Mgr. Jansen heeft bisdom Rotterdam aan zich verplicht stad in Plan beperkte volksverzekering Indira Gandhi: prioriteit voor sociale revolutie Harde actie NW tegen koppelbazen Meer eigen risico en en van behandeling BIJ EEN AFSCHEID: Vermindering BEN JE 15 JAAR... KRANTENWIJK ongelijkheid, strijd tegen werkloosheid O.-Pakistan klaar voor afscheiding lLMERE: nieuwe ,uid-Flevoland HAAG Binnen 35 jaar moet in Zuid-Flevoland vooral voor opvang [e Randstad een stad gebouwd worden voor minstens 125.000 en cimum 250.000 inwoners. Deze stad, Almere (genoemd naar de Zuider die in vroegere eeuwen deze naam gedragen zou hebben) is bedoeld 1 forensen en voor een aantal mensen, die daar een nieuwe werkkring >n vinden. Almere en omgeving zal opgebouwd moeten worden volgens rlei nieuwe stedebouwkundige inzichten: met veel eengezinswoningen, veel plantsoenen en boss ages, met veel speelgelegenheid voor kin- n en vooral met wijken, waarin zo weinig mogelijk rijdend verkeer elaten wordt. Aldus een rapport van de rijksdienst voor de IJsselmeer- ers in zijn rapport: „Verkenningen omtrent de ontwikkeling van de we stad Almere in Flevoland". oongemeente n 125.000 tot >0.000 inwoners At gebied van Almere. 11.430 hectare vH wordt aan de zuid-westzij de be- \«b door het Gooimeer, aan de west- loor het Umeer, aan de noord- fejde door t Oostvaardersdiep, aan icostzijde door de toekomstige reg 30 en aan de züidoostzijde door [projecteerde rijksweg 27. Het ge wordt in de toekomst doorsneden rijksweg 6 en de Hoge en Lage dacht is aan zeven, met elkaar sa- langende woonkernen. De eerste de kernen, ter grootte van onge- 40.000 inwoners, wordt gebouwd de rand van het Gooimeer. Ook de een hoog percentage eenge- eoningen is van belang, omdat op het oude land veel hoogbouw voorkomt. Het rapport komt voor de eerste woon kern tot de conclusie dat hier voor 90% eengezinswoningen moeten worden ge bouwd. Om Almere een goed woon- en werk milieu te geven, is de recreatieve functie van de stad van grote betekenis. Men denkt hierbij aan verschillende vormen van openluchtrecreatie (parken, sport velden enz.), maar ook aan schouwbur gen, sportzalen enz. Voorts zal erop gelet moeten worden, dat eventuele raffinaderijen, zware in dustrie, een tweede nationale luchtha- vèn feïlz; op voldoeride afstand van Al- ,mere moeten worden gebouwd. Bij het ontwerpen en bouwen zal veel aandacht worden geschonken aan de privacy van het gezin en de alleen staande. Bij de inrichting en de opbouw van de nieuwe stad zal men in het begin rekening moeten houden met sterk forensenverkeer. Bij een inwoner tal van 30.000 zal mogelijk nog eenderde Van c parlementaire redactie) EN HAAG Een drietal personen de sfeer van de particuliere ziekte enverzekering heeft een plan gelan- een beperkte volksverzeke- tegcn ziektekosten. De heren P. A. en. F. Schrijver, arts en J. A. Boog- resp. voorzitter, secretaris en ewerker van de Nederlandse Ver- n Ongevallen- en Ziektekos- 'erzekeraars, geven hun persoonlijke chten weer in hun poging een com- nis te vinden tussen de vele denk- den die reeds over de ziektekosten- ekering zijn gepubliceerd. Belang- elementen In het plan zijn het n van een eigen risico door de lekerden en de gelijkschakeling van patiënten voor medici en farma- ts meer dan de helft van de beno- geldmiddelen zal moeten worden negen uit de procentuele heffing, verlge middelen zouden door een finale premie moeten worden op tocht. Er zou een ziektekostenkas komen die wordt gevoed door de centuele heffing over alle inkomens, nede door een bijdrage van de over- gelijk aan die welke zij thans voor gezondheidszorg beschikbaar stelt geveer 700 miljoen gulden per jaar), et driemanschap ziet in zijn voorstel Ms plaats voor twee verzekerings- ellingen: Vergelijkbaar met bestaande zie- fondsen en instellingen. Vergelijkbaar met de huidige par- üere ziektekostenverzekeraars. Beide ten verzekeringsinstellingen moeten 'elfde verzekerd pakket aanbieden, vattende de verstrekkingen van de dige AWBZ, de verstrekkingen van huidige ziekenfondswet en een deel de kosten van een moderne tand- Ikundige verzorging. De kosten van basispakket worden op 6 miljard per geraamd. Facultatief kan elke instelling daar naast een eigen aanvullingsfonds creëren Bij de instellingen B. (particuliere ziek tekostenverzekeraars nieuwe stijl) zou men zich voorts kunnen verzekeren voor klasseverpleging in het ziekenhuis en desgewenst zal men een hoger eigen risico kunnen kiezen. Bij stijgende wel vaart zal geregeld moeten worden na gegaan of het wenselijk is verstrekking uit het basispakket over te brengen naar de aanvullingsfondsen. De voorgestelde regeling wil ook een eigen risico invoeren. Voorgesteld wordt dat elk verzekerd gezin of alleenstaande een zeker maximumbedrag van de in een jaar gemaakte ziektekosten zelf draagt. Een direct voelbaar financieel belang van alle betrokkenen wordt wen selijk geacht om via kostenbesef te ko men tot effectieve kostenbewaking. Het eigen risico dient bij de instellin gen A. zo laag te worden gesteld dat het ook voor de minst draagkrachtige!) geen onaanvaardbare last kan beteke nen. Bij de instellingen B. moet het eigen risico aanzienlijk hoger worden gesteld. Voor het systeem van een eigen risico is het volgens het rapport noodzakelijk dat alle specialisten, huisartsen en apothekers de thans bestaande abon nementensystemen verlaten. Algemeen zou men moeten overgaan tot een hono rarium per verrichting. De honoraria zouden voor alle verzekerden, ongeacht of zij verzekerd zijn bij de ziekenfond sen nieuwe stijl of de particuliere ziek tekostenverzekering, gelijk moeten zijn. deel van deze bevolking elders werken. Zodra het inwonertal is gestegen tot 125.000 of zelfs tot 250.000 verwacht men dat niet meer dan tien procent zijn werk elders heeft. Toch is dit nog vol doende om, naar berekening bij 125.000 tot 250.000 inwoners, op het drukste uur op de brug bij Muiderberg 1100 tot 1200 auto's in een richting te kunnen ver wachten. Omdat rijksweg 6, waarin deze Brug ligt, in eerste instantie een auto snelweg voor doorgaand verkeer wordt, zullen er op dit punt in het stedelijk gebied rijstroken noodzakelijk zijn. Overigens is het wachten nog op een diepgaande verkeersstudie. Wel kan reeds worden gezegd, dat naar verwach ting in het jaar 2000 de relatief wel varende bevolking van Almere zal be schikken over 450 auto's op de 1000 in woners. Wat het openbaar vervoer betreft, ook hierover zullen nog nadere studies moe ten volgen voordat men tot bepaalde oplossingen kan komen. LEIDSE COURANT ROTTERDAM. Op 10 maart 1956 werd bekend dat de Leidse deken M. A. Jansen benoemd was tot bisschop van Rotterdam. Op 10 maart 1971 droeg hij het bestuur van zijn bisdom over aan dr. A. J. Simonis. Vijftien jaar heeft bisschop Jansen zijn ambt vervuld. Zijn leven vóór 1956 kan kort geschetst worden met de volgende data: geboren in 1905, gewijd in 1929, in dat jaar be noemd tot Haagse kapelaan, ip. 1931 tot professor in Warmond, in 1953 tot bouwpastoor en deken van Leiden. Wie was de man achter deze jaartallen? Een bisschop, die na, zijn wijding van zijn fiets valt, die voortaan de tram neemt, die graag winkelt, die uit stekend met zijn handen weet te wer ken, soldeert, timmert, schroeft, die daarom bij kerkconsecraties het met selen van de altaarsteen het prettigste moment vindt. Een bisschop, die goed kan mopperen, die uit zijn slof schiet, die allerminst non directief is, somso okt e loslippig en vertrouwvol. Een bisschop, die een uitstekend gastheer is, die zelf koffie schenkt voor zijn bezoekers, die het fijn vindt 's avonds lang na te praten op zijn volle kamer, zijn schiettent. Wanneer dit alles het beeld oproept van een man, die gewoon doet is dat tenminste een deeltje van het karakter van bis schop Jansen. Voor de rest is hij vooral hartelijk, vervolgens een men senkenner, tenslotte en vooreerst een gelovige. Zijn begaafdheid lag duidelijk niet in briljante ideeën of in managerkwali teiten. Hij is begaafd in menselijk heid. Zijn publieke optreden was weinig imponerend, maar het persoon lijke gesprek met deze bisschop is voor velen een steun geweest. Bemoe diging is een van zijn sterkste kanten, wellicht omdat hij deze zelf ook nodig had. Hij wilde niet dat zijn bisdom in duigen viel. Hij hield de dingen bij een. Zijn vader was kuiper. Daarvan had hij alles behalve de betekenis van intrige. Wel wist hij welk vlees in de kuip zat. In het openbare leven van zijn woon stad Rotterdam was mgr. Jansen geen bekende figuur. Wel hebben nobele karakters hem leren waarderen, b.v. oud-burgemeester Van Walsum en do- mnee De Ru, de vroeger prass van de Generale Synode der Hervormde Kerk. Eerst in kleinere gezelschappen kwam bisschop Jansen tot zijn volle Hij is niet iemand, die overal begrip voor heeft n de zwakke betekenis die deze uitdrukking gekregen heeft. Hij zgt het ronduit, als hij van sommige mensen en hun experimenten niets begrijpt. Wel wist hij, hoe hij dit in zijn beleid kon opnemen, niet door warm houden en pappen, maar in een ja of nee of door de voordeelregel van de twijfel. Hij is nogal ronduit, geen diplomaat, wel tacticus, soms strate gisch erg goed. Maar vooral een hart- veroverende eerlijke man met aan dacht voor memsen. Hij had een goe de huisvader kunnen zijn, vooral voor opgroeiende kinderen. Het is wel goed, als je je zoiets, van een bisschop kunt indenken. Kritiek kon hij best hebben. Die va rieerde van de opmerking, dat de kapper er weer aan te pas moest komen tot een studie over het organi satiepatroon van zijn bisdom. Hij vond kritiek eigenlijk vanzelfsprekend. Want ,,hoe is het toch mogelijk, dat juist ik bisschop geworden ben?". Hij zei het herhaaldelijk en is over zijn verbazing nooit heengekomen. De be geerte naar macht, bij velen verbor gen, is bij hem afwezig. Even vanzelfsprekend als kritiek aan vaarde hij adviezen. Maar niet klak keloos. Hij beoordeelde ze met het onderscheidend inzicht van 'n wijs en praktisch man, niet naar zijn persoon lijke voorkeur. Hij vond het doodge woon raad te vragen, ook reeds in een periode, toen de bisschoppen veronder steld werden alles al te weten. In zijn opvattingen is hij een man van het midden, soms iets rechts er van. Hij staat voor zijn overtuigin gen, maar luistert graag naar ande ren. Hij laat zich overigens geen knollen voor citroenen verkopen. In de afscheidsbrief aan zijn priesters heeft mgr. Jansen zichzelf getekend: „Verschil van mening behoort tot ons mens-zijn. Maar wel moeten we, juist ook omdat we mensen zijn en zeker omdat we christenen zijn, proberen elkaar te begrijpen en te waarderen. Het is immers iets specifiek mense lijks, om te trachten zich de zienswij ze van een ander eigen te maken, ook al is dat soms bijzonder moeilijk. Dat behoeft nog niet te betekenen, dat men zijn eigen standpunt opgeeft, maar wel, dat men tenminste bereid is tot wijziging daarvan; en zeker moet men zijn eigen mening niet op de spits drijven. We weten toch, dat ook eigen standpunten altijd relatief zijn. Als we dat proberen, dan kunnen de tegenstanders dichter bij elkaar komen en kan men naast elkaar leven in de éne Kerk. DR. C. G. F. BRAUN M.SC. VICARIS-GENERAAL t huwelijk met de handschoen' voltrokken met een zeekoe, die wacht op een passende bruid. De gelegenheid van het negende lustrum van een dispuut van de Vrije Universiteit. De bruid oor de zeekoe wordt momenteel gevangen in Suriname. NEW DELHI (AP) Premier Indira Gandhi, wier congrespartij een klinkende overwinning heeft behaald in de Indiase algemene verkiezingen, heeft haar plan nen bekendgemaakt voor een sociale re volutie in India. De premier zei dat de grootste prioriteit gegeven zou worden het verminderen van de kloof tussen r(jk en arm. Nu de resultaten van de eerste 375 kiesdistricten binnen zijn, heeft de Con grespartij beslag gelegd op 280 van de 518 zetels in de volksvertegenwoordi ging, de Lok Sabha. In de meeste distric ten waar nog niet alle stemmen geteld rijn, heeft de Congrespartij een duide lijke voorsprong. „Als deze verkiezingen iets hebben bewezen, is het wel hoe diep i spoedig mogelijk ons op kantoor. PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710 - 22244 de democratie in dit land geworteld is en hoe verstandig ons volk is", zo zei de premier. Mevrouw Gandhi zei dat zij zich zou houden aan de beloften die in het ver kiezingsprogramma van 'haar partij ge daan waren. De Congrespartij heeft on der meer beloofd „een sociale- revolutie tot stand te brengen, die vreedzaam en democratisch is en van betrekking zal zijn op het gehele volk". Mevrouw Gandhi noemde de proble men waar haar nieuwe regering zich mee bezig zou houden: „Onze prioriteiten zijn bekend", zo zei zij, „wij zullen stappen ondernemen om de ongelijkheid te verminderen. Het grootste probleem van vandaag is de werkloosheid. Hiervoor moet een oplos sing worden gevonden en er bestaat al een spoedprogramma. Wij moeten voor de voornaamste voorzieningen zorgen, zoals wegen naar dorpen en betere be- vloeiingssystemen. Dan zijn er nog de problemen van gezinsplanning en het opruimen van de krotten". Oud-commandant BS Z.-Holland overleden ROTTERDAM (A.N.P.). Woensdag is op 63-jarige leeftijd overleden de oud- gewcsteljjk commandant van de binnen landse strijdkrachten in Zuid-Holland Zuid, de heer F. A. van der Hoeven. In de oorlog onttrok hij al zijn perso neelsleden aan de arbeidsinzet naar Duitsland door mogelijkheden te ver schaffen om onder te duiken. Voorts richtte hij te Rotterdam de verzetsgroep Nationale Concentratie op, die door zijn energie snel groeide, waarna hij in 1944 benoemd werd tot bevelhebber van de binnenlandse strijdkrachten voor Zuid- Holland Zuid, Deze functie bekleedde hij tot na de capitulatie in mei 1945. (Van verslaggevers) ROTTERDAM De metaalbedrijfs- bond van het NW wil voor eens en al tijd de problemen rond koppelbazen uit de Rynmondwereld bannen. Met de be trokken ondernemingsraden is afgespro ken dat men bijzonder krachtig zal gaan optreden tegen die werkgevers die zondigen tegen de nieuwe wet op het uitlenen van werknemers, en in het bij zonder tegen het nieuwe artikel 9 in de metaal-CAO inzake het inlenen van vreemden niet in directe loondienst van het bedrijf zijnde werknemers. Als straf op de zonde wordt genoemd: staken, langzaamaanatcties, publikatics over het gevoerde sociale beleid en melding van de overtreding bij de overheid. Robeco breidde YS-belangen uit ROTTERDAM De duidelijke omme zwaai in de monetaire politiek in Amerika gedurende de tweede helft van 1970 betekende voor Robeco, dat de eer der in het jaar gereduceerde Amerikaan se portefeuille aanzienlijk werd uitge breid. In het algemeen bestond er aan leiding de belangen in Europa enigszins terug te brengen, zo blijkt uit het jaar verslag. Per eind 1970 bedroeg het ver mogen 2789 miljoen gulden tegen 2963 miljoen gulden eind 1969. De liquide middelen stegen van 9,3 pet .tot 10,1 pet., de inkomsten van140,2 miljoen gulden tot 158,8 miljoen gulden. Het dividend over 1970 bedraagt, zoals be kend, f 11,60 of f 6,40 plus 2,5 pet. in aandelen uit de agioreserve. Over 1969 werd 10,80 of 5.20 plus 2,5 pet. uit de agioreserve uitgekeerd Robeco heeft haar beleggingspolitiek bij de monetaire ommezwaai in de Ver enigde Staten en bij de economische ont wikkeling in Europa aangepast. Ten aanzien van Japan is in het begin van het jaar terughoudendheid betracht. In de laatste maanden zijn de aankopen her vat, omdat- het koerspeil te laag was en groot vertrouwen bestaat in de toekomst van het land. Wat betreft, de Nederlandse internationals zijn vooral verkocht aan delen Hoogovens, Philips en Uni lever, Koninklijke Olie werd per saldo bij gekocht. Op de lokale markt ver dwenen een aantal belangen uit de portefeuille, zowel door verkoop als door overneming waaronder Econosto, Van Gelder, Ned. Kabel, Scholten-Honig, Thomassen en Drijver-Verblifa, Cindu- Key en Kramer, Gist-Brocades en Van Ommeren. Bijgek'ocbt werden daaren tegen o.a. Ballast-Nedam, Van der Grin ten. Parkhoed en VNU. (ADVERTENTIE) ANTIEKMARKT TRESLONG Hillegom (v/h Krelagehuis, Haarlem) zaterdag 13 maart van 12 tot 22 uur zondag 14 maart van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands A. Schravemade, tijdens een door de metaalbond belegde persconferentie in het Rotterdamse Groothandelsgebouw, „dat veel werkgevers in het Rijnmond gebied zullen proberen de maatregelen te ontduiken en hun ondernemingsraden zullen vragen een oogje dicht te knijpen uit economisch belang. Laten ze or maar vast op rekenen dat wij dergelijke prak tijken bijzonder streng afstraffen". De heer Schravemade zei gistermorgen gegronde hoop te hebben dat ook de confessionele metaalbonden het voor beeld van het NW zullen volgen en zul len instemmen met de „harde lijn" die een direct gevolg is van het koppelba- zenprobleem waaruit vorig jaar augus tus de havenstaking voortkwam, die het gehele bedrijfsleven in de vierhonderd- guldenpsychose bracht. „We willen voorkomen dat iets der gelijks nog eens gebeurt", aldus de heer Schravemade, „en wij eisen van de werkgevers dat zij daaraan in hun eigen belang meewerken". Een onderzoek dat sinds vorig sep tember werd ingesteld naar de activitei ten van koppelbazen heeft uitgewezen dat er nog meer dan voldoende moge lijkheden voor de koppelbazen zijn om hun malafide praktijken uit te oefenen. De heer Schravemade ziet het als een eerste taak voor d- vakbonden om de werkgevers ervan te overtuigen dat het niet aangaat aan de ene kant de koppel bazen uit hun bedrijf te weren en dan door de achterdeur weer eventueel bui tenlandse werknemers binnen te halen. Intussen raakt de metaalindustrie in het Rijnmondgebied steeds meer over spoeld met buitenlandse arbeiders, voor namelijk Joego-Slaven en Spanjaarden. Het waren er in december vorig jaar 22.000, terwijl er naar schatting nog eens 3000 tot 5000 „zwart" komen. Wan neer daarnaast vermeld wordt dat nog .eens zo'n 500 koppelbazen in het Rijn mondgebied opereren met ieder gemid deld 20 man personeel, dan hebben werkgevers en vakbonden voorlopig de handen meer dan vol. KARATSJI (A.F.P.). De Pakistaanse luchtmaarschalk Asghar Khan heeft in Karatsji gewaarschuwd, dat Oost-Pakis- tan zich ongetwijfeld van de rest van het land zal afscheiden als in de komende dagen de macht niet wordt overgedragen aan de Awamiliga, die bü de verkiezin gen van december jl. de absolute meer derheid in het nationale parlement ver- Maarschalk Asghar Khan, die twee jaar geleden een belangrijk aandeel had in de uitschakeling van de toenmalige president Ajoeb Khan, verklaarde na een bezoek aan Dacca, dat de oostelijke provincie zich „mentaal" al heeft losge maakt. In West-Pakistan beginnen tal rijke politieke leiders „om te zwaaien" en blijk te geven van steun aan de Awa miliga, speciaal aan haar hoofdeis: op heffing van de staat van beleg.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9