iCcidócSomotit Bindende afspraken vóór verkiezingen noodzakelijk Eis van progressieve groep China lanceert tweede kunstmaan AMERIKANEN VERLIEZEN HELIKOPTERS BOVEN LAOS CBS VERWACHT Bil VOLKSTELLING MAAR TWEE PROCENT WEIGERAARS Eind Britse poststaking in zicht Kabouter- raadslid geschorst Stap op weg naar grote raket Kou speelt mens en dier parten 62e jaargang, no. 18.298 DONDERDAG 4 MAART 1971 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer. I Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,24 p. mm. Telefoontjes 2,25. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur) Abonnement per 1 jan. '71: p. week ƒ1,41 maand ƒ6,05, kwartaal 18,10, jaar 70,30. Per post: I per kwartaal 21,70, per jaar 84,70. T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 1905 uur Wat een fa milie; 19.30 uur Jam; 21.10 uur ABC van de accordeon; 22.00 uur Los Para- guayoe. Nederland II: 20.31 uur Laurel en Hardy; 20.50 uur Portret van New York; 22.20 uur Stelt het christendom onmogelijke eisen. AANHOUDEND WINTERWEER De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk sneeuw. Matige tot vrij krachtige noordooste lijke wind. Min. temperaturen van min 4 tot min 10, maxima ongeveer (Tan onze correspondent R. Simons) LONDEN Voor de Britse poststa- I king, die nu al 44 dagen aan de gang I is, 1* vannacht een vredesformule. ge len, na meer dan dertien uur be tingen op het departement van werkverschaffing te Londen. De oplos- n het conflict is in feite een nederlaag voor de 200 000 sta- Hun vakbood laat namelijk de eis loonsverhoging van 13 tot 15 :n en neemt genoegen met een I ingewikkelde overeenkomst, die de werk- s hogere lonen zal toekennen. Deze regeling moet nu nog goedge- I fceurd worden door de plaatselijke afde- van de postvakbond. Tom Jack- de andere vakbondsleiders gaven I hun leden de raad het akkoord te aan- I vaarden. De stemming kan twee tot drie I dagen duren. Over het algemeen wordt icht, dat de werknemers vanaf be- I gim volgende week geleidelijk aan het 't zullen gaan. Ook dan zal het nog verscheidene dagen duren eer de Britse eer normaal zijn i Jackson: nederlaag. Prins Bernhard krijgt apencrèehe voor verjaardag LONDEN (A.F.P.). Hét Britse Ixiger- I huis heeft zijn goedkeuring gehecht aan hnt regeringsbesluit een aantal helikop- aan Zuid-Afrika te leveren. De I Lalgmroppositie bracht een motie in ling waarin het besluit werd afge- L «Kird. Het Lagerhuis verwierp de motie »wel met 311 tegen 275 stemmen. ZEISÏ' (ANP) Ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van prins Bernhard gaat de jeugdafdeling van het YVereld- natuurfonds Nederland in het voorjaar een actie beginnen met de Nederlandse jeugd oin de oran oetau voor uitsterven te behoeden. Gehoopt wórdt de prins als verjaar - I dagsgeschenk een apencrèehe op Noord- i Sumatra aan te bieden voor het opvan- gen van de tientallen oran oetanba- by's, die als wezen een langzame dood j bij de lokale dierenhandelaren sterven. j Da oran oe'an. die alleen op Sumatra] en Borneo voorkomt, js de meest be dreigde mensapensoort, waarvan ar wellicht nog 2.000 in leven zijn. Na rookbom in raadszaal AMSTERDAM (ANP) Burge meester Samkatden vnn Amsterdam heeft gisteravond na een reeks van ernstige incidenten in de gemeente raad. zoals vechtpartijen op de pu blieke tribune, hel kabouterraadslid Frans van Bommel op grond van het reglement vaa orde de verdere toe gang tot de raadsvergaderingen ont zegd. (Van verslaggeve Voor alle moeilijkheden in de raadszaal begonnen deelde Kabouterraadslid Roel van Duin stencils uit aan de aanwezigen. Op de publieke tribune waren bewoners van het Bickerseiland, waar alle problemen om begonnen waren, aanwezig. WASHINGTON (AFP-AP) China heeft gisteren zijn tweede kunstmaan gelan ceerd. Het Amerikaanse ministerie van Defensie, dat dit bekendmaakte, zei dat het luchtverdedigingsnet van de Ameri kaanse luchtmacht de kunstmaan volgt. De draagraket werd waargenomen door een piloot van het Amerikaanse vliegdek- schip Kitty Hawk toen hij van een op dracht in Zuid Oost-Azië terugkeerde. De piloot meldde dat hij duidelijk de vlammen kon zien die door de stuw- raketten werden uitgestoten De eerste kunstmaan China-1. draaide enige tijd om de aarde en zond daarbij het lied „de aarde is rood" uit waarin de kwaliteiten van de partijleider Mao Tse-Toeng worden geëerd. De nieuwe satelliet heeft een omloop tijd van 106 minuten. De baan varieert van 269 km tot 1800 km afstand van de Uit het feit dat China nu twee satel lieten heeft gelanceerd wordt in Wa shington geconcludeerd dat dit land goed op weg is om een grote raket te gaan bouwen, een stap die dan weer voert tot het lanceren van een intercontinentaal ballistisch projectiel. In banen om de aarde draaien thans 422 satellieten die intact zijn: 306 Ame rikaanse, 108 uit de Sovjet-Unie, zes Franse en thans, twee Chinese. Verder wervelen er nog rond 1743 resten van satellieten en raketten, in vakkringen „wrakstukken" genoemd. Aanleiding tot de incidenten was de behandeling van de nota van B. en W. over het Bickerseiland en in het bijzonder de aanbeveling van het college om een bouwvergunning voor een kantoorpand te verlenen, waar door volgens vele Amsterdammers dit Bickerseiland wordt bedorven. Naarmate de raad kenbaar maakte het voorstel van B. en W. te accep teren, steeg de ontevredenheid op de publieke tribune, waar zich o.a. het actiecomité Bickerseiland bevond Tijdens een schorsing wierp het raadslid Van Bommel een stinkbom voor de tafel van B. en W. Een groep aanwezige politiemannen trachtte de publieke tribune te ontruimen, waarop vechtpartijen ontstonden. Toen politieversterking verscheen, verdwenen de demonstranten vrij willig uit de zaal. Hierna werd het kabouterraadslid Van Bommel ge schorst. Zijn fractiegenote Conny Bos verklaarde, dat zij voor het raads lidmaatschap bedankte. Roel van Duijn en Guy Kilian, frac tieleden van de Amsterdamse Kabou ters in de gemeenteraad, hebben be sloten een maand lang de openbare zittingen van de gemeenteraad te boycotten. Ze zullen wel in die maand zich met buurtacties bezigheouden en namens de Oranje Vrijstaat schrifte lijk met het college van B. en W. blij ven onderhandelen. DEN HAAG. P.v.d.A., D. en de P.P.R. willen uiterlijk op 12 maart van de drie confessionele partijen weten, of zij voor de ver kiezingen bindende afspraken met de progressieven willen maken. Zo niet, dan denken de P.v.d.A., D. '66 en de P.P.R. er niet aan regerings- i verantwoordelijkheid samen met I de christelijke partijen te aanvaar- i den. Overleg zou daarom geen zin hebben, wanneer bij de A.R., C.H.U. en K.V.P. in beginsel de bereidheid zou ontbreken om der gelijke afspraken te maken, aldus een brief van de progressieve groepering in antwoord op de be reidheid van de confessionele par tijen, om met deze groep te willen praten. In hun commentareu op de brief van de drie progressieve partijen hebben woordvoerders van de A.R., C.H.U. en K.VJP. laten dat zij bereid blijven met de anderen te praten, ondanks de opmerkingen over de bindende af spraken. De bereidheid is zelfs toege nomen, omdat, de woordvoerders van de I P.v.d.A., D. '66 en P.P.R. nadrukkelijk hebben verklaard niet te eisen dat de I christelijke partijen zich al vóór de be- j sprekingen uitspreken over verschillende politieke kwesties. „Ons enige doel is", j aldus de brief van de progressieven, „na te gaan of beide groepen op grond van hun programma's op korte termijn bin- dende afspraken kunnen maken over j de hoofdlijnen van een gemeenschappe- lijk regeringsprogram en over de kandi- daat-ministers". Het is nu al zeker, dat het gesprek tussen de twee groepen zeer diepgaand zal worden. De confessionele partijen willen zich niet blind staren op wat pro- i fessor Steenkamp, de ontwerper van het K.V.P.-program, gisteravond noemde j ultimatieve formulering over de bindende afspraken. Het gesprek moet, meende de A.R.-fractievoorzitter mr. B. Biesheu vel, open zijn. „Want voordat bindende afspraken gemaakt kunnen worden zul len we toch moeten praten over de be leidspunten". Daarvoor is nu een week uitgetrokken. Vier Amerikanen militairen in Turkije ontvoerd ANKARA (AP) Vijf gewapende Turken hebben vanochtend vier militairen van de Amerikaanse luchtmacht ontvoerd, die met een militair voertuig in de om geving van Ankara reden, zo hebben Amerikaanse functionarissen meege deeld. De Turkse chauffeur van het militaire voertuig werd vastgebonden achterge laten en de vier Amerikanen, sergeant Jimmie J. Sexton, soldaat Larry J. Haevner, soldaat Richard Craszi en sol daat James M. Ghulson, werden gedwon gen in de auto van de ontvoerders te stappen. De Amerikaanse militairen waren ge legerd bij een radarstation even buiten Ankara. L ,fjL 'iid \T- -T i Vietkong bereid om gewonden vrij te laten SAIGON/HANOI (Reuter, A.F.P.) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren boven Laos acht helikopters verloren, zo heeft de legerleiding in Saigon meegedeeld. Het is het zwaarste verlies op én dag sinds de invasie in Laos drie weken geleden begon. Sinds het begin van de inval zijn dertig Amerikaanse helikopters en twee gevechtsbommenwerpers neergeschoten. Het Zuiidvóetnaimese opperbevel maak te melding van hevige gevechten in het oosten van Cambodja, waar binnen een maand 400 Zrudvietnamese militairen zijn gedood. In totaal zijn er sinds het begin van de operatie in Laos in maart vorig jaar 2.021 Zuidvietnamezen om bet leven gekomen, aldus het opperbevel In dezelfde periode zouden 17.714 Noord- vietnamese en Vietkongsoldaten zijn gedood. De Vietkong heeft aangeboden 39 ge wonde Zuidvietnamese soldaten vrij te laten. Het aanbod is gedaan bij de vredesbesprekingen in Parijs. Do Zuid- vieünamezen zijn gevangen genomen bij gevechten ten zuiden van Dak To in de Zuidvietnamese provincie Kontum waar bij een Zuidvietnanuees bataljon totaal uitgeschakeld zou zijn. Ze zullen op 4 en 5 maart warden vrijgelaten, zo heer Vietkong aangekondigd. President Nixon houdt vannacht drie uur Ned. tijd een persconferentie over buitenlandse politieke aangelegenheden. In Washington wordt als vaststaan aangenomen, dat de ontwikkeling in Zuid oost-Azië het belangrijkste onder werk zal zijn van de door radio en i.v. uitgezonden persconferentie. Bij de tüd kan deze avondjurk ook wel genoemd worden. Het is een ontwerp van de Par ij se couturier Tan Giudicelli. De japon is gemaakt van zwarte crêpe en heeft een rugdécolleté en lang sljspIH. (Van een onzer verslag geefsters) DEN HAAG De dit jaar wel erg laat ingetreden winter houdt ons land voorlopig in de houdgreep. Vannacht is in De Bilt de koudste maartnacht geme ten sinds het begin van de waarnemingen van het KNMI. Tegen de ochtend daalde de temperatuur in het binnenland tot twaalf graden onder nul. Het laat zich aanzien, dat er weinig verandering zal komen. Wel zal de wind aanwak keren en de zon zich min der laten zien, wat het weer voor de komende da- karakter bezorgd. Vanuit Duitsland is bovendien een sneeuwgebied bezig in on ze richting te koersen. Behalve de mens heeft het winterse weer ook de die ren getroffen. Tienduizen den vogels waren door de hoge temperaturen van de afgelopen tijd al weer te ruggekomen. Zij zijn in grote groepen ijlings ge vlucht en wachten nu op de warmere Kanaaleilan den op betere tijden. Een troost is misschien, dat in de afgelopen jaren de meeste vogels eerder dan eind maart naar ons land terugkeerden. De bestrijding van de glad heid is de afgelopen dagen goed verlopen. Door de er varingen van het vorige jaar wijs geworden hebben vele gemeenten een grote voorraad strooizout aange legd. De wegen waren over het algemeen overal goed berijdbaar. De bloembollen waren ook al misleid door het zachte weer. Vrijwel overal staan ze al een eindje boven de grond. Een deel van de bolgewassen trekt zich met erg koud weer terug in de grond. Aangeraden wordt toch de bollen met een laagje turfmolm te bedek ken om ernstige schade tegen te gaan. De 27-jarige moeder van twee kinderen, mevrouw Tine Otterzpoor van de Wezelrade in Den Haag, heeft gistermiddag omstreeks half twaalf een pasgeboren levende baby gevonden. Het kindje, niet meer dan een uur oud, lag, gewikkeld in een dekentje en plastic, tegen een electriciteitshoisje aan, langs de Meppelweg vlakbij de school- en volkstuinen. Mevrouw Otterspoor deed haar vondst toen zü met haar zeven jaar oude zoontje Richard en haar bijna tweejarige dochter Wanda aan het sleeën was. Zij nam het huilende kind mee naar huis en waarschuwde de politie. De kleine vondeling werd vervolgens met grote spoed naar het ziekenhuis aan de Zuidwal gebracht, omdat men vreesde dat de baby een jongetje aan de en couveuse gelegd. Volgens de politie, die een onderzoek instelt, gaat het goe* met de vondeling. i bezwijken. Daar werd het in i verslaggevers) DEN HAAG Nu de vragenlijsten voor de volks telling in 115 van de 873 gemeenten zijn opgehaald, schat het CBS, dat het landelijk percentage weige raars niet boven de twee zal komen. Van de 115 overwegend kleine gemeenten met totaal 1.707.000 inwoners weigerden 2700 inwoners gegevens te ver strekken (0,15 procent). Dit cijfer kan nog verande ren, omdat weigeraars opnieuw bezocht zullen wor den en omdat onder de niet thuis getroffen perso nen ook weigeraars kunnen zijn. er in Roosendaal vier weigeraars, van wie er bij het tweede bezoek nog slechts één hardnekkig bleef weigeren. Het CBS verwacht het hoogste aantal weigeraars in kleine gemeenten waar afdelingen van het Comité Waakzaamheid Volkstelling zijn ge vestigd, vooral in Noordholland. Viel het aantal weigeraars in Dep Haag mee, slechts 0.3 procent, ook in Rotterdam zal het aantal weige ringen gering zijn; hoogstens 1 op de 240 te tellen personen wilde de vragenlijst niet invullen. Noord- wijkerhout telde 5 weigeraars op de 13.500 te tellen personen. Delft blijkt een moeilijke stad om te tellen. Dit komt door het grote aantal binnen- en buitenlandse stu denten, dat niet thuis blijkt of niet bij de gemeente staat Ingeschreven. Van de 87.000 Delftenaren zijn er 10.000 student. Vier maatschappelijke werkers van de gemeente lijke sociale dienst in Delft zijn dinsdag geschorst, omdat ze geen medewerking wilden verlenen aan de volkstelling. Deze ambtenaren drie vrouwen en een man moesten ziek geworden tellers ver vangen, maar weigerden dit B. en W. beschouwen dit als dienstweigering. De ambtenaren beroepen zich op het verschoningsrecht, maar B. en W. achten dit niet doorslaggevend, omdat elke teller geheim houdingsplicht heeft Het viertal zal hiertegen in be roep gaan. Worden hun bezwaren niet ontvankelijk verklaard, dan zal de schorsing in ontslag worden omgezet.

Leidse Courant | 1971 | | pagina 1