Mr. Biesheuvel favoriet bij kiezers als lijstaanvoerder Vakanties in kannen en kruiken na 1 oktober MEESTE NEDERLANDERS VOOR HOGERE AOW Min. Veringa moet beeld nog maken ook in eigen partij Een jaar voor Winnie Mandela Geen personeelsstop bij buurthuiswerk Betogingen in VS in voorbereiding Actiecomité rapporteert parlement Jahja Khan roept op tot beraad DONDERDAG 4 MAART 1971 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Als de zeven belangrijkste lijsttrekkers op dit moment ten opzichte van de kiezers tevens kandidaat zouden staan voor de functie van minister-president, dan zou mr. B. Biesheuvel van de ARP veruit de meeste stemmen krijgen. Dit blijkt uit een enquête, die het NIPO (Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie) heeft gehouden op 15 februari. Het ging hier om een selecte reekproef van 1022 personen boven de achttien jaar. Aan 491 mannen en 531 vrouwen, zorgvuldig over heel Nederland verspreid, werden zeven namen van lijsttrekkers voorgelegd met de vraag: als de minister-president door het volk gekozen zou moeten worden, wie van deze zeven kandidaten zou u dan kiezen? Zeventien procent kon geen keuze maken bij de hypothetische premier- keuze. De anderen kozen: 27 procent Biesheuvel, 17 procent Den Uyl, 15 procent Drees jr. 13 procent Van Mierlo, 5 procent Veringa. 4 procent Geertsema en 2 procent Udink. Dezelfde vraag werd nog eens herhaald, maar nu met slechts de mogelijkheid van keuze uit difie kandidaten en wel De Jong 'df huidige premier), Den Uyl en Drees jr. Opnieuw bleef zeventien procent een antwoord schuldig Voor het overige was de uitslag: 15 procent De Jong, 24 procent Den Uyl, 24 procent Drees jr! Aan deze groep ondervraagden is tenslotte ook tegelijk ge vraagd, op welke partij en op welke hypothetische kandidaat- premier zij zouden stemmen. Opmerkelijk is dan. dat vele kiezers niet de voorkeur geven aan hun „eigen" lijsttrekker als premier. Van de K.VP.-stemmers geeft bijvoorbeeld" slechts achttien procent de voorkeur aan Veringa. maar vijfendertig procent aan Biesheuvel. Den Uyl is slechts bij de helft van de P.v.d.A.-stemmers favoriet, maai' vele P.v.d.A.- stemmers zouden Drees jr wel als premier willen hebben. Udink is helemaal „nergens". (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Vakantiegan gers, die na 1 oktober van dit jaar een reis boeken by een organisatie, aangesloten bij de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureaus, hoeven niet meer bevreesd te zyn dat zij in de kou komen te staan, zodra dat bureau in financiële moellykhe- den komt en faalt in het nakomen van de reisovereenkomst. Dit is mo gelijk geworden door een garantie regeling, waarin alle aangesloten le den van de A.N.V.R. ongeveer 900 in totaal participeren. Het plan hiertoe was al gerume tijd in studie, maar mede naar aanleiding van de in 1970 gedupeerde reizigers werd er met vaart aan gewerkt. Op het jubileumcongres van de ANVR, de afgelopen t ee dagen ge houden in Scheveningen, was de ga rantieregeling het belangrijkste agen dapunt. Alhoewel de kleineren van de ANVR nogal tegensputterden om het voorstel te aanvaarden, zag het gros van de vergadering het nut voor Garantieregeling ANVR ,n een dergelijke regeling wel in. Afhankelijk van de aard binnen het bedrijf zullen de leden de vereniging financiële zeker heden moeten geven die variëren van 20.000 tot 75.000 gulden. Voorts zullen de leden jaarlijks een bijdrage moeten storten in een nog op te rich ten Stichting Garantiefonds. Met de verkregen gelden kan de ANVR dan met verzekeringmaatschappyen in zee gaan om een deconfitureverze kering af te sluiten. Met name is dit van belang voor de cliënten, die tijdens de deconfiture in het buitenland zijn. Door dat garan tiefonds zullen zij desondanks ver zekerd zijn van hun terugtocht. Rei zigers. die in dat geval nog niet ver trokken zijn. zullen door het fonds een andere reis aangeboden krijgen of de reissom gerestitueerd zien. Verenigingsvoorzitter F. Benninger zei gisteren: „Wij zijn geen sinter klazen, maar de consument heeft recht op een correcte afwikkeling als hij een reis boekt. Wij weten dat in sommige gevallen de vakantie een desillusie is. Het reisverdriet moeten we zo veel mogelijk uit de wereld halen. Jammer genoeg ziet men ons vaak nog als mensen, die maar wat met het publiek doen. Misschien ha pert er nog wel wat aan de juiste voorlichting in de reiswereld, maar mgn moet daarbij wel begrijpen, dat we nog maar een jonge industrie zijn. Bovendien zijn er externe invloe den, b.v. mensen van wie wij als or ganisatie afhankelijk zijn. die een vakantie omlaag kunnen halen. Hele maal te elimineren zijn die invloeden niet, maar wij werken er hard aan, dat zo goed mogelijk te doen". De garantieregeling gaat eerst per 1 ok tober in. omdat het volgens de ANVR practisch niet mogelijk is, dat eerder te regelen. Zo zal de vereniging van leden geldbedragen moeten incasse ren. die per lid variëren. Een reis agent zal minder garant behoeven te staan en minder risico lopen dan een grote reisorganisatie- Het verzet tegen het voorstel kwam van de kleine bureaus en agenten, omdat zij hoofdzakelijk hun kosten- budget hierdoor zien stijgen. De ga rantieregeling heeft op de prijsbepa ling voor de reis nauwelijks enige invloed. Van groot belang is, dat nu ook de Boerenleenbank en de Raif- feisenbank, die vorig jaar in de reiswereld infiltreerden, waarschijn lijk zullen toetreden tot de A.N.V.R., die daarmee hard op weg is een mo nopoliepositie in Nederland te gaan bekleden. Tenslotte werd een lijst met neehts twee kandidaten voor gelegd. namelijk de bekendste confessionele politicus tegen over de lijsttrekker van de P.v rt.A., dus Biesheuvel tegenover Den Uyl. Bij de theoretische situatie, die het meest aan een twee-partijenstelsel doet denken, bleef eenentwintig procent hel antwoord schuldig, Biesheuvel kreeg vijfenveertig procent van de stemmen. Den Uyl vierendertig procent. Derde „kandidatenlijst" Blesheuvel Den Uyl Geen keuze KVP PvdA VVD AR CHU D '66 DS '70 Biesheuvel Den Uyl Drees jr Van Mierlo Veringa Geertsema Udink De Jong Den Uyl Drees jr (Van onze correspondent) KAAPSTAD Een Zuidafrikaansc rechtbank heeft Winnie Mandela een ge\angenisstraf van een jaar opgelegd omdat zü in haar huis bezoek had binnen gelaten. Winnie Mandela is de echtge note van de tot levenslange veroordeel de politieke leider Nelson Mandela. De aanleiding tot de vervolging van mevrouw Mandela was het bezoek dat een Afrikaanse persfotograaf Magubane haar onlangs bracht. Door dit bezoek te" ontvangen overtrad rnevrouw Mandela de reglementen van het hui.sairest waartoe zij wegens politieke activitei ten eerder veroordeeld was. Reeds eer der bracht mevrouw Mandela zestien maanden in een Zuidafrikaanse gevan genis door. Tegen het huidige vonnis heeft zij hoger beroep aangevraagd. Stijgend dodental bij verkiezingen in India NEW DELHI (AFP - DPA - Reuter) In India groeit het dodencijfer als gevolg I van gewelddaden tijdens de parlements- i verkiezingen met de dag. Een nauwkeu- rige schatting valt niet te geven, maar liet aantal doden loopt in de tientallen. In de noordelijke stad Aligarh (Oettar Pradesj), waar dinsdag bij gevechten tussen moslems en hindoes acht doden vielen, werd gisteren nog een man door een sluipschutter doodgeschoten. Troepen j patrouilleren in de stad en de verkiezin gen zijn er uitgesteld. I In Calcutta (West-Bengalen), waar ook j verkiezingen worden gehouden voor het deelstaatparlement, zijn de afgelopen i dagen tien doden gevallen. In de nacht van dinsdag op woensdag arresteerde de politie er 24 naxalieten (maoïsten). Een j grote hoeveelheid wapens en bommen I werd in beslag genomen. Moeilijkheden Britse verzekeringsmijen LONDEN (AP) Terwijl 800.000 au tobezitters bezig waren nieuw verze- I kcraars te zoeken, omdat hun polis bij de op een na grootste Engelse verzeke ringsmaatschappij niet meer geldt na bet faillissement van de firma, doen geruchten de ronde dat nog meer ver zekeringsmaatschappijen failliet zullen j Volgens een dagblad zouden in de komende drie maanden nog 100.000 au tobezitters de dupe kunnen worden van het faillissement van verzekeraars. Een 1 andere kant spreekt van minstens zeven j verzekeringsmaatschappijen die het fi- nancieel moeilijk gaat Er zijn geen j feiten die de geruchten bevestigen. „Dat 1 soort dingen zijn onvermijdelijk als een grote maatschappij zoals ..Vehicle and General over de kop gaal'' zei Hay- i man, de voorzitter van de vereniging I van verzekeringsmakelaars. Regerings- I functionarissen wilden alleen maar zeg- I gen dat alle firma's voortdurend nauw- I keurig worden gecontroleerd. I De burgemeester van Kalwoude, mi uitnodiging ontvangen om bij de opei komen logeren in het Schiphol Fri uitnodiging uit handen van Monique directeur var J. P. de Groot, heeft gistermiddag de ing op 26 maart met zijn hele gemeente te mmerhotel. De burgemeester ontving de Nyhof, het negenjarig dochtertje van de het nieuwe hotel. (Va parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van het Nederlandse volk is bereid meer nie en/of hogere belasting te betalen de AOW-uitkeringcn op te trekken tot het niveau van het wettelijk minimumloon en om particuliere pen- n waardevast te maken. Da iren- 'egen is er weinig bereidheid om zelf ten deel van de kosten voor huisarts en apotheek te betalen naast de zieken fondspremie. Dit alles blijkt uit een enquête van KRO's-Brandpunt. Tegen bijbetaling voor medische ver- 'rging is 68 van de ondervraagden ervoor 24 c/c. De tegenstanders vinden, dat ze al genoeg betalen via de premie ^at een verzekering volledig dekkend moet »ijn. Een enkeling zou nog wel bereid zijn ïot bijbetaling als de premie omlaag zou gaan. De voorstanders me nen, dat door bijbeïaling het aantal ge- allen van onnodig doktersbezoek wordt teruggebracht. Voor verhoging van de AOW-uitkering tot het peil van het minimumloon (met gelijktijdige premie/belastingverhoging) is 80 van de ondervraagden, terwijl 15 tegen is. Het waardevast maken van particuliere pensioenen (met gelijk tijdige premieverhoging) wordt door 66 voorgestaan, terwijl 20 9c tegen is. ondervraagden het juist vindt, dat een alleenstaande vrouw pas op haar 65ste AOW krijgt; 88 G vindt dat dit eerder moet gebeuren: bij 60 jaar meent 35 Voorts blijkt, dat slechts 9 -- van de bij 55 jaar vindt 42 nog eerder is de Fly kwan vrij na hartaanval MONTEVIDEO (DAP) De Uru- guayse stadsguerrillastrydcrs Tupamaros hebben de Amerikaan Claude Fly vrij gelaten omdat deze op 23 februari een hartaanval had gehad en zijn toestand niet verbeterde. Zij maakten dit zelf gisteren in een communiqué bekend. De Tupamoros hadden Flv laten on derzoeken door de bekende hartspecia list Carlos Dighiero. Deze werd dinsdag toen hij een ziekenhuis in Montevideo verliet, aangesproken door enkele man nen die hem vroegen mee te gaan naar een ernstig zieke patiënt. Zij brachten de arts naar een straat waar Fly in 'n bestelauto lag. Na een onderzoek advi seerde de hartspecialist de zieke naar een ziekenhuis te brengen. Daar bleek dat Fly tijdens zijn gevangeningschap weliswaar medisch was behandeld, maar blijkbaar hadden de Tupamaros ook nog het adviés van een hartspecia list willen inwinnen, gezien de vreedza me ontvoering van dr. Dighiero. opvatting van 11 De opvattingen van" mannen en vrouwen wijken op dit punt Van de ondervraagden meent verder 69 dat de vakbonden invloed hebben op het regeringsbeleid en 62 ziet zo'n invloed ook van de werkgevers uitgaan. Kennelijk wordt de invloed van de werkgevers het hoogst aangeslagen, want op een nadere vraag antwoordt 15 dat de vakbondsinvloed te groot is en 32 dat de werkgeversinvloed bui len de perken gaat. Daarentegen vindt 39 de vakbondsinvloed te klein en 21 de werkgeversinvloed te beperkt John W. Young commandant Apollo-16 I HOUSTON (D.P.A.). Het Ameri kaanse ruimteschip Apollo-16, dat vol- gend jaar maart een vlucht van twaalf dagen naar de maan maakt, zal onder commando staan van de 40-jarige marine- officier John W. Young. De rest van de j bemanning wordt gevormd door de 34- jarige Thomas Mattingly, ook 'n marine officier, die als piloot van hel moeder schip optreedt, en de 35-jarige luitenant vlieger Charles M. Duke. die de bestu ring van de maanlander tot taak,heeft. Young en Duke zullen 67 uur op de maan l blijven. NA RACE WESTERSCHELDE Griekse kapitein wordt vervolgd Door hei instorten van een montage- brug te Deventer is de voltooiing van de E-8-brug over de IJssel gestag neerd. De montagebrug woog enige honderden tonnen. (Van e verslaggeve: WEMELDINGE Er zal een straf- j vervolging worden ingesteld tegen de Griekse kapitein van de Liberiaanse olietanker Pana Chaikon. die ervan I verdacht wordt op de Westerschelde I tussen Vlissingen en Tcrneuzen een wedstrijd te hebben gehouden met de Belgische olietanker Esso Antwerp. Een j De rijkspolitie te water heeft proces verbaal tegen de kapitein opgemaakt wegens overtreding van het binnenaan- varingsreglement. Via de marifoon was duidelijk afgesproken dat de Esso Ant- werp de Liberiaan ter hoogte van de j Sloehaven zou inhalen. De Liberiaan minderde evenwel geen vaart, waarop een gevaarlijke „race naar Antwerpen" ontstond, die eindigde nabij Terneuzen waar de schepen met elkaar in botsing kwamen. De kapitein zou ontkend heb ben dat hij de Belgische tanker niet had willen laten passeren. De loodsen, die op beide schepen dienst hadden, zijn nog steeds niet gehoord. Dat kan, aldus de rijkspolitie te water, ook nog wel WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse oppositie maakt zich op tot haar ..lenteoffensief", waarvan het hoogtepunt een massabetoging zal zijn op 24 april in I Washington. Het „offensief" zal op drie fronten worden ontketend: a) teruglrek- I king van de Amerikanen uit Indo-China: b) de burgerrechten en c) dc bevrijding van „politieke gevangenen". Tijdens de gisteren gehouden pers conferentie in Washington, hebben de leiders van de organisatie „coalitie van het volk voor vrede en gerechtigheid" aangekondigd, dat een honderdtal orga nisaties besloten hebben zich aaneen te i siuiten. teneinde druk uit te oefenen op de Amerikaanse regering. Dave Dillinger. een bekende militante pacifist, hoeft nader verklaard, dat de op uka SepsSui^uap-iaii |t.ide do dood van dominee Martin Luther King en in de eerste dagen van mei te voe ren acties niet-gewelddadig van aard zullen zijn en de vorm zouden kunnen hebben van vreedzame belemmering van het verkeer en bezettingen met het doel „de oorlogsmachine" stop te zetten. DEN HAAG (ANP) Minister Klom- 1 pé van CRM heeft de Tweede-Kamerle den mej. Kok en de heer Kleisterlee (beiden KVP) op hun vragen geant woord. dat niet wordt overwogen alge mene beperkende maatregelen af te kondigen zoals een personeelsstop en j een uitbreidingsstop, in de sector van het clubhuis- en buurtwerk. Zij voegt er aan toe. dal de bstcde middelen voor dit jaar. meer nog dan in andere jaren, nopen tot een zuinig beheer. Aan het temporiseren van nieuwe ontwikkelingen en uitbreidingen zal echter niet te ontkomen zijn. aldus de Mej. Klompé meent, dal de ontevre denheid' in de kringen van het club huis- en buurtwerk nauwelijks de ver strekking van voorstellen op de rijks subsidie betreft, maar meer de hoogte van de subsidies. Een deel van de hui zen heeft een sluitende exploitatie en een ander deel werkt met verliezen. Er is wel een tendens, dat het steeds moei lijker wordt om de nodig geden uit particuliere bron bijeen te brengen. In haar antwoord aan de Kamerleden wijst minister Klompé er op. dat het clubhuis- en buurtwerk een belangrijke bijdrage kan leveren in wijken of buurten, waarvan de bewoners tot de sociaal-economisch achtergebleven groeperingen behoren. Prioriteit dient te worden gegeven aan situaties met de grootste maatschappelijke en culturele achterstand. Een relatief groot aantal club- en buurthuizen is in zulke wijken gevestigd In overleg met het particu lier initiatief wordt zoveel mogelijk aan Drie Rembrand ts in Bavonne gestolen BAYONNE (AFP) Uit n museum in Bayonne zijn woensdag op klaarlichte dag drie schilderijen van Rembrandt verdwenen. Het zijn stukken van klein formaat, niet meer dan tien bij twintig centimeter. Zij stellen respectievelijk Christus aan het Kruis, een rabijn en een burgemeester voor. De verdenking rust op een man die woensdag de enige bezoeker van het museum was en nu spoorloos verdwenen is. deze prioriteit aandacht besteed. De minister wil voorts overwegen om het jeugd- en jongerenwerk en hel buurtwerk in sociaal-cultureel achter gebleven situaties met eenzelfde per centage te subsidiëren als het opbouw werk in bijzondere situaties. In overleg met gemeentebesturen wordt vastge steld. welke wijken of buurten hiervoor in aanmerking komen. Ongeacht deze mededelingen is het actiecentrum van buurthuiswerk mo menteel op verzoek van de Tweede- Kamercommissie voor CRM een rapport aan 't opstellen waarin de noden van het buurthuiswerk worden geïnventari seerd. Dit rapport zal binnen enkele weken aan de kamercommissie worder ISLAMABAD (DPA-Rtr) De Paki staanse president Jahja Khan heeft de partijen in zijn land opgeroepen tot een I conferentie om de interne politieke cri sis op te lossen. De bijeenkomst zou woensdag in de Oostpaklstaanse hoofd stad Dacca moeten worden gehouden. I Jahja Khan heeft persoonlijke uitnodi gingen verstuurd aan def leiders van de j twaalf parlementsfractii s Hij verklaar- de niet in te zien waarom de nationale vergadering niet binnen enkele weken na de conferentie bijeen zou kunnen komen. Sadat overlegt over verlenging wapenstilstand CAKRO (A.P.). President Anwar Sadat zal Egyptes besluit met betrek king tot de kwestie van de verlenging van de huidige Arabisch-Israclische wapenstilstand zondag, enkele uren vóór het verstrijken ervan, via radio en tele visie wereldkundig maken. Volgens Al Achram zou Sadat in de afgelopen 24 uur uiterst belangrijke internationale contacten hebben gehad om het besluit van Cairo in zijn juiste samenhang te plaatsen. Hoe het besluit er echter uitziet werd door het blad niet X

Leidse Courant | 1971 | | pagina 5