Binnen een uur had ik sluik haar 6x per uur Laden- Rotterdam STICHTING IN AKTIE MET TOERISME VAN BEJAARDEN Een bezadigde Holthaus ieen beschuldigingen over Manipulatie bij procedure benoeming bisschop IN AMSTERDAM IS EEN KAPSALON VOOR AFRÖTYPEN DONKERE VROUWEN KRIJGEN NU OOK EEN KANS 7 7AnML Make-up wordt speciaal uit Amerika geïmporteerd Ontkenning nuntiatuur: Eerste Kamer akkoord met regeling over koninklijk huis Eerste Kamer akkoord met vervroeging prinsjesdag 71 DONDERDAG 11 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 8 Brenlang is er in Nederland gediscrimineerd met make-up. Voor blanke ouwen fas er van alles te koop, maar dames van een andere huidskleur en met hun handen in het haar. Kroeshaar wel te verstaan, want erlijke verschillen zijn er tenslotte tussen de mensen op deze wereld. Amsterdamse Janine Meursing, 28 jaar, ergerde zich daaraan. „Ik ben zelf las fbloed", vertelt ze, „ik heb een Belgische moeder en een Surinaamse vader. d Ri Maar ik wilde ook wel eens ander haar hebben dan altijd maar weer die krulletjes En de hele make-upaffaire hier is gericht op de blanken. Er zijn wel donkere teinten lippenstift, maar die kleuren voor ons te fel rood op. En donkere make-up wordt op mijn gezicht wit. Het gevolg was, dat je er vaak uitzag als een clown. Dan voel je je opgelaten Het is gewoon niet leuk, als je zo naar een feestje gaat. Want je moet er zo natuurlijk mogelijk uitzien. Je hoeft niet op te tenslotte een kapsalon gewor- ïds enige tijd staan daar vier sters klaar om Afro-types aan ma- Moc lp te helPen en om' als dat ge in i ist WOI"dt, haar te ontkroezen. che& r°-lyPe heeft als woord met Afrika naken", zegt Janine. „Zo worden de gravi kergekleurde mensen op het ogen- 2war in Amerika genoemd. De Black ge Ier wilde niet meer horen van 7 loured people". Nu is die term, «fik, ook zo'n beetje vergeten." draagt Janine bijna slüik haar. rossig gekleurd. Ze voelt er zich ry mee. „Altijd zo'n kroeshoofd I Tl r?»elt. Mijn haren zijn nu rechtge- met een crèmebehandeling, hebben v# het haar geneutra- erd met shampoo. Binnen een uur [V d ik sluik haar. Eigenlijk was ik O efkonijn, samen met wat kennis- We zijn allemaal blij met het laat, waardoor je je een ander kunt voelen. Nee, persoonlijk ik het erg fijn dat we al die •jarii Uen kunnen verkopen. Ik ben niet die niet blank is. Want 'erbeeld me heus niet dat ik de e ben die met problemen heeft dgelopen." 1 het ontkroezen van ha^r heeft ne die nu in sneltreinvaart papieren voor kapster hoopt te i geen speciale apparaten no- Haar kapsalon verschilt in geen el opzich van andere zaken in dit Alleen de kammen die gebruikt hebben langere tanden. „Dat wel speciaal voor Afro-kapsels. die moeten bol staan." Janine het niet erg dat de haarmode op het ogenblik met dat ontkroe- t tegenzit. „De krullende Afro- en -pruiken die verkoop ik R zijn wel in, maar ik weet dat lang blijft. En onze zaak [ft het niet alleen te hebben van Posner-produk- ontkroezen. Ze hebben me al voor speld dat er ook blanke dames zullen komen om hier een kapsel te krijgen van het Afro-type. Of om zo'n pruikje te kopen." Als iemand haar Afro-haar heeft la ten behandelen en met het „sluike resultaat" niet tevreden is, hoeft zij volgens Janine nergens over in te zitten. „Dan zijn er twee mogelijkhe den om uit de problemen te komen. Een pruikje of permanent." Verloofde Jos Teunissen zit er stil luisterend bij. Hij vertelt later van plan te zijn de speciale cosmetica over het hele land te verpreiden, als er belangstelling 'vóór is. Want hij zal gaan optreden als alleenvertegen- „Ik hoop dat het zal lopen. We hebben vijfduizend gulden geïnvesteerd in die eerste bestelling," zegt hij. Maar hij maakt zich nog geen illusies. Ook heeft hij er nog geen ogenblik aan gedacht om uit „de bouw" te gaan en net als Janine diploma's voor kappen te gaan halen. Janine lacht en zegt dat Jos daar door zijn aard en aanleg niet zo geschikt voor is en dat hij als aannemer beter op zijn plaats staat. Janine, vroeger secretaresse, gelooft in het succes van haar zaak. Al voor de opening kreeg ze veel reacties op ad vertenties. Overal kwamen ze van daan. Maar toch: „We zullen eerst een jaartje moeten draaien om zeker te weten of we goed gegokt hebben. Dat kun je van tevoren toch nooit zeggen. Wel heb ik me steeds afgevraagd waarom de donkergekleurde vrouw in Nederland nooit haar eigen make-up kreeg, terwijl die zo uit Amerika ge haald kon worden. Zelf kan ze er maar één antwoord op geven „Waarschijnlijk zijn we het ge woon vergeten en heeft niemand nooit echt geprotesteerd." Het allerbelangrijkste vindt Janine Meursing de ontkroezingsmogelijkheid die er nu is voor sterk krullend haar. „Je kunt er nu ook eens anders uit zien. En de kosten vallen mee. Vanaf dertig gulden kunnen we ontkroezen. De prijs wordt hoger als het haar langer is. Verder hoef je het niet elke week te laten doen. Als je haren een maal glad zijn, blijven ze dat. Alleen de uitgroei moet behandeld worden. Misschien om de twee tot drie maan den. Maar dat hebben veel donkere vrouwen er volgens mij wel voor over. Want het is fijn als je haar goed zit. Zelf ben ik daar het beste van op de hoogte." Maar niemand moet denken dat don kere vrouwen er graag Europees wil len uitzien. Janine: „Zover moet je Ihet niet zoeken. Het is gewoon eens iets anders. Ook voor ons." HENNY GROOTVELD (ADVERTENTIE) Ijeik Moejiboer bang voor Volkerenmoord 41 T J ipe fCCA (AP) D« leider ma-' smi Liga, sjeik Moejiboer Rahman de voortdurende versterking van 'akistaanse leger in Oost-Pakistan rdeeld. Hy deed een beroep taris-generaal Oe Tbant tussen- te komen, opdat volkerenmoord Pakistan wordt voorkomen. !ik Moejiboer, die het burgerlijk foe- Oost-Pakistan vrijwel volledig 62j zich heeft getrokken, zei ,dat de ;weo terking van de troepen een „sfeer terreur" schept die vele buiten deskundigen ertoe brengt Oost- itan te verlaten. De Awamiliga zich zorgen over het vertrek duitse, Engelse, Nederlandse, Bel- Japanse deskundigen die •Pakistan werkzaam zijn. Oe Thant ook de VN-functionarissen in het SI ied toestemming gegeven te Tweede auditie voor musical van SCHAK (Van onze kunstredactie) (N HAAG. Na een eerste auditie e week wordt op vrijdag 12 maart icht uur een tweede auditie ge- in het SCHAK-gebouw aan d<f se Raamstraat. Acteurs en actrices zangervaring worden uitgenodigd hun beste beentje voor te zetten, Te? nde t0* welslagen te komen van de -musical: Dissonant, een wel- ide noot-zaak. Dit is de titel van msical, die op 28 en 29 mei zal ïn opgevoerd in het Circustheater heveningen ter gelegenheid van de cle ingebruikneming van het ver- dc SCHAK-gebouw, het ontmoe- Punt voor uitvoerende amateuris- kunstbeoef ?naars- DEN HAAG (KNP) De apostoli sche pronuntius, mgr. Angelo Felici heeft ontkend, dat van de kant van de nuntiatuur beschuldigingen aan het adres van het bisdom Rotterdam zijn genit van fraude of manipulatie in de raadplegingsprocedure bij dc kandi daatstelling voor dc nieuwe bisschop. Deze ontkenning strekt zich niet alleen uit tot hemzelf, maar ook tot zijn naas te medewerker, mgr. Dyba. De bedoe ling: de destijds afgelegde verkla as slechts corrigerend op te de berichtgeving over de be- van dr. A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam en de voorge schiedenis ervan, aldus verneemt het KNP van verschillende bevoegde in stantie en personen. nuntiatuur in de eerste dagen nuari werden afgelegd n van berichten in Nederlandsekranten, dat de paus bij de benoeming de Rot terdamse raadplegingsprocedure zou hebben gepasseerd door iemand te be noemen, die als laatste voorkwam op de verkiezingslijsten. De nuntiatuur wees er toen op, dat mgr. Simonis no. 2 had gestaan op de groslijst, het resultxat van de stemmingen onder priesters, re ligieuzen en leken, maar dat verschil lende instanties van het bisdom hem naar de laatste plaats dirigeerden. Mgr. Simonis heeft gisteren zijn be noemingsbrief aan het kathedraal ka pittel getoond. Vanaf dit moment heeft mgr. Simonis voljens het kerkelijk recht de bevoegdheid het bisdom Rot terdam te besturen. Een en ander gebeurde tijdens de bijeenkomst gistermiddag van hel ka-i thedrale kapittel in het bisschopshuis van Rotterdam. Hierbij was ook de ROTTERDAM (A.NP). Nieuw Rotterdams Toneel brengt 3 april in de Rotterdamse Schouwburg de première uit van „Tramlijn Begeerte" van Tennessee Williams, het toneelstuk, dat met drie belangrijke toneelprijzen werd bekroond, meer dan twee jaar onafgebroken op Broadway „liep" en ook meermalen in ons land werd gepresenteerd. De voorstelling in Rotterdam wordt geregisseerd door Jules Royaards. Medewerkenden zijn Martine Crefcoeur, Lies Franken, Camille de Vries, Riet Wieland Los. Edmond Cl assen, Jules Croiset, Herman Frank. Wim Hoddesnad Hoeymans en Pieter Lutz. voormalige bisschop mgr. M. A. Jansen aanwezig, die na zijn officiële ontslag het bisdom als apostolisch administrator heeft geleid. Mgr. Simonis heeft zijn officiële benoemingsbrief deze week uit Rome ontvangen. Snelste reistijd: 27 min. Meer treinen, sneller reizen 54/63/64B moderedactie) AMSTERDAM De zomercollectie van Holthauscouture zwenkt, zoals gisteren in Amsterdam te zien was, mee met Parijs en dat wil zeggen: een bezadigde mode, geënt op een dertig jaar oud stammetje. Natuurlijk groeien er ook nieuwe loten aan. maar de gedurfde flair die Holthaus zo vaak aqn zijn collectie kan meege ven, is ingetoomd en de grapjes bloei den dit voorjaar schaars. Het vrij lange blazerjasje, de shorts die een handbreed boven, maar ook op de knie vallen, chemisiers met onder dc heup aangezette (vrij korte) plooi rokken, lange of halve mouwen, licht getailleerde „edge-to-edge" - mantels met of zonder ceintuur, ziedaar enkele pijlers van deze collectie. Die blazer met vierkante schouders, veel knopen en brede revers ziet ex- sportief maar stijfjes uit vooral in wollen gabardine, wat speelser in om- biesde jersey en gekleed als het mate riaal witte, naturelkleurige, of zwarte Plooien en rokken van ander materi aal, kleur en dessin onder (en staat er (Van één c irslaggevers) (Vai parlementaire redactie) DEN HAAG Dc Eerste Kamer heeft gisteren met grote meerderheid het wets voorstel van de regering goedgekeurd waarin staat dal er een speciale wet moet komen met het doel uit te maken wie wel en wie .niet lid van het koninklyk huis is. Het regeringsvoorstel beoogt een grondwetswijziging en moet nog in tweede lezing door beide Kamers met twee/derde meerderheid worden goed gekeurd, Tegen het regeringsvoorstel verklaar den zich de VVD, de Boerenpartij en vier leden van de ARP. Zij vonden dat deze zaak niet in de wet moest worden geregeld, maar bij een algemene maat regel van bestuur. Het nadeel is dat er voor de vaststelling van het lidmaat schap dan geen parlementaire behande ling nodig is. DEN HAAG Een aantal nationale organisaties op het gebied van toerisme en bejaardenzorg hebben de nationale stichting vakantie voor ouderen opge richt. Doel van deze stichting is de recreatie en het toerisme te bevorderen voor de 2 millioen personen van 55 jaar en ouder die in ons land leven. De stichting wil zoals zij gisteren in Den Haag bekend maakte dit doel bereiken door o.a. meer informatie, een grotere kwaliteitscontrole met betrekking tot wat de bejaarden geboden wordt en meer aangepaste accommodatie. Dit geldt zowel voor binnen- als buiten- Voorzitter van deze stichting is di\ G. M. J. Veldkamp. Voorts participeren in het bestuur de stichtingNationaal Bu reau voor Tourisme, plaatselijke VVV's, de stichting Landelijke Samenwerking Bejaai-denlehuizenorganisaties en de Nederlandse Federatie voor Bejaarden zorg. Allereerst zal de stichting zich bezig houden met een onderzoek naar de behoeften van de bejaarden. Daarna zal zij een inventarisatie opmaken die moet resulteren in uitgebreide informatie aan het eind van het jaar. Bovendien zal ze controle op de kwaliteit uitoefenen. De stichting, die niet commercieel van opzet is, wil haar doeleinden nastreven met behulp van de daarvoor gespeciali seerde en in aanmerking komende or ganisaties. Het is niet haar bedoeling 1 om dubbel werk te verrichten, zij staat daarom open voor ruime samenwerking. Als uitgangspunt stelt ze daarom, liever iets te laten 'doen dan het zelf te Dit laatste benadrukte gistermiddag voorzitter Veldkamp hexTiaaldelijk. Hij merkte voorts op, dat de stichting er ook zorg voor wil dragen dat de vakan- tieuitkei'ing die vaak nu nog gebruikt wordt voor andere meer noodzakelijke doeleinden, in de toekomst werkelijk besteed kan worden aan de vakantie. Ook was hij van mening dat er te weinig hotels zijn die goede accommo datie, speciaal voor ouderen .bieden. Bij dat alles tekende hij aan. dat het doel van de stichting net was de ouderen te isoleren. De stichting wil overeenkom sten sluiten betreffende toeristische en recreatieve arrangementen door tussen- kost van de daarvoor in aanmerking komende bedrijven. De algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, de vereniging van bo ven de 60 en de Raad van Vakcentrales hebben reeds gunstig gereageerd. De stichting Recreatie, een overkoepelend orgaan van 70 organisaties, staat er nogal sceptisch tegenover. Vólgens deze stichting zijn de ouderen helemaal niet gediend van een dergelijke werkwijze De beraadsgroep zal zich hiermee nader bezig houden. De stichting verwacht het eerste jaar met 150.000 gulden rond te komen, een bedrag dat zij hoopt bijeen te krijgen van overheid en maatschappelijke orga nisaties. (Van paxlementaire redactie) DF.N HAAG Een grote meerderheid in de Eerste Kamer heeft gisteren het initiatiet wetsvoorstel lot vervroeging van prinsjesdag van de derde dinsdag in september naar de laatste dinsdag in augustus aangenomen. Het initiatief wetsvoorstel werd aangenomen met 41 stemmen voor en 14 tegen. Het >rstel ediend door de Twéede-Kamerleden de heren Wester- terp (KVP). Van Thijn (P.v.d.A.) en Wie gel (VVD), Van Mierlo (D '66), Boersma (ARP), en De Boo (CHU) Tegen het initiatief stemden VVD, de Boerenpartij en de vijf aanwezige ARP-senatoren Het wetsontwerp heeft tot doel de werk wijze van de Tweede Kamer te bespoe- digen. «en vilten hex-enhoed boven), dan zien we Dietrich en Garbo uit oude films terug. Gaat het jasje echter vergezeld van zeer decente shorts, dan is dit wel 1971, maar alleen vrolijk als het broekje niet bij wijze van broekrok precies op de knie hangt te zeuren Maken de kortere, (maar nog altijd keurig nette) pants deel uit van een „hansop" dan hoort daar vaak een omknooprok bij, die van voren dicht bij de heup openvalt. De welbekende safaribroekpakken in linnen of zijde, vinden een variatie in de omgekeerd toegepaste lengte: het safarijasje is verlengd tot jurk met splitten. De lange broek is verkort tot shorts, beide uitvoeringen komen naast elkaar voor. Tenslotte maakt ook het knickerbrocker-ensemble in gedistingeeid naturel of donkerbruin deel uit van de collectie. Wat zwieriger wordt dit alles wan neer er linnen en zijden imprimes gebruikt zijn, de x-okken langer en de splitten dieper lijken. Bij de geklede japonnen in wollen, maar vooral zijden crêpe, crêpe de chine, mousseline en organza, komen mouwen voor die braafjes poffen bo ven de elleboog. Een kleurige, machi naal geborduurde bloem versiert zwarte jurkjes op taillehoogte en geeft haar die in 1940 jong was, de schrik van een onplezierige herinne ring. Zelfs de aloude-namaakcorsage- bloem is terug in ceintuur of krullend Avondjaponnen met zeer wijde klokk- ï'ok zijn „gegarneerd" door een schuin op de schouders gelegde drie kanten sjaal van hetzelfde materiaal. Mode die bespot is, en nu lijkt opge diept uit de verkleedkist van de kin deren. Wilde blaadjes heeft Holthaus geluk kig aan dit keurig gewas niet onthou den: het zwartzijden blazerpak kan met open jasje gedragen worden en onthult daar waar men een blouse verwacht, twee dunne gekruiste strass bandjes ver het blote velletje. Een ander short-ensemble laat op de rug een geappliqueerd portret van „vrou wen met sigaret" zien. Er is een soort sherifffantasie met leren plakkaten, terwijl het satijnen pak van zwarte pantalon en rood colbert zo uit d# oude jazzband is overgestapt. Geen grapje, maar wel pikant: lang# linnen mouwloze terrasmantels met een knoop geslotert, en een geel linnen japon met zij splitten tot ver boven het middel, in beide gevallen slechts ge completeerd door shorts. Een in eenvoud schitterende avondja pon van zwarte crêpe: golvende rok friet brede ceintuur van daaruit aan de voorkant twee .smalle gedrapeerde baantjes opstijgen om in de nek boven de onbedekte rug samen te komen. (Van e r verslaggevers) PUTTEN Evangelist Ben Hoeken dijk uit Putten en zijn volgelingen gaan morgen en overmorgen actie voeren te gen de zedeloosheid In ons land. Daar toe zijn de afgelopen weken een kwart miljoen foldertjes („Gij zult de meer derheid in het kwade niet volgen" en „Het is fijn om rein te zijn"), 8000 affiches en 170.000 plakzegels gedrukt en verzonden aan plaatseijk actieve christenen, die er sexboetieks mee zul len volplakken.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5