GRIEKSE SENSATIE Coup Janssen in eerste rit ran Parijs-Nice voor Britse NOG ZESTIEN VOOR DE BEKER iOf Ploeg Pellenaars bijna gedecimeerd Ferenc Puskas kan geen kwaad meer doen IJDAG 12 MAART 1971 LEIDSE COURANT (Van onze speciale verslaggever! tOYES Onder een donkergrijze hemel op het parcours waar een koude bries lei, heeft Jan Janssen die zichzelf in leilijke dagen weieens smalend „oude noemt de zweep over het wieler- loton van ParijsNice gelegd. Nagenoeg e groten konden de klap ontlopen: Merckx ana. Zoetemelk, Godefroot, Gösta Petter- nen Eric Leman, de etappewinnaar, maar or twee vedetten betekende het geweld Jan Janssen lossloeg het einde van een ine kans op de eindzege: Raymond Pou- lidor en Franco Bitossi. Zij zaten tussen het grauw van het verpletterde peloton dat op ongeveer elf minuten op de kopgroep bin nenkwam. En ver daarachter schoven vijf renners van Pellenaars' ploeg Schepers, Steevens, Benjamins. Van Katwijk en Rent meester als bemodderde symbolen van de vliegende rit naar Troyes over de finish. Zes minuten na het sluiten van de controle kwamen ze binnen. Ze mogen vandaag ech ter bij uitzondering toch starten, dank zij interventie van koersdirecteur Jacques Anquetil. ravage die Jan Janssen aanrichtte 38 km na het vertrek in Dourdan lemarreren, veegde de favorieten ■rover daar sprake van mag zijn met ckx in dat rijtje op een hoop. De rten leken op de eerste de beste dag eschud en voor de kleineren van het Ion rest nog minder dan het kleine Ije waarop ze bij de start konden n: een verdienstelijke eindklasse- tussen gerenommeerde namen. Dat r niet bij zijn. Die splitsing kwam aam van Jan Janssen, wiens sprong je ruimte onverwacht tot een sensa- ele opening van ParijsNice zorgde. 1 ze een voor een rustig achter zitten en ik dacht: dit is het inent", zo legde Jan Janssen later ik ben wel goed kapot" die mmende ontsnapping uit. Iruk volgersstoet nam de speelse stoot serieus. Het was immers vroeg lagen nog 116 kilometers te wachten) de temperatuur was aan de lage In eerste instantie kon de coup i Jan Janssen niet met veel geloof in begroet worden. Tot het moment arop de namen vrij kwamen van hen zich bij hem hadden aangesloten, balans maakte indruk. „Ik wist ge- vertelde Jan Krekels later, „dat dit beslissende moment was. Toen ik i grote kleppers om me zag, was ik s. overtuigd". -Jrez de grootste regelmaat werd de sprong van de kopgroep (negentien i) uitgebreid. Het ploegje stoof weg hvee belangrijke rivalen Ray- d Poulidor en Franco Bitossi die totaal verkeken hadden op de itie. „Ik loerde naar Poulidor en uit reactie merkte ik dat het allemaal meevallen. Het is voor mij nog :en raadsel hoe we die slag heb- kunnen missen", klaagde Bitossi en Poulidors blunder, ij hadden de pech dat zowat alle grote ploegen vertegenwoordigd waren in de kopgroep. Molteni zat er met drie renners in (Merckx, Mintjens en De Schoenmaker), Mars/Flandria met Zoe temelk, Leman en In !t Ven, BIC met Janssen, Ocana en Letort, Ferretti met Gösta en Erik Pettersson en Ballini en verder waren Solonor, Goudsmit-Hoff en Peugeot present, zodat in de achterhoede weinig gangmakers meer overbleven. Bovendien viel op de samenwerking in de kopgroep niets aan te merken. „Bui tengewoon zelfs", zei Joop Zoetemelk; „Formidabel", vond Jan Janssen, „we hebben allemaal even hard gewerkt". Jan Krekels, attent meegeslopen toen Jan Janssen aanzette en regelmatig van vorend rijdend om zijn deel van het werk te doen: „Er mankeerde niets aan, we gingen geweldig". Voor de „Limburgse proef" in de ploeg van Kees Pellenaars was dat vlotte ver loop echter niet tot aan de finish weg gelegd. Vlak voor de Col de Montgueux, op twintig kilometer van de finish, viel hij plat. Zonder al te veel inspanning fietste hij terug naar de kopgroep, sloot aan en stoof meteen door naar voren om bij de eersten boven te komen. Een meteen daarop volgende demarrage van Eddy Merckx werd Jan Krekels echter te veel. Hij moest lossen. „Ik had te veel gegeven om terug te kunnen komen na die lekke band", zei Krekels. „Toen Merckx wegsprong en de rest er achter aan ging, was ik nog niet genoeg her steld. Dat zal ook wel aan de verkoud heid,., waar ik al een paar dagen mee sukkel, gelegen hebben". Jan Krekels was er dus niet bij toen de leiders zich opmaakten voor de eerste grote spurt van dit seizoen, met boven dien de specialisten op een kluitje. De grote confrontatie Godefroot-Leman bleef echter uit. „Geen lucht", verklaarde Go defroot eenvoudig, „ik had te veel afge- 111 zien". De sprint spitste zich toe op Eric Leman en Eddy Merckx, van wie eerst genoemde won. Voor Jan Janssen was er een opvallende derde plaats. Boven dien werd hij leider van het punten klassement. „En toch", klaagde hij on danks deze goede openingsdag, „voel ik me niet best. Daar heb ik vandaag te veel voor geleden. Wat een etappe". Wal Jan Janssen daarmee precies bedoelde, moge blijken uit het feit, dat de kop groep, ondanks de minder goede weers omstandigheden, twintig minuten voor het tijdschema (afgestemd op een moyen ne van 40 km per urn-) binnenkwam en de etappe bovendien 15 km langer was dan het routeboek aangaf. Uitslag De uitslag van de rit Dourdan—Troyes 16.4!?), 4. Godefroc Erik Pettersson, ir, l'l. Gösta i'encis- 46.51; 22. Wagtmans op Duyndam; allen op PETER HEERKENS ATHENE. Duizenden Griekse voetballiefhebbers brachten giste ren op het vliegveld van Athene een onvergetelijke aubade aan Ferenc Puskas. Hoewel zij ook wel wisten, dat zoveel erkentelijkheid voor zijn werk als trainer van Panathinaikos nogal voorbarig is, weigerden de lichtontvlambare Zuideuropeanen zich in te tomen. Wat Puskas met zijn ploeg in de eerste ronde van de kwartfinales om de Europa Cup deed, overtrof zelfs de stoutste dromen van de Grieken. Door „in het hol van de leeuw" de Engelse kampioen Everton "n gelijkspel af te dwingen, was de grote sensatie een absoluut feit. Zó gunstig heeft nog nimmer een Atheense club ervoor gestaan om het schier onbereikbare voor de Grieken te verwezenlijken. In 1968 was A-E-K. ook zover gekomen, maar het Tsjechische Spartak Trnava later door Ajax uitgeschakeld - zorgde in deze ronde onmiddellijk voor een geweldige teleurstelling. Ferenc Puskas, de ex-Hongaar met het wereldberoemde linkerbeen, kan geen kwaad meer doen bij de Grieken. Sinds zijn dienstverband bij de Atheensp club in augustus 1970 inging, maakte Panathinaikos 'n onvoorstelbare opmars. Toch spreekt Puskas er zonder hoogmoed over. „Toen ik hier kwam, heb ik alleen maar getracht de zelfzuchtige, indivi duele stijl van de Grieken te ver anderen- De spelers moesten één geheel vormen- Ik blijf zeggen, hoewel de uit bundigheid nu al groot is. dat het nog <e vroeg is om de resultaten te analy- Veranderd Voorzichtig dus, maar dat is verklaar baar. De eerste maanden ondervond Puskas zeer veel tegenwerking van de bekendste spelers van Panathinaikos. Deze tegenzin is langzaam veranderd in respect en bewondering. De beminde Puskas kan hen nu allen uit zijn hand laten eten. Hij zegt daarover: „Ik be wonder de zelfoverwinning van velen. Puskas: ,.Het zelfzuchtige Zij waren gewend om te doen en te laten wat zij wilden. Als ze af en toe maar geraffineerd met de bal om sprongen, vonden de niet verwende Grieken het allang best Voor de jonge spelers van Panathinaikos lag dit pro bleem anders. Zij hopen op een plaats in het eerste elftal en leren daardoor het teamwork gemakkelijker en sneller". Professioneel De eerste moeilijkheden heeft de 43-jarige Puskas knap omzeild. Maar hij blijft op zijn hoede- ..De Grieken zijn individualistisch van natui-e. Ik ben me ervan bewust, dat ik me daarin nooit moet vergissen"- Panathinaikos gaat het inmiddels voor de wind. En niet alleen door de Europa Cupsuccessen. Wat zo veel indruk op het Griekse voetbal- legioen maakt, is de wijze waarop het team van Puskas in korte tijd zo pro fessioneel voetbal is gaan spelen. De „harde lijn" kenmerkt de resul taten van Panathinaikos. Dè slag van Liverpool bewees dat. In een incident rijk duel trof Everton vier keer paal en lat. Toch bleef de verzamelde, koel bloedige verdedigingsmacht van de Grieken overeind. De wedstrijd had zelfs in een complete sensatie kunnen ein digen. Antoniadis scoorde negen mi nuten voor het einde het eerste doel punt. Een debacle hing Everton boven het hoofd. Slechts dank zij de on berekenbaarheid van junior Johnston maakten de Engelsen nog gelijk. Maar deze uitslag heeft het vertrouwen van de Grieken gesterkt, dat Panathinaikos Restrictie Het kiene bestuur van Panathinaikos had geen betere keus kunnen doen- Ferenc Puskas, in 1967 gestopt mei wedstrijdsport, heeft na zijn Real Madridperiode zijn trainerskwaliteiten voor het eerst in Canada getest. Hij was daar om mee te werken aan de op richting van een Amerikaanse voetbal competitie. Maar toen alle opwinding verdween en de spelers, rijkbeladen met dollars, naar Europa terugkeerden, was er ook geen emplooi meer voor Puskas. Hij trok zich terug in Spanje, waai hij de verantwoordelijkheid op zich nam van de tweedeklasser Allave*. Die situatie bleef zo tot Panathinaikos hem in dienst nam. Puskas tekende een contract voor twee seizoenen, met de restrictie dat hij er na een jaar mee mag ophouden als hij dat wil. Ferenc Puskas is opgegroeid In een Hongaarse voetbalfamilie. Zijn vader, Ferenc senior, was een bekende inter national en werd later een even bekende coach in zijn land. „Junior" werd voet bal dus bij wijze van spreken met de paplepel ingegoten En dat was snel ie merken. Op negentienjarige leeftijd speelde hij al als prof in de hoogste Hongaarse klasse. Fantastische suc cessen stapelden zich op in zijn schit terende i Tolk Het dodelijke schot van zijn linker been werd een wereldberoemde at- traktie- Ook nu nog geeft Puskas er vrijwel elke dag blijk van nog maar weinig van zijn trucs van vroeger ver leerd te zijn. Hij traint nog altijd zeer ontspannen mee met de spelers. Twee drie uur per dag is geen uitzondering. Daardoor heeft hij veel sympathie onder de spelers Het enige probleem is de taal. Puskas kent geen woord Grieks. Daarom wijkt de hele dag geen moment een Griekse tolk van zijn zijde. Zodra Puskas hel nodig vindt om aanwijzingen te geven, moet de tolk bijspringen. Hoewel het lastig is, is het te doen. Vele andere Griekse clubs kijken momenteel dan ook •;it naar buitenlandse coaches )NDEN De Britse pers looft in de commentaren op de wedstrijd I jaxCeltic vooral Johan Cruyff, die de Schotse weerstand gebroken zou ibben. Geoffrey Green van de „London Times" gebruikte als kop eesterlijke Cruyff breekt Celtic". (Van onze speciale verslaggever) TROYES Jacques Anquetil, koersdirecteur van ParijsNice, heeft de ploeg van Pellenaars gered van een catastrofe. Hij hield vijf renners van de equipe in de koers ofschoon zij (Schepers, Stevens, Rentmeester, Benjamins en Van Katwijk) zes minuten na het sluiten van de controle binnenkwamen. Voor de verandering datnes in plaatselijke klederdracht, maar het kusje i kusjeEric Leman blijkt er helemaal niets tegen blijft het traditionele „JH'j schreef: „De briljante Cruyff be- L_ We naarmate de wedstrijd vorderde eds grotere triomfen. De Nederlandse «■national inspireerde Ajax tot een tsend eimdschot na een voortreffelijke het gehele elftal im de tweede Hf. De talentvolle Amsterdamse for- schoot plotseling als een steek- door de Schotse linies en veran- rde de druilerige avond in een lich- 'd schouwspel. preens mening over Celtic was: „De Schotse pLoeg is geheel weg- ■wijnd, vergeleken met de top van - a vier jaar geleden. Een uur lang sk Celtic er nog in te slagen deze lortreffelijke Nederlanders op afstand houden, waarvoor Celtic ook was romen. Maar in de thuiswedstrijd zul- moeten worden los- pi looid. 'ohn Rafferty van de ..Edinburgh otsma/n", schreef: „Cruyff schoot de fensiefe muur van Celtic aan stuk- Ajax, dat beschikte over snelle intelligente voorhoedespelers, maak- uhstekend gebruik van het overwicht t Celtic de Nederlanders toestond. De 'ensieve taciek van Celic, overigens gebruikelijk voor de ploeg, is vol- dig mislukt". (Van onze sportredactie) DEN HAAG De competitie voor de eredivisie ligt dit weekeinde stil omdat de zestien overgebleven ploegen de derde ronde voor de KNVB- beker spelen. Bij die zestien behoren ook Holland Sport en ADO, met de eredivisieteams Haarlem, NEC, DWS, Feijenoord, Ajax, Sparta en FC Twente. Voorts zijn Cambuur, Den Bosch, GVAV, FSC en SVV nog in de strijd en uit de tweede divisie hebben SC Drente en RCH het volgehouden. ADO speelt een uitwedstrijd tegen Haarlem, dat op eigen veld nog wel eens goed voor de dag komt. Daar laat de verdediging, met Wentink en De Haan als de matadoren, zich moeilijk overrompelen, terwijl de spitsen Hoe ben en De Goede het de Haagse defen sie lastig kunnen maken. Hel elftal van ADO wordt later samengesteld omdat trainer Vaclav Jezek nog niet weet of hij René Pas zal opstellen. Holland Sport gaat naar Groningen om GVAV te ontmoeten. De Groningers staan met één been in de eredivisie en zullen er een eer in stellen Holland Sport te verslaan. Martin Koeman kan hieraan eventueel niet meewerken wegens een blessure, maar Piet Fran sen en Tonny van Leeuwen de minst gepasseerde doelman zijn van de partij. De spelers van Holland Sport lijken momenteel met hun gedachten meer bij de duistere situatie waarin hun club verkeert dan bij bekervoet bal. Wellicht worden zij over de de pressie heen geholpen door Guus Haak die zijn come-back maakt. Daar slaat tegenover dat Jan Teske hoogstwaar schijnlijk zijn plaats zal kwijtraken. Trainer Cor v. d. Hart wacht met zijn opstelling tot zondag. Ajax speelt thuis tegen FC Den Bosch, dat het eredivisieschap niet meer kan ontgaan. Het door zorgen gekwelde Feijenoord speelt in Leeuwarden tegen de eerste divisieclub SC Cambuur (met de oud-Feijenoorder Henny Weering in de gelederen), terwijl Sparta in Het Kasteel tegenover FC Twente komt te staan. NEC—DWS, SC Drente—RCH en FSCSW zijn de overige beker wedstrijden. ADO (uit tegen Haarlem): Thie - v d Burch, v. Vliet, Mansveld. Korevaar - Advocaat. De Zoete, Schoenmaker - Berg, Couperus en Hestad. Holland Sport (uit tegen GVAV): Lou- werens - Valkenhoff, Teske(?), Krons- horst, Dorjee - v. d. Bol, Haak, v. d. Heide - Roode, Roggeveen en Roodnat. B-elftallen In de eerste klasse voor B-elftallen be zet Holland Sport de gedeelde derde plaats met Go Ahead, zonder illusies om Feijenoord nog te kunnen verdrin gen. Zaterdag ontmoeten de Hagenaars in Amsterdam DWS-B. dat nel boven de beruchte streep staat. ADO-B heeft een vrije zaterdagmiddag omdat' het een inhaalprogramma betreft. DEN HAAG Hans van Eeden. de reservespeler van ADO, heeft gisteren een auto-ongeluk gehad in zyn woon plaats Vlaardingen. Hy liep een hersen schudding en beenletsel op, zodat hy voorlopig voor voetbal uitgeschakeld is. Hij ligt in het Holyziekenhuis in Vlaar- Nieuwe functie Zonderland bij de Graafschap DOETINCHEM Ad Zonderland, die in december door het bestuur van De Graafschap uit de eerste divisie ais trai ner op non-actief werd gesteld, zal weer voor de vereniging gaan werken. Hy is benoemd tot manager. Het bestuui van de Graafschap maak te tevens bekend dat de spelers uit de kerngroep van het eerste elftal een extra premie in de vorm van een kleuren-t.v. zullen krijgen wanneer de plaats in de eerste divisie niet verloren gaat. De Graafschap staat op dit moment laatste in de eerste divisie met een achterstand van zes punten op Veendam. dat twee wedstrijden meer speelde. Vóór Anquetil die de beslissing nam. is er heel wat gediscussieerd, niet tn het minst door Kees Pellenaars die het per- manencegebouw bestormde om er kamer- in-kamer-uit te rennen voor het be werken van de commissarissen. „Ik denk dat ik het ga redden", grijnsde Pelle naars na enige visites. Maar als een grote tegenvaller kwam toen het droge communiqué met de mededeling dat het vijftal was geëlimineerd. Het gezicht van „de Pel" betrok, maar hij kon de ingreep begrijpen. „Tenslotte zijn ze te laat en het scheelt de organi satie een hoop geld als er een stel kwijt is". In zijn overpeinzing over de ramp er bleven immers voor de rest van Pa rijsNice slechts drie coureurs over werd Pellenaars ineens fel. „Heb ik nou vrienden of heb ik ze niet?" En hij beende weg met grote stappen, tussen de lippen, traditiegetrouw, een sigaar. Vijf minuten later kwam hij glunderend terug. „Het is voor elkaar. Ik dacht al: „wat krijgen we nou? De Pel geen vrienden meer"? Duivelse rit De reactie van Jacques Anquetil: „Ik vond het niet onredelijk wat Kees Pel lenaars vroeg. Tenslotte was dit een duivelse rit met dat hoge tempo en zijn renners zijn achterop geraakt door pech, niet door gebrek aan macht". Daarmee was tevens het drama van deze eerste dag ParijsNice kernachtig samengevat. De vijf coureurs die na de officiële tijds limiet de streep passeerden, hadden el kaar gevonden in tegenslag, met Harry Stevens hij wordt er zelden voor ge spaard als grootste pechvogel. Na veertig klilometer viel hij voor het eerst plat en omdat er geen tweede wagen mag volgen, moest hij zelf een nieuwe band leggen. Na Harry Stevens kreeg Jan van Kat wijk een lekke band. Kees Rentmeester wachtte op hem en toen Van Katwijk kort daarna weer hetzelfde overkwam, moest ook Wim Schepers eraan te pa* komen om te redden wat te redden viel Dat bleek weinig, want op het moment dat de banden het begaven, kwam de kopgroep tot stand en reden leiders en peloton een waanzinnig hoog tempo. „En toen", jammerde Harry Steevens, die toch weer aansluiting had gekregen met de groep, „liep er weer een band leeg. Ik had er geen meer, dus ik moest wachten op de rest". Bij die achterblijvers was intussen ook al door een lekke band Henk Benjamins gekomen zodat half- koers het grootste deel van de ploeg ver in de achterhoede zat. Het ritme was amper hersteld of Harry Steevens moest opnieuw van de fiet*. Hij kreeg een wiel van Cees Rentmeester die op zijn beurt weer een band kon gaan leggen en moest proberen zijn mak kers te achterhalen. „Ik kan ze onder deze omstandigheden niets verwijten", oordeelde Kees Pellenaars. „Dit was overmacht". En de vijf zelf? Zij kon den weinig anders dan over zoveel tegen slag het hoofd schudden, blij zijn dat ze binnen waren en zielsgelukkig om wat Pellenaars bereikte toen ze al gerekend hadden op het pakken van hun koffer*. Oefenwedstrijden DEN HAAG - HBS speelt zondag (2 uur) op eigen terrein een oefenwed strijd tegen Olympia uit Gouda. Het B- elftal van ADO gaat morgen naar Vlaar dingen voor een oefenduel tegen For- Assistenttrainer Clay geschorst NEW YORK De New York State Athletic commissie heeft Drew „Bun- dini" Brown, de assistent-trainer van Cassius Clay, die maandagavond het ge vecht om de wereldtitel in het zwaar gewicht tegen Joe Frazier op punten verloor, geschorst. Brown werd met onmiddellijke ingang geschorst omdat hij Clay aanwijzingen tijdens het gevecht had gegeven. Boven dien nam de commissie het Brown zeer kwalijk dat hij tijdens de knock down in de vijftiende ronde met een spons water naar Clay had gegooid om hem weer op de been te helpen. Badniintonconibinatie te zwak voor Maleisië (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een combinatie van spelers en speelsters vin het Haags* Drop Shot en landskampioen Dulnwjjck uit Haarlem heeft gisteravond in de vriendschappelijke badmintonontmoeting tegen de sterke nationale ploeg van Maleisië een grote nederlaag geleden. Geen van de zeven gespeelde partijen kon de Nederlandse combinatie in de sporthal Mariahoeve op zijn naam bren gen. zodat de eindstand met 70 werd bereikt Het team uit Malesië is al enkele maanden op tournee, waarvoor dan wel een bedrag van '20.000 dollar wordt ontvangen. Voor dat geld hebben de topspelers al veel gespeeld; Las Ve gas, Hong Kong, Duitsland en Den Haag stonden op het programma. Met inter nationale wedstrijden in Denemarken en de wereldkampioenschappen in Londen wordt de reis besloten. Felice de Nooyer (Drop Shot)—Ros 12—9. 4—11 en 1—11; Vic Leunlssen (Drop Shot)—Lim Shook Kong 6—15, 15—6 en 16—17; Rob Ridder (Duin wljck)—Lee Kok Peng 5—16 en 6—15: Vlc Leunlssen en Jan Frollch (Drop Shot)—Noon Bee NG en Lim Shook Kong 6—15, 2—15: Ron en Boudewljn Ridder (Dutnwljck)—Punch Gunalen en Lee Kook

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11