ELVIS PRESLEY nog steeds de grootste LE PYJAMA UNISEX SERVICE ZATERDAG 13 MAART 1971 Koning-keizer-admiraal van de rock Elvis Presley, al vijftien laar het heupwiegende en vetgekuifdc idool van de jonge ■eneratie en door het verstrijken der jaren ook van talloze ouderen, houdt er nog steeds een geweldige produktie op na. zonnige stranden van Miami, maar niets daarvan. Ieder jaar tekent Elvis wel voor enkele films en ook in de platen- studio's blijft hjj uitermate actief. Zo verschijnt er binnen kort weer een nieuwe film van hem, in Amerika is hij al te zien, en die rolprent is nu niet eens zo'n zoetelijk vertelsel, maar meer een documentaire over het muzikale leven van ons aller vedelt )e elpee „Elvis That's the ray it is Presley" biedt Ivast een voorproef van de- e film, want alle op deze :hijf staande nummers vin- en wij ook in het celluloid- rodukt terug. Elvis heeft iet deze langspeler weer en onverbiddelijk goed stuk rark afgescheiden. Wij had- en eigenlijk niets anders envacht. Overigens is Elvis r het opzwepende ersoontje van zo'n jaar of ijftien terug. Hij heeft zich u ontwikkeld tot een senti- ïentele balladezanger van randioze klasse, waaraan elfs het wonder uit Wales Jones niet kan tippen, lanier waarop Elvis al oudere nummers als Bridge over troubled wa- „You don't have to say love me", „You've lost ïat lovin' feelin" en „I just 't help believin" zingt, etuigt van een enorme inle- ingskracht en vooral van de tot gevoelstransplanta- Ja, koning Elvis is er og helemaal en wij zouden niet graag missen. Ab- >lute klasse. (RCA Victor 43 007). I0SE FELICIANC met louter Latijns werk klasse ook is de elpee fantastico" van de blinde jnerikaan Jose Feliciano, hier in ons land speciale ;endheid geniet door zijn rtverwarmende optreden lens het Grand Gala du ;que. Op deze nieuwe kijf waagt Jose zich nu niet aan het popidioom, beperkt hij zich tot het ertolken van uitgelezen ïjfeatijns-Amerikaans werk, f n aarbij uiteraard een reeks percussieinstrumenten oor de jriiste achtergrond irgt. Een iets andere Jose eliciano dus en wat ons be eft zelfs een betere Felicia- j, omdat hij in dit genre elemaal thuis is en zich niet buiten hoeft te gaan aan erlei frazen en effecten, ie heeft immers heel wat _/jjns bloed in de aderen dat hoor je dan ook wel 'T p deze charmante schijf, die *BO halve als uitstekend luis- rwerk ook best kan dienen dansplaat Titels: „Maria ibel". „Tu me haces falta", (Jn telegrama", „Boda gris" (RCA Victor 10 313). ILTON JOHN'S eerste elpee nu ook uit Dé grote popverrassing van e laatste maanden is onge twijfeld de jonge Brit Elton ohn. Met de elpee „EIton met de van deze chijf getrokken single „Bor- song" vestigde John. liens werkelijke naam Reg Iwight luidt, nadrukkelijk aandacht op zich. De nog t zo lang geleden versche- i elpee „Tumbleweed con- lection" nam bij de poplief- ebbers de laatste reserves 'eg die John scheidden van Igemene erkenning. Het verhaal van de ontdek- Elton John is in middels al vele malen ver- Id en geschreven. Ook dat eerste elpee van de Brit 1968 niet mocht rekenen pp weerklank bij het publiek en bij de pop-pers. Nu Elton John gegroeid is tot een su- rster is er plotseling wel «langstelling voor die eerste angspeler, die dan nu, na °'n jaar of twee, drie, ein- 'ijk in ons land verschenen „Empty sky" heet deze plaat, die al overduidelijk iet talent, zij het nog niet 'elemaal ontwikkeld in die dagen, van John en zijn vas- 5 tekstschrijver Bernie Tau- toont. De prachtige orkes- raties die wij kennen van later verschenen elpees, Ontbreken op deze schijf, maar wel aanwezig al zijn die prachtige melodieën die som mige critici verleidden tot de litspraak: De nieuwe Paul McCartney is daar. Wij kun- die kreet wel voor dellen, want John maakt in derdaad heel pakkende, plas tische muziek die zich on- niddellijk onderscheidt van Öe grauwe poprest. Je vraagt e overigens af, hoe het mo- ïelijk is dat de Britse pop- 5 indertijd het talent van John over het hoofd heeft gezien. Natuurlijk haalt Empty sky" qua verklan king niet het peil van de la tere produkten, maar er «huilen toch melodieën op vvaar je gewoon niet omheen tunt. Het prachtige „Skyline Pigeon" bijvoorbeeld of „The scaffold" of „Gulliver", noem maar op, de krachtige lyriek r.JlPt pi" weer van af Wij J'in blij dat dit oude produkt toch Nederland heeft bereikt, jvant nu hebben we een vol- ledig beeld van een artiest van wie de komende maan- misschien wgl jaren "°g bijzonder veel verwacht Kan worden (DJLPS 403). SWEETHEART HUMPERDINCK Een heel ander soort vocalist is Engelbërt Humperdinck, die via het Knokkefestival van de heren Nellens een ongedacht fraaie carrière heeft weten op te bouwen. Humperdinck is de man van de smartlap, de Britse Gert Timmerman, aan wiens voe ten de vrouwtjes smachten trouwelijk over het voetlicht geslingerde liefdesverklarin gen. Voor ons hoeft het niet, maar gezien de grote platen- verkoop van „Hump" i£ er wel degelijk publiek voor en daar gaat hel in deze wereld toch maar om. Zo zal de allernieuwste elpee van Humperdinck, ..Sweetheart" getiteld, ook wel weer zijn weg vinden naar de massa tot heil en zegen van het Jones-Humperdinck-Millssyn- dicaat. Op „Sweetheart" vinden wij zoetelijk gezon gen nummers als „For the good times", „California mai den", „Woman in my life", „I'll be your baby tonight", enfin, het is de liefde die het 'em doet op dit plaatwe '-' (Decca SKL 5078). Portret CLEO LAINE Engelands meest staande jazzvocaliste is wel Cleo Laine, gehuwd met de minstens zo bekende orkest leider John Dankworth, die ook op het toneel als actrice haar vrouwtje staat. Op de elpee „Portrait Cleo Laine" bevestigt Cleo haar reputatie als zangeres in een reeks kwaliteitsnummers. waarbij ook vooroorlogse titels. Bij Cleo Laine staat de in tentie van de tekst voorop en dat blijkt dan ook bijzonder goed uit de interpretaties die ISAAC HAYES vervolgt In Amerika veel geroemd, maar in ons land nog vrij sm bekend is de pianist-zanger Isaac Hayes. Kortgeleden be spraken wij nog in deze ru briek de elpee „Blue Hayes", waarop Isaac Hayes een lek ker nachtclubsfeertje schept middels effectvolle zang met dito begeleiding. Op de elpee „To be continued" heeft Hayes heel wat meer preten ties. Hij laat zich op deze plaat begeleiden door een groot symfonieorkest en te vens door een groot blazers orkest en met de ritme sectie en Hayes' eigen in breng geeft dat een heel ge doe. Ondanks de medewer king van zoveel musici blijft het volume van de schijf aan soloschijf op deze plaat staan. Ieder woord is afgewogen, wisse lende stemmingen zijn prachtig weergegeven, hier is een zingende actrice aan het werk met een benijdens waardige dictie en timing. Titels van deze absolute aan rader: „On a clear day", „That certain feeling". „Feel ing good", „I could write a book", „Ridin' high", „Aqua rius" etc. (Philips 6308040). SOUL FLUTES Al wat oudere opnamen (1968) vinden wij op de lek kere luisterelpee „Soul Flu tes". Zoals bekend maakt de fluit momenteel grote opgang in werkelijk alle genres van de lichte muziek en dat is misschien de reden dat eerst nu pas deze opnamen in het vinyl geperst zijn. Het be treft banden die door een aantal bekende studiomusici zijn gemaakt in de studio's van Rudy van Gelder, de man van zovele prachtige Jimmy Smithprodukties. Een heel stel van de musici die op deze schijf spelen, hebben trouwens ook Smith meer malen begeleid. Herbie Han cock bijvoorbeeld, heel dog matisch begonnen bij Miles cieel jazzsoulfiguur, Eric Gale. Romeo Penque, Ron Car ter en Grady Ta te. Deze mensen hebben samen een aantal luisterrijke stukken opgenomen, met uiteraard de titel zegt het al de nadruk op het fluitwerk Het geheel zou men het beste kunnen omschrijven als Latin- jazz, die het vooral in de wat late avonduren goed zal doen. Daar staat de repertoi rekeuze en de reputatie van mensen als Herbie Water melon Hancock en Grady Tate wel borg voor (AMLB 1015). Elton John de sobere kant. Hayes blijft voor alles een smaakmaker, een geheide sfeerschepper die met zijn stem alleen al voor de nodige stemming kan zorgen en die het orkest slechts nodig heeft voor het verwekken van een bepaalde klankkleur. Het is dus echt niet zo, dat Hayes het volu me van het grote orkest be nut ter verdoezeling van ei gen onmacht (hetgeen door veel artiesten wel wordt gedaan), want Hayes de monstreert 'enkel kwaliteit en dus macht. Overigens moet men wel even wennen aan het idioom van Hayes, waarin we elementen vinden van de jazz en de pop. Als geheel ook al een schijf (net als „Soul flutes") voor bij de fondue en het kaarslicht (Stax 2335 026) P0C0 puik TJit de befaamde formatie Buffalo Springfield komen Jim Messina en Richie Furay, die nu beiden de rugge- graat. vormen van de in Amerika zeer populaire Twee andere zeer bekende popfiguren die uit Buffalo, zijn voortgekomen zijn Steve Stills en Neil Young, die na twee CSNY-elpees ieder een puike solo-elpee hebben afge scheiden. Om terug te komen op Poco, deze formatie ver dient terecht veel roem. De groep maakt heel aansteke lijke, vitale muziek in het momenteel zo populaire country-rockidioom en be hoeft zeker niet onder te doen voor formaties met meer naam 'zoals The Flying Burrito's, The Byrds en noem' maar op. Dat blijkt overduidelijk uit de elpee Elvis Presley „Poco Deliverin", die „live" werd opgenomen in New York en Boston. Op deze plaat maakt Poco allerbeste muziek, gewoon gelukkige ge luiden waarbij men in een goede stemming komt. De muzikaliteit vonkt uit de luidsprekers op je over en vooral de blijheid, die niet geacteerd is. Hoogtepunten vqn deze plaat vinden wij het overbekende You'd bet ter think twice" (stond ook al op de eerste studio-elpee van de groep) en een medley, waarin ieder lid van Poco vol op de kans krijgt en aan grijpt. om te schitteren. Deze schijf zou eigenlijk moeten heten: Poco puik (Epic 26279). DON EVERLY Ook in de countrysfeer ligt de eerste langspeler van Don Everly, helft van de befaam de Everly Brothers. Deze plaat valt eigenlijk een beet je tegen, in vocaal opzicht tenminste. Qua verklanking zit het met begeleidingsmusi ci als Ryland Cooder, Sneeky Pete, Scott McKenzie, Chris Ethridge en Milton Holland wel geramd, maar vocaal valt Don Everly onge dacht tegen. Je zou toch zo denken dat een man als Don Everly met zijn erva ring en vooral reputatie kan zingen. Dat valt echter bar tegen, in sommige gevallen zingt Don zelfs vals en als het geheel niet detoneert dan klinkt het toch allemaal wat moeizaam. Meer waardering hebben wij voor de composi- toire arbeid van Everly. Nummers als „Omaha", „Sa fari" en „The eyes of Asia" kunnen best wedijveren met het betere poprepertoire. Jammer, nogmaals, dat het geheel vocaal niet zo best in elkaar zit (AMLS 2007). Zeg maar ja tegen YES Heel hechte geluiden produ ceert de Britse groep Yes. Op de elpee „The Yes Al bum" demonstreert de for matie tenminste een voor beeldige eenheid, die zich uit in prachtige vocalen die synchroon met de muziek ge luiden opleveren die in de buurt komen van de door ons hogelijk gewaardeerde groep Jethro Tuil. Overigens imiteert Yes Jethro Tuil ze ker niet, daarvoor zijn de composities te origineel en daarvoor is de totaalsound te gevarieerd. Zo vindt men op deze plaat temidden van het elektrieke geweld 'n Ingetogen intermezzo in de vorm van 'n stukje akoestisch gitaarwerk „The clap" getiteld. Yes op zijn best vinden wij in het nummer „I've seen all good people", waarin vocaal cn Instrumentaal de nodige hoogstandjes vaardig worden afgewerkt (Atlantic 2400 101). ONTWIKKELING VAN DE JAZZ prachtig document Schitterende muzikale docu menten zijn de elpees „Die Entwicklung des Jazz" I en II. Op deze platen vinden wij oude historische jazzop- namen van allerlei groothe den, waarbij namen die ook nu nog een magische klank bezitten. Deel II spreekt ons persoonlijk wat meer aan, omdat wij in de tijd de na oorlogse jazz persoonlijk hebben meegemaakt. Charlie Parker, Dizzy Gillespie. Charlie Mingus. Bud Powell en Sonny Rollins zeggen de jeugdige generatie nu een maal meer dan de oude vooroorlogse cracks, 'hoe luis terrijk dezen ook mochten musiceren. Het samenstellen van zo'n overzichtsplaat is overigens een geweldig pro bleem, want licht wordt men toch subjectief. Dr. Dietrich Schulz-Kotm heeft voor ons die keuze verricht en hij verdient daarvoor alle waar dering. Natuurlijk vinden wij Davis, Parker. Mingus, Powell, Rollins, Mulligan, Gillespie. "Woody Herman, Tatum en nog talloze ande ren terug. Art Blakey man keert met zijn Jazz Messen gers en ook Thelonious Monk en dat is eigenlijk jammer. Zowel Blakey als Monk heb ben immers een geweldige invloed gehad, en nog wel nisschien, en zij ontbreken. Maar ja, ga er maar eens aan staan. Er is zoveel materiaal en soms is het gewenste ma teriaal niet eens te verkrij gen. Dus toch echt wel hulde voor dr. Schulz (Deutsche Grammophon Gesellschaft 19352 en 19353). MANFRED MANN bittere afgang Manfred Mann maakt het tegenwoordig echt niet meer. Hij probeert met zijn nieuwe groep Chapter Three nog wel mee te doen door het vervaardigen van superpro- gressieve schijven, maar het eindresultaat van zijn platen op het Vertigolabel levert niet meer op dan een nostal gisch verlangen naar zijn oude platen. En die vonden wij toch echt niet zo gewel dig. Manfred moet dus maar kappen met platen maken, want zoals op zijn laatste elpee „Volume two" lijkt het toch nergens meer op. Werke lijk zonde van het geld (Ver tigo 6360 012)* GRAHAM BOND blueskei l'it de kring rond veteraan Graham Bond zijn voortref felijke popmusici tevoor schijn gekomen. Ginger Ba ker bijvoorbeeld. Dick Ileck- stall, Jon Hiseman, John McLaughlin en nog een hele reeks illustere figuren, die nu allemaal een prima loopbaan hebben opgebouwd. Ook Bond doet nog volop mee, getuige zijn allernieuwste el pee waarop hij, omringd door een zeer groot aantal musici, puike blues produ ceert. Dat de teksten knap vervelend zijn. één en ander heeft met de magie van doen, moeten we maar op de koop toe nemen, want in strumentaal valt er het nodi ge te genieten. Graham Bond laat zich kennen als een groot solist, die heel wat jongeren nog wat kan leren (Vertigo 6360 021). Charles Bels Als het blote middenrif overdag gekleed genoeg is om niet op de bon geslingerd te worden wegens onvol doende bedekking, dan zal niemand er schande over kunnen roepen in de slaapkamer, evenmin aan het strand De grap van dit pantalonensemble, dat niet voor niets St.-Tropez heet, is wel zijn geschiktheid voor meer dere doeleinden. Het zachte materiaal wan pastelgekleurde katoen met syn thetisch mengsel is gemakkelijk in onderhoud en wordt pittig gecontras teerd door folkloristisch geborduurde randen. Wie graag meer om het lijf heeft, kan een hemdblouse met pof mouwtjes dragen, eventueel over de pyjama heen. Modellen van Triumph Onze vriend Jacques Esterel munt uit in het creëren van unisexkleren en maakt in dat kader jurken voor beiderlei kunne, evenals opgesierde maillots. Dit voorjaar heeft hij laten zien ook gewoner combinaties te kunnen maken voor wie in kalmer tempo wenst om te schakelen naar de gelijkheid van de seksen. Zeer fraaie dwars gestreepte ru we zijde diende hem tot het vervaardigen van herencolberts, die nog best in het establishment passen en voor damesrokken, die voor elkeen acceptabel zijn. Maar wij verdenken hem ervan net zulke jasjes voor h&dr en net zulke rokken voor hém achter de hand te hebben. Je zit 35 minuten in het vliegtuig tussen opstijgen van Orly en dalen op Schiphol. Maar eerst rij je op de spitsuren tussen 5 en 6 uur, stap voets van hartje Parijs naar het vliegveld. Dat duurt meer dan 60 minuten. Op Orly is het afstandlo pen geblazen. Ruim een kwartier. Voor de riemen vastgaan, verstrijkt er nog wat tijd, maar daar ga je dan, en zo sta je op Schiphol. Wachten op de koffer kost mij de zenuwen sinds me er een in Kopen hagen op het platform bleef staan, en sinds me er in Londen een op eigen houtje doorvloog naar Edin- burg om op de terugweg weer twee dagen in Amsterdam zoek te blij— Ik wacht nu op de koffer, krijg hem le pakken, zoek een kruier die hem met mij in zijn kielzog naar de bushalte brengt, richting Centraal Station. Hij verdwijnt schielijk in het donker en dan blijkt dat de bus net weg is en ik een half uur moet wachten. Ik heb de moed niet meer op eigen kracht naar de taxistand plaats te gaan, want dan moet ik weer met die koffer zeulen. Een half uur later vertrekt de volgende bus met mij als enige passagier. De chauffeur is een voorkomend man en chartert aan het C.S. een Neder landse spoorwegen-ambtenaar met goudgalon, om mijn koffer, onver moeibaar hollend trap-af, trap-op naar spoor 8 te dragen. Hij is 10 jaar jonger dan ik en daarom 3 passen voor, ondanks de zware vracht. Hij had de trein kunnen Maar ik kan alleen nog maar adem- loos staren naar de conducteur die tussen de open portieren van de wegrijdende trein zijn armen spijtig opheft. De hoffelijke man met het galon brengt me terug naar het eerste perron, zet het loden valies bij de stoel naast de deur in de voorhal van de wachtkamer, fijn recht tegenover het vertrekpunt van de volgende trein. Het is inmiddels 10 uur. Ik herkrijg mijn adem en bekijk de enige andere gast in de hal. Hij leest een krant bij een kop koffie en ziet er goedig uit. Ik vraag hem even een oog op mijn bagage te willen houden, dan kan ik op mijn gemak een kaartje kopen aan het loket. Hij knikt welwillend en als ik terug kom nog eens, nu geruststel lend: alles in orde. Alweer een aar dige man. Al sinds vanmiddag stik ik van de dorst. In het vliegtuig was met veel charmante Franse verontschul digingen door bijzondere omstan digheden maar één stewardess, het geen tot gevolg had dat de passa giers een taartedoosje voor zich von den staan, inhoudend 2 zoutbelegde broodjes en een minuscuul flesje wijn, die ik niet kon drinken in verband met medicijnen die geen druppel alcohol verdragen. Nu begeef ik mij dan ook naar het buffet in de aangrenzende wachtka mer en vraag de ober: „Zou ik thee mogen hebben, dóar?" en ik wijs op de hal. De ober kijkt mij zo ongelo vig aan, dat ik schichtig na ga of Dt door vermoeidheid iets geks heb ge vraagd, vitriool, Turkse koffie of een miljoen. Maar zijn ongelovigheid vervloeit in minachting. Dan bijt hij mij met neergetrokken mondhoeken toe: „Maar ik kijk wel uit! Ik zal daar me pote plat lope". Vervolgen# richt hij zich tot het servies en glaswerk op het buffet en zegt, daarmee rommelend:,,Wie wat hebbe wil, mot maar hier komme zitte". Mij schiet het stopwoord van mijn Brabantse timmerman door de ge dachten: „Wie zijn eige bewaart, be waart ginne rotten appel". Maar ik zeg nederig tot de hoogheid aan het buffet: „Het spijt me meneer, maar ik kan mijn koffer niet bij de deur laten staan en ik ben te moe hem hierheen te dragen". Naarmate ik de klunzigheid inzie, van 60 jaar oud te zijn en moe, haperen mijn woorden als een grammofoonplaat die het af laat we ten. Ik ga terug naar de haL De krantenlezer zit er nog. Met koffie. Hij drinkt al lezend zulke kleine teugjes dat het kopje onuitputtelijk lijkt. Zou hij zijn godendrank zelf aan het buffet gehaald hebben? Dat had ik ook moeten doen. Of nog doen. Maar ik ben bang van het stuk venijn daarbinnen. Ik heb net in Parijs een show gezien met een goochelaar die eindeloos water kon schenken uit een klein koperen kan netje.. Na 20 minuten rijdt ik weg in de trein. Om middernacht steek ik de sleutel in mijn huisdeur en drink water uit een onuitputtelijk koperen kraantje. Vliegen is soms r dan je denkt M. Gk Hoed voor windstille dagen Het is niet de rokzoom, niet het jurkje, niet de shorts, die mode maken tot ivat het is. Zelfs de vrouw die erin gekleed gaat. heeft het niet in de hand. Wel in haar aanleg, in het gevoel voor smaak, waarmee zij datgene kiest wat een of ander kledingstuk opsiert: het accessoire. Ook een hoed is accessoire. Als het er dan een is zoals dit gebloemde wagenwiel, zinken' rok en zoom in het niet. Zelfs zal het de toeschouwer niet eens dadelijk opvallen dat de blouse toch ook aandacht wil trekken. Is die soms niet doorzichtig Dat doet er weinig toe: eerst zie je de hoed, dan de kettingen die lijken op aaneengeregen judaspenningen en hangen te rinkelen om hals, polsen, vingers en aan oren. Tenslotte zie je het meisje. Zo hoort het ook. Er zijn miljoenen meisjes, maar weinig hoeden, zoals deze van Nina Rtcci. V

Leidse Courant | 1971 | | pagina 15