£eidóe Soma/nt Vakbeweging komt met verlanglijstje Spraakwaterval Cassias Clay zwijgen opgelegd door oersterke Joe Frazier LEDEN WILLEN GRAAG BELASTINGOFFER BRENGEN VS-MILITAIREN IN TURKIIE VRII w| u Unieke vierhoek rijp voor toerisme Ontvoerders pakten plots hun spullen MEDEDELING Schoonzuster van Irene moet Spanje verlaten Woningbouw heeft hoogste prioriteit Minister houdt prijzen in de hand Twee kinderen verdronken na auto-ongeluk DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND »engracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V, Leiden Directeur: drs J. H M Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H P. M Heruer rertenties (excL B.T.W.) ƒ0,24 p. mm Telefoontjes 2,25 Klachten bezorging telef 22244* (18 tol 19 uur) Abonnement per l jan. '71: p. week ƒ1.41. maand ƒ6,05. kwartaal 18.10, jaar ƒ70,30. Per post: kwartaal 21,70, per jaar 84,70. 62e jaargang, no. 18.302 T.V.-SELECTIE VANAVOND derland I: 19.13 :hem; 20.21 uu 11 uuft Brandpur Paul Vlaanderen. Nederland II: 19.10 uur Kunstsigna lering; 19.30 uur Toppop; 20.21 uur Peyton Place. 21.20 uur Boksen Clay—Fljfzier (herhaling). DINSDAG 9 MAART 1971 REGEN, LATER ZON De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Vannacht veel bewolking met tijdelijk regen. Morgen zonnige perioden maar ook hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit west tot. noordwest. Minimumtemperaturen omstreeks 2, maxima ongeveer 6 gra- NEW YORK Een „vliegende" linkse hoek van Joe Frazier maakte in de vijftiende ronde van het ge vecht van de eeuw een einde aan de legende, dat Cassius Marccllus Clay niet te verslaan was. De danser van de boksring was geen schim meer van de man, die drie jaar geleden „zwevend als een vlinder" de we reldkroon bij de zwaargewichten verdedigde. Na zijn knock-down kwam de Amerikaanse spraakwater val vanmorgen om achttien minuten voor zes tot zwijgen door een ge blesseerde kaak. Aanvankelijk werd zelfs gevreesd, dat Clays kaak was gebroken. In het New yorkse Clo- werziekenhuis zeiden de medici na het maken van röntgenloto's dat de ze vrees ongegrond was. De onbevreesde ex-sluger, steeds in voorwaartse beweging boksend, trok zich de hele partij niets aan van de grotere lengte en „reach" van Cassi us Clay. Zijn hoofdwapen was vooral in de laatste ronden zijn bliksem snelle linkse noek. razend snel en hard. Clay, steeds de clown, sarde Frazier voortdurend als hij tegen de touwen leunde. Hij stoeide met Frazier als een kind dat zijn kleedkamer, pop streelt. Dit beschamende optre den ergerde de wereldkampioen. Hij zei later: dit had niets met clown- spelen te maken. Clay was gewoon te moe om zich te bewegen. In de elfde ronde was de partij dicht bij een voortijdige beslissing. Clay werd weer geraakt door een „voltreffer", slipte weg, maar stond onmiddellijk weer op. Zijn vertrouwen was echter geschokt en dat werd hem in de laatste drie minuten noodlottig. Een formidabele linkse hoek van Frazier bracht Clay op zijn knieën. Arthur Mercanle, de Amerikaanse scheidsrechter in het duel Clay Frazier. was na afloop stomverbaasd, dat beide boksers tot het einde toe overeind waren gebleven. ..Ik heb in mijn hele carrière als scheidsrechter nooit hardere stoten horen en zien plaatsen. Ik vond het echt vreemd, dat Clay veel lijf-aan-lijfwerk zocht". Mercante, die al drie keer eerder als arbiter in een gevecht van Frazier fungeerde tegen Ra mos, Mathis en Quarry en boven dien de wereldkampioen tijdens de Olympische Spelen aan het werk zag. oordeelde, terwijl hij zijn door natte kleren uittrok: ..In Tokio was Frazier nog niet zo snel Hij to'-ste altijd buitengewoon fel. In deze par tij was hij echter vermoeider dan Misschien waren de verwachtin gen te hoog gespannen geweest. De eerste commentaren uit Europa spraken van een saai gevecht. Simon DEN HAAG De nachtelijke televisieuitzending van het titel gevecht ClayFrazier heeft in de omgeving van Den Haag ongeveer dezelfde kü kersaantallen opge leverd als het programma over de maanlanding in 1969. Oijgcveer 60.000 toestellen van inwoners uit Den Haag, Voorburg, Rijs wijk en Leidschendam waren van af 16.30 uur aangesloten. In Lei den lag dit aantal op 25.000. Smith, verslaggever van de British Broadcasting Corporation, zei dat er de uitslag maar matig was geap- plaudiseerd. Vele bezoekers waren volgens zijn waarneming al voor het einde van het gevecht vertrokken Onder hen zou onder andere Joe Louis zijn geweest. De puntenzege van Joe Frazier op Cassius Clay werd door de drie jury leden, Arthur Mercante, Antie Ar- della en Bill Recht, als volgt be- Respectievelijk Mercante, Ardella. Recht: eerste ronde: Clay, Clay, lazier; tweede ronde: Clay, Clay, Clay, derde ronde: Frazier. Frazier. Fra- vierde ronde: Frazier, Frazier. Frazier; vijfde ronde: Frazier. Fra- Clayzesde rondeClay. Frazier, er; zevende ronde: Clay, Fra- Frazier; achtste ronde: Frazier. Frazier, Frazier; negende ronde: Clay, Clay, Clay; tiende ronde: Clay, Clay, Frazier; elfde ronde: Frazier, Frazier. Frazier; twaalfde ronde: Een wat ongebruikelijke houding voor Cassius Clay, die voor de derde keer onbeslist. Frazier, Frazier; dertiende in zijn carrière meemaakt wat het betekent om naar het canvas gestuurd e: Frazier, Cla, Frazier; veer- te worden. Zijn tegenstander Joe Frazier heeft even tevoren uitgehaald tiende ronde: Frazier, Clay. Clay; met een ongelooflijke harde linkse hoek, die dwars door de dekking van ijftiende ronde: Frazier. Frazier. Clay op diens kaak belandde. Later vreesde men, dat Clay door de kl/ip Frazier. zijn kaak had gebroken, maar dit bleek mee te vallen. >TTERDAM De stad irdam, het industriële iterweggebied, de Del- iverken en de daarbij torende eilanden zijn unieke vierhoek, die :ns staatssecretaris L. van Son als één :ristisch pakket aange- den moet worden. Hij zit er bijna op te wach ten, dat het bedrijfsleven bij hem komt met plan- ,.\Vie van het bedrijfsle-, ven dient zich bij de overheid als gelijkwaardi ge partner aan om over de economische toeristi sche mogelijkheden in dit gebied te komen praten." vroeg hij vanmiddag aan de Rotterdamse Kamer van Koophandel. „De mogelijkheden,, die dit deel van Nederland geboden worden, zijn uniek in de wereld," al- j dus de staatssecretaris, die de ondernemers de I dringende raad gaf de handen ineen te slaan om van dit unieke gebied te profiteren. Hij wacht met spanning op de plannen, die er zullen komen om deze unieke vierhoek met wat hij noemde toeristi sche stoffering uit te rus ten. „De uitbuiting van de toeristische mogelijkheden biedt allerlei kansen in de commerciële sector. Er is dringend behoefte aan. dat het bedrijfsleven over die mogelijkheden inge licht wordt en dat de op vattingen van het be drijfsleven „zover die op dit gebied bestaan" wor den gekanaliseerd," aldus drs. v. Son, die 'n beroep deed op de ondernemers in de dienstensectoren sa men te werken om tot concrete plannen te ko- ADVERTENTIE voor onze kwartaal-abonnees Omstreeks de 20ste van deze tweede kwartaal in de bus krijgen Vriendelijk verzoeken wij hun uitsluitend met deze kaart het abonnementsgeld te voldoen.. Wacht s.v.p. rustig totdat de post u de kaart heeft bezorgd en gireer niet vast uit uzelf. Dank voor uw medewerking. Administratie. ANKARA (AFP/AP) De vier in j Turkije ontvoerde Amerikaanse militai- I ren zijn gisteravond rond half tien Nederlandse tijd we vrijgelaten. Zij waren donderdag door Turkse terroris ten ontvoerd, waarna voor hun vrijlating een prijs van 400.000 dollar werd geëist. Zou de som zaterdagochtend 'niet zijn betaald, zo dreigden leden van het be vrijdingsleger van liet Turkse volk. dan zouden de vier, een sergeant en drie sol-1 daten, worden terechtgesteld. Kort voor de vrijlating had de politie een grootscheepse speurtocht gehouden in een van de luxe wijken van Ankara. De Amerikanen verklaarden na hun vrijlating dat de ontvoerders gisteren plotseling hun spullen pakten en de flat verlieten waar zij met de Amerikanen zaten. De vier wachtten nog enige tijd. liepen vervolgens naar buiten en namen taxi naar hun kazerne Zij verklaar den goed te zijn behandeld. De Turkse minister van Binnenlandc Zaken heeft I verklaard dat de politie de daders op het spoor is. Dichtslaande kap doodt automonteur HILLEGOM De 22-jarige Hage naar M. L. van den Top is maandag bij een bedrijfsongeval in een garage te Hillegom om het leven gekomen. Bij het repareren van de motor van een vrachtwagen klapte de motorkap door nog niet opgehelderde oorzaak plotse ling dicht. De monteur ra'akte bekneld cn was op slag dood. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De leden van de vakbeweging zijn bereid in de eerstkomende j jaren zich een zwaardere belastingdruk van ruim 0.6 procent te getroosten om de regering in staat te stellen de collectieve voorzieningen uit te j breiden. In 1975 zal daardoor de belastingdruk 2.6 procent zwaarder zijn j dan thans. Dit levert de staat in dat jaar 3.5 miljard gulden meer op om uit te geven. Nu de leden van de vakbeweging zich aldus hebben uitge sproken, zal het actieprogram van de drie samenwerkende vakcentrales in deze geest worden geredigeerd. met elk 7500 woningen: kosten 650 miljoen. 2. Optrekking belastingvrije voet. zodat gehuwden met twee kinderen en een minimumloon geen loonbelasting meer betalen: kosten 300 miljoen. 3. Ex tra-verkleining klassegrootte met 10 procent bij het kleuter- en lager onderwijs: kosten 650 miljoen. 4. Instellen van een leerplicht van het 4e tot het 16e jaar; kosten 100 5. Partiële leerplicht jongeren tot 18 jaar: kosten 250 miljoen. 6. Vergroting bijdrage ontwikkelings hulp: kosten 600 miljoen. 7. Milieuhygiëne: kosten 300 miljoen. 8. Uitbreiding voorzieningen voor sport, recreatie en cultuur: kosten 300 miljoen. 9. Versnelling regionale ontwikkeling; kosten 250 miljoen. 10. Verhoging wedde dienstplichtigen: kosten 100 miljoen. Sfinx Garbu Het heeft jaren geduurd, maar eindelijk heeft Greta Garbo, de grote ster uit de jaren 19301940. toegestemd in het maken van een nieuwe film. Het zal de film „Le temps perdu" worden naar een werk van Marcel Proust. De man. die de film zal regisserenis de Italiaan Lucchino Visconti. Greta Garbo vertolkt de rol van koningin Marie-Sophie van Napels. Tijdens een recent verblijf aan Parijs was de filmster zo te zien. De uitspraak werd gedaan aan de hand van het voorlopig actieprogram, waarin de vakcentrales de leden een keuzemogelijkheid voor extra- voor zie- ningen deden. De leden moesten zich in de eerste plaats uitspreken over de om vang van het offer (ten koste van een reële loonsverbetering) dat zij bereid wiaren te brengen en vervolgens konden zij voor de besteding van de hogere staatsinkomsten prioriteiten aangeven. De „offerbereidheid" bleek bij de NVV-ledien het grootst te zijn: 66.6 procent wilde wel 0.6 procent per jaar opbrengen, een niet onbelangrijk aantal daarvan zetifs nog' meer. Bij het NKV was dit percentage 41.2 procent en bij het CNV 46.2 procent. Voor een „offer" van 0.45 procent werd gekozen door resp. 17.4 procent, 41.1 procent en 44.9 procent. Rekening houdend met hen, die op een wat beperkter offer aanstuurden, kwam men tenslotte op een gemiddelde van 0.52 procent in de periode 1971 tot en met 1975. Omdat er in 1971 toch niets meer van belastingverhoging en uit- gavenvermeerdermg zal komen, moet de uiteindelijk beschikbare 2.6 procent in vier jaar worden gerealiseerd, wat neer komt op ruim 0.6 procent per jaar. Er van uitgaande, dat handhaving van het huidige beleid ook wat extra-geld za' kosten (0.6 procent in 1975) komt men aldus op een „ruimte" van netto 2 procent of 3.5 miljard. Op grond van de uitspraken over de gewenste prioriteiten zou dit bedrag ln 1975 als volgt moeten worden besteed (in de jaren tussen nu en 1975 kan gaan deweg naar de gewenste toestand toe worden gewerkt): MADRID (D.P.AJ. Prinses Cecilia van Bourbon-Parma. één van de drie zusters van prins Care! Hugo, de echt genoot van prinses Irene, moet op last van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Madrid, vandaag Spanje ver laten. Dit heeft de secretaris-generaal van de carlisten, José de Zabale, in Madrid bekendgemaakt. De prinses, die helpster van het Rode Kruis in Biafra is geweest, kwam op 17 februari in de Spaanse hoofdstad aan, waar zij zich voor een tropische kwaal heeft laten behandelen. Zij bevond zich in de woning van prins Carel Hugo en prinses Irene, toen haar het uitwijzings bevel werd overhandigd. Zij gaat naar Prinses Cecilia is het tweede lid van de familie Bourbon-Parma dat wordt uitgewezen. Op 20 december 1968 moest prins Carel Hugo Spanje verlaten. Hij woont nu, evenals de andere leden van de familie, in Frankrijk. Prins Charles van Engeland is een vliegopleiding van vijf maanden b^j de luchtmacht begonnenHier zit hij met zijn instructeur kapitein Dick Jones in de cockpit van een straaltrainer. VOOR ONBEPAALDE TIJD; (Van parlementaire redactie) DEN HAAG De begin november afgekondigde prijsmaatregelen blijven voorlopig gehandhaafd. Minister mr, R. Nelissen (Economische Zaken) heeft in de prljsc3lculaticbeschikking, die op 15 maart zou aflopen, geen nieuwe einddatum genoemd. Hij heeft de prljzenadviescommissie waarin werkgevers en werknemers vertegen woordigd zijn, nieuw overleg om streeks het midden van dit jaar be loofd. Dan zal worden nagegaan of er aan voortduren van de maatregelen nog behoefte bestaat. De vakbeweging heeft vanmorgen, tijdens een bijeenkomst van de prij- zenadviescommissie met de minister, haar instemming met de verlenging betuigd. De industriële werkgevers toonden er begrip voor met hand having overigens van de bezwaren tegen de maatregel als zodanig om dat zij een zekere paralleliteit zien tussen de loonbeperking en de prijs- beheersing. De middenstand wilde de maatregel ingetrokken zien, gelet op wat zij noemden het rustige prijsver- loop en de scherpe concurrentie. De vakbeweging stelt hier echter tegen over dat het prijsverloop dan wel licht rustig mag zijn maar toch naar een hoog niveau doorschiet en dat er dus alle aanleiding is om scherp op de prijzen te blijven toezien. De middenstand had in elk geval graag een nieuwe afloopdatum gezien, Gedacht werd aan 1 juli, als voor vele CAO's de loonmaatregelen ein digt. De minister heeft de datum opengelaten omdat de loonmaatregel niet voor alle contracten op dezelfde datum eindigt en derhalve geen exact gelijk op lopen van loon- en prijs maatregel te bereiken is. Beter is het, de afloopdatum in nieuw overleg te bepalen. Bestuurster door mist misleid TER AAR Maandagavond omstreeks half acht vond op de Achttlenkavelsweg, onder de gemeente Ter Aar, een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij twee men senlevens te betreuren zijn. Mevrouw Kranenburg-Van Straaten reed met haar personenauto in de rich ting Nieuwkoop, terugkerend van haar ouders. Waarschijnlijk misleid door een dichte mistbank raakte de auto van dc weg in de berm en kwam ondersteboven in de sloot terecht. In de auto zaten vijf personen, onder wie twee kinderen van de bestuurster. Drie wisten zich te red den, maar voor de twee kinderen, resp. drie en zes jaar oud, mocht hulp niet meer baten, zij bleken te zijn verdron-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1