemt dominee Dorsman nog steeds Staphorst, wederom het „Zwarte kousendorp" woedend over. „Dat zijn de mensen, die verwacht hadden dat ik zondag j.l. een donderpreek zou hebben ge houden, waarin ik gezegd zou heb ben dat het niet mocht dat vaccine ren", aldus ds. Dorsman. Maar zon dag in de Kerk zei de dominee niets over de polio-explosie. Hij liet zijn volgelingen daarmee in grote onze kerheid. want een predikant is in Staphorst een hian. wiens oordeel gewicht en gezag heeft. De polio-explosie heeft Staphorst zijn bijnaam, „het zwarte kousen- dorp" weer teruggegeven. Het dorp van het volksgerecht, het vrijen in het opkamertje enz. „Wij lopen hier wel een jaar of 25 achter", zegt een politieman. Hij spreekt ook de ver onderstelling uit dat de weigering om zich te laten vaccineren (in 1969 bedroeg het aantal weigeraars nog bijna 40 procent), niet louter' en alleen op geloofsprincipes berust „De mensen zijn ook wantrouwig en ze zijn zuinig op hun lichaam," zegt hij. Desondanks gelooft men dat door deze polioexplosie de kentering wat betreft het inenten van kinderen op zeer jonge leeftijd is gekomen. Tntussen zijn ook de 150 kinderen van de buurtschap Slingeberg, waar een kind is overleden aan de ziekte, gevaccineerd. Het is gebleken dat de kinderen die aan polio lijden, met elkaar in aanraking zijn geweest Zelfs zou een ziek kind nog naar school zijn geweest. Vandaar dat di verse schoolhoofden telefoontjes van angstige ouders kregen, waarin zij mededeelden hun kinderen voorlopig thuis te zullen houden. En uit de opkomst vóór het suiker klontje valt af te leiden dat ook vele „oud-gereformeerde bonders" de gang naar het Groene Kruisgebouw hebben gemaakt. ;t p: (Van onze correspondent) IJS In 37.600 Franse steden hooien worden morgen de verkiezin- 'houden voor 463.000 gemcente- lkofjlctels. Om het voor de gewone niet te ingewikkeld te maken den wij alleen het stelsel zoals ldt voor de gemeenten boven inwoners. In die gemeenten n de kiezers hun stem uit op iet kandidaten. Krijgt die lijst 14 maart in eerste aanloop (eer- ide) de volstrekte meerderheid, de ruik! ''us een' dan z'Jn a"e kandidaten lijst gekozen. Maar krijgt die volstrekte meerderheid niet. dan rer een weck, dus op 21 maart, herstemming worden gehouden c ronde). En bij die herstemming lijst gekozen die de meeste stem- <q lalt, ook al zou het verschil kele stem bedragen. De ervaring aangetoond dat herstemmingen aijn. Pas op 21 maart zal i leggen wat voor waarschuwln- ^in het kiezerscorps hebben plaats naar rechts, naar links of naar ADVERTENTIE wterdag heen, tondag terug. Sxtra voordelig. voordelig uit met NS uitkwam met een eigen lijst, zoals dat gebeurt bij algemene verkiezingen voor de vftlksvertegenwoordiging. Maar zo is het niet bij gemeenteraadsverkiezingen die in hoofdzaak een lokale kleur heb ben. In de grote havenstad Marseille speelt bijvoorbeeld de nieuwe metro een grote rol. Als regel maakt de bur gemeester die al jarenlang burgemees ter is, grote kans te worden herkozen. Want het feit dat hij lang burgemeester is, is voor i de kiezers het beste bewijs dat hij het goed heeft gedaan, ook al is hij nog zo fanatiek communist. En om burgemeester te blijven worden alle mogelijke bondgenootschappen aange gaan. Guy Mollet, de socialistische burge meester van Atrecht in het noorden van Frankrijk, is in het verleden afwis selend gekozen met steun van de ka tholieken of met steun van de commu nisten. Thans staan op zijn lijst com munisten, wat niet betekent dat de katholieken niet voor hem zullen stern- In het algemeen heeft de socialisti sche partij het parool uitgegeven: zo veel mogelijk lijsten met de communis ten. Maar er zijn genoeg socialistische burgemeesters die zich daar niets van hebben aangetrokken en lijsten samen stelden waarop geen communisten, maar wel katholieken of liberalen of zelfs gaullisten op voorkwamen. Tegen zulke weerspannige socialistische bur gemeesters komen de communisten na tuurlijk met eigen lijsten uit en hangt het er maar van af wie in zulke ge meenten zondag de meeste stemmen haalt. Is het de socialistische lijst, dan Noord-Holland niet tegen vijfde baan Schiphol HAARLEM (ANP) Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben in een nota over de luchthaven Schiphol een vijfde baan voor het vliegveld niet uit gesloten. In de nota zeggen gedeputeer den dat de mogelijkheid van dev ijfde baan in ieder geval open gehouden moet worden in de tijd, die nog beschikbaar is voor het voltooien van studies, in het bijzonder die over de aanleg van de tweede nationale luchthaven in de Mar kerwaard- De aanleg van dev ijfde baan kan volgens de nota het effect hebben van een spreiding van de geluidshinder. intrekken en hun kiezers adviseren toch maar op de socialistische lijst te stemmen. Komt het anders uit. dan zullen de socialisten hun lijsten intrek ken en hun kiezers de raad geven: stem maar op de communistische lijst. Het wordt dus loven en bieden. Niet alleen bij socialisten en communisten, maai bij de andere partijen precies zo. Er zijn gevallen denkbaar dat katholieken een gaullistische burgemeester prefere ren boven een socialist of een communist, maar even goed kan het voorkomen dat katholieken óp een communist of socia list stemmen om een gaullist te wippen. De grote steden zullen natuurlijk in het middelpunt van de belangstelling staan: Parijs, Lyon, Marseille, Toulouse, Bor deaux. Rijssel, Straatsburg, Rouaan enz. De burgemeester wordt gekozen door de gemeenteraad, als regel de zaterdag of zondag na de gemeenteraadsverkie zingen. Hij is de uitvoerdere van alle besluiten die de gemeenteraad neemt en is hoofd van de burgerlijke stand. Hij sluit huwelijken, laat alle registers bijhouden over geboorten, hu welijken of overlijden, zorgt voor de handhaving van orde en veiligheid, de gezondheid, de organisatie van de mark ten, maar wat de politie betreft is zijn macht beperkl. Hoofd van de poli tie is de door de regering benoemde tADVERTENTIE Volledig verzorgd, dus inclusief hotel, maaltijden, reizen en excursies. Zuid-Limburg Twente Friesland Montferland Brabant Zeeland v.a. f 183.- v.a. f 226.- v.a. f255.- v.a. f 235.- v.a. f 261.- v.a. f 263.- v.a. f262.- Vraag op uw station de brochure betreffende meerdaagse NS-vakantie- reizen. /■v voordelig uit met NS prefect. De burgemeester is niet bezol digd. maar krijgt een schadevergoeding naar gelang de grootte van zijn ge meente en hij mag reiskosten in reke ning brengen Mr. W. J. Geertsema laat het onom wonden weten: de confessionele partij- zullen hun ambitieus urgentiepro gram flink moeten aanpassen. „Ik ben op dit moment niet bereid te zeggen: hupsakee. twee percent zwaardere be lastingdruk in vier jaar. Als we aan dit punt toekomen, wordt het met de con fessionelen vechten geblazen". De confessionelen willen blijkbaar de voorgenomen stijging van de uitgaven kritisch doorlichten en een aantal wen sen schrappen, wat uit uitlatingen van het CHU-kamerlid Scholten kan bor den opgemaakt. Op grond hiervan heeft de heer Geertsema de hoop dat de overheidsuitgaven uiteindelijk geen breekpunt hoeven te worden. Voor de liberale lijsttrekker wordt in het pro gram van KVP, AR en CHU al te gemakkelijk gepleit voor uitbreidiüg van de collectieve voorzieningen, waar door de belastingen met 0.5 percent per jaar zouden moeten stijgen. „Laten we ons tien keer bedenken voor we zeggen: de belastingdruk moet omhoog. Daarmee werken we de infla tie in de hand. Als je in vier jaar de belastingdruk met twee percent laat stijgen, wil men over vier jaar weer meer geld uitgeven. Op die wijze is het wel uiterst moeilijk de inflatie een halt toe te roepen". De liberale lijsttrekker voegt daar onmiddellijk aan toe: „wij doen niet aan kiezersbedrog. Het kan onvermijdelijk zijn de belastingdruk iets te laten toenemen". Het is duidelijk dat de groeiende overheidsuitgaven voor mr, Geertsema een moeilijk te verteren zaak zijn. Prof. dr. W. Drees jr., lijsttrekker van DS'70 vindt hem aan zijn zijde, als hij op soberheid in het overheidsbeleid aan dringt. „Ik ben dolgelukkig dat nu ook socialisten het mes in de overheidsuit gaven willen zetten". Mr. .Geertsema is dan ook benieuwd* aaaf doorlichting van rijksdiensten door een onafhanke lijk efficiencybureau, waar zijn partij op had aangedrongen. Serieuze aan dacht is nodig voor de vraag, of over heidstaken kunnen worden afgestoten, verminderd of meer in tijd kunnen worden gespreid. Inflatie bestrijden Een van de hoofdlijnen van het ko mende regeringsbeleid dient naar de mening van de heer Geertsema de in- flatiebestrijding te blijven. Daartoe moet een terughoudend beleid ten aan zien van lonen en prijzen, de overheids uitgaven en de belasting worden ge voerd. „Iedereen wentelt de nare gevol gen van de inflatie op anderen af". Hij wil wel erkennen dat de inflatiebestrij- ding bij het kabinet-De Jong met de liberale minister Witleveen op fi nanciën onder meer door de geïmpor teerde inflatie niet zo'n groot succes is geworden. „Ik zou graag hebben gezien dat het kabinet-De Jong in staat was geweest een heel ander beleid te voe ren. Je kunt tegen het kabinet wel zeggen: je had meer moeten besnoeien, maar het heeft zich zan zijn program gehouden. Het is daarom onrechtvaar dig om het kabinet hiervoor op zijn vestje te spuwen". De liberale lijsttrekker acht het een illusie dat ccn kabinet met socialisten beter de inflatie hadden kunnen be strijden door onder meer de eisen van de vakbonden te weerstaan. De erkende vakbeweging is niet in staat tot loon matiging. zelfs als ze misschien zou willen, is zjjn mening. Hij noemt dit een verontrustend vcrschijnel. „Kijk maar naar de looneisen die er nu lig gen. Ze gaan uit boven het door de progesssieve concentratie gewenste per centage van 2 tot 2,5 pet. „netto" loons verhoging per jaar. Vandaar dat de heer Geerstsema het progressieve re- geerprogram „een slag in de lucht" noemde. Het enige lichtpunt bij al die somber- SLUITINGSTIJDEN ADVERTENTIES Hierdoor delen wij u mede, dat de sluitingstijden voor advertenties ingaande 17 maart aanstaande als volgt zijn vastgesteld: Gewone advertenties dinsdag dag vóór plaatsing 17.00 uur woensdag dondeidag van placing 9 qo uur. vrijdag zaterdag: vrijdagmiddag 13.30 uur. Telefoontjes (gerubriceerde advertenties) maandag t.m. vrijdag: dag vóór plaatsing 17.00 uur zaterdag: vrijdagmiddag 13.30 uur. Wij verzoeken u vriendelijk met het inzenden van uw advertenties hiermede rekening te houden. Advertentie Exploitatie. heid is volgens hem dat steeds meer mensen gaan beseffen dat men van de grote loonsverhogingen geen gouden bergen kan maken, omdat een deel ervan in de prijzen verdwijnt. Wat betreft de groei van de collectieve voor zieningen mag het confessionele pro gram dichter bij dat van de progressie ven liggen, dan bij dat van de WD, mr. Geertsema gelooft niet dat de con fessionelen het voor de verkiezingen met PvdA. D'66 en PPR eens zullen worden. Want dat „eens worden" is minder een zaak van programma's dan van vertjrouwen .En dat laatste ziet hij tussen confessionelen en progressieven niet opdagen. De negatieve afloop van het gesprek tussen confessionelen en progressieven heeft zijn standpunt intussen onder streept. Naar zijn mening is dat vertrouwen r wel steeds geweest in het kabinet-De Jong eh tussen de partijen die het kabinet hebben gedragen. Hij begrijpt best dat de progessieven gelukkig zijn, als ze zouden kunnen meeregeren, maar gelooft niet dat het Nederlandse volk ook gelukkig zou zijn. De regeer- drang van de progessieven acht hij wel te verklaren, want door deelneming aan de regering bereikt men nu eenmaal meer dan in de Andere obstakels Welke andere obstakels ziet mr. Geertsema tussen lieberalen en confes sionelen? Hij oont zich verbaasd over de bewering dat staatkundige vernieu wingen een geschilpunt zouden kunnen worden. „Wij hebben beiden de gekozen kabinetsformateur met overtuiging af- gewezen.COver een dislrictenselsel be staat onder de confessionelen zelf geen eensgezindheid." Bij programvergelij king ziet de liberale lijsttrekker geen obstakels liggen. Dat is anders gesteld met de abortus kwestie. Het confessioneel urgentiepro gramma acht abortus in beginsel alleen aanvaardbaar, wanneer naar medisch- sociale indicatie het lichamelijk en geestelijk welzijn van de yrouw ernstig wordt bedreigd. Daarentegengen wil het liberale program gehuwden en onge- huwden het recht geven desgewenst een zwangerschap door abortus te laten onderbreken. Een arts kan echter niet worden verplciht een dergelijke ingreep te verrichten, het gaat om een duidelijk verschil in standpunten in een zaak waar beide partijen zwaar aan tillen. Mr. Geertsema meent dat de huidige bepalingen in het wetboek van straf recht ten aanzien van de abortus niet ongewijzigd mogen blijven. Hij zou ■echter niet graag het wetboek van strafrecht met een wijziging in confes sionele zin willen opsieren. Naar zijn mening is dit een zaak voor het me disch tuchtrecht. Hij voorziet namelijk dat de rechter moeilijk zal kunnen ooi-delen over de sociale indicatie. Het is ook n^g maar de vraag, of een medicus in een bepaald geval terecht mocht aannemen dat er van een sociale indicatie sprake was. „Ik zie een rech ter niet gauw uitspreken dat een arts dit niet had mogen aannemen", oordeelt mr. Geertsema. Vol vertrouwen te zijn. Hij meent dat de kans op voortzetting van de confessioneel-libe rale regeringscoalitie meer dan 50 pro cent bedraagt. Hoeveel meer, daarover zwijgt hij. Voor het behoud van een werkbare meerderheid in de Tweede Kamer zou de combinatie dan wel ten minste 80 zetels moeten behalen (nu 83). Bij minder dan 80 zetels acht de heer Geertsema de werkbare meerder heid te krap. Zijn eigen partij geeft hij op 28 april 18 zetels (nu 17). Hij tekent daarbij aan dat het helaas het noodlot van de liberalen is om bij verkiezingen steeds aan nieuwe splinterpartijtjes te verliezen. Mr. Geertsema houdt er rekening mee dat deze keer de bejaarden en Kabouter zetels zullen bemachtigen. Voor de PvdA voorspelt hij het huidige aantal van 34 zetels (Vondeling schat 37 tot 38 zetels) en D'66 ziet hij op 10 zetels uitkomen (nu 7). Ten aanzien van de coalitiepartners ziet de liberale lijsttrekker de stembu suitslag voor de KVP minder zwaar in dan voor AR en CHU, die stemmen zullen verliezen aan de kleine protes tantse partijen SGP en GPV. Over de bemanning van een nieuw kabinet wij mr. Geertsema liever niet uitlaten. Wel meent hij dat bij deelneming aan de regering de WD weer een post in de driehoek financiën-economische-scociale zaken dient te hebben, al vindt hij het „niet verstandig" op Sociale Zaken een WD-man te zetten. In ieder geval zijn de liberalen bewindslieden Witteveen (Financiën) en Den Toom (Defensie) be schikbaar, minister Polak (Justitie) om gezondheidsredenen niet. Mr. Geertsema gelooft niet in een door de VVD-voorzitter mevrouw Haya van Someren-Downer verwachte partij politieke ontwikkeling op lange termijn, waarbij op den duur confessionelen en liberalen in een nieuw - centrumpartij zouden samengaan. Wel is hij ervan overtuigd dat in dc toekomst maar nog niet over vier jaar KVP. AR en CHU in een christen-democratische partij zullen opgaan, mun afkalving zal ze nader tot elkaar brengen, voorspélt mr. Geertsema. Van een samensmelting van confessionelen en liberalen zou het gevolg zijn dat tallozen zich dan weer zouden afscheiden. „De. Nederlander is nu eenmaal verduveld individualisti- ADVERTENTIE) Voordelig reizen na 6 uur 's avondB. v -V voordele V W uit met NS Mr. W- J. Geertsema (2de ~ban rechts) nog steeds te midden van de confessionele dr Veerman (AR), mr. v- d. Stee (KVP en prof. Hulst (CHU)

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7