WIE ANDERS DAN MERCKX 3erlijnse muur F* werd na de rust gesloopt Kiupel zag toch zwakke plekken PSV VOLBRACHT „MISSION IMPOSSIBLE SECRETARIS NDR: Renbaan Duindigt tuin van Jochems Frazier geeft revanche 1971 pNDERDAG 11 MAART 197i (Van onze speciale verslaggever) NDHOVEN De Europa Cupdroom van PSV is gisteravond niet ver- iord door het anders zo sterk spelende Vorwarts Berlin. PSV-trainer urt Linder kon na afloop van de rommelige en harde wedstrijd tegen de ►stduitse bekerhouder breeduit lachen. Als een trotse overwinnaar stapte Westduitse trainer op zijn Oostduitse collega Kiupel af en stak hem omfantelijk de hand toe. Johan Devrindt en Van der Dungen hadden de jrlijnse verdedigingsmuur doorbroken. Met de overwinning van 20 jeft PSV een goede uitgangspositie voor de tweede wedstrijd, in Oost- iriijn. het beginsignaal van dsrechter Emsberger trok PSV ial ten aanval. Nerveus verdedi- 1 bleef Vorwarts Berlin in dit over- pelende begin overeind. In de derde luut passeerde Willy van der Kuy- verdediger Hamann met enige listige jnbewegingen. Zijn schot ging ech- jr. Vorwarts, stug verdedigend en snelle uitvallen beslist niet minder het moeilijk op gang komende PSV, ■f op eigen helft heer en meester. Het 1 steeds duidelijker met welke in- es het hard spelende Vorwarts naar dhoven was gekomen. Defensief voet- moest de eer van het Oostduitse het toernooi voor Europa i II redden. rassdorf gaf de snelle en technisch e Eef Mulders geen meter vrijheid, ijl Nöldner zich over de zwervende ardwerkende Wietse Veenstra ont- Snde. Soms ging het wel iets te hard. I veel pratende Hongaarse scheids- [ter moest in de tiende minuut tot de orde roepen toen hij Schmidt Hansen natrapte. Nog F twee minuten later onderging Otto sdorf hetzelfde lot. Wietse Veen- Iwerd door hem op de rand van het Ifschopgebied hardhandig tegen de mt gesmeten. kwartier durende offensief PSV werd niet beloond. De Eind- speelden te onsamenhangend pet individuele acties was de Oost- i verdedigingsmuur niet kapot te PSV werd zelfs even terugge- l op eigen helft en doelman Jan /eren moest enige malen hande- ontreden bij gevaarlijke acties van Wruck, Grossheim en de snelle: [«burg. door het zwakke optredeh van aanvoerder Strik verdedi- B niet al te sterk, bleef echter over- I Vorwarts kreeg slechts tien minu- |het initiatief. Daarna was PSV weer 1 meester. Tot de rust konden de Iduitsers de PSV-aanval tegenhou- I maar in de tweede ho11" dat n schot Berlijnse verdedlgings )muur werd 35ste minuut van de tweede |l door Johan Devrindt en Wim van f Dungen gesloopt. Het stug verde lende Vorwarts kon de zware druk die y vooral in de tweede helft uitoefen- Ook PSV moest tot na de rust wachten eer het verlossende eerste doelpunt kwam. Johan Devrindt, die juichend terugloopt, xoas er de maker van. ÊHtÊÊmwkÊÊÊÊ^Êm (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN In de kleedkamer van Vorwarts Berlin werden door trainer Hans Georg Kiupel harde woorden gesproken. Met gebogen hoofden luisterden de teleurgestel de Oostduitsers, Kiupel gaf zijn vermoeide spelers te kennen dat zij de wedstrijd onvoldoende hadden gecontroleerd. Enige minuten later stond hij met een strak gezicht in de gangen van het Philips Sport park. „P.S.V. kreeg in de tweede helft te veel kans om aan te vallen. Vorwarts heeft de wedstrijd uit handen gegeven en de nederlaag is onze eigen schuld. Op 24 maart zal Vorwarts moeten aanvallen om nog iets te kunnen redden. De uit slag heeft mij verrast en ik kan pas teleurgesteld zijn op 24 maart, als P.S.V. ons definitief heeft uit geschakeld". Kiupel schoof de nederlaag op het snelle doelpunt van P.S.V. in de tweede helft door een verdedi- gingsfout. „Mijn spelers werden daarna nerveus. Ze zakten weg maar ik zie niet in waarom wij de halve finale niet zouden kunnen halen. In Lissabon hebben we ook met 20 van Benfica verloren". Kiupel liet zich verleiden tot een vergelijking tussen P.S.V. en Feijenoord. „Feijenoord is beslist sterker dan P.S.V., waarin ik nog wel zwakke plekken heb gezien". Welke deze zwakke plekken waren, wilde Kiupel niet zeggen. „P.S.V. zal het op 24 maart wel merken", zei bij beslist. Nöldner was niet zo optimistisch als fcijn trainer. „Ik vond P.S.V. een goede, snelle ploeg. Ik geef ons weinig kans om de halve finales te halen. Conditioneel waren we mis schien wel iets sterker maar wij misten de snelheid om over te scha kelen. De 2—0 van P.S.V. is voor ons een te grote achterstand. Ik zie voor ons geen kans meer". P-S.V.-trainer Kurt Linder: „P.S.V. heeft verdiend gewonnen. Vooraf in de tweede helft hebben wij de wedstrijd gemaakt. Een positief punt in deze wedstrijd was de in zet van de ploeg. Het spel van Eef Mulders en Wietse Veenstra heeft mü verrast. Zij hebben hard gewerkt en zijn onmisbaar voor de ploeg. P.S.V. heeft het tempo be paald en de overwinning was daar om volkomen verdiend". Lazar Radovic was de eerste spe ler die de kleedkamer verliet. Zwaar hinkend, wijzend op zijn rechterknie, zei hij: „Het doet Pijn. Ik denk dat ik mijn kniebanden heb verrekt. Morgen worden er foto's gemaakt in het ziekenhuis en dan weten we meer". Eef Mulders, die het eerste doel punt voorbereidde: „Ik had een veel hardere wedstrijd verwacht. Met het duel van Jong Oranje in Erfurt, enige maanden geleden in mijn achterhoofd, vreesde ik het ergste van deze Oostduitsers. Hun voetballen is nogal hard, maar voor lopig zijn wij nog niet uitgescha keld. En dat vind ik belangrijker dan wat blauwe plekken". Wietse Veenstra, het „werkpaard" van P.S.V.: „Vorwarts was levens gevaarlijk in de tegenaanval. Ik had een harde wedstrijd verwacht, maar het is mij meegevallen. Ik kreeg voldoende vrijheid om me uit te leven. De overwinning was volkomen verdiend en ik geloof dat we in Oost-Berlün zonder angst kunnen spelen. De halve finale kan welecns voor P.S.V. worden". Scheidsrechter Emsberger vond de wedstrijd wel hard maar ook zeer sportief. Hij stootte P.S.V. vorig seizoen uit het Europa Cuptoer nooi door het muntje in het voor deel van A.S, Roma te laten vallen. Een vef-geHjaWifr tussfeh htt P:S.V. van toen en nu wilde hij niet ma ken. „Roma wifz gep andere tegen stander. De Italianen speelden sneller en doortastender. Vorwarts speelde erg defensief. de, niet weerstaan. Onophoudelijk beuk ten schoten van Veenstra, Van der Kuy- len en Devrindt de vesting die langzaam begon te wankelen. Frassdorf, Begerad, Withulz en 'Hamann grepen vertwijfeld naar hun hoofd toen Munk Jensen in de tweede minuut de bal naar de vrijstaan de Eef Mulders schoot, die het leer van af de doellijn naar Johan Devrindt tikte die met een tam schot doelman Zul- kovvski verraste. Via de handen van de Oostduise doelman belandde de bal via de binnenkant van de paal in het doel (1—0). Ineens ging alles veel beter met PSV- De dieptepass, die PSV in de eerste helft zo vaak vergeefs had toegepast, werd in de tweede helft het grote wapen. De Oostduitsers kwamen er door in moei lijkheden. Veenstra, die onvoorstelbaar veel werk had verzet, bleef de Spiel- macher. Vorwarts raakte in paniek, doelman Zulkowski werd onzeker en Grossheim en Frassdorf verloren tegen over Van der Dungen, Devrindt en Eef Mulders hun zelfvertrouwen, maar ook hun discipline. Scheidsrechter Emsber ger moest de touwtjes strakker aan trekken. Het spel.werd harder en on sportiever. In de zesde minuut verklaarden De vrindt en Withulz elkaar de oorlog. De Belgische stervoetballer gaf de Oost duitser een tik in het gezicht. Veenstra kreeg het aan de stok met de bikkel harde Hamann. De clubarts van Vor warts, dr. Wolfgang Novak, moest tweemaal in actie komen om zijn spe lers weer op de been te helpen- De wedstrijd kreeg een rommelig slot. Radovic raakte aan de knie ge blesseerd en moest zich in de 25ste mi nuut van de tweede helft laten ver gen door Van Stippent. Tien minuten voor het einde schoot Schmidt Hansen de bal naar de vrij staande Devrindt, die met een listige kopbal de snel opgekomen Van der Dungen bereikte. Verrast door deze onverwachte kans treuzelde v. d. Dun gen even, maar schoot toch op doel. Zulkowski probeerde het schot nog te keren, maar de bal verdween langzaam in het doel (20). „Mission impossible" was volbracht. WIL VAN DER PLAS (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Nederlandse paardesportliefhebbers worden geconfron teerd met „baanproblemen". Mereveld verdween, Hilversum wordt ver bouwd en Duindigt is te koop aangeboden. Vooral het laatste wekt nogal bevreemding. De secretaris van de Stichting Draf- en Rensport Go Govers was in feite niet verrast over de beslissing van de familie Jochems om het aloude Duindigt aan de NDR te koop aan te bieden. „De Jochems hebben niet zoveel interesse meer in de paardesport. Duindigt beschouwen zij als tuin voor hun huis. En als er na tien jaar groei te veel herrie komt, gaat het idee van de tuin er een beetje af.Daarom willen zij Duindigt verkopen". De vraagprijs alsmede de huurprijs m de grond wil de Stichting Nederland- Draf en Rensport niet bekendmaken Zelfs voor Go Govers worden die be dragen geheim gehouden. Wel is duide lijk dat de NDR de koop van Duindigt moeilijk alleen zal kunnen bekostigen. Volgens de secretaris moet de Stichting Totalisator een bijdrage leveren. „Het is natuurlijk ideaal, als we de baan in eigen beheer kunnen krijgen. Dan zal Duindigt uitgroeien tot een van de mooi ste banen van Europa", zegt Go Govers enthousiast. Indien het complex in Was- ar voor de beide stichtingen toch te duur mocht zijn, bestaan er nog andere mogelijkheden. Zo bestaan er plannen om Zoetermeer een renbaan aan te leg gen. „De gemeente ziet èr veel in. Gaat de koop van Duindigt niet door, kunnen toch altijd in Zoetermeer een Euro pese klassebaan bouwen". Dat laatste zou misschien nog beter zijn. „Want", zegt Go Govers „een gedeelte van Duindigt niet de renbaan zal binnen enkele jaren in beslag worden genomen door wegen en een viaduct. Zoiets verstoort natuurlijk de rust van het romantische Duindigt". Mereveld Een kans op een nieuw Mereveld be staat nog steeds. Een dezer dagen valt de beslissing. Via het actiecomité is bekend geworden dat de Nederlandse Spoor wegen twee miljoen voor een nieuw Mereveld wil uittrekken. Het comité kan zelf voor ruim twee miljoen aan aandelen zorgen. Als daarnaast de verbouwings- kosten van Hilversum (zes miljoen) aan Mereveld zouden worden gespandeerd, komt men niet veel meer te kort. Go Govers: „We zijn al meer dan een jaar bezig met een nieuw Mereveld. Het is natuurlijk het goed recht van het actie comité om te blijven strijden. Maar tot op heden zijn ze bij ons nog met niets concreets gekomen". Het comité hield onlangs onder de bezoekers van de baan Hilversum een enquête, waaruit moest blijken of men voor een verbouwing in Hilversum was, of voor1 een nieuw Mere veld. Het merendeel stemde voor het laatste. Go Govers is ondanks de moeilijkheden tevreden. „We maken een goede tijd door, want de toto-omzet wordt met de dag groter. Maar ik geloof dat er in Nederland toch maar plaats is voor één Europese topbaan". Zal dat de tuin van de fam(lie Jochems blijven? Selecties voor handbalinterland UTRECHT In Zwolle, Raalte en Apeldoorn wordt op 19, 20 en 21 maart een vierlanden dameszaalhandbaltoer- nooi gehouden. De Nederlandse ploeg is voor dit toer nooi als volgt samengesteld: ~doel> Maanen (Swift R) en Petra van Buuren (Niloc); veldspeelsters: Marianne de Meurichy (Walcheren^ Ginie DÏjkéma (V.en K.), Hennie Lanzaat, Adrie Meyer, Carry Pillert, Wil van Draanen en Kitty de Waart (allen Niloc), Suzanna Geerdink, Wil Cloquet, Maria Louise Puts (allen Swift R), Maja van Kapel (Hellas) en Greet Balstra (Zee burg). Het Nederlandse herenteam, dat dins dag 16 maart in Hoogeveen en woensdag 17 maart in Haarlem tegen Hongarije uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: George van Noessel (Swift A) en Peter Geerts (Niloc); veldspelers: Wim Buddingh (Esca VC), Hennie Loeffen (Swift A), Peter Muyres, Piet Kivit en Guus Cantelberg, allen (Sittardia), Heim Gijsbers (Swift A), Bob Sondaar (AHC '31), Ed Hiensch (Niloc), Kees Keyzer (Attila), Ton van Linder (Swift A) en Rob Janssen (Olympia H). Pröll veroverde wereldskibeker BETONE De Oostenrijkse Anne- ie Pröll heeft de wereldskibeker ge- In de laatste wedstrijd van de petitie om de beker, die in Abetone d gehouden, eindigde de 18-jarige tenrijkse als eerste. Haar grootste concurrente, Michèle (Fr.), die de wereldbeker vorig jaar 'verde, eindigde als tweede en ver- :rde zich daardoor ook van de twee- Jlaats in het algemene klassement, orig jaar eindigde Annein?rie Pröll zevende. UEFA-team België versloeg Luxemburg BERKORN Het Belgische UEFA- Ugdclftal (spelers van 16 tot en met aar) heeft gisteren in Oberkorn met lewonnen van Luxemburg. was de tweede wedstrijd tussen landen in groep één van de voor den van het UEFA-jeugdtoernooi, rin ook Nederland uitkomt, elgië heeft in de laatste wedstrijd Nederland op 7 april in Nijmegen) I aan een gelijkspel om zich te in voor het eindtoernooi. SPORTWERELD ONDEN In de eerste divisie van Engelse voetbalcompetitie heeft Not- ham Forest gisteravond in de uit strijd tegen Tottenham Hotspur met D gewonnen. OSTOV De Russische gewichthef- Adamgnatov heeft gisteren tijdens "rationale wedstrijden in Rostov zijn Bn wereldrecord drukken in de vlieg- Khtklasse met een halve kilogram en gebracht op 114.5 kilo- ROD LAVER Rod Laver in Sydney verrassend SYDNEY De Engelse prof Mark Cox heeft gisteren tijdens de open ten niskampioenschappen van Australië, die in Sydney worden gehouden, voor een sensatie gezorgd. Cox schakelde in de achtste finales de Australiër Rod Laver uit in vier sets: 6—3, 4—6, 6—3 en 7—6. Voor Laver is daardoor een nieuwe Grand Slam, het winnen van de toer nooien in Sydney, Parijs, Forest Hills en Wimbledon, onmogelijk geworden. (Van onze speciale verslaggever) DOURDAN. In de proloog van ParijsNice bleek geen enkel verrassingselement opgesloten. Het was koud en kil en de winnaar van de weinig aansprekende indi viduele tijdrit over 1700 meter, heette, wie had anders verwacht, Eddy Merckx. De spanning, veerzover daarvan nog sprake kon zijn, op de top van de berg van Dourdan duurde welgeteld twee minuten, zo snel was Merckx gestart na Raymond Poulidor, wiens 2.51 tot dan gold als de beste prestatie. De eer ste plaats werd „Poupou" van harte ge gund door het koukleumende publiek bij wie zijn populariteit onverslijtbaar schijnt te zijn. Maar Raymond Poulidor kwam tenslotte terecht op de plaats die hem zo dikwijls toebedeeld werd: de tweede. Met 2.49 pakte Merckx de witte leiderstrui en de vijf seconden bonifi catie die eraan verbonden waren. Per fiets De hoop op een kleine suprise bij deze ouverture, tenslotte kon dat met een specialist op dit onderdeel als Charly Grosskost en een taaie doorzetter als Luis Ocana, bleef dus uit. Eddie Merckx onderscheidde zich al op de eerste dag en dat niet alleen in de korte koers die vrij steil begon, dan over een stukje vlakke weg ging en vervolgens weer omhoog voerde naar het hoogste punt van de berg van Dourdan. De Belgische vedette viel ook op in de voorbereiding van het miniritje door per fiets naar Dourdan te gaan. Terwijl alle coureurs in de autobus of de ploegleiderswagen stapten bij 't majot"tueuze hotel Frantel in Rungis centrale verblijfplaats), maakte Merckx zijn racemateriaal in orde om de veertig kilometer naar Dourdan op eigen kracht af te leggen. IJshockey B-groep BERN In Zwitserland zijn gister avond twee wedstrijden gespeeld in het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey voor B-landen. In Lyss ver sloeg Japan de Poolse ploeg' met 64 (20, 12, 32) en in Chaux-de Fonds bleek Oost-Duitsland beduidend sterker dan Italië: 11—0 (5—0, 1—0, 5—0). Toen volgde het nietszeggende ritje waarin niettemin vooral de Nederlan ders het zeer zwaar hadden. Leo Duyndam, René Pijnen en Gerben Karstens, direct uit de Groninger zes daagse (nog net op tijd per vliegtuig aangekomen) zongen een klaagzang. De bijtende kou had hun benen, gewend aan de warme lucht van een sportpaleis stram gemaakt en het stompen tegen de berg van Dourdan kostte veel macht na zoveel dagen op pure souplesse over de baan te zijn gegaan. ,,Dat doet zeer", kreunde René Pijnen. „Verschrikkelijk, wat heb ik afgezien", hijgde Leo Duyn dam. En Gerben Karstens („weinig last meer van die val in Groningen") blies lange stoten adem uit. „Laat me alsjeblieft gauw naar het hotel gaan, want ik heb last gehad van spit en als ik hier lang blijf staan, schiet het ge- r in mijn rug". Zoetemelk kopman Joop Zoetemelk kwam met 2.56 op de vijfde plaats in de niet tellende rang schikking. Op kopman Zoetemelk heeft ploegleider Brik Schotte alle hoop ge vestigd. Hij is de onbetwiste „eerste man" nu Monsere en Roger de Vlae- minek niet naar Parijs-Niee kwamen. „Ze zeiden", verklaarde Schotte die opvallende afwezigheid, „dat ze zich toch wel goed kunnen voorbereiden op Milaan-San Remo. Ze vinden pok, dat ze al zoveel grote ronden moeten lijden en dat het programma met Parijs-Ni - erbij te zwaar Wordt. Daarin hebben ze gelijk. Het seizoen is lang. Daarom kon de firma genoegen nemen met een verzoek om thuis te mogen blijven". Joop Zoetemelk dus kopman. „Hij k i het wel", zei Brik Schotte. Joop Zoete melk bl(jkt evenmin cp te zien tegen het karwei. Hij heeft maar een beden king. ,,De kou. Daar kan ik slecht te gen. Ik ben er te licht voor. Maar het zal wel loélopen, ik voel me prima". Zorgen voor Pel Dat kan niet helemaal gezegd worden v .n enige renners van Pellenaars ploeg, want Jan Krekels heeft last van een verkoudheid, Harrie Steevens van buik griep en Wim Schepers vindt dat zijn voorbereiding te gering was, Pellenaars begint zonder uitgespro ken kopman. „Ik kijk wel wie met enJ- 'e dagen het best staat, dan maak ik pas een plan. Ik ken de renners onvoldoen de óm dat nu al te doen", oordeelde Pellenaars. In de weinig opwindende tijdrit, die de meerdaagse klassieker ParijsNice opende, was Joop Zoetemelk, in actie tijdens zijn race tegen het horloge, de best geklasseerde Nederlander Uitslag tijdrit 1. Merckx over 1700 meter 2.49; 2 Pou lidor 2.51.4; 3. Ocana 2.53.6; 4. Bitossi 2.55.6; 5. Zoetemelk 2.56.-; 16. Pijnen 3.06.7; 23. Jan Janssen 3.10.-; 25. Duyn dam 3.10.1; 35. Harrie Jansen 3.15.8; 36. Krekels 3.16.1; 43. Tabak 3.18.1; 47. Karstens 3.18.9; 55. Steevens 3.21.- Vianen 3.22.6; 69. Benjamins 3.24.9; 81. Van Katwijk 3.28.2; 89. Rentmeester 3.32.5; 94. Schepers 3.41.-. PETER HEERKENS NEW YORK Zwaargewicht kam pioen Joe Frazier heeft gisteren gezegd dat hij een revanche tegen Cassius Clay zal aanvaarden. „Natuurlijk zal ik met hem boksen, wanneer hij maar wil", zo zei Frazier in een radiouitzending. Fraziers manager en trainer Durham, heeft gisteren meegedeeld dat hij Frazier had gevraagd met boksen op te houden nu hij de top in deze sport heeft be reikt. Volgens Durham had Frazier te kennen gegeven dat hij deze raad zou opvolgen. Clay had dinsdag laten weten een tweede gevecht zeer op prijs te stellen. „Ik zal de volgende keer winnen", aldus de verslagene. Jeugd voor E.K. judo DEN HAAG De Nederlandse judo ploeg, die op 13 en 14 maart in Napels zal deelnemen aan de Europese kam pioenschappen junioren en aspiranten, i« als volgt samengesteld: Aspiranten: middengewicht Knegtjens. Zwaargewichten Lanjouw en Keyzer. Junioren: lichtgewichten Brandt en Van Hees. Halfmiddengewicht Knepperman. Middengewichten Geurtsen en Weber. Halfzwaargewicht Peters. Zwaargewicht Van Ginkel. Zwaarder Drop Shot tegen Maleisië DEN HAAG Het team van de bad mintonvereniging Drop Shot zal don derdagavond om half acht in sporthal Mariahoeve een vriendschappelijke wed strijd spelen tegen de nationale ploeg van Maleisië. De Haagse ploeg is ver sterkt met de spelers Rob en Boudewijn Ridder van landskampioen Duinwijck uit Haarlem. De ploeg bestaat verder uit Vic Leunissen, Jan Frölich, Joke van Beuse- kom en Felice de Nooyer. Het is echter nog niet zeker dat Felice de Nooyer van de partij kan zijn. Zij heeft last van haar blindedarm. Indien ze niet kan spelen, zal haar zuster Mirette haar vervangen. Per 1 april wet op ondernemingsraden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe wet op de ondernemingsraden zal op 1 april aan staande van kracht worden. De onder nemingsraden krijgen twee jaar de tijd om hun reglementen aan te passen aan de nieuwe wet. De werking van de wet is evenwel niet afhankelijk van die aanpassing. Zoals bekend geeft de nieuwe wet de ondernemingsraden meer inspraak in het bedrijfsgebeuren en legt zij de onder-' nemers de plicht op in een aantal situaties de ondernemingsraad te con sulteren, terwijl in een beperkt aantal gevallen de instemming van de raad zakelijk is.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 13