Rustige stemming met uitschieters Demonstratieve bijeenkomst landbouworg anisaties VdA besteedt vier ton aan verkiezings actie Bevordering T-bestellers frordt versneld Kamervragen over verhoging stookolieprijs Bestand doorkruist door gevechten Aanbod van Vietkong „valstrik Levenssituatie veie [>ngehuwdevrouwen van 40 tot 65 jaar erg problematisch Kritisch theater weekend in het HOT CONSUMENTEN GIDS IJDAG 5 MAART 1971 LEIDSE COURANT OEREN EN TUINDERS WILLEN OOK WELVAART' Ondersteuning meerjarenplan nd- en tuinbouw verslaggevers) RNIïEM „Boeren cn tuinders wil- ook welvaart. Met grote inspanning vakbekwaamheid zorgen ze ervoor er een overvloed en grote variatie spijzen en dranken op onze tafels it. Door deze eigen inspanning heb- I ze een landbouwindustrie opge- iwd die tot de modernste ter wereld rt. Met recht kunnen ze daarom vra- meer van deze eigen vruchten mogen plukken". Dit zei vanmorgen Zylstra als voorzitter van de drie e parlementaire redacte) )EN HAAG De PvdA zal vierton teden aan de campagne voor de eede Kamerverkiezingen op 28 april, zwaartepunt van deze campagne in de twee weken na pasen. Beke- wordt nog of PvdA, D'66 en PPR tenlijk kunnen optreden. ijgttrekker Den Uyl brengt een aan- werkbezoeken aan diverse streken plaatsen, voorafgaande aan de ei- lijke campagne. Reeds zijn Rotter- i. Zeeland, Amsterdam, de Betuwe Nijmegen bezocht. Voor volgende kbezoeken staan o.a. op het pro- iima: Leiden en Delft (29 maart), en i Haag (2 april). ijdens de verkiezingscampagne zal rden geprobeerd te breken met het jkte patroon van: toespraak met dis- e. Men zoekt naar een aantrekke- presentatie, waarbij het ludieke lent niet zal ontbreken. Op 23 april len Den Uyl en KVP-lijsttrekker ringa voor de televisie debatteren. O VEREENSTEMMIN G OVER SALARISSEN IEV HAAG De directie van de T en de vakbonden hebben gister- ddag in de byzondere commissie van erieg volledige overeenstemming be- r de salarisposïtie van de post- De postbestellers beneden de leeftijd jaar zullen met terugwerkende acht tot 1 oktober 1970 een salaris- rhoging krijgen. Bestellers die. te vanaf hun achttiende jaar ten- nste drie jaar ononderbroken in enst zijn, zullen worden bevorderd tot steller eerste klasse. Eén en ander udt in dat er een aanzienlijke verla de minimumleeftijd voor de noeming tot besteller eerste klas is [evoerd. Deze minimumleeftijd wordt gebracht op 21 jaar. Thans is dit 26 jaar. Deze verlaging van de tftijdsgrens gaat ook gelden voor de benoeming tot vakman eerste klasse, de nieuwe maatregel zullen onge- 2500 postbestellers en 800 vaklieden ofi teren. centrale landbouworganisaties op een bijeenkomst van 1500 agrariërse hun echtgenoten en plattelandsjongeren uit het hele land. De drie CLO's willen hiermee het meerjarenplan voor de land- en tuin bouw, dat het Landbouwschap deze week heeft opgesteld, aan de achterban aanbieden. Maar de verzamelde boeren en tuinders beschouwen de bijeenkomst vooral als een protestvergadering. On dertussen circuleerden boven Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Arnhem vliegtuigen met de tekst boeren en tuinders willen ook welvaart". Ir. C. Knottnerius (KNLC) hekelde de discriminatie van de kleine zelfstan digen bij de heffing van inkomstenbe lasting. De loontrekker kan zijn inko men besteden aan consumptie. Maar de zelfstandige ondernemer moet er tevens zijn bedrijfsaanpassingen en investerin gen uit betalen, en dan nog zorgen voor reserves voor tegenslagen. Daar door komt hij nauwelijks toe aan mi nimale sociale voorzieningen voor zijn gezin of aan een goede oudedagsvoor ziening. De heer C. Mertens (KNTBT) waar schuwde dat de boeren niet de EEG de schuld moeten geven van de moei lijkheden. Wanneer we zouden terug gaan naar de situatie van vóór de EEG, dan zou de Nederlandse landbouw er heel slecht voorstaan. De prijsverhogin gen die Mansholt heeft voorgesteld, vindt de heer Mertens onvoldoende en voor de akkerbouw bijzonder teleur stellend. De heer Mertens bleek tegenstander van EEG-subsidies aan individuele be drijven, de weg die Mansholt op wil. Volgens Mertens zullen de boeren dan hun produktie vergroten om aan de normen voor een voldoende groot beleid te kunnen voldoen. Vooral in de ver- edelingssector en de tuinbouw zou dat leiden tot overproduktie. Een tuinder uit Schipluiden, de heer Lekkerkerk. zag de rentabiliteit vooral door de niet bij te benen inflatie voort durend lager worden. Dara komt boven op, dat de markt voor groenten onder tussen verzadigd is, zodat er geen ruimte is voor produktievermeerdering en omzetverhoging. Oneerlijk vond hij de subsidies die in andere EEG-landen aan de glastuinbouw worden gegeven. Ne derland verkeert toch al in de ongun stige positie dat hier onder glas moet worden geteeld wat in de zuidelijke EEG-landen direct onder de zon kan groeien. Voorafgaande aan de „Bouwbeurs", die van 1 tot en met 8 april in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden, was daar gisteren een noviteitenshow georganiseerd. Op de foto geprefabriceerde gipsornamenten voor de afwerking van plafonds. Er zijn vijfhonderd modellen in klassieke en moderne stijl. DEN HAAG (ANP) Het liberale kamerlid Tuynman heeft gisteren aan de minister van Landbouw cn Vsserij schriftelijk gevraagd of het waar is dat de gevolgen van de sterke verhoging van de stook-olieprijzen voor de stook- tuinbouwbedrijven een verontrustend karakter beginnen te krijgen. In dit verband wil de heer Tuynman van de bewindsman weten of het waar is dat slechts een relatief klein gedeelte van de tuinders een aanvrage tot een bijdrage op de te betalen stookoleprijs heeft aangevraagd, omdat velen terug schrikken van de hoge kosten die ge moeid zijn met de omschakeling van het stoken van olie op aardgas, een voorwaarde om voor een bijdrage in aanmerking te komen. Ook zou de te rughoudendheid als oorsprong hebben de onzekerheid ten aanzien van de toe komstige aardgasprijzen en de hoge subsidies die, zoals zeer onlangs in Frankrijk s besloten, n andere landen bij de stjehting van glastuinbouwbedrij ven worden verleend: De heer Tuynman informeert ernaar hoe groot de minister de gevolgen schat van de kostenontwikkeling voor het on dernemersinkomen in de glastuin bouw. Tenslotte wil hij vernemen welke mogelijkheden minister Lardinois aan wezig acht om deze bedrijfstak door een hopelijk niet te lange crisssituatie heen te loodsen. Kunst in de kerk. Voor de derde keer zal er in de r.-k. kerk aan de Leij- weg te Den Haag een tentoonstelling gehouden worden. Op 25 maart zal de kunstcriticus Jan Verheijen een collectie schilderijen, wandkleden en mezaïeks. van de „Vrije Onafhankelij ke Kunstenaars" inleiden. De exposi tie zal in het teken van het paasfeest Audities in Stevinlyceum. Op 3, 5, 6 en 7 april aanstaande zullen in de aula van het Stevinlyceum aan de Zuidla- renstraat, de jaarlijkse audities van de Haagse Federatie van Muziekver- enigingen plaatsvinden ter vaststel- ling van de gemeentelijke subsidie. Het aantal deelnemers bedraagt 28. ZUID-VIETNAM SAIGON (AFP-Reuter) In het centrale hoogland van Kontoem in Zd- Vietnam is gisteren hevig gevochten, waardoor het bestand van veertig uur dat door de Vietkong was voorgesteld om Zuidvietnamese gevangenen vry te laten, is gebroken. De Zuidvietnamezen zeggen dat de Vietkong geen gevange nen heeft om vrü te laten en noemen het aanbod voor een bestand een val strik. In Cambodja hebben Vietkongstrijders gisteren vijf uur lang de enige olie raffinaderij in het land, in Kompong Som, aangevallen en een 20 km. lang an een weë bezet, zo is officieel in Phnom Penh bekendgemaakt. persconferentie de Amerikanen nog maals verzekerd dat zijn regering de Amerikaanse aanwezigheid in Indo- China wil verminderen maar het tevens Bertil Erlandsson uit Kristinehamn van snoekleer. Het verwerken van al een heel oude (Zweden) toont een paar slippers, gemaakt vissehuid tot leer is, volgens archeologen, bezigheid in die streken. Ruim de helft heeft dubbele of drievoudige taak EN HAAG De levenssituatie van een niet onbelangrijk aantal ongehuwde rouwen in de leeftijd van 40 tot 65 jaar kan problematisch worden genoemd. in onderzoek, dat minister Roolvink van Sociale Zaken en de levensomstandigheden van deze vrouwen heeft laten - werkende ongehuwde vrouwen heeft ruim de helft een dubbele of zelfs rievoudige taak. Zij combineren hun beroep met minstens twee uur huishoudelijk Tk per dag of met de verzorging van zieke of hulpbehoevende huisgenoten, en aanzienlijk aantal van deze wouwen moet op de normale werkdag meer dan aan het huishouden besteden. Vele werkende ongehuwde vrouwen ver eren niet in een optimale conditie om deze taken aan te kunnen- De problemen oen zich vooral voor bij de groep die gekenmerkt wordt door hogere leeftijd, gere opleidingen, lange werktijden, lagere inkomens en gezondheidsklachten, 'ijkens dit onderzoek, dat is verricht door het Instituut voor Toegepaste Sociologie Nijmegen verdiende van de ongehuwde werkende vrouwen in de leeftijdsgroep an 40 tot 65 jaar 40 pet in 1969 minder dan 600 gulden per maand en 22 pet ïlfs minder dan 400 gulden. an de groep niet meer werkende vrouwen is de helft vóór het vijftigste jaar met "eiken opgehouden. De belangrijkste redenen hiervoor waren ziekte of invaliditeit de verzorging van zieke of hulpbehoevende huisgenoten. Eenderde deel van eze groep vrouwen ontvangt een sociale verzekeringsuitkering, terwijl 44 pet tinder dan f 400,netto per maand ontvangt. Bijna 14 pet heeft geen eigen •komen en valt terug op het inkomen van huisgenoten. et rapport zegt, dat de levenssituatie van een niet onbelangrijk aantal ongehuwde Touwen in de leeftijd van 4065 jaar problematisch kan worden genoemd wegens combinatie van factoren, de financiële situatie, de gezondheidstoestand,, de «lasting die voortvloeit uit een dubbele of drievoudige taak van de huisvestings- oestand. DEN HAAG Op de drempel van de komende lente organiseert de Werk groep Cultureel Jeugdpaspoort een To neelweekend „Nu" in het HOT. Ditmaal zijn het uitsluitend jongeren, die zich met deze opzet hebben belast. Van vrij dagavond 19 maart tot en met zondag avond 21 maart vinden in het IIOT, op straat en in zeven lokalen van de Kon. Akademie voor Beeldende Kunsten voorstellingen en discussies plaats. De openingsavond omvat een optre den van de Toneelgroep Documentair Aktueel Teater uit Amsterdam, een poging tot integratie van techniek (film, dia en geluid) en spel. Aansluitend be wegingsimprovisaties door de Art en Mo vement Studio met als thema de Op zaterdag gaan vier werkgroepen en drie discussiegroepen aan de Prin- sessegracht aan de slag. Onder leiding van Chris Buijtendijk wordt gesproken over de Haagse cultuurpolitiek; Cor Stedelinck leidt, de discussies over re gie en Hep van Delft die over decor bouw. Des middags treedt Het Witte Tejater op de hoek van de Plaats en de Hoogstraat op. Zoveel mogelijk zal het publiek in dit op de actualiteit afge stemde programma worden betrokken. In het HOT, waar foto's en een muur krant, alsook maaltijdverzorging tot de activiteiten van de organiserende jon geren behoren, speelt des avonds Mic- kery een Engelstalige produktie. De popgroep „Sun" maakt na afloop onaf gebroken muziek tot 1 uur, waarbij tevens een kosmos-lichtshow, teksten en sketchjes een functie krijgen. Zondagmiddag om 3 uur komt het Eindhovense Proloog met het door Jan Cornelis Nooteboom geschreven en ge- regiseerde spel „Afbraak". In korte, speelse trekken wordt hier verband ge legd tussen maagzweren en prestaties, uniformering en kramp, opvoeding en consumptiegedrag. De groep van Pim Peters uit Maastricht besluit zondag avond dit theaterweekend met een op voering van Halliwells „Kleine Karei en zijn strijd tegen de kastraten". Dit weekend is niet alleen bedoeld voor scholieren en studeren, maar met nadruk ook voor de werkende jeugd. De prijs all in is dank zij subsidies van o.a. provincie en gemeente slechts f 15, drie maaltijden inbegrepen De manifestaties kunnen niet los worden bezocht. De Verenigde Zangers concerteren op 2 april in Diligentia. Onder leiding van Nico Ringers zullen zij composities van Diepenbrock. Bruckner, Risch en Schubert uitvoeren. Karin Oster. so praan, en de pianist Rudy de Heus zullen solistische medewerking verle- Het Residentie Operakoor zal met me dewerking van solisten en de Zuider- Orkestvereniging uit Rotterdam op 6 mei in de Kurzaal een uitvoering geven van Donizetti's „L'elisit d'amo- UCT .t'aat strengere straffen uitdelen APELDOORN De talrijke onregel matigheden in stayerswedstryden van de laatste tijd hebben de UCI ertoe gebracht om de strafmaatregelen voor gangmakers bij de wereldkampioenschappen aanmer kelijk te verzwaren. Was het tot nog toe zo dat gangmakers bij ernstige overtredingen hoogstens uit de koers konden worden genomen, thans is in het reglement vastgelegd dat zij on- middellijk na de wereldkampioenschap- pen voor een periode van vijftien dagen tot drie maanden geschorst kunnen wor- Voorts heeft het bestuur van de UCI j besloten dat stayers met een ronde ach terstond niet meer verdedigend mogen rijden. Tenslotte is de mogelijkheid ge opend om ook de gangmaker op doping te controleren. Noord-Vietnam onmogelijk wil maken een overwinning te behalen. Volgens een opiniepeiling gelooft slechts 19 pet. van de Amerikanen dat de Zuidvietnamese invasie in Laos de oorlog zal bekorten. Veertig procent is overtuigd van het tegendeel. De popu lariteit van president Nixon blijkt na het begin van deze interventie te zijn ge daald van 56 naar 51 V De onrust van het publiek vindt weer klank in het Congres, waar verscheidene resoluties of wetsontwerpen zijn inge diend om Nixon te dwingen de troepen sneller terug te trekken. DELEGATIE NAAR HANOI Op zoek naar verdwenen journalisten GENEVE (ANP) Een delegatie die 's werelds vijf leidende persorganisaties vertegenwoordigt vertrekt 15 maart naar Hanoi, met of zonder visa. om te trach ten te ontdekken wat er gebeurd is met zeventien journalisten die in Cambodja worden vermist. Urs Schwarz, secretaris-generaal van het internationale beroepscomité voor de veiligheid van journalisten die gevaar lijke taken verrichten, heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat zijn organi satie bij de vertegenwoordiging van Noord-Vietnam in Parijs om introductie brieven heeft gevraagd, die automatisch visa verlenen bij aankomst in Hanoi. De delegatie zal samengesteld zijn uit Schwarz zelf, Jean la Couture, een Fran se journalist van Le Monde, en een ver tegenwoordiger van de internationale journalistenorganisatie die in Praag is gevestigd en ongeveer 150.000 journalis ten uit communistische landen omvat. Seheveningen oefent (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het eerste elftal van Seheveningen, dat in de zaterdagcompe titie uitkomt, speelt morgen om 14.30 u. een oefenwedstrijd tegen Devjo aan de Houtrustweg. De reserve-elftallen komen n 14.00 uur tegen elkaar uit (Van onze financiële medewerker) AMSTERDAM De eerste week van maart heeft niet de opleving gebracht, waarop de beurs met smart wacht. Dc stemming was niet onvriendelijk, maar daar hield het ook mee op. Er was weinig of geen buitenlandse kooplust. En als er de ene dag in de lokale sector koerswinsten waren ge maakt, dat rondden winstnemingen die winsten de volgende dag weer af. Op deze algemene tendens waren natuurlijk uitzonderingen, waarop wij hieronder terugkomen. Dat is nu een maal de charme van de beurs. Een steun voor het Damrak is wel. dat de dividenden die tot nu toe over 1970 bekend werden gemaakt, behoor lijk meevallen. En wel in die zin, dat de berichten over de gang van zaken in het afgelopen jaar tengevolge van de sterk stijgende kosten erger had den doen vermoeden. Volgens het dividendoverzicht dat het Financiële gDbalad maandelijks pu bliceert, was in de eerste twee maan den van dit jaar van de 42 bekend gemaakte dividenden 50 pet hoger dan vorig jaar, 26 pet bleef gelijk, en 24 pet was lager dan vorig jaar. Bij de internationale fondsen viel Phi lips deze week uit de toon. Er gaan geruchten op het Damrak, dat de re sultaten vooral die van het vierde kwartaal tegenvallen, en dat zelfs een dividendverlaging tot de moge lijkheden behoort. Werktijdverkorting en arbeidsonrust hier en daar in de wereld werken die onrust in de hand. Hét gevolg was, dat de koers tot dicht in de buurt van de 45 gulden daalde. Als wij nu weten, dat op 8 oktober van vorig jaar nog 66 gulden werd genoteerd, dan blijkt wel hoe ver Philips (die in aandelen van tien gul den noteert) is teruggezakt. De andere internationale fondsen hiel den zich rustiger. De teleurstellende gang van zaken bij Kon. Olie (in het vierde kwartaal daalde de nettowinst 15 pet), is praktisch niet in de koersen VAN WEEK TOT WEEK terug te vinden. Ditzelfde kunnen wij van Unilever zeggen, waar de netto winst in het vierde kwartaal 19 pet zakte. Van de overige internationale fondsen maakte AKZO de afgelopen week passen op de plaats, waar tegen over Hoogovens iets aantrok. In de scheepvanrthoek heeft het hoge re dividend van KNSM (van 7 gulden naar 9 gulden) geen effect gehad. De beurs had kennelijk meer verwacht en de koers zakte een paar gulden. Van Ommeren, die nogal sterk pleegt te schommelen, bleef onveranderd. Bij de verzekeringsaandelen was de tendens naar beneden gericht. Wel niet sterk, maar er waren toch duide lijk afbrokkelende koersen. Interes sant was de koersontwikkeling in de tapijthoek. Bergoss en de KVT, stegen maandag heel opvallend (eerstge noemde zelfs 18 punten), maar donder dag waren ze weer op het niveau van vorige week vrijdag aangeland. Vene- la. Verto en Hatema deden het echter wel beter, waar tegenover Desseaux juist meer afbrokkelde. In de textiel sector zit ook Wijers. De situatie bij dit bedrijf lijkt iets te verbeteren, terwijl de directie bovendien gezegd heeft, dat zij positief tegenover een fusie staat. De koers trok van 110 naar 116 ex 6 pet dividend, zodat er in feite een koerswinst van 12 punten werd gemaakt. In de chemische hoek was Norit een uitspringer, met een koerswinst van zes gulden. Rommenhöller schommelde hevig, maar de uiteindelijke koers winst was toch maar 5 punten. Goed deed ACF het met een koersstijging van 5,50 gulden. Heel rustig bleef het bij de uitgevers, zo zelf dat wij nauwelijks van koers veranderingen kunnen spreken. In de ze hoek zorgden de VNU voor een verrassing, door de overneming van de boek- en tijdschriftenhandel Van Gelder bekend te maken. Bij de aannemersmaatschappijen ging Hollandse Beton en de Bataafse Aan- nemings Mij wat naar boven, waar tegenover Bredero weer zakte. De on roerend goedmaatschappij Wereldha ven liet zich over de ontwikkeling dit jaar gunstig uit, welk optimisme de beurs onmiddellijk in een koersstij ging omzette. Houden wij rekening met een dividend van 20 pet, dan kwam die stijging donderdag op 27 punten uit. Gunstig reageerde ook de koers van handelmij Hagemeijer op het jaarver slag. Aandeelhouders krijgen 40 pet dividend in plaats van 35 pet. De koers steeg bijna 7'li gulden. Tot de uitschieters behoort ook Meneba met een koersstijging van 24 punten. De beurs rekent kennelijk op een heel gunstig jaarverslag. Ter afsluiting noemen wij nog een stijging van 15 punten voor Bensdorp, van 11 punten voor KEMO (het dividend gaat van 15 naar 16 pet), en van 15 punten voor Naeff, en dat alles in vier dagen. En nu de obligatiemarkt De renteda ling zet zich nog steeds voort. De Bank voor Nederlandse Gemeenten is met haar rente beneden de 8 pet gezakt: er komt een 25-jarige lening met 7% pet rente. De minder courante Peek en Cloppenburg moet echter voor een twintigjarige lening 8 pet geven. Nog wat meer (8'/t pet) moet de Rijnland Disconto Bank ge ven voor een vijftienjarige lening, maar ook hier speelt de minder cou rantheid van de stukken een rol. Voor coui-ante obligaties zijn wij echter wel bij 7 pet beland. Witte jenever Volgens de Consumenten Gids, het maandblad van de Consumentenbond, hebben ook de gewone slijters wel degelijk witte jenever in huis. Die slijters zullen er alleen zo weinig mogelijk de aandacht op vestigen. Dus wie zich niets aantrekt van een min achtende blik. of een veelbetekenend „zoals u wenst", hoeft voor een goed kope fles niet ver te lopen. De geringe waardering van de slijter voor de witte jenever doel bij .dc klant twijfel rijzen over de kwaliteit., niaar uit een onderzoek van de Consumentenbond in 1968 is gebleken, dat er eigenlijk: geen verschillen zijn. Het alcoholper centage van merk- en witte jenever lag op hetzelfde niveau (35 tot 37 pet). Ook de herkomst van de alcohol was gelijk: het ging steeds om vrijwel de zelfde gistingsalcohol. Verder wezen de smaalcproeven niets uit: sommige merkjenever werd lekker gevonden, sommige minder lekker en met de witte jenever was het precies hetzelf de. Volgens de Consumentenbond is het daarom de moeite waard het eens met een witte te proberen. De kans is dan reëel daarbij een merk aan te treffen dat aan de persoonlijke sraaakeisen voldoet. Houseparties In de Consumenten Gids wordt ook weer eens aandacht besteed aan het verkoopsysteem via houseparties. De laatste tijd gaat het bij dit soort parties vaak om cosmetica. Om de continuïteit in de parties te bevorde ren gebeurt het nogal eens, dat men bepaalde artikelen niet kan bestellen. Men kan ze wel verdienen door zelf thuis ook een party te organiseren om daarmee de verdere verkoop te verze keren. Vervelend bij zo'n party is natuurlijk altijd de relatie die bestaat tussen de gastvrouw en de aanwezi gen. waardoor de verkoopster zich van alles kan veroorloven. Reisorganisaties De prijzen van de diverse reisorgani saties heeft de Consumentenbond on derling vergeleken. Dit kon soms ge makkelijk. omdat verschillende orga nisaties dezelfde hotels of apartemen- ten aanboden. Gemiddeld goedkoop voor reizen naar Torremolinos zijn AirtourNcspanda, Marysol en Sporthuis Centrum, ge volgd door De Magneet, Flytours, Ne- mann en Zonnetour. Duurder waren Silver jet Tours, White Cars cn in mindere mate Zuid-Europa Stichting, B.B.I. en Aviatours. Gemiddeld goedkoop voor reizen naar Benidorm zijn De Magneet, Marysol, Neckermann en Zonnetour. Gemiddeld duur bleek FIT. Bij reizen naar Mallorca bleken de verschillen nooit groter dan 100 gul den. Gemiddeld goedkoop zijn De Magneet, Marysol, Neckermann en Sterreizen. Duur zijn Christoffel, Avi atours, CentouriSunliner en B.B.I. Goedkoop voor reizen naar de Canari- sche eilanden zijn De Magneet, Sil- verjet Tours. Eurotours en Christoffel. Duur zijn Europa Express, Hotelplan cn in mindere mate AirtourNespan da. De goedkoopste reizen naar Tunesië organiseert Neckermann, op afstand gevolgd door Eurotours en Broere. Duur zijn de Zuid-Europa Stichting en Silverjct Tours. Voor Istrë (Noord-Joego-Slavië) zijn Yugotours en FIT goedkoop, terwijl Silverjet Tours duur is. Goedkoop voor Dubrovnik zijn Nec kermann. De Magneet en Yugotours. Duur zijn Silverjet Tours en Airtour- Nespanda. Margarine In zowel Koopkracht (van het Consu menten Contact Orgaan) als de Con sumenten Gids wordt aandacht be steed aan (dieet-) margarine. Do Stichting Vergelijkend Warenonder zoek heeft de margarines namelijk onder de loep genomen. Vele deskun digen raden ons aan margarine te gebruiken met een hoog gehalte aan meervoudig onverzadigde vetzuren (tegen het verharden van de bloedva ten). De dieetmargarines bevatten de meeste van deze vetzuren, gevolgd door de zonnebloemmargarines en daarna de planten- en gewone marga rines. De aanduiding „plantenmargari- ne" hoeft niet samen te gaan met een hoog gehalte aan de gewenste vetzu- Gebleken is dat de verschillen in prijs groter zijn dan de verschillen in vet- zuurgehalte. Zo heeft bij de dieetpro- dukten Becel (99 cent) 55 procent vetzuren, terwijl het veel goedkopere Suncos van Gouda's Glorie (69 cent) 53 procent bevat. De zonnebloemmar garines bevatten 38 tot 40 procent vetzuren, terwijl de prijzen toch sterk variëren: Dessa, 69 cent, Remia-Goud, 69 cent, Sol, 74 cent, Venda Zonne bloem, 58 cent. Bij de andere plantenmargarines zijn de percentages vetzuren zeer wissel vallig; ze variëren van 9 tot 35 pro cent De kuipjes haalden doorgaans hogere percentages dan de pakjes. Afgezien van de vetzuren bntliepen de planten- eh gewone margarines el kaar weinig. De een was wat goedko per, de ander wat geschikter voor bakken en braden, maar de stelling dat plantenmargarine gezonder is dan gewone margarine is wel wat al te overtrokken. De persoonlijke smaak zal doorgaans bij de keuze belangrij- Flitsen Koopkracht heeft uitgerekend dat het echt niet altijd voordeliger is voor de foto-amateur een elcktronenflitser te gebruiken. Bij weinig flitsen, zowel binnenshuis als buitenshuis kan men beter flitslampjcs of flitsblokjes ne men. Bij zeer veel flitsfoto's per jaar binnenshuis is de keuze van de elek tronenflitser met lichtnetaansluiting de meest verstandigde. Fotografeert men veel met flitslicht, zowel bin nenshuis als buiten, dan pas is de aanschaf van een clektronenflitser met accu aan te bevelen.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 9