c: „KWASTEN" Late vorst bracht nauwelijks schade aan in „Keukenhof Geen radicale oplossing verwacht op korte termijn tni VEEL VONNISSEN BIJ VERSTEK Leidse kantonrechter zorgde voor een prompte berechting BOTSING NA KLAPBAND Leidse Agenda LEIDSE COURANT Watervervuiling in Katie ijk onder de loep Kaarslicht Veei deskundigen zaten gisteravond achter de groene tafel. Wat zv gemeen hadden. weer schoon zal worden. hun hoop, dat het zeewater KATWIJK Er is gisteren in Kat wijk een avondje geworsteld met de Eacheriacoli-bacteriën. Sinds de consu mentenbond enkele weken geleden be kend maakte, dat deze kwalijke wezens in grote getale in het Katwijkse zeewa ter gesignaleerd waren, zijn deze bacte riën voor Katwijk een schrikbeeld van de eerste orde geworden. De aandacht van de internationale pers werd op de badplaats gericht en ook in Katwijk zelf waarden booswaardige geruchten rond. Vandaar dat de Partij van de Arbeid gisteravond een poging heeft gedaan, klaarheid in deze zaak te ver schaffen en een overzicht de geven van de situatie. De Katwijkse afdeling van de PvdA had daartoe een aantal terzake kundige lieden uitgenodigd, die de ongeruste burgers antwoord zouden kunnen geven op hun brandende vragen. In het forum hadden zitting: de heer De Weert van de consumentenbond, wethouder Berg man. de dijkgraaf van Rijnland, mr. Schokking, de heren Scheffer en Tromp resp., van het ministerie van Volksge zondheid en het Rijksinstituut voor de zuivering van zeewater en het Kamer lid van de PvdA, de heer Dolman. De eerste die het woord kreeg was de man van de consumentenbond, die de zaak tenslotte aan het rollen heeft ge bracht. Men wilde wel graag weten waarom dit nu was gebeurd. Het ant woord tran'de heer De Weert was even oprecht als kort: „Wij hebben onderzoe kingen verricht omdat er bijzonder veel mensen waren die aan ons vroegen waar er nog zonder gevaar in zee gezwommen kon worden. We hebben toen deskundigen in de arm genomen en die hebben voor ons in de periode van februari tot oktober van het vorig jaar op één bepaalde plaats, bij de uit watering. monsters van het zeewater genomen." Andere belangrijke punten waren natuurlijk: „wat voor bacteriën zijn het nu eigenlijk, hoe komen ze in zee en hoe gevaarlijk zijn ze? De deskundigen op het podium zaten elkaar te verdrin gen om opheldering te geven. Het be gon met de heer Scheffer, die verklaar de al jaren in een soort liefde-haat- verhouding met dit soort bacteriën te leven en er inderdaad ook bijzonder veel vanaf wist. Hij vertelde dat het in Katwijk vooral gaat om de Escheriaco- li-bacteriën. Deze bacteriën komen voor in de darmen van de mens en geraken derhalve met de ontlasting in de riolen en vervolgens in zee. Deze bacteriën zijn niet direct ge vaarlijk zolang men het water maar niet naar binnen krijgt. Pas door een concentratie van bacteriën. Scheffer sprak van een getal van 10 per cm3, ia er kans dat er ziektes verwekt worden. Die kans is dus, zij het klein, in Kat wijk aanwezig. Het is ook Katwijk dat hoofdzakelijk als oorzaak van der vervuiling aange wezen moet worden. Het is wel zo dat er een betrekkelijk groot gebied bij Katwijk loost, maar de reistijd die de bacteriën nodig hebben zorgt ervoor dat ze afsterven. Dit gebeurt binnen onge veer 24 uur. Zij planten zich ook niet BELOFTEN Belangrijk was verder ook hoe de diverse instanties de problemen dachten op te lossen. De wethouder en de dijk graaf kaatsten elkaar de bal over dit De zee baart zorgen, zo was gisteravond weer in KatwHk te onderwerp behendig toe. maar kwamen toch niet verder dan beloften op lange termijn. Het is allemaal niet zo vlot gegaan als men gehoopt had. Een paar jaar- geleden is men begonnen met de plannen om een zuiveringsinstallatie te bouwen en ervoor te reserveren, maar onder invloed van het Scheveningse succes met pijpleidingen die het vuil ver in zee brengen, stapte men van het oorspronkelijke plan af om er later toch weer op terug te komen Bovendien is het een bijzonder dure zaak, een zui veringsinstallatie te bouwen, ongeveer f 12 miljoen, en Rijnland is niet bereid, ondanks herhaaldelijk aandringen. Kat wijk prioriteit te geven. Vandaar dat het nog wel even zal duren voordat er een radicale oplossing zal zijn. Wethouder Bergman beloofde, dat Katwijk ervoor zou zorgen dat van haar kant over anderhalf jaar de zaak gereed zou zijn, dwz. de aansluitingen klaar, de grond beschikbaar, en dat Rijnland de zaken wat hem betrof dan zo zou kunnen overnemen. „Is dit niet j het geval'', zo vervolgde Bergman, „en gaat er weer een seizoen verloren, dan kan Verplancke op z'n folders beter i Luftkurort gaan zetten, want het water I kan hij dan wel vergeten." Dijkgraaf j Schokking kon nochtans niets definitiefs I beloven; hij keek een beetje somber. De heer Verplancke trouwens ook. Ze hebben in Leiderdorp de smaak van de kaarslichtconcerten zwaar te pak ken. Het Leids Studenten Muziekgezel schap „Sempre Crescendo" geeft gezien het succes van het vorige optre den op vrijdag, 26 maart, een con cert in de hervormde kerk te Leider dorp. Onder leiding van André Presser speelt „Sempre" een strijkkwartet van Jean Francais, het vierde Brandenburgs Concert van Joh. Seb. Bach en de Haagse Suite van Alexander Voormo len. Alleen Haydns „Abschiedssympho- nie", waarbij de musicerende „parti turen" het naderend einde demonstra tief aankondigen door het -kaarsje bij hun lessenaar uit te blazen, komt niet in het programma voor. Misschien komt j dat nog eens want K. O., die de con- 1 certen organiseert, is vast voornemens ook in het komend seizoen dat in oktober begint weer kaarslichtcon certen op het programma te zetten. goede voorstelling van toneelgroepCentrum -«te-.- -t -■ LEIDEN Od de planken van de Leidse schouwburg verscheen giste ren de Toneelgroep Centrum met Heinrich Henkels tragi-comedie „Ef- senwichser", door Carel Alphenaar vertaald door „Kwasten". Het verhaal speelt in het heder. van de moderne Velvaartsstaat rond twee classificeerders („Eisenwich- ser"). Men zou het kunnen beschou wen als een sociaal stuk. Gesprek ken over arbeidsvoorwaarden vor men mede de achtergrond van de climax waarnaar het spel groeit: een dolle uitbarsting' van onderdrukte gevoelens. Ze zijn uitzinnig in hun uitingen. Wat grijs moet zijn schil deren ze rood, de jongste zoent de verfkwast en houdt zelfs een mono loog met een klodder verf Dat alles komt dan, doordat de ventilatie is uitgevallen en de opgehoopte chemi sche dampen <il die uitzinnigheden opwekken. Maar achter de uitbars tingen ligt de kiem daarvan: de drang naar vrijheid. Daardoor wordt de toeschouwer regelrecht met de werke:iikheid geconfronteerd- het jarenlange werken in dezelfde om- geving, het steeds maar weer dezelf de dingen moeten doen. Daarachter schuilt wellicht de be doeling van de schrijver te zeggen, dat jonge arbeiders iets meer inzicht krijgen in de omstandigheden waar in en waarondei ze moeten werken. De oudere man leeft nog in het verleden, toen de baas alléén heer en meester was. Hij beseft nog niet in tegenstelling met de jon geren dat hij wordt uitgebuit. Maar die jongere, wanneer hij een tijdlang hetzelfde sleurwerk van het alsmaar scnildeten van buizen heeft gedaan, komt ook vast te zitten in de sleur en raakt daarmee hoe lan ger hoe meer zijn agressiviteit kwijt. De hoofdrolspeiers, Joan Remmelts als de oudere man en Jules Hamel als diens jongere collega, spelen de figuren recht op de man af, zonder tierelantijnen. Zij zijn het, die het stuk dragen, de anderen: Dries Krijn als de monteur en Jaap Stobbe als de baas zijn de noodzakelijke bijfi guren. De regie van het merkwaardi ge stuk heeft Roland Kabelitz. Roger Chailloux is verantwoordelijk voor de zeer suggestieve decors. Heden, woensdag, wordt de voorstelling her- 1 M. ranHage („Ue Beurs'' negentig jaar LISSE Een bij zeer velen welbe kende Lisser, de heer „Maarten van Hage" vierde gisteren zijn 90e verjaar dag. Dat te mogen doen in een nog goede gezondheid, stemde de hoogbe jaarde Lissenaar tot grote dankbaar heid. Hij werd eigenaar van het café-res taurant „De Beurs" in 1926 en heeft rond 25 jaar de zaak gedreven tot in 1951 zijn zoon „M. van Hage jr." de zaak overnam en hij met zijn echtgeno te, die ook altijd volop in het café-rest. meegeholpen heeft, van de rust kon gaan genieten. Dat deze rustperiode nu al 20 jaar duurt, had hij toen niet durven hopen. Hij is nog bijzonder kras zijn leeftijd en vertoeft elke dag een paar uurtjes in de zaak om met oude en jongere bekenden nog eens gezellig babbeltje te maken. LISSE Onze nationale bloementuin De. Keukenhof, die over enkele weken voor de tweeëntwintigste keer wordt opengesteld voor het publiek, heeft geen of nauwe lijks schade ondervonden van het hopelijk allerlaatste kouoffensicf van deze winter, dat gisteren moest wijken voor zachter weer. De 10 a 15 graden vorst van enkele nachten geleden heeft de bollen onaangetast gelaten. Wel heeft de kou ervoor gezorgd, dat de groei is geremd. Keukenhofdirecteur W. v. d. Lee denkt dan ook niet dat de tuin bij de opening op 2 april in bloei zal staan. En dat verwachtte hij vorige week nog wel. Toen schoten de bollen als het ware de grond uit. Het zag er toen nog naar uit, dat de lente vroeg was ingezet. Hier en daar tekenden de bedden zich reeds af. In De Keukenhof haastte men zich om de laatste rommel aan kant te krijgen. Maar opeens was het niet meer nodig. De winter kwam in alle hevigheid terug. „En gelukkig ook de sneeuw", zegt nu achteraf de heer Van der Lee. die al sinds de stichting aan De Keuker. is verbonden. „De sneeuw heeft dienst gedaan als een heerlijke warme wollen deken. Ik was er maar wat blij mee. toen ik de witte vlokken omlaag zag komen". m Het is nog stil in onze nations bloementuin. Gisteren xcorrte ld tulpen, narcissen en hyacinten hi kopjes door de dooiende Een eenzame man zat toe te TrjiI iB*"*? Toen wij gisteren over de glibl paden liepen van De Keukenhof hi nog een grauwe sluier over de tuin, vorig jaar meer dan 700.000 bezoei trok. Hier en daar werd een tipje de sluier opgelicht. Narcissen, tul krokussen en hyacinten staken al kopjes boven de dooiende sneeuur Een enkele hyacint, de Anne Marie 3 zelfs al in bloei. Er was echter niern om de paarse pracht te midden van wegkwijnende kracht van de wintei bewonderen. De eenden hadden er oog voor. Die schooierden rond de ste maar groter wordende wakken in de ver. Tuinlieden de Keukenhof bi er 38 in dienst legden de laatste hi aan de negentig inzendingen. Nauwp waren zij bezig. De heer Van der „Ook in de bollen is de mechanii enorm toegenomen. Vijfentwintig geleden zag je nog tientallen mens< de velden om te planten en te n Nu gebeurt dat veelal met macl Maar daar kan hier in De Keuk< geen sprake van zijn. Alles doen w< met de hand. Men zegt wel. dat de K kenhof goud oplevert, maar alles I hier ook goud. Vergeet niet. dat hierii jaar weer 28 hectare wordt bewerkt, is vreselijk kostbaar Voor het komende seizoen heeft de kenhof weer voor hopen geld me uitgegeven. Op het ogenblik gaani bekende grote posters de deur uit. Io afgelopen maanden heeft shows ingericht op 'n groot statioa Londen. Ook in twee Duitse stedei men de grauwe stations v, voorzien. De traverse van het Ut» centraal station naar de Jaarbeurs getooid met een uit de Keukenhof komstige kleurenpracht. En ei na n wordt in het Haagse congresgebouw dag of" tien een mirS-Keukenhof i richt. Dit alles haalt toch niet me werkelijkheid zoals ze in Lisse te r| Over drie weken gaat de Keuke| weer open. In nauwelijks tijds zullen vele honderdduizenden^ de perken drommen om te fijnd de natuur kan zijn. °p nieuw inbraken in Alphen a.d. Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN Ander maal hebben ongenode gasten in het afgelopen weekeinde bezoek gebracht aan het Ingenieursbureau P.R.C. aan de Raadhuisstraat. Uit een geldkistje in de keuken werd 70 gulden ontvreemd. Dit bureau staat op het terrein van de Betonindustrie P. van Dijk jr. Ook dit bedrijf heeft men voor de tweede maal met een nachtelijke rooftocht „vereerd". Uit de kantine heeft men de inhoud van een busje bedragende 12 gulden meegenomen. LEIDEN Hoewel een vrij groot aantal „verkeerszondaars" gisteren op de zitting van de kantonrechter, mr. W. de Koning, verstek liet gaan. kregen de tegen ben aanhangig gemaakte zaken toch een openbaar onderzoek en een prompte berechting. Tegen een afwezige 30-jarige slager uit Hillegom eiste de officier een geld- boete van f 150 subs. 15 dagen. Deze 1 niet milde eis dankte de slager aan een ernstige overtreding, die hij destijds met zijn bestelauto op de Zilkerduin- j weg te Noordwijkerhout beging Hij 1 haalde vlak voor een bocht enkele voor j hem rijdende auto's in en dat terwijl een tegenligger verklaarde ter zitting: ..Hij schoot plotseling achter een auto vandaan en kwam daarbij geheel op mijn weghelft. Ik stuurde rap de weg berm in en voorkwam aldoende een frontale botsing." Een „neutrale" getui ge zei destijds, aldus het proces-ver- baal: „Als de bestuurder van die tegen ligger niet zo snel had gereageerd, zou er zeker een vreselijke botsing zijn ontstaan Zowel genoemde bestuurder als ge tuige namen het verdachte erg kwalijk, dat hij gewoon was doorgereden en eerst stopte, toen beiden hem per auto achterna waren gegaan. ..Toen wij hem op zijn grove fout wezen, trad hij zeer onbeschoft tegen ons op," konden beiden hier nog aan toevoegen. De officier nam verdachte een en ander eveneens zeer kwalijk en kwam daarom tot vermelde eis. Omdat ver dachte nog een blanco strafblad had. liet hij diens rijbewijs ditmaal nog buiten geding. Gezien de ernst van het feit, vond de kantonrechter, dat verdachte een waar schuwing nodig had. Hij vonniste hem daarom bij verstek met een voorwaar delijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden met een proeftijd van 1 jaar, doch stelde daar entegen het boetebedrag op f 60 subs. 6 Nadal een 30-jarige koopman uit Den I-laag als gevolg van een te hoge snel heid met zijn auto van de Katwijkse- weg was geraakt en daarbij enkele betonnen verkeerspaaltjcs had geramd, liet hij zijn zwaar beschadigde auto in de steek en ging er te voet ijlings vandoor. Hij kon daarna met veel moeite worden achterhaald en wel om dat het kentekenbewijs van de auto nog op naam van de vorige eigenaar stond. Achteraf bleek ook nog, dat de berem- ming van de auto ook niet „perfect" was en verdachte vermoedelijk een ste vig biertje had gedronken. ..Een nare zaak," zo besloot de officier zijn scherp gesteld requisitoir, dat resulteerde in een eis van een totale boete van f 140 subs. 14 dagen en een voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd De kantonrechter keurde verdachtes gedragingen eveneens scherp af en von niste uiteindelijk bij verstek geheel conform Een 50-jarige ambtenaar uit Rotter dam negeerde destijds met zijn auto op rijksweg 4 onder Leiderdorp het (we gens reparaties aan het wegdek tijde lijk geldende) inhaalverbod. Dit had tot gevolg, dat hij een niets vermoedende afbakeningstonnen uitzettende kanton nier aanreed. Het slachtoffer liep daar bij enkele zware beenkneuzingen op en werd daarbij ruim drie maanden op non-aetief gesteld. De kantonrechter vond verdachtes overtreding bijzonder laakbaar. Te meer nog omdat, zo las hij in het procés-verbaal, het inhaalverbod duidelijk met borden was aangegeven en er bovendien tav. de werkzaamhe den waarschuwingslichten waren ge plaatst. Omdat verdachte nog een blanco strafregister had, liet de officier het ditmaal nog bij een eis van een geld boete t.b.v. f 100 subs 10 dagen. De kantonrechter vonniste bij verstek con- ALPHEN AAN DEN RIJN In de nacht van zondag op maandag reed de heer G. Visser uit Alphen met zijn personenauto ov&- de Raadhuisstraat. Op een gegeven moment klapte een van de achterbanden; de bestuurder verloor de macht over het stuur. De auto botste tegen een geparkeerde wagen en slin gerde vervolgens tegen het hek van de betonindustrie P. van Dijk jr. De auto werd totaal vernield. De heer C Kam ping. Alphenaar. passagier in de bot sende auto, werd aan beide benen ge wond; hij is opgenomen in het Rij- noordziekenhuis. MAANDAG 8 MAART LEIDSE SCHOUWBURG: toneelgw Centrum, Kwasten", van Heinr Henkei, aanvang 20.15 uur. STADHUIS: raadsvergadering, vang 19 30 uur. LEIDERDORP. GEMEENTEHUI openbare vergadering van commit OW. DINSDAG 9 MAART STADSGEHOORZAAL: Resident Orkest, aanvang 20-15 uur. LEIDERDORP. GEMEENTEHl" openbare vergadering commissi belasting- en verkeerszaken, s 20.00 uur- WOENSDAG 10 MAART LEIDSE SCHOUWBURG: Micke 1 ,.La Mamma" Street Sounds, aanvi I 20.15 uur. SINT-ANTONIUSCLUBHUIS: R.- Vrouwengilde. zuivelavond, aanva 120.00 uur. DONDERDAG 11 MAART ADLERFABRIEKENalgemene ledt •gadering „De Natuurvriend", vang 20.00 uur. VRIJDAG 12 MAART LEIDSE SCHOUWBURG: Ne<i#oneel landse Comedie, Vrijdag vj Claus, aanvang 20-15 uur. STADSGEHOORZAAL: concert K O, Roterdams Philharmonisch Orkt aanvang 20.15 i ZATERDAG 13 MAART STADSGEHOORZAAL: onderwijsd iver democratisering, aanvang S v. d. Hoorn nu Bioscoopagenda crosskampioen TER AAR In Emmeloord werd het Nederlands crosskampioenschap gehou den. Bij de A-junioren werd de Ter Aar- se crack Martin v.d. Hoorn Nederlands kampioen na een zeer sterk gelopen wedstrijd. Dit werd zijn tweede Neder lands kampioenschap van dit seizoen. Twee weken geleden werd hij namelijk Nederlands kampioen 3000 meter indoor. LEIMUIDEN Tegelijk met de in vallende dooi heeft een typische lente bode zich in Leimuiden bij veehouder W.' Kompier aan het Westeinde 5 aan gekondigd. Een ooi wierp daar namelijk vier welgeschapen lammeren, TRIANON: Dr. Zjivago (14); twa week. Dag., ook zondag: 2 en 8 u ue CAMERA: Meisjesinternaa<k)t (18); (trum, -'ende week. Dag. 2.30. 7, 9.15 u.; zo: 4.45. 7 en 9.15 u. Nacht v, 23.30 u.): Blue Ortega, de kil!' plaats depar STUDIO: High noon (14); reprise. Dal 2.30, 7, 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 REX: Lorna, te veel voor één man 'li j!®en< Dag. 2.30, 7. 9.15 u zondag 2.30. 43 en 9.15 u. Nachtv. (vr.-za. 23.30): Fa: *.°6r< ny Hill (18). °lvef! •eerste LUXOR: De gendarme op drift (a.l.) D«ilerner 2.30, 7, 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7 "—7"n

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4