Dodenrit in Leiden nog niet opgelost Pastoor M. Goudkamp heeft vele sobere levens geleid Auto tegen ambulance met patiënt Cijfertips Dader nog steeds onbekend Bejaarde Alphenaar door toeval verwoed ed er steen verz ome laar Fig. Leavesopenbaring op het Kaagconcours ATERDAG 13 MAART 1971 LEIDSE COURANT LEIDEN Oud-katholiek pastoor [vroeger hervormd predikant) M. 3oudkamp (59) verontschuldigt zich omdat zijn vrouw geen koekje j de koffie presenteert. „Zijn we niet gewend", zegt hij met een brede glimlach. „We hebben altijd heel sober moeten leven, vooral de laatste twintig jaar in Australië. En nu ook weer, want dit is een klei ne parochie en dus. krijg' ik maar een half salaris. Mijn vrouw gaat ook maar weer werken", 't Is wel heel mooi, dat de familie, die we nog in Holland hebben, onze pastorie heeft gemeubileerd. De bracht een stoel en de ander een tafel en zo maakten zij ons met elkaar gelukkig. Wel akelig, dat wij onze vijf kinderen en drie klein kinderen o nee, de vierde is juist deze week geboren -r in Australië moesten achterlaten. Maar ja je kunt niet alles hebben". benoemd tot herder van de oud-ka tholieke parochie Leiden. Die beslaat een gebied, waarin o.a. ook Alphen aan den Rijn en Lisse liggen. Terugziend op zijn loopbaan, zoekt pastoor Goudkamp de' directe oorzaak van zijn wat grillige levensloop in het feit, dat hij uit een groot gezin komt. „Wij waren met vijftien kinderen, een ratjetoe maar gelukkig wel allemaal van één vader en één moeder. Niet kerks Van-huis-uit was ik niet kerks. Pas op het gymnasium ging ikme voor het geestelijk leven interesseren. Eerst trok het rooms-katholicisme me erg aan maar tenslotte ben ik na een studie n Utrecht Hervormd predikant geworden. Eerst hulpprediker in Lun- teren nou, dan krijg je gelijk al een stempel mee en later predikanl in Sas van Gent en Philippine. Dat was van 1941 tot 1944 Toen veldpre- dikant, in 1945 Luchtmachtpredikant in Engeland, daarna geestelijk verzor ger bij de Luchtmacht in Australië en vervolgens in Indonesië. Begin 1947 terug in Nederland. Hier werd ik directielid bij de AMVJ. Mijn grote interesse was het maandblad en Nieuwe herder oud-katholieke parochie Leiden ik werkte veel samen met Thijs Booy. Een nauw stelletje, die AMVJ'ers maar het was werkelijk heel mooi werk. Dat waren echt wel vier dikke jaren in Amsterdam. Vorstelijk gebaar Via de Hervormde Kerk kreeg ik toen het verzoek van de Presbyteriaanse Kerk in Australië of ik me daar met de geestelijke verzorging van de im migranten wilde bemoeien. Dat zijn de hardste jaren van mijn leven ge weest. Een heel klein traktement, enorme afstanden zonder dat ik ver voer had, zelf vijf kinderenToch was het de moeite waard om een beetje trots te zijn op wat ik daar voor de mensen heb kunnen betekenen Ook onder die mensen was er veel narigheid. Prins Bernhard heeft mijn werk daar altijd erg belangstellend ge volgd. Door zijn bemiddeling kreeg ik op een goede dag ook een auto en geld om mijn werk te kunnen doen. Vreemd idee dat ik daar twintig jaar heb gewerkt. Jaren tel je niet als je zo bezig ben; die lééf en belééf je. Ik heb vele levens geleid en ben bijna Vele doden gestorven. Maar zie, we leven nog. Gods goedheid was ons houvast. Doodvermoeiend was het werk. Op advies van een Hongaarse dokter, een wijs man, heb ik me op zekere dag helemaal teruggetrokken uit het ker kelijke werk. Hij wilde niet mijn moordenaar zijn, zei hij. Met mijn vrouw heb ik toen een soort vakantie centrum in Sydney gerund. We- werk ten ons de pokken maar we verdien den twee keer zoveel als toen ik predikant was. Studie-opdracht Geleidelijk ben ik toen naar de Church of England toegegroeid. Met de Presbyteriaanse Kerk had ik niet zoveel op; daar had ik ook een veel te schamel inkomen gehad. In 1965 ben ik tot priester van de Anglicaanse PASTOOR M. GOUDKAMP tanig, vitaal Kleine parochie niet het eind van carrière Kerk gewijd en die heeft weer een relatie met de Oud-Katholieke Kerk. Vandaar dat ik nu hier als opvolger van pastoor H. D. Raymakers, die naar Utrecht is gegaan. De bisschop heeft me voorlopig voor twee jaar aangesteld, ook al omdat ik een stu dieopdracht heb. Ik moet me oriënte ren op het gebied van de „continuing education" van kerk en universiteit in Europa ten behoeve van de Anglicaan se Kerk en de universiteit van Can berra. Over een paar jaar hopen wij weer terug te gaan naar Australië. Ik ben trouwens genaturaliseerd tot Brits staatsburger. Wat mij hier in Holland opvalt ik loop ontzettend veel is, dat de straten zo vuil zijn. Overal papier, hondekeutels en dergelijke rommel. Dat was vroeger niet zo. En als je dan bij de mensen binnenkomt, doet alles zo welvarend aan. Iedereen heeft mooie spulletjes. In Australië doen ze niet zoveel aan de interieurs. Daar leven de mensen door het mooie weer voornamelijk buitenshuis." En tot de fotograaf die binnenkomt: ..Wat mij betreft, kan dat beeld van Petrus er wel bij. Petrus mag ik graag. Paulus niet; die irriteert me altijd een beetje." EIGENAAR VAN AUTO EEN MAROKKAAN LEIDEN Eén automobiliste, die gistermiddag, komend uit het Noord ie v nde de sprong naar de Breestraat aagde, ramde op volle kracht een mbulance van de EHD. De ziekenauto ;k.®vam van' het Rapenburg, rechts, en as met een hartpatiënt op weg naar ;t ziekenhuis. De schade aan beide ito's was aanzienlek; dë zieke moest oor een andere ambulance worden vergenomen. Het ongeluk gebeurde gistermiddag mstreeks twee uur. Een politieauto, doa root licht op, dubbeltonige claxon en (KC ivaailicht in werking, reed als escorte r?! °°r de ambulance uit, die iemand met en hartinfarct naar het ziekenhuis racht. Ook die had groot licht öp en vaailicht en claxon ingeschakeld. Bo- ,gri yendien is het witte voertuig voorzien mm an een rode, fluorescerende band.rond- lm. De haastige dame hield in voor de 0 p' olltieauto en probeerde vervolgens, og vóór de EHD-wagen langs, de reestraat in te komen. De dame ram- 6 met haar voertuig de ambulance op olie kracht. De schade aan beide voer- "igen was aanzienlijk. Er moest een weede ziekenwagen komen om de pa- ient naar het ziekenhuis te brengen. UW MENING Volle kerk in Leiden Wist U, dat er in Leiden nog een volle '*rk kan zijn? Ja, ook in deze tijd is at mogelijk. Gaat u dan eens zondags- vonds naar de Lodewijkskerk om 7 |ur, daar wordt nog een Lof gecele- 'eerd, nu met meditatie ter voorberei- pg op het Paasfeest. Het is geen icht naar een lof te gaan, tooh is er dop belangstelling elke week weer en *«r; niet alleen van ouderen, maar Bde jongeren trekt deze dienst. Niet i mensen uit de Lodewijksparoohie al- eni maar uit heel Leiden en ook daar ^ten, komen met belangstelling naar kerkdienst, geen plaats Is onbezet, blijkt namelijk nog een grote be- te bestaan bij vele katholieken, k van oudsher gebrachte diensten bij wonen, waaronder het lof, inplaats VBn de steeds veranderde en vernieuwde TER AAR De Bloemenstraat vol met vlaggen was gisteravond het wel kom voor Jos Valentljii in zyn woon plaats omdat hij in Heerenveen Neder lands kampioen junioren korte baan bij de heren op de schaats was gewor- De voorzitter van de Ter Aarse IJs club, de heer Th. A. Hijdra die met hem naar Heerenveen was geweest, wenste hem voor zijn ouderlijk huis ge luk met dit kampioenschap. Jos (met de-lauwerkrans om de hals) nam dit alles wat gelaten op. Zijn sterk ste tegenstander was Johnny Oloff ge weest, die hij pas in de laatste rit be slissend wist te verslaan met slechts dertig centimeter verschil. Voor die tijd had Jos Jan Heida al achter zich gela ten, die -derde werd. Dit Nederlandse kampioenschap is voor Jos Valentijn een nieuwe kroon op zijn prestaties op de schaats, een succes waar heel zijn omgeving trots op is. Vierde klasse a. WarmundaForeholte 2 Vierde klasse b. Altior—VTL 1 RijpweteringGDA 1 Vierde klasse c. RKNSV—Woerden 3 Leidse Voetbal Bond Eerste klas: LDWS-WOA 1 UDO—Randstad Sport 1 SVLVStompw. Boys 1 SVLVStompw. Boys 1 Alphense BoysZLC 1 DOSRSt. Bernardus 3 Tweede klas: MeerburgKickers 1 VNA-MMO 3 VNLKRV 2 Leidse BoysUnitas 1 Oranje GroenWet. B3 moderne vorm van mis (H. Mis) lezen, waar niet iedereen om vraagt. De celebrant en predikant in deze dienst is prof. drs. Vreeburg. Deze man weet de mensen te overtuigen en trekt een volle kerk, zoals in geen jaren ge beurde. Ik voor mij zou willen, dat deze priester de kans kreeg zijn overtuiging uit te spreken in al onze kerken. M. B. 'd. J. te L. LEIDEN De Leidse politie zoekt nog steeds naar de automobilist, die donder dagavond een dodenrit maakt over de Apothekersdyk. Zoals gemeld maakte de bestuurder drie slachtoffers en is zonder zich om hen te bekommeren, doorgereden. De politie is er inmiddels wel achterge komen, wie de eigenaar van de auto is. Het is de 22-jarige Marokkaanse arbeider A. A. De jongeman is donderdagavond om 11 uur nog op zyn kamer aan de Diamantlaan geweest (abusievelijk ver meldden wy gisteren Haarlemmerstraat) en heeft daar zyn spullen gepakt. Nadien is er niest meer van hem Het eerste slachtoffer, de 20-jarige studente Marijke Snijders ligt met een verbrijzeld been in het Academisch Zie kenhuis. Nog gisteravond moesten dok toren haar aan haar linkerbeen opereren. Zij werd, toen zij naar haar studenten flat fietste, door de automobilist van de weg gemaaid. Waarschijnlijk in paniek geraakt door deze eerste aanrijding botste hij ook tegen de twee jongens, die mo gelijk niet op de brommer zaten, maar er naast liepen. De klap, die deze bot sing veroorzaakte, is zo hard geweest, dat Rob Meiman door dë etalageruit van woninginrichting Langezaal vloog. De glasscherven zijn de oorzaak van de dood van de 16-jarige mavo-scholier geweest. Achter in de winkel werden onderdelen van de totaal versplinterde bromfiets te ruggevonden. Op het wegdek bleef zijn vriend, de 21-jarige belastingambtenaar Sjaak van Haastrecht met een schedelbasisfractuur liggen. Daar werd hij gevonden door de chef-stoffeerder van de woningzaak, die kwam aanrennen na de harde klap en het glasgerinkel, die de botsing tot ge volg had. Pas toen hij terughol de om de politie te waarschuwen ontdekte hij het lichaam van Rob Meiman in de etalage. Op de volgende kruising zag hij toen de oploop, die zich gevormd had om Ma rijke Snijders. Is het werkelijk de Marokkaan ge weest ,die het ongeluk heeft veroorzaakt? Zijn overhaaste aftocht zou het kunnen bewijzen. Of is hij alleen maar bang, dat hij za lmoeten opdraaien voor het on geluk, dat iemand .anders met zijn auto heeft veroorzaakt. In ieder geval is een vorm van paniek niet uitgesloten. Als iemand zich binnen 24 uur na het ver oorzaken van een ongeluk meldt, ziet het er allemaal nog niet zo ernstig uit, maar gisterenavond was er bij de politie nog geen melding binnengekomen. Grofvuil- ophaaldienst MAANDAG an Lage Morsweg [oge Morsweg (woc blokken. Agaatlaan, Saf slaan, Berljlstraat. Carne( pad. Kristalstraat, Topaf Lage Morsweg, Baerlestraat, Jacob Catslaan, Gi rara Brandstraat, Coornhertstraat, Cons Huygenslaan, Brederostraat. Spleghelstra; Doel expositie: alle hobbyisten uit omgeving bij elkaar brengen Er zijn heel wat verzamelobjec ten; vaak leuke, interessante en soms ook dure artikelen. Overal ter wereld vinden zij hun enthou siaste verzamelaars. Ook Alphe- naren doen dapper mee aan allerlei verzamelhobbies. Onder hen is de edelstenen- en mine- ralenverzamelaar Hendrikus Jan Witjes, die in juli 75 jaar hoopt te worden; 52 jaar van zijn leven is hij Alphenaar. Gedürende zijn werkzaam leven was hij rijks schoenmaker: hij werkte voor het leger en de militaire maga zijnen te Woerden. Tot zijn verzamelhobby kwam' hij een kleine zeven jaren geleden. Toen zijn echtgenote op hun vakantie in Duits land in een ziekenhuis moest worden opgenomen. „Wij zijn samen op va kantie gegaan en wilden ook samen thuiskomen, daarom bleef ik maar in de buurt van het ziekenhuis in de omgeving van Coblenz (Duitsland), vertelde ons de heer Witjes. In deze omgeving bevinden zich Euro pa's grootste edelsteenslijperijen. In de bergen daar bevinden zich duizenden jaren oude basaltbollen, die met springstoffen losgemaakt worden. Bij deze basaltwinning komen vaak mooie, waardevolle edelstenen en minera len vrij. Mensen uit de gehele wereld werpen zich erop en bouwen een verzameling op. Zo werd ook de Alpe naar Witjes op enkele van zijn berg tochten (nu is dat daar verboden van wege de vele ongelukken en welke door de ontploffingen plaatsvonden) getrof fen daar de schittering van een aantal stenen. Hij nam een aantal op, stak ze in zijn zak en zocht ijverig naar nog meer; hij ontmoette er andere verza melaars en ruilde met hen. De heer Witjes is intussen een verza meling rijk van meer dan 400 waarde volle soorten edelstenen en mineralen, die hij in vitrines en op stellages in. een van de bovenkamers tentoon spreidt; een kostbare collectie toont hij in een fluorescerende vitrine, waarin de verscheidene stenen een fascinerende kleurenschakeling te zien geven. Vol trots toont hij ons zijn succes- en pronkstuk „Azurit", afkom stig uit Z.-W.-Afrika, een zeldzaam edelsteentje van ongeveer 2x2 cm. van kristal met een prachtige schitte ring. Het is een van zijn „onbetaalba re" aanwinsten; hij wil het voor geen kapitaal kwijt. Zijn verzameling telt voorts o.m. vijf soorten Turmalijn uit Californië, Brazilië, Z.-W.-Afrika, Ma rokko en een van onbekende vind plaats. Het zijn allemaal heel belang rijke, fraaie en kostbare stenen, met betoverende kleureffecten. Blij is de heer Witjes en wil ze onder geen beding, zelfs als ruilobject niet kwijt, met zijn vier robijnen uit Noorwegen, Californië, India en Mexico, als ook met zijn twee opaalstenen uit Austra lië en uit Duitsland. EIGEN VONDSTEN Grotendeels heeft de heer Witjes zijn grote, begerenswaardige verzameling opgebouwd uit eigen opsporingen in het buitenland. Als' regel gaat hij er elk jaar op uit en keert keer op keer terug met nieuwe aanwinsten. Hij heeft inmiddels een gedegen kennis verworven over deze materie. Uit de eigen praktijk en ook'uit wetenschap pelijke Nederlandse en Duitse uitga ven. Veel stenen, waaraan hij bijzon-- dere waarde hechtte, heeft hij gevon den in België, Duitsland, Frankrijk en Spanje, hoofdvindplaatsen heeft de heer Witjes ook zakelijk op zijn va kantiereizen, maar in Nederland ont dekt; o.a. in Winterswijk zijn Piriet en Galaniet aan te treffen; heel mooie Galaniet- en Kwartsgesteenten vond hij in verrassende variaties in de De 74-jarige Alphense edelsteen- verzamelaar Witjes bij zijn fraaie collectie. Staatsmijn Emma in Heerlen (Lim burg). De Veluwe bestempelt hij als de vindplaats van Agaat; eens heeft hij ook een zeldzame steen uit zee opge vist. In Alphen aan den Rijn, om dicht bij huis te blijven, slaagde hij erin zich te verrijken met een hele mooie Jasper, die hij langs het Aar kanaal vond in een grindhoop. „Als je ze maar weet te onderscheiden," meent de heer Witjes terecht. Hij straalt, als hij vertelt van zijn vond sten in Spanje. Vandaar heeft de ver woede Alphense verzamelaar o.a. een heel mooie, zeldzame Amazonite mee gebracht. Zo maar om er wat mee te doen, bouwde hij van zijn eerste vondsten 25 a 30 soorten edelgesteenten, een soort obelisk, die naar alle kanten staat te schitteren. Om zijn tijd nuttig te besteden maakt hij van zijn edel gesteenten ook allerlei sierwerk, zoals o.a. hangertjes, halskettinkjes, arm bandjes en wat zijn idee hem verder ingeeft; hij bewerkt zelf de voorwer pen, zaagt, slijpt, schuurt, en polijst Je edelstenen zelf. „Het is kostbare, niet lonende arbeid, maar ik doe het graag en uit liefhebberij", verklaart de heer Witjes. PAUSELIJKE STEEN Ook het gesteente Amathist (Duits land), ontbreekt niet in zijn verzame ling. Het Amathistgesteente dragen pausen en bisschoppen al sedert eeu wen in hun ringen. „Als men de betekenis ervan nader onderzoekt, dan blijkt", zo vertelt de bejaarde, bijzon der krasse verzamelaar, „dat in de geschiedenis het gebruik van deze steen teruggaat tot en met de periode van de Stenen Tafel van Mozes. Aan de steen wordt de betekenis van volhar ding toegekend. De bekende Klaag muur in Jeruzalem is b.v. geheel van Jaspis bebouwd, ook deze steensoort draagt in de mythologie de betekenis van volharding". De verzamelsport van edelgesteenten heeft een onge kende grote omvang aangenomen. In Nederland worden meerdere beur zen hiervoor gehouden. Er bestaat Hendrikus Witjes stroopt Nederland en Europa at op v akantiet ocht en zelfs een landelijke geologische vere niging, die deze hobby stimuleert en begeleidt. In veel gemeenten bestaan afdelingen van de vereniging. AFDELING De heer Witjes streeft er nu naar ook in Alphen aan den Rijn een dergelij ke afdeling op te richten. „Dat kan", zegt hij, „want er zijn in deze con treien voldoende belangstellenden daarvoor. Hij heeft al contacten ge legd met verzamelaars van edelge steenten, mineralen e.d. in Leiden, Woubrugge, Roelofarendsveen Nieuw koop en Gouda. Daarom organiseert hij dezer dagen in de Sint- Josephzaal een expositie, waaraan ook deel zullen nemen verzamelaars van foslelen en schelpen. Bij elkaar is het hem al gelukt uit deze streken een kleine twintig verzamelaars bereid te vinden hun hobby-rijkdom aan ande ren te tonen en toe te lichten. WARMOND In Meerrust wees de dient een plaats in de halve finale; jam mer genoeg halen de musici, die Monika begeleiden lang niet haar peil. Ook te recht geplaatst is het Amsterdamse zan geresje Anneke Teunls. Ze heeft een stem die doet denken aan die van Mieke Telkamp. Minder eens ben ik het met de plaatsing van het zangeresje Carla Wil- kens, mét Wilmarepertoire, het duo Nick en Ik, soort protestsongs, en Hans de Bruin, die typisch Herman van Veen als voorbeeld heeft. Hopelijk kui nen c .k zij zich echter in de halve finale, volgende week, waarmaken. n BAS VAN KAMPEN jury van het Kaagconcours gisteravond de deelnemers voor de tweede voorronde- serie aan. Dat zyn: de Gerjanto's, Joke Gotmers. Leon de Graaf, Clarence Put man, e.: maar liefst zes van de artiesten, die gisteravond optraden. Daarvan was de plaatsing van de Fig-Ieaves uit Ha- zerswoude meer dan terecht. Deze groep speelt uitstekend, vooral de saxofonist valt op door een zeer goede toon'. Ook de groep Desdemona van zan geres-pianiste Monika Verschoor ver- Derde „Prom" van nul tot oneindig LEIDEN Dirigent Edio de Waart deed mij gisteravond tij dens het dierde K. en O.-prome nadeconcert denken aan de hoofdpersoon uit het toneelstuk „Kwasten": je begint met grond verf, dian komt die peritode van de gianslak en daarna volgt het stadium van giek zijn op muziek om er een grandioos geheel van te kunnen maken. Die hele opbouw was van minuut tot minuut te volgen. Van Stravinsky tot Richard Strauss werd een weg afgelegd van niul tot oneindig, maar ik betwijfel of dat ook de bedoeling was van de dirigent. Hij gaf alle inzetten, orescendi en wat dies meer zij met meer dan duidelijke slag aan, maar vóór de pauze was het Rotterdams Phiilharmondsch Or kest kennelijk nog te vermoeid van de Enschedetrip van de avond daarvóór om al tot gehoor zaamheid aan de dirigent te komen. Het monument voor Gesualdo dï Venosa kwam hele maal niet uit de verf; de inzet van de vijfde Symfonie van Schubert leek als goed begin te leiden tot het halve werk, maar men kwam ook niet veel verder dan dat. Met die toch wel teveel aan wezige negatieve antecedenten ging het de pauze iin. Daarna kon den we ook muziek gaan beluis teren. De vier solisten-blazers deden zeer mooie dingen, het orkest reageerde prompt hoewel de strijkers soms die rol van huurlingen speelden uit naam van de verliefde serenadebren ger. De spanning steeg; het peil ook. Maar de lustige Streicher van Richard Strauss streken niet alleen, nee, zezwingden de slecht bezette gehoorzaal uit. Musici en musicologen zijn het zelden met elkaar eens, maar het applaus voor Edo de Waart en zijn orkest was me uit het hart gegrepen, de uitgebreide program matoelichting iets minder, maar ook dat was een stap irn de goe de richting. En wanneer u trouw uw dagblad leest, kunt u weten, dat deze week een moeilijk muzikaal dieptepunt heeft gekend, maar dat was niet vrijdagavond; integendeel. JAN DOOVE Lugdunum oefent tegen Telstar LEIDEN Lugdunum speelt zon dagmiddag op haar terrein aan de Haar lemmerweg een oefenwedstrijd tegen sterke Telstar-combinatie. De wedstrijd begint om half drie.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3