Ceidóc Goma/nt Meerder heid amer voor huurharmonisatie GERECHTIGHEID VOOR AANVALLEND VOETBAL SCHULD LOOPT OP BIJ SWARTTOUW Plannen wel enkele maanden uitstellen Min. Luns marxist Leidenaar Drie Britse militairen in Belfast vermoord gepakt bij poging tot ontvluchten MEDEDELING DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND pengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer. verten ties (excl. B.T.W.) 0,24 p. mm. Telefoontjes f 2,25 Klachten bezorging telef 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan '71: p. week Ml. maand f6,05. kwartaal 18,10. jaar f70,30. Per post: kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.304 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 20.30 uur Laurel en Hardy; 20.50 uur De jaren '20—''30; 21.30 uur Filmportret chansonnier Jacques Higelin; 22.00 uur Opvoe dingsmethoden. Nederland II: 20.21 uur Te Glenn Miller-story; 22.20 uur Waarom Ame rika? DONDERDAG 11 MAART 1971 MEER BEWOLKING Vannacht opklaringen met in het bin nenland lichte vorst. Morgen overdag vrij veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Zwakke, latei- matige wind krimpend naar west tot zuidwest Minimumtemperaturen van plus 1 graad aan zee tot min 3 graden plaatselijk in het binnenland. Maxi ma morgen omstreeks 6 graden. De kvva tweede helft. Ajax en PSV, onze vertegenwoordigers in de toernooien voor Europa Cup 1 en 2. hebben de oogst binnengehaald die toch aan aanvallend voet bal is verbonden. Het is al een ongeschreven wet ge- worden om in een uitwed strijd de schade beperkt te houden en als bet even I n een doelpuntjc mee te pak ken. Celtic en Vorwarts Berlin maakten daarop geen uitzondering. wat vooral van het altijd aan vallend Schotse team en hoe, onblusbaar een tac tiek was die falikant uit viel. Een helft konden zo wel Celtic als VorwErts stand houden. Toen werd ook hen de constante druk te veel. PSV slechtte de Berlijnse muur. Ajax over rompelde de Schotten. Er is helder zicht gekomen op het bereiken van de halve fi nales. Er is gerechtigheid geschiedt voor het aanval lend voetbal. En dat was een enorme opluchting voor Rinus Michels, die zelden blijk geeft van emoties maar gisteravond de armen in de lucht wierp van pure gelukzaligheid. Prof. Schaeffer: Verdrinken gevaarlijker dan vuil zeewater (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Prof. dr. C'. Schaeffer van de hoofdinspectie, milieuhygiëne van het ministerie van Volksgezondheid keert zich niet tegen de geruststellende uit latingen van minister-president De Jong en staatssecretaris Krui- tlnga (Volksezondheid) over de luilsituatie van het zeewater .«or de knst. Die indruk blijkt ten onrechte te zijn ontstaan bij F ARA's radioactualiteitenrubriek „dingen van de dag". In deze rubriek werd gisteren gesproken over een forum in Kat wijk, waarop prof. Schaeffer zou hebben gezegd dat premier De Jong in de war moest zijn ge weest met zijn geruststellende uitlatingen. Dat „in de war zijn" sloeg op een mededeling die de premier deed over Scheveningen, en die volgens dr. Schaeffer op Katwijk betrekking had. Natuurlijk is er besmettingsge vaar in het zwemwater voor de kust, wanneer daarin afvalwater wordt geloosd met dierlijke of menselijke uitwerpselen en de daarin voorkomende coli-bacte- riën. Wanneer er per milliliter zeewater meer dan ongeveer 10 van zulke bacteriën voorkomen, is dat een aanwijzing dat er af valwater in dit zeewater werd geloosd. Het is ook juist dat de inspectie voor milieuhygiëne twee jaar ge leden de gevaren bepaalde op 1 coli-bacterie per milliliter. Maar dat sloeg, aldus dr. Schaef fer, op drinkwater, en dat ligt altijd nog iets anders dan bij zwemwater. Voor de kust van Katwijk komt het vuilste kustwa ter van Nederland voor met ruim 28 coli-bacteriën gemiddeld in de tijd gezien per milliliter. Evenals dr. Kruisinga is dr. Schaeffer van mening dat het mogelijke gevaar van ons kust water voor ziekte door het zwem men nog niet is aangetoond. Wel vindt dr. Schaeffer het .waterr „verdacht" worden wanneer er meer dan 20 coli-bacteriën per milliliter in zitten. Veilig zwem men is trouwens nooit mogelijk, zo voegt hij eraan toe. Het belang rijkste gevaar is dat van ver drinking, dan komt het gevaar dat je een ziekte oploopt zoals kou of bevattelijkheid voor griep en op de derde plaats komt pas het gevaar een besmetting op te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het is te verwachten dat minister Schut (Volkshuisvesting) vandaag tegemoet zal komen aan de wens van enkele regeringspartijen om de huurharmonisatie niet per 1 mei maar een paar maanden later in te voeren. De regeringspartijen ver wachten ook dat de minister in zijn antwoord In Tilburg moest de brandweer er met ladders aan te pas komen om een aantal waaghalzen op het droge te brengen.Drie jongens zakten tijdens hun oversteek naar een eilandje in een vijver door het ijs. Twee andere jongens wisten hei eilandje te bereiken, maar konden nadien niet terug. Ook zij moesten door brandweerlieden in veiligheid gebracht worden. (ADVERTENTIE) ANTIEKMARKT TRESLONG Hillegom (v/h Krelagehuis, Haarlem) zaterdag 13 maart van 12 tot 22 uur zondag 14 maart van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 79 stands aan de Tweede Kamer vandaag zal toezeggen meer huurders in aanmerking voor indivi duele huursubsidies te laten komen. Bij de minister was er al op aangedrongen ook be woners van woningen van vóór 1960 het recht op een individuele huursubsidie te geven, als zij in verhouding tot hun inkomen te veel huur moeten betalen. De meerderheid van Tweede Kamer was het j gisteren volledig eens over de noodzaak om de huren van oude en nieu we huizen meer op elkaar te laten afstemmen. Dat kan dan gebeuren door voor oude woningen extra huurverhogingen I toe te passen. Als grote wenselijkheid werd hier bij de hoop uitgesproken dat een edel van die huurverhogingen aan de kwaliteit van de .huizen ten goede moet K-^nen. De regeringspartijen zagen ais grote doelstelling van de huurharmonisatie- plannen van minister Schut: De kwali teit van de huizen meer in de huren tot uitdrukking te laten komen. Een groot deel van de oppositie was het met dit standpunt foei eens, maar had bezwaar tegen de wijze waarop mi nister Schut deze harmonisatie wil uit voeren. In navolging van de andere op positiepartijen vreesde mevrouw Van Veenendaal van Meggelen (D.S.'70) dat de maatregelen ten nadele van de so ciaal zwakkeren zullen werken. Vanuit de regeringspartijen kwam ook wat kritiek op de wijze waarop minister Schut zijn plannen heeft uitgewerkt. De heer Van der Peijl (C.H.U.) vond dat ..een zekere vaagheid" de plannen van de minister typeerde. Ook vroeg hij zich af of de verwachting van de minister dat huurverhogingen slechts heel be scheiden op de kosten van levensonder houd zullen drukken, wel gerechtvaar digd i6. Met hem vonden mr. Aantjes A.R.) en mr. Andriessen (K.V.P.) dat bijzondere aandacht voor kwaliteitsver betering bij oude mensen geboden is. Ook over de wenselijkheid om eerst intensieve voorlichting aan de huurders te geven en pas daarna de harmonisatie in te voeren, bestond weinig menings verschil. Mr. Andriessen vond doorgaan van de harmonisatie noodzakelijk. In het algemeen behoeven geen forse huur verhogingen te worden verwacht. Er zal echter niet alleen naar huurverhogingen gestreefd moeten worden, ook huurver- lagingen moeten mogelijk zijn. Huurverhoging blijft een noodzakelijk kwaad, zei mr. Andriessen. De voordelen zijn echter veel groter dan de nadelen, die door ingebouwde veiligheden worden opgevangen. Alleen door huurharmoni satie kan een gezonde bouwmarkt wor den bereikt. De kwaliteit wodrt opge voerd en de doorstroming wordt bevor derd naar huizen waar men op grond van Grieks blad: ATHENE (AFP) Wanneer minister Luns in Juni a.s. Manlio Brosio op volgt als secretaris generaal van de Noordatlantische Verd ragsor ganisa- tic, „komen de mi litaire geheimen van de NAVO rechtstreeks ter be schikking van het marxisme". Deze waarschuwing werd gisteren geuit door het Grieks blad „Estla", dat Luns betiteld als „de Nederlandse socialistische minister van Buitenlandse Zaken" In de afgelopen nacht is een bom aanslag gepleegd op het „Estia"- gebouvv in Athene. Er werd grote schade aangericht aan de persen, maar er vielen geen slachtoffers. Estia staat in Griekenland bekend als de meest regeringsgezinde krant, en het doet geregeld aan vallen op tegenstanden van het kolor.elsbewind. Zelfs Michels juicht. het inkomen, thuis hoort. Als laagst be taalden te hoge huren zouden moeten betalen moet of naar huurverlaging wor den gestreefd, of dienen deze mensen een individuele subsidie te worden geholpen. Kwaliteit van het huis, huur en inkomen, dienen in een evenwichtige verhouding tot elkaar te saatn, aldus mr. Andriessen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het personeel van het in financiële nood verkerende bedrijf Swarttouw te Schiedam weigerde gisteren verder te werken na de bekend making van de moeilijkheden. Vooruitlopend op wat verder staat te gebeuren heeft de directie de lonen van de handarbeiders gisteren al uit betaald. Dit vond plaats nadat de woordvoerders van het 400 man tellende personeel dit als eis bij de directie op tafel gelegd hadden. Personeel weigert verder te werken De schuld van de fabriek bedraagt naar verluidt al minstens 8 miljoen gulden. De vraag is of de banken nog bereid zullen zijn het bedrijf hiermee te helpen. De beslissing hierover zal tijdens het weekeinde vallen. Intussen zoekte de directie koortsachtig naar een BEN HAAG Uit de jeugdgevangenis ■•De Sprang" aan de Van Alkeroadelaan Den Haag zijn gistermiddag twee ge vangenen tijdens het luchten ontsnapt. Een 20-jarige loswerkman en een 19-jarige opperman beklommen een aan tel dakjes op een van de binnenplaatsen a konden daarna via de bouwplaats bij het ziekenhuis van de gevangenis de «•ijheid nemen. Een derde gevangene, een 20-jarige Jongeman uit Leiden die in het gezel schap van de andere twee trachtte te ontvluchten kon op de binnenplaats van het huis van bewaring al worden ge- Zenden van nog meer militairen verwacht BELFAST, AP. Het in een hinderlaag lokken en ver moorden van drie Britse militairen, die in burger en on gewapend waren, heeft in Belfast tot een crisis geleid. Pre mier Chichester-Clark van Noord-Ierland is onmiddellijk van Londen teruggekeerd naar Belfast, waar hij vandaag be sprekingen zal hebben met vooraanstaande leden van zijn Unie-part(j. In Londen verwacht men het zenden van nog meer militairen naar Noord-Ierland. De drie militairen werden gisteren ïn een buitenwijk van Belfast doodgeschoten. Hun lijken werden aangetroffen in een greppel langs een stille weg.' Er is sprake van bewust en in koelen bloede gepleegde moorden, zo heeft een Britse I legerofficier gemeld. De mannen waren van achteren in hun hoofd geschoten. De lijken waren ontdekt door iemand, die schoten en geschreeuw had gehoord. Terwijl zij hun vrije avond doorbrachten in een café zijn de militairen •laar vermoedelijk door extremisten ontdekt en weggelokt. Twee van de slachtoffers waren broers: de 18-jarige Joseph en de 17-jarige John McCraig. Alle drie waren Schotten Wie verantwoordelijk is voor de moorden is nog niet be kend. maar in eerste instantie wordt de schuld gegeven aan de „Provisionals", die deel uitmaken van het geheime Ierse leger, de IRA. Deze wensen met alle middelen het noorden van Ierland, een deel van het Britse rijk, te doen aansluiten bij de Ierse republiek. Er heerst grote onenigheid tussen de ..Provisionals" en de „Officials", een andere groepering van Ie IRA. die in de afgelopen maanden heeft geleid tot onder linge moorden op 30 tot 50 leden van deze organisaties. In Noord-Ierland zijn de laatste tijd zes Britse militairen doodgeschoten. Verwacht wordt dat Londen door de Noord- ierse politici meer onder druk gezet zal worden om troepen versterkingen te sturen. De Britse troepenmacht bedraagt thans 8000 ipan. De extremistische dominee Ian Paisley heeft de Noordierse regering aangespoord af te treden voor dat het hele land in bloed zal ondergaan. oplossing eventueel via een fusie. Aan de besprekingen nemen ook vertegen woordigers van banken deel. De ongerustheid over de gebeurtenis sen is al overgeslagen naar het bedrijf Verpoorte-Swarttouw, een steenfabriek in Velp, die nauw verbonden is met het Schiedams bedrijf. gisteren werd meegedeeld, dat ook deze fabriek, waar 54 man personeel werkt, op sprin gen zou staan. De directie in Velp wil hierover niets meedelen, omdat zij op dracht gekregen heeft, aldus haar com mentaar, voorlopig af te wachten en niets te zeggen. De grootste zorg van de vakbonden is thans, dat er nauwelijk kans bij Swart- touw-Schiedam schijnt te zijn voor een behoorlijke afvloeiingsregeling. Een aantal werknemers zal in het Water weggebied echter snel een andere baan kunnen vinden, wanneer zij bij Swart touw ontslagen worden. Nog geen akkoord over bouw-CAO UTRECHT (ANP) Werkgever* en werknemers in de bouwnijverheid heb ben nog geen overeenstemming bereikt over de nieuwe bouw-CAO. Tijdens be sprekingen in Den Haag wezen de werk nemers een werkgevcrsvoorstel voor een loonsverhoging van zes procent per 1 juli af, zo deelde de voorzitter van de NV V-bouwbond, de heer A. Buys, giste ren mee. In december jongstleden liepen de besprekingen voor de eerste keer vast, nadat de werknemers een voorstel van werkgevers voor een loonsverhoging van 4,5 procent van de hand wezen. De werknemersbonden willen een reële inkomensverbetering van 2,75 procent en bij een te verwachten prijsstijging van 6 7 procent komt dat dus neer op een loonsverhoging van circa tien procent. „Het aanbod van zes procent van de werkgevers is dus ontoereikend", aldus de heer Buys. (ADVERTENTIE) In Parijs vond afgelopen zondag de „operatie-Mimosa" plaats. Bewoners i de streek Les Landes boden automobilisten bosjes mimosa aan. voor onze kwartaal-abonnees Omstreeks de 20ste van deze -naand zullen onze kwartaal-abon nees een acceptgirokaart voor het tweede kwartaal ln de bus krijgen Vriendelijk verzoeken wij hun uitsluitend met deze kaart het abonnementsgeld te voldoen.. Wacht s.v.p. rust'g totdat de post u de kaart heeft bezorgd en gireer niet vast uit uzelf. Dank voor uw medewerking. Administratie

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1