[ndira Gandhi naar grote zege ABN Spaarbiljet 1971/76 Nederland moet Apassen voor zijn Tmcurrentie positie Joden verwijderd uit gebouw van opperste Sovjet aiders van oppositie verliezen hun zetels Ippositie nergens 282 zetels bekend China: waarschuwing is serieus bedoeld LAOTIANEN TREKKEN TERUG EUROPEES PARLEMENT: leer eenheid n opsporing lartinfarcten Pres. Nixon: Oorlog in Vietnam de laatste Na bezetting van vele uren Poolse spion: CIA leidt „Vrij Europa'' Berechting ontvoerde procureur in Uruguay Ook Schreiber tegen Concorde f 100,- groeit naar f 150,- Algemene Bank Nederland ART>NDERDAG 11 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 7 f TOKIO (AFP) De weerstand, die het komende bezoek van keizer Hirohito heeft opgeroepen bU bepaalde groeperin gen van bet Nederlandse volk, „heeft ons verbaasd", zo zei gisteren de keizerlijke ceremoniemeester Sjigenoboe Sjima in I Tokio. HU wist niet hoe de keizer op deze berichten heeft gereageerd. verder dat de bezoeken vooral een „good- will"-karalcter zullen hebben. Keizer Hirohito brengt een officieel bezoek aan België, Engeland en West-Duitsland. niet- officiële bezoeken aan Nederland en De nemarken cn een privébezoek aan Frank rijk. Hij vertrekt op 27 september en keert 14 oktober in Tokio terug. Sjima sprak belichten tegen dat de keizer na zijn terugkeer de troon zou willen HONGKONG (Reuter) De Verenigde Staten dienen China's waarschuwing ten aanzien van Indo-China ter harte te i. bit schrUft vandaag het officiële f i NIEUW-DELHI (AFP-REUTER) Premier Indira Gandhi en haar Congrespartij gaan bij de parlementsverkiezingen in India een daverende overwinning behalen. Van de 282 zetels waarover de uitslag vanmorgen bekend was. hadden zij er 208 gewonnen. Leveren de overige uitslagen hetzelfde beeld op, dan verovert de „Nieuwe Congrespartij" in de Lok Sabha (het lagerhuis) zeker 350 van de 521 zetels. In het oude buis bezette de Congrespartij 221 zetels. Premier Gandhi had de verkiezingen een jaar vervroegd in een poging haar regeringsmeerderheid, verloren gegaan door de afsplitsing van de rechtervleugel van de Congres- partij, te herwinnen. Dat doel lijkt volledig bereikt. Stra lend verklaarde mevrouw Gandhi gisteravond tegenover journalisten dat zij steeds een grote overwinning had voorspeld. Zelf behaalde zij in< haar kiesdistrict in Ottar Pradesj een gemakkelijke zege. Haar naaste medewerker, minister van Financiën Jesjwantrao Sjavan, zei dat het volk de partij een mandaat had gegeven voor verdere opmars naar het socialisme. De grote verliezers zijn de partijen van de rechtse alliantie, die de verkiezingen ondanks scherpe onderlinge tegenstel lingen gezamenlijk waren ingegaan onder het motto „Me vrouw Gandhi moet weg". Van deze partijen behaalde de nationalistische Hindoepartij Jan Sangh 19 van de bekende zetels, de ondernemerspartij Swatantra 4 zetels en het (afgesplitste) „Oude Congres" 15 zetels. De vierde alliantie partner, de socialistische Samjoektapartij. kreeg slechts 3 zetels. De pro-Russische communistische partij, die premier Gandhi tijdens haar minderheidsbewind geregeld steunde, won 5 zetels, terwijl de Pekinggezinde communisten er tot dusver slechts een kregen. Verscheidene oppositieleiders verloren hun zetels, zoals de voorzitter van de Swatantrapartij, Minoo Masani, de leider van de Bharatija Kranti Dal. Sjaran Singh, de Jan Sanghleider Sondhi. en mevrouw Soesjeta Kripalani van het „Oude Congres", die vroeger premier is geweest van de staat Oettar Pradesj. Met het tellen van de stemmen zijn nog wel twee dagen gemoeid. Waarschuwing iïe egen te snelle prijsstijging AATSBURG (ANP) Slechts in- e sociale partners in Nederland, de tijd dat de stabilisatiemaatre- van het eerste kwartaal hun ef- raan verliezen, bereid zijn een rtasm evenwicht na te streven, zal olledige werkgelegenheid kunnen behouden. Ditzelfde geldt voor ncnrrentiepoeitle van Nederland, heeft Raymond Barré gisteren de Europese Commissie in het parlement in Straatsburg ard. die de economische toestand in G besprak aan het begin van het Europees-parlementaire jaar,, zich weinig enthousiast over de lische ontwikkeling gedurende gelopen jaar en de vooruitzichten 971. „De economische activiteit Gemeenschap zal dit jaar bij- middelmatig zijn: in de loop van an een zekere ineenzakking niet uitgesloten, al behoeft men itgesproken recessie te vrezen", opmerkelijkste en meest zorg- nde feit van het afgelopen Jaar is 11e prijsstijging geweest. Deze he in Frankrijk 5,5 procent, in Italië ixemburg 5 procent, en bijna 4 Duitsland, Nederland en Bel- ooral in Nederland is de stijging ler geweest dan in 1969, terwijl de andere landen van de Ge- Aap, met uitzondering van rijk, sneller is gegaan lederland, en in mindere mate in Dr. KRUISINGA: HAAG (ANP) De staatssecre- Volksgezondheid dr. K. Krui- heeft besloten meer eenheid te n in het opsporen van mensen die rhoogde kans lopen op het krjjgen hartinfarct. H\j heeft de \vele efnemers verzocht om zich te hou- o richtlijnen, van het geneeskundig wrieht. HU wil zo in afwach- in een wettelUke regeling een coördinatie, gestandaardiseerde on- klechnieken en uniforme reportage op het ogenblik zeker mogelijk 'aaide groepen met verhoogd risico 'erkennen, aldus dr. Kruisinga, geneeskunde beschikt nog niet •e'rouwbare diagnostische metho- n bij individuen naderend onheil aleren. Onderlinge vergelijking van ^heidene onderzoeken is nu niet jk, doordat men geen gestandaar- 'e meetmethoden en uniforme re- ie gebruikt. Kruisinga heeft besloten aan twee I bijzondere aandacht te schen- bestaand onderzoek van enkele ^geneeskundige diensten; en een P te zetten proefonderzoek, waar- °nsultatiebureaus voor de bestrij- c. zullen meewerken. België, is de stijging van de industriële productie zeer bevredigend geweest, na melijk 10 en 8 procent, meer dan' in enig ander land van de Gemeenschap. Voor de gehele gemeenschappelijke markt wordt dit jaar een geringere stijging (van gemiddeld 4,2 procent) verwacht dan het afgelopen jaar. De prijsstijging is in 1970 niet zo zeer het gevolg geweest van druk van de vraag, als wei van een zeer snelle toeneming van de produktiekosten. De loonkostenstijging bedroeg in 1970 in Italië 19 procent, in West-Duitsland 16,5 procent, in Nederland 12,5 procent, in België 11 procent en in Frankrijk 10 procent. De afgelopen drie jaar zijn de loonkosten in Nederland met niet min der dan 37.2 procent gestegen, tegen 39.4 procent in Frankrijk (het hoogste percentage) en 26.1 procent in België (het laagste). „Een dergelijke toestand is zorgwek kend. te meer daar zij de mening doet postvatten dat een snelle inkomensstij ging kan worden opgevangen door een „vlucht naar voren" in prijsstijgingen". Men gaat de inflatie als een kleiner kwaad zien naarmate zij het mogelijk maakt cp discrete wijze sociale span ningen op te vangen. WASHINGTON (DPA) Prveident Nixon betwijfelt het zeer, of de VS ooit weer in een oorlog gewikkeld zullen wor den. De oorlog in Vietnam zou waar schijnlijk de allerlaatste oorlog zUn, aldus Nixon in een vraaggesprek met de diplo matieke correspondent van de „New York Times", C. L. Sulzberger. Nixon voegde er aan toe, dat zijn mening o.m. berust op de factor, dat ook de beide grote tegenspelers van de V.S. de Sovjet-Unie en China uit pragma tische overwegingen tot onderhandelin gen gedwongen zijn. In het gesprek met Sulzberger legde Nixon de nadruk op de Amerikaanse verplichtingen binnen de NAVO. Het was onmogelijk de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa in te krimpen, zolang dit niet op basis van wederkerigheid kon gebeuren. Nixon sprak de hoop uit. dat de on derhandelingen met de Sovjet-Unie door kunnen gaan. „Hoewel wij hun ideologie als expansionistisch beschouwen, weten zij toch. wat het betekent, wanneer de geest uit de fles ontsnapt en dat hun belang bij het voortbesaaan eit. dat zij een conflict met de V.S. mijden". MOSKOU (Rtr.) De Russische poli tie heeft gisteravond meer dan 100 Russische joden irtt het gebouw van de Opperste Sovjet in Moskou verwijderd. Zij waren daar 's morgens binnengeko men en haddca aangekondigd niet eer der te zullen vertrekken alvorens zij toestemming hadden gekregen naar Is raël te emigreren. Dit heeft het Britse persbureau Reuter in gewoonlijk goed- 'Jngelichte kringen in de Russische hoofdstad toestemming het parlementsgebouw binnen te komen. Toen de kantoren middags om 5.00 uur werden gesloten, werden de verslaggevers het gebouw uitgewerkt door mannen in burger. De journalisten kregen te horen- „Bemoei- jullie je met je eigen zaken. Jullie moeten je schamen. Jullie hebben geen discipline." In Londen hebben gisteravond vijftig joodse jongeren het bureau van het persagentschap Tass enkele uren bezet gehouden. Vanuit de telexkamer zonden sen bericht naar het Kremlin met het verzoek om een betere behandeling de Russische joden. De Poolse geheime agent Czechoviox terug in Warschau. WARSCHAU (AFP PAP) Een Pool, die voor de Poolse inlichtingendienst bü radio VrU Europa in MUnchen werkte, heeft gisteren op een perscon ferentie in Warschau een boekje open gedaan over de banden, die hö heeft gesignaleerd tussen radio VrU Europa en de Amerikaanse inlichtingendiensl CIA. De spion werd geïntroduceerd als Andrzcj Chechovicz, 33 jaar, af gestudeerd aan de universiteit van Warschau. Hij vertelde dat hij door de Poolse contraspionagedienst was opgeleid en vervolgens uitgezonden om radio Vrij Europa te bespioneren. Dit door Amerikanen gefinancierd radiostation verzorgt uitzendingen voor Oost- Europa. „Na zes jaar in de kantoren van Vrij Europa te hebben gewerkt, kan ik zeggen dat dit centrum van ondermijnende activiteit door de CIA wordt geleid en gefinancierd. Ieder jaar betaalt de CIA 34 miljoen dol lar. terwijl de particuliere bijdragen slechts enkele duizenden dollars op leveren". Chechovicz verliet Polen in 1963, onder het voorwendsel vau een be zoek aan kennissen in Engeland. Op de terugweg naar Polen stopte hij in Keulen, waar hij politiek asiel vroeg. Na vier maanden in een vluchte lingenkamp in Neurenberg, waar men onder „mensonterende omstandig heden" leefde, kreeg hij een baan bij de Poolse sectie van radio Vrij Europa. Doordat hij van adelijke af komst was, kon hij aannemelijk ma ken dat hij de regering in Warschau vijandig gezind was. Chechovicz zei dat hij werkte op de afdeling onderzoek en analyse van Oost-Europa, waar hij toegang had tot zeer geheime documenten, die dienden ter voorbereiding van leugenachtige anti-Poolse uitzendingen, en tot rap porten die voor de Amerikaanse in lichtingendienst van bijzonder belang waren. Volgens hem had de CIA een eigen zender in de kantoren van radio Vrij Europa. De medewerkers aan de radiouitzendingen, onder wie 130 Po len, waren voor het grootste deel emigranten. Slechts enkelen waren professionale journalisten. De actie tegen de joden werd onder nomen door eon detachement van onge veer 400 politiemannen. De joden ver lieten na de komst van de politie rustig het gebouw. Er deden zich geen inci denten voor en voorzover bekend zijn geen mensen gearresteerd Een groep van 57 joden uit de hoofd stad van Letland. Riga, had zich gister morgen bij het bureau van het presidi um van de Opperste Sowjet gemeld met een verzoek om toestemming voor emi gratie nar Israël. Het verzoek was ver vat in een aan president Nikolai Pod- gorny en premier Alexei Kosygin ge richte petitie. Een woordvoerder van de groep verklaarde dat men niet zou ver trekken voordat een bevredigend ant woord op hun verzoek was verkregen. De Letlandse joden zeiden voorbereid op een hongerstaking te zijn. Later sloot zich bij deze joden een groep van 69 joden uit Litauen aan, die eerder op de dag een verzoek om emigratie had den overhandigd bij het bureau van het Centrale Comité van de communistische partij. Beide groepen werden daarna nog versterkt door meer dan twintig joden uit Moskou. Buitenlandse journalisten kregen bij het begin van deze joodse demonstratie MONTEVIDEO (DPA) De gisteren ontvoerde 58-jarige procureur-generaal van Uruguay. Guido Berro Oribe, zal door de Tupamaros worden „berecht" en worden verhoord over belangryke on regelmatigheden in de leiding van de juatitie, zo blUkt uit een communiqué dat gisteravond in Montevideo is gevonden. Volgens de politie hebben de Tupama ros daarin verklaard dat zij de procu reur-generaal lange tijd zullen vasthou den voor een grondig verhoor. Oribe was gisteren uit zijn woning in Montevideo door vier man en een vrouw ontvoerd. De Tupamaros houden nog steeds de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson gevangen, die op 8 januari was ontvoerd. De regering van het land heeft tot dusver pertinent geweigerd met de Tupamaros te onderhandelen. van Frankfort aangekomen. De groep is het eerste gedeelte van de in Oost-Pakistan verbijvende buiten landers, die in verband met de ver wachte burgeroorlog zijn aangeraden zich in veiligheid te stellen. TRIPOLI (AP) De Libische rege ring heeft bet „laatste" aanbod van de oliemaatschappijen ter verhoging van de belasting op olie-inkomsten uit Libië van de hand gewezen, zo is door de Libische radio bekendgemaakt. Wel heeft zij de limiet voor het berei ken van een overeenkomst, die op gis teren gesteld was, met drie dagen ver lengd. Volgens de radio zijn de bespre kingen in de twee weken die zij duren „dichter bij mislukking dan bij welsla gen" gekomen. Libië, dat op het ogenblik zo'n 1,3 miljard dollar per jaar aan olie-inkom- sen ontvangt, was aan het begin der onderhandelingen door de maatschap pijen een verhoging van 400 miljoen per jaar aangeboden. De Libische eisen zouden neerkomen op verhoging van de inkomsten met naar schatting 800 mil joen dollar per jaar. Chinese Volksdagblad m van het recente bezoek van premier Tsjoe En-lal aan Noord-Vletnam. waar de Chinese regeringsleider verklaarde dat zqn volk niet zou terugdeinzen voor „de grootste nationale offers" om de volkeren van Indo-China naar do defi nitieve overwinning te brengen. „Wij, het Chinese volk, menen wat wij zeggen, en wat wij zeggen doen we ook. Wij geven de regering-Nixon een waar schuwing; roekeloosheid kan jullie duur te staan komen", aldus het Volksdagblad, geciteerd door het persbureau Nieuw- China. Sommige waarnemers zeiden na afloop van Tsjoe En-lai's bezoek aan Hanoi, dat Peking in dit conflict nog nooit zulke dreigende taal had gesproken, maar de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, verklaarde dinsdag niet te geloven dat Chiqa op het punt staat zich daadwerkelijk ln de oorlog te mengen. Volgens hem had de Chinese premier Hanoi enkel „wat troost" willen bieden na de klappen in Het Volksdagblad schreef voorts dat partijleider Mao Tse-toeng verklaard heeft het als verraad van de revolutie te beschouwen als iemand zou stellen, dat China de Vietnamese communisten niet moet helpen. „Het Chinese volk zal deze instructie van voorzitter Mao im mer in gedachten houden en beschouwt de strijd van het Vietnamese volk tegen de Amerikaanse aggressie en voor het nationale behoud, de strijd van de drie Indochinese volkeren tegen de Ameri kaanse aggressie en voor het nationale behoud, en de revolutionaire strijd van volken over de hele wereld als zijn eigen strijd", aldus het blad. In Laos hebben na zware aanvallen van de Noordvietnamezen, de Laotiaanse troepen hun laatste stellingen in de zuid westelijke hoek van de hoogvlakte van Boloven moeten prijsgeven. Dit heeft een militaire woordvoerder in Vientiane meegedeeld. De Laotiaanse verdedigers zijn begonnen zich terug te trekken uit een gebied op ongeveer 100 kilometer ten zuidoosten van de plaats Pakse bij de rivier de Mekong. (Van correspondent) PARIJS. Het supersonische Frans- Engelse vliegtuig de Concorde, heeft er een nieuwe vijand bijgekregen. Een paar dagen geleden bond oud-premier Pinay de kat de bel aan, door ln het openbaar te verklaren dat het maken van de Concorde alleen maar een „grandeur"- gebaar was geweest en dat vliegtuig alleen maar zou dienen om een paar Amerikaanse zakenlieden snel over de oceaan te transporteren. Gisteren werd Pinay bijgevallen door Servan Schreiber, liberaal Kamerlid voor Nancy. De Fransen, zei hij, voelen in hun over grote meerderheid niets voor dit vlieg tuig en zouden alleen maar willen dat de miljoenen, die in deze bodemloze put verdwijnen, besteed worden voor de ver betering van hun eigen lot En boven dien hekelde Schreiber het feit, dat de Franse volksvertegenwoordiging in dat gewichtige zaak niet wordt gekend. (ADVERTENTIE) in vijfjaar en zeven maanden. dankzij de samengestelde interest van 7%% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren. en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie. elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1971 /7a U bent welkom bïj de .t-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 7