£HcAse(Söiraafrit „IK ben Willeke van Ammelrooy en niet Mira van de film" antenne NEDERLAND ONTDEKT EEN STER. Walt Disney volgt The Borderers op Songfestival; 18 deelnemers Wijding van mgr. Simonis op KRO-tv LEIDSE COURANT Kort en onmachtig V"ORT maar onmachtig in plaats van krachtig is het officiële overleg tus sen christen-democratische partijen en het PAK-trio geweest. Niemand kan over het echec echt ver rast zijn: de mislukking zat erin vanaf de dag dat duidelijk werd hoe oprechte pogingen het onderspit zouden moeten delven tegen de tactiek. De situatie aan de vooravond van het gesprek hebben we woensdag op deze plaats beschreven; we zijn toen, zo is bevestigd, niet te pes simistisch geweest: partijen zijn in het voorspel van het overleg blijven steken, omdat het één van hen, de PAK-groep, meer om het voorspel dan om echte programmatische onderhandelingen te doen is geweest. Met Wim Kan zeggen we nu maar: niet huilen Mien, je kan toch nieuwe bakken! Dat zal nu in de eerste plaats door de christen-democratische partij moeten geschieden. We wensen hun veel sterkte, maar stellen voorop: het ïs in 's lands belang beslist niet nodig om te doen wat het linkse front zo graag zou zien: een K.V.P. die na door de socialis ten afgewezen te zijn, de liberalen om de hals vliegt. Ergens zou ook dit een blijk van on macht zijn. Zondag: Greta de mislukte hazewindhond HILVERSUM. -- Met ingang van 14 maart zal de NOS-televisie gedurende enkele maanden op zondagmiddag - als opvolger van de serie „The Borde rers"de kleurenserie „Walt Disney's wonderfnl world of color" gaan uit zenden. De Nederlandse titel is: „Walt Disney's wonderlijke wereld". De afle veringen doren 45 minuten en bestrij ken het gehele oeuvre van de in 1966 overleden meester der tekenfilm. Walt Disney maakte de eerste geheel getekende speelfilm in 1937: „Sneeuw witje en de zeven dwergen". Later volgden onder meer „Bambi", „The lady is a tramp" en „Fantasia", waarin hij beroemde muziek in beeld bracht. Naast tekenfilms verwierf Disney zich ook op het gebied van de natuur- docurnent aires een grote naam. Films als „Robbeneiland" en „De woestijn leeft" hadden ook in Nederland groot succes. Tenslotte bleek een derde genre, de familiefilms, zoals „That's a dam cat", wederom een groot publiek De serie, die in de U.S.A. al vele jaren via de televisie wordt uitge zonden, toont alle facetten van Disney: naast pure natuurdocumentaires, zoals „Jungle cat" en In de natuur gefilmde Eurovisie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De 18 landen, die deelnemen aan het Eurovisie Song festival, dat op 3 april te Dublin wordt gehouden, zullen door de volgende zangers en zangeressen worden vertegenwoordigd (in yolg- orde van hun presentatie)) 1. Marianne Mendt (Oostenrijk). 2. Joe Grech (Malta). 3. Severine (Monaco) 4. Peter, Sue en" Mare (Zwitser land). 5. Katja Epstein (West-Duitsland). 6- Karma (Spanje). 7. Serge Lama (Frankrijk). 8. Monique Melsen (Luxemburg). 9. Clodagh Rodgers (Groot-Brit- tannië). 10. Nicole Josy en Hugo Sigal (Bel gië). 11. Massimo Ranieri (Italië). 12. Family Four (Zweden). 13. Angela Farrell (Ierland). 14. Saskia en Serge (Nederland). 15. Tonicha (Portugal). 16. Kronoslav Slabinac (Joego slavië). 17. Markku Aro en de Koivisto Sis ters (Finland). 18. Hanne Krogh (Noorwegen). Tot de bepalingen in het vernieuw de reglement van het Eurovisie Songfestival behoort, zoals wij reeds eerder berichtten, onder meer dat elke deelnemende televisie organisatie tussen 22 en 30 maart in twee of meer programma's een compilatie van alle liedjes uit zend. In deze voorvertoning mogen de liedjes in elke willekeurige enscenering en met medewerking van andere artiesten, orkesten etc. worden gepresenteerd, mits ze worden gezongen door dezelfde so listen) als die in het festival zelf optreden. Verwacht wordt dat door dit voorafgaande programma een grotere affiniteit van het kijkers publiek met de deelnemende lied jes ontstaat. De NOS voldoet aan deze verplich ting door deze voorpremière, waar bij de kijkers dus al vast met de liedjes en de solisten kunnen ken nismaken, uit te zenden op zon dag 28 maart via Nederland 1 en wel avn 14.30 tot 15.00 uur en van 16.30 tót 17.00 uur. De etsen van Henk Molenaar zullen geëxposeerd worden in Kunstzaal de Oostpoort te Delft van 13 maart tot 3 april. Toegang dagelijks van 14 tot 18 uur. Vrijdags en zaterdags van 14 tot 21 uur. „Der Hauptmann von Köpenick" zal worden opgevoerd door het Berlijnse SchillerTheater op zondag 21 maart in het Congresgebouw te 2015 uur. Regisseur is Boleslaw Barlog en en Werner Hins heeft de hoofdrol. Het gezelschap zal slechts één uitvoering in Den Haag geven. dierenverhalen zoals „Greta, de mis lukte hazewindhond" (14 maart) en „Domino, ie slimme zilvervos" (21 maart) bevat de serie ook geheel ge tekende afleveringen. Hiervan komt de eerste op 11 april (le paasdag) op het scherm onder de titel „De boswachter van Brownstone". Andere getekende afleveringen bevatten grote gedeelten uit Disney's oude films, zoals „Sneeuw witje" en „The lady is a tramp". De uiteenlopende aard van de pro gramma's brengt met zich mee dat sommige met Nederlands commentaar bewerkt konden worden, andere zijn geheel of gedeeltelijk van ondertitels voorzien. Het commentaar wordt ge sproken door Ed Lautenslager. De Nederlandse bewerking is van Manus van de Kamp. De eerste aflevering, die de NOS-tele visie zondag 14 maart van 15.25 tot 16.15 uur via Nederland I uitzendt heet „Greta, de mislukte hazewind hond". Het gaat over een hazewind hond, die niet van de racebaan houdt, ook al omdat de andere honden altyd winnen en z(j nooit. Z(j trekt op haar eentje de «jjde wereld in, maar dat zwerversbestaan valt niet mee. Geluk kig ontmoet zjj een vriendelijke schaapherder. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De bisschopswijding van mgr. dr. A. J. Simonis op zater dag 20 maart a.s. zal door de KRO- televisie rechtstreeks worden uitge zonden. Na een samenvatting van de plechtigheid in het avondprogramma zal de nieuwe bisschop voor de KRO- televisie een epiloog houden. De AVRO, die als eerste een inter view heeft geclaimd met de te wijden bisschop, zal dit vraaggesprek zater dagavond in een extra-uitzending van Televizier op het scherm brengen. Westside Haags Conservatorium HILVEB8UM Leerlingen van de operaklas van het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek te Den Haag zin gen, begeleid door het promenade or kest onder leiding van Jos Cleber. frag menten uit de musical „Westside Story" van Leonard Bernstein. Dit programma, getiteld „Westside Story in studie" wordt door de AVRO- televisie uitgezonden op zondag 14 maart a.s. van 19.3020.20 uur via Nederland I. Ten gehore zullen worden gebracht onder meer: de songs Maria, America, I feel pretty. Gee officer Krupke en Somewhere. De solisten zijn Loekie Ages, sopraan; Jan Alofs, bas-bariton; Hanneke Blok, mezzosopraan; Hebe Dijkstra, als-mez zo; Mar gr eet Sauerbier. sopraan; Henk de Vries, tenor en Eke Witteveen. sopraan. Dit programma, waarvan Jos Cleber ook de produktie had, wordt ge- regiseerd door Joop Stokkermans. De presentator is Willem Duys. Johnny en Rijk De derde van de serie van zes Johny en Rijkshows, die de KRO- televisie vanavond uitzendt, bevat een tweetal schetsen van „het paar apart", waaraan meewerken: Ennv de Leeu- we, Wim v. d. Brink, Wim v. d. Heuvel en Rudi Falkenhage. Beide schetsen spelen zich af rond de maal tijd, de een in een restaurant, waarbij Johnny door allerlei vreemde figuren wordt aangesproken; de ander bij Johnny thuis, waar de huisgenoten niet genoeg eerbied opbrengen voor het lievelingsdier van Johnny, de kip Charlotje. Als buitenlandse gasten treden in deze derde show op: het Duitse tienerzangeresje Manuela. en de populaire, ook in Nederland zeer gewaardeerde operettezangeres Margit Schramm, die zich in twee liederen laat horen: KRO Ned. I 20.21 uur. Wereld-t.v. bij expositie in Genève GENèVE (AP) Op de openingsdag van de eerste wereldcommunlcatieten- toonstelllng in Genève zal een wereld omspannend live uitgezonden televisie programma worden verzorgd door de Europese Omroep Unie (EBU). De ten toonstelling wordt op 17 juni geopend. Alle continenten zullen via satellieten programma's bijdragen. Het thema van het programma Kinderen van de wereld is door de BBC voorgesteld. De reclamejongens zijn er. zoals gebruikelijk, weer als de kippen bij. Nog geen week geleden werd plotseling Willeke van Ammelrooy via haar rol als Mira tot „ster" geproclameerd, of ze' poseert ol nauwelijks bekomen van de schrik sinds twee dagen op enkele advertentiepagina'sZe is het vrouwelijke deel van het duo Tarzan en Jane in een reclame voor deodorant, die behalve in de krant ook over een paar maanden compleet met aap Otto op de televisie te zien zal zijn. AMSTERDAM Precies een week geleden werd in alle kranten de „Sexbom van de Lage Landen" geboren, een fatale kruising tussy Marylin Monroe en Mariene Dietrich. De vrouw, die een dertigtal Nederlandse journalisten in vervoering bracht en daarmee bijdroeg tot voor een Neder landse film overdonderende kritieken, is Willeke van Ammelrooy, actrice en hoofdrolspeelster van Fons Rade makers' nieuwste film „Mira of de teleurgrang van de Waterhoek", naar een boek van Strijn Streuvels- De zakelijke constateringen van onze Hollandse critici waren al voorafgegaan door de sappige lyriek van enkele Belgische recensenten (Le Soir: „Dit mooie liefdesdier slaagt er dan ook nog in de film niet uit elkaar te laten barsten." Aan die uitbundig in woorden vervatte loftuigingen blijkt Willeke van Ammelrooys ui terlijke verschijning voor een groot deel debet. Geen enkele Nederlandse actrice ontgroeide op het filmdoek zo duidelijk de huisbakken klei van haar geboortegrond. Dat de toe schouwer haar in Mira af en toe behoorlijk bloot in beeld krijgt, draagt vanzelfsprekend bij tot die verbijsterende reac ties. Dat te bedenken dat zij straks gaat optreden in de sexmuslcal „Oh Calcutta", waarin een tiental acteurs en actrices naakter dan naakt hun parodie op de erotiek gaan uitvoeren. Géén avontuurtjes „Na „Mira" is er een enorme belangstelling in wat ik ga doen. In het begin ben je een beetje zenuwachtig met al die journalisten. Je weet niet of je het wel goed zegt, en hoe het in de krant komt. Ik werd opgebeld door een verslagge ver van Het Vrije Volk, die al een keer bij me was geweest. Hij wilde nog wat weten en op een gegeven ogenblik zég ik „Filmen is voor mij een avontuur". Dat meen ik. Ik heb 't dan wel zo langzamer hand tegen iedereen gezegd, maar 't is zo. Ik krijg een paar dagen later het Vrije Volk en wat staat daar in? Onder een groot gebrachte l!o- to van een liefdesscène uit de film staat: „Fijmen is voor mi.i fijne avontuurtjes". En dat is echt niet per ongeluk in de krant gekomen. Dat is het sexbom image dat je dan op gespeld krijgt." Hoe staat Willeke van Am melrooy zelf tegenover de zi geunerachtige vrouwenfiguur Mira, die in de film door ha^r grootvader voor „Hoerenjong" wordt uitgekreten? „Je gaat leven met de figuur die je speelt. Je kent 'r door en door. Niet alleen van die 22 draaidagen op de set dat je haar echt moet spelen, maar ook van daarvoor. Ik heb toen ik die rol kreeg onmiddellijk het boek van Streuvels gepakt en ben gaan lezen. Mira is niet alleen maar een „hoeren jong". Als haar minnaar door de politie wordt weggevoerd en zij er vlak daarna met een jonge, goed opgevoede stadsin genieur vandoor gaat, is dat te begrijpen. Een heleboel men sen zeggen dan: Mira is een hard wijf. Dat is niet waar. Ze is gewoon reëel en beslist niet sentimenteel. Als haar min naar Lander na de dubbele moord die hij pleegt wordt opgebracht, denkt ze: Dat li chaam ben ik kwijt. Ze weet dat het geen zin heeft zich aan Lander te blijven vast klampen. Niet voor zichzelf en niet voor de voor zijn leven opgesloten ex-minnaar. Mira zegt bij hun afscheid drie keer „Ja Lander". Op drie verschillende manieren, waarin die hele instelling van haar opgesloten ligt. Prachtig om te spelen, maar in de film komt het te hard over. Dat ligt vooral aan de nasynchro- nisatie. De stemmen van de Nederlandse acteurs zijn door die van Vlaamse toneelspelers vervangen. Mijn stem dus ook. Het is erg knap gedaan, maar natuurlijk vind ikhet wel jammer dat ik m'n eigen rol niet heb kunnen spelen. Voor al omdat je zelf sommige' ac centen anders gelegd zou heb- te vinden voordat ik naar Ma- allemaal te veel voor me. Ik moderne wereld. Alle dorpel rokko ging. Maar hij wist niet bedoel, ze willen dit van je, ze lingen zijn tegen waar ik zat. Hij moet ook een vragen je dat, of je meekomt bestaan ondermijnd worde' stel brieven naar Marokko ge- om voor Radio Noordzee iets Nou, we zijn klaar met sphrftvephebbf,n. maar die te zegge# over de film„Mira"., opnames en we zitten in zijn nooit aangekomen. Pas "of je wel bij dé Belgische pre-; "é'iffè eii ze|t _oi toen ik overwipte naar mijn miè'ce wil zijn. Allemaal in 'mokkehde (oon? „zegu ouders dife mét valcantlë in jouw lijd zondeh 'dit jc-èlr jsfchijftètt'- hief - eert. pnjgyp wil- Marokko „Na vijf seizoenen bij het to neel (Nieuwe Komedie, NRT en Studio) ben ik met mijn man en mijn kind plus een stel vrienden naar Marokko gegaan. Zonder vaste plannen en bedoelingen. Alleen maar om uit een wereld te stappen waarin je alles kent en van te voren weet, en'om tot onszelf te komen. Toen ik terugkwam begon „Mira". Bij die stap van toneel naar film heb ik een heleboel te danken aan filmer Nikolai van der Heijden. Hij was eigenlijk de eerste die tegen me zei: Jij moet film gaan doen. Hij tipte ook Fons Rademakers toen die iemand zocht voor zijn Streuvelsfilm. Rademakers probeerde me al Spanje waren, kreeg ik uitnodigingsbrief voor de rol van Mira. Voor ik wegging, had ik al wat film gedaan. Met Wies Andersen een kort filmpje van Pim de la Parra en Wim Ver stappen „Joop slaat weer toe". Ik heb zelfs nog auditie ge daan bij een Amerikaan in Amsterdam, die zei voor MGM te werken. Toen ik daar kwam. zag ik zowat de hele Nederlandse toneelwereld de trap afkomen. Die man is naar Italië vertrokken met film- blikken vol proefopnames van blote Nederlandse actrices, maar niemand heeft er ooit nog iets van gehoord. Allemaal te veel „Het wordt op het ogenblik krijgt. Reis en verblijf Brussel moet je dan zelf beta len. Ik zou iemand moeten hebben die dat allemaal re gelt. Die ook voor je op zoek gaat naar nieuwe dingen. Als je met een film bezig bent, zit je zo vast dat daar geen tijd voor is. Tijdens de opnamen voor „Mira" heb ik bijvoor beeld als voorwaarde gesteld len bouwen.." Hippie dat ik met mijn kind in België zette. ter ontdekt. Moe' fdd<x Ammelrooy vanavond in de Vuist van lem Duys opdraven in geze schap van Liesbeth List, d: de Miramuziek op de plaat makers. „Duys vroeg of ik m'n Mirakostuum 'wildé ko men, maar dat vertik ik. Zi vinden zeker dat ik er vai kind niet aandoen. Alles mezelf te veel als een „hippie kon gaan wonen, bij in huis. Dat heen en weer reizen, dan weer wel dan niet thuiskomen kan je bij elkaar heb ik zes weken Berljye gezeten, het dorpje waar de film is opgenomen. Een prachtig stuk van België. Weet je dat zich daar hetzelf de probleem afspeelde als in de film?' Het gehucht de Wa- regisseur Fons Rade uitzie, maar als ik op de pre mière wil komen met een g rood hoedje, dan doe ik dat. heb al vaker gemerkt dat d mensen vinden dat ik heel ders ben dan op de film. Dal moeten ze "maar accepteren. Ik De vyfde aflevering van de VPRO- reeks „De Jaren 20-30" zat propvol au thentiek filmmateriaal uit die jaren. Alleen daarom al een aflevering om van te smullen. Zeker voor de genera tie die deze tijd bewust heeft beleefd. De toon van het commentaar blijft ons niet aanstaan. Ook in historisch per spectief past het niet om laatdunkend te doen, dachten wij, over initiatieven die dgstyds werden genomen en die de basis legden voor de huidige wel- Hetzelfde geldt voor de laatste faze van ons koloniaal verleden. Neder- landsch Indlë was relatief welvaren der dan Indonesië thans is. Het land was de grootste suiker-producent ter wereld, had een belangrijk ryst-over- schot, verkeerde in een sterk-opgaan- de lijn. Indonesië moet thans rijst en suiker invoeren, het land herstelt zich al te langzaam van het heilloze Soekarno- regime, de corruptie viert er hoogtij. Men kan daarvoor tal van oorzaken aangeven. Ook dat „het moederland" te laks ls geweest met het vormen van „kader". Maar het is niet ee-lijk om te suggereren dat Nederland, in een tijd dat kolonialisme de gewoonste zaak ter wereld was, een slecht kolo niserend land is geweest. Jacques Higelin, van wie de VPRO een fllmportrct aankocht, wil vóór alles non-conformist zijn. Dat goede recht van elk individu leverde ee» nogal ver velend t.v.-programma op. NEDERLAND NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal Ev. Omroep 19.05 uur: Familieserie 19.25 uur: Rembrandt en KRO 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Johnny en Rijk NEDERLAND I TELEAC 9.30 uur: Onderwijstelevisie VARA 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Dagje ouder 17.00 uur: Banana splits NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.05 uur: Arnie 21.11 uur: Brandpunt •21.36 uur: De wrekers 22.26 uur: Riskante Kerk •22.56 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.05 uur: Ter visie Koning klant 20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Een van de acht •22.10 uur: Film van Somerset Maugham 23.00 uur: Achter het nieuws NOS •23.25 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant AVRO 19.30 uur: Verkeersbeeld •20.00 uur: Journaal 20.21 uur: Televizier 20.45 uur: Hij»h Chaparral •21.35 uur: Voor de vuist w« 22.45 uur: Journaal TELEAC 22.50 uur: Studeren 18.55 uur: Journaal NCRV 19.05 uur: Memorandum van ei 20.00 uur: Journaal 20 21 uur: Cosi fan tutte, opera 22.50 uur: Zaterdagavondzang NOS •23.00 uur: Journaal 3.05 i Paardesporl t" '-nen dat de methode-Rakosl falie- I kant verkeerd fa, dat de Westerse me thode haast even faliekant is, mr-r dat de Kadar-manier ideaal is. Het naïeve school In de wtyze waarop de meespelende kleuters hun lngestu- deerde lesje opzegden. De VPRO ver- bond er een gesprek aan met een wis kundeleraar die nlet-autoritair on derwijs beproefde en die van een koude kermis thuiskwam. Het verband tus sen een en ander werd niet jluidelyk gemaakt. Propaganda voor anti-auto ritair onderwijs leverde de uitzending bepaald niet op. V.g. 18.00 NCRV en BlOC illustratie (18.30-18.41 9.00-19.10 Wereldpanorama). 19.30 - wilde muziek (gr). 20.00 (S) zik.ïal gelllustreen Apollo XXI: fa; erie 23.30 (S) Toont HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klas sieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 ieuws; 7.32-7.50 Hier en Nu: actualiteiten). 8.00 Nleüws. 8.11 (S) Te Deum Laudamus: geestelijke liederen. 8.30 Nieuws. 8.32 (S) 1 "7 Theologische ether- (S) Tijd vrij Jeugdorkest Amersfoort. 10.15 (S) Inspraak, verzoekprogramma van klassieke muziek (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 De Frankforler verklaring, lezing. 11.15 Solarium: een hoog- tczonprogramma voor ledereen. 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 Zonder grenzen: ru briek over missie en zending. 12.10 Uit Balans. 12.14 Marktberichten. Ovprhelrlüvnnr- 11 chting: 12.16 Export!vi 12.30 Nieuws. KRO: 12.41 Actualiteiten. 12.50 Buitenlands commentaar. Christian Science: 13.00 Jeugd en moraal, gesprek. NOS: 13.15 Vliegende schijven: verzoekplatenprogi BELOIE 324 m NEDERLANDS Paardesportu itslager loekbespreking. Jitgebied. NOS: de militairen. KRO: 14.00(S) "P.M.! :el plaatjes. (18.00-16.02 Nieuws^ NOS:!I ristische muziekbeoefening. HI- Jobbij scoop HILVERSUM ni NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 Gevolm srzoekplatenprograinma. lo.QO jr Djinn: gevariee KRO (11.00 e. 13.03 Popfpenjc lichte muziek s.) NCRV: 13.00 11 In I «ieuws.; jo.uv nieuws, io.03-18.00 S' sport en muziek. (17.00 Nieuws.) zo. 13.30 Consumentenrul 14.03 Lichte muziek. (1 Hoorspel. 15.52 Intermez? ziek. onderbroken voor de aankomst van de 3e mededellnget "bolk het Sa ot '62 Ki (li .OETEI i zijn h het 'ifeld t 'Per ai 'ben d< bisjasse

Leidse Courant | 1971 | | pagina 2