BESTAAN DUINDIGT NIET IN GEVAAR HORDENRENNEN neemt grote vlucht voor mensen die eens wat anders willen NDR ZOEKT ANDERE OPZET Grote Prijs der lage landen edit heeft de laatste jaren enorme vlucht geno- Doordat er steeds eer vraag komt naar rij- arden, waardoor liet ac- nt al lang is verschoven nbaÉn tuigpaarden naar rij- arden, is het aantal dek- ngen omhoog gevlogen. Er Ho staan verscheidene cate- i dekhengsten, olbloedhengsten onderscheiden: igsten, die geen half- oedmerries mogen dekken aantal was vorig jaar en hengsten die dat v tn cl mogen (902 dekkin- livipiet is een rage gewor- zegt Cees Berg, hoofd bliciteit en propaganda de Stichting Neder- ïdse Draf- en Rensport. :t toch geen mens genwoordig meer rijden die dikke werkpaarden. sorlMdereen wil een mooi, ank paard hebben. Je ca; int het ook aan de totale zien. Het aantal (jer| erkpaarden neemt voort- irend af en bedraagt nog ;en zeer klein ge- van het totaal. In merika bijvoorbeeld was leulf ie tendens ook te consta- ren. Daar liep de stapel over de hele linie achteruil. Toen er echter; steeds meer mensen kwamen die sport paarden kochten steeg de stapel weer. Dat maken we nu ook in Nederland door. Het is een verheugende ontwikkeling omdat er op deze manier steeds meer in ons langi gefokte paarden komen. De fokkers ontvan gen meer geld dus ontstaat de- mogelijkheid betere hengsten uit het buiténland te kopen. Zodoende wordt de kwaliteit van de Neder landse paardestapel verbe terd. Niet meer In het stamboek kunnen deze paarden niet meer worden opgenomeh'. Sinds omstreeks de vorige eeuw wisseling is dat volbloed stamboek gesloten. Mooie voorbeelden van eigen fok- produkten zijn de spring paarden Tlie Saint en Ica rus. Beide hadden als vader Corridon, een volbloed renpaard, dat .later in zijn carrière ook in. België tal rijke overwinningen heeft behaald. The Saint en Ica rus zijn alle twee voor zeer forse bedragen naar Duits land verkocht. Hieruit blijkt dus dat we met de fokkerij in de goede rich ting gaan". Over enige dagen (woensdag) opent Duindigt zijn poorten voor het nieuwe seizoen. Nootdorp heeft zijn openingskoersen dan achter de rug want daar gaan de paarden vandaag al in enige over de baan. Begin deze week lekte het gerucht uit dat de eigenaars van Duindigt, de familie Burgerhout-Jochems en de heer H. Jochems, de renbaan in Wassenaar te koop hebben aangeboden aan de Stichting Neder landse Draf- en Rensport. De NDR heeft een huurcontract met de eigenaars, dat 25 jaar loopl en waarvan inmiddels negen jaar zijn verstreken. Hoewel er voor de renbaan geen onmiddellijk ge vaar bestaat voor opheffing Cees Berg: „Met een verbreking van het huurcontract zullen we op geen enkele voorwaarde genoegen nemen" heeft dit aanbod van de eigenaars van het land goed Duindigt enige gevolgen. Cees Berg: „We dienen nu met onze investeringen rekening tc houden met de mogelijkheid dat over zestien jaar alles in handen van de eigenaar overgaat. Bovendien, als je nu wilt Investeren wordt het aflossen steeds moeilijker omdat je niet zeker weet of Duindigt na het aflopen van het huur contract nog voortbestaat. Ik weet niet of de eigenaar nog andere mogelijkheden heeft om het landgoed te verkopen.De kans dat hij het als bouwgrond verkoopt lijkt mij niet groot". Vrij wel tegelijkertijd ligt daar het aanbod van Zoeter- meer aan de NDR om in haar gemeente een hippisch centrum te gaan stichten. „Dat is een toevallige samenloop van omstandigheden", meent Berg. Het aanleggen van een renbaan in Zoetermecr is niet zo aantrekkelijk. Tenslotte is het nog zo'n twaalf kilometer van Den Haag verwijderd. Misschien dat we deze mogelijkheid over zestien jaar zullen aangrijpen". Een pa-ardehoef brengt geluk. Althans dan menen velen. Boven een deurpost bevestigd, behoedt het U-vormige stuk metaal de bewoners voor onheil. Wat dat betreft kan Arent Modderman, werktuigbouwkundig ingenieur, reserve-officier bij de cavalerie en fervent paardesportliefheb- ber, weinig meer gebeuren. Hij draagt de afdruk van een hoef op zijn hart. Het is een herinnering aan een plotselinge weigering van zijn paard Fady Scott, die zijn berijder in het stof deed happen en daarna zijn been op diens borstkas zette. Een secondenlange ademnood en enige zwaar gekneusde ribben waren het gevolg. Modderman heeft een paardehoef op zijn hart en een boven de keukendeur Dit onprettige voorval belette Arent Modderman echter niet onmiddellijk Fady Scotl weer te bestijgen. „Het is", vertelt hij „net als bij een auto ongeluk, je kunt het beste meteen er gaan rijden. Anders durf je la ter i het Uit dit alles in de huiskamer boerderijachtige huis van de familie Modderman in het Utrechtse Leusden,' waar de bezoeker voor de deur moet wachten tot een ontzagwekkende Hongaarse herder naar veiliger oor den is getransporteerd, blijkt dc voor liefde van de bewoners. Aan vrijwel alle wanden hangen schilderijen en afbeeldingen met het paard als onder werp, op en boven de schoorsteen van de open haard staan en hangen in plaats van de vaak gebruikelijke trouw foto's. platen van paarden, her en dei- verspreid in de kamer liggen boeken en tijdschriften, die de edele viervoe ter in woord en beeld brengen. „Ik zou graag all-roundruiter zijn", ver telt Modderman wat spijtig. „Maar door mijn drukke werkzaamheden ben ik gedwongen iets,te doen wat niet al te veel tijd kost. Mijn keuze viel daardoor op hordenrennen. Daar is betrekkelijk weinig training voor no dig. Per dag een uur met je paard rijden is voldoende. Tegen de tijd dat er weer races georganiseei'd worden moet je het paard gaan wennen aan springen, Omdat de hindernissen bij een hordenren niet hoger zijn dan een meter is dat een paard vrij snel aan te leren. Het enige punt is eigenlijk dal de sprong een vloeiende beweging moet zijn. Anders kost het je te'veel tijd." Kinderschoenen weer een echte race georganiseerd. Voor de hordenrennen worden half bloeds ingezet. Hoewel deze vorm van rennen in verhouding met de drave rijen nog maar weinig belangstelling trekt, zowel van publiek als deelne mers, is er een gestadige groei merk baar. Dit vloeit voort uit het steeds groter wordende aantal rijpaardeige naars, die wel eens iets anders willen dan rustig over het strand of bospa den rijden. De Nederlandse Draf en Rensport zag de groeiende behoefte aan races voor halfbloeds en schiep op de renbanen ruimte voor dergelijke "Wedstrijden,. Terwijl Duimd'igt de enige gele genheid is voor races van volbloeds in Wassenaar zijn verhoogde bochten bestaan er elders in ons land nog enkele banen waar de halfbloeds aan de start kunnen komen. Emmeloord neemt het grootste aantal races voor zijn rekening, maar ook op Duindigt worden wedstrijden voor halfbloeds op touw gezet. Hoewel hordenrennen in vergelijking met steeple chases waarin een groot aantal verschillende hindernissen zijn opgenomen min der spectaculair is, begint ook het publiek enthousiast te worden. het Dit t worden er zo'n tien races in het hele land gere den. Dat staat natuurlijk in geen ver houding met de du-averijen, waarvoor talloze wedstrijden worden georgani seerd. Er is ook weinig te verdienen met deze rennen. In het jaar dat i:k officieus kampioen van Nederland werd in 1969 verdiende ik met Fady Scott 1450 gulden. .Te kunt dus wel zien dat er alleen maar geld bij moet". Terwijl Modderman zoekt naai de bedragen die hij hel vorig seizoen bij elkaar heeft gereden, zegt zijn vrouw: „De hordenrennen bestaan bij gratie van de draverijen. Het geld dat bij de dravers wordt verdiend komt voor een deel ten goede qan rennen." Duidelijk laat zij merken 'voorkeur te hebben voor draverijen boven rennen en zeer zeker boven steeple chase. „Wat ik een paard in één week leer Jockey Arent Modderman in een karakteristieke houding. Gezeten op Fady Scott is weer een moeilijke hindernis overwonnen. waar plaats is voor drie paarden slaat de merrie Molly, die haar hoofd nieuwsgierig over de halve deur steekt als baas en bazin zich vertonen. „Kijk", zegt Moderman en wijst naai de inmiddels ook verschenen ruin in het andere hok, „nu kun je goed het verschil zien tussen een halfbloed en een paard zonder ras. Je kunt bij die merrie de spieren hoofd en bovendien edeler. Bij de ruin ii merrie heeft afgereden. Je loopt in een handicap race een zeer groot risico het paard te verwonden. Daardoor gaat er voor mij Als Arent Modderman haar in de rede valt en zegt dat hpt allemaal wel meevalt zegt zij: „Jij bent een typi sche renpaardenman. Je denkt dat dra vers straathonden zijn. Maar je moet natuurlijk niet vergeten dat jij dooi de draverijen in staat wordt gesteld te rijden". Na deze kritische opmerking van zijn vrouw vertelt Modderman dat hij best eens op de sulky wil zitten. „Ik heb het aMijd willen doen. maar ik zit hier veel te ver van een trainingsbaan. Je moet enorme afstanden afleggen. En daar heb ik geen tijd voor. Ik heb hier in de buurt een klein baantje waar ik mijn paarden in beweging kan houden. In de winter, als ik pas thuiskom als het donker is, gaat mijn vi-ouw met de paarden rijden. Zij geeft paardrijles aan kinderen van officieren van de kazerne in Amersfoort. Ik ga ervan uit dat een gezond paard hindernissen van een meter gemakkelijk moet kun nen springen. Alleen moet het dier zijn angst voor de heg eerst kwijtra ken. Maar dat is niet zo moeilijk. Dit seizoen heb ik niet de beschikking over Fady Scott. Ik ga nu met Unex pected Flying Sandy rijden. Hoewel het een zeer klein paardje is het is niet hoger dan 1,55 meter heb ik er grote verwachtingen van", Nieuwsgierig In de aan het huis gebouwde stalle"n, a liggen op het de neuslijn veel s die lijn bol, de echte neus en een Terwijl de merrie haar belangstelling voor het gezelschap inmiddels schijnt te zijn verloren en reikhalzend uit kijkt naar de andere box Modder man: „Sinds de merrie drachtig is geweest staat ze de hele dag naar die andere box te loeren" vertelt Mod derman: „Woensdag hoop Ik op Duin digt te starten met Sandy. Dat is de eer ste hordenrace dit seizoen". Een blik op de muur boven de keu kendeur leert dat daar een hoefijzer hangt. Misschien brengt dat Arent Modderman woensdag ook geluk. FRANK WERKMAN De Nederlandse Draf en Rensport bfflttt weinig gelukkig met de formule die vorig jaar werd gehanteerd voor dc Grote Prijs der Lage Landen. Toen namelijk werd deze race in tweeën gesplitst: twee series op zaterdag en een grote en kleine finale op zondag. Gebleken is dat de rijders met deze methode allerminst content z«n. De N.D.R. zoekt nu nog naar een geschikte manier om de Grote Prijs te verwerken. Voor met name buitenlandse paarden, die vaak urenlang in een vrachtwagen staan met als gevolg dat ze na een dergelijke reis niet in hun beste vorm steken, is een dergelijk evenement over twee dagen te inspannend. De Nederlandse dravers zijn in een seizoen zo vaak in actie dat zij zonder al te veel moeite beide dagen in actie kunnen komen. Om echter nog een aantrekkelijk veld uit het buitenland te krijgen is hel noodzakelijk de vorig jaar gehanteerde opzet tc laten varen. De gedachten van de N.D.R. gaan in de richting van de vorm die voordien steeds werd gehanteerd: één koers over 2600 meter. Meer koersen op Duindigt en Nootdorp Duindigt en Nootdorp zullen dit sei zoen meer koersen krijgen dan tot dusver gebruikelijk was. Dit staat in verband met de lijdelijke sluiting van Hilversum, waar begin mei met ver bouwingswerkzaamheden wordt ge start. Hilversum moet volgend jaar In staat zijn het wegvallen van Mereveld op tc vmgen. De baan bij Utrecht 'ei voor het wegenplan in de omgeving. Dit zal het laatste sei zoen zijn dat de dravers op Mereveld in actie komen. Duindigt krijgt vijf koersen meer en op dc baan in Nootdorp worden maar liefst negen koetsen meer gehouden !an aanvankelijk was gepland. Geen daling omzetten na afschaffen covercal daling van de totalisatoromzet, zoals aanvankelijk werd gevreesd, maar zelfs to't een scherpe stijging. De Ne derlandse Draf- en Rensport had met het voorbeeld van banen in Duitsland voor ogen verwacht dat het verdwij nen de covercalweddenschap, die elf procent van de omzet uitmaakte, i even zo groot percentage teruggang gevolg zou hebben. De omzetten t ken echter pijlsnel te stijgen Wa schijnlijk komt dit doordat dc bez Meer parkeerruimte bij Duindigt deren en opknappen krijgt de baan in Wassenaar dit seizoen de beschik king over een verbeterd parkeerter rein. Een gedeelte van het aan dui zend auto's plaats biedende terrein zal worden verhard, terwijl er mogelijk heden bestaan om de ruimte uit te breiden tot een capaciteit van 1500 wagens. Begin mei moet alles een feit Prijzengeld met half miljoen verhoogd De totalisatoromzet van de koersbanen in Nederland blijkt zoveel te zijn ge stegen dat de NDR heeft besloten lot een verhoging van het prijzengeld. Met als uitschieter hel kampioen schap, dat met 20.000 gulden werd* verhoogd, is er voor het komende seizoen een halt' miljoen gulden meer aan prijzengeld beschikbaar. Alle koersen kriigen van dit half miljoen een deel. Grote evenementen op Duindigt De grote evenementen op Duindigt voor het komende siezoen zijn: Draverijen: 12 april Grote Paasprijs; 30 mei Grote Pinksterprijs; 27 juni Grote Prijs der I.age Landen; 1 augustus Dravers Derby; 8 september Joker en 'offersprijs; 19 september Produkten- draverijen en nationaal kampioen schap; 26 september NederlandBelgië; 31 oktober Grote Stayersprijs Duindigt. Rennen: 15 mei Hengsten en Merrie- produkten; 30 mei Grote Prij« Den Haag; 13 iuni Fegentriprijs (meetel lend voor het Europese amateurkam pioenschap). II juli Derby' van vol bloeds; 21 juli Dag van het paard (eerste lustrum), 7 augustus Diana- prijs; 5 september Gold Cup; 19 sep tember Stè Légerprijs. Hordenrennen: 17 maart; 21 juli en I

Leidse Courant | 1971 | | pagina 17