Meneer Prior in zaken Jan P. Strijbos NATIONALE WOUDLOPER WORDT TACHTIG JAAR ZATERDAG 13 MAART 1971 „IK WIL VAN PREMIER DE JONG GEEN HIPPE VOGEL MAKEN, MAAR HET ZOU WEL NUTTIG ZIJN, ALS DEZE MAN IETS VAN ZIJN OUBOLLIGHEID KWIJTRAAKT" UTRECHT Karei Prior in produkties. Binnen - en buitengebeurtenissen op elke gewenste maat gesneden en uit rijke ervaring leverbaar. Karei de driftige, Karei de nerveuze, die met een bronzen VARA-stem nog steeds zijn eigen gesproken portret voordraagt. Boven een stemmig, herfstig pak draagt hij een slim hoofd uit de fabeltjeslandserie, dat in snel tempo panklare adviezen oprispt voor benzinekeizers, beurzenbrouwers en nood lijdende badplaatsen. Karei de ongeduldige, die schotsje springend over de Hilversumse omroepwakken meer pu bliciteit lossloeg dan al zijn collega's bij elkaar. Karei de zelfverzekerde, die een erfenis beheert van 135 maal VARA's Showboat, 110 maal Koek en Ei, de Weekend- show, Hou je aan je woord, monstershows met Catcrina Valente, Sammy Davis jr., Jacques Brei, Marcel Amont en Rika Zarai. Hij was het allesbeheersende brein achter nationale inzamelingsacties als Red een kind (VPRO), Open het Dorp (AVRO) en Schip Ahoy (NOS), hij was ook de man, die een vliegtuig met de boodschap „proficiat TROS Karei Prior" het zwerk instuurde, toen deze omroep voldoende aanhang meende te hebben om de begeerde B-status in het omroepbestel te kunnen claimen. Door diezelfde omroep was hij enige maanden tevoren met hevige ruzies en een proces het bos inge stuurd. Karei Prior in business zegt nu: „Ik die stap veel eerder moeten zetten, maar daarvoor ben ik waar schijnlijk net even te veel een bange wezel. Ik dacht aan een pensioentje, n de sociale voorzieningen. Daar- heb ik zo lang gewacht met het opbouwen van een eigen zaak. Dat betekent overigens niet, dat ik spijt van mijn TROS-avontuur. Ik ne alleen deerlijk vergist in de bedoelingen van die omroep. Ik dacht, dat de TROS als breekijzer irt de Hilversumse schuimtaart zou fun- i. Er is in ons omroepbestel behoefte aan een enfant terrible, dat lak heeft aan de oude, vermolmde wetten. Ik weet nu, dat de TROS dat kind niet is. De TROS in zijn huidige opzet is volmaakt overbodige omroep, die slechte programma's brengt.- Ik be- grijp niet, waarom nog zoveel men- erachter staan. Daarbij is het r mij een raadsel, waar die paar honderdduizend vandaan zijn geko- ;n. De TROS is zo rechts als de st en je zou dus mogen verwach ten, dat ze geen schijn van kans zouden hebben. De bestaande rechtse omroepen zijn immersstukken beter dan die hele Tros. Die nota bene zijn grootste paradepaard zonder opgaaf van redenen afdankte. Versta me ik loop niet weg met Sal Tas, maar hij was de enige, die de TROS nog enig gezicht gaf." Ruziezoeker Een tussentijds gewetensonderzoek In der drenkplaatsen van het nieuwe jaarbeurscomplex in Utrecht (monsieur Hulot bent u daar?) brengt hem tot de volgende bekente nis: „Ik heb altijd de image gehad een lastige jongen: Prior de ruziezoeker. Ik geloof, dat het een logische zaak is. Als je je zaken goed wilt doen, met een maximum aan inventiviteit, stoot je onherroe pelijk op anderen. Vul zelf de na- maar in. Mensen die iets pres teren zijn gepredestineerd om lastig te zijn voor de middelmaat. Als je roept: geen geklets, de schouders er onder, dan betekent dat voor ande ren, dat ze mee moeten gaan wer ken, mee moeten gaan denken. Dat 's voor de meesten te veel gevraagd. Toon Hermans en Wim Kan zijn in de ogen van hun medewerkers ook "je mensen. Ik wil me niet met hen vergelijken, maar ze hebben wel me gemeen, dat ze ook streven naar perfectie en nooit tevreden zijn met zichzelf. Ik geef je een kersvers voorbeeld. We nu bezig aan de produktie van de 'grootste publieksmanifestatie, die ooit door de Utrechtse Jaarbeurs organiseerd. Als die tent hier op nei opengaat, moeten we het publiek op een boeiende wijze ver tellen en laten zien, wat leven en welzijn is. Ga daar maar eens aan staan. Probeer maar eens een onder werp als „milieubeheer" op een aantrekkelijke, aansprekende wijze te etaleren. Dan kun je toch niet aankomen met een lummelig halle tje, waarin een paar bordkartonnen wandjes staan? Het is commercieel misschien niet zo handig, maar als ik weer 24 uur voor niks gewerkt heb aan dit pro ject, loop ik hier echt niet stralend rond. Dan deel ik geen schouder klopjes uit aan mensen, die er geen pest van begrepen hebben. Ik wil ze laten zien, waarom ons drinkwater niet meer te zuipen is. En wat er misschien nog aan gedaan kan wor den om het weer goed te krijgen. Betweters Maar wat is milieu? Dat is kletsen met beste, brave mensen, die er niks van begrijpen. Er zijn in dit land 87 organisaties, die zich met het milieu bemoeien. En dan heb ik de alterna tieve groeperingen nog niet eens meegerekend. Je komt bij een bioloog 'en die barst gelijk enthousiast los. Daarna word je doorgestuurd naar de industrieel, die zegt: „Van de biologen moet je je niks aantrekken, die hebben er niks van begrepen". Het is onbegrijpelijk, hoe al die bet weters elkaar de vliegen afvan- Ik wil weten, wat het water voor ons land betekent en prompt word ik doorgestuurd naar een deskundi ge, die alles van water afweet. We praten het onderwerp door, en ik vraag of hij een drèaiboekje kan maken. Wat is water, waarvoor dient het, de voor de hand liggende vragen. Na een paar weken stuurt hij me een doorwrocht referaat, waar de man zo op kan promoveren. Goeiedag. Ik zeg: maar beste man, hoe kunnen we deze zaak nu voor eenvoudige leken visueel maken? Je hebt geen studenten voor je. Hij kijkt me hulpeloos aan en ant woordt: Ja meneer Prior, ik moet toegeven dat het moeilijk is om deze materie aanschouwelijk voor te stel len. Heb je weer twee weken voor- niks gewerkt. Op een gegeven moment hoor ik, dat ergens in het land een schitterende maquette van de IJselmeerpolders moet zijn; met beweegbare sluizen en echt water. Een snoepje voor een manifestatie. Ik ga er direct achter aan en wat hoor ik: de maquette gaat naar Frankrijk voor een andere tentoonstelling. Maar reken erop: als op 13 mei blijkt, dat er een hoop troep in de jaarbeurs staat, dan heeft meneer Prior het ge daan." Geweldenaar Inmiddels heeft hij al de kranteko lommen gehaald met de introductie van zijn audio-visuele coaching. De filosofie daarachter is, dat. woord voerders van politieke partijen, vak bonden en industrieën voor het oog van de televisiecamera's vaak redde loos afgaan. Prior: „De beste mensen zie je in de studio opeens aan alle kanten dichtklappen. Een kwartier geleden dacht je nog, dat hij een ge weldenaar was, die het kijkersvolk wel even zou vertellen, waar de schoen wringt. Maar als het rooie lampje begint te branden, wordt hij gelijk een onhandige brabbelaar, die averechts in de huiskamer over- Voor deze kapseizende televisielij ders heeft Karei Prior Productions nu een stoomcursus ontworpen, waarin ze vertrouwd worden ge maakt met de elektronische mammon. Hij is begonnen met een groep van achttien directeuren, van wie er na de eerste test zes overbleven. Prior: „Je ziet op het scherm regelmatig mensen, die met miljoenen spelen. Miljoenen guldens of miljoenen kie zers. Als deze mensen niet goed overkomen, kan dat een ramp bete kenen. Het is echt onze bedoeling niet om van hen compleet andere mensen te maken. Als iemand 40 jaar met een bepaalde tic rondloopt, mag hij hem van mij rustig houden. Maar ik zal wel proberen om die man zover te krijgen, dat hij voor de camera's geen last meer heeft van die tic. Geertsema mag van mij nog bekakter gaan praten, maar hij moet het voor de kijkers wel plezie rig houden. Neem een figuur als premier De Jong. Die komt op de beeldbuis over als een typisch door snee mannetje. Ga je nu een hippe vogel vam hem maken met een col trui en kettingen om zijn nek, dan gelooft niemand meer in hem. Maar het zou wel nuttig zijn, als hij iets van zijn oubolligheid kwijtraakt. Ik heb lang genoeg in Hilversum meegelopen om te weten, wie het voor radio en televisie als persona lity goed doen. Een man als Kloos gedraagt zich in een televisiedebat voortreffelijk. Hij is vlijmscherp, dwaalt niet af, formuleert kort en bondig, maar hij is naar mijn smaak toch net even te ondergekoeld. Ik zou graag eens een half uur met die man praten. Ik zou hem duidelijk willen maken, dat het voor zijn ima ge goed is om zich af en toe voluit te geven. Een paar emotionele uit vallen zouden Kloos echt geen kwaad doen." Kermiskust Als ronddolende adviseur is Prior ook gesignaleerd aan Zwolsmans ka le kermiskust, waar hij zijn eerste adviezen inmiddels gepaneerd in de pruttelpan van de Stichting Sche- veningen heeft gelegd. Zijn eerste vluchtige verkenning: „Scheveningen is op dit moment een vrij duffe ellende. Het geheel komt negatief op je netvlies; je betrapt jezelf er voortdurend op, dat je denkt: voor mij hoeft het niet meer. Neem al leen het Gevers Deynootplein. Dat _ou een warm, gezellig middelpunt moeten zijn, maar wat zie je? Een ellendige galerij, waar de vellen aan hangen en een troep gebouwen, die op instorten staan. Wat. tot nog toe in Scheveningen werd gedaan is lap werk geweest. Het mocht vooral niet veel kosten. Ik hoop, dat de gemeen te Den Haag en de Scheveningse ondernemers nu tot het inzicht zijn gekomen, dat ze deze zaak radicaal en groots moeten aanpakken. Als ze die instelling hebben, wil ik graag aan de opbouw van een nieuw Sche veningen meewerken". Grote hemel, dat Scheveningen zoiets nu uitgere kend moet horen uit de mond van een man, die zichzelf verontschuldi gend omschrijft als een „bange we zel". LEO THURÏNG ,ALLE KRACHTEN SPANNEN ZICH IN OM DE AARDE GEHEEL TE ASFALTEREN" StrUbos bewoont te Heemstede een degelijk huis uit de Berlageperiode. H(j kocht het vele jaren geleden, met tuin voor en achter, alsmede het bijbehoren de uitzicht op het duinvoetlandschap, bomen en al het denkbare gevogelte. Maar van lieverlee raakte hij ingekap seld. Aan de achterzijde naderde de nieuwbouw zijn tuin tot op enkele tien tallen meters, als uitloper van een prefabwijkje (door het echtpaar Strijbos „het Enge Bos" genoemd) waarna hij aan de voorkant met verbijstering de bouw van een particuliere bejaarden flat gadesloeg. Die inkapseling is eigen lijk ook symptomatisch voor het hele leven van Strijbos. „Ik ben geen pessimist. Ik neem aan dat wij nog altijd de kans hebben om de zaak in goede banen te leiden. Maar de pairadiijzen van mijn jeugd zijn teloor gegaan. Zij kei-en nooilt weerom, find. De Biesbosch is geen Biesbosch meer, Texel is ook aangetast. Het meest unieke vogelgebied van Europa „De Beer" is opgeofferd aan de zware industrie en zelfs in de Camarque is het niet meer te vinden. Daar verbou wen ze nu rijst. Eigenlijk is het ont zettend. Alle krachten spannen zich in om de aardkloot geheel te asfalteren". In de eerste tien minuten van het ge sprek spuit Strijbos, in weerwil van zijn zonnig optimisme, dat onder zijn vrienden spreekwoordelijk is, zijn gal over de daverende dinger dezer dagen, de stille en eeuwenoude dingen die wor den verpulverd onder de moloch van economie en vooruitgang. Stijbos„Alles wat er fout gaat op dit punt is steeds te herleiden tot dat ene wezenlijke probleem de overbevolking. De mens is de enige soort op deze aarde die zijn paargedirag en voortplanting niet laat afhangen van de mogelijk heden tot voortbestaan. Als er een seizoen is met weinig muizen dan weten de uilen dat Lang van tevoren. Ze leg gen dan weinig eieren, maar de mens fokt maaair voort. Iedereen die zfjn aantal kinderen tot twee beperkt is de beste natuurbescher mer. Biologisch gezien mag 1 op de 10 gezinnen slechts drie kinderen hebben. Anders vergaat het ons als de lem mingen, die roeien zichzelf ook perio diek uit door zich in het water te storten", aldus de 80-jarige woudloper. Men kaïn hierover met deze natuurmens van mening verschillen, maar door zijn werkzaam leven en zijn „ontdek- kimgsdrift" heeft hij in veel zaken recht van spreken gekregen. Strijbos' grote vriend, dir. J. Verwey 6chreef ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag: „Vraag niet hoe hij op al die reizen zijn tijd gebruikte. Hij werk te als een paard, want in het reisplan, dat hij van tevoren met behoorlijke grondigheid had opgemaakt, stond dat bezoek nog op het programma en dót en dat. Zijn taaiheid heeft me vaak ver baasd. En als hij dan tenslotte weer thuiskwam, dan begon het organiseren van het winteravondenprogramma met alle correspondentie die daar aan vast- Verwey schat het aantal lezingen d'at Strijbos overal in Nederland Meld op ruim vierduizend. Dat was in 1966. Het aantal is inmid dels weer gestegen met 700, want on danks zijn tachtig jaren is Strijbos nog Jan P. Strijbos (rechts) was een grote vriend van wijlen Ome Jan van Texel, de befaamde natuurkenner, die de verblijf plaatsen en het soort mieren zelfs kon ruiken. HEEMSTEDE Strijd lustig, gezond, niet rokend, alles verwen send wat tegen de ver nietiging van leven is gericht en nog steeds in het bezit van een foto grafisch geheugen gaat onze nationale woud loper Jan P. Strijbos, ontdekkingsreiziger, ma ker van honderden natuurfilms en profes sioneel causeur, zijn 80e verjaardag tegemoet. Kort na die datum (1' maart) zal hij op uitno diging van de KLM vertrekken naar -t Mek ka van alle biologen, de Galapagoseilanden, ten einde aldaar gedurende een periode van min stens drie maanden als rondleider-verteller op te treden voor groepen toe risten, die een sober ver blijf en klauterpartijen in het favoriete land van Darwin verkiezen boven de longdrinks van Tor- remolinos of Ibiza. steeds op pad, zeker dïiie avonden in die week. „Ik heb ai im een vroeg stadium voor diiit vrije Leven gekozen. Dat Leven is miiet alleen adembenemend mooi, maar ook wel hard, wamt sociale voorzieningen of pensioen daar hoef ik niet aam te denken. Dus het is ook wel een beetje noodzaak dat ik op deze leef- Taobtig jaar en nog volop in het leven van deze wereld tijd nog steeds rondtrek met mijn ver halen. Alleen de hele verre provincie plaatsen in de kop van Groningen of Friesland laat ik tegenwoordig zitten, dat wordt me nu te veel". De verre reizen van Strjjbos: Nieuw Zeeland vindt hjj een van de mooiste landen die h(j kent. „Niet alleen de natuur. Het is een socia listische staat, maar dan in de goede zin. Daar heb je het 'weer, er wonen heel weinig mensen op een enorme op pervlakte. De problemen waarvan wdj geen oog dichtdoen kennen ze daar niet. Ze hadden al in 1883 vrouwen- kiesrecM, ze hebben geen leger, geen vloot. Maar wed heeft eüke school een Frustratie Die overbevolking blijkt Strijbos' frus tratie te zijn. Uit de rijk voorziene boekenkast die doorzakt van de „stam- daardpiiülen" tovert hij een boek tevoor schijn, dat hij met zeer groot genoegen zegt te hebben gelezen. „Meer don een maal zelfs, kostelijk". Het heet: „Waarom de buren nooit deugen", geschreven door de Brit Robert Audrey, dragende de ondertitel „domeindrift en stamvormimg bij men sen en andere diersoorten". Mevrouw Strijbos vertelt voorts dat hun beidei' ouders „trouwe volgelingen waren van Frederik van Eeden in de tijd van de grote idealistische socialis ten". Strijbos: „Toch is het eigenlijk won derlijk dat ik op deze manier mijn bestemming heb gevonden. Ik was architect. In het begin vond ik dat een heerlijk vak, maar jain de crisis tijd had ik nauwelijks werk, zeg af en toe een buitenhuisje". Na deze mededeling geeft hij een kort college in natuurverwoesting. „Waar ik moeite mee heb, telkens weer, is hoe véle mensen diingen goedpraten d!le zonneklaar hartstikke verkeerd zijn. Die smeerpijp naar de Waddenzee, het is toch in alle redelijkheid ondenkbaar diaf zoiets doorgaat. Ik weet nog dat je meer een keer hoefde te kijken en dan zag je 2000 zeehonden op het wad. Dat zijn er nu nog hoogstens 900. Grote sterns, visdiefjes, al die talrijke vogels van ons land zijn bijna of helemaal ver dwenen. En als ik dat aandoenlijke gedoe zie van ai die vogelvrienden, die trachten stookoMeslachtoffers te reini gen en op te kalefateren, dan denk iik: allemaal voor niks. Elke vogel, die met olie in aanraking is gekomen is' redde loos, ook na reiniging. Je kunt zo'n dier in leven houden, maar je mag hem nooit meer terugbrengen in zijn natuur lijk milieu, dan krijgt-ie longontsteking en gaat-ie absoluut dood. De vet klieren werken niet meer en dan dringt het waiter door tot op de faiuM?'. Aangestoken Da-, Verwey over Jan P.: „Als ik naga wat Strijbos voor ons land heeft be tekend staat het vast dat Mj duizen den en duizenden heeft bereikt, die in de gelegenheid zijn gesteld zijn zwerf tochten mee te makert. Tallozen zijn daarbij aangestoken door zijn enthou- Hij bereikte dit alles dank zij een stel eigenschappen, waarvan zijn ongebrei delde zwerflust wel de opvallendste is. Op zijn twaalfde jaar zei Mj tegen zijn vader dat hij zijn opvoeding voortaan zelf ter hand zou nemen. Hij liep met een vriendje weg en werd de volgende dag im een kippenhok in de bollenstreek gevonden, waar zij het voor de kippen bestemde b :d haddien gegeten". Verwey noemt hem de ambassadeur en de minstreel, die zich de afschuwelijke vernieling aantrok, die de mens. niet in het minst in de bollenstreek in de natuur aanrichtte". De tachtigjarige nationale woudloper, die ter gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag door zijn vriend Bert Gartohoff iin de stoel werd gezet voor een „Dit is uw leven" kent bijna alle landen van de wereld. Zijn voorliefde gaat uit naar het noorden en Antartica, Finland, IJsland en Noorwegen. Zweden niet. „Dat zijn de Amerikanen van het wes ten, commercieel, industrieel en kil". De tropen ook minder. „In de tropen gaat alles ratten. Op Spitsbergen niet. Ik heb er maanden in mijn tentje gebivakkeerd. Zelfs als je het zou wil len dan kun je er nog niet verkouden worden. Er zijn geen baoberieën". Op Spitsbergen beleefde Strijbos zijn laatste zwerftocht. Toen hij in zijn kano een baai overstak werd hij overmees terd door een plotseling sterker wor-, dendie golfslag. Hij sloeg om, maar wist aan de wal te komen. „Vijf dagen heb Mc zonder, voedsel rondgedoold, toen pikten een paar pelsjagers me geluk kig op". Misschien omdat het gesprek wait te somber is geweest, te veel gericht op het Laatste Ooi-deel, allerlei rampspoe den en vernietiging zegt Strijbos aan het eind: „Ik geloof toch Met dat de mensheid helemaal kansloos is. We gaan gelukkig nu begrijpen waar de schoen wringt. We kunnen schoon water maken als we willen, we kunnen schone auto's maken. Dat kost allemaal ontzettend veel geld. Maar er is heel veel dat nooit meer zal terugkeren. In de duinen van Bentveld zaten vroeger steenuiltjes, nachtzwaluwen, tapud- ten, Wielewalen. Bontbek-plevieren, nachtegalen. Allemaal weg! In d:e ste delijke gebieden en vele mijlen daar buiten zal dit zo blijven. We zullen op gescheept zitten met de vogels van de culituunsteppe; de houtduiven oen de spreewen. De minstreel van Heemstede teert op vergane schoonheid. Ook ome Jan de koddebeier-jachtopziener van Texel is dood. Jarenlang trok Strijbos met hem door ruigte en beemd. Hij bewonderde hem zoals hij alle rondborstige natuur mensen bewonderde. Strijbos: „Ome Jan wist uit eigen er varing wat biologen na jaren studie pas weten. Ome Jan kon ruiken of er in een hoop zwarte of rode mieren zaten. Dan stak-ie er een stok in en rook. „Zwarte mieren", zei-die-dian. Het klopte altijd". PETER L. GERRITSE. i

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13