,Wij winnen steeds met slecht spel" .CRICKET IS BESLIST GEEN ELITESPORT Merckx heerst tot einde toe in Sardinië Bessems concurrenten vallen af )AVID HAY (CELTIC) Haags talent Cees Lieshout: EUROPEES KAMPIOENSCHAP ANKER KADER 47/2 Stiles wil weg Sneeuw teisterde UEFA-jeugd fDERDAG 4 MAART 1971 PAGINA (Van onze speciale verslaggever) ftSGOW „In Nederland, Italië, Portugal en Spanje zijn de topvoet- lers popsterren. Hier niet. We worden hier als gewone jongens behan- Woorden van David Hay, met zijn 23 jaar op een na Connally igste speler in het team van de Schotse kampioensploeg Celtic, tegen- der van Ajax in de volgende ronde van de strijd om de Europa Cup. id Hay is zo'n gewone jongen. Ondanks zijn grote reputatie hij speelt iet eerste team van Celtic en maakt eveneens deel uit van de Schotse onale ploeg voelt hij zich bepaald geen vedette. 23 jaar, getrouwd en vader van dochtertje van zes maanden, leeft niet op grote voet. Hij woont in ington, een voorstadje van Glasgow, grauwe buurt met kleurloze een- ïswoningen. Geen tekenen van rijk- men van een vedette zou vec hten. Hay heeft het al beter dan :1e maanden geleden, want hij is strijd van de Europa Cupfinale verhuisd. Een dag voor de revanche- Feijenoord nam Hay zijn intrek ijn „paleisje" in Uddington. Schotse international begint nu pas uwen aan zijn toekomst. Zes maan- geleden maakte Hay nog druk ge- n het openbaar vervoer in igow, was hij aangewezen op de beldeks bussen, die hem naar het icpark brachten, voor de trainin- wedstrijden. Dat is veranderd, itaat nu een auto voor de deur, en breekt door voor Hay, die op- kt: „Rijk worden in Schotland van voetballen is er niet bij. Je kunt aardige boterham verdienen, maar kunt hier nooit het niveau halen bijvoorbeeld een figuur als George in Engeland. De Celtic-spelers i het allemaal hebben van hun Veel spelers hebben een pub garage, en daar worden de mees- pnten verdiend. Ik voetbal voor het Ik wilde aanvankelijk naar En- nd gaan, omdat daar meer te ver is, maar omdat ik op een vrij manier in het eerste elftal Celtic gerold ben, doe ik dat niet. manier waarop Hay in Steins rkorps belandde, was inderdaad for- ilijk. Hay, als rechtsback, had daar- de „hulp" nodig van Craig, die seizoen geblesseerd raakte. Hay ing hem en heeft zich nu een vaste s in het elftal veroverd. Het sei- daarvoor had de man, die vijfen- ialf jaar geleden naar Celtic kwam, keer in het eerste gespeeld, ay speelde oorspronkelijk in St. Mi- Boys Guild, waar je echter slechts je zeventiende jaar kunt blijven tballen. Daar werd hij ontdekt door van de vele Celticscouts. !ay: „aanvankelijk was het moeilijk Celtic. Je krijgt niet snel een kans Stein. Stein is voorzichtig met jonge Ik heb geluk gehad dat Ccpig lesseerd raakte. Nu Craig weer her- is, ben ik verhuisd naar het mid- :ld en heeft Craig mijn plaats als ltsback weer ingenomen. Dat vind niet erg. Ik voel me op alle plaatsen het team thuis. Het belangrijkste is k mee mag spelen. Dat mogen lang jongeren niet. We hebben talent spelers genoeg. Neem nu David- Douglas en Macari. Geweldige spe- meent dat ze nog te jong zijn. •an rond de twintig jaar, maar iridson bijvoorbeeld speelde zes wed- jden in het eerste team, uitstekend, werd daarna zonder meer door op de reservebank gezet. Hij wil alleen de sfeer laten proeven in het (in. Hij forceert de zaak niet. Je het moeilijk om je als jonge spe- :n vaste plaats te veroveren. Daar- peins ik er nog niet over om naast voetbal aan iets anders te denken wil later wel een pub beginnen, maar voordat ik 27 jaar ben. Ik wil me st waarmaken bij Celtic. Dan aan toekomst denken", lay voelt zich thuis bij Celtic. -Hay: fans zijn enthousiast. Het is een i publiek. Het smeekt om aanvallend Btbal. Het houdt daar van. Precies jn hobby: aanvallen. Als back én als fspeler ga ik graag mee naar voren. me wel. Ik ben het niet eens t de kritiek op ons spel. In Nederland weert men dat wij te veel aanvallend daardoor de verdediging ver- arlozen. Beslist niet waar. Ook ver- ligend kunnen we goed wegkomen, irig jaar immers hebben we uitslui- verdedigend gespeeld in de kwart- alewedstrijd van de Europa Cup te- Fiorentina. In Glasgow wonnen we 30. Een prachtige uitgangspositie. Italia hebben we verdedigend ge- i en met succes en we wonnen met Maar hier kan dat niet zo ge- akkelijk. De fans vragen om goals". Hay, die zelf niet eens meer weet termeer hij precies debuteerde in de tofdformatie van Celtic en tegen dke tegenstander Hay: „dat zou u naar eens moeten navragen, mis- i dat het secretariaat dat weet" een groot voorstander van aanvallend Detbal. Hay: „ik hoop dat we tegen straks met ons sterkste team kun- aantreden. Murdoch die nu nog een pen in zijn rechterschouder oopt zal er waarschijnlijk bij zijn betekent een hele versterking, urdoch is de man met de hersens. Als ïurdoch goed speelt, speelt heel Celtic oed. Maar het tegenovergestelde slist niet het geval". Hughes 'heenbeenblessure (vier hechtingen) volgens Hay tegen Ajax eveneens partij net als Brogan, die waarschijn- ik de rol van bewaker van Cruyff rijgt toebedeeld. Hay: „in Nederland denkt men mis- Wen dat Celtic minder sterk is ge- orden, dat het een verkeerde tactiek hanteert, maar dat is beslist niet waar. Ik ben het er tenminste niet mee eens. We hebben de laatste maanden nogal gesukkeld met geblesseerde spelers, het team is steeds gewijzigd en dat speelt natuurlijk ook een rol. Tegen Feijenoord is het toch bewezen dat we niet zwak ker zijn geworden. Het tegendeel is waar, zou ik willen zeggen. Volgens mij is Feijenoord nog even sterk als in Milaan en zijn wij zelfs sterker geworden. Het aanvallende systeem van ons komt de Nederlanders misschien wat vreemd voor, maar wat dan nog. Ik wil dan wel toegeven dat wij slecht voetbal spelen, maar vergeet niet dat wij met dat slechte voetbal steeds winnen. We hebben met datzelf de slechte voetbal een indrukwekkende erelijst opgebouwd. Bovendien spelen we in de Europa Cupduels op zijn sterkst. Dat zal ook Ajax goed moeten Attractief spel van ADO bij (Van onze sportredactie) LONDEN. A.D.O. heeft gis teravond in een oefenwedstrijd tegen Cristal Palace, dat uitkomt in de eerste divisie van de Engelse league, bewezen nog steeds in goede vorm te verkeren. Het aan trekkelijke duel eindigde met de beginstand: 00. ADO was voor de rust beter. De Britse doelman Jackson redde echter uitstekend enige hachelijke situaties. B(j ADO speelde Van Vliet, die afgelopen zondag tegen Feijenoord een boeking opliep, niet Couperus was weer van zijn rug blessure hersteld en maakte zijn opwach ting in de voorhoede. In de tweede helft kwam ADO bijna aan een voorsprong, maar de Britse verdediger Pain redde op de doellijn. Bij de soms ook gevaar lijke Britse aanvallen onderscheidde Ton Thie zich. Uitblinkers waren verder Mansveld, Berg en Korevaar. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Elk jaar vormt „buitenbeentje" cricket een vaste balanspost in het grootboek van het Leo van de Karfonds dat zich beijvert jonge sportmensen een stage in het buitenland te laten doorlopen. Iets dat bevreemding wekt, omdat deze typisch Engelse sport hier weinig voorstelt en omdat cricket afsteekt bij in dividuele sporten als atletiek, biljarten en handboog- schieten. Het heeft weinig zin één voetballer of één hockeyer uit te zenden. Toch is de keuze van cricket verklaarbaar. De sport van batsman en bowler wordt gekenmerkt door persoonlijke prestaties. Een batsman kan door subliem spel een wedstrijd, waarin tien spelers van iedere partij aan slagbeurt komen bepalen. De 20-jarige Cees Lieshout, dit jaar „uitverkorene" heeft zich gespecialiseerd als batsman. In de ontmoeting om het kampioenschap van Nederland was hij het, die de wedstrijd voor zijn vereniging „maakte". Als batsman had hij al veertig runs bij elkaar geslagen. Op „het moment" stond hij in het veld. Bij de stand 168 runs voor Quick en 168 runs voor HCC I waren er reeds negen spelers van HCC I „uit", zodat slechts een „uit" resteerde. De tegenpartij was aan slagbeurt. „Ik zag de bal op mij afkomen, het was een onvangbare. Met mijn ogen dicht deed ik toch een poging mijn handschoen in de juiste richting te manoeuvreren. Tot mij grote ver bazing hoorde ik plof, en zag dat ik de hal gevangen had", weet Cees Lieshout zich als grootste moment uit zijn korte sportieve carrière te herinneren. Die vangbal betekende dan ook het kampioenschap. it In actie in zijn specialiteit als batsman. Acht jaar geleden meldde zich een verlegen jongetje bij Quick aan, die ergens in zijn achterhoofd de gedachte had eens een groot voetballer te wor den. 's Zomers was de club die dezer dagen 75 jaar bestaat, gewend al crickende door te brengen. Tot erger nis van Cees Lieshout. „Ik was blij als de zomer voorbij was. Dan kon ik ten minste weer voetballen". Intussen is zijn mening veranderd. In schrille te genstelling zegt hij nu: „Ik wou dat het maar eens zomer was". Dat wil niet zeggen dat de eerstejaarsstudent in de rechten de „hoofdsport" bij Quick is vergeten. In het eerste team van derdeklasser Quick zorgt h(j vaal: voor doelpunten. Bovendien zegt hij: „Dank zij voetbal heb ik een goede kijk op de bal". Voor het eerst krijgt Cees Lieshout tijdens zijn stage een metgezel, Bart Lubbers uit Diepenveen. In de brief wisseling met het Leo van de Kar fonds liet de bond doorschemeren twee talenten uit de geldbeurs te willen la ten profiteren. Bij vorige reizen had den de deelnemers, die intussen allen een plaats in het Nederlandse elftal hebben veroverd, laten blijken uitbrei- NICE. De kansen voor de Limburger Jean Bessems om in het toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 47/2 in Nice een hoge plaats te bereiken zijn vergroot door het plotseling bedanken van titel houder Dieter Müller en de Spanjaard Jose Galvez. Müller, die zich door een tweede huwelijk en verbouwing van zijn bil jartzaal in Berlijn niet genoeg naar zijn zin had kunnen voorbereiden, wordt vervangen door zijn landge noot Sporer, een biljarter van de tweede categorie. Galvez, altijd een gevreesde tegenstander voor Neder landers In het kader 47/2, heeft na het Spaanse kampioenschap, waarin hij zijn zoveelste titel behaalde, last gekregen van een leveraandoening. In zijn plaats heeft de veelzijdige Bask Munoz, die in Nederland wel bekend staat als bandspeler en drie- bander, maar nog niet als kadrlst, de reis naar het gastvrije, maar seer koude Nice aanvaard. De voornaamste struikelblokken voor Bessems, die woensdagmiddag in het gezelschap van bondsbestuurder Nico m JEAN BESSEMS Odekerken aan de Riviera neerstreek, zijn nu nog de Belgische favoriet Emile Wafflard (hij werd kampioen van zijn land met een fantastisch moyenne van ruim 142) en de Frans man Roland Dufetelle, twee ex-pro fessionals. Bessems, die maandag voor de wet in het huwelijk trad, heeft de laatste week door deze gebeurtenis en het carnaval, waarbij hij zijn' vader in de zaak in Cadier en Keer moest helpen, wel niet zoveel kunnen trai nen als hijzelf had gewild, maar steekt toch in een uitstekende vorm. Het afgelopen weekeinde nog ver sloeg hij in de Duitse clubcompetitie, waarin hij met Hans Vultink mee draait, in Berlijn Dieter Müller in het kader 47/2. De Limburger heeft overigens, om meer allround te worden, ingeschre ven voor een speciale cursus van de K.N.B.B. in het driebanden onder leiding van de veelvoudige oud wereldkampioen René Vingerhoed. Die zal in vier perioden van vier dagen in de komende maanden be halve Bessems ook Puck van Aart, Hans Sundquest, Aad Verlouw en Hans Vultink de fijnere kneepjes van het driebandenspel bijbrengen. Vul tink heeft ingeschreven speciaal met het oog op het toernooi om het Euro pees kampioenschap individuele vijf kamp, dat niet in mei of juni maar hoogstwaarschijnlijk in oktober in Amersfoort zal worden gehouden. Aan het nationaal biljartkampioen- DIETER MULLER schap ereklasse kader 71/2, dat van 25 tot 28 maart in Heeswijk wordt gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: Hans Vultink, Henk de Kleine, Lambert van Leur, Jean Bes sems, Henk Scholte, Piet Buys, Louis Rijvers en Flip Beekman. NUORO Eddy Merckx heeft in de Ronde van Sardinië duidelijk gemaakt dat het hem ernst is dit seizoen een zo groot mogelijk aantal wedstrijden te winnen. Vanaf de eerste etappe was hij in de aanval, hij won die rit, bracht ook het eerste gedeelte van de derde rit op zijn naam, liet zich welis waar in de tijdrit verrassen door de voor hem gestarte Deen Ole Bitter, maar toonde zijn suprematie in de vijfde en laatste etappe over 104 kilometer van Olbia naar Nuoro. MANCHESTER. Manchester United heeft bekendgemaakt geen bezwaar te hebben tegen een transfer van Nobby Stiles naar een andere vereniging. „Ik heb", vertelde Stiles, „niet gevraagd om een transfer, maar ik vind wel dat ik niet tot het eind van mijn loopbaan in een reserve-elftal moet blijven spelen". De vaste plaats, die Stiles in het eerste elftal had, raakte hij dit seizoen kwijt na een knieoperatie. Mana ger Matt Busby vertelde dat de Mancunians rekening zouden hou den met de belangen van Stiles en dat een aanbod, dat voor de speler interessant is, zal worden aan vaard. Stiles, die 28 jaar is, staat nog onder contract met de club voor anderhalf jaar. Piet Giessen OOSTENDE De voormalige ADO- speler Piet Giessen, die al twee seizoenen voor de Belgische vereniging A.S. Oost ende uitkomt, heeft zijn handtekening gezet onder een contract voor drie jaar, is gisteren officieel meegedeeld. Aanleiding tot actief optreden van de Tour-de-Francewinnaar vormde de vluchtpogingen, die Gimondi op zeven kilometer van de finish ondernam. Eerst werd de Italiaan teruggehaald door de knechten van Merckx, De Schoenmaecker en Tosello. Toen hij weer ontsnapte, ging Merkckx alleen achter hem aan. De Belg haalde Gi mondi in, ging hem in hoog tempo voorbij en bouwde in de luttele se conden naar de finish een voorsprong op van 1 minuut en 13 seconden. (Belg) .4.05.53 (gem km/uur, bon. 30 seconder ossl (Ita) op 1.13 (bon. Se reu (Belg) op 1' (Belg) 19.47.32; 3. Herman Sprlngel (Belg) op (Tta) op 6.05: 5. Italo z,inou De Schocnimaecker (Belg) Huysmans (Belg) op 6.45: Vlierberghe (Belg) op 8.50; TOURS De Belg Noel van Tyghem heeft gisteren de tweede etappe van de wielerronde van de Indre et Loire gewonnen. Hij legde de 195 kilometer naar Tours af in 4 uur, 42 minuten en 18 seconden. De Fransman Mouriaux eindigde in dezelfde tijd als tweede. Jan Krekels I Krekels staat zesde met een achter- I plaatste zich ex aequo als zevende. stand van 25 seconden op Proust. Joop De Fransman Daniel Proust behield Zoetemelk is negende met een nadelig de leiding in het klassement. verschil van 41 seconden. De strijd is voorbü. Wielerfenomccn Eddy Merckx spreekt gemoedelijk met Franco Bitossi. Achter hem rijdt Gosta Petterson. TONGEREN Naast België diende zich gisteren in Tongeren nog een extra tegenstander aan voor het Nederlandse UEFA-jeugdelftal: het met gestampte sneeuw bedekte veld. Dat was tenminste de verklaring van trainer Aric de Vroet voor de nederlaag van 10. die Neder land leed in groep écn van de voorron den van het UEFA-eindtoernooi. De Vroet: „Ik heb het elftal geformeerd op bet spelen van goed voetbal. Dat kwam op dit veld te weinig tot zijn recht". Men kan met vrij grote zekerheid aannemen dat goed voetbal bij zijn Bel gische collega Goethals even hoog aan geschreven staat. Maar als de omstan digheden dat niet toelaten, dient er naar andere middelen te worden gezocht. De Belgen vonden die, hadden die deels zelfs al. Nederland niet. De uitslag 10 is dan ook normaal te noemen. Sterker nog, het zou niet vreemd zijn geweest als de overigens uitstekende Nederlandse doelman Schellekens vaker had moeten zwichten. De Vroets basisopstelling, een profes sionele 433-slagorde, maakte duide lijk dat van de Belgen meer dan serieuze tegenstand werd verwacht. On der druk werd het later zelfs 442, toen ook Bos terugkwam. Gestuwd door de sterke middenvelder Coutereels en de potige midvoor Vliegen rameide België voortdurend de poort naar Schellekens, die na een kwartier in de tweede helft bezweek. Nijst trok de bal voor, ausput- zer Van Kraay en Kila misten, Hoste schoot, waarna Óverbeek de bal gejaagd in de voeten van Stallaert plaatste, die de ontredderde Schellekens gemakkelijk sloeg: 10. Daarvoor en in de eerste helft hadden Vliegen, Nijst en Lambrichts veelbelo vende kansen onbenut gelaten zodat Nederland zeker niet mocht klagen. Opstelling Nederland: Schellekens (NAC), Van Óverbeek (De Graafschap), Stevens (FSC), vervangen door Riedijk (Fort. VI.), Van Kraav (PSV), Jongens (De Volewijckers), Kila (ADO), Arntz (Go Ahead). BOS (GVAV). Kist (Heeren veen, Tijl (Fort. VI.) en Kleton (Ajax) De stand in groep één is nu: ding van het „reisgezelschap" zeer op prijs te stellen. ,,Je krijgt 1% uur trai ning per dag. De rest van de tijd moet je maar zien vol te maken", verklaart Cees Lieshout de ondankbare reaci.e van zijn voorgangers, die dit ln hun dagboek als compensatie moet iedereen zijn ervaringen optekenen meldden. De „sterspeler" van Quick veroverde pas vorig jaar een vaste plaats in het eerste team. In de tweede klasse had hij het magische getal van honderd runs overschreden, wat zijn promotie betekende. Een eerste-elftalspeler moest plaatsmaken voor de in cric ketkringen Jonge Cees Lieshout, die daarmee de eerste stap naar de selectie voor het Nederlandse team zette. Tegen Ierland, een van de wei nige landen, met wie Nederland zLh enigszins kan „meten" was hij twaalf de man, dat zoiets als reserve bete kent. „Nee. ik d -k niet dat ik de periode mee zal maken, waarin Enge land bestreden kan worden". Daarmee bedoelt de jonge Hagenaar, dat de achterstand op landen als Engeland, Australië, Zuid-Afrika, India nooit zal worden ingelopen. „De bond doet waarschijnlijk wel erg haar best, maar ze denkeö daar veel te amateuristisch. Een vaste trainer hebben we niet. Daarom stelt het na tionale team niet veel voor. „Met het eerste verzacht Cees van Lieshout zijn gefundeerde kritiek. Verenigingen trekken voor het seizoen wel een trai ner uit het buitenland aan. Natuurlijk kost een seizoentrainer handenvol geld. Zo durfde Quick het aan Charles An derson, een beroemd internationaal uit Zuid-Afrika voor de zomer over te laten komen. Daarnaast zou de KNOB misschien de taak op zich kunnen ne men de aanwas, die bijzonder groot is. te "behouden. Na verloop van tijd zet ten vele „enthousiasten" hun kostbare bat op zolder om er nooit meer naar om te kijken. Als het woord elitesport valt, reageert de specifieke batsman met als „bijbaantje" fielder fel. „Als iemand de naam cricket noemt, volgt daarop altijd elitesport. Dat is absoluut niet zo. Iedereen kan lid wor den van een cricketvereniging". Officieel weet de international sinds 28 januari, dat h(j als enige Hagenaar tot het uitzendkorps van Leo van dei- Kar behoort. Zijn ouders wisten het al sinds november, maar moesten, in verband met een mogelijke afwijzing de zwijgplicht vervullen. Dat hiermee wel eens de hand wordt gelicht zal duidelijk z(jn. Van 7 t/m 15 juni zal Cees van Lieshout samen met Lubbers in „moederland" Engeland de fijne kneepjes van het vak leren. Daar staat Alf Gover, een van de grootste cricket specialisten borg voor. Een assistent gooit onder het toeziend oog van Alf Gover de bal met allerlei variaties aan effect op en de leerlingen moeten maar zien hoe zij retourneren. De doorge winterde houder van de Alf Gover- school zal vanaf het kortgewiekte gras in Nederland speelt men op gravel zijn aanwijzingen geven. „Én we spelen wedstrijden tegen Engelse teams", voegt Cees van Lieshout er bliksemsnel aan toe. Misschien kan de jongste speler van het eerste elftal van Quick eraan meehelpen een „grote mogendheid" van Nederland te ma ken. Hij is in juni de enige internatio nal, die als zodanig training krijgt van een buitenlandse coach 1. België 2. Nederland 3. Luxemburg 2 2 0 0 4 2 10 12 2 0 0 2 0 Atje beste tijd ooit in ons land gereden op 500 m EINDHOVEN In Eindhoven is gis teren de Hollandweek voor schaatsers begonnen. Zowel bij de dames als bij de heren werden bijzonder goede pres taties geleverd. Atje Keulen-Deelstra maakte met 45,4 sec de beste tijd ooit in Nederland gemaakt op de 500 meter. Sprintkampioen Erhard Keiler bleef als eerste in Nederland beneden de 40-sec- condengrens. Hij won de 500 meter van de sprintersklasse in 39.5 seconden. Uitslagen: dames, 500 m: Sprlnte 1. Erhard Keiler (W-Dld) 39.5; 2. Neil Blatchford (V.S.) 40.4: 3. Marten Hoekstra (Ned)_40,9: 4 Jos Valentljn (Ned) 41.0; 5 lentljn 8. Lyman Bazen 1,27.1: 5, Lanlgan Blatchford 1.27,6; 7. Jonland 1.27.7; Heane 1.29,8; 10. Etgel Jan Bols 41.8; 1. 1. Ard Schenk 40.4. Gerhard Zlmmermann (W-Dld) 4 Verkerk 41.8: 5. Eddy Verheven 42.0: 6 T""~" nny Olof 42.2; 8/9 Toniotll (Tta> bei- (Noorw.) en Guttormsen (Noorw) en den 42.5; 10/11 Sten St< Japple van Dijk Eddy Verheyen 7.52. Schenk 7.42.0; 2. Sten Stensen WUly Guttormsen 7.46.3; 4. Kleine 7.54.9; 5—1 5—1 1—9 lf 8JU6.' Jacques de Koning 8.12.9; Verkerk 8.04 Peter Nottet 8.03.9; ia. Bruno Tonlol-

Leidse Courant | 1971 | | pagina 11