„Leve oude Leidse in de Operette" Schouwburg Van arbeiderskinderen kan maar klein deel doorleren WV-Leiden volgende week op Stationsplein Voor de sfeer verdwenen is MEDISCHE DIENSTEN iilveren koordirigent lie ook zelf componeert Waarom praten over democratisering Leefbaar Leiden over plan „De Vink" Beter het verkeer vast dan straks bedorven milieu Voorschotense KVP op campagne vanuit café Leidse Agenda KERK DIENSTEN IN LEIDEN Koffiehuis in voormalig informatiepost JDAG 12 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 APOTHEEK Geopenc LEIDERDORP Dokter OEGSTGEEST - Wijkverpleging. I DEN Wat een sfeertje!, zeiden regisseur J. van Koekenberg en fi; ;entator Jan van der Waard van de NGRV-televisie onlangs tegen juwburgdirecteur Han van Dam toen zij het oude theater aan de Oude t bekeken. Hans van Dam was zo goed niet of hij moest de archief- ken uit de periode 1900 tot 1950 onder het stof vandaan halen en zo im van het een het ander. Resultaat: de Leidse schouwburg wordt hèt tergrondje van de t.v.-serie „Leve de Operette". |j kan nog nèt. Want het zit er tenslotte dik i prlopig laatste seizoen aan het afsluiten is om io vernieuwde deuren te heropenen. afsluiting overigens, die er zijn Zelfs Snip en Snap komen deze 1 hun gezicht in het Leidse theater zien nog nooit vertoond, omdat >nder anderen door Wim Kan ho- t gewaardeerde) sfeer van de oude, jouwde Leidse Schouwburg omge- i evenredig is aan de toneelaccom- jjatie. Ook Hair zal (op woensdag 21 Hl) door het Leidse theater dartelen. t kèn gewoon niet op, nu de oude [juwburg op sluiten staat en de ge- Imte 4,5 miljoen gaat uitgeven aan estauratie ervan. Iets van de oude het Leidse theater zal terug te ijn in het televisieprogramma e de operette". ecteur Van Dam en NCRV'ers Koe- Van der Waard werden een- fhtig enthousiast toen na het bekij- n de schouwburg de minutieus bij- Souden plakboeken uit het prille begin :uw van zolder werden ge- 1. Keurig gerangschikt zijn hierin advertenties, uitnodigingen en re- 5 bewaard voor het nageslacht. Dam: „Nu gebeurt dat niet te arbeidsintensief!" i 1902 bleek in Leiden een man als sihoff nog maar weinig waardering te kunnen oogsten, in tegenstelling tot de beroemde cellist Pablo Casals, die datzelfde jaar in Leiden optrad. En de nu nóg florerende plaatselijke toneelvereniging „Litteris Sacrum" pre tendeerde in het begin van deze eeuw beslist niet een voorstelling te geven: nee, dat heette toen „een1 openbare ver gadering met Dames". Standsverschil was er wel, ook in de wereld van de kunst. Een plaatselijke toneelvereniging. moest niet te veel pre tenties hebben als zij op hetzelfde podium mocht staan, waarop de groten bijvoor beeld opera's als „Carmen" of „Der Bet- telstudent" gestalte gaven. Twee dingen hadden de aankondigingen en adverten ties van de Leidse Schouwburg in het be gin van deze eeuw gemeen: „Handjes", waarvan de priemende wijsvingertjes op saillante punten van zo'n aankondiging wezen en de traditio nele slotzin „Het bestuur der Leidsche Schouwburg-Vereenlging verzoekt den Dames, de hoeden af te zetten!" In deze sfeer gaat Jan van der Waard deze maand zijn programma aan elkaar praten, zittend in die historische Leidse Schouwburg. eSENHEIM Het jaarlijks concert van het Sassenheims Mannenkoor in de (tformerde kerk, dat de laatste jaren wordt gegeven samen met het hervormd pengd koor „De Lofstcm", draagt dit jaar een bijzonder karakter. Het is n.l. een jxleuraconcert, want de dirigent Job de Vries herdenkt volgende maand dat hij kwart eeuw in dienst staat van de muziek, de eerste jaren alleen als docent, l ook als dirigent en kerkorganist. mannenkoren heeft gecomponeerd. Behalve lesgeven, dirigeren en zon- dggs kerkdiensten begeleiden, heeft Job de Vries ook meerdere bewerkingen en composities op z'n naam staan. Zo heeft hij o.a. twee missen geschreven, één mis in Es voor éénstemmig jongenskoor en de tweede in b. voor twee- en drie stemmig jongenskoor. Beide met orgel loopbaan als musicus begon De april 1946 met lesgeven op orgel i, terwijl hij daar naast zelf nog ;rde bij de Maatschappij voor Toon- te Leiden bij directeur Hans Fran- lendes, van wie hij piano-onderricht g. Van Henny Schouten kreeg hij op het orgel van de Lutherse kerk f^iden eI* later bij Jacob Bijster, oo1 liddocent van het Amsterdams con- atorium. Theorielessen kreeg hij van - Boer. .Me gevolg van zijn studie behaalde hij staatsdiploma orgel, met bijvak Als organist begon hij op het or- van de gereformeerde kerk te rdwijk-B. (onbezoldigd), gevolgd door nist van de gereformeerde kerken isse en Wassenaar. Sedert '63 is hij nist van de hervormde kerk, alhier, dirigent is Job de Vries ook een mde figuur bij verschillende koren' bollenstreek en daarbuiten.Zo is vanaf de oprichting in 1950 dirigent hét Sassenheims Mannenkoor, vanaf lot '62 van het Wassenaars Mannen- van '59 tot '65 dirigent van het lengd koor „Cantate Domino" evén- te Wassenaar, van '65 tot heden :ent van het gemengd koor van de formeerde gemeente te Lisse, van '57 heden dirigent van het hervormd (koor te Warmond en van '65 tot hervormd gemengd koor „de item" te Sassenheim. Van '68 tot geeft hij ook leiding aan het ge- rmeerd kerkkoor te Rijnsburg. Ver- 's hij docent aan de muziekscholen te an en de bollenstreek in de vakken piano en theorie. Met zijn koren het Job de Vries niet om prestaties concoursen, zegt hij. „Die kosten ssa's tijd en geld". Hij werkt liever concerten, in kerkdiensten en voor enhuizen en bejaardeninrichtingen, repertoire dat hij z'n koren op con- laat brengen beweegt zich voor- ïelijk op klassiek terrein. Voor de religieuze en na de pauze opera- imenten. Op het kerkorgel is Bach grote favoriet. Deze grootmeester is de meest volmaakte inspirator. Jam- vindt hij het, dat Bach niet voor begéleiding. Voor mannenkoor schreef hij een complete kerstcantate. Binnenkort zal in druk verschijnen bij de Konink lijke Bond van Chr. Zang- en Orato riumverenigingen een vijftal liederen be werkt voor mannenkoren. Voor ge mengde koren schreef hij „Die Himmel rühmen, des ewigen Ehre" op tekst van Gellert. Dit laatste wordt volgende week donderdag tijdens het jubileumconcert als slotstuk uitgevoerd. Voor de pauze worden o m. uitgevoed de Deutsche Mes- se van Schubert; de Missa Brevis van Haydn en van Bach uit cantate 196 „Der Herr segnete euch". Na de pauze worden operafragmenten gezongen p.a. het Hirten. chor uit „Rosamünde" van Schubert en het Gevangenenkoor uit „Fidelio" van Beethoven. Verder zijn er orgelsoli van Bach en César Franck gespeeld door Koos Bons uit Maassluis, die ook dé koren begeleidt op orgel en piano. Na het concert is er in de zaal achter de gereformeerde kerk gelegenheid Job de Vries met zijn zilveren jubileum te. com plimenteren. Discussiestof voor Leidse Önderwijsdag LEIDEN De Leidse Onder- wijsdag, die zaterdag a.s. gehou- sering tot centraal thema. De werkgroep Onderwijs van het So ciologisch Instituut van de Rijks universiteit te Leiden heeft met 't oog op dit onderwerp de vraag opgeworpen: „Waarom praten De werkgroep stelt de volgende feiten Ondanks fraaie leuzen als „demo cratisering van het onderwijs" en lijke kansen voor iedereen", blijkt uit nota van het Centraal Plan Bureau dat de doorstroming van kinderen uit het milieu van de ongeschoolde handar beiders naar havo en vwo (5 pet.) wel sterk achter blijft bij die van kinderen waar ouders een vrij beroep uitoefenen (85 pet.). Dit betekent in concrete cijfers dat er van elke honderd kinderen, komstig uit het milieu van de vrije beroepen 85 naar havo, atheneum of gymnasium gaan, tegen vijf uit het milieu van de ongeschoolde arbeiders. LEIDSE CIJFERS Dit zijn landelijke cijfers. In de stad Leiden zijn de gegevens nooit gespecifi ceerd; „wat niet weet, dat niet deert' lijkt hier' volgens de werkgroep het devies. De cijfers van het Bureau Sta tistiek van de gemeente Leiden tonen wel aan, dat het doorstromingscijfer van 15 scholen in overwegend arbeiders wijken in het jaar 1966-'67 gemiddeld 5 pet. was ofwel dat er 22 van de 455 kinderen uit de zesde klassen van deze scholen doorstroomden naar het toen malige vhmo. In het Kooi-district, vijfde deel van de Leidse bevolking woont, maken handarbeiders 60 pet. de aldaar wonende beroepsbevol king uit. Uit deze groepering stroomden in het jaar 1966/'67 van de 308 zesde- klassers slechts 23 door naar het vhmo, is 7,5 pet. Ter vergelijking pre teert de werkgroep de cijfers uit het Roodenburg-district waar handarbei ders 30 pet. van de bevolking vormen de groep handels- en kantoorperso neel etc. 60 pet. Van de 467 zesdeklas ers in dat district stroomden er 158 (is a. 33 pet.) door naar het vhmo. De werkgroep Onderwijs acht daar- Kaartavond voor invaliden in Zoeterwoude ■OETERWOUDE Een van de mid- en van de Katholieke Invalidenbond zijn heilzaam werk te financieren organiseren van kaartavonden, «jjj dat de stemming op deze avonden id bijzonder gezellig is, trekken zij kaartliethebbers(sters). Ook nu heeft propagandist Van der Zwet een keur van prijzen gezorgd zo- het morgen, vrijdagavond, onge teld weer druk zal zijn in het café mdzicht" van de heer C. B Paarde- aan de Verlaatweg. Deelnemers 'hen de keuze tussen klaverjassen en u'sjassen. Aanvang: 20.00 uur LEIDEN „Straks is het voor eeuwig te laat", zo besluit het Comité Leefbaar Leiden een brief aan de gemeenteraad van Leiden, die maandag gaat discus siëren over het wegenplan De Vink. De comitéleden schrijven ernstig verontrust te zijn over de situatie, die in Leiden gaat ontstaan als de forensenweg Leiden Den Haag (zes rijstroken vanaf De Vink) er eenmaal is. Men vreest overbelasting ven parallelwegen (Voorschotel-weg en Rijksweg 44) met als gevolg, dat de onvoltooide Leidse gordelweg onder een grote verkeers drukke) zal komen tc staan. „De ver- keerserosie" zal zich, naar het comité verwacht, ook uitbreiden tot Leiden ZW. Larnmenschansweg, Morskwar- tier -én Noordeinde. schade aan het milieu. Het natuur gebied tussen Leiden en Den Haag zal ernstig worden aangetast door de forensenweg, die er doorheen komt te Het Com.té Leefbaar Leiden vraagt de raad waarom zo'n haast wordt gemaakt met het wegenplan De Vink. Men sug gereert, dat hoger overheden druk uit oefenen, omdat men in lichte paniek is geraakt docr de bezwaren, die worden aangevoerd tegen de provinciale weg nr. 1 door het duingebied bij Den Haag. Het actiecomité zegt te willen pleiten tegen de angst. De angst, dat het ver keer stagneert. „Het milieubederf moet een halt worden toegeroepen. Beter een tijdelijk vastlopend autoverkeer dan straks geen zuurstof, een dode Noordzee en een vergiftigde landbouw". Tenslotte geeft Leefbaar Leiden de Leidse raad een zakelijk argument in handen om nog maar eens goed tc stu- derfen op bot wegenplan De Vink: „Wat z(jn de gevolgen voor Leiden, als Leid- schenhage (het grote koopcentrum bü Lcidschendam dat al in aanbouw is) straks beter bereikbaar is dan de Leidse binnenstad mee bewezen dat het „Gelijke kansen voor iedereen" een loze kreet is omdat uit de cijfers blijkt dat de schoolsucces sen van basisschoolleerlingen ook in Leiden sterk van het milieu afhankelijk De oorzaak daarvan kan nooit de erfelijkheid zijn, meent de werkgroep, omdat wetenschappelijke onderzoekin gen hebben aangetoond dat bepaalde verschillen in intelligentie erfelijk geen doorslaggevende factor kunnen zijn voor de verschillen in schoolpresta- Ook niet het falen van de onderwij zers. Onderzoekingen in de Pijp en de Kinderbuurt te Amsterdam hebben aangetoond, dat juist in zulke buurten hardwerkende en zeer toegewijde on derwijzers werken. Ook zijn er geen redenen om aan te nemen dat hun bekwaamheid minder is dan die van hun collega's elders. TAKEN Uit recente onderzoekingen conclu deert de werkgroep dat de oorzaken voornamelijk gevonden moeten worden in het niet op elkaar afgestemd zijn van onderwijs en (hand-)arbeidersmi- lieu. Het onderwijs dat zich tot taak stelt, ieder kind zoveel mogelijk ont plooiingskansen te geven, zal dit waar moeten maken door nieuwe initiatieven te nemen bij het overbruggen van de afstand tussen „school" en gezin. De werkgroep ziet in dit verband ten slotte drie taken voor de schooladvies diensten, t.w.: 1) Het invoeren van compensatiepro gramma's, speciaal voor arbeiderskinde- 2) Het tot stand brengen van contac ten tussen school en gezin d.m.v. „ge- zins-begeleidingsprogramma's en 3) Het uitvoeren of doen uitvoeren van een uitgebreid buurtonderzoek, tot doel hebbend te achterhalen wat de Eregast is min. Nelissen VOORSCHOTEN De afdeling Voorschoten van de Katholieke Volks partij begint a.s. dinsdag 16 maart te 20.00 uur haar verkiezingscampagne met een zogenaamd „politiek café" in het restaurant „de Gouden Leeuw", Veurseweg 180 te Voorschoten. De be doeling van het politiek café is, dat belangstellenden zich rond de tafel scharen met een prominent politicus en met hem of haar in discussie treden over elk gewenst onderwerp. Later op de avond worden de belang rijkste discussiepunten aan een forum, bestaande uit de deelnemende politici, voorgelegd. De toegang tot een politiek café en de deelname aan de discussies staan uiter aard voor ieder open, ongeacht zijn of haar politieke overtuiging. In Voorschoten zal de huidige minister van Economische Zaken, Z. E. mr. R. J. Nelissen, zijn prijsbeleid kunnen verdedigen, zijn visie op inflatie kun nen geven en vragen over midden standszaken kunnen beantwoorden. Voorts zullen aanwezig zijn de Tweede Kamerleden, de heer C. G. Kleisterlee, expert in jeugdaangelegenheden, pro blemen rond de werkende jeugd, ont wikkelingswerk, subsidiebeleid, buiten landse zaken en defensie., de heer A. C. M. Weijters, deskundig op het gebied van de volksgezondheid, het loonbeleid, ambtenarenzaken en pensioenen en de rijksuitgaven. Dit gezelschap wordt gecompleteerd met een vrouw, in de persoon van het Leidse kandidaat-Kamerlid mevrouw M. H. Gardeniers-Berendsen, hoog ge noteerd op de westelijke kandidatenlijst van de K.V.P. die de belangen van de vrouw in het politiek en maatschap pelijk leven met verve weet te verdedi gen. Onnodig te vermelden dat de Voor schotense K.V.P. rekent op een overwel digende belangstelling. ZATERDAG 13 MAART )SGEHOORZAAL: onder mocratisering, aanvang 9 ZONDAG 14 MAART ANTONIUSPAROCHIE: Jongerenmis met als thema: „Niet om te heersen heb ben wij noch rechten'', aanvang 12.15 Zaterdagav. Zondagav Studentenparochie H. Wlllibrordus: 19.00 Haagse Schouw: Zaterdagavond: dinsdag- en vrijdagavond 19.00 ut 8.30, 9.30 (hoogmis). 11.30 uur. In Harlebrug: Zaterdagavond: 19.00 t Timorstraat: verwachtingen van de ouders uit deze buurten zijn t.a.v. het onderwijs en welke voorzieningen uit deze wijk kun nen worden gebruikt voor de ontplooi ing van de kinderen uit die wijk. LEIDEN VVV-Leiden gaat verhuizen. Op maandag, 15 maart het informatiekantoor dat lange tijd gevestigd was aan de Steenstraat zijn intrek nemen in 't nieuwe gebouw, Stationsweg 3. Er bestaan zeer concrete plannen om het oude informatiekantoortje te bestemmen tot koffiehuis je met terras. Het nieuwe VVV-gebouw is gelegen tussen het station van de spoorwegen en het districtskantoor van de N.Z.H. Het werd ontworpen door ir. C. Doumay van het architectenbureau Spoorwegop- bouw van de N.S. Hij stelde ook de kleuren vast en ontwierp het interieur Het resultaat is een kantoor dat repre sentatief is voor een moderne stad met oude tradities. Het is een gebouw, waar bezoekers ontvangen kunnen worden op een wijze die een stad van 100.000 inwoners waardig is. De nieuwbouw bevat o.m. een direc tiekamer van 6 x 5 meter, een ont vangstruimte van 6 x 12,50 meter een administratieruimte van 4x5 meter en een balie met een lengte van 10.75 me ter. Het komend seizoen zullen informa- trices er in ploegendienst werken. In het oude kantoortje was alles veel krapper. Het -was niet als VVV-kantoor gebouwd maar van oorsprong een poli tie post. De cellen zitten er nog in. Het spreek vanzelf, dat het oude ge bouwtje voor zijn nieuwe bestemming ingrijpend moet worden verbouwd. De heer C. P. Knijnenburg, gerant van „In den vergulde Turk", heeft de plannen ervoor al klaar. Deuitvoering hangt af van de huur, die de gemeente Leiden zal vragen. Overigens is het nauwelijks denkbaar dat het plan op de huurprijs zal stranden. Want wethouder Kret is de grote voorvechter van het tot wandel gebied verklaren van Steenstraat en Sta tionsweg en in het kadei 1 ju ckit plan ligt er een koffiehuisje bij voorbaat ai op de goede plaats. H. Lodewük: Zaterdagav.: 19.00 i Zaterdagavond: In de week: 7J0, (behalve maandag). Studentenparochie: Zaterdagavond 19.00 In de Lodewijkskerk; zondag 11.45 uur ln Hooglandse Kerk. LEIDERDORP irzondag de week: 8.80 (vrijdag 8.00) en lü.lP uur. Menswording: Zaterdagavond 19.30 uur; zon dag 9.00, 10.30 en 12.00 uur. In de week: dinsdagmorgen 7.30 uur en donderdagavond RIJNSBURG Tuinbouwschool: Zaterdagavond 19.00 uur; ag ""voORSCHOTEN H. Laurentlus: Zaterdagavond 19.00 uur; zon dag 8.30, 10.30. 12.00, Noordhofland 11.80 uur. In de week: 9.00 en 19.30 uur. Moeder Gods: Zaterdagavond 19.00 uur; zon dag 8.00. 10.00, 11.30, 'sav. 18.00 uur. m de week: 7.30 en 8.15 uur Cs woensdags 8.00). vrijdagavond 19.30 uur. ZOETERWOUDE Parochie St.-Jan's Onthoofding stille H. Mis; 9.00 stille H. Mis. Zondagavond ln de Etnraaue- stores: J. Schlat- van Eeuwijk. riaat van de Parochieraad: jrocklaan 4. tel. 40132 'id: Zaterdagavond :k: Maandagmorgen, 3e bezinntngsavond i :ocht, die als koster en bij huwelijks- en ultt opgave aan het secrete lucharlsttevle- volkszang. Zondag ■viering gehouden, met zang van net enskoor. De preekbeurt heeft Kapt. ■sterman Deze zondag collecte voor bisschoppen. Woensdag 17 maart verga- Lord's folks jonger rzorgt zaterdaga- uur, Predl.- Onderwerp: VERGADERING DEKENALE RAAD openbare ran ae ueitenaie raad Lelden. '"i9. Onderwerp" Kerk van de vastenactie 1971 is ïmeen Ideaal kunnen we ook e Inhoud geven door mee te enkele broodnodige projecten antoe staat Transkei ln Zuid-Oost Afrika :eft pater Zdgers \oor 70.000 arme inwo- srs een gemeenschapshuls nodig om er in alles ln ie kunnen doen. Hij wil er irsussen geven ter verbetering van de ■edingsgewoonten, van landbouw en van •bosslngstechniek. De mensen willen atch- lf er graag aan helpen door gratis hun beldskracht te leveren De bouwmaterU- ii worden aan ons gevraagd: Voor f15.000 opte pater Zegers bij de Vastenactie

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3