DE TRIOMF VAN DE AANVAL OP EEN UITGEBLUST CELTIC itletico en Carl Zeiss boekten kleine winst Stein is volledig verrast "Na de wedstrijd 4 of 5 koppen thee? FC Brugge liep Chelsea omver Piet Keizer: ivi A ART 1971 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Ajax is een flink eind gevorderd bij de pogingen de vorig jaar met het winnen van de Europa Cup voor landskampioenen door Feijenoord geleverde prestatie te evenaren. De zege van 30 op Celtic in de eerste con frontatie tussen de titelhouders van Nederland en Schotland in de kwartfinales is niet alleen een resultaat, dat interna tionaal opzien zal baren, maar verschaft de Amsterdamse ploeg eveneens een briljant uitzicht op een plaats bij de laatste vier. Het is immers onaannemelijk, dat Ajax op 24 maart in Glasgow niet voldoende zal hebben aan de marge van drie doelpunten. Het is nog onaannemerlijker dat Celtic, zelfs met steun van de befaamde Hampden Roar over twee weken ook maar iets terug kan doen, want de Schotse kam pioen is geen schaduw meer van het elftal, dat enige jaren geleden een schrikbewind in het Europese bekervoetbal voerde. PIET KEIZER dolgelukkig met wonderschoon doelpunt ADRID In de kwartfinales van het toernooi om Europa Cup I heeft tletico Madrid slechts met 10 kunnen winnen van de Poolse lands- "npioen Legia Warschau. Het wordt voor de Spanjaarden wel erg moei- k om toch nog tot de halve finales door te dringen, want algemeen wordt ingenomen dat Legia op eigen terrein tot veel beter spel in staat is. chels liep onmiddellijk naar zijn irdwerkende) aanvoerder Vasovic hem geluk te wensen en ie bedanken. Ajax had een volle speelhelft nodig om daar achter te komen, maar toen dat besef er eenmaal was, duurde het niet te lang voordat de beslissing een feit was. Tussen de tweeënzestigste en zeventigste minuut zorgden Cruyff en Hulshoff ervoor, dat het gebrekkige Schotse verweer met twee gave doelpunten werd afgestraft en in de laatste seconden accentueerde Keizer het klasseversehil met een treffer, die als het hoogtepunt van de wedstrijd moet worden beschouwd. De 60.000 op de tribunes raakten erdoor in vervoering en vergaten op slag regen en kou, de ingrediënten die er in belangrijke mate voor verantwoordelijk waren, dat AjaxCeltic als totaal toch een sfeerloze gebeurtenis was. Vooral de eerste helft was het aanzien nauwelijks waard. Ofschoon toen reeds duidelijk was, dat Celtic niet meer zijn „oude", op aanvallen gebaseerde, strijdwijze durfde hanteren slaagde Ajax er niet in munt te slaan uit een offensief, dat slechts zelden werd onderbroken door tegenaanvallen- De Schotten wisten de schade te beperken tot een serie hoekschoppen, die slechts zelden reële scoringskansen opleverden, orndat aanvoerder McNeill zijn defensie vrij redelijk organiseerde en zelf in de lucht niet te verslaan Minder trapvast Celtics laatste linie, met vier verdedigers op een lijn en McNeill als onvervalste libero erachter, bleek in de tweede helft aanzienlijk minder trapvast dan in de eerste. Bovendien slaagden Graig, Callaghan en Jonhstone er op het middenveld niet meer in de opkomende halfspelers Rijnders, Neeskens en ook Vasovic in hun activiteiten te storen. Nadat de goede Portugese scheidsrechter Saldanha Ribeiro „niet thuis" had gegeven bij Vasovics smeekbede om een strafschop Cruyff was bij 'n duel met doelman Williams ten val gekomen en Wallace bij een tegenaanval slechts op het allerlaatste moment door Hulshoff was afgestopt, deponeerde Cruyff de bal eindelijk achter Williams. Dat gebeurde in de tweeënzestigste minuut en de treffer werd fraai voorbereid door Neeskens (10). Het doelpunt bracht McNeill uit zijn evenwicht en hem niet alleen. Prompt was er paniek in de defensie, die daarvoor zo koelbloedig had verdedigd. Paniek, die leidde tot een volkomen onnodige overtreding van McNeill tegen Cruyff op ongeveer drie meter van de rand van het strafschopgebied Keizer leek de vrije trap te zullen nemen, maar verandcde op het laatste moment van gedachten. Hulshoff reageerde onmiddellijk en joer» de bal hard en laag door het muurtje- Voor Williams, die voor de rast enige keren schitterend had gereageerd, was er geen grijpen meer aan (20). Dat Keizer er op de valreep Van Dijk had inmiddels de plaats van Swart ingenomen met een schitterend schot na een magistrale actie nog 30 van maakte, was voor Aiax mooi meegenomen Uitgeblust Ajax in de halve finales. Er behoeft nauwelijks aan te worden getwijfeld. Alleen een wonder kan de Amster dammers in Glasgow nog elimineren, want het is vrijwel uitgesloten, dat Celtic dat kan. Misschien hopen de Schotten in hun hart straks met de grote afwezige van gisteravond, Murdoch, nog een ommekeer te kunnen forceren. De realiteit is, dat Celtic een uitgebluste ploeg is, een mixture van „oude mannen" en jonge talenten, die nog lang niet rijp zijn voor het zware werk. Ajax' triomf werd Celtics afgang. Hoewel al het water, dat gisteravond zo rijkelijk omlaag kwam, niet afwast dat het een matige wedstrijd was, kan toch worden gesproken van opnieuw een grootse avond voor het Neder landse cupvoetbal. Want in Europa Cuptoernooien telt vooral het resultaat en komt het voetbal pas op de tweede plaats. En dat resultaat is zonder meer uitstekend. TON VAN DALEN zetenzoals hij na de wedstrijd zei. Dat eerste, belangrijke, doelpunt wilde maar niet vallen. Tot Johan Cruyff de i Hulshoff en Keizer hun ploeg naar zen alleszins comfortabele 30 schoten, die een gunstig perspectief biedt voor het tweede duel. (Van onze speciale verslaggevers) AMSTERDAM „Dit is te veel voor Glasgow. Ik had verwacht dat juist Ajax zou instorten na de rust, en niet Celtic. Ajax heeft me volledig verrast", zei Celtic-mana ger Jock Stein, die zich zo snel mogelijk naar de gereedstaande bus spoedde c n weinig interesse had om te praten. De zege van Ajax was als de knock down van Frazier aangekomen voor Stein. Hij was verrast, ontgoocheld, bitter teleurgesteld. Dit had Stein niet voo- moge'ijk gehouden. In tegenstelling tot zijn opponent, een breeduit lachende Rinus Mi- chels, die zijn vreugde niet op kon. Michels: ,.VVe hebben de eerste drie kwartier te veel moeten zoeken naar openingen. We speelden ui terst voorzichtig. Ik was eigenlijk niet eens zo verrast dat Celtic zo verdedigond speelde. Celtic is niet meer de ploeg van zo'n drie jaar geleden. Het is nog steeds het elf tal dat je probeert te intimideren, dat wel, maar om dat te kunnen moet je eerst de bal in je bezit proberen te krijgen. En daar kwa men de heren niet aan toe". Toch duurde het benauwend lang voor Ajax aan het eerste doelpunt kwam. Michels. „Ik maakte me wel even zorgen. Het eerste doel punt is immers enorm belangrijk. Dan gaat de zaak wankelen, en krijg je hr' publiek ook op je hand. Ik b1 erbij dat het publiek een van de belangrijkste factoren is. Je moet het supporterslegioen aan het schreeuwen brengen. Voor de rust was het immers opvallend rustig, maar na dat eerste doel punt, beslist niet meer. Het publiek stond als één man achter Ajax. Celtic heeft er daarna dan ook aan moeten geloven. Dat eerste doel- punt bracht het vertrouwen in ei gen kunnen. Het is natuurlijk ge weldig, die 30. Een betere uit gangspositie voor Glasgow kun Je je moeilijk voorstellen", zei Mi chels, die zijn spelers na de triomf met applaus beloonde. Celtic als geheel was Michels te gengevallen. Waar was nu dat aanvallend spelend Celtic? Het kreeg er t och gewoon geen kans voor. Voor de rust gingen Connelly, Hay en Brogan nog weieens naar voren, maar in de tweede helft kwam dat er niet meer van Ajax beheerste de strijd". Er waren meer Ajacieden die be paald niet onder de indruk waren van Celtic. Piet Keizer: „Ik heb alleen nummers tegenover me ge zien. Er was geen enkele speler bij die me is opgevallen. Het waren nummers en dat zegt genoeg dacht ik". Vasovic: „Celtic speelde hetzelfde Cupvoetbal als Ajax vijf jaar gele den. Ik ben er niet kapot van. Het was zeer simpel. Volgens mij moet er een wonder gebeuren als we niet in de halve finales komen". Uitblinker J ohan Neeskens: „Mi chels heeft het van tevoren gezegd: niet zenuwachtig worden, gewoon verslaan. Hij had gelijk, ook al had ik na de eerste helft niet meer op die cijfers gerekend. We zitten nu wel goed, dacht ik". TON KOOMEN (ADVERTENTIE) Polen speelden slecht, maar de pdrilenen deden het niet veel belet de door sneeuw zeer zware gras- I. Het overwicht van Atletico was ook grotendeels te danken aan het dat de spelers van Legia door de nterpauze in de Poolse competitie weinig wedstrijdervaring hadden, de 22e minuut zette middenvelder elardo Rodriguez de kroon op zijn tr goede wedstrijd en kopte de bal een voorzet van rechtsbinnen Luis agones langs doelman Grotynski. schoon Atletico het offensief in tweede helft nog verhevigde, bleven er doelpunten uit. De voornaamste 'en hiervan was dat de Poolse ver ging solider ging spelen. Vier minu- voor tijd echter maakte een van verdedigers de afschuwelijke inder een bal terug te willen spelen hjn doelman, terwijl Aragones kans onderscheppen had. Aragones rea- •rde in een flits en plaatste naar htsbuiten Jose Ufarte, voor wie Her een leeg doel nog te klein bleek schoot naast. waren 22.000 toeschouwers. lAJIC een zeer stormachtige wed- fjjd heeft het Oostduitse Carl "ss Jena op eigen terrein in de rste wedstrijd van de kwart- om de Europa Cup I met -2 gewonnen van Rode Ster 1 £eiss had na 21 minuten reeds voorsprong van 20 door Strempel Peter Ducke. Bovendien werd nog verscheidene keren tegen paal en lat gescholen. Een verwoed Joego-Slavisch offensief leverde een doelpunt van Jankovic op in de 42e minuut: 21. Dragan Dzajic, de befaamde aanvaller van Rode Ster, was in de tweede helft een voortdurende bedreiging van de Oostduitse verdediging. In de 58e mi nuut scoorde hij met een prachtige lob over doelman Grabenthin heen: 22. In de 70e minuut begin hij echter een grove overtreding in het strafschop gebied en werd het veld uitgestuurd Irmscher miste echter de toegekende strafschop. Vlak voor tijd konden de Oostduitsers het numerieke overwicht toch uitbuiten. Peter Ducke was weder om de maker van het doelpunt: 32. Er waren 20.000 toeschouwers. Als je in de rust de kleedkamer binnenkomt staat er een blad met een grote pot. Met een stuk of twintig dampende koppen thee. Dan pakt iedereen een kop. En dan ga je dat op je ge mak opdrinken. Op je vaste plaats. Thee is erg goed voor de dorst. Ik heb in de voetballerij nooit anders gehoord. Overal, ook in het buitenland, krijg je thee. Zelfs in Albanië, al is de thee daar anders, een beetje zoeter. Van thee heb je bij het voetbal len geen last. Een belangrijke overweging. Bovendien kom je van thee niet zo aan. Óok een overweging.. Na de wedstrijd is er weer thee. Ik vind het dan lekker om 4, 5 koppen achter elkaar te drin ken. Je hebt hard gewerkt en je bent bezweet. Je hebt vocht ver loren en je hebt dorst. Thuis drink ik ook veel thee. Dat komt, omdat mijn vrouw er gek op is. Als we thee maken nemen we twee mokken, een zakje thee en een enkele keer wel citroen. Thee een vrouwendrank? Is jj voetballen een vrouwensport dan? Ook als't geen rust is... Pickwick thee van Douwe Egberts Piet Keizerthee goed voor de dorst. BRUGGE In een hoog tempo gespeelde wedstrijd heeft FC Brugge, dat wordt getraind door de Nederlander Frans de Munck, de Engelse beker winnaar Chelsea met 20 verslagen in de kwartfinale (eerste wedstrijd) voor Europa Cup II. In de eerste helft legden de Engelsen zich toe op ver- verdedigen. Vier minuten echter had FC Brugge slechts nodig om het scherm voor doelman Phillips open te rijten. Een mooie combinatie tussen Rensenbrink en Marmenout bracht de bal bij Johnny Thio, die het leer op het voorhoofd van Lambert plaatste. Een simpele hoofdbeweging volgde: Even heeft Chelsea toen geprobeerd terug te slaan en in de tiende minuut kreeg Baldwin een goede schietkans. De keihard ingeschoten bal werd door doel man Sanders met grote moeite gevan gen. Aangezien het offensief geen resul taat opleverde, kroop Chelsea weer in de verdediging, maar gaf zodoende FC Brugge weer mogelijkheden op nog een doelpunt. Dit kwam in de veertigste mi nuut na een hoekschop van Thio. De bal belandde precies op de schoen van Mar menout, die niet aarzelde: 2—0. De tweede helft bood een volledig om gekeerd beeld. Chelsea ging stormlopen op een „bevriezend" FC Brugge, dat ver trouwde op Henk Houwaart en Rob Ren senbrink voor snelle uitvallen. Deze tac tiek hield gevaren in, maar Frans de Munck bleek goed te hebben gezien dat de Engelse voorhoede niet tot effectieve daden kon komen. Gebroken Manchester City, winnaar van Europa Cup II van het vorig seizoen, ging gebroken van het veld na de nederlaag van 20 tegen Gornik Zabrze. De 90.000 toeschouwers in het volge pakte Silezische stadion hoopten dat hun favorieten revanche zouden nemen voor de nederlaag van 21 die de Polen in de finale van het vorige toernooi hadden geleden. Zij werden niet teleurgesteld. Gornik voelde dat de zege binnen be reik kwam toen Lubanski, de Poolse ster, in de 34e minuut zijn ploeg naar de leiding schoot, waarna Wilczek vijf mi nuten later er een tweede doelpunt aan toevoegde. De wedstrijd werd in een rumoerige sfeer gespeeld en Jan Banas van Gornik en Tony Towers van Manchester City liepen een waarschuwing op. De Griekse scheidsrechter Vamvakopoulos moest nog eenmaal bemiddelend optreden bij een handgemeen in het doelgebied van Gor nik tussen Mike Summerbee en Stanislaw Oslizlo. LUBANSKI eerste doelpunt tegen Man chester City minuut het enige doelpunt ln het duel Cardiff City—Real Madrid. Er waren 47.000 toeschouwers. Runners-up Cup Liverpool heeft in de kwartfinales van het Runners Up Cuptoernooi in de eerste wedstrijd met 3—0 gewonnen van FC Bayern München. De doelpunten werden gescoord door Evans. De tweede wed strijd is op 23 maart in München. Leeds United won thuis met 21 van Vittoria Setubal uit Portugal. De rust stand was 11. Doelpunten van Lori- mer (19) en Giles (strafschop 72) en Setubal Batista (2 min). Toeschou- i: 27.000.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11