Landgoed Nieuweroord wordt in oude luister hersteld PIET VAN HEYNINGEN OP BEDRIJFSCHOOL YAN DE „GROF" YORDEN DE FIJNE KNEEPES GELEERD vrgos-dames gaven zich niet zonder meer gewonnen Deel wordt openbaar wandelpark GEMEENTE EN RIJK DRAGEN DE KOSTEN Filmer van hef Alphense journaal LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 MAART 1971 LEIDEN Het landgoed „Nieuwer oord" aan de Rijnsburgerweg in Lei den, waarop een para-medische school en een wooncentrum voor verpleegsters van hot Universitair Meidsch Centrum in aanbouw zijn, zal geheel in oor spronkelijke staat worden terugge bracht. Ontwerptekeningen hiervoor zijn gemaakt door het architectenbu reau Kuiper, De Ranitz, Van der Ree en Van Tol, in opdracht van het Bu reau voor Ruimtelijke Ordening. Op het landgoed, dat gedeeltelijk van het rijk en voor een ander gedeelte van de gemeente Leiden is, zullen en kele kleine veranderingen worden aan gebracht. Voor de waterpartijen die worden aangelegd zullen enkele bomen moeten sneuvelen. Zo ook voor de par keerplaatsen, waarvan er ongeveer 65 zullen komen. Omdat het onderhoud van het landgoed de laatste jaren tot het uiterste beperkt is gebleven zijn gemeente en rijk zo gauw als maar mogelijk was begonnen met het egali seren van het terrein en het wegslepen van oude of dode bomen. Ook de voormalige villa en de oude garage zullen worden afgebroken. De begren zing van het terrein zal voor het groot ste gedeelte natuurlijk zijn. De schei ding tussen het gemeentelijke deel en het tuingedeelte van de gebouwen van 't A.Z.L. zal worden gevormd door een sloot, zodat er op deze manier een visuele eenheid tussen deze twee stuk ken groen blijft bestaan. Langs de Blauwe Vogelweg wordt een hek ge plaatst. Het terrein voor het gebouw, aan de Rijnsburgerweg, wordt opnieuw aangelegd. Dit terrein zal aanzienlijk opgehoogd moeten worden om tot een betere gazonvorming te kunnen komen. De oprijlaan zal worden geasfalteerd en verlicht. Ook de weide aan de achter zijde van het gebouw wordt opgehoogd. Hier worden geïmproviseerde sportvel den aangelegd. Door dit terrein heen zijn enkele wandelpaden geprojecteerd. De bestaande waterpartijen worden aangepast aan de bestaande situatie en schoongemaakt. Ook zal op plaatsen waar dat nodig mocht blijken oeverbe scherming worden aangebracht. In een al bestaande open plek van het bos wordt een dubbele tennisbaan aange legd. Op de plaats van de vroegere garage komen 65 parkeerplaatsen. De bomen die daar staan zijn alle in tekening gebracht en men tracht zo veel mogelijk de parkeerplaatsen tussen deze bomen aan te leggen. Ook hier is weer getracht om net als bij de gehele aanleg van het landgoed het oude ka rakter van het landgoed te bewaren. Het was echter onmogelijk om alle bomen te behouden. Er zal echter voor worden gezorgd dat deze verliezen zo gauw mogelijk worden aangevuld. Het open terrein aan de Blauwe Vogelweg zal in zijn geheel worden beplant en rondom de tennisbaan komt een wal van rhododendrons. Voor het gebouw en op het voorterras komen voor het over grote deel altijd groenblijvende strui ken en de afscheiding met het fietspad langs de Rijnsburgerweg wordt ge vormd door een brede laaggesnoeide heg van edelliguster. Het gedeelte van het terrein dat aan de gemeente toebe hoort wordt openbaar wandelpark. De kosten van de heraanleg worden ge raamd op 400.000 gulden. De werk zaamheden zullen ongeveer zes maan den in beslag nemen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vanavond brandt in Alp" n de metaal- verzorgingsfabriek „MAVOM" tot de grond af, worden de sportvelden in Ridderveld in gebruik genomen en levert de Alphense Zeskampploeg succesvol slag In de Groenoordhal en in het door de zon overgoten Italiaanse plaatsje Verona. Het zijn maar enkele gebeurtenissen die de Alphenaren vanavond in gebouw „Nabü" te wachten staan. Presentator van deze calamiteiten en festiviteiten is Piet van Heyningen. De Alphense cineast heeft er ook dit jaar weer voor gezorgd dat alle belangrijke gebeurtenissen waar Alphenaren bfl betrokken waren, op het celluloid werden vastgelegd. Zodra de eerste zevenklapper het nieuwe jaar 1970 had Ingeluid stond de 16-milimetercamera van Piet van Heyningen op scherp. Op vele plaat een richtte hij zijn lens en bepaalde het diafragma opdat niets waarde vols voor het nageslacht verloren zou gaan. Zeven jaar maakt de 35- jarige fotograaf nu al een journaal over Alphen. ..Het is een hobby van me" zegt hij. Honderden meters film heeft hij af gelopen jaar weer geschoten. Meest spectaculair om te filmen vindt Van Heyningen grote branden. Over de brand van „MAVOM" zegt hij: „Mijn flat staat vlak bij de fabriek. Op een ochtend zag mijn vrouw grote rookkolommen. „Piet daar brand iets", riep ze. De camera had ik gereed liggen. De eerste shots heb ik vanaf de flat gemaakt. Een flinke fik vind ik het mooiste om vast te leggen". Piet van Heyningen heeft dit Jaar zijn filmlusten ruimschoots kunnen botvieren. Zo draaide het celluloid o.m. rondjes bij de opening van het overdekte zwembad „De Dillen", de sporthal ,JDe Rijnstreekhal", de ge meenteraadsverkiezingen en de kunstmarkt. Van de Zeskampshow en wedstrijd maakte hij een aparte film. In november startte hij, zoals elk jaar, met de montage. Piet, die als favoriete cineast Bert Haanstra heeft, zegt over het selecteren van de berg filmmateriaal: „Een journaal maken is heel wat anders dan een documentaire verzorgen. Bij een journaal gaat het primair om het nieuws. Daar moet je vanuit gaan. Thuis heb ik een boekje „Afkijken ls niet verboden". Toch kijk ik er wei nig in. Ik prefereer een eigen stijl". Drie maanden sleutelt Van Heynin gen in de avonduien aan zijn film. Vier avonden per week: 175 uur in totaal. „Dan reken ik nog niet de opnamen mee", zegt Van Heyningen. Het komt voor dat ik aan twee minuten film een ochtend kwijt ben". Van Heyningen kijkt niet op een muurtje meer of minder. Trots is hij als elke oudejaarsavond 700 meter film klaar ligt om gedraaid te worden. Begin januari is altijd de eerste voorstelling. Met zijn film stapt hij naar het gemeentehuis om voor het college de galavoorstelling te verzorgen. Dit jaar draaide hij nog Iets speciaals in elkaar. Naast de 40 minuten durende hoofdfilm maakte hij ook nog 35 min. wel en wee van de Zeskamp vol. Niets ontging hem. Zelfs Verona niet. Met speciale belichtingsapparatuur vatte hij post achter het tv-toestel. „Het zijn dui delijke beelden geworden", aldus Van Heyningen. Jammer dat er steeds een balk door het beeld loopt. Die heb ik er niet uit kunnen krij- De Alphenaren zullen vanavond on danks deze balk volop genieten. Van Heyningen weet nu reeds de reac ties: „Hij geniet er van als mensen in de zaal verraste opmerkingen maken zoals ..Kijk nu eens, daar staat Teun warempel". Als na 74 minuten de synchroon met de film lopende stem van reclameschrijver Herman Winkelman de laatste me ters film van commentaar voorzie', zit 1970 erop voor Van Heyningen. Voorlopig verhuizen de twee films in de archiefkast op het gemeentehuis waarin ook de zes andere historische Alphense opnamen liggen opgebor gen. Morgenavond kijkt Piet van Heynin gen weer naar het tv-journaal. „Ik zit me er weieens aan te ergeren. Soms denk ik weieens: „Jonge, jonge ze mogen weieens beter naar de belichtlngsmeter kijken". Herman van Amsterdam LEIDEN „AI bijna 21 jaar doe ik dit werk nu en het verveelt me beslist niet" vertelt de heer Olthof. Hij is leider van de bedrijfsschool van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij. De school is onderge bracht in het fabriekscomplex aan de Zuidsingel, de zogenaamde „oude fabriek". De leerlingen kunnen dus voortdurend vleugjes praktijk op snuiven. Niet, dat ze tijdens de oplei ding niet met de praktijk in aanra king komen. Deze bestaat voor het grootste gedeelte uit praktische vak ken. Er worden ook theorielessen gegeven. Die worden niet in het bedrijf zelf gedoceerd, maar zijn sa mengebundeld op een dag en worden op de Vlietschool in Voorburg gege ven. Een heel grote plaats in deze theoretische opleiding nemen de les sen tekeningen lezen, technisch te kenen. en wiskunde in. Bovendien krijgen de jongens ook nog natuur- en scheikunde. Maar het belang rijkst is toch wel de praktijk en die leren ze grondig op de „school" van de heer Olthof. „Als de jongens de LTS komen kun nen ze eigenlijk nog niets. Ze heb ben wel een paar jaar de lts-oplei- ding voor metaalbewerker gevolgd, maar daar hebben ze alleen iets aan als basis. Wij brengen ze hier de echte fijn kneepjes van het vak bij. Het lesprogramma voor het eer ste jaar is ongeveer als volgt inge deeld. Elke leerling staat een week lang aan dezelfde machine. Na een week wisselt hij. Zo gaan we door tot ze alle machines gehad hebben. Op die manier krijgt hijzelf, maar ook wij er een idee van, wat hem het best ligt. Het kan heel goed zijn. dat wij op een moment dringend iemand nodig hebben als machine bankwerker. Er wordt dan een jon gen uit gezocht en gevraagd of hij dat wil doen. Het zou toch zonde zijn als die knaap werd gedwongen om het te worden Misschien steekt er een goede freeser in hem en ligt hem dat veel beter. Hij doet dan zijn werk met plezier en levert be tere prestaties. Dat is erg belangrijk. Want hoe afgezaagd het ook mag klinken, in elk bedrijf is tijd nog steeds geld. Maar het geld mag niet gaan voor het arbeidsplezier van de mens. Dat is de reden waarom we de jongens alles laten doen. Niet dat we zeggen, jongen als jij dat niet goed doet hoef je het nooit meer te doen. dat niet. Als hij niet voldoet achter een bepaalde machine gaat hij er gewoon nog een week achter. Het komt wel eensn voor dat de jongens bang zijn voor een bepaalde machine. De draaibank bijvoor beeld" SPELEN "Helemaal ongelijk kan ik die Jon gens nïet geven. Voor mijn vokomen a-technische geest zien alle draai banken en freesmachines er uit als JOste eeuwse martelwerktuigen, maar na de uitleg van de heer Olthof valt het allemaal erg mee. Toch ben ik er nog niet van overtuigd dat er af en toe niet eens een vingertop sneu velt met al die'haarscherpe messen. Maar dat blijkt toch niet zo te zijn. De heer Olthof: „In de twintig jaar dat ik hier nu les geef is er nog nooit iets gebeurd. Je moet de jon gens natuurlijk wel op gevaren wij zen, dat spreekt vanzelf. Sommigen denken nog dat het dingen zijn waarmee ze fijn kunnen spelen, maar ze zien toch wel ln dat het nu ook weer niet zo leuk is om met een vinger minder in deze wereld rond te stappen. Als ze eenmaal met de ma chines vertrouwd zijn kunnen ze er geweldige dingen op doen". De oplei ding duurt in totaal twee jaar. In h,et tweede jaar neemt het praktijk- werk een veel grotere plaats in. De jongens gaan dan echt het bedrijf in. Ze komen in de werkplaats, waar ze altijd worden begeleid door een ou dere vakbekwame collega. Tegen die tijd gaan ze nog maar om de twee weken een week naar school. In het tweede Jaar maken de leerlingen ook de tentamenstukken. Tentamens die vooraf gaan aan het A-B-diplo- rria van BeMeTel. De tentamenstuk ken, waar enkele jongens op het ogenblik dat ik een kijkje nam in de school mee bezig waren, zijn niet gemakkelijk. Alles moet tot op de honderste millimeter kloppen. Een tweede eis is, dat de stukken binnen een bepaalde tijd moeten worden gemaakt. Maar ondanks dit alles, vindt de heer Olthof dat de jongens het nu veel gemakkelijker hebben. Vooral geestelijk is dat het geval. Wij wer den vroeger meteen het bedrijf in ge stuurd en daar moest je dan maar door schade en schande „wijs" wor den. Nu maken ze geleidelijk kennis met het bedrijf. We gaan tijdens de opleiding in verscheidene afdelingen kijken, of ze draaien een dag of wat mee. Nee, ik vind dat je ze niet alleen praktisch maar ook mentaal rijp moet maken om in het bedrijf volwaardig mee te kunnen draaien. Meestal hebben jongens, die net van school komen er geen idee van hoe een bedrijf eigenlijk reilt en zeilt. Ze Leerlingen krijgen niet alleen vak scholing, maar worden ook mentaal rijp gemaakt voor het bedrijf weten niets over werknormen, van planning en van taakverdeling. Ze weten echt niet, dat het voor een bedrijf onbegonnen werk is om een man in dienst te nemen die wel uitstekend maar erg langzaam werkt. Dat proberen we ze in ge sprekken bij te brengen. Van praten met elkaar leren ze ook bijzonder veel. Ze zijn keihard en sparen hun collega's niet. Soms laat Ik ze el- kaars tentamenstukken beoordelen. Nou, meestal komen ze er dan niet OMSCHOLING De school wordt op het ogenblik bemand door dertien jongens. Alle maal nieuwelingen. Er is bovendien een man bij, die wordt omgeschoold. Hij komt uit het eigen bedrijf. De er Olthof: „Wij scholen alleen tisen uit ons eigen bedrijf om. Ar de omscholing van anderen is ee school aan de Rooseveltlaan. Yomt als leraar hier op school relstreeks in aanraking met de W(ende jeugd. Vindt u dat de iM anders is dan in uw tijd? "Nohoor, beslist niet. We moeten er el goed aan denken dat er vroer ook oproerkraaiers waren, ïk 1 van een gezonde oppositie. *.e uitspraak komt de vak bonden in de heer Olthof om de hoek >ken. Hij is contactman van het fy voor zijn fabriek. „Wij wijzenr de jongens ook op dat opposilniet slecht is. Ook probeer ik ze 2Veel mogelijk te doordrin gen vaife verschillende taken die de vakban hebben. Zij mogen de vakbond' beslist niet alleen zien als de <anisatie die hen, als ze staken, 1, j0on uitbetaalt. Maar om de jei! te begrijpen en ze wat te vertell. moet je gewoon veel met ze oiann. Daarom woon ik veel jeugdbms bij. Ik zit zelf to het bestuuvan een vormingscen trum, en lu=r veel naar jeugduit zendingen. stap ook rustig een discotheek b,en Gewoon omdat ik nieuwsgierig n hoe ze zich in het weekeinde or)annen. Meestal was ik dan bang if het me een paar trommelvliezeiDU kosten, maar dat valt mee. Ik sb alleen vreselijk gelachen toen 'tst een jongen aan me vroeg of z buurman niet op kon houden met»haven; hij maakte zo'n herrie. En ,t. terwijl ze het hele weekeinde ihet lawaai zitten. Nog wel vrijwillig Aan al deze dingqs Wel te merken dat de leerlingen 1 de heer Olthof niet in no-time -orden klaarge stoomd voor een iats in het be- •drijf. Ze worden 0]en verantwoor de wijze begeleid n. een positie in het bedrijfsleven. Waar de leerlingerVan de heer Olthof terechtkomen ingt voor een heel groot gedeelte a henzelf af. De een zal kiezen or de oude fabriek aan de Zuidstei. waar de draaierij, de smederij en de an- kerfabricage is gevestj Hij ziet dan als eindprodukt anls Voor ple zierboten of enorme -kers voor mammoettankers. De 1(ier gaat naar de nieuwe fabn in „De Waard" waar de kettinjbriek, de constructiewerkplaats en e gieterij ,zijn gevestigd. Knoerten n kettin gen komen daar de fabv> uitslin- geren. Kettingen met scl;els van meer dan 90 mm doorsnede. Wat ze ook gaan doen. >n ding blijft voor de heer Olthof bmgrijk. Plezier in het werk. JACQUELINE VAN DER HOfEN VOLLEYBAL OVERGANGSKLASSE Dader moord in Leidschendam vandaag voor de officier LEIDSCHENDAM De 55-jarige Chinese man uit Leiden, die op donder dagavond 21 jannari zijn ex-vrouw om het leven bracht op het Sluisplein in Leidschendam. is gisteren door de Leid- schendamse politie verhoord. De man was na het plegen van zijn daad over gebracht naar een ziekenhuis en later naar de psychiatrische inrichting Bloe- mendaal. De man was nu zover her steld. dat hij door de politie verhoord kon worden. Hij heeft bekend de moord met een slagersmes te hebben gepleegd en gaf als reden op. dat hij zonder zijn ex- vrouw niet leven kon. Hij wilde samen sterven. maar een Leidschendamse sluiswachter verhinderde dat de man de hand aan zichzelf sloeg. De politie ver hoort de man met een tolk, een uit Rijswijk afkomstige Chinees, die zowel het Nederlands als het Chinees machtig is. De man is hedenmorgen voorgeleid voor de officier van justitie. LEIDEN Het eerste damesteam van Argos was gisteravond in de thuis wedstrijd tegen het op de le plaats staande V.K. Amsterdam kansloos, maar het feit, dat Annet de Wit c.s. de a.s. kampioenen toch één set wisten af te snoepen geeft wel weer dat de Leidse dames zich niet zonder meer wilden In de le en 2e set kon Argos haar draai nog niet vinden, gevolg verlies met resp. 015 en 415, maar in de 3e set ging de strijd volkomen gelijk op. De Amsterdamse dames probeerden al les maar kregen Argos niet klein en moesten tenslotte met 1614 de set aan het Leidse team afstaan. De door dit setverlies gewaarschuwde Amsterdamse dames namen in de 4e set geen enkel risico en hoewel Argos moedig bleef volhouden kwamen de Leidse dames net iets te kort om wederom tot set winst te kunnen komen. 1115 en dus een 13-zege voor V.K. Amsterdam. Argos 2 dames had na het verlies van vorige week tegen Valbovol 2 aanvan kelijk veel moeite om het veel zwakke re Concordia uit Rotterdam op afstand te houden. Met 815 verloren Josien v.d. Bosch de le set en in de tweede set konden de Leidse dames maar net met (de hakken over de sloot komen: 1513. De Rotterdamse ploeg bleef echter druk uitoefenen met gevolg een 1416-winst in de derde set. In de 4e set. kwam I eindelijk de aanval van Argos 2 vol door hetgeen resulteerde in een duide- lijke 15—3-setzege. De Rotterdamse da- mes probeerden in de 5e set alles om tot winst te komen, maar Argos 2 bleef het heft in handen houden en won tenslotte met 1510 en daarmede de wedstrijd met 32. Bij de heren kwam Kangeroes 2 in de uitwedstrijd tegen Argus 2 tot een ruime 1—3-zege. De eerste set eindigde in een 615-zege voor Kwestroo c.s., waarna de Leidenaars in de 2e set even terugzakten. Juist op tijd herstelde Kangeroes 2 zich echter zodat ook deze set in winst kon worden omgezet: 11 15. Een furieus vechtend Argus 2 schreef met 15—8 de derde set op zijn naam. maar bleek in de 4e set volko men leeggespeelö. Kangeroes 2 behoefde in deze set echt nïet tot het uiterste te reiken om tot een duidelijke 5—15- setzege te komen. De thuiswedstrijd van Kangeroes 2 tegen het Amsterdamse Armada ging gisteravond niet door, aangezien dc Amsterdammers zonder meer verstek lieten gaan. (ADVERTENTIE) LEIDEN De gisteravond in de Vijf- Mcihal gespeelde thuiswedstrijd van Kangeroes tegen het Haagse P.V.C. le verde het Leidse team een ruime 30- zege. De setstanden waren 1511, 15 8 en 15—11. In het begin van de wedstrijd ging het Kangeroes alles behalve gemakke lijk af. Wellicht nog wat aangeslagen door het verlies van de wedstrijd tegen Sigi. kon Kangeroes in de beginfaze van de eerste set maar niet in zijn spel komen en hiervan maakten de Hage naars dankbaar gebruik uit te lopen naar een 111-voorsprong. Een donder- speech van coach Henk Hogerwaard tijdens een bij deze stand aangevraagde VOLLEYBAL HOOFDKLASSE Donderspeech jaagt Kangeroes naar overwinning time-out mistte zijn uitwerking niet en zonder dat P.V.C. nog een enkel punt wist te scoren drukte Kangeroes door naar de 1511-setzege. En in de tweede set bleef de Leidse aanval prachtig doorgaan. P.V.C. kwam aan het net en in het achterveld han den te kort om de flitsende Kangeroes- aanvallen af te stoppen en eerst toen Koos Taconis c.s. een veilige voorsprong had bereikt, 115, liet Kangeroes de teugels wat vieren. Echter niet zover dat de setzege in gevaar zou komen, getuige de eindstand: 15—8 voor Kan geroes. De overwinning kwam in de derde set nauwelijks in gevaar. De Hagenaars bleven nog wel actief, maar zagen wel in dat tegen dit Kangeroes geen eer te behalen was. Zonder al te grote inspanning bereikte het Leidste team tenslotte met 1511 de eind streep. GESCHEPT OP ZEAA Bezweken aai verwondinsei LEIDEN De 65-jarig< he<r G. A. van Kempen uit Leiden isgistirmiddac in het Academisch ZiekenKs overleden na een ongeluk dat hem 'siorEens overkomen. De man stak p de Lam- menschansweg een zebra «er. toen hii op nog onduidelijk wijze »jr eer sonenauto werd geschept. „Hou Yast liet contributielos HAZERSWOUDE I*wei de gymnastiekvereniging „Hou vast" Hazerswoude aan het eind va het i enigingsjaar kon beschikken >ver batig saldo, hebben de senioren tij dens de jaarvergadering in hi Neder lands Hervromd Verenigingsgeiuw be sloten tot een verhoging van d. retri butie. De contributie per seniorlid -erd met vijfentwintig cent verhoogd! Mejuffrouw C. Luyken, secretaire van de vereniging, kon er niet onder i: ondanks het feit, dat zij aftredend v als bestuurslid, besloot de overgr» meerderheid van de stemgerechtigde den haar opnieuw te benoemen. Tijde deze vergadering werd nog meegeded dat de Bondswandelmars die „Ho Vast" in het afgelopen jaar mocht org; niseren bij gelegenheid van het veertig jarig bestaan in 1971 op touw word! gezet door „Pro Patria" uit Zoeter meer! dat dan een jubileum te vieren heeft. De seniorleden amuseerden zich het einde van de bijeenkomst met een! spelletje bingo en een gratis verloting 0

Leidse Courant | 1971 | | pagina 4