In juli één voor EHD alarmnummer en brandweer beschermt tegen tandbederf Leidse Agenda KEES DE JAGER Stemmen bij volmacht „Crèche" aan rand van Zuid West goede greep Belgische kunstenaars tonen hun werken op de Keukenhof Parochieraad Z'woude licht katechese door) 1 )ONDERDAG 11 MAART 1971 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ,De beste hulp is de eerste hulp Derde moderne ambulanceauto overgedragen LEIDEN. Omstreeks 1 juli Hen de Leidse brandweer en Eerste-hulpdienst gealarmeerd orden via één centrale post. aardoor wordt de paraatheid van »ide diensten sterk opgevoerd, rtgeen bij een toename van het intal ongelukken, zoals die zich laatste jaren in de stad voor- Den, een bittere noodzaak is. Momenteel staat bij de Eerste-hulp- lenst vierentwintig uur per etmaal één nbulance klaar om uit te rukken, smand door een broeder of een dokter bestuurd door een chauffeur van de ndweer. Wordt kort na elkaar twee aal alarm geslagen, dan moet de ieede ambulance vanuit het gebouw de Eerste-hulpdienst eerst een ikter of een broeder ophalen, alvorens j naar de plaats des onheils kan 'n; jden. Dat kost tijd. „De beste hulp is eerste hulp" is het parool van de trste-hulpdienst Daarom wordt het ntel slaapplaatsen in de brandweer- uitgebreid ten behoeve van de roeders van de Eerste-hulpdienst. die voorziening is getroffen, (0n illen twee ambulances vierentwintig per dag gereed staan om bijstand verlenen aan de mens in nood. ENTRAAL ALARM „Vanaf dat moment zal het alarm- lefoonnummer van de EHD niet lan- -""lisr 20645 zijn maar 33.333, het huidige armnummer van de brandweer. Dat adigde dokter J. G. Bazuin, directeur G en GD, gistermiddag aan, tijdens de 'mm' ficiële overdracht van de derde ambu- noeauto van de EHD, in het gebouw de Geneeskundige dienst aan de Ge« |jodenburgerstraat. Het is een belang- jke igreep, omdat de EHD van Lei- n jaarlijks zo'n 1.500 maal moet uit- Aken, dat komt neer op 4 5 maal dag. De eigenlijke overdracht van euwe hulpvoertuig was een nogal iele aangelegenheid. de directie van de fa. Gebrs. eerrosseriebouw, te Leeuwarden, heer G. Visser het contactsleu- van de wagen in plaats van op kussen nu eens op een Fries sui- iit «trood over aan mevrouw wethOu- |M. de Haan-Groen. In de hoop, dat „dit noodzakelijk kwaad" goed bruik gemaakt zal worden, gaf door aan dokter Bazuin, ie releveerde vol trots de sle van een gezaghebbende studie n de werking van de GG en GD, die itstelt dat de samenwerking tussen indweer en EHD de meest effectieve igebleken. De lof die wethouder De Haan geuit bad over de voortreffelijke sfeer rond- ide samenwerking tussen beide irpaen in Leiden, maakte hij tot de omdat de wagen bestuurd zal orden door een chauffeur van landweer, droeg hij op zijn beurt de eutel over aan brandweercommandant roeshart. Deze beloofde kortweg: dien de wagen verzorgen, alsof het t eigen wagen was «TRUSTING f-Bn dat mag ook wel. Want op het dhissis van een kleine Peugeotvracht- 'agen (ca f. 10.000,heeft de fa. Vis- compacte en zeer doelmatige DONDERDAG 11 MAART 'ABRIEKENalgemene leden- [adering „De Natuurvriend", aan- 20.00 uur. VRIJDAG 12 MAART !E SCHOUWBURG: Neder- Comedie, Vrijdag van Hugo .ius, aanvang 20.15 uur. STADSGEHOORZAAL: concert K 0. Roterdams Philharmonisch Orkest, 20.15 uur. ZONDAG 14 MAART l^NTONIUSPAROCHIE: Jongerenmis als thema: „Niet om te heersen heb- wjj nooh rechten'^ aanvang 12.15 geplaatst, die is op het vervoer van drie patiënten lig gend en twee zittend, dan wel van twee patiënten liggend en vijf zittend. De wagen bevat een brancardlift, waarmee de brancards gemakkelijk en zondei stoten in hun jukken gehangen kunnen worden maar die ook gebruikt kan worden als behandeltafel met instelbare hoogte. Verder zijn aan boord een vas te en een handzuurstofapparatuur voor beademing en een afzuigapparaat terwijl er voor bijzondere gevallen de mogelijkheid bestaat om infusieflessen op te hangen aan inklapbare haakjes in het plafond. Tenslotte is een van de brancards een schepbrancard. Deze uit rusting kostte ongeveer f 35.000, Snelheid en actieradius van de wagen spelen in het stadsverkeer geen rol: de GG en GD pretendeert op elke plaats binnen Leiden binnen vijf minnten pre sent te kannen zijn en hij zal niet schromen door rood licht te rijden om die bewering tot waarheid te maken. Dr. Roosenschoon waarschijnlijk gem.-secretaris van Deventer LEIDEN Naar alle waarschijnlijk heid gaat dr. J. M. Roosenschoon, chef onderwijs op het Leidse stadhuis bin nenkort de Sleutelstad verlaten. Hij heeft gesolliciteerd naar de functu van gemeentesecretaris van de gemeente Deventer. Door het college van B. en W. van deze Overijsselse gemeente is hij in middels geplaatst boven aan de lijst van voordracht. Naar wij uit doorgaans goed geïnformeerde kringen uit Deven ter hebben vernomen, is het voor 90 procent zeker, dat dr. Roosenschoon door de Deventer raad tot gemeente secretaris wordt benoemd. een vlot tekenaar met 'n woelige lijnvoering iADVERTENTIE De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente secretarie, afdeling Bevolking c.a., kos teloos verkrijgbaar zijn formulieren om volmacht te stemmen ter verkiezing de' leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld voor de kiezer die mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stem ming deel te nemen. Het verzoekschrift tot het stemmen hij volmacht moet uiterlijk woensdag 14 april a.s. worden ingediend ter se cretarie van de gemeente, in welker kiezeraregister de kiezer op de dag der 'kandidaatstelling, t.w. 16 maart a.- Leiden, 12 maart 1971 LEIDEN In het filiaal Zoid-West van de Openbare bibliotheek zijn momenteel een aantal tekeningen te zien van Kees de Jager. Deze teke naar timmert weinig aan de weg. We herinneren ons van hem een deelname aan een tentoonstelling „Negen Leidse Tekenaars" rond de jaarwende 1960-61 gehouden in de Lakenhal en daarna voor zover onze herinnering reikt enkele malen bij andere gelegenheden. De Jager kenmerkt zich als een zeer vlot tekenaar met een altijd wat wilde en woelige, op het eerste gezicht wat slordige (maar dat blijkt altijd bij nadere beschouwing niet waar te zijn) lijnvoering. Maar hij suggereert ruimte, soms gepaard aan een zekere mate van monumentali teit. Hij is een tekenaar van weidse landschappen en zoals op deze tentoonstelling blijkt trekken on der meer bouwwerken hem aan en legt hij op bijna grootse wijze op het witte papier vast. Ontegenzegge lijk is hij een der beste tekenaars, die wij kennen en daarom is het jammer dat we maar zo weinig van hem zien. Ditmaal ook slechts een Maar die zijn dan ook de moeite waard. Wijdse gezichten op een zand- opsptuitings terrein; monumentaal is een tekening van hemelbestor mende bouwkranen, waarschijnlijk langs de Voorschotense weg, somber- dreigend is buiig weer. Ruimte wordt gesuggereerd in een landschap langs een vaart en zelfs op een wat kleinere tekening, gemaakt langs een spoordijk, wat compacter gecom poneerd, treffen we die ruimtewer- Zo gaat Kees de Jager zijn eigen weg en wijkt daar niet van af. Dat zulks gelukkig is kan men zien in deze tekeningen gemaakt in de ja ren '69 en '70, met een enkeling enkele jaren vroeger. Tot 19 maart Willem Prins K&O-concert met 4 solisten menten van Strawinsky. Vervolgens LEIDEN Morgen, vrijdag 12 maart, zal het Rotterdams Philharmo nisch Orkest o.l.v. Edo de Waart in de sgehoorzaal een concert geven met belangrijke blazers. Het is de fees telijke afsluiting van de reeks prome nadeconcerten, die de Leidse Volksuni versiteit K. en O. dit seizoen heeft vier solisten - Heinz Friesen, ho bo; George Pieterson, klarinet; Pieter Gouderjaan, hoorn en Wim Stok, fagot - zijn allen solisten van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest en heb ben reeds veel schitterende vertolkin gen op hun naam staan. Het programma is - zoals meestal bij de promenadeconcerten van K en O. - bijzoner gevarieerd en biedt voor elk wat wils. Geopend zal worden met Mo- numentum pro Gesualdo di Venosa. drie madrigalen herschreven voor instru- klinkt Symfonie nr. 5 in Bes van Schu bert, opvallend door zijn bijzondere kestbezetting. Na de pauze wordt de Sinfonia concertante in Es van Mozart uitgevoerd en de geestige Lustige Strei- von Till Eulenspiegel van Richard Strauss zullen dit concert afsluiten. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Bureau en O., Oude Vest 45 (tel. 31841) of avonds aan de zaal. Bezoekers het concert ontvangen een uitgebreide programmatoelichting Brom fietser door auto geschept LEIDEN Een 45-jarige bromfietster uit Leiden moest gistermiddag met diepe vleeswonden aan beide benen per E.H.D. naar 't Diaconessenhuis vervoerd worden. Een ongeluk gebeurde toen de brom fietster, die op de Ventweg langs de Lammenschansweg reed, geen voorrang verleende aan een personenauto uit de Dahliastraat bestuurd door een 27-jarige Leidenaar, en enkele meters werd mee gesleurd. Bejaardenhond in oprichting ZOETERWOUDE In „Ons Huis" wordt morgen vrijdag, de oprichtings vergadering gehouden van een plaatse lijke afdeling van de Bejaardenbond. De heer Ruysenaars, voorzitter van district Leiden, zal aanwezig zijn doel en werkwijze toe te lichten Alle bejaarden wordt dringend aanwezig te zijn. Aanvang 3 uur. Van gisteren Een moeilijk blad is „PP-magazine" „agrarisch opinieblad voor de boer morgen", een blad dat derhalve altijd oud en achterhaald is als het gelezen wordt. Als zo'n blad een prognose geeft, dan wordt het een moeilijke prognose, dat kan niet missen. We lazen: „Prognose voor de Pluimveehouderij": „Zowel voor eieren als voor slachtkuikens is enkele jaren vooruitzien al heel moei lijk". En dat, terwijl ook de boer van gisteren wel wist, dat een ei stekeblind is en dat de meeste kippen-van-nu de kerstdagen niet meer zien. „Het belletje Bij de aanvang van de raadsvergade ring volgende week donderdag komt er een einde aan 'n 35-jarige traditie. Ge durende al die jaren mocht het publiek niet eerder de tribune betreden voor dat de burgemeester op „het belletje" gedrukt had. Waarschijnlijk ontstaan uit de behoefte van een „onderonsje vooraf" hebben B en W. thans met deze traditie gebroken. Waar „het belletje" naar toe gaat en naar welk tijdstip het „onderonsje" wordt verschoven heb ben B. en W. niet verteld. Lust je nog peultjes? Het venijn zit hem bijna in de staart van het bericht, dat de gemeente Oegst- geest liet uitgaan over de volkstelling. Het is allemaal prachtig gegaan met de volkstelling. Geen moeilijkheden met het aantrekken van tachtig tel lers; niemand liet verstek gaan; ont vangst bij de bevolking verdient alle lof; in de loop van de dagen moesten de dames en heren tellers zelfs bedan ken voor aanbiedingen van koffie, c.q. zoals in ambtelijke terminologie het ge wone Nederlandse woordje „of wordt genoemd) soep. Het zou teveel gewor den zijn. Maar dan: in 200 gevallen werd nie mand thuis getroffen. Daar moest dus achteraan getrokken worden. En ook waren er vijftig weigeraars, bij wie de tellers afgewezen werden van rustig tot een vloekend afblaffen. Bij die laatsten hadden de tellers al gegeten en gedronken. Wie lust er zelfs dan nog peultjes? Enquête „Vijf Hovenhuis": Stadskind kam zich thuis niet ontplooien LEIDEN In het clubhuis van de speeltuinvereniging „De Vijf Hoven" aan de Hoflaan is sinds een maand of vijf een peuterspeelzaal. Het bestuur van dc veren: ging heeft een onderzoek laten instellen om een antwoord te krijgen op de vraag of deze „crèche" dc behoeften voldoet en om erach ter te komen wat de uitwerking van de speelzaal is op dc peuters, die er ge bruik van maken. De resultaten van het onderzoek zijn bekend gemaakt in het blad van de speeltuin en van de stichting „Het Vijf Hovenhuis". Daaruit blijkt dat de voor naamste reden om de peuter enkele ochtenden in de week naar de peuter speelzaal in het Vijf Hoven Huis te Leidse inbraak opgelost VLISSINGEN/LEIDEN De politie te Vlissingen heeft woensdagmiddag een 24- jarige man gearresteerd die werd ge zocht wegens inbraak in meer dan negen plaatsen in ons land, onder andere ook in Leiden. De man, R. W. K. uit Vlissingen, is waarschijnlijk op 26 december van het vorige jaar in Vlissingen met de reeks van inbraken begonnen. Hij heeft bekend daarbij ongeveer 12.000 gulden te hebben buitgemaakt. Vrijdag zal worden beslist voor welke officier van justitie de man zal worden voorgeleid. In Leiden wordt de man verdacht van inbraken in woonhuizen. Het betreft een woonhuis aan de Burggravenlaan, waar uit sieraden gestolen zijn. Een tweede inbraak is gepleegd in een woonhuis aan de Vlieeweg, waarvan de bewoners op vakantie waren. Nieuwkopers op t.v. NIEUWKOOP De Nieuwkopers P. Veenboer en zijn zoon P. Veenboer zullen a.s. zaterdagavond deelnemen aan de VARA-telvisie-uitzending van het spel „Een van de Acht". brengen, was voor de ouders het sociale contact dan wel het spelen van hun kind met andere kinderen (93 pet). Daarnaast kwam als reden naar voren, het vrij kunnen spelen in een grotere ruimte dan die thuis beschikbaar is (10 pet). Sommige ouders deden het omdat dan thuis de jongere kinderen kun- verzorgen (10 pet) en slechts zes procent van de moeders maakt van de beschikbaar gekomen tijd gebruik om enkele ochtenden in de week te gaan werken. In enkele gevallen bezoekt het kind de speelzaal op advies van de huisarts. Het gemiddelde aantal kinderen dat per dag de „crèche" bezoekt ligt tussen de 10 en de 15; de meeste kinderen komen twee ochtenden van 9 tot 12 uur (46 pet) en een vrij grote groep (35 pet) komt zelfs vijf ochtenden in de week. Daarbij wordt aangetekend dat 65 pet van de moeders deprijs redelijk vindt. Vermoedelijk zou het aantal kinderen dat regelmatig komt, teruglopen wan neer de prijs wordt opgevoerd. 34 pet van de ouders vindt dat hun kind leu ker is gaan spelen met andere kinderen en ook zinvoller gebruik maakt van zijn speelgoed; 34 pet is van mening dat hun kind beter is gaan spreken; 21 pet zegt, dat hun kind vaker en meer vermoeid is; daarentegen meent 14 pet juist, dat hun kind rustiger is en 7 pet van dc ouders vinden hun kind onrusti ger. 24 pet nad geen verandering aan hun kind bemerkt. De enquêteurs trekken de conclusie: Het is duidelijk dat de speelzaal een succes is. Het welzijn van het kind staat bij de ouders voorop. Artsen en pedagogen zijn het erover eens dat het kind op 2'/ï- 3-;arige leeftijd ver moedelijk als het kind zindelijk is zijn moeder enkele- uren per dag kan missen. Het kind heeft er behoefte aan om een deel van de dag helemaal vrij te zijn, te spelen in een ruime omge ving, al zijn zintuigen te gebruiken, zich op alle denkbare manieren te uiten en samen te spelen met andere kinde ren. Kortom: de peuterspeelzaal Is een goede aanloop gebleken voor de kleu terschool. Zuivelavond met koffie en kaas LEIDEN De r.-k. Vrouwenbewe ging in Leiden heeft in samenwerking met het Nederlands Zuivelbureau een „avondje uit" georganiseerd, dat door vele belangstellende moeders en doch ters werd bijgewoond. De avond werd geopend met de inleidende woorden van mevrouw C. Uphoff-Visser, die op een huiselijke manier, n.l. door het tikken van een lepeltje tegen een kopje, de stilte in de zaal verkreeg, ij heette iedereen van harte welkom en voor spelde een gezellige maar vooral leerza me avond. Terwijl de mannen thuis achter het televisie-kastje gefascineerd naar hun voetbal zaten te kijken, kre gen zo'n 200 vrouwen een filmpje over „Omnivoor is zuiveling" te zien. Aan de hand van beelden, werd dit typische (zuivel) gezegde duidelijk gemaakt; ni. onmivoor is het woord voor „alles eten". Dit is van toepassing op de mens die zowel plantaardig als dierlijk voed sel eet. In tegenstelling tot de b.v. de koe, die een hermivoor (planteneter) en b.v. de leeuw, die een carnivoor (vleese ter) ls. Vele plaatjes lieten zien dat wij van het eten een ware culinaire cultus hebben gemaakt. Een voorlichtingslera res van het zuivelbureau gaf tekst en uitleg bij de vele zo smakelijk uitziende gerechten, die makkelijk zelf te maken bleken te zijn. Tijdens de pauze werd men op een kopje koffie getracteerd, met dit verschil dat niet een koekje, maar een gezond blokje kaas (uit het vuistje) er bij werd gepresenteerd. Een kwis, met de daaraan verbonden prijzen- uitdeling voor de winnaressen vormde het sluitstuk van deze avond. Met veel opgedane leerzaamheid (en een nieuw receptenboekje) ging men naar huis, om straks het gezin een voedzaam, gezond en lekker menu voor te schotelen. Inbraken in twee scholen LEIDEN In de nacht van dinsdar op woensdag ls ingebroken in twee scho len in Leiden-noord. In de Karei Doormanschool, een lagere school aan de Sumatralaan, is men via een ruitje aan de achterzijde naar bin nen gegaan. Uit het kantoor van het schoolhoofd heeft men uit een kast een bandrecorder, een platenspeler en een bedrag van 90 gulden gestolen. De Louise de Colignyschool, eveneens aan de Sumatralaan, mist slechts 12 gulden. LISSE Twee april opent onze nati onale bloementuin „Keukenhof" weer haar poorten. Zoals elk jaar zullen ook nu weer de pracht van tulpen, hyacin ten, Krokussen en narcissen, menig be zoeker naar de filmcamera doen grij pen. Wat dat betreft zal er weinig nieuw zijn onder de Keukenhofzon. Wel nieuw zijn de beeldhouwwerken die her en der verspreid tussen de bloembedden, de kleurenpracht een cul tureel tintje geven. Afgelopen dagen werden in het Keukenhofbos 26 beelden bezorgd. Eigenaars werden in het Keu- bezorgd. Eigenaars zijn een aantal Belgische kunstenaars, die op verzoek van de Ne derlandse Kunststichting een van hun beeldhouwwerken hebben afgestaan. On der de beeldenpartij bevinden zich o.a. werken van Harold Cousins (Osaka), Paul van Gijsegem (Homo Sapiens) en de bekende Belgische beeldhouwer Pol Spillaert (Wanneer de zee terugtrekt). Op de foto enkele deskundigen van de Nederlandse Kunststichting bezig met het vervoer van de beelden. Geboren: Wouter Marten, z.v. W. J. F. Creighton en van G. Wolthuis. Ondertrouwd: F. C. Heijl en H. Kan bier; J. M. van Iterson en L. M. Verlin de; A. J. Cool en C. E. van Wijk. Overleden: T. J. Hannema. ADVERTENTIE ZOETERWOUDE Naar aanleiding van de toespraak die vicaris Van den Ende onlangs heeti gehouden voor de dekenale raad, heeft dit college zich bezonnen op de vraag: hoe moet de Kerk concreet gestalte krijgen; wat is voor ons dekenaat of voor de parochie van concreet belang, en waar vinden we lacunes? Daarbij werd één lacune direct genoemd: katechese. Naar aanlei ding daarvan is aan de parochieraden de volgende Traag voorgelegd. Zijn er wegen te vinden om de volwassenen beter te bereiken? En hoe kunnen we de jeugd bereiken? De parochieraad van Zoetcrwoudc heeft zich daarmee op haar maandelijkse bijeenkomst bezig gehouden. Voorzitter J. W. Vink, die ln het onderwijs werkzaam is en zitting heeft in de diocesane werkgroep voor kinder catechese, gaf een uitvoerig overzicht over de gang van zaken hieromtrent bij her basisonderwijs. Niet het kennen maar het beleven staat op de eerste plaats. Er zijn nu enkele districtscate cheten werkzaam, die speciaal hiervoor zijn vrijgesteld. Dc werkgroep acht het niet juist, aan de kinderen alle geloofs kennis ineens te verstrekken. Ouders zeggen nog al: „Wij willen weten wat we leren. Dat is niet precies aan te geven of nauwkeurig te omschrijven. De speciale godsdienstlessen zijn ver dwenen maar op allerel punten bij het onderwijs, zoals bij wereldoriëntatie, zijn aanknopingspunten voor geloof, godsdienst en Christendorp, waarbij die per op de zaken wordt ingegaan. De leden van de parochieraad zagen de meeste problemen voor de jongeren in de leeftijdsgroep van 1525 jaar. Me de door tijdnood zal de catechese voor volwassenen opnieuw op de agenda ko men van een volgende vergadering. Daarbij zullen enkele mensen uit Ha- zerswoude worden uitgenodigd omdat de daar gevolgde methode blijkt aan te De raad besloot een schrijven van felicitatie en bemoediging te zenden aan de nieuwe voorzitter van de DPR, drs. P. v.d. Geest. De werkgroep liturgie heeft zich beziggehouden met de dien sten in de Goede Week en met Pasen. Men heeft de heer Perquin uil Leiden gevonden de leiding van het jongeren koor op zich te nemen. Ook voor de begeleidende combo hebben zich men sen gemeld. Met Pasen hoopt men de eerste jongerenmis te verzorgen De werkgroep communicatie gaat ijverig door met haar pogingen, een plaatselijk weekblad in het leven te roepen. Het belang hiervan wordt allerwege onder kend. Er wordt nu een z.g. dummy vervaardigd, die aan belanghebbenden zal worden voorgelegd.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 3